BURMlSrSTAND? Buitenland. Gemengde berichten. Handelsberichten. TER XEIZEX, 21 October 1884. Axel, 17 October. Heden werd bij de Chris- telijk gereformeerde gemeente alhier het bericbt ontvangen, dat de heer A. van der Linden, candidaat te Ylaardingen, bet beroep als predikant heeft aan- genomen. Sedert Juni 1883 bestond de vacature. Hontenisse, 19 October. Tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier werd heden beroepen de heer H. van den Bijtel, candidaat bij het pro- vinciaal kerkbestuur van Overijssel. Het algemeen resultaat der verkiezingen in Belgie kan worden beschouwd als eene belangrijke zegepraal voor de liberale partij. In alle groote steden en in vele kleinere Mechelen uitgezonderd behouden de liberalen hunne zetels, met eene grooter meerder- heid, dan bij de vorige verkiezing. In de liberale kieskringen beschouwt men dezen uitslag als eene veroordeeling van de schoolwet. De straten te Brussel leveren een zeer levendig schouwspel op; er hebben geen ongeregeldheden plaats. Bij de verkiezingen te Brussel hebben die van Janson, het hootd der radicalen, van den oud- Minister van Humbeeck, van den afgezetten Gouver- neur van Brabant, Heyvaert, groote geestdrift verwekt. Yolgens een bij ons ontvangen particulier schrijven uit Antwerpen zijn de liberalen aldaar bij de ver kiezingen voor den gemeenteraad op jl. Zondag met eene meerderheid van 1500 stemmen herkozen, zoodat het bestuur aldaar liberaal blijft, hetgeen nu sedert 12 jaren het geval is. De militaire macht was onder de wapenen en op de voornaamste punten gestationeerd. De bevolking was zeer op- gewonden en met moeite kon door de militairen een aanval op het gouvernementsgebouw belet worden. In de gebouwen van Solodownikoff, te Moskou, zijnde winkels en magazijnen, gelegen in het midden der stad, is Zondag tegen den avond brand ontstaan. Het binnenste gedeelte der gebouwen is reeds in de asch gelegd. De groote winkels in de straten Petrowka en Kulnitzky en de Duitsche schouwburg staan in vlammen; de naburige huizen worden ernstig bedreigd. In de schouwburgen, welke in de nabijheid van het brandende gebouw Solodownikoff zijn gelegen, werd gisterenavond geene voorstelling gegevenDe perceelen in de nabijheid van de plaats des onheils worden voortdurend met water bespoten. Gevaar voor deze perceelen bestaat naar het schijnt niet meer. De berichten over den storm op Sicilie zijn aller vreeselijkst. De dorpen Cibali, Borgo, Guardia en Ognissa, alien in de nabijheid van Catania, zijn geheel verwoest. Honderden menschen zijn onder de puinhoopen bedolven, akkers, wijngaarden, kastanje—bosschen, alles is veruield. De tallooze schoone villa's liggen in puin, ja geen enkel huis heeft de woede van den orkaan kunnen trotseeren. Onder de puinhoopen hoort men het gejammer van de levend begravenen, vol ijver is ieder bezig om den dood zijn prooi te ontworstelen en met goed gevolg. Bezwijmde vrouwen, kinderen, zuigelingen, krachtige knapen en mannen worden onder de ru'inen te voorschijn gehaald, meer of minder ge- kwetst. Het aantal dooden zal aanzienlijk zijn, 28 zijn tot heden gevonden, dat der gekwetsten bedraagt tot nu toe 500, die alien naar de hospi- talen te Catania vervoerd zijn. Allerijselijkst is de aanblik der gekwetsten, wij willen de beschrijving achterwege laten om het gevoel onzer lezers niet te kwetsen. De schade wordt op eenige millioenen begroot. Italie wordt in de laatste jaren zeer geteisterd. Alsof de catastrophe van Casamicciola niet reeds genoeg was, kwam de cholera het ongeluk en de ellende nog vergrooten en thans komt ook de ramp bij Catania er nog bij. Een verschrikkelijke misdaad is in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de vreedzame Belgi- sche gemeente Hansbeke gepleegd. Het was de derde dag der gemeente-kermis. In den avond zijn eenige personen in de herberg het Wethuis gekomen, waaronder