Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2027. Zaterdag 18 October 1884. 24e Jaargang. n b a b 81 e. Binnenland. -J ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verschljnt Dinadag- en Vrljdagavond bij den nltgever P. J. VAN BE SANBE te Ter Nenzen. F*olitieli Overzicht. De „doorhalingen" in het traktaat van Tien-Tsin geven veel stof in Frankrijk. Kapitein Fournier verklaart op zijn eer, dat hij in den tekst der nota van 17 Mei, aan Li—Hung-Chang overhan- digd, door geen doorhalingen, parafen of op eenige andere wijze, eenigen datum of bepaling heeft ge- wijzigd of doen verdwijnen en dat Li-Hung-Ghang hem op de meest formeele wijze heeft verklaard, dat de ontruiming der Chineesche garnizoenen door zijne zorgen zou geschieden binnen de termijnen in die nota vastgesteldverder, dat met toestemming van den Chinees de telegrammen uit het Gele Boek den president van den Ministerraad en den generaal Millot zijn gezonden, dat alle openbaarheid van het onderhoud is gegeven aan admiraal Lespes, die den volgenden dag den Onderkoning zou bezoeken en hem over hetzelfde onderwerp spreken. Het telegram aan generaal Millot gezonden was in het Fransch aau het Chineesch telegraaf bureau te Tien- Tsin afgegeven, waaraan al de beambten ambtenaren van den yam en des Onderkonings zijn. Ongelukkig bestaat er geen duplicaat der over- eenkomst. Men houdt het er voor, dat de porse- leinbakkers aan het knoeien zijn geweest, Li-llung- Chang of de Tsong-li-Yamen. Fournier schijnt het laatste te meenen. De bespotting, die Eochefort dezen toediende, wijl hij zijn eer op de punt van den degen zette, heeft aanleidiug gegeven tot een duel tusschen deze heeren, waarbij beide gewond zijn. Engeland krijgt het volgens de jongste berichten ook te kwaad in zijne bezittingen in N.-Amerika ten Noorden van de Vereenigde Staten. In Canada, te Quebec, beginnen de bominen te springen en het dyuamiet te ontploffen. Ook te Ottowa en in de geheele Hudsousbaai-landen is het niet pluis. Nu, de Noord-Amerikanen zullen de Engelschen gaarne zien vertrekken en stellen dat tijdstip van verhuizing ook niet meer verre. De kans op verzoening van het huis der Lords en dat der gemeenten is gering. Het plan der regeering om verandering te brengen in de kies- districten in dier voege, dat 67 liberale en slechts 45 conservatieve zullen worden opgeheven, vindt veel tegenkanting. Daar echter de liberalen over eene meerderheid van 134 stemmen beschikken kunnen ze gerust zijn. Te Birmingham hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid eener demonstratie van conservatieven. De Duitsche Minister van Binnenlandsche zaken heeft herinnerd, dat het verboden is om tooneel- stukken, waarin gestorvenen uit het Pruisische Koningshuis ten tooneele gevoerd worden, anders dan met speciale vergunning op te voeren. De op te voeren stukken moeten eerst bij de politie autoriteiten worden ingeleverd. Alzoo eene censuur, als wijlen de Corsikaan uitvaardigde. FEUILLETQN. Een scliets uit het Aoorweegsclie volksleven. 5) Vrij naar het Duitsch. Villerbeck schudde langzaam en diep geroerd het hoofd en keek den ouden Westerns na, die naar het woud liep. ,/Gij ziet dus," voer Peter voort, „met het opnemen is het een moeielijke zaak wanneer men zelf zoo opgenomen is. De oude man woont bij een verren neef, die zelf niets bezit." z/En zou er in het dorp nergens onderkomen voor haar te vinden zijn?" vroeg Villerbeck." Peter Alf draaide verlegen zijn muts heen en weer. ;/Ja, ziet gij, dat is moeilijk; een meisje, dat zoo terugkeert //Peter Alf," viel Villerbeck hem ernstig en warm in de rede, „ik zeg u, zij is de braafste vrouw op aarde. Dat de schurk, die Strombeck, zich niet met haar heeft laten trouwen, dat hij haar na drie jaren weer heeft verlaten, kon zij dat helpen? Als