Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De directie der Ned. Amerik. Stoomvaart- Maatschappij ontving Dinsdagavond laat het volgende telegram van de agenten der Norddeutsche Lloyd te Southampton, in dato 28 OctoberDe gezag- voerder van het stoomschip Oder, van New-York naar Bremen, hier aangekomen, rapporteert den 25 October op 49° NBr. en 27° WL. het stoomschip Maasdam in brand staande aangetroffen te hebben. De masten waren overboord, doch de schoorsteen stond nog; dikke rook steeg uit het ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken. (Het stoom schip Maasdam, kapt. v. d. Zee, vertrok 18 Oct. van Rotterdam naar New-York met 141 passagiers). Gisteren heeft de Nederl. Amerik. Stoomvaart- maatschappij het navolgend nader telegrafisch be- richt ontvangen van de agenten der Norddeutsche Lloyd te Southampton: Stoomschip Oder vond Maasdam geheel uitgebrand. Zag niets van booten. Maasdam in gewone route zijnde, opvarenden ver- moedelijk gered door eenig uitgaand schip. Meer dan ooit te voren zoo meldt men uit Tessel worden de beugers bij de schel- vischvangst geplaagd door de spierhaaien. Met grenzelooze brutaliteit snappen de onwelkome gas- ten dikwijls de beste visschen, die aan den hoek spartelen, van de lijnen weg. Nu en dan wordt van een schelvisch alleen de bovenste helft opge- haald, doordien de spierhaai inmiddels de achter- helft van den visch heeft afgehapt en met zijn buit in de diepte is verdwenen. Tegen J. Wijtman, effectenhandelaar te Amsterdam, gefailleerd met een actief van 6000 en met een passief van p. m. 200 duizend gul den, is wegens bedriegelijke bankbreuk 6 jaar tuchthuisstiaf geeischt. Vele getuigen, in deze zaak gehoord, verklaarden broodeloos geworden te zijn door de schurkerijen van den commis- sionair. Op bedriegelijke wijze had hij hun ont- vreemd over de 125 duizend gulden. Sedert 1878 had hij gespeculeerd en gespeeld met het geld van anderen. In vijf jaar tijds verloor hij in de Staatsloterij ruim f 12,000. Maandagmiddag trok een groot biljet, dat op het aanplakbord op het Rokin bij den Dam te Amsterdam was aangeplakt, reeds van verre de aandacht. Dat biljet was ongeveer drie en een halve meter lang en ongeveer twee en een halve meter breed. Bovenaan stond met groote letters Gelijkmatige heffing van lasten. Dan aan den eenen kant links De patenteu van een koopman. Daaronder stonden 48 patenten en aanslagbil- jetten van een koopman aangeplakt en daaronder stond Wat wil Tak van Poortvliet afschaffing van patent. Rechts stond De patenten van een advokaat en daaronder met letters ter grootte van 4 a 5 decimeters Nihilen weer daaronder W at willen de geleerde heeren? Geen Tak van Poortvliet. Dat biljet trok den ganschen dag veel volk en lokte heftige discussies uit. Op een schrijven dd. 16 Oct. door het Ned. genootschap tot bevordering der Christelijke hei- iiging van den Zondag aan den Minister van W a- terstaat, Handel en Nijverheid, waarbij verzocht werd meer beperking van den dienst der posterijen op Zondag, is, naar De Standaard mededeelt, het onderstaande antwoord van den Minister ingekomen „Naar aanleiding van zijn nevensvermeld schrij ven, heb ik de eer het genootschap te kenuen te geven, dat het voornemen bestaat om, waar dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, door beperking van het brievenvervoer en van de uren van openstelling der postkantoren, zoowel als door vermindering van het aantal be- stellingen en buslichtingen op Zon- en feestdagen den dienst der postambtenaren te vermiuderen en dat bereids ten aanzien van vele postboden aan dat voornemen begin van uitvoering is gegeven. Bij het stranden van het stoomschip Lettle- beck, aan het Brielsche gat, zijn 15 personen verdronkenwaaronder twee vroawen en twee kinderen. Door de Brielsche reddingboot zijn er zeven gered. Is de Midd. Ct.' goed ingelicht, dan zou de uniform der telegrambestellersdie eerlang zal worden ingevoerd, zijndonkerblauwe jas met schar- lakenroode uitmonstering. Zoo ongezien zouden we zeggen, dat dit met mooi zal staan. Maar 'tkan meevallen, zegt het Dagblad. TER NEUZEN31 October 1884. Aan de loskade