zich zekere Moens, van Maria- kerke, bevond. Er was twist ontstaan tusscheu deze personen, en Moens vroeg om in het Wethuis te mogen overnachten, er bij voegende dat hij, als hij weg moest gaan, slaag zou krijgen. Aan zijn verzoek werd niet voldaan en te middernacht ver- lieten de bezoekers de herberg, waarvan dadelijk de deur gesloten werd. Op eenigen afstand van daar bevindt zich de pastorij; de muur der pastorij loopt langs een smal straatje. In dat straatje werd Moens in zijn bloed badend gevonden. Hij leefde nog en naar men zegt heeft de persoon, die hem heeft gevonden, hem water gegeven en hem den naam gevraagd van zijn moordenaar. Het slachtoffer heeft echter dien naam niet willen noemen. Yolgeus een ander verhaal, zou de persoon, die hem gevonden heeft, hem naar zijn woning hebben gebracht; na hem te drinken te hebben gegeven, zou hij zijn gaan slapen, zonder genees- heer of pastoor te verwittigen. Hoe dat zij, Moens is aan de schrikkelijke wonden, die hij bekomen heeft iu den hals en in de zijde, overleden. Het mes waarmee de misdaad is gepleegd, werd ter plaatse gevonden. De steken zijn zoo geweldig geweest dat het lemmer er van gekromd is! De Koningin heeft ten behoeve van de te Rot terdam op te richten Industrieschool voor meisjes eene som van f 500 geschonken. De schade, door de mailboot Br ins Hendrik" der maatschappij Zeeland voor eenige dagen beloopen ten gevolge der aanvaring met het stoomschip „Lord John Russell" is in zoover hersteld, dat de boot reeds weder in geregelde vaart is gebracht.TeYenloo ontstond twist tusschen burgers en huzaren, waarbij het van woorden tot daden kwam. De huzaar Hoemakers bekwam een diepe steek in het rech- terbeen, die den slagader doorsneed. De huzaar Ciggen kreeg een diepe wonde in het hoofd. Eenen gedelegeerde der staatsloterij te Amsterdam zijn eenige loten, waarop prijzen gevallen waren, ontstolende dader wordt gezocht. Yoor een te Gorinchem te houden vliegerwedstrijd hebben zich 102 deelnemers aangegeven. Uiteenpost- pakket, verzonden van Geertruidenberg naar Den Bosch, is f 15,50 ontvreemd. Op de spoorlijn RozendaalAntwerpen is een wachter door een trein overreden en gedood. Zaterdag is de knecht van den beurtschipper van Zwolle op Apeldoorn op het Zwartewater over boord gevallen en verdronken. Bij Eindhoven heeft men Yrijdag te 3,45 uren een hevigen aardschok waargenomen, die 10 seconden duurde. Door het breken van een steiger aan de nieuwe gasfabriek te Amsterdam zijn Yrijdag vijf werk- lieden naar beneden gevallen. Yier werden verschrik- kelijk gewond en een bleef op de plaats dood. Yolgens te Berlijn ontvangen bericht is verleden week, in de citadel van Petersburg, het doodvonnis voltrokken op zes officieren en twee vrouwen, tot de nihilistische partij behoorende. In het dep. Yosges is reeds veel sneeuw gevallen. Tusschen Sainte-Marie en Saint-Die zelfs zooveel, dat de weg niet begaanbaar is. Een hevige brand heeft 63 huizen van het dorp Montgreleix (Cantal) ver- nield. Een zwangere vrouw kwam in de vlammen om. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft te Weenen eene geduchte storm gewoed, die in de stad en de omstreken groote schade aan- richtte. Yooral hebben de parken en de groote gebouwen veel geleden, terwijl ook verscheidene personen min of meer ernstig werden gekwetst. De storm begon reeds om 10 uur in den avond en woedde tot den ochtend zoo hevig als men in tijden niet had gezien. Men schrijft uit Sittard, aan de N. R. Ct. Het vreeselijk drama, hier in de vorige week afgespeeld, is nog steeds het onderwerp aller ge- sprekken. Yeel meer licht is echter in de zaak nog niet verspreid. O., de vermoedelijke bedrijver van het gruwelstuk, legt de grootste onverschillig- heid aan den dag, zingt nu en dan zelfs een deuntje, en blijft tot heden alle schuld ontkennen. Uit de gevangenis te Maastricht werd hij