Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2029. Zaterdag 25 October 1884. 24e Jaargang. Binnenland. DE VISSCHER EN DE BANKIER. Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Aan een schrijven aan het Handelsblad van gisteren ontleenen wij het volgende //Den 11 September kwamen de vrijgelatenen ter reede van Oleh-leh, zij bleven ecbter aan boord van de Pegasus, die den volgenden morgen naar Penang stoomde. De arme kerels, die er, op enkelen na, gezond uitzagen, moeten, toen ze ter reede van Tenom eindelijk aan boord van de Pegasus zicli in vrijbeid onder vrienden bevonden, hebben staan huilen en snikken als kinderen. De Radja van Tenom moet de zaak nog niet recht vertrouwd hebben, want hij zond eerst een zieken Italiaan aan boord en toen hij voor dezen J 5000 had ontvangen, leverde hij, zoo verhaalt men althans, er weer vijf tegen dien prijs uit maar hield de scheepsofficiereu en de Hollandsche matrozen tot het laatste oogenblik. Om die te verkrijgen ging de Engelschman Lockhart en de Nederlandsche 2e commies, die den gouverneur Laging Tobias was toegevoegd, naar den wal. Daar werden zij 5 mijl landinwaarts langs onge- baande wegen en met het losgeld hij zich door een 500tal gewapende roovers ontvangen, 24 uren opgehouden en konden eerst den volgenden dag, zonder gids of geleider, met de overige schip- breukelingen naar het strand en naar boord terug te keeren. Van de Bromo ter reede van Tenom, werd toen naar de Pegasus een prachtige slachtos, netjes versierd en opgetuigd, overgebracht als geschenk, om den armen drommels weer eens den smaak van versch vleesch te bezorgen. Aan de noordelijke en zuidelijke grens worden twee oorlogsschepen gestationeerd, om den invoer van wapens, munitie en opium te belettenoverigens mogen de Tenommers, zoolang zij niet wederroovertje spelen, in— en uitvoeren wat hun goeddunkt." De opzichter van den steiger te Hoedekens- kerke, maakte dezer dagen proces-verbaal op tegen den schipper van een Rijksvaartuig, die met een paar Belgische beambten, belast met peilingen in de Schelde, aan den steiger aanlegde en zonder bepaald de daarvoor geeischte 40 ct. te weigeren, den opzichter naar den Minister van waterstaat verwees. De opzichter nam hiermede, overeen- komstig zijne iustructie, geen genoegen, maar gaf toch ook geen gevolg aan de bedreiging om het vaartuig //aan den ketting te leggen," wat trouwens ook niet geraden zou zijn. Het kantongerecht zal nu hebben uit te maken of Rijksvaartuigen vrijgesteld moeten worden van aanleggeld. En de Prov. Staten hebben dan tevens gelegenheid eens te overwegen of dat heffen van aanleggeld in het algemeen wel wenschelijk is. Slechts enkele malen in het jaar legt deze of gene Antwerpsche slam- pamper zijn schuitje aan, om wat levensmiddelen in te nemen en zulke menschen dan nog te laten betalen om aan wal te komen, gaat niet aan. Twee zulke //arbeiders der zee" betaalden den opzichter onlangs met een ongemakkelijk pak slaag en met de bedreiging, dat, als zij soms in den avond werden lastig gevallen, er nog heel wat anders zou gebeuren. Wie heeft hier ongelijk? Waarschijnlijk de provincie, die onze kust zoo onherbergzaam maakt. G. C. FEUILLETON. i) De wind blies hevig en deed de slecht sluitende luiken sidderen, terwijl hij in den nauwen schoor- steen spookte. llet dof geloei van de onstuimige golven, die zich op de rosten van het strand aan- houdend verbrijzelden, werd in de hut gehoord, waar Houton tot zijn vrouw zeide: //Slecht weer voor hen die op zee zijn. God zij hun genadig Zijn vrouw antwoordde niet. Zij zat aan tafel bij den haard, waarop een goed vuur van plaggen brandde. Zij scheen verdiept in de beschouwing van een kistje, dat zij juist had geopend. Ondertusschen had Houton zijn pijpje leeggerookt. Hij klopte de asch zorgvuldig uit zijn pijpje, waarna hij Johanna weer aansprak. Hij wees naar het kistje en zeide z/Het was immers na zulk een stormachtigen nacht toen wij die fortuin op het strand vonden." z/Maar hoeveel zou alles waard zijn," antwoordde Johanna, terwijl zij voor de eerste maal de oogen opsloeg. z/Dat weet ik niet," antwoordde de visscher, ,/inaar er is voor een schat gelds. En wij mogen zeggen, dat het ons toebehoort! O, thans zijn wij rijk! Denk toch