Buitenland. Gemen^de berichten. BURGERLIJKE STAND. gehoor te verkrijgen aanklopt bij de geloofsgenooteu van Monteiiore, als men iemand helpen wil, als men voor de armen tracht te zorgen of vrijheid wil winnen of handhaven. Aan de deugden, die het boofd der Roomsche Christenheid in Monteiiore huldigt, dankt onze stad zoo bizonder veel, dat bet aangenaam is, naar aanleiding van de verkla- ring des Pausen, een woord van dankbaarheid te wijden aan de mannen, die in Nederland Monteiiore s voetstappen drukken en evenals hij door daden, door weldoen practiscb hun geloof belijden. H. Omtrent Pieter's arrestatie te Athene ont- vingen wij van den 24 October bet volgende be- riclit: /Eergisteren is bier gearresteerd zekere Julius (waarscbijnlijk W. H.) Pieter, vroeger tele- graafambtenaar te Zenducke (moet zijn l.Jzendijke) in Holland, en wel onder de volgende omstandig- lieden. Zoodra bekend was, dat Pieter zijn land verlaten had, heeft de Hollandsche politie overal in Europa zijn portret verspreid, en na voortdurend onderzoek kwam men ten laatste, uit de brieven aan zijne ecbtgenoote geadresseerd, tot de over- tuiging, dat bij zich waarscbijnlijk bier ter stede moest bevinden. Van dit vermoeden werd kennis gegeven aan den heer v. Lennep, consul—generaal der Nederlanden te Piraeus, die er eergisteren onze politie van verwittigde onder overlegging van Pieter's photograpbie. A1 zeer spoedig vernam de politie, dat bedoelde persoon eenigen tijd onder naam van Johannes Meyer in het Hotel d'Athene verblijf had gebouden en uu aan de Plakka woonde, doch nog geregeld in het Hotel kwam dineeren. Tegen 12 uren 's middags verzocbt men den heer Van Lennep mede te gaan en gelukte het dezen den beruchten oplichter te arresteeren juist op het oogenblik dat hij het hotel verliet. Bij hem werd slechts 600 a 700 francs gevonden, doch bij de daarop ge- voigde huiszoeking heeft men ook ontdekt aan welk bankiershuis een Hollandsch hij de gestolen gelden toevertrouwd had. Ongelukkig schijnt er geen uitleveriugs—tractaat te bestaan, en zal hij, naar men heden zegt, eerstdaags volgens de wet buiten de peripherie der Atheensche politie gebracht worden, om dan te kunnen gaan waar hij wil. (N. v. d. D.) TER AEUZEN, 4 November 1884. De noordelijke ingang van het kanaal alhier zal volgens Ministerieele beschikking weldra vol- doende verlicht wordende aldaar geplaatste ijzeren palen zullen nl. voorzien worden van lantaarns. Voor deze druk bezochte haven was dit hoogst noodig. Het doet ons daarom genoegen deze ver- betering te kunnen meedeelen. Gisterenmorgen met laag water had alhier aan den oever van den calamiteusen Nieuwe Neuzen- polder weder eene afschuiving plaats, die eene lengte tusschen de eindpunten heeft van 170 M. bij eene grootste breedte van 54 M. Hierdoor is 6084 M2 oever weggeschoven tot eene maximum diepte van 8,20 M. De kortste afstand van den rand der afschuiving tot den dijksteen is 200 M. De ligging is tus schen en gedeeltelijk in de afschuivingen van 12 en 24 Juli 11. Vooralsnog levert de afschuiving voor den pol der geen gevaar op, daar ze op betrekkelijk groote afstand ook uit de oeverwerken is gelegen. Naar men hoort is eene bedijking van buiten- gronden in het Axelsche Gat in 1885 verzekerd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken C. L. U., arbeider te Sint Jansteen (Heikant), is wegens binnenlandsch vervoer van accijnsgoederen zonder binnenlandsch paspoort of geleibiljet ver- oordeeld tot een celstraf van 3 dagen. J. d. V., arbeider te Sint Jansteen, is wegens als voren veroord. tot een celstraf van 3 dagen; beiden in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding met verbeurdverklaring der aan- gehaalde goederen. hem herkende, stond deze fluks op en riepZijt gij het P" //Mijn God, ja, ik zelf in ievenden lijve, even mooi en even leelijk als altijd, steeds dezelfde en als altijd van ganscher harte, met al mijn gedachten uw dienaar." Na deze woorden greep Jobson, want hij was het, een leuningstoel, op