Zaterdag weder herwaarts gebracht, om een tweede voorloopig ver- hoor te ondergaan. Yerschillende personen, voor- namelijk herbergierslegden weder de meest bezwarende verklaringen omtrent O's schuld af. Deze verklaart evenwel zich van dat alles niets te herinneren. Na afloop van het verhoor, dat ten stadhuize plaats had, bracht men hem in het kofhehuis Ten Dijck, waar hij Maandag laat in den avond zich zoo zonderling had gedragen, en men hem in 't bezit van de bewuste portefeuille had gezien. Op de getuigenis dienaangaande van den waard, diens vrouw en van de dien avond aan- wezige gasten, alien in het lokaal ontboden, zeide O. herhaaldelijk,/het kan zijn, maar ik weet er niets van." Intusschen gaat de politie, wier ijver in deze treurige zaak een woord van lof verdient, met de meeste nauwgezetheid voortalles te onderzoeken wat der justitie helderheid kan aan- breugen. Onder den dans in een der tapperijen in de Oude Zijdsarmsteeg te Amsterdam zijn in den afge- loopen nacht een timmermansgezel met een marine- matroos uit minnenijd in twist geraakt. De tim» merman scheen zich met de stevige vuisten van janmaat niet te durven meten. Snel, doch verradclijk trok hij een dolkmes, maar even snel wist de marine-matroos hem dit wapen uit de handen te wringen, echter met het noodlottig gevolg dat de audere daarbij een zoo ernstige verwonding bekwam, dat men voor hem aan het gasthuis heelkundige liulp moest aanvragen. Dronken lieden hebben vaak rare aanslagen, maar zoo raar als een Amsterdammer zal wel niet dikwijls voorkomen. De man mooi //vol" bond zich n.l. een steen om den hals en sprong daarna te water. Het koude gevoel bracht hem echter tot inkeer, hij riep om hulp en werd nog juist bijtijds gered. Uit Leeuwarden is van 18 Oct. gemeld Gisterenavond is alhier met den laatsten Groninger spoortrein aangebracht en naar het stadsziekenhuis getransporteerd een 45jarige Duitscher, die gisteren- ochtend van Groningen komende, bij Tietjerk uit den in vollen gang zijnden trein was gesprongen en daarbij het rachter scheenbeen had gebroken. In den loop van den dag werd hem daar van uit het naburige dorp Bergum, de eerste heelkundige hulp verleend, door het aanleggen van een gipsver- band. De genoemde persoon geeft als reden van zijn wanhopige daad op, dat hij, om eene gevange- nisstraf van vijf maanden te ontgaan, zijn land (Thiiringen) was ont.vlucht, en plan had zich via Harlingen naar Amsterdam te begeven, om daar als kleermaker, zijn beroep, den kost te verdienen. Hoe meer hij echter Leeuwarden naderde, des te meer beangst werd hij, daar te worden aangehou- den, en van daar zijn gevaarlijke sprong. llij verklaart verder eene vrouw en vier kinderen te hebben. Hij was in het bezit van 2 rijksdaal- ders, 2 guldens, 3 tiencentstukken en eene kleine Duitsche munt. Uit Bergum schrijft het Kanton Bergum Dat het pen—probeeren gevaarlijk kan zijn bleek hier. Zeker iemand werd ter probeeren een vingerpen aangeboden. De man schreef op het midden van een stuk wit papier zijn naam en betuigde bij het afleggen van de pen, dat hij er aan wennen moest. Wat doet nu de eigenaar van de pen Hij schrijft schaamteloos genoeg boven de geplaatste liand- teekening een schuldbekentenisde ondergeteekende verklaart wegens geleend geld schuldig te zijn aan de somma van vijf en dertig gulden, welke hij op aanmaning belooft op te brengen. Dat staat. Intus schen is de zaak nog geheim. Wat er van komen zal weten wij niet. Het is te wenschen, dat de daad bedekt blijft en dit zal het geval ook wel zijn. Tot waarschuwing maken wij er melding van. Probeer gerust ecu pen, maar zet niet uw naam, maar iets anders op het papier. Zondag vierde de vingerhoed zijn tweehon- derdjarig feest. Op dezen dag van het jaar 1684 zond de goudsmid Nicolaas van Benschoten, te Amsterdam, het eerste, door hem uitgevonden en vervaardigde exemplaar, als