Buitenland. Gemen^de berichten. achtereen te Atjeh en heeft gedurende dien tijd een ijver en humauiteit aan den dag gelegd, die zonder weerga is. //Hoevele kogels hebben al om zijn hoofd ge- floten, hoeveel flikkerende klewangs zag hij op- gehevenNiets kon ecbter zijn ijver in het volvoeren van zijne plicbten en zijne belangstelling in den soldaat verflauwen. Geen post, zoomin op Groot—Atjeh als in de Kuststaatjes, die door hem onbezocht bleef. Overal was hij de welkome gast der officieren, de troost der soldaten. Het kerkgebouw, dat nu verrijst, wordt geheel gebouwd van het traktement des pastoors, want de beer Verbraak stelt al wat hij met mogelijkheid missen kan ter beschikking van het bouwfonds. Men wil weten, dat hij van slechts f 7 5's maands leeft en pi. m. f 500 voor de kerk besteedt. Het loffelijke van pastoor Verbraak's onver- flauwbaren ijver is, dat hij in het behartigen der particuliere belangen van een ieder en in zijne groote belangstelling voor zieken, ge won den en behoeftigen, nooit onderscheid maakt tusschen de eene gezindte en de andere. Ja, buiten de kerk en de catechisatie, spreekt hij over geen godsdienst. In verschillende omstandigheden heeft deze brave man den lande reeds vele diensten bewezen, vooral gedurende zijn tienjarig verblijf op het oorlogstooneel. Daar Gedep. Staten van Zeeland bezwaar maakten tegen het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen tot helling van een graanbelasting, omdat daarin ook n spelt" belastbaar gesteld werd, is nu na langdurige discussie door den raad be- sloten, aan het verlangen van Gedep. Staten te gemoet te komen en de spelt" uit de verordening weg te nemen. Op het Buitenhof bij de gevangenpoort te 's Hage ontstond gisterenavond omstreeks 6 ure een vreeselijke vechtpartij tusschen eenige koetsiers en een jager. De eersten mishandelden den laatste op vreeselijke wijze. De vechtenden kwarnen ten laatste terecht in het onderhuis van den heer C. Deze heer, die het ergste vreesde en naar politie zocht, ging moord roepen. Toen de koetsiers dit hoorden, reden zij spoedig weg, zoodat de vogels gevlogen waren toen de politie kwam opdagen. Het is thans bekend geworden, zegt de N. Bred. Ct., - dat van de 149 kavels weiland, bouwland en dennenbosch, behoord hebbende tot de domeingoederen van wijlen Z. K. H. Prins Prederik, onlaugs geveild, 46 niet aan de voor- loopige koopers zijn gegund. De niet gegunde kavels zijn de weilanden gelegen in den West- polder en de boschweide in den Willemspolder, alsmede de perceelen dennenbosch (het Uilenbosch) en de warande (de Lage Heide). Men leest in het Amst. D. v. N. Werden wij ten tijde van den Bredaschen post- diefstal opmerkzaam er op gemaakt dat, terwijl het postkantoor geheel onbewaakt was gelaten, bij twee hoofdofficieren aldaar in een straat schild- wachten stonden, nu springt die zonderlinge wijze van zorgen voor de veiligheid nog meer in het oog: in diezelfde straat wouen thans drie hoofd officieren, de chefs der korpsen infanterie en artillerie benevens de gouverneur der Kon. Milit. Academie, en voor de woning van elk dier heeren, die elkaars buren zijn, kan men des nachts een schildwacht zien op en neer wandelen. Zou die driedubbele post ook gehaudhaafd blijven, als de heeren in hetzelfde huis woonden? TER NEUZEN, 10 October 1884. De bemanning van het alhier op het kanaal liggende Russische stoomschip Nordse waren het 11. Woensdag den ganschen dag oneens. In den namiddag kwam de stoker met bebloed aangezicht den kapitein, die aan wal was, met overtuigende bewijzen van het gevecht verwittigen. De gewonde, die een flesch tegen 't voorhoofd had gekregen, werd door den geneesheer Yan Pienbroek verbonden, terwijl de politie twee der oproermakers niet zonder veel moeite van boord haalde en naar de gevan- „A1 het vee verbrandde, al het koren, huisraad," vertelde Peter. //En men heeft den vader met ge- weld vast moeten houden, anders had hij zich in in