i 1 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2034. Woensdag 12 November 1884. 24e Jaarg 4 Binnenland. EE TISSCHER EE EE BAHKIEB. ang. t -4 A, I C-^ ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. i ..is .I,... nit&evcr P. JU VAN E S A N II E te Ter Ncnzen. Kit blad verschijnt Ihnsdag. en Vrijdagavond bij - L'olitieU OverzicMt. Bebalve de verkiezingen geeft het testament van den Hertog van Brunswijk stof tot bespre- king in het land van Von Bismarck. Dejuristen zijn het oneens over de wettigheid der beschik- kingen. De overleden Hertog heeft vier erfge- namen met gelijke rechtenPrins Alexander van Hessen; de Hertogin Max van Beieren, geboren Prinses van Beieren; de Vorstin Hohenzollern- Sigmaringeu, geboren Prinses van Baden en hare zuster, de Hertogin van Hamilton. Ieders aan- deel in het vierde deel der nalatenschap zal 4 millioen bedragen. Een vet hapjeHoe het nog met Brunswijk en de Brunswijkers zal komen, dat is Bismarck alleen bekend! Cumberland zit nog niet in der Welfeu stoel en de openbaar gemaakte brieven van den Pruiseuhater, blinde George, zijn niet in het voordeel van den pre- tendent, maar veeleer een kolfje naar den hand van den man uit Varzin, die zich met den uit- slag der verkiezingen niet al te gemakkelijk ge- voelt. 0p de vraag, aan wien de partijverschuiving in den Duitschen Rijksdag ten goede zal komen, kan het antwoord niet twijfelachtig zijn. Het is de leider van het centrum, Windthorst, die den Rijks-kanselier eene meerderheid kan verzekeren, of het tot stand komen van die meerderheid kan beletten. De Parijsche bakkers zijn zooals men weet in conflict met de wet. De Fransche regeering heeft besloten aan de maires toe te staan om van hun recht gebruik te maken en een maximum- prijs voor het brood te bepalen. De bakkers willen de wet afgeschaft hebben. De Minister zegt, dat, zoo de bakkers het brood niet vijf centimes per kilo afslaan, spoedig de broodzetting zal worden ingevoerd. De Fransche Senaat is bezig hare begrafenis te regelen. Overigens geeft het Frankenland ons thans weinig ter beschouwing evenals Engeland, waar de langdurige debatten over het adres van antwoord op de troonrede vrij onverwacht geeindigd zijn met de aanneming van het adres. Er bestaat nu eenige kans dat het Lagerhuis de kieswet onder handen zal nemen. Te Londen loopt het gerucht dat lord Roseberry, de populaire Schotsche pair, in plaats van lord Carlingford, als voorzitter van den geheimen raad zal optreden. De komst van lord Roseberry in het kabinet zou van te grootere beteekenis zijn, daar deze staatsman een warm voorstander der reorganisatie van het Hoogerhuis is en meent, dat daartoe moet overgegaan worden, hetzij de Lords de Franchise bill aannemen of verwerpen. Volgens de Politische Corresponded zijn lord Northbrook's voorstellen tot regeling der Egyptische financieele kwestie te Londen aangekomen. En geland zou gedurende tien jaren, met toestemming der Porte, een protectoraat over Egypte uitoefenen. De schorsing der amortisatie zou blijven gehand- haafd, bezuiuigingen aangebracht en acht millioen pond geleend. Als de Europeesche mogendheden het protectoraat accepteeren, dan zal de leening spoedig volgeschreven zijn, spoediger dan de door den Chinees uitge- schrevene, waartegen de Engelsche kapitalisten, niettegenstaande hun wrok tegen Frankrijk, niet op durven. Een slag voor Ferry. China kan den oorlog niet voortzetten zonder geld en China kan de gevraagde schatting niet betalen, dus moeten de Franschen Tongkin wel bezet houden, Formosa nemen, daarmee tevreden wezen en de oppositie den mond snoeren. Dat Ferry zal aftreden en dat Brisson de zaken met China zal afmaken, is een gerucht dat geen geloof verdient. Een Berlijnsch telegram in de Indep. beige meldt, dat naar men verzekert de opening der congo- conferentie, welke op 15 November was bepaald, is uitgesteld, tengevolge van nieuwe moeielijkheden, die zich bij de