verjarinsgeschenk aan mevrouw Yan Rensselaer. Daarbij werd een schrijven gevoegd, waarin de goudsmid haar verzocht, „deze nieuwe bekleeding tot bescherming harer nijvere vingers als bewijs zijner hulde aan te nemen." Twaalf jaren later werd dit denkbeeld door een zekeren Johan Lotting naar Engeland overge'oracht, waar de nijverheid er het eerst op groote schaal partij van trok. Toen echter werden de vingerhoeden nog uitsluitend op den duim gedragen en meest van goud, zilver of ijzer gemaakt, terwijl nu meer staal, ivoor en been wordt gebruikt. In China maakt men ze van paarlemoer met goud ingelegd, maar vooral is de Koningin van Siam. in den vorm eeuer lotusbloem vervaardigd, zeer bekend. Deze vingerhoed is van goud en zoo met diamanten bezet, dat deze den naam der vorstin en de dagteekening van haar huwelijk vormen. Deze bizonderheden worden medegedeeld door een Duitsch blad, dat in dezen jubiletijd ook den gedenkdag der uitvinding van den vingerhoed niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. Proeven door de National Fish Culture Association genomen, hebben bewezen, dat visschen cognac kunnen drinken en dat ze cognac kunnen verdragen. Men kan dus visschen, die wat flauw zijn na lang verblijf op het droge, met cognac opvroolijken. Waarin de wettigheid van deze ontdekking bestaat is niet recht duidelijk, wellicht om ook de goud- visschen uit de kom in de huiskamer het genot te verschaffen van het meer en meer gebruike- lijke grogje. Yan 1 tot 15 October 1884. H U L S T, Huwelijks-voltrekkingen. 1 Oct. Theodore Emile Marie Verschraeghen (van Gent), oud 28 j., jm. en Maria Anthonette Louise Steenput, oud 27 j-, jd. 7 Oct. Pieter Francies Baert (van St. Lievens Hautem), oud 30 j., weduwn. en Nathalie Maria Yeronica Rotteveeloud 21 j., jd. 8 Oct. Willem Jacobus Yerwer, oud 26 j., jm. en Maria Christina Kalschuer, oud 21 j., jd. Geboorten. 6 Oct. Emma Louisa, d. van Jo- sephus van Helsland en van Maria Ludovica de Theije. Overlijden. 1 Oct. Melanie Lossie, oud 22 m., d. van Jan Francies en van Rosalia Apolonia Leenknegt. 2 Oct. Elisabeth Maria de Bruijn, oud 13 d., d. van Petrus Franciscus en van Ro salia Verhoeven. 6 Oct. Petrus Aarens, oud 87 j., echtg. van Seraphina Diericks. 7 Oct. Coleta Charlotta Biesbroeck, oud 6 m., d. van Johannes en van Clementina de Koninck. HONTENISSE. Huwelijks—aangiften. 3 Oct. Pieter Willems, oud 32 j., jm. en Paulina van Damme, oud 29 j., jd. Anthonius Neve, oud 23 j., jm. en Anna Catharina van Kouteren, oud 23 j., jd. Judocus Ivens, oud 34 j., jm. en Johanna Franciesca Col- paart, oud 25 j., jd. Servaas de Wilde, oud 54 j., weduwn. van Maria Anna Bourguillon, en Anna Catharina van Gaveren, oud 50 j., wed. van Petrus Paulus Wuijts. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Oct. Johannes Aarssen, oud 26 j., jm. en Paulina Tieleman, oud 23 j., jd. Pieter Andries Dankaert, oud 60 j., weduwn. van Sophia de Maat, en Elizabeth Willems, oud 37 j., wed. van Jacobus de Poorter. Geboorten. 2 Oct. Anna Maria, d. van Felix Andries van Deursen en van Maria Anna van Swaal (van Hengstdijk). 3 Oct. Angelie Maria Apolonia, d. van Josephus van Remortel en van Anna Catharina van Mol. 12 Oct. Jan Francies, z. van Johannes Francies Cambeen en van Maria Maas. 15 Oct. Elizabeth, d. van Ludovicus de Maat en van Rozalia Deckers. Louisa, d. van Petrus Hendriks en van Cornelia van Bellen. Overlijden. 3 Oct. Pieter van Laar, oud 54 j., echig. van Elisabeth Vervaat. Een als leven- loos aangegeven kind van het vr. geslacht van Josephus Goossen en van Maria Bogaert. 7 Oct. Een als levenloos aangegeven kind van m. geslacht van Josephus Jacobus Asselinan en van Anna Maria Meerschaert. 13 Oct. Willem Adriaan Franse, oud 1 m., z. van Jacobus en van Johanna Jaco- mina van der Hage. Theodorus Kuijpers, oud 59 j., echtg. van Anna Catharina Buijsrogge. KOEWACHT. Geboorten. 