de vlammen gestort." z/Groote Godl" zuehtte de vreemdeling. ,t Ge- looft de ongelukkige dan, dat hij zijn dochter heeft verbrand NeenToen zij niet te voorschijn was gekomen, zeide hij alleen: //Ik weet het reeds, zij ligt onder de sneeuw begraven, in de lawine van den zwarten Schlott! Hij verwart dat," voer Peter Alf voort, //omdat eenige dagen van te voren Jacob Tromson daar een been heeft gebroken en door den sneeuwval bijna gedood werd. Hij zelf heeft hem naar huis helpen brengen. Ik geloof, dat hij er weer heen wil! Hij loopt in zijn zinneloosheid steeds naar het gebergte en allijd naar die plaats. Vooral heden, nu de sneeuw smelt. z/Als er weer een sneeuwval komt, zal ik haar wel vinden!" zeide hij onlangs tot mij. Het blijftnu zijn vaste gedachte dat hij daar moet zoeken. Maar wij hebben sedert dien dag in't geheel geen lawine meer gehad. Het was slechts die eene keeranders smelt de sneeuw daar langzamerhand weg." z/Wat kan hij toch willen, dat hij de hand steeds zoo boven de oogen legt en uitkijkt?" vroeg de vreemdeling. #Ja, dat is ook een eigenaardigheid van hem, Hij kijkt naar het strand! Want soms wordt het hem iets lichter in het hoofd; dan vraagt hij, of genis bracht. Daar een hunner zooveel aan Bachus had geofferd, dat zijne beenen hun dienst weiger- den, genoot hij het voorrecht per as vervoerd te worden. Gedurende de tweede helft der maand Augustus jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van: Naar Amerika, G. van Kerkvoort, Ottowa; naar Belgie, Joseph Daes, Luik. Door het hulppostkantoor te Axel aan het adres van Naar Frankrijk, A. Causse Co., Parijs. Z. M. heeft, boven en behalve de ver- goeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45 der school wet, eene subsidie verleend tot dekking der kosten van het lager onderwijs, krachtens art. 49 der wet, aan de gemeentenZuiddorpe van/4990 en Retranchement van f 400. Maandag jl. zijn de akte-examens voor het lager onderwijs in de provincie Zeeland te Mid- delburg aangevangen. Onder de geslaagden merken wij tot heden opde dames C. J. de Groot te Schoondijke, M. P. Klein te Oostburg en J. C. Monje te Aardenburg en de heeren A. Beerens te Oostburg, V. J. Borm te Graauw, J. I. Bril te Zuidzande, I. de Bruijne te Sluis, W. J. de Hullu te Aardenburg, L. van Kronenburg te Hengstdijk, E. B. de Lange en J. P. Mazure, beiden te Groede, en W. J. de Pauw en L. de Putter, beiden te Oostburg. De Weleerw. heer E. C. Oggel, eengeboren Axelaar, die uit Amerika naar de Bethel-kerk te Honoloeloe, op Hawaii of Sandwichs-eilanden, in de Stille Zuidzee, is beroepen, bereikte reeds in het begin van Augustus de standplaats zijner nieuwe gemeente. Yolgens een daar verschijnend blad, werden Ds. Oggel en zijne gade aldaar feestelijk ontvangen door de leden der gemeente. De publieke pers heette de nieuw aangekomenen ook hartelijk welkomontvangsten van andere vereenigingen werden hun insgelijks bereid. Het is alzoo een feit, dat daar een beschaafde natie is met geregelde maatschappij en kerkelijke gemeenten, waar vroeger de kanibalen heerschappij voerden. Op zijne reis naar Honoloeloe heeft Ds. Oggel ook Salt- Lake City en de Mormonen bezocht. Oostburg, 8 October. De heer A. W. Hotte, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, be roepen te Herkingen, heeft medeeen beroep ontvangen naar Schoonoord. KANTONGEItECIIT TE TER NEUZEN. Zitting van 9 October 1884. Veroordeeld J. B., schipper te Flaauwers, ter zake van het gebruik maken van de haven van een Rijks-kanaal zonder de verschuldigde rechten te betalen; in eene boete van f 25, subs. 4 dagen gevangenisstraf. S. M., te Axel, ter zake van het uiten van scheldwoordenin eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. J. G. H. en J. J. J., te Ter Neuzen, ter zake van enkele diefstal van veldvruchtenieder tot 3 dagen gevang. M. P. en J. G. H., te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot 3 dagen gevang. A. Y., M. 