voorloopige bespreking tusscheu de mogendheden zouden voorgedaan hebben. Lord Granville, Engeland's Minister van buitenlaud- sche zaken, laat, ten behoeve van de conferentie, twee kaarten van Afrika's westkust vervaardigen. Op de eene zijn aangetoond de strooken grond, zooals zij thans tusschen de Europeesche natien en de inlandsche opperhoofden verdeeld zijnde andere wijst den toestand aan, waarin elke Europeesche Staat, die in Afrika grondgebied bezit, verkeert uit het oogpunt van internationaal recht. Ook te Parijs is thans de cholera uitgebroken en zoowel in de hospitalen als in de stad zijn verschillende gevallen geconstateerd. Het juiste cijfer wordt niet opgegeven. Nan alle kanten is men echter in de weer tot het nemen der noodige voorzorgsmaatregelen. De berichten omtrent de overstroomiugen in het zuiden van Spanje blijven ongunstig luiden. Ook tusschen Murcia en Madrid is thans de spoorweg- communicatie afgebroken door het weg slaan van bruggen en het invallen van huizen. Aan den oogst is belangrijke schade toegebracht. FEUILLETON, „Wat? Zich den nek afsnijden?" riepdeloge- menthouder, terwijl hij verschrikt terugdeinsde. ,/Ja, dat denkbeeld zat ik daar meteen te her- kauwen," antwoordde Patrik bedaard. //Het is een goed middel om dat vervloekte huwelijk te beletten en om aan dien armen jongen een dienst te be- wijzen. Maar er zal wel geen kans op zijn. Griflit bleef hem verbaasd aanstaren. Het denk beeld scheen hem wel wat kras toe en hij bet wij - felde het zeer of er kans van slagen was. En dit wilde hij den stuurman eens heel zoetsappig mede- deelen, toen de stem van een vrouw, die hem vrij ongeduldig onder aan den trap riep, hem deed zwijgen. Hij beefde toen hij die hem welbekende stem hoorde en hij zeide fluks//Met uw verlof, heeren, neemt mij niet kwalijk. Mijn vrouw roept mij en ik wil haar niet laten wachten. Later kunnen wij, als het u naar den zin is, nog wel eens samen wat praten." ,/Dankje! Wij hebben er genoeg van," ant woordde Patrik, terwijl hij naar George wees, die onbeweeglijk bij den schoorsteen bleef staan. Het hoofd lung hem op de borst en al zijn trekken toonden diepe neerslachtigheid. /,Arme jongen zei de logementhouder. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning, getroffen door de bewijzen van gehechtheid aan Hoogstd. persoon en huis, bij gelegenheid der feest- viering op 5 November 11. ontvangen en daarvan de herinnering willende bewaren, den Franschen schilder Jerome, die het feest bijwoonde, opge- dragen een groot doek te vervaardigen, waarop de plechtigheid is afgebeeld en dat Z. M. aan Luxemburg wenscht ten geschenke geven. De kunstenaar zal het oogenblik nemen waarop HH. MM. met gevolg de Koninklijke tribune verlaten hebben om zich naar het standbeeld te En hij ging overijld weg, omdat de stem van zijn lieve wederhelft zich weer liet hooren en niet lieftalliger dan de eerste maal. Patrik bekeek den armen George een oogenblik peinzend, waarna hij den jonkman schokschoude- rend naderde. ,/Welnu, mijn jongen! wat had ik je gezegd? Wij zijn te laat gekomen ,/Neen, het is onmogelijk!" riep George uit. „Dat mensch heeft ons bedrogen. Marie kan on mogelijk de vrouw van een ander worden. Zij heeft mij immers beloofd, dat zij op mijn terug- komst zou wachten!" ,/Hoe kunt gij haar dat kwalijk nemen? Drie jaar wachten is mooi lang voor een jong meisje. De meesten zouden nog geen jaar gewacht hebben met laveeren. Dat is al haast een troost." „En ik kwam zoo gelukkig terugIk verlangde zoo vurig haar weer te zienEn nu is zij met een ander verloofd!" ,/Och, dat is ook al een oud deuntje. Als men weggaat krijgt men beloften bij de vleet en mooie woorden, maar als men terugkomt is het huilen. Dan is er niemand thuis. Dat heb ik ook moeten beleven. Kijk, als ik eens vrijaf met u mag praten, dan kunt gij niets beters doen als de liefde vergeteu." Marie vergeten?" ,/Ik weet wel, dat het een toer is. Maar zie, voor een matroos is de liefde niet veel waard. begeven en aan het hek bloemenkransen op te hangeu. De hoofdpersonen dezer plechtigheid zullen tevens op dat stuk worden afgebeeld. Yoor dat Z. M., na afloop der plechtigheid, zijn rijtuig besteeg, onderhield hij zich op de min- zaamste wijze met eenige oud—militairen, die onder Koning Willem II gestreden hadden en wier borst versierd was met militaire medailles. Ook groette hij met de hand eenige oud-of&cieren van het Nederl. en Nederl.