Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2033. Zaterdag 8 November 1884. De Comissaris ies Koninp in Zealand, AAHKQBJDIGIBff G. de ligger met de kaart Binnenland. Gemena-de berichten. 24e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Itlt blad verwchljiit Uinsdns. en Vrijdasavond bij (len nitgcvep P. J. V A IV D E I 4 N D E te Ter Kcnzen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. maakt bekend dat, tot betere aanduiding van den mond der buitenhaven te TEH NEUZEN te be- ginnen met 1 December a. s. op den kop van elk der havendammenvan zonsondergang tot zonsopgang een WIT licht zal ontstoken zijn. Middelburg, 5 November 1884. W. M. DE BRAUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van PHILIPPINE brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat overeenkomstig 1 van Art. 16 van het reglement op de WEGEN en VOETPADE\ in Zeeland, Provinciaalblad no. 85 van 1881, gedurende veertien werkdagen en wel van 10 tot en met 26 November 1884, dagelijks op de werk- uren andermaal ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt, in zijn gebeelalsmede dat binnen dieu tijd schriftelijk bezwareu kunnen worden ingebrachl bij Gedeputeerde Statenzoo door hen, die gerecla- meerd hebben bij den Raad, als door die belang- hebbenden welke zicli, door wijziging, 't zij arnbts- halve't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld achten. Philippine, den 5 November 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. B. DHOOGE. De Secretaris, L. N. STUBB& f*olitiel£ Overzicht. Het beschaafde werelddeel geeft ons thans ook weinig meer te aanschouwen dan verkiezingen tfmet den aankleve van die." Vooral in het hart van Europa doet men hierin mee. Voor den Rijksdag zijn gekozen: 69 conservatieven, 95 leden van het centrum, 24 van de rijkspartij, 35 nationaal-liberalen, 31 Duitsch-vrijzinnigen, 9 so- cialisten, 16 Polen, 2 leden van de volkspartij, 14 Elzassers en 5 Welfen. Er moeten 97 her- stemmingen plaats hebben. De leden van den Rijksdag vormen niet minder dan 12 fractien, die echter kunnen sameugetrokken worden in drie groote partijende rechterzijde of de conserva tieven, het centrum en de linkerzijde. Wilhelm, Keizer, heeft, volgens de Frankf. Zeit., in overeenstemming met den Brunswijkschen regentschapsraad, besloten, dat deze spoedig zal aftreden en dat Brunswijk een zelfstandig Her- togdom zal blijven, met Prins Wilhelm van Pruisen als regent. Het zou een leelijke streep door de rekening van zekeren Ernst August wezen. Als dat voorgenomen regentschap de voor- bode is van annexatie, dat zou ons niets ver- wonderen. De Brunswijkers zijn erg ontevreden over het testament van liunnen afgestorven Welf, die nog na zijn dood getoond heelt een geschikt exemplaar te zijn tot beeld van een tweede voor- steliing, zooals Moliere ons er een eerste geschil- derd heeft in zijn L'Avare. Na de openbaarmaking van wijlen 5s Hertogs laatsten wil werden onmid- dellijk alle rouwvlaggen ingetrokken. In Spanje spookt de republikeinsche geestrond, hij gaat te dieper in Spanje sedert de oproerige proclamatie van Zorilla, die de onderste klassen van de burgerij en het leger een schoone toekomst voorspiegelt. De Koning heet ernstig ongesteld te zijn. De wet op de echtscheiding heeft de klovetus- schen het Fransch bewind en het Vatikaan zeer verwijd. In Rome beweert men, dat de Kerk van geen huwelijksontbinding wil weten. Ferry en de commissie der Tongkin-credieten zitten in dik weer over de openbaarmaking van stukken, die door Ferry wordt geweigerd in het belang van de republiek. De minderheid heeft haar ontslag genomen. Zij zegt, dat in een republiek het volk alles moet weten. Dit is koren op den molen der monarchalen. Juist," zeggen ze, „daarom is eene monarchic beter, eene monarchale regeering mag staatsgeheimen hebben." Elk vischt op zijn