eens Johanna, rijk! In dat woord ligt iets, dat iemands hart sneller doet kloppen!" z/Hebt gij aan George al gezegd wat wij besloten RECHTSZAKEN. Arroiidissements-reclitbank te Middelhurg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken A. de B. wed. F. S,, te Boschkapelle, is wegens diefstal van oogst veroordeeld tot 8 dagen celstraf. C. M., arbeider te Axel, is wegens diefstal in dienstbaarheid veroord. tot 21 dagen celstraf. A. v. C., vrouw van H. J., arbeidster te Axel, is wegens hoon en diefstal veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Zaamslag, 23 October. Onder de vele mede- gedeelde voorbeelden van bizonder weelderigen plantengroei in den afgeloopen zomer en den herfst van dit jaar vindt men o. a. ook vermeld, dat in sommige streken van ons land en ook op enkele plaatsen hier in den omtrek verscheidene aardbe- zienpianten in vollen bloeidosch staan en enkele zelfs prijken met rijpe vruchten. Onzes inziens is dit verschijnsel, met het oog op de eerstvolgende opbrengst dezer vruchten, niet zoozeer te roemen. Op deze sterke groeikracht toch zou heel licht uitputting van kracht kunnen volgen, waardoor er een volgend jaar geene vruchten van deze heerlijke planten zijn zouden. Om dit nu te voorkomen of voor dezen tijd die abnormale ontwikkeling te be- teugelen, zou het alleszins aan te bevelen zijn, om de planten eens flink te snoeien, en wel zoo spoedig mogelijk, opdat niet door het vroegtijdig invallen eener mogelijke snerpende koude, men zich een ander kwaad voor do opbrengst van dit gewas in een volgend jaar op den hals hale. Het Belgische Ministerie heeft de leden der rechterzijde van Kamer en Senaat gisteren bijeen- geroepen. De Minister-president Malou werd tweemaal ten paleize ontvangen. In de eerste audientie sprak de Koning den wensch uit, dat de Ministers Jacobs en Woeste zich zouden terugtrekken. De Ministerraad die daarop vergaderde besloot te verklaren dat de leden van het Kabinet soli- dair zijn. Malou bracht deze uitspraak den Koning over, die verklaarde haar in overweging te zullen nemen. De wensch des Konings is een gemengd Ka binet samen te stellen, dat de begrooting en de regeling der nationale reserve kan doen aannemen om dan in het voorjaar nogmaals de Kamer te ontbinden. Pirmez van het linker-centrum werd ten paleize ontboden. Nader vernemen wij dat het Ministerie Malou ontbonden is. Men meldt uit Hong-Kong aan den Standard, dat voor de leening van 3 miilioen dollars, die de Chineescha regeering aan de Hong-Kong and Shang hai bank heeft opgedragen, de inschrijving open- gesteld geweest is. Het resultaat is eene volkomen mislukking. Het totaal der inschrijving was 1,600,000 dollars pari, en 500,000 tegen 4 pet. hebben?" viel Johanna hem peinzend in de rede. z/Nog niet. Maar van avond zal hij alles weten." j Hij moet weg. Hoe eer, des te beter. Hij weet dat wij in dit kistje goud en edelgesteenten gevonden hebben. Als die fortuin hem eens bekoorde!" //Loop heen I" Maar na een oogenblik zwijgens begon Houton weer: //Gij hebt gelijk vrouwtje. Wie weet wat er nog kan gebeuren. Het vleesch is zwak en de jeugd is niet te vertrouwen." //Hebt gij wel opgemerkt, dat hij sedert eenigen tijd zwaarmoedig en peinzend is? Hij is altijd ongerust, liefst alleen." Houton knikte bevestigend. z/Ik herhaal het u, hij moet weg. Ik zal niet gerust worden, voor ik weet dat hij weg is." z/Ik kan onmogelijk gelooven dat George in zijn hart het misdadig plan tot onze berooving zou koesteren. En toch, nu gij zoo praatMaar stel u gerust vrouwtje, hij moet weg." Juist ging nu de deur van de hut open en een jonkman trad binnen met eenige netten, die hij in een hoek van de kamer wierp. ,/Daar is hij," fluisterde Johanna, terwijl zij fluks het kistje sloot. //Kijk, hij is weer zwaarmoedig en droomerig. Hij ziet ons niet eens." //Even zwaarmoedig als altijd," antwoordde de visscher. //Breng dat kistje weg en laat ons alleen." Johanna hing heen. George was bij de netten gaan zitten, omdat hij beneden pari. Dit laatste aanbod is door de bank terstond geweigerd. Men meent te Hong-Kong dat China binnenkort contant geld tekort zal komen voor de uitgebreidde oorlogstoebereidselen in het land en de aankoopen van wapens en ammunitie in het buitenland