van den spoorweg alhier had Woensdag namiddag weder een droevig ongeluk plaats. Bij het verplaatsen van goederenwagons geraakten twee werklieden daartusschen beklemd, waarvan een, genaamd J. Hamelink, gehuwd, zoo- danig inwendig verwond werd, dat hij bij het overbrengen naar zijne woning overleed. De tweede, W. Hamelink, werd uitwendig aan den schouder gekwetst. De drie jongens uit deze gemeente, die uit een toonbanklade hadden gestolen, werden gisteren door het gerechtshof, kamer van crimineele zaken, te 's Hage, tot 45 dagen celstraf veroordeeld. De Pransche sloep Liberte, Zondagnacht bij Borssele gestrand, kan als wrak beschouwd worden. De lading bestaat uit buskruit. De equipage is aan wal. De Russische bark Angela, op de Spijkerplaat gestrand, is gebrokenthans wordt daarvan de inventaris en lading te Vlissingen aangebracht. Axel, 28 October. Op de heden alhier gehouden i veemarkt waren aangevoerd7 5 stuks hoornvee, 8 paarden, 53 varkens en 17 schapen. De volgende premien werden uitgereikt: Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaar oud, le prijs 5 en 2* prijs 3, aan P. Dekker Fz., landbouwer te Axel; voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaar oud, le prijs 4, aan denzelfden; 2e prijs voor als voren, niet uitgereikt; voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaar oud, 5, aan P. van Hoeve, landbouwer te Axel; voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs Houton's juweelen ze in zijn hand, alsof hij ze voor Houton ver- bergen wilde. „Maar hier is het besproken kistje," ging de visscher voort. //Ik zal het maar eens open maken." „Laat ons zien," zeide Zomer. Angstige verwachting zweefde over gelaatstrekkenterwijl de bankier de beschouwde. Wel vroeg hij na een oogenblik. „Dat is een heele schat!" ¥Wat zegt gij #Ik zeg dat gij een groot fortuin hebt gevonden De oogen van den visscher glinsterden van vreugde. ,En hoeveel denkt gij, dat alles, in klinkende munt omgezet, waard zoude wezen Zie, voor ons, arm volk, is gereed geld maar alles. Wij moeten er, zooals men zegt, van leven Vier of vijf duizend pond," antwoordde Zomer. Vijf duizend pond?" zei de visscher, blijkbaar maar hall tevreden met dat antwoord. //Ik had veel meer verwacht. J a, men doet met vijf duizend pond nog niet veel." z/Mij dunkt toch, dat het een mooi soinmetje is." ,/Dat wil ik niet ontkennen. Maar ik had al zulke mooie luchtkasteelen gebouwd. Ik meende nog rijker te worden dan de grootste lord, dat ik als een groot heer zou kunnen leven en dat ik ook in een koets zon kunnen rijden. En met vijf duizend pond kan ik nog maar een burgertje f 5 en 2e prijs f 3, aan P. Dekker Fz., land bouwer te Axel; voor de schoonste kalfdragende vaars, f 4, aan P. Bruggeman, landbouwer te Koewacht; voor het schoonste 2jarig rund, f 3, aan H. de Moor, landbouwer te Boschkapellevoor de schoonste hokkeling, f 2, aau P. van Hoeve, land bouwer te Axelvoor den schoonsten springstier, f 5, aan J. van Hoeve, landbouwer te Axelvoor het grootste getal ter markt gebrachte paarden, f 4, aan P. Dekker Fz., landbouwer te Axel; voor het grootste getal ter markt gebracht hoornvee, f 4, aan Abr. Haak, landbouwer te Axel; voor het grootste getal ter markt gebrachte schapen, f 2, aan C. Volckaert, te Axel; voor het grootste getal ter markt gebrachte varkens, f 2, aan Aug. de Meij, koopman te Zuiddorpe; voor het vetste stuk hoornvee, f 5, aan J. Verstraten, slachter te Axel. De handel was gering. Zilitmslag, 30 October. Bij de verkiezing op jl. Dinsdag voor twee leden van de Tweede Kamer zijn er in deze gemeente van de 87 kiezers 77 opgekomen. Van de overige 10 waren er 2 door ongesteldheid verhinderd aau de stemming deel te nementerwijl 3 anderen de gemeente verlaten hebben, zoodat er slechts 5 achterblijvers zijn. llosclika|telle, 29 October. Maandag 11. vierde onze gemeente feestde heer J. F. de Poorter herdacht den dag, waarop hij voor 50 jaar het kostersambt alhier aanvaard. Algemeen en groot was de deelneming in dit zeldzame feest. Van zijne confraters kreeg de heer De Poorter eene prachtige fauteuil als blijk van achting en waar- deeringterwijl de harmonie //Amphion" den waardigen grijsaard eene serenade bracht. Dat Boschkapelle zich nog lang moge verheugen in het bezit van dezen verdienstelijken man, die, trots zijne 78 jaren, nog steeds zijne ambtsplichten met nauwgezetheid vervult, is voorzeker de wel- gemeende wensch van al onze gemeentenaren. Oostburg, 29 October. De heer A. W. Hotte, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft ook voor het beroep naar Schoonoord, in Drenthe, even als onlangs naar Herkingen, bedankt. Het bedrag der zesde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, waarvan de 26e lijst is uitgegeven, beloopt nu reeds f 118,840,05^, dus bijna f 2000 boven de opbreugst van verleden jaar. In het laatst van November zal de 27e of laatste lijst verschijuen. 's Gravenhage, 31 October. Heden stond alhier te recht J. D. R., vroeger geemployeerde op het spoorwegstation te Ter Neuzen, beschuldigd van 14 valschheden in geschriften van koophandel en het vijfmaal desbewust gebruik maken daarvan. Het O. M. bij het gerechtshof eischte 6 maandeu celstraf en 19 boeten van 50. De verdediger, Mr. Wierckx, verzocht om eene geringere straf. De uitspraak is bepaald op DonderJag a. s. Middelburg, 31 October. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van het driejarig onderhoud van de Rijks-waterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Ter Neuzen, zijn de volgende in- schrijvingsbiljetten ingekomen J. Jansen, te Ter Neuzen, voor /7600M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor 7405; H. Hage, te Middelburg, voor f 7 300R. \Y al raven, te Ter Neuzen, voor 7240; C. v. Fraaijenhove, te Ter Neuzen, voor f 7210C. Bolier, te Scherpe- nisse, voor 7200; A. Tholens, te Ter Neuzen, voor 7150; C. v. d. Ilooft, te Ter Neuzen, voor f 7100. Het op diepte houden van de buitenkaven te Vlissingen voor het kanaal door Walcheren is aangenomen door C. de Jong te Sliedrecht voor 136,800. De raming bedroeg voor het eerste werk f 6400 en voor het laatste f 236,000. wordenMaar zeg eens hebt gij de papieren al nagezien, die ik u ter hand stelde Zomer sidderde en hij bloosde even. Na een oogenblik aarzelens antwoordde hijJa, ik heb ze nagezien. Waardeloos papier, zonder eenig gewicht. „Waardeloos Dus nog een teleurstelling Ik had mij toch stellig verbeeld, dat het bank- papier was ,/Mijn God, ja en ik dacht nog wel, dat er voor dertig a veertig duizend pond was." De bankier werd doodsbleek, omdat hij bij deze woorden meende dat de visscher goed op de hoogte was en hem op de proef wilde stellen. Houton staarde Zomer strak aan en toeu hij den bankier verlegen zag worden en verbleken, kreeg hij eemgen argwan. Wilde de bankier hem bedriegen? PVan weerskanten werd een oogenblik gezwegen, Zomer begou weer te spreken. Houton ik heb u gefopt. Het is bankpapier. „De visscher sprang op en zette een zuur gezicht. En gij zeidet mij, dat het waardeloos papier was ,/Luister. Als ik u zeg, dat ik op den rand van den ondergang sta" Ondergang? Gij de eerste koopman uit het graafschap ,/Ik ben geruineerd!" Deze onverwachte bekentenis deed den visscher nog zuurder kijken. (Wordt vervolgd.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De recht bank heeft in hare zitting van 31 Oct. het volgende vonnis uitgesproken: E. J. v. L., molenaar, wonende te Graauw, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Dezer dagen is te St. Petersburg een proces afgeloopen, dat in de gerechtelijke wereld in Rusland groote opschudding verwekt heeft. De beschuldigde was Fedoroff, rechter van iu- structie te St. Petersburg. Tijdens de negen jaren dat hij zijn ambt uitoefende had hij 509 dossiers laten liggen. Hij eigende zich de voorwerpen van waarde toe, die zich onder de bewijsstukken be- vonden, en beging vervolgens schriftvervalschingen op schrift, vervalschingen om die ontvreemdingen te bedekken. Intusschen verloren de personen, die klachten ingediend hadden, het geduld en zagen van de vervolging al; de personen daarentegen, die voor loopig aaugehouden waren, bleven in de gevangenis opgesloten. Eindelijk kwamen die feiten ter kennis van den procureur—generaal, die een onderzoek begon. De