Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PMR0EM- en UEEMMT No. 2032. Woensdag 5 November 1884. 24e Jaargang. BEKENDMAKING. 4~ DE TOCHER EM DE BANKlEii. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Itit blad verschijnt Uinsda;. cn Vrijdagavoud bij den uitgcver P. J(. VAN n E SANDE te Ter Nenzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 12 November 1884. Ter Neuzen, 3 November 1884. Burgemeester en Wetkouders voornoemd, J. A. YAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politieli Overzicht. l)e reorganisatie van den Franschen Senaat is aan de orde. Met eene groote meerderheid heeft de commissie zich met het voorstel der regeering vereenigd om geen senatoren meer voor den duur van hun leven te benoemen, als onbestaanbaar met de beginselen der democratic. De commissie heeft tevens voorgesteld de leden van vorsten- huizen, die over Frankrijk geregeerd hebben, niet toe te laten als leden van den Senaat. Eene commissie heeft voorgesteld voor het hooger on- derwijs bezuinigingen te maken. Zij wil de theologische faculteiten afschaffen, vijf katholieke en twee protestantsche. Dat de Senaat zich hier- mee zal vereenigen is aan groote bedenking onderhevig. Oostenrijks Keizer heeft in de vergadering der delegation uit de beide deelen der monarchie zich nader verklaard, over de bijeenkomst te Skiernewicz. De Hongaren mopperden over het zwijgen hieromtrent in de troonrede. Uitdruk- kelijk verzekerde Frans, dat de bijeenkomst hem eene welkome gelegenheid had geboden om zijne hartelijke betrekkingen met het Bussisch Keizers- huis te vernieuwen en dat men in de samenkomst een waarborg kon zien voor het behoud van den vrede. Door deze ronde verklaring zal zekerege- voeligheid te St. Petersburg ook weggenomen zijn. De regeering heeft de Kamers van Koophandel en Nijverheid ontbonden. Men wete dat deze een politick karakter dragen. De leden van het Huis der afgevaardigden (Tweede Kamer) worden, evenals de leden der provinciale vertegenwooidiging (Land- dag) door de bavolking der verschillende Konink- rijken en provincien voor den tijd van zes jaren verkozen door: 1 de groote landeigenaars2 de steden; 3 de Kamers van Koophandel en Nijverheid en 4 de plattelands-gemeenten. Door de verkiezingen, die onlangs hebben plaats gehad, is in de Nationale Raad van den Zwitserschen Bond geene verandering gekomen, en in nagenoeg gelijke sterkte trekken de verschillende partijen wederom ter vergaderzaal. Yoor zoover thans de FEUILLETQN. ,/Maar gij, gij kunt mij redden," ging Zomer voort. //Niemand kent den slechten stand van mijn zaken. Iedereen meent nog, dat ik rijk ben. Leen mij die banknoten en U iets leenen?" antwoordde de visscher aarzelend. i,0, ik zal ze u teruggevenIk zal ze verdrie- voudigen! Zie, met die papieren kan ik mijn zaken weer in het reine brengen. Dat kost mij maar een maand tijds." ;/En als gij uwe zaken niet in het reine krijgt?" vroeg de visscher. „De geheele zaak is onzeker. En als ik mijn fortuin verloor, dan zou ik erzoo gauw geen tweede terug hebben. Zulk een goede vondst doet men alle dagen niet Ilouton, weiger mij uw gunst niet. Ik vraag u mijn leven, meer dan mijn leven, ik vraag u mijn eer. Of zoudt gij mijn naam aan de schande prijs kunnen geven, nu gij dat kunt beletten?" De visscher bleef zwijgen. ,/Antwoord ge mij niet?" //Zou ik aldus mijn geheel bezit in de waag- sclxaal stellen Wie weet of gij u zelf ook nog niet bedriegt eertig duizend pond is zeer weinig voor de herstelling van een fortuin als het uwe. En mijn goed behoort mij alleen niet toe, maar uitslag bekend is aangaande twee verkiezingen in Grauwbunderland weet men dien nog niet en er zijn twee herstemmingen noodig geworden vallen op de democratisch-radicale linkerpartij 75, op het liberale centrum 27 en op de