hij haar tot vrouw had genomen, zou zij den moed hebben gehad, haar vader iets van zich te laten hooren. Als niemand haar op wil nemen, zou waarlijk slecht zijn." »Ja, zeker, dat zou het ook!" riep Peter vol De clubvergaderingen in Duitschland zijn aan de orde, aan kiesmanoeuvres, schoone beloften en aantijgingen geen gebrek. Nog zit de Eijkskanselier op Friedrichsruhe en doet tusschen beiden een oogje dicht, terwijl het andere gericht is op Brunswijk, waar de 78 jarige Vorst het tijdelijke met het eeuwige schijnt te zullen verwisselen. HmAnnexeerenDe Hertog van Cumberland, die volgens sommigen de aangewezen troonopvolger zou zijn, is door zijne houding tegenover het Duische rijk uitgesloten, en Braunsweich ligt totaal midden in Pruisen, zoodat de Koln. Zeit. reeds juristen van naam heeft laten zeggen, dat na den Hertog de Koning van Pruisen aan de buurt komt. Ongelukkig, of gelukkig betert de oude Hertog weer wat, zoodat er gewacht moet worden op de erfenis. In Oostenrijk is men niet tevreden over de Porte, wijl deze in gebreke blijft hare verplich- tingen na te komen ten opzichte van de aansluiting van het Turksche spoorwegnet aan het Europeesche. Ook de Ilongaren brommen en eischen mee eenigen spoed. Op 23 October zou de aansluiting moeten plaats hebben volgens contract. In het land der Ilongaren doet men ook nog al wat om op het kussen te komen. Een der nieuw gekozen leden van den Hongaarschen Eijksdag overhandigde bij abuis in plaats van zijn mandaat eene behoorlijk gequiteerde rekening van een logementhouder, waar- uit bleek, dat hij voor 2400 florijnen een feestmaal aan zijne kiezers had gegeven. De liberale partij heeft verre de overhand in den Eijksdag. Een deel der vertegenwoordiging is erg met Jodenhaat" besmet, te meer naar mate dezen hun grondbezit uitbreiden. De plechtige onthulling van het standbeeld voor Willem II te Luxemburg, is vastgesteld op Woensdag 5 November. De opening der Kamers, die den 4 November zal plaats vinden, zal niet door den Koning worden bijgewoond. H. M. de Koningin heeft aan barones De Blochaussen een brief geschreven, om ter kennis te worden gebracht van de dames, die hebben bijgedragen tot bekostiging van het welkomst- geschenk aan H. M. Mgr. H. van Beek, bisschop van Breda, is overleden. Hij werd op 24 Maart 1816 te Amster dam geboren en 19 Juni 1874 tot bisschop van Breda benoemd. De Paus huldigde zijne verdiensten door benoeming tot huisprelaat van Z. H. en ad- sisteut-bisschop bij den pauselijken troon. Z. M. de Koning schonk hem het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Daarenboven was Mgr. Van Beek begiftigd met het grootkruis der orde van het Heilig Graf. vuur, r/en, weet gij wat, Villerbeck, ik neem haar op! Zij komt in mijn huis; ik wil haar als dochter aannemen z/Mooi!" riep Villerbeck, greep Peters hand en drukte die hartelijk. z/En nu zeg ik u ookzij is reeds te Christiansund. Met een familie van daar is zij uit Liibeck ge- komen. Ik ga nog heden avond met mijn sehoener terug en haar halen!" //TopDaarop drinken wij nog een glasriep Peter Alf. Zij klonken en dronken. Villerbeck stond op om terstond weer in zee te steken. #Dat is immers een weer, alsof de hemel en aarde moeten vergaanriep Peter, die met zijn geheele huishouding weer was opgestaan, om bij het vreeselijke onweder huis en hof in bescherming te nemen, voor zoover het mogelijk was tegen de woede der elemeuten. z/Jan, ga met den lantaarn in den stal en kijk naar het vee. Het bruit alleen van angst; maar er zou ook iets kunnen geschied zijnriep hij den knecht toe. //Ik geloof, dat de storm alle boomen in het woud met wortel en al uit den grond rukt! Foei, welk een straal!" De hemel was 6en vlamhet was helderder dan de dag; zelfs de vlam in den haard van de De rijks-middelen hebben over September 11. opgebracht 9,626,626,93, tegen 9,703,086,52* in September 1883. De opbrengst over de eerste negen maanden van dit jaar beliep 75,578,443,03 tegen 75,445,886,81 in dezelfde maanden van 1883. De raming van 9/12 voor dit dienstjaar bedraatrt 78,709,462,50. Maandag en Dinsdag werden te Middelburg 12 mannelijke adspiranten geexamineerd, waarvan 5 werden afgewezen. Toegelaten zijno. a. J. Eobijn en P. J. Eoosen- daal, beiden van Groede; C. L. Vinck van Sint Jansteen en A. de Vliegher van Oostburg. De examens zijn afgeloopen. 