't G. en P. C. v. B., arbeiders te Axel, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchtenieder in eene boete van f 6, subs. 2 dagen gevang, A. d. Y., A. V., werklieden te Ter Neuzen, J. B. d. C., boerenknecht te Westdorpe, W. P., P. P., W. A. P. en P. N. L., visschers te Philip pine, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. B. v. H., arbeider, B. B. V. en A. V., alien te Bouchaute, ter zake van het visschen in de Schelde, zonder consent; ieder in eene boete van 10, subs. 1 dag gevang. J. S., tijdelijk te Sas van Gent, ter zake van het tijdelijk in werking brengen van een stoom- toestel, zonder den burgemeester daarvan kennis het schip reeds is uitgezeild en of het nog niet weer terug is. Dan kijkt hij zich bijna de oogen blind z/Doet hij dat?" riep Villerbeck levendig. En wat dunk u Peter Alf, als de dochter terugkeerde? zou hij haar herkennen zou hij haar op- nemen z/Wie kan dat van hem weten! Ik denk echter, dat hij zoo blij zou zijn, dat hij misscliien van vreugde zou herstellen, even goed als hij door smart zijn verstand heeft verloren?" z/Dan moet zij weer hier komen. Het moet beproefd worden riep Yillerbeck; „en kort en goed, ik zeg u Peter Alf, ik heb er last toe, val- slagen volmacht!" z/Claas Villerbeckriep Peter Alf, en zijn oogen schitterden van vreugde. //Gij zoudt hij klink daarop! Dat zou iminers geluk en zegen zijn echter," hij zweeg plotseling en trok een bedenkelijk gelaat, //met het opnemen, dat is een moeilijke zaakKijk den armen ouden man aanhoe ellendig ziet hij er uitHij heeft zich immers tot den bedelstaf gebracht! De hofstede was steeds sterk bezwaard toen kwam de brand, die alles verwoestte. De hofstede was wel verzekerd in Christiana, maar de assurantie-maat- schappij wilde niet betalen, omdat het huis moed- willig door den eigenaar in brand is gestoken." (Wordt vervolgd.) te gevenin eene boete van f 20, subs. 3 dagen gevang. L. V., arbeider te Sas van Gent, ter zake van het zetten van een houtmijt binnen 3 M. van een openbaren weg; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. D. D., mosselhandelaar te Eecloo, ter zake van het onbeheerd laten staan van zijn voertuig; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. B. T., mosselhandelaar te Nevelen, ter zake van het rijden met drie ongemuilkorfde honden in 3 boeten elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. P. J. M. en J. J. M., voerlieden te Ter Neuzen, ter zake van het bij het vervoer van mest niet zorgen, dat daarvan niets op den weg worde gestort ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. C. L. d. B., voerman te Maldeghem, C. v. H., visscher te Philippine, J. P. A., herbergier en P. v. d. C., zonder beroep, beiden te Sas van Gent, W. H., vischleurder te Vlissingen, A. P., bakker, A. S., timmerman, en J. L., koopman, alle drie te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap ieder in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. A. v. H., visscher te Philippine, A. v. G., schoen- makersknecht te Ter Neuzen, V. M. D. M., arbeider te Westdorpe en A. B., timmerman te Zuiddorpe, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. E. D., dienstmeid te Ter Neuzen, ter zake van het op den openbaren weg uitslaan van karpetten op verboden tijd; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. M. S., loods en G. D., werkman, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning houden van varkens in de kom der gemeente; ieder in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. C. S., koopman en werkman te Hoek, ter zake van het visschen met verboden vischtuigin eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. met verbeurd- verklaring en bevel tot uitlevering van het net, of betaling der waarde ad f 2, subs. 1 dag gevang. M. P., werkman, C. A. S., voerman, J. v. V., J. W. F. H. d. R., C. A. B., D. v. D. en J. H., alien te Ter Neuzen, ter zake van het baden op eene daartoe niet aangewezene