ultramon- taansche rechterzijde 39 stemmen. De beide herstemmingen zullen vermoedelijk ten gunste van de liberale partij uitvallen. De Germania heeft eene lans gebroken voor de rechten van den hertog van Cumberland op den Brunswijkschen troon. De leider van het centrum, Windthorst, verklaarde, dat hij uit een juridisch oogpunt de aanspraken van den hertog boven alle bedenking verheven achtte; maar het blad gaat verder en beweert dat de kwestie der troonsopvolging een nieuw stadium is ingetreden. De hertog heeft verklaard, dat hij de waarborgen wilde geven, die van een rijksvorst konden worden vcrlangdhij beloofde te zullen regeeren in overeenstemming met de wetten van het land en het Rijk, en verklaarde daardoor, dat hij als hertog van Brunswijk den tegenwoordigen toestand van het Duitsche Rijk zou erkennen. //De jammerklachten dat het Rijk zou te gronde gaan, als een afstammeling der Welfen den troon van Brunswijk besteeg, zijn te belaclielijk, om er ons mede bezig te houden," zegt het ultramontaansche blad. In Berlijn let men op de kleintjes! Alle officieuse bladen ver- kondigen, dat het belang van het Rijk boven alle persoonlijke belangen gaat en deze orakelspreuk is tevens het vonnis voor den pretendent op den Brunswijkschen troon. Dat een Engelschman en een Transvaler twee zijn, blijkt nog telkens uit de discussien in het Lagerhuis. Sir Henry Holland viel de Regeering zelts aan wegens haar Zuid—Afrikaansche politiek, welke de Boeren in hunne houding aanmoedigde eene sterke legermacht aan de grenzen was volgens hem noodzakelijk. De Regeering wil nu de Boeren in Bechuanaland niet dulden, zij zegt dat geen en- kele dezer //vrijbuiters" er mag blijven. Een vol- doende legermacht zal worden gesteld ter beschik- king van Sir Charles Warren, die binnen 14 dagen naar Zuid—Afrika zal vertrekken, ten einde aan de bedoelingen der Regeering uitvoering te geven. Volgens de Paris Bourse zijn Engelauds plannen ten aanzien van de Egyptische firianancien de vol- geudebehoud van den rentevoet der geunificeerden °P opheffing der amortisatiereductie van het bezit der Engelsche Regeering aan Suez-actien °P 8 zoolang de delegation uitstaanuitgifte eener leening van een millioen pond sterling onder garantie van Engelandbelasting—hervorming ten gunste van landbouw en belasting van de vreem- delingeu op denzelfden voet als de inlandersre ductie der uitgaven voor leger en administratie. De nieuwe leening zou preferent zijn voor de geunificeerden. ook aan mijn vrouw en dochter. Haar ben ik er rekenschap voor schuldig." z/Weigert gij mij dus uw geld. z/Ik mag u deze banknoten niet leenen," zei Houton, die niet kon vergeten, dat de bankier hem had willen bedriegen en nu berouw gevoelde, dat hij dezen zijn vertrouwen had geschonken. De bankier had de banknoten nog altijd vast. z/Gij moet mij die papieren teruggeven, mijn- heer Zomer," zei de visscher na een oogenblik zwijgens. z/Ze u teruggeven riep de bankier, terwijl hij ze onwillekeurig krampachtiger vasthield. z/Zij behooren mij toe; het zijn de mijne z/Maar begrijpt gij dan niet, dat ik nu mijn eigen geluk in hauden heb Ze u teruggeven Nog liever sterven z/Bedreigingen riep Houton, terwijl hij opstond. z/Neen, ik smeek nogmaals. Houton, laat u verbiddenLuister toch naar mij. Maak mij niet wanhopig." Hij knielde haast voor den visscher, maar deze antwoordde koeltjes //Ik heb u gezegd, dat ge mij die banknoten zoudt teruggeven." Zomer sprong eensklaps op. Zijn oogen fon- kelden en hij werd doodsbleek. Hij zeide dof z/Daar hebt ge ze." Houton nam ze fluks aan en sloot ze weer in het kistje. Hij wilde zich weer omdraaien naar Zomer, maar deze, die alle bewegingen van den Het officieele onderzoek naar de „Nisero- zaak zal vermoedelijk niet voor Nieuwjaar plaats hebben. De schepelingen richten door