tijd. Over misbruiken in het Fransche oorlogsbudget wordt in de Kamer geklaagd. De heer Ballue komt op tegen de groote uitgaven aan het veel te groot aantal stafofficieren en andere legerhoofden. Hij vergelijkt de toestanden bij Duitschland en komt zoo tot de enorme noodelooze geldverspil- lingen, door de tegenwoordige regeering gepleegd. Gladstone heeft het hoofd zoo vol van zijn kieswet en zijn conflict met de meerderheid in het Hoogerhuis, dat zelfs de ernstigste nederlagen zijner staatkunde in het buitenland hem niet schijnen te kunnen deren. Engeland heeft nog een paar kruisers uitgezonden om te zorgen voor de veilig- heid der Engelsche visschers in de Noordzee, die in de laatste tijden redenen tot klagen meenden te hebben over het ontvreemden van netten. Nu, als die versterkte zeepolitie ook toeziet, dat de Engelsche visschers zelf niet doen hetgeen zij an deren ten laste leggen, dan kan het zijn, dat de visscherij op zee vreedzamer zal gaan. De nieuwe Belgische Minister van Binnenl. zaken, Thonissen, stelt alles in het werk om te doen zien, dat zijn optreden verzoenend moet zijn. Hij heeft den burgemeester Buls op het stadhuis een bezoek gebracht, en den kommandant der garde-civique de verzekering gegeven, dat dit korps zijn volkomen sympathie en voile vertrouwen bezit en hij alles zal aanwenden om deze steunpilaar van den vrijen staat in macht en waardigheid te versterken. De liberalen blijven voortgaan met niet alles voor zuivere munt op te nemen en vragen voor alles intrekkiug der gehate schoolwet, herstel der volks- school met haar gediplomeerd, thans aan den dijk gezet personeel. Zij zullen niet eer rusten. Op totale aftreding van dit Ministerie wordt meer en meer aangedrongen. De spanning en beroering in Amerika, waarin de Unie elk schrikkeljaar geworpen wordt door de presidentskeuze, hebben een zeer nadeeligen invloed op handel en nijverheid. Nog een 14 dagen vlamt het vuur er lustig op tusschen de twee partijen, de Republikeinen en de Demokraten. Niet minder dan 4 mannelijke candidaten en zelfs een vrouwe- lijke, mevr. Bella A. Lock wood, dingen naar de hoogste waardigheid. Zij heeft echter evenmin kans op Washingtons zetel als op den troon van Turkije. Uit Athene wordt aan het N. v. d. D. bericht, dat Pieter reeds buiten het rechtsgebied der Atheen- sche politie is gebracht en zich naar Kalamakion heeft begeven. Eenige gelden, aan zijn valsch adres gericht, zijn nog in beslag genomen, en wat de ontvreemde sommen aangaat, die moeten niet bij een, maar bij verschillende Hollandsche bankiers gedeponeerd zijn. Het was der militaire overheid herhaaldelijk gebleken, dat van personen, die zich voor den dienst wenschten te verbinden, door zoogenaamde wervers en aanbrengers op schromelijke wijze werd geplukt. Deze personen, tuk op groot winstbejag, maakten het publiek wijs, dat geen aanneming voor den dienst mogelijk was zonder hunne bemiddeling en lieten zich voor hunne bemoeiingen, naar evenre- digheid van het handgeld, ongehoorde sommen betalen, ja zelfs tot f 100. Personen, die met toestemming van het dep. van oorlog moesten worden aangenomeu, werd voor het eenvoudig opstellen van een verzoekschrift f 25 afgenomen, behalve nog de f 100 voor hunne verdere bemoeiingen, wanneer de aanneming tot stand kwam. Personen voor wie dit volstrekt niet noodig was geweest, werden van valsche papieren voor- zien en op valschen naam in dienst gebracht, en dit alles geschiedde om daarvoor nog hoogere sommen te kunnen bedingen. Al deze kwade praktijken en het gelukken daarvan waren een gevolg van de groote mate van ou- wetendheid bij het publiek. Ten einde nu ieder voor die knevelarij te be- hoeden en de misstellingen in deze te keeren, heeft de kolonel-plaatselijke kommandant te Am sterdam gemeend het publiek bij aanplakbiljetten er op tej moeten wijzen, dat ieder die zich voor den militairen dienst zoo hier te lande, als voor het O.