welken hij ging zitten nadat hij dezen dicht bij Zomer had geschoven. Nette, kleederen hadden zijn lompeu vervangen. Toen hij zag dat de bankier bleef staan, ging hij voort: #Maar ga toch zitten. Het zouverkeerd, zeer verkeerd zijn, als gij u om mij geneerdet. En als ik wist dat ik u de minste ongelegenheid veroorzaakte" zyGij hier?" viel hem de bankier somber in de rede. //En wat komt gij hier doen?" #Ik zal u niet antwoorden voor gij gezeten zijt. Ik kan geen complimenten uitstaan. Complimenten zijn goed voor oude wijven!" Zomer aarzelde nog even, maar ging toen weer op zijn stoel zitten. z/Goed, nu zal ik u eens zeggen, wat mij hier brengt. Yooreerst kom ik u eens even goeden dag zeggen, en naar uw gezondheid vragen Gij zijt immers nog goed gezond Dat doet mij genoegen. Want gij kunt onmogelijk gelooven hoeveel belang ik in u stel. Als ik maar zie, dat gij het nog goed maakt, dan ben ik al tevreden S. S., arbeider te Sint Jansteen, is wegens het hem bij akte van dagvaard ten laste gelegde (bin nenlandsch vervoer van accijnsgoederen zonder binnenlandsch paspoort of geleibiljet) vrijgesproken de kosten te dragen door de administratie. De Patriote verzekert dat de politieke ge- beurtenissen in Belgie van den laatstverloopen tijd de gezondheid des Konings zwaar geschokt hebben, en de Koning Zaterdagnacht door een hevig zenuw- lijden gekweld is geworden. De Parijsche bakkers hebben weder eene vergadering gehouden. De afgevaardigde Gatineau nam weer het voorzitterschap waar. De heer Rame, die voor verlaging van de broodprijzen was geweest, deed verslag van zijne zending bij den minister van landbouw. De minister had ronduit geweigerd de wet van 1791 af te schaffen, die den maires het recht geeft eene broodzetting in te voeren. De minister verklaarde, dat zoo de broodprijs niet met 5 centimes per kilo verminderde, de broodzetting den 6 November weer in werking zou komen. De heer Gatineau raadde de bakkers aan toe te geven. Het is in hun belang de Parijsche bevolking niet te verbitteren. Men heeft nu de ministerieele verklaring, dat er den 6 November eene broodzet ting zou komen, indien de bakkers niet goedsclnks den prijs verlaagden. Maar de meeste aanwezigen wilden van geen toegeven weten. Men dreigt ons sprak de bakker Isard, en de Eranschen willen nog wel eene beschaafde natie heeten. De regeering behandelt ons, zooals de deurwaarders de slechte betalers behandelensprak een andere bakker, Benoist genaamd. Zij geeft ons 48 uren bedenktijd. Gaandeweg werd het stormachtig, zoo zelfs, dat de voorzitter zich dekte en de zaal verliet. Een ander nam nu zijne functien over. Met 1149 tegen 130 stemmen werd besloten de broodprijzen niet te verlagen. De uitslag werd met een donderenden bijval begroet. Iemand, die met de minderheid had gestemd riep Wblnu, den 6 November zult gij de broodzetting hebben. Dan zullen wij grave maken, en laat het minist.erie dan maar zelf het brood bakken, sprak een bakker van de tegenpnrtij. Er volgde eene onbeschrijfelijke opschudding. Hier en daar werd gezegd, dat de gemeenteraad bakke- rijen zou oprichten van wege de stad. Er kwam eindelijk wat kalmte, en toen ging de vergadering uiteen. MnnnrW hebben de wedrennen te Viscennes bij Parijs waarscbijnlijk aan drie Jockey's het leven ge- kost. Voor den prijs, prix de Saumur, waren drie paarden ingeschreven. De af te leggen baan telde 3800 meters. De drie concurrenten vertrokken te gelijk en kwamen gemakkelijk over de eerste hinder- palen. Met spanning volgden de toeschouwers met hunne blikken de paarden, tot zij uit het gezicht ver- dwenen waren. Viji'tien minuten verliepen, zonder dat men een der ruiters uit het boschje zag te voorschijn komen. Men vreesde, dat de paarden de ruiters uit het zadel hadden geworpen en de renbaan hadden verlaten. Eindelijk waren twintig minuten verloopen en de koers mocht een half uur duren. Na 23 minuten kwam een paard lang- zaam voor den dag en achtereenvolgens kwam hij over de negen hinderpalen