4 vrouwelijke en 37 mannelijke hadden zich aangemeld en waren alien opgekomen. Geslaagd zijn 4 vrouwelijke en 24 mannelijke candidaten. In geen jaren was de uitslag zoo gunstig. De //juffrouw," die eenigen tijd geleden den goud— en zilversmid De Wijs te Goes voor eenige gouden horloges en kettingen oplichtte, door die voorwerpen voor zekere mevrouw op zicht te vragen, en die vervolgens ten eigen bate aan te wenden, is door de politie gesnapt. De //juffrouw," dochter van een rentenier uit Kattendijke, was in betrekking te Zwaluwe. Van- daar dat ze zich zoolang verborgen heeft kunnen houden. Ze had het boerinnenpakje afgelegd en was daardoor minder gemakkelijk kenbaar. Men schrijft uit den Haag aan de N. E. Ct. V oor het examen voor de acte van onderwijzer en onderwijzeres in Zuid-Holland, meldde zich o. a. eene candidate aan, die eerst in December haar 18e levensjaar volbracht zal hebbende Minister verzocht der examen-commissie//het daarheen te leiden," dat ook haar nog de gelegen heid tot het verkrijgen der acte gegeven zou worden. Aangezien het onderzoek reeds in No vember afgeloopen zou zijn, was de commissie van oordeel, dat de bewuste candidate ditmaal nog niet tot het examen kon worden toegelaten. Door den duur der examens te rekken, zou, naar de commissie meende, een antecedent worden in T leven geroepen, waarvoor zij de verantwoordelijkheid niet op zich kon nemen. De Minister heeft nu dezer dagen aan den voorzitter der examen-com missie bericht//dat ik der commissieopdraag, de examens van 20 Nov. tot 3 Dec. e. k. te schorsen, strekkende deze laatste schorsing, om te voldoen aan het verlangen, uitgedrukt in mijn brief van 4 Sept. 11." enz. Deze opdracht is aan de commissie natuurlijk een bevel. De belanghebbende adspirante is volgens het slot van het bericht, //in het bezit van een adellijken titel en verwant aan een lid der Staten- Generaal." keuken verbleekte voor den geweldigen licht— en vuurstroom, die het geheele huis voor een oogenblik verlichtte. Toen werd het weer zoo duister, dat men geen hand voor de oogen kon zien. De meiden schreeuwden luid. Zelfs de onver- schrokken Jan riep z/Oho, het was, alsof de hel den muil opensperde!" z/IIebt gij het gezien vroeg Peter. //Elke bergspits kon men zien evenals bij de helderste morgenzon, elken boom een mijl ver. Zeg, meisje, wat scheelt u toch?" riep hij toen de meid Anna toe en vatte haar bij de schouders. Zij zag bleek als een doode, klappertande en beefde van top tot teen. z/Het spookde geeststamelde zij. //De oude Olof, dicht voor het huis op het rotsblok, met vliegende haren 1" De donder, die op den ontzettenden bliksem volgde, overstemde haar laatste woorden. Het kraakte door de lucht rondom het huis, dat op zijn grondvesten schudde. Alle vensters rinkelden. z/M as is dat P" Dat is noch donder noch de storm I" riep Peter fluisterend. //Er klopte iemand op de deur Hij wilde er heen gaan, maar de meid hield hem angstig tegen en riep //Doe niet open, meester Het is het spook." vGekkin antwoordde Peter en stiet haar terug. z/Als het eens iemand was, die een schuilplaats zoekt tegen het vreeselijke on weer." Uit vertrouwbare bron verneemt de Amster- damsche correspondent van de Prov. Gron. Ct., dat vermogende West-Indiers in