schreeuwende misbruiken werden ontdekt en Fe doroff nam de vlucht. Later gaf hij zich gevangen. Zijn advocaat heeft het medelijden der rechters weten op te wekken, door den beschuldigde voo te stellen als een slachtoffer der echtelijke liefde, die in de bedriegerijen, welke hij pleegde, slechts een middel zag om zijn ziekelijke vrouw te helpen. Fedoroff werd enkel veroordeeld tot verbanning naar Siberie. Er is in Rusland een onwettige vereeniging ontdekt, die haar afdeelingen had in vele groote steden des rijks en zich belaste met de overbrenging van brieven tot verlaagde prijzen, door middel van reeds gebruikte en op nieuw in orde gebrachte postzegels. Aan de administrate is daardoor een schade van 1£ millioen gulden toegebracht. Zaterdag, toen te Parijs de werklieden van hun weekloon de wekelijksche rekening der bakkers zouden betalen, is het op verscheidene punten tot twist— en vechtpartijen gekomeu. De broodprijzen staan in geen verhouding tot de zoozeer gedaalde graanprijzen. Vandaar dat in den gemeenteraad het voorstel is gedaan, om de broodzetting weer in te voeren. Dat voorstel is in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad aan de orde gesteld. De Minister van binnenlandsche zaken heeft zijnerzijds zich insgelijks met deze zaak bemoeid. Hij heeft eene deputatie van de syndicale Kamer der bakkers ten gehoore ontvangenmaar zijne bemoeiing heeft tot geen uitkomst geleid, daar de bakkers geweigerd hebben hunne prijzen te verlagen. Naar aanleiding van het feit, dat de prefect van politie te Parijs hardnekkig de houders van speelhuizen achtervolgt, geeft Le Figaro een staaltje uit een schrijven van iemand, die van zulk een inrichting lid was geworden. De eerste maal, dat hij het huis bezocht, werd hij met de grootste hartelijkheid ontvangen en aan de voornaamste bezoekers voorgesteld. Zoo maakte hij kennis met den doctor A., den commandant B., den notaris C., den maestro D., enz. Toen hij nader kennis met deze heeren maakte, viel het hem op, dat de doctor en de commandant meer straattaal spraken dan zuiver Fransch, terwijl de notaris en de maestro erg naar wijn riekten. Later terugkomende, hielp een jongmensch hem uit den droom. /Alles werd hier, zeide hij, ver- groot, overdreven en leugenachtig voorgesteld. Hij, die men hier den doctor noemt, is een eenvoudig dro- gist, de commandant een gewezen onderofficier, die uit de gelederen gejaagd is, de notaris een gewezen deurwaardersklerk en de maestro was vroeger trom bonist in een danshuis. Een ander heer, die eerst laat in den nacht komt en als //hertog" aangesproken wordt heet eenvoudig Leconte en is werkzaam in een kleineu schouwburg." Een uur later, zegt de briefschrijver, bedankte vo or het lidmaatschap. Te Nantes is zekere Tartuffe in hechtenis genomen, die getracht had, verwonderlijk fraai na- gemaakte coupons der 3 pCt. Fransche Staatsschuld te gelde te maken. Hij bekende, die zelf te hebben vervaardigd en reeds voor 500,000 francs aan den man te hebben gebracht, waarvan voor 300,000 frcs. te Parijs. Een wachter der gevangenis te Altona, bij Hamburg, ontving dezer dagen uit Amerika het bericht, dat hem 1500 dollars verraaakt waren door een in Minnesota overleden pachter. Deze had jaren geleden te Altona drie jaren in het tucht- huis doorgebracht en wilde op die wijze zijne dankbaarheia doen blijken voor de welwillende behandeling, van den wachter ondervonden. De trekking der 30»te serie en van de hoofd- prijzen der loterij van de iuteruationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling geschiedt heden in het Paleis voor Volksvlijt. Uit Axel meldt men ons, dat aldaar gewassen zijn een bloemkool van bijna 3£ KG. en een suikerbiet van 10 KG. In de laatste dagen ontvingen vele ingezeteneu brieven uit Omraerschans, zoogenaamde brand- brieven, meestal geteekend. Men doet het beste die brieven in handen van de politie te stellen. Een Rembrandt, //de Vergulder," is te Parijs door een Amerikaansch bankier voor 220,000 fr. aan- gekocht. De commissionair in effeeten te's Hage S., firma S. Co., heeft zich verwijderd met achterlating van een niet onbelangrijk passief. Te