1 Oct. Henricus, z. van Charles Ludovicus Thuij en van Rosalia Francisca van Meesche. 10 Oct. Franciscus, z. van Antonius Schalter en van Maria Josepha Celiaert. Overlijden. 7 Oct. Henricus Scheijven, oud 61 j., echtg. van Seraphina de Brouwer. 8 Oct. Josephina Maria de Block, oud 1 j., d. van Charles Louis en van Mathilda van Remoortere. PHILIPPINE. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Oct. Johannes de Smet, oud 35 j., jm. en Seraphina Sophia Ploe- gaert, oud 21 j., jd. STOPPELDIJK. Geboorten. 7 Oct. Anna Maria, d. van Willem Gelderland en van Paulina Yerschelden. 11 Oct. Augustinus en Maria Louisa, z. en d. van Jan Francies Kouijzer en van Cornelia de Smit. 12 Oct. Petrus Benedictus, z. van Johannes van den Bosch en van Regina Klaassen. Overlijden. 1 Oct. Alphonsus Gerulphus van der Yeeken, oud 10 d., z. van Josephus en van Petronella Loocks. 4 Oct. Maria van Moorten, oud 20 m., d. van Petrus Anthonius en van An gelina Hermans. Z E E T IJ D I X G E X. Yan 17 tot en met 20 Oct. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 17 Oct. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Commercial, kap. Milburn, van Londen met creosoot. Russische schooner Reuhas, kap. Troberg, van Helsingfors met hout. 18 Oct. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. 19 Oct. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Duitsche stoomb. August, kap. Bothe, van Sundsvall met hout. 20 Oct. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Dynamo, kap. Davis, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Yan 17 tot en met 20 Oct. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 17 Oct. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. 18 Oct. Noordsche stoomb. Svea, kap. Ellerhusen, naar Peterhead ledig. 19 Oct. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Empson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Sharp, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Miacakap. Goundry, naar New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Commercial, kap. Milburn, naar Antwerpen ledig. Noordsche schooner Regulator, kap. Hansen, naar Sandefjord met ballast. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te iossen en te laden 17 Oct. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, van Londen met stukg. 20 Oct. Eng. stoomb. Fitz William, kap. Croft, van Middlesbro met ruw ijzer. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 17 Oct. Russische stoomb. Nordse, kap. Gamper, naar Stettin met straatsteen. 18 Oct. Zweedsche schooner Elvine, kap. Berntson, naar Aalborg met zemelen (als bijlegger.) 19 Oct. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, naar Londen met stukg. Spaansche stoomb. Abrilkap. Lezamanaar Bilbao ledig. IMtUZEX HER EFFECTEX. Amsterdam, 20 October. H w w,m 'iwwaiiwi .in Mmmjj.nuwm jar iti, 1 .wfji1 Nederland. Certific. Werkelyke schuld 2i pet. 66} dito dito dito 3 a 79} dito dito dito 4 0 101} Aandeel Haudelinaatschappij 5 0 101} dito exploitatie Ned. staatsspoorw. Belgie. Certificaten hij Rotschild Frankrijk Inschrijvingen 8 Rusland. Obligation 1798/1815 5 100} dito Hope Co. 1855 6e serio 5 dito 1000 1864 5 0 99j dito Oostersche leeuiug 2e serie 5 0 57} dito L. 100 1872 5 0 93} dito L. 100 1873 5 0 93} Loten 1866. 5 0 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 0 91} Certific. dito 4 0 Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 0 Obligation 18671869 4 0 82} Certificaten. 6 0 Aandeel spoorweg Gr. Maat 5 0 122} Oblig. di o 4} 0 95 Aaud. Baltische spoorweg 8 0 57} dito dito Jelez Orel 5 0 95} dito spoorweg Poti-liflis 5 0 95} dito dito Charkow Azow 5 0 Zuid West spoorwegmaatschappy. 5 0 58} POLEN. Schatkist obligation 4 0 85} OosTENRIJK. Oblig. iu papier Mei'Nov. 5 0 66* dito dito Feb./Aug. 5 0 dito metall. in zilver Jan./Juli. 5 0 67}

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2