heen. De ruiter kwam echter voor de tribune terug zonder pet, met ver- brijzelde kaken en een wond aan het voorhoofd. Hij werd met zijn bebloed gezicht naar de waag gedragen en als overwinnaar begroet. De aan- doening, die zich van het publiek had meester ge- maakt, was groot en nam nog toe, toen men eerst een rijtuig zag naderen, waarin zich de tweede jockey in bedenkelijken toestand bevond, en ver- volgens een draagbaar, waarop de derde met eenige gebroken ribben lag uitgestrekt. Een doodsche stilte heerschte toen onder de aanwezigen. H. M. de Koningin maakte dezer dagen een en blijDus kom ik u eventjes goeden dag zeggen. En omdat ik, zooals men zegt, gaarne twee vliegen in een slag wil slaan, zoo kom ik u nog een kleinen dienst vragen. Een nietige kleiniglieid maar." ,/Gij hadt mij beloofd, dat gij nooit meer lner zoudt komen." „Gij hebt een verbazend geheugen, mijnheer Zomer. Het is waar, dat ik het u beloofd had. Maar wat kan men er aan doen, als men meer beloofd heeft dan men kan volbrengen. En in drie jaren tijds heb ik mijn belofte immers nog maar driemaal verbroken. Eens per jaar is immers niet te veel?" z/Wat wilt gij van mij? Al weer geld? Ik heb geen geld meer om u te geven." z/Hoor eens, zei Jobson, terwijl hij deed als bij de laatste woorden niet verstaan had Sinds gij mij eenige voorschotten gaaft, ben ik met den handel begonnen. Een mooi zaakje, dat in alle opzichten goed genoemd mag worden. Daaren- boven drijf ik gaarne handelsspeculatien. Daar- voor ben ik in de wieg gelegd. Dus ben ik een zaak begonnen. In linnen calicot en teritein. Ais gij bij toeval iets van die artikelen noodig mocht hebben, dan zou ik u vragen, of gij mij de voorkeur wildet gunnen." ,/Ter zake!" riep Zomer met nauw bedwongen ongeduld. (Wordt vervolgd.) gouden echtpaar gelukkig, nl. Boesten en zijn vrouw, te Groothenhout (Limb.), die op hun gouden bruiloft verrast werden met een fraai geschenk, hun namens II. M. door den burgemeester van Be'ek over- handigd. Het aantal reizigers gedurende de maand October jl. met de stoomschepen der maatschappij z/Zeeland" vervoerd bedroeg: van Vlissingen naar Queensboro 3246, van Queensboro naar Vlissingen 2625. Totaal in beide richtingen 5871. Te Dordrecht loopt het gerucht dat eene der grootste firma's in steenkolen en olie aldaar zou zijn ge- failleerd. Men spreekt van een passief van /400,000. lit het verslag der Nederlandsche posterijen over 1883 staan de, wegens gebrekkige adressee- ring, onbestelbare brieven en briefkaarten aange- geven tot een totaal van 32,926een cijfer zekerlijk in staat om veler verbazing te wekken. Uit eene nauwkeurige annteekening en optelling blijkt, 1 dat Dinsdag van de 128192 kiezers, die ons land telt, slechts 88080 gestemd hebben. Een bijna lOOjarig man te Wezep (bij Kampen) heeft dien dag nog gebruik gemaakt van zijn stemrecht. Een brievenbesteller uit het district Brielle, heeft 495 strooibiljetten bezorgd; toen hij van een her- stemming hoorde was hij niets in zijn schik. De stoomboot //Bessel" uit Bremen, kapitein Wie- gand, is vijf mijlen van Lemvig gezonken. Van de bemanning zijn elf personen verdronken en twee gered. Een vreeselijke brand heeft te Huete Cuenpa (Spanje) gewoed, tengevolge waarvan er 27 personen gedood en 12 gewond zijn. Er zijn nog 12 lijken uit de mijn in Pennsylvania gehaald. 7 mijnwerkers werden deerlijk gewond te voorschijn gebracht. Uit een magazijn te Kludberg (Stiermarken) is 45 pond dynamiet ge stolen men zegt door anarchisten. De politie is de boosdoeners nog niet op het spoor. Waar plagen de menschen hun brein al niet meeEen uitvinder te New-York heeft een vischhengel ge- construeerd, die automatisch het getal en de grootte van de daarmee gevangen visschen opteekent Eergisteren nacht omstreeks 1 ure brak er te Vuren op drie verschillende plaatsen tegelijk brand uit in onderscheidene hooibergen en hooi- mijten. De pogingen der brandweer werden daar- door zeer belemmerd, en alleen doordien de wind landwaarts was, is