Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STANlT Ten gevldge van de in werlcing treding der wet betreffende art. 198 der grondwet en de daaruit voortvloeiende ontbinding der Kamers is het volgende bepaald: Sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal op Zaterdag 11 October; verkiezingen der nieuwe Tweede Kamer op 28 October; her- stemmingen 11 November; verkiezing van de leden der Eerste Kamer door de Provinciate Staten op 5 November. Opening der nieuwe Kamers op 17 November. De Minister van financien maakt bekend, dat bet saldo van 's rijks scbatkist op 4 dezer be- droeg: bij de Nederlandsche bank f 9,956,730,51^ en bij de betaalmeesters f 1,816,151,42 te zamen 11,772,881,94. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Vrijdag terecht de dienstbode, die, zooals wij reeds vroeger meldden, haar meesteres op eigenaardige wijze had weten te misleiden door deze wijs te maken, dat een niet bestaand manspersoon, Andre van Woerden, op de weduwe was verliefd geraakt en met haar wilde trouwen. Om dit denkbeeld bij haar meesteres ingang te doen vinden, had zij een groot aantal verliefde brieven, als van den gefingeerden minnaar afkomstig, gefabriceerd. In deii loop van het onderzoek bekende beklaagde alle brieven zelf geschreven te hebben en tevens dat de persoon van Van Woerden uit de lucht gegrepen was. De president vermoedde dat de meid een vrijer had en deze niet onkundig was van de wijze waarop het voedsel verdween. Toch bleef beklaagde dit ontkennen. Ten slotte gelukte het den president echter, haar ook dit punt te doen bekennen en het bleek nu, dat die vrijer haar in het vergrijp had aangemoedigd. Vooral bij die laatste bekentenis weende beklaagde hevig. De president merkte verder op, dat zij reeds eens voor misbruik van vertrouwen veroordeeld was. Het O. M. requireerde schuldverklariug aan bedriegelijke oplichting en misbruik van vertrouwen en veroordeeling tot 18 maanden celstraf. TER NEUZEN7 October 1884. Door een zuiger in den dam van den spuiboezem te Philippine is deze 11. Zondag doorgebroken. De doorbraak heeft juist plaats gehad naast de spui- sluis, zoodat deze aan eene zijde totaal ontbloot van grond staat. Door het nemen van krachtige maat- regelen is men er in geslaagd de sluis tot hiertoe te behouden, zoodat de schade zich alleen tot het dichten van het gat zal bepalen. Men rekent a. s. Maandag het gat dicht te zullen hebben. Z. M. heeft ontheffing verleend van de ver- plichting om biunen de gemeente te wonen aan den burgemeester van Stoppeldijk en Boschkapelle, K. J. A. G. baron Collot d'Escury, ten einde tot 1 Februari a. s. te Hontenisse te kunnen blijven wonen. Iloiitcnisse, 5 October. De leden der Scherp- schuttersvereeniging Prins Frederik Hendrik al- hier, werden heden, bij de gewone Zondag-schiet- oefeningen op aangename wijze verrast. Z.E. de heer Jhr. Mr. Schorer, Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, eerelid der vereeniging, bij den heer burgemeester alhier gelogeerd, verscheen op de schietbaan, en nam aan de schietoefening deel. Z.E. zeide met genoegen te zien dat de vereeni ging in bloei toeneemt, en dat de leden in het schieten zeer goede vorderingen hadden gemaakt. Door Z.E. werd tot aanmoedigiug een prijs in geld gegeven, waarom door de aauwezige leden werd geschoten. Overslag. Het kleine dorpje Overslag naar welks naam men vruchteloos op de geographische kaarten zal zoeken telt onder hare bewoners per- sonen waarop het terecht mag roemen. binden, voor dat hij naar Tromson's huis wordt gcbracht." ,/Kom maar binnen zeide Peter, terwijl hij de deur opende. Eenige jongelingen, die den terugkeerenden stoet vooruit waren gesneld, traden binnen. De grootste helft van hen, die mee naar buiten waren gegaan, had zich op verschillende wegen naar de hofsteden verstrooid. Alleen zij, die de baar droegen, en Tromson en Westeras wilden nog naar de herberg; de stoet kwam reeds uit het woud te voorschijn. De oude Westeras, die de arts en chirurgijn van het halve kerspel was, verlangde, dat hier het verband beter om den voet werd gelegd. De herberg was het eerste huis, dat men kon bereiken. Tot aan de hofstede van Tromson moest men nog een half uur loopen. Peter moest alles, wat er noodig