onderhandeling zijn met Nederlandsche tooneelspelers voor een kunstreis naar de West voor 6 voorstellingen te Curasao en 12 te Paramaribo; een der eersten onder de dames zal van de partij wezen. Zaterdag werd bij iemand te Amsterdam een brief bezorgd, waarin verzocht werd om f 50 te doen bezorgen in de Euysdaelstraat no. 77. Bij gebreke daarvan zou de schrijver den geadresseerde en zichzelf van kant maken, en wanneer de politie van het gesehrift kennis kreeg zouden bondgenooten van hem zich wreken. De brief was onderteekend en het geld moest 'savonds te 6 uur bezorgd worden. Natuurlijk niet bevreesd voor de bedrei- ging werd de brief in handen der politie gesteld, die daarop den onderteekenaar een 20jarigen boeren- arbeider zijn beroep in genoemd perceel uitoefenend in hechtenis nam. Eerst ontkende hij de schrijver te zijn maar eindigde met alles te bekennen. Hij werd naar de eel gebracht. Een correspondent van den Standard heeft te Suez de bevrijde bemanning van de Nisero gesproken en seint hun wedervaren in Temon aan zijn blad. Tot de geredden behoorden de eerste officier, de beer Crichton, de tweede en derde stuurman en de eerste machinist. Wij mogen verwachten dat de Britsche regeering een scherp onderzoek gelasten zal om te ontdekken, hoe de Nisero zoo ontzaggelijk ver uit zijn koers bij de kust van Temon kwam. De eerste officier zegt er het volgende van: //De Nisero zeilde den 27 October van Soerabaja, om door het Suez-kanaal naar Engeland te stoomen. Kapitein Woodhouse wilde steenkolen gaan opdoen te Oleh-leh (d. i. het IJmuiden van Kotta Eadja in Atjeh. Goedkoop is de steenkool daar nu echter juist niet!) Eenige dagen nadat wij Soerabaja verlaten hadden, werd het weder dik en mistig, de zee stond hoi en om middernacht van negen November dus dertien da gen na het vertrek van Soerabaja voelden wij een schok door het schip; het had gestooten op een rif en T water drong snel naar binnen. We waren in ondiep water; we zagen 's morgens het land dichtbij, een laag strand met kreupelhout tot aan het water. Een deel der bemanning landde. We zagen donkere gedaanten her- en derwaarts gaan. Weldra omsingelden de inboorlingen ons, en ofschoon we gevangen genomen werden, behandelde men ons niet ruw." Deze mededeeling laat de oorzaak van de stranding even duister, en het is daarom te verwachten, dat men in Engeland door cross-examination de waar- heid aau het licht zal weten te brengen. Op een nader door den Minister van Water- staat enz. te bepalen tijdstip zullen onder de be- Hij was intusschen naar de deur gegaan en schoof den grendel weg. z/Groote Godriep hij ontzet uit, toen plotseling een magere, in lompen gehulde gestalte voor hem stond, terwijl tegelijkertijd een nieuwe bliksemstraal den hemel verlichtte. //O God, het spookriep de meid en zelfs de onverschrokken Peter Alf trad een schrede achteruit, toen hij in het licht de afgrijselijke ge stalte daar buiten zag staan. Maar hij herkende spoedig den ouden Westerns, dien storm en regen zoo hadden toegetakeld, dat hij er inderdaad als een spook uitzag. z/Oude man," riep hij, ,/wat doet gij daar buiten Kom binnen h Neen, neen, kom mee De jongste dag is gekomen, kom volg mij AhoiWij moeten de graven openen riep de waanzinnige oude man en keerde zich snel om, zoodat zijn gescheurd wambuis in den wind fladderde en het lange witte haar hem wild om den nek woei. Zoo snelde hij weg. Slechts dit oogenblik had de bliksemstraal ver- lichtnu was alles weer duister. Het zwakke lichtschijnsel uit het huis verloor zich in de duisternis en niemand zag, waar de arme krank- zinnige zich heen had gespoed. Peter Alf riep hem nog na z/Buurman Westerns, hier vindt gij een schuil plaats kom toch binnen I" TEll VEIZEVSCHE <01 111VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1