Kruiningen is een wisselwachter door een train overreden; hij laat een groot gezin achter. Een aartsvader. Te Berkenwoude is overleden, de heer W. de Jong, in den ouderdom van circa 95 jaar, nalatende een familie van 136 personen: 8 kinderen, 56 kteinkinderen en 72 achterklein- kinderen. Eergisternacht heeft eene jonge kraam- vrouw, woonachtig in een der straten nabij de Oostenburgergracht te Amsterdam zich door ver- worging van het leven beroofd. In de nabij heid van Wijster, in het heideveld, staan drie huisjes. Het eene wordt bewoond door H. Hoving met vrouw en kinderen, het andere door K. Bleeker en de zijnen, en in het derde woont de weduwe van J. Okken, bij welke de weduwnaar D. Beuker in woont. Deze laatste zou, naar men zegt, trouwen met genoemde weduwe. Nu had Hoving dezen zomer van de weduwe Okken drie balkenleggers geleend, om er onge- dorschte rogge op te vaten. Thans echter ver- langde de weduwe die terug. Aau dit verlangen kon Hoving niet dan met veel moeite voldoen, daar het koren er dan moest worden afgepakt. In den namiddag nu van den 23 Oct. kwamen Bleeker en Beuker, die de zaak voor de weduwe hadden opgevat, bij Hoving aan huis en eischten aanzien ran besparing op onderhoudskoaten en brandatoffen onderzoek gedaan. Wat bet eerste punt betreft, dc kosten, ontvingen wij van de Maatscbappij de Schelde bericbt dat voor de verandering zoowel voor de Zeelandia als voor de Zeenwsch-Vlaanderen, nieuwe ketel daaronder begrepen, 25000 zal noodig zijn, terwijl de machine der Wester-Schelde te oud en de verande ring niet meer waard wordt geacht. Een geheel nieuw machine zou voor die boot f 40000 kosten. Met betrekking tot het laatste punt, de resultaten, luiddeu alle berichten guiistig, doch de genomen proeven hadden te kort geduurd en dc omstandigheden, waaronder de hooten voeren, waarop de proef was toegepast, weken te veel af om met eenige zekerheid te kunnen voorspellen hoe groot de bezuiniging zal zijn, welke op onze booten en in onzen dienst mag worden verwacht. De voorgespiegelde winst is echter te groot en de ontvangen adviezen boezemen ons te veel vertronwen in dan dat wij zouden aarzelen D voor te stellen het systeem reeds dadelijk op e n onzer booten toe te passen. Wei zal die toepassing eene buitengewone nitgaaf veroorzaken, maar deze zal weldra door de te verwachten mindere kosten van onderhoud en brandstoffen worden opgewogen. De toepassing zal bovendien slechts gelijdelijk kunnen plaats hebben daar de eischen van den dienst niet toelaten meer dan eene boot tegelijk uit de vaart te nemen en zij ook dient samen te vallen met den tijd waarop de booten van ketel moeten verwisselen. De Zeemcsch- Ylaanderen is voorleden jaar van een anderen ketel voorzien, voor de Wester—Schelde staat een herstelde ketel ter inneming gereed, beide komen dus voor het oogenblik niet in aanmerking, maar voor de Zeelandia is U bij de begrooting het aanschaffen van een nieuwen ketel voorgesteld en gij hebt daartoe reeds een deel der gelden toegestaan. Op dezen ketel wenschen wij het aangeprezen systeem toe te passen. De geraamde som van f 1B000 zal dan op f 25000 moeten worden gebracht en de reeds vastgestelde post op de begrooting zal, wanneer Uwe vergaderiug zich met ons voorstel vereenigt, met de geheele som van f 12000 of met een deel daarvan moeten worden verhoogd. Voldoet de proef op de Zeelandia dan zijn wij voornemeus U later ten geschikten tijd ook voor de overige booten de noodige voorstellen te doen. Het vorenstaande resumeerende komen wij tot het besluit U voor te stellen: 1°. voor alsnog geene uitvoering te geven aan het denkbeeld om de exploitatie van den provincialen stoombootdienst aan anderen over te dragen 2o. het compound systeem voorloopig slechts op eene boot en wel op de Zeelandia, die van een nieuwen ketel zal moeten worden voorzien, in toepassing te brengenen 30. ons op te dragen Uwe vergadering in tijds een voorstel te doen tot het vinden der som, welke tengevolge der sub 2°. bedoelde toepassing boven de thans op de begrooting voor een nieuwen ketel geraamde zal noodig blijken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2