-Indische leger, die zijn oog op eenigen afstand ontwaarde. Betreffeude de illu- minatie kan nog worden medegedeeld, dat het dal, waarin de benedenstad Clausen ligt, door bengaalsch vuur verlicht werd, waardoor de be- roemde Bock, de viaduct en de hooge rotsblokken in het rond, in de heerlijkste kleuren uit den donkeren achtergrond opdoemden en een waarlijk tooverachtig schouwspel opleverden. De stad is thans tot kalmte teruggekeerd. Het voetstuk van het beeld is heden met tal van bloemenkransen en ruikers versierd. De conferentie, die te Berlijn gehouden zal worden van vertegenwoordigers der staten, die bij eene regeling der zalmvisscherij in den Rijn belang hebben, zal, naar het Hbl. bericht, niet een vooraf reeds gereed gemaakt ontwerp tot grondslag van hare discussien nemen. De reden, waarom inder- tijd door het Ministerie-Van Lijndeu de deelneming van Nederland aan eene voorgenomen conferentie van de hand gewezen werd, was, dat toen door Zwitserland vooraf reeds met de Duitsche Rijn- oever-staten een overeenkomst ontworpen was. Thans zal uit de beraadslagingen zelven eerst het leidende beginsel moeten gevonden en vastgesteld worden, dat voortaan bij het sparen van de zalmen in den Rijn zal gevolgd worden. Dr. De J., te Dordrecht, die onlangs bij de behandeling van een patiente, die aan diphtheritis leed, bij de inspuiting van het teruggeworpen vocht in het aangezicht kreeg en daardoor aan- stonds een oog verloor, terwijl men voor het andere, ja zelfs voor 's mans leven zeer beducht was, omdat men vreesde dat van de smetstof zelfs tot in het bloed zou zijn doorgedrongen, is thans, na het doorstaan van vreeselijke pijnen, gelukkig aan de beterhand, zoodat men gegronde hoop mag koesteren, dat hij niet alleen het leven maar ook nog een oog behouden zal. Ter waarschuwinsr van handelaars en leveran- ciers, deelt de Arnh. Ct. het volgende, gelukkig niet alledaagsch, middel mede om de betaling van schuld te ontduiken, waarvan Woensdag op de publieke terechtzitting voor burgerlijke en handels- zaken van het kantongerecht te Arnhem werd gebruik gemaakt. Zekere firma in de Oeverstraat te Arnhem, welke handelt in sigaren en deze aan den man zoekt te brengen door de belofte van bons van f 25 en minder, was gedagvaard tot betaling eener som van f 60 wegens geleverde sigaren. De gedaagde firma verscheen in den persoon van een lang jong - mensch, schijnbaar ouder dan 23 jaren, en erkende volmondig de schuld, maar verklaarde zich te be- roepen op zijne minderjarigheid onder overlegging van een geboorte-extract, waaruit bleek dat de groote jongeling eerst in December a. s. 23 jaar oud werd. Onder hoonend gelach van het publiek verklaarde de eischer dat hij had gemeeud geleverd te hebben aan een man, welke hem nu bleek slechts een kind te zijn geweest en vroeg royement van de rol. Intusschen moest hij nu, in plaats van geld te ontvangen, nog de kosten van dagvaarding en het proces betalen, daar het zeer moeilijk is om, op het oog, op enkele maanden na iemands leeftijd te bepalen. Omtrent de voorvallen tijdens het ,/groen- loopen" van eenige studenten aan de Leidsche academie, aldus schrijft de Goesche courant waarbij een jongeling uit deze omstreken zoo nauw betrokken was hebben wij met opzet het stil- zwijgen bewaard, omdat een onderzoek was ingesteld en het ons niet raadzaam voorkwam in dezen op geruchten af te gaan. Thans verschijnt in de Amsterdammer een relaas, dat eenigszins