bemiddeling der Rotterdamsche firma Hudig Blokhuvzen een schrijven aan het Nederlandsche volk om dank te zeggen voor de verleende hulp. Het Yaderland schrijft De heeren Keuchenius en Lohman zijn te Gorinchem en te Goes gekozen tot lid der Kamer en komen elders in herstemming. Volgens de bepalingen der kieswet zal er echter te Middelburg en te Brielle een vrije stemming moeten plaats hebben, als de gekozenen hun be- noeming te Gorinchem en te Goes aannemen. Die aanneming intusschen behoeft niet te geschieden binnen drie weken, nadat zij afschrift hebben ont- vangen van het proces—verbaal hunner verkiezing. Daar de heer Lohman te Brielle toch niet ge kozen wordt, doet het er weinig toe, hoe hij zal handelen. In Middelburg staat de kans twijfel- achtigde heer Keuchenius kan de herstemming laten doorgaan of door vroegtijdige aanneming te Gorinchem een nieuw man te Middelburg laten optreden. In beide gevallen is het mogelijk, dat bij de opening der Kamers de kiesstrijd nog niet is beslist: de heer Keuchenius kan dan in twee districten gekozen zijn, of in Middelburg kan weder een herstemming noodzakelijk worden. Een en ander zou niet gebeuren, als de kiezers de meerder heid geven aan den heer Van Eck. De bovenbedoelde termijn van beraad van drie weken geeft stof tot nog een opmerking. De opening der Kamers is bepaald op 17 November, dus binnen drie weken na de verkiezing. Daar door is dus voor alle gekozenen de termijn van beraad verkort en zou het kunnen zijn, dat er bij de opening eenvoudig geen Kamer was, omdat geen der leden zich had verklaard. Evenwel, bij de noodzakelijkheid van spoed zal in dit geval wel niemand de regeering een grief hiervan maken. Met de werkzaamheden op de Koninklijke maatschappij //De Schelde" te Vlissingen ziet het er tegenwoordig treurig uit. Werkten erverleden jaar, tijdens de groote stoomschepen „Batavia" en //Soerabayaop stapel stonden, meer dan 700 man, op dit oogenblik is dit aantal gedaald tot een 300. lederen Zaterdag worden ploegen bedankt. Veel vooruitzicht op werk bestaat er tegenwoordig niet. De werklieden gaan met vrees den winter tegemoet. Het is te hopen, dat hierin spoedig verandering moge komon, anders staat eene sluiting der fabriek voor de deur. G. C. le Amsterdam heeft Vrijdag de trekking plaats gehad van de 30ste serie der tentoonstel- lingsloten en van de zes hoofdprijzen. De hoofd- visscher had gevolgd en met de hand op de borst iets scheen te zoeken, haalde eensklaps een dolk voor den dag, met welken hij den visscher neer- stiet, eer deze iets van Zomers plan kon gissen. Houton gaf een schreeuw en viel ter neer. De dolk van den bankier had hem het hart doorboord. De moordenaar bleef een oogenblik onbewegelijk zijn slachtolfer aanstaren, alsof hem de angst ver- lamde. Daarna greep hij het kistje en hij ging naar de buitendeur. Eensklaps deinsde hij ontzet terug. Hij zag Job- son juist, die met gekruiste armen op den drempel van zijn slaapkamertje stond en hem aanstaarde. En hij ijlde met opgeheven dolk naar den bede- laar. Doch Jobson was op zijn hoede. Hij hield den arm van den bankier tegen en zei, terwijl hij dien arm zeer stevig vasthield //Genoeg van die grapjesGe zijt verduiveld vlugDoch wees maar niet bang. Ik ben een goede drommel en ik zal niets zeggen. Maar gij begrijpt //Ja, jaIk zal u ook rijk maken. Maar korn, kom voortriep Zomer doodsbleek van angst. z/Wees maar bedaard. Ik blijf bij u," ant woordde de bedelaar. Een oogenblik later hoorde men den overhaasten galop van een paard op het strand Wij zijn in een rijk en sierlijk gemeubileerde kamer. Een goed vuur flikkert in den haard en nu en dan verbreekt alleen het geknetter van de prijzen zijn daarbij gevallen als volgt: de eerste hoofdprijs,diamanten parure ter waardevan/"l 00,000, op no. 17769 van de 15de