en dat deze moeielijkheid wel vroeger een einde aan den oorlog kon maken dan anders het geval kon zijn. Geld, merkt de Pall Mall Gaz. op, is de zenuw van den oorlog, maar nog nooit is een oorlog ver- hinderd door gebrek aan geld of geeindigd, omdat het geld op was. Gedurende den grooten Ameri- kaanschen burgeroorlog was het een van de hard- nekkigste illusion van het Engelsche publiek, dat de strijd zou ophouden, als een der partijen zijn laatsten stuiver had uitgegeven en tijdens de Ras- sisch-Turksche oorlog hoorde men telkens voor- spellen, dat Rusland uit geldgebrek het zou moeten opgeven. Zulke voorspellingen komen nooit uit. Ofschoon de Chineezen hun kleine leening niet hebben kunnen sluiten, zullen zij zeker niet daarom den strijd opgeven. Uit Birma bericht men, dat de gevangenis te Mandalag op last der Birmaansche Ministers uitgemoord is, met het doel zich van een aantal hunner eigene aanhangers, die zij aan Prins Me- goon hadden gezonden en die daarna gearresteerd waren, te ontslaan. Men meent, dat vele Engel- schen door den moord of bij den brand zijn om- gekomen. 20,000 Birmanen zijn op Engelsch grondgebied geweken. Koning Theebau is dood- benauwd en staat gereed te vluchten. In Achter- Indie staat het er scheef voor. De te Ramsgate thuis behoorende vischsmak Gratitude is aldaar binnengekomen met verlies van kluiver en een gedeelte verschansing. De ge- zagvoerder Hurst rapporteert 11 dezer bij den Noordhinder een op zijde liggend ijzeren driemast- schip te hebben gezien, waarvan men den naam niet kon ontdekken. Het was zwart geschilderd met witte poorten en licht rooden bodem, wit geschilderde sloepen met blauwen rand. Ylaggen hingen in het tuig en het volk stond op de cam- pagne en riep om hulp. Terwijl men op het schip aanhield, bekwam de smak door een zware zee bovengenoemde averij en na geklaard te hebben was het schip verdwenen en dreven slechts eenige voorwerpen rond. De correspondent te Petersburg van de Times meldt, dat het hoofd der politie aldaar, generaal Grosser, aan al de eigenaars van hotels, restaurants, cafe's enz. gelast heeft uit hunne zalen, waar het publiek wordt toegelaten, de portretten van den Czaar en van al de leden der Keizerlijke familie weg te nemen en wel omdatde personen, die daar komen, niet altoos genoeg eerbied voor die afbeeldsels toonen en met gedekten hoofden er voor staan. Ten gevolge van dezen maatregel moesten prachtige portretten van den Keizer en de Keizerin, waaronder meesterstukken van kunst, van de muren der zalen van de eerste hotels der hoofdstad verdwijnen. Te Berlijn zijn berichten uit Petersburg ont vangen, volgens welke aldaar in de laatste dagen vele personen in hechtenis zijn genomen, na de ontdekking in de Russische hoofdstad van eene geheime drukkerij en van verschillende papieren betreffende een aanslag op het leven des Keizers. ze wilde boeten, maar Houton zei hem dat hij moest naderen. Hij kwam uit zijn hoek en ging aan tafel bij den visscher zitten. vGij hebt mij wel eens gezegd," begon Houton, ffdat gij zeer gaarne zoudt reizen, dat gij gaarne vreemde landen wildet zien. Daar heb ik eens over nagedacht, en als gij nog wilt." z/Nog altijd," antwoordde George. //Zult gij ein delijk uw toestemming geven?" wJa, gij moogt gerust gaan. Maar met welk schip zult gij weg?" z/Dat weet ik niet." z/Welnu, de oude Tom Willems vertrekt morgen naar de Zuiderzee. Hij is een goede vent en best voor de matrozen. Zoudt ge bij hem aan boord willen //Met hem zou ik het liefst mijn eerste reis maken." z/Dan valt alles opperbest. Gij zult met Tom Willems op reis, en gij moogt dan gerust zeggen, dat er geen beter kapitein onder de zon is dan de uwe." z/En gaat hij morgen onder zeil?" Ja, morgen. Het is wel wat gauw. Maar alles treft zoo mooi." z/Ik zal gaan, vader," zei de jonkman, die echter treurig scheen. ,/Maar ik moet u nog wat zeggen, dat u onver- wacht zal wezen," ging Houton voort. George staarde hem verbaasd aan. /,Gij hebt altijd gemeend, dat ik uw vader was, niet waar?" z/Wel zeker, zeide George steeds meer verbaasd. Een man te Huissen was drie weken ge- trouwd, toen bij op het kantoor van den ambteuaar van den burgerlijken stand aanklopte en vroeg, ,/of meneer de trouerie nie kon uutvegen." Als