officieel schijnt en waarin over de twee studenten, welke voornamelijk bij de zaak betrokken waren, het volgende wordt gezegd. De heer J. J. D. Y., sedert overleden, werd als groen niet onaangenamer bejegend dan eenig ander. In zijne handelingen en ant woorden open- baarde zich iets vreemds. Wat van hem werd geeischt weigerde hij volstrekt te verrichtendaaren- tegen was hij op een verzoek van een oud-student bereid om zeer overdreven verlangens in te willigen. Dan meende hij te haudelen uit vrijen wil. Zoo wilde hij wat niet gebeurde op verzoek zijne kleeding, sieraden enz. in het water werpen en wat wel gebeurde een ander een pak slagen toedienen. Er is in die handelingen iets dat afwijkt van het normale. Dr. Rutgers van der Loeff constateerde, na genoegzamen tijd van waarneming, bij Y. hoog- moeds—waanzin. Kort daarna overleed de patient. Men heeft toen gezegd, dat zijne krankzinnigheid te wijten was aan gedwongen gebruik van wijn en sterken drank. Korten tijd daarna werd van andere zij den den armen jongen ten laste gelegd, dat hij vrijwillig wijn en sterken drank gebruikte in zoodanige hoeveelheid, dat het gebruik zijne gezondheid kon schaden. Beide beweringen zijn, zooals ons na onderzoek is gebleken, onwaar. De diagnose van den geneesheer sloot delireeren, ten gevolge van drankmisbruik, volkomen uit. Evenmin Liefde is goed, als men altijd aan den vasten wal blijft." ,zMarie vergetenO, dat zoudt gij niet zeggen, als gij haar kendet." ,/Ja, gezien heb ik haar nooit en zij moet stellig heel mooi zijn, omdat gij haar bemint. Maar zij is u vergetenzij gaat met een ander trouwen. Yolg haar voorbeeld. Yergeet haar ook, maar trouw niet." z/Ik zal haar nooit kunnen vergeten." z/Als gij maar wilt, zult gij ook kunnen. Ik ben ook verliefd geweest, maar mij heeft de liefde nooit van den koers gebracht. Ik lag altijd stevig geankerd. Kom, gooi al die narigheid over boord en laat u door geen liefde op het sleeptouw nemen. Nu ik u zoo zie, word ik zelf ook naar." Patrik had nog lang zoo kunnen voortpraten, omdat George toch niet luisterde. Hij stond te peinzen. De stuurman begon nu harop te denken en zei wijsgeerig: //Zoo gaat het. Hij was de vroolijkste pikbroek aan boord en nu is hij zoo bedroefd en ontsteld als een scheepsjongen, die ferm op zijn op zijn baaitje heeft gehad." Hij sloeg zijn armen overeen en begon een oud matrozenlied te fluiten. Na eenige oogenblikken stond George eensklaps op en bij ging, zonder een woord te spreken, naar de deur. Patrik vroeg hem: //Wel, waar wilt gij nu heen?" //Ik moet haar zien, haar trouweloosheid verwijten. Zij kan mij niet heel vergeten zijn. Daarna ver- trekken wij. Ik wil nooit meer in dit vervloekte Dest terugkomen." z/Mag ik met u heengaan z/Neen, ik ga liever alleen." De stuurman staarde George zoo lang mogelijk na. Toen hij den zeeman niet meer kon zien, bracht hij de hand aan zijn kin en haalde zijn schouders op, wat hij gewoonelijk deed, als gij pret had of verdriet. Hij mompelde//Het zal ook wat baten, of hij haar ziet. Maar ieder zijn meug. Als hij volstrekt wil" En nu haalde hij een oude, mooi doorgerookte pijp voor den dag, die hij werktuigelijke stopte. Hij ging nu in een hoek aan de tafel zitten, waar hem weldra dikke rookwolken omgaven. Hij bleef als een echte rooker stil zitten peinzen z/Ik zeg je, dat jij niet naar binnen moogt." z/En ik zeg je, dat ik naar binnen moet, lompe vlegel?" Je bent zelf een lompe vlegelMijnheer Zomer heeft mij bevolen dat ik u niet binnen mag laten." //Loop heen Je raaskalt z/Ben jij dan al niet hier geweest Heet jij geen Jobsou?" z/Wel, wat zou dat? Jobson of Topson is hetzelfde? z/Welnu, ik mag jouw niet binnen laten." //Ln ik zeg jouw nogmaals dat ik mijnheer Zomer onmiddellijk moet spreken, of z/Het spijt mij, maar hij is niet te spreken." Dit gesprek werd voor de huisdeur van den 0f TEK \EtmS(HE I01BVVT I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1