seriede tweede hoofd- prijs, brillanteu collier, waarde f 50,000, op no. 176836 der 30ste serie; de derde hoofdprijs, collier van brillauten, waarde f 25,000, op no. 135400 der lste serie; de vierde hoofdprijs, diadeem van brillanten, ter waarde van f 25,000, op no. 40262 der 18de serie; de vijfde hoofdprijs, zilveren tafel- servies, waarde f 12,500, op no. 184800 der 3*8 serie; de zesde hoofdprijs, christoffie—servies voor 24 personen, f 12,000 waarde, op no. 33800 der 3de serie. De equipage van het verbrande stoomschip Maasdam is 1 November met het stoomschip Schiedam van New—York naar Amsterdam ver- trokken. Aan de Shipping Gazette and Lloyds List ontleenen wij nog het volgende: Het stoomschip Rhein arriveerde 31 Oct. te New-York met de passagiers en equipage van het verbrande stoomschip Maasdam. De gezag- voerder van de Maasdam rapporteert, dat het stoom schip in brand geraakte doordieu een matroos naar het lek in een petroleumketel zocht, waartoe hij eene ontstoken lamp bij den ketel plaatste, ten gevolge waarvan eene ontploffing plaats vond en het stoomschip in brand geraakte. Alles werd vruchteloos in het werk gesteld om den brand te blusschen. De booten werden te 4 uur in den achtermiddag over boord gezet, waariu zich de passagiers en equipage begaven. Zij bleven bij het brandende schip tot 9 uren des avonds van den 24 October, toen zij door het stoomschip Rhein opgemerkt en aan boord werden genomen. Niemand heeft eenig letsel bekomen, maar van hunne kleederen kon niets worden geborgen. Naar men verneemt, zijn met genoemd ver- brand stoomschip uit Boskoop verzonden 25 kisten boomen en planten waarvau er voor de tentoon- stelling te New-Orleans bestema waren. De Paus heeft hulde gebracht aan den men- schenvriend, die, gelijk zoovelen zijner geloofsge- nooten, een warm, trouw hart heeft voor hen, die lijden, die vervolgd worden, die troost en bijstand noodig hebben. Sprekende over het merkwaardig leven van den heer Montefiore en al het goede, dat hij tot stand heeft gebracht voor zijn geloof, voor de vrijheid en de armen, zeide de Paus: z/Montefiore's edel karakter is waardig nagestreefd te worden door de hoogste personen in de Chris- tenheid." Deze woorden zullen honderdduizenden genoegen doen en menigeen tot nadenken stemmen. In ons land en vooral in onze hoofdstad weten wij bij ervaring, hoe men zelden of nooit zonder vlam de stilte, die in de zaal lieerscht. Bij een tafel vol papieren zit een man. Zijn hoofd leunt op zijn hand en hij schijnt in diep gepeins verzonken. Na eenige oogenblikken richt hij zijn hoofd op eu hij mompelt: //Ja, dat is het eenigst middel wat mij in mijn onrustig leven vol kwelling nog eenige rust kan verschaffen. Ik heb nog niet genoeg gedaan. Gpdat de boete vofledig zij, moet mijn naam de hare worden, moet mijn fortuin haar toebehooren. Daarenboven is het maar restitutie." Juist werd er eenig geraas aan de deurgehoord. Deze ging langzaam half open en een manshoofd stak naar binnen. //Zijt gij het Jan? Wat moet gij hebben?" z/Mijnheer, er staat een man beneden, die u verlangt te spreken." z/Wat soort van man?" z/Als ik de waarheid moet zeggen, vind ik dat hij er slecht uitziet. Maar hij heeft mij gezegd, dat hij u over een dringende zaak spreken wilde." z/Laat ham dan maar boven komen," antwoordde de bankier. Het was Zomer inderdaad. Maar binnen drie jaren was zijn persoon zeer verauderd. Zijn gestalte was krom en gebogen; zijn oogen stonden hoi, zijn gelaat was bleek en mager. Men kon in zijn onrustig dwalenden blik aanhoudende, geheime vrees lezen en zijn diep gerimpeld voorhoofd liet diepe en slecht verborgen smart raden. De deur ging weer open en de man trad bin nen, dien Jan had aangemeld. Toen de bankier TER \EIZEVS(HE 14)114 HT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1