plaats; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten. VrijgesprokenJ. J. J., te Ter Neuzen, van het iemand met opzet werpen met steenen. G. D., gezagvoerder, en T. W., stuurman, zonder bekende woonplaats hier te lande, van het werpen van vuil tegen eens anders huis. L. v. d. V. en J. J. v. d. H., te Zaamslag, van eenvoudige diefstal van veldvruchten. De kosten ten laste van den staat. Oiitslageii van rechtsvervolgingK. R. v. T., brief besteller te Axel, ter zake van het uiten van scheldwoorden, na daartoe uitgetergd te zijn. De kosten ten laste van den staat. De heer Marchi, directeur van de National en dezer dagen uit Belgie gezet, heeft aan de Independance Beige een depeche gezonden, waarin hij zegt: //Ik beschouw den schrijver van het in de Independance Beige opgenomen artikel als een lasteraar en een lafaard, en daag hem uit op een tweegevecht." Tengevolge hiervan had gis- teren in de omstreken van Brussel een duel plaats tusschen Eugene Tardieu, redacteur van de Inde pendance en Yolders redacteur van de National. Geen van beiden werden gewond. Een vreeselijke orkaan heeft de streken van Ravenna geteisterd; de schade is onmetelijk: een spoorwegbrug is vernield en verscheiden schepen werden op de kust geworpen, waar zij vergingen twaalf zeelieden vonden hun graf in de golven. Te Pesaro veroorzaakten de vele regens een over- strooming. Een aantal booten verging en drie personen verdronken. De Pransche Minister der posterijen heeft aan zijn onderhoorigen bevolen, voortaan post- zegels niet meer naast elkander op brieven te plakken zooals tot nu het gebruik was, maar zoo dat er tusschenruimte bij clken postzegel blij ft. Tegelijkertijd is den postambtenaren bevolen, elken brief met geldswaarde te weigeren, waarop de afzeuder zelf de postzegels naast elkander ge- plakt heeft. De reden van dezen maatregel is, dat verscheiden postzegels, zonder witte tusschenruimte naast el kander geplaatst, een oppervlakte bedekken, dat groot genoeg is- om, als men de zegels handig opgelicht heeft, het aan brengen van een opening mogelijk te maken, waardoor men een banoiljet uit den brief kan halen. Heeft de die! daarna de postzegels weer op hun plaats hersteld, dan zou het bedrog door den geadresseerde eerst ont- dekt worden na de opening van den brief //in ongeschonden staat" en dus te laat om te kunnen reclameeren. De officieele bevestiging van den moord op kolonel Stewart is nog niet ontvangen. Maar meer en meer wordt men overtuigd, dat het bericht juist is. Onder de volgende omstandigheden zou de moord hebben plaats gehad. Toen het vaartuig, waarop kolonel Stewart reisde, schipbreuk had ge- leden, zouden drie inlanders aan boord gekomen zijn om den schipbreukelingen aan te bieden hen naar het dorp Merawi te geleiden, ten einde er liulp voor het gestrande schip te halen. Kolonel Stewart zou met twee zijner mannen aan wal zijn gegaan en de drie inlanders hebben gevolgd. Nauwelijks bevond hij zich buiten het gezicht van het schip, of een groot aantal inlanders zouden uit een hinderlaag te voorschijn zijn ge komen en, na den Engelschen officier en zijn twee medgezellen te hebben vermoord, naar het gestrande schip zijn gegaan, waar zij al de leden der equipage zouden hebben gedood op vier na en daarna het schip geplunderd. Men meent, dat de moordenaars niet tot de rebellen behoorden, maar maraudeurs waren, die slechts diefstal wilden plegen. Deze lezing is waar- schijnlijk, omdat kolonel Stewart in opdracht had om leeftocht voor Khartoem te gaan halen en hij te dien einde een som van 50,000 p. st. bij zich had. Uit Londen wordt aan het Berl. Tageblatt geschreven, dat het Kabinet in ziju jongste zitting, die uitsluitend aan Zuid-Afrika en Egypte gewijd was, besloten heeft, een nota, een soort van ulti matum met zeer korten termijn, naar Pretoria te zenden en, onder opsomming van alle verdrags- schendingen en agressieve handelingen, een zeer spoedig herstel van de grieven