-I. leger wenscht te verbinden, zich slechts op zijn bureau heeft te vervoegen, waar alle inlichtingen en hulp geheel kosteloos worden verstrekt, terwijl die zoogenaamde wervers of aan brengers geheel onnoodig zijn. Het gerechtshof te's Hage behandelde gisteren de zaak van den carouselhouder Roos, beschuldigd van moedwilligen manslag van een knec'nt en moed- willige verwonding van een anderen knecht in Lam- groen. De eisch van het Openbaar Ministerie is 15 jaren tuchthuisstraf. Uit Groningen wordt aan Het Noorden ge- schreven: Zaterdag vereenigden zich een 100 a 150tal werklieden voor het stadhuis alhier, met het doel der stedelijke regeering om werk te verzoeken. Te dien einde vervoegde zich een deputatie uit hun midden bij den burgemeester. Of het bij dezen bekomen onthaal minder bevredigend is geweest, dan wel of den Zondagavond gehouden vergadering daartoe aanleiding heeft gegeven, zeker is, dat zich Maandag nog veel aanzienlijker getal werklieden voor het raadhuis posteerde, en dat een drom daaruit zich in het raadhuis drong om den burgemeester te spreken, hetgeen ook gelukte. Hier werd echter door den burgemeester opgemerkt, dat zij zich bij de behartiging hunner belangen behoorlijk door eene deputatie konden doen vertegenwoordigen, die altijd gehoor zou vinden, maar dat het niet aan- ging en corps het raadhuis binnen te dringen. Overigens werd hun verzekerd, dat de stedelijke regeering er zooveel mogelijk op bedacht zou zijn aan het gebrek aan werk tegeinoet te komen, maar dat natuurlijk niet dadelijk aan hun ver- zoek kon worden voldaan. De menigte is daarna vreedzaam uiteengegaan. TEH NEUZEN, 7 November 1884. Naar wij v-vnemen bevindt onze herkozen volksvertegenwoordiger Mr. P. C. 't Hooft zich heden in onze veste. De Fransche sloep Liberte, bij Borssele gestrand, is gisteren afgebracht en te Vlissingen in de haven gesleept. Gedurende de eerste helft der maand September zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van: Andries de Blaa, llaarlemmermeerSantbek, Ant- werpen. Het gerechtshof te 's Hage deed gisteren uitspraak in de zaak tegen J. D. R., vroeger beambte bij de Spoorweg-maatschappij Gent MechelenTer Neuzen, en veroordeelde hem wegens valschheid in geschrifte tot 6 maanden celstraf en 19 boeten van f 50. Sluis, 3 November. Bij de Ned. Herv. ge- meente alhier is beroepen de heer C. van Dis, predikant te Westmaas (Zuid-IIolland.) o H. K. H. Prinses Heudrik heeft het lustituut voor doofstommen te Groningen een belangrijke geldsom doen toekomen. Het totaal der inlagen in de Rijks-postspaarbank bedroeg op 31 October jl. /4,245,023,01. Toen Dr. van der Sluis, te Oosterwolde, verleden Zaterdag zijne visch netten (schakels), die te drogen hingen, inhaalde zag hij dat er 4 lijsters in gevangen waren. In Gel- derland en Overijsel is nog overvloed van gras in de weiden. Men ziet er het vee nog grazen als in den zomer. Het wintergraan staat uitmuntend. Eenige Groninger landeigenaars hebben hunne huurders doen weten, dat zij met November geen huur wenschen te ontvangen. Te Kralingen, in de Warmoezierslaan, zijn tweelingen geboren zonder oogen. Reeds eenige dagen leven de kin- deren en zijn in gezonden toestand. In een cald in de Eggerstraat te Amsterdam kwam eer- gistermiddag een man in zenuwachtigen toestand een kop kotfie drinken. Hij nam plaats op een stoel en was binrien enkele oogenblikken een lijk. In Denemarken werden in den laatsten tijd vele vrouwen toegelaten tot de betrekking van folk bij de rechtbank. Op de openbare markt te Parijs is een oester verkocht voor 7,75 fr., maar het beest was niet kleiner dan 60 duim in doorsnede. Sedert de vorige opgave zijn te Nantes 6, in Italie 4 personen aan de cholera overleden. De eerste ,/Weelde-trein," Calais-Nice-Expres, uitsluitend