was, halen linnen, warm water en wat Westeras nog meer noodig had. Eindelijk was alles zoover gereed, dat de zieke verder kon gebracht worden. u Draagt hem nu langzaam en voorzichtig weg zeide Westeras tot de jonge lieden. „Morgenoch- tend zal ik naar hem kijken!" ,/Dank u, hartelijk dank, buurman Westeras," zeide de oude Tromson en schudde hem de hand. „Gij hebt mij zoo goed behandeld ,/Och, komGij zoudt hetzelfde voor mij heb ben gedaan, Tromson!" Toen scheidden zij. (Wordt vervolgd.) Behaalde de heer A. Gijsel twee jaren geleden in de Koninklijke academie te St. Nicolaas de groote gouden medaille als lste prijs in de hout- schilderkunde thans hebben zijne beide broeders de heeren J. en H. Gijsel zich in de academie te Lokeren op buitengewone wijze onderscheiden. De eerste heeft namelijk den l8ten prijs, eene kleine Koninklijke medaille, behaald voor versiersel- schildering en de laatste den lsten prijs voor naboot- sing van marmer. Sluis, 4 October. Aan den heer P. Segboer, predikant te Hoogvliet, is toezegging van beroep gedaan bij de Hervormde gemeente alhier. St. Krnis, 4 October. Bij de Hervormde ge meente alhier is beroepen de heer P. A. M. Faassen de Heer Pz., predikant te Drunen en Nieuwkuijk. Verplaatst de controleur der belastingen enz. L. de Fouw, van Yalkenburg (Limburg) naar Hansweert. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Oc tober het volgende vonuis uitgesproken It. S., vrouw van K. F. C., te Overslag, is wegens frauduleuse invoer van zout veroordeeld tot een celstraf van 3 dagen, alsmede in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding met verbeurd verklaring der aangehaalde goederen. Zaamslag, 6 October. Als eene bizonderheid kan gemeld worden, dat er bij den landbouwer M. de Bruijne alhier van eenen leiboom (de zoo- genaamde calabas-pereboom) 65 groote peren geplukt zijn, waarvan verscheidene eene zwaarte hadden van ruim 74 ons, terwijl vele ervan 6 onsen wogen en de overige een gewicht hadden van minstens 5 onsen. Het uitreiken van de prijzen aan de bekroonden bij den wedstrijd tusschen de eerste- en de tweede klasse-scholen voor middelbaar onderwijs te Brussel op Maandag, gaf aanleiding tot manifestation, die door de tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin niet konden belet worden. Toen de vorstelijke personen verschenen, werden zij wel met gejuich begroet, doch dit was alles behalve algemeen, daar velen der opgekomenen zich niet ontzagen te sissen en te fluiten. De Minister van binnenlandsche zaken, de heer Jacobs, die als redenaar optrad, kon, toen hij het woord opvatte, zijne taak niet volbrengen, dewijl in de zaal een hevig tumult was ontstaan tengevolge van luid- ruchtige protesten. De plechtigheid werd echter voortgezet, hoewel onder de aanwezigen eene groote gisting heerschte. Eenige personen werden in hechtenis genomen, zoowel in de zaal als daar- buiten, daar de beleedigende bejegening, welke de Koning, de Koningin en de Minister bij hunne komst ondervonden, herhaald werd toen zij het gebouw verlieten. Op de grenzen te Salinos is het volk in opstand gekomen tegen den burgemeester en viel het gerechts'nof aan, waar deze zich bevond. De politie bood krachtigen tegenstand, maar het volk overwon en doodde den burgemeester, het hoofd der politie en 20 andere personen. Nooit komt men te Londeu of er zijn tal van nieuwe merkwaardigheden te zien, zegt de schrijver der Engelsche kroniek in het Hbl. Toen ik van morgen in het Charing Cross station een brief op de post ging doen, zag ik vlak bij de letter-box een groote schel-roode bus waarop het wel wat lange opschrift prijkte van Postcard and stamped letter public supply box. Het bleek een automatische verkooper van brief- kaarten en gefrankeerde euveloppen te zijn. Toen ik een bronzen penny in de linkergleuf wierp en aan een lade trok, ging deze open en ik haalde er een briefkaart uit. Toen ik twee penny's in de twee rechtergleuven wierp, kwam een gefran keerde enveloppe voor den dag, waarin een vel postpapier. Ieder die haast heeft, kan dus staande bij de brief bus zijn brief of postkaart schrijven. Het is een zeer practisch denkbeeld, en gezeten in het drukke station, schrijf ik op het dus ver- overde stuk papier. De bevolking