en ontruiming van het onrechtmatig bezette grondgebied te eischen, met bedreiging dat, als aan die sommatie niet ten spoedigste voldaan wordt, een Engelsche expeditie den eerbied voor de vroegere, door de Zuid-Afrikaan- sche Republiek geschonden, toestanden zal komen afdwingen. De Boeren zijn geen Fellahs of Soedaneezen. De dappere Afrikaanders zouden ook ten derden male hun aardkluiten weten te verdedigen. In het jaar 1 September 1883-1884 zijn 404 jongens in Zr. Ms. zeedienst getredente Amster dam 145, te Rotterdam 35, te Hellevoetsluis 7, te Willemsoord 43, te Vlissingen 29, te Leiden 144 en te Kampen 1101 hadden den leeftijd van 134 l^j 1^9 van 14 tot 15 en 124 van 15 tot 16 jaar. Voor de rechtbank te Arnhem is f 120 boete geeischt tegen een Wehler, die een deserteur geruimen tijd verborgen hield. Te Amerongen heeft zich een horlogemaker uit de voeten gemaakt met al de horloges, die hem ter reparatie waren toevertrouwd. //Zij loopen nog," zou de Pranschman zeggen. In sommige streken van Groningen richten de veldmuizen groote schade aan. Een deel der onlangs bezaaide akkers moet ten gevolge der muizenplaag weder worden omge- ploegd. Van den veehouder Q. Heinsbroek, te Kethel, zijn 17 runderen als verdacht van long- ziekte onteigend om te worden afgemaakt. Te Groningen is, volgens het Amst. D. v. N., weer eens een werkman in elkaar gezakt. De man, die onlangs met zijne vrouw aan den Kloveniers- burgwal te Amsterdam ruzie had, heeft volgens gerucht zijne vrouw in het water trachten te werpen. Zij klemde zich echter aan haren //echt- vriend" vast, zoodat hij mede te water ging. De man is op last der justitie in hechtenis genomen. Dinsdagavond is te Arnhem een geheim pandjeshuis ontdekt in de Nieuwstraat, bij een manufacturer, gewezen politieagent. Tallooze goederen zijn in beslag genomen. De wijnoogst te Bordeaux en omstreken is, door den mooien nazomer, zeer me- degevallen. Daarentegen zal die in Bourgogne ver beneden de gemiddelde opbrengst blijven. Zekere V. G., herbergier te Gent, is met zijn echtgenoote verdwenen, meenemende versctiillende obligation, waarvan de nummers bekend zijn. Juist 100 jaar geleden werden uit Amerika de eerste acht zakken katoen te Liverpool aangebracht. Thans wordt de jongste oogst in Amerika geraamd op 6,949,756 balen, waarvan 1,766,597 balen voor den uitvoer. De Britsche stoomboot Miramar, uit Glasgow, is op de reis van Yokohama naar Hongkong met man en muis te gronde gegaan. Slechts twee Chineezen ontkwamen den dood. Sedert de oprichting van een drukkerij aan de Weesiurichting te Neerbosch zijn meer dan 30,000 exemplaren kleinere en grootere lieder- bundels door ons geheele land verspreid. Ook van den Weezenalmanak werden, in datzelfde tijdvak, meer dan 450,000 stuks geplaatst. In meuig huisgezin, waar men voor de Weezenalmanak werd uitgegeven, nooit een Christelijk jaarboekje in handen zag, wordt ook dit geschrift en Neerbosch scheurkalender thans zoo algemeen begeerd, dat dit jaar alleen van den Weezenalmanak niet minder dan 45,000 exemplaren zulleu gedrukt worden, waarvan velen om naar Amerika, Zuid—Afrika en onze Indische bezittingen gezonden te worden. Door de Rotterdamsche politie is aangehou- den een juffrouw, die er in den laatsten tijd haar werk van maakte, menschen op te zoeken, die een bordje hadden uitgehangen, waarop,/Kamers te huur." Gewoonlijk werden deze lieden de dupe van een of ander verzinsel, dat deze dame uit- strooide om aan geld te komen. Ook te Ylaardingen heeft zij zich aan dezelfde bedriegerij schuldig gemaakt. Eene weduwe te Groningen wilde eeuig geld op haar boekje in de Nutsspaarbank brengen. Door eene vergissing geraakte dat boekje in handen van eene oude vrouw. Eerstgenoemde maakte zich, ook nog nadat het boekje reeds weder terecht was, daarover zoo driftig, dat zij, pas in haar woning teruggekeerd, plotseling ineenzakte en een lijk was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2