samengesteld uit waggons-lits, salons en een restaurant, is Zondagmiddag met een groot aantal reizigers vertrokken. Te Erfurt heeft bij een 13jarig meisje bloedvergiftiging plaats gehad door het gebruik van een bokking. Het arme meisje stierf. Twee artsen constateerden giftstof in de gerookte visch. De tong van het meisje zag zwart. Yerschrikkelijke overstroo- mingen, gelijk aan die van het vorige jaar, teis- teren sedert Maandag de Spaansche provincien Alicante en Murcia. De geheele spoorweggemeen- schap is thans afgebroken. De ex-Keizerin Eugenie is bij een bezoek aan de graftomben te Chislehurst uit het rijtuig gevallen, doordien de paarden op zij sprongen op het oogenblik dat zij uit het rijtuig stapte, waarvan bovendien de trede niet geheel was nedergelaten. De ex-Keizerin bekwam weinig letsel. De Duitscher, genaamd H. E. A. Heubach, die onlangs uit den trein bij Tietjerk sprong en nog altoos in het stads-ziekenhuis te Leeuwarden wordt verpleegd, zal zich, na zijn te wachten her stel, daar metterwoon vestigen, om zijn beroep van kleermaker uit te oefenen, waarvoor hem patent en door een ingezeten van Leeuwarden domicilie is verleend. Hij zal dus wel niet, wegens ge brek aan een middel van bestaan, over de grenzen kunnen worden gebracht. In de Adriandocks in den staat New-York wordt in talrijke molens een kolossale hoeveel- heid Amerikaansch meel gemaakt uitpopu- lieren—hout. De stammen worden in de lengte afgeschaafd, de krullen gebleekt en dan als meel gemalen. Op het oog en het gevoel is dit kunst- product niet van weitemeel te onderscheiden. Wie zal nu reeds kunnen zeggen onder welke uitheemsche benaming het tot ons zal komen? doch zeker met de hoogdravende aanprijzing dat kinderen daarmede gevoed, zich zullen outwikkelen tot ,/Reuzen als populieren," Een zonderlinge tooneelvertooning krijgt men tegenwoordig te zien in den Chineeschen schouw- burg te San Francisco. In een stuk, dat over de Fransch-Chineesche vijandelijkheden handelt, wordt een Fransch zouaaf op het tooneel gesleept, en met bamboestokken duchtig afgeranseld. De Chineesche kunstenaar, die deze weinig benijdenswaardige rol om den anderen avond vervult, krijgt daarom een toelage van f 5 per avond, en de toeschouwers hebben veel schik in de vertooning. Een eigenaardig geval van blindheid heeft de oogarts hertog Karel Theodoor van Oostenrijk in het ziekenhuis te Tegernsee ontdekt. De on- gelukkige, die nog in de kracht zijns levens was, was zeer volbloedig en had veel last van neus- bloedingen. In de laatste maanden bleven deze neusbloedingen weg, waarom het gevolg was dat een kleine ader sprong en het bloed op de gezichiszenuwen drukte, zoodat de lijder binnen driemaal 24 uren onherstel- baar blind werd. Welk genie men ook bezitte, om directeur van de Parijsche opera te worden moet men bo vendien geld hebben. Van zich zelf of bij com- mandiet moet men de ronde som van 800,000 fr. bezitten. Wanneer men de cautie van 400,000 fr. gestort heeft blijft er een gelijke som als bedrijfskapitaal over. Te Huete in Spanje heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Bij een bruilotsfeest in den minderen stand, waarbij echter vele genoodigden uit hoogere kringen tegenwoordig waren, brak een hevige brand uit. De gasten drongen alien tegelijk naar het eenige venster, waardoor zij alle lucht uit het vertrek weg namen; de lichten doofden uit door den binnen dringenden rook en die zich niet spoedig genoeg kon redden, vielen verstikt neder. Hoewel er spoedig hulp opdaagde, waren er reeds 23 personen bezweken, terwijl van de geredden nog 7 omgekomen zijn. De rouw en ontsteltenis is algemeen. De gouverneur der provincie, de heer Orsila, was zoo spoedig moge lijk aanwezig om hulp en troost aan te brengen. TER \EI7iE\>S( HE 01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1