reden gaf de echtegenoot van drie weken aan den ambte- naar op, dat hij dacht „'n engeltje bi de kop te hebben, maar 't is 'n duvelke jongwat ik oe zeg." De man keek raar op, toen men hem aan 't verstand bracht, dat men daar wel aan elkaar bindt, doch niet losstrengeld. Een reiziger, die uit Meppel te Zwolle aan- kwam, de heer D., van Utrecht, miste zijne porte- monnaie. Hij had haar in een coupe 2e klasse laten liggen. Een der heerendaar mede in gezeten, had haar opgeraapt en gezegdik zal ze aan den chef ter hand stellen. Dit was echter niet geschied. De trein was inmiddels naar Utrecht vertrokken, later naar Amersfoort. In laatstge- noemde plaats werd de portemonnaie welke ruim f 220 in papier en geld inhield nog bij den vinder aangetroffen. Hij had vergeten haar aan den chef te geven. Werd dezer dagen als een bizonderheid ge- meld, dat te Borssele een mangelwortel van 6 K. G. is geoogst, op de terreinen der //Yeenendaalsche stoomspinnerij en weverij" zijn verscheiden van die vruchten gewonnen tot zelfs van 7£ Ned. pond. Een Amerikaauschen boer, die voor zijn plezier eens naar Nederland kwam, is op den Riedijk te Dordrecht in een danshuis een som van onge- veer 4000 dollars in goud en bankpapier ontvreemd, het welk hij in zijne kleederen had verborgen. De politie is de daders nog niet op het spoor. z/Buurmans leed troost" is voor hoofde- lijken omslag betalende burgers wel een zwakke troost, maar het //baas boven baas" verzoent toch velen met het offer dat men aan de ge- meentekas moet brengen. De Wintschotenaars echter moeten zelfs dezen schralen troost derven, want boven dien baas zullen er wel niet veel bazen zijn. De ruim 6000 ingezetenen dier gemeente mogen toch voor 1885 f 35000,hoofdelijken omslag bijeenbrengen. Dat het den jagers mee, maar ook tegen loopen kan, blijkt uit het geval, dat de zonen van Nimrod op zekere plaats in Wonseradeel in zes keeren 32 hazen hebben opgedaan en die op een naburige plaats ook in Wonseradeel in 5 keeren slechts een langoor moeten hebben gekregen. In het Nieuwsblad voor Nederland wordt niet ten onrechte gewaarschuwd tegen overdreven voorstelling van diefstallen en inbraken, die nu en dan voorkomen. In de laatste dagen zijn enkele gevallen van inbraak bij de politie aan- gegeveu, maar naar wij vernemen zijn de omstan- dighedeu, welke daaromtrent aan het licht zijn gekomen, niet van dien aard om angst, veel min paniek en buitengewone maatregelen te wet- tigen. Een kras op een hangslot, het rinkelen van storen door den wind, en dergelijke onbe- duidende voorvallen zijn wel eens als verdachte verschijnselen beschouwd, zonder dat bij onderzoek iets verdachts bleek. Yoorzichtigheid is zeker altijd aan te raden, maar reden voor ongerustheid bestaat niet meer dan anders. z/Welnu, ik ben het niet." z/Zijt ge mijn vader niet?" riep de jonkman bij na vroolijk, terwijl zijn somber voorhoofd eensklaps ophelderde. //Dan is Marie" z/Natuurlijk uw zuster niet." z/Goddankmompelde George. z/Luister goed," begon Houton weer. //Het is een treurige geschiedenis, die ik u moet verhalen." Hij zweeg een oogenblik, alsof hij lang vergeten herinneringen in zijn geheugen wilde doen herleven, waarna hij voortging//Ongeveer twintig jaar geleden was ik met mooi weer uitgevaren. De zee was kalm, en de lucht helder Een flinke Noord- Westelijke bries deed de zeilen zwellen, en mijn pink schoot vooruit als een zeemeeuw, terwijl zij ruischend door de golven sneed. Maar de mensch wikt, en God beschikt. De gunstige bries werd eensklaps sterker, liep om naar het Zuid-Oosten, en begon met geweld te blazen. Aan den gezichts- einder zag ik sombere, dichte wolken, die zich dreigend opeen stapelden. De zee begon reeds onstuimig te worden, en de deining werd steeds sterker. Wij zullen een greintje krijgen, dacht ik. Ik haalde mijn zeilen in, en ik deed mijn bestom tegen den opkomenden storm te kampen. Ik voerde mijn roer met vaste hand, zoodat ik vooreerst nog onder den wind kon blijven. Maar weldra werd sturen onmogelijk. De golven slingerden mijn pink als een notendop. Ik meende, dat mijn laatste uur geslagen was, en ik beval mijn ziel aan God. Onder- Bijvoegsel van de Ter ITensensche Conrant. m—u

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 5