van het kanton Ax, Fransch departement Ariege, wordt straffeloos door een straatrooverCamilla genaamd, verontrust. De gendarmerie zoekt hem te vergeefs; toen men hem op het spoor meende te zijn, vond men op de brievenbus, die zich tegenover den post der gen darmerie bevindt, de volgende verklaring geplakt: nIk lach om de justitiegeheel Ax zal door het vuur vergaan. Camilla." Op hetzelfde oogenblik brak er brand uit, waardoor negen huizen in de asch gelegd werden. Tijdens den brand wandelde de bandiet op den straatweg nabij de stad en bewonderde de uitwer- king zijner misdaad. Te middernacht ontmoette hij de postkar van Tarascon naar Ax. ,/Houdt op," riep de roover den postiljon toe. ,/Ga niet naar Ax, de geheele stad is verbrand." De verschrikte postiljon zweepte zijn paarden voort en kwam half dood van schrik te Ax aan. De telegraaf bracht reeds de tijding dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het koninklijk paleis Kristiansborg te Kopenhagen, waar nog kort geleden de Koning de leden van het geneeskundig congres ontving, door de vlammen verteerd werd. De brand werd het eerst ontdekt omstreeks 4 uur in de stenografen-kamer in de nabijheid der zaal, waar het Folkething vergadert en waar met het oog op de bij- eenkomst van den Rijksdag op den 6 dezer gestookt werd. Intusschen moet men reeds daags, anderen beweren 3 dagen, te voren een eigenaardige lucht op- gemerkt hebben, die sommigen aan gas toeschreven, terwijl anderen verklaarden, dat dit onmogelijk was, daar er niets aan de gasleiding haperde. Tegen 5 uren, toen de stoomspuiten begonnen te werken, was het reeds te zien dat van het gebouw niets kon behouden worden. Een uur later was de vleugel, waarin zich het lokaal van het Folkething en daarboven de ridderzaal bevindt, onherroepelijk verloren. Angstig vraagt men naar de schilderij- verzameling, welke zich in een anderen, uog niet aangetasten vleugel bevindt. Door de goede maat- regelen en de voortvarendheid van den directeur der Kunstacademie werd het grootste gedeelte der schilderijen en beeldhouwwerken gered. Tusschen 8 en 9 uur stond het geheele gebouw iu brand. Van tijd tot tijd hoorde men ontploffingen, nu zwakker, dan sterker. Het is het gas, waarvan men de hoofdkraan niet had kunnen sluiten. Tegen 10 uur maakten men zich meer en meer ongerust, dat de brand op de* slotkerk en het museum van Thorwaldsen zou overslaan. Men besloot het verbindingsgebouw tusschen het slot en de kerk te verbreken men hakte en houwde, maar men vorderde niet; te elf uur nam men zijne toevlucht tot een goeden voorraad schiet- katoenhet rookte en knalde, ruiten rinkelden, menschen schreeuwden, maar het gebouw staat, men moest nieuwe pogingen aanwenden en na verloop van een half uur was men het doel nader gekomen. Inmiddels zag men hier en daar vlammetjes op het dak der slotkerkmaar gelukkig wist de brandweer met bewonderenswaardigen moed elk begin van brand te blusschen en is de brand tot het paleis beperkt gebleven. Verschillende per sonen zijn min of meer ernstig gewond, het getal vermisten, dat eerst op 3 en 4 was opgegeven, blijkt nu een te zijn. De hoofdprijs der Amsterdamsche tentoonstellings- loterij de riviere van diamanten, bevindt zich thans te Parijs. De trekking der laatste serien en der hoofdprijzen schijnt nu zeker op 31 dezer te zullen plaats hebben. Blijkens het verslag over de rijks—telegraaf werden in 1883 behandeld 9,319,615 telegrammen. Deopbrengstbedroeg_/~1,039,192,37 Naar men meldt is onder het rundvee op een hofstede onder Schoondijke longziekte uitgebroken. De suikerfabriek der heeren Laane, Rogiers, Daverveldt Co. te Bergen op Zoom staat stil wegens gebrek aan water. In Italie zijn jl. Za terdag 114 cholerazieken overladen; onder deze bevonden zich 33 te Napels en 20 te Genua. Te Petersburg heeft het reeds eenige malen hard gevroren en te Moskou sneeuwde het dezer dagen een ganschen middag. Dikwijls gebeurt het, dat men vooral in warm zomerweder, hetzij in onze tuinen hetzij bij onze woningen, vreeselijk geplaagd wordt door een zwerm van mieren, die in de nabijheid van tuin of woning een nest gebouwd hebben. Om deze lastige, snoeplustige bezoekers te verdelgen wordt er vaak veel moeite aangewend, die echter niet zelden te vergeefs blijkt te zijn. Eene eenvoudige wijze nu, om zich van dit klein maar lastig volkje te ontslaan, is deze: Men legt op de plaats, waar ze uit den grond te voorschijn komen, een natte borstel met den rug op de opening. Onmiddellijk kruipt er een menigte mieren tusschen de haren, denkelijk om zich te vergasten op'de suikerdeelen, die er zich in bevinden. Als de borstel volzit, klopt men hem uit boven een emmer me t water. Dit her- haalt men eenige keeren en na weinig tijd kan men zoodoende op eene gemakkelijke wijze eene geheele mierenkolonie uitroeien. Tusschen Breda en Oosterhout is weder een kindermoord gepleegd door eene ongehuwde moeder van 20 jaren. Het lijkje moet door den vader zijn begraven en is op diens aanwijzing door de gemeente—politie in een schaarbosch gevonden. Het onderzoek duurt nog voort. De Rotterdamsche spekslager V. H., wonende Botersloot bij de Meent, was met vrouw, broeder, kind en nog een paar andere personen naar Delft gereden, maar had het ongeluk, des avonds bij den terugkeer in de Schie te rijden, met het ongelukkig gevolg, dat zijn vrouw, broeder en kind verdronken. Als kenmerkend staaltje van de werkeloos- heid te Amsterdam strekke, dat een schoenmaker, die per advertentie een loopknecht vroeg, tegen f 6 per week, aanbieding in persoon, door 300 mannen werd bestormd, die zich alien op het vast- gesteld uur (tusschen 12 en 2) ter plaatse bevonden. Het gedrang was zoo groot, omdat ieder zich het eerst wilde aandieneu, dat de politie tusschenbeide moest komen om de orde te handhaven. Zoodra men tocht op het hoofd vat, en ge- voelt dat er een verkoudheid in aantocht is, moet men zich het voorhoofd boven den neus een paar maal flink inwrijven met een sponsje met kamfer- spiritus, en tevens ruiken aan een fleschje vliegenden geest. Als men dit eenvoudig middel dadelijk te baat neemt, behoeft men niet, zooals zoovele Neder- lauders, aan chronische verkoudheden te lijden. Een snelwiel-rijder is dezer dagen op zijn tweewiel in 9 uren 25 miuuten rondom het meer van Geneve gereden (180 kilometer); een gewone spoortrein legt dien afstand in ongeveer 6 uren af. Sitting Bull, het eens beruchte en gevreesde hoofd der Sioux, tegen wien de troepen der Ver- eenigde Staten hard te strijden hadden, heeft geen weerstand kunnen bieden aan de verzoeking om zich voor geld te laten zien. Op het tooneel van het Eden-theater te New-York treedt hij elken avond op, precies te 9 uren, omringd door zijn dapperen, ffde laatsten der Sioux", en voert in Indiaansch kostuum wilde krijgsdansen uit. Het is niet on- waarschijnlijk dat de directeur met deze vertooning meer zaken doet dan met de opvoering van elk ander klassiek werk. Bij de voorstelling van F Afrikaine zouden overigens deze laatsten der Mohikanen of der Sioux geen kwaad figuur maken. Aanbevolen Twee kellners uit een bekend bierhuis te Milaan geraakten met elkander in twist, welke tot handtastelijkheden overging, zoodat men ten slotte eindigde met een uitdaging tot een tweegevecht op pistolen. De afstand was op tien passen be paald. Op den bestemden dag verschenen de partijen op de strijdplaats. De wapens werden ge- laden, de partijen tegenover elkander geplaatst en op het gegeven teeken knalden twee schoten, met het gevolg, dat een der kellners nederstortte, terwijl uit zijn borst een rood vocht vloeide, dat bloed scheen te zijn. De andere snelde grootmoedig op den verslagene toe, terwijl hij tot zijne getuigen zeideWauneer aan de eer is voldaan, moet men den ongelukkige te hulp komen." Maar ziet, eensklaps richt de bloedende zich lachende op en reikte zijn bekommerden tegenstander de hand. De pistolen waren met los kruit geladen en het vocht, dat uit de borst scheen te stroomen, bestoud uit ossenbloed in een blaas, welke op een gegeven oogenblik open gestoken was. De gefopte wilde eerst deze daad kwalijk nemen, doch ten slotte moest hij er zelf om lachen en de vrede werd met een feestmaaltje voor zes personen bezegeld. Het Amerikaansche circus van Pinder, die in de provincie Limburg een reeks voorstellingen geeft, wekt wegens de groote haast, die het aan den dag legt, niet weinig den wrevel der bezoekers op. Zoo gebeurt het, dat een half uur alvorens de uitvoeringen