het mogelijk geweest de in de onmiddellijke nabijheid staande woningen te be- waren. Algemeen vermoedt men, dat hier kwaad- willigheid in het spel is. Het verbrande hooi was slechts gedeeltelijk verzekerd. Omtrent de vlucht van den eflectenhandelaar en kassier S. te 's Hage, zijn allerlei overdreven geruchten in omloop. Toch is de zaak reeds erg genoeg en zijn er velenvoornamelijk kleine burgers, die aan den defaillant te kort komen. Het totale bedrag van het deficit kan gerust op tachtig duizend gulden geschat worden. Ons is o. a. bekend, dat een burgerman, die een spaarduitje wilde be- leggen, dit bij S. deponeerde om er een //pampiertje" voor te koopen. Een paar dagen later zou dit papiertje disponibel zijn maar ziet, toen de recht- hebbende zich op het kantoor vervoegde, ontving hij de mededeeling dat //meneer" zich des ochtends z/Verwijderd" had, zelfs de lessenaar van den klerk had opengebroken en het daarin aanwezige geld had medegenomen. Een ander iugezetene moest op den dag dat S. zoek was een bedrag van f 12,000 van hem ontvangen, doch moest zich eveneens tevreden stellen met het bericht, dat de patroon was afgereisd zonder zijn adres achter te laten. Stot-Tai, een van de vlugste en bekwaamste prestidigitateurs, is, naar men weet, in zijn verloren uren tevens een geestig en boeiend verteller. Zijn z/Dagboek van een goochelaar" en zijn Andalusi- sche vertelling ,/Veroordeeld" hebben zelfs eenige vermaardheid gekregen. Nu schreef hij weer een sprookje voor jonge kinderen, //Koning Kwik ge naamd, dat te Venlo bij de Wed. H. H. Uytten- broek het licht zag en tegen 25 ct. in den handel is gebracht. De kinderlijke toon, dien hij hier aanslaat, is niet vreemd voor een kindervriend als Stot—Tai. Een echtpaar, dat reeds lang in onmin leefde, kreeg op 17 Aug. jl. weer ruziede man verweet zijn vrouw, dat zij al het geld aan jenever ver- speelde en steeds op straat was, zoodat de kinderen zeer verwaarloosd werdenin drift mishandelde hij zijn vrouw tevens, waarop zij bij de buren haar toevlucht zocht. De rechtbank te Dordrecht veroordeelde dien huisvader tot 2 dagen celstraf. Volgens vertrouwbare inlichtingen is het geconstateerd, dat er te Nantes sinds 25 October vijftien stergevallen zijn voorgekomen, die aan cholera worden toegeschreven. Het totaal aantal sterfgevallen van 31 October is tien, waaronder vermoedelijk twee choleralijders. Tot dusver is de toestand niet onrustbarend, doch niettegenstaande dit worden er door de overheid alle voorzorgsmaatregelen genomen. Aan de Gardeners Chronicle ontleent de Zw. Ct. het bericht, dat het bestuur van een groote spoorwegmaatschappij in Engeland, de Midland- Railway-Company, op het denkbeeld is gekomen, om door het uitloven van premien het kweeken van bloemen door de stationchefs aan te moedigen Men heeft daarmede ten doel den stations en halten een fraaier aanzien te geven en daardoor het reizen aangenamer te maken. Als ieder beambte, door het bezit van een stukje grond daartoe in staat gesteld, een ieder naar zijn smaak, door bloemen, rotspartijen enz., waarin tot in het oneindige af- wisseling kan aangebracht worden, daartoe mede- werkt, kan werkelijk het genot van het soms ta- melijk vervelende reizen langs een spoorweg zeer verhoogd worden. De spoorwegen langs den Rijn in Duitschland leveren reeds talrijke voorbeelden van net onderhouden, smaakvol aangelegde tuintjes en ook in ons land treft men ze hier en daar aan. Zij konden echter nog veel meer algemeen zijn. Een reiziger, zoo schrijft pastoor Eunke in zijn //Reisebilder" die in den winter over een der hoogste Alpenpassen naar Italie trok, werd door een sneeuwstorm overvallen. Hem beving die onover- komelijke moelieid, het gevolg der schrale, koude, merg en been doordringende lucht. Wel wist hij, dat zoo hij er maar een oogenblik aan toegaf en de oogen sloot, dit zijn zekeren dood zou zijn. Toch kon hij geen weerstand bieden. Reeds had hij een geschikt plekje gevonden, reeds wierp hij zijn pakje neer, toen hij niet ver van die plaats, al bijna geheel met sneeuw overdekt, iets op den weg zag zitten, wat hem van verre toescheen een mensch te zijn. Hij ontstelt, een die bezig is te bevriezen Misschien is hij nog te redden Wat de liefde tot zijn eigen leven niet had vermocht, dat werkte de liefde tot den naaste uit. Hij grijpt moed, wrijft zich den slaap uit de oogen en begint den reeds verstijfde met sneeuw te wrijven. Het gelukte. Nog is het leven niet uitgebluscht. Onder het wrijven wordt hij ook zelf weer warm. Zoo redde hij zijn eigen leven, terwijl hij dat van zijn naaste redde. Verleden week ontsnapte een jonge tijger aan een reizende menagerie op den weg tusschen Salisbury en Marlborough. Het beest schijnt zich in den omtrek van Devizes schuil te houden tot niet geringe ontsteltenis van de bewoners, die geen kind de deur laten uitgaan en zelf zich bijna niet buiten wagen. Eenige moedige mannen zijn er op los getrokken om het dier te vangen of te dooden. Bij de verkiezingen voor den Duitscheu Rijksdag te Munchen in deze week hadden de sociaal-democraten over de namen, voorkomende op de aanplakbiljetten hunner tegenstanders roode papiertjes geplakt, waarop te lezen stond//Kiest Vollmar," den sociaal-democratischen candidaat. Daar die roode papiertjes goed gegomd waren, was het een oogenblik werk om ze overal op te plakken, maar toch werd het dadelijk bespeurd, en de gen darmes kregen last ze te verwijderen. Maar terwijl een hunner daarmede bezig was, plakte een achter hem staande sociaal-democraat zulk een papiertje op zijn patroontasch, en tot groot vermaak van oud en jong wandelde nu de gendarme door Munchen's straten, met de aan beveling van Vollmar, totdat hij eindelijk ontdekte wat er geschied was. Van 16 tot 31 October 1884. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 24 Oct. Cornelis van Doeselaar, oud 27 j., jm. en Cornelia Pieternella Janssen, oud 25 j., jd. 31 Oct. Christiaan van Langevelde, oud 22 j., jm. en Sara Verhelst, oud 22 j., jd. Pieter Johannes Kurvink, oud 29 j., jm. en Christiana Bekkens, oud 25 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Oct. Pieter Diele- man, oud 20 j., jm. en Adriana Janna Huijssen, oud 20 j., jd. Geboorten. 18 Oct. Aloisius Gillion Theophiel, z. van Marie van Hecke. Cornelia, d. van Pieter van Wijck en van Maria de Witte. Jan, z. van Arie Ileurikus Donze en van Aplonia Aberdina Paape. 21 Oct. Leijntje Barbera, d. van Jan Krijn Kolijn en van Elizabeth de Doelder. 27 Oct. Jakoba Cornelia, d. van Cornelis Jacobus Berwald en van Jacoba de Jonge. Hermanus, z. van Jan van Dixhoorn en van Jozina Karels. 28 Oct. Karel, z. van Dirk Hamelink en van Cornelia Donze. Jacobus Johannes, z. van Govert Jacobus Verlinde en van Elisabeth Margaretha Donze. Jozias Abraham, z. van Adriaan de Zeeuw en van Elisabeth Jolijt. 29 Oct. Jacoba Elisa beth, d. van Jacob de Jonge en van Adriana Rieinens. 31 Oct. Adriana, d. van Pieter Moes en van Maria Neeltje Jansen van Rosendaal. Overlijden. 16 Oct. Anna Pieternella Elve, oud 15 m., d. van Erangois en van Cathalina Dieleman. 17 Oct. Pieter Loof, oud 57 j., echtg. van Elisabeth Adriana Guequierre. Louis Meulenberg, oud 5 m., z. van Geeraard en van Maria Cornelia van Wijck. 20 Oct. Jojakim 't Gilde, oud 2 j z. van Christiaan en van Lu- cresia van der Welle. 23 Oct. Catrina de Visser, oud 73 j., wed. uit het eerste huwelijk van Jozias de Klerk, uit het tweede huwelijk van Abraham Laurens en uit het derde of laatste huwelijk van Ja cobus de Klerck. 27 Oct. Jannetje Elve, oud 35 j., echtg. van Jan van Dijke. 29 Oct. Jo hannes Jacobus Hamelink, oud, 51 j., echtg. van Janneke Mensink. HULST. Huwelijks-aangiften. 24 Oct. Jan Baptist Weesepoel, oud 40 j., jm. en Rozalia Burm, oud 25 j., jd. Geboorten. 31 Oct. Neeltje, d. van Maarten Willem Millenaar en van Johanna van de Klooster. Overlijden. 17 Oct. Pharaildus de Cauwer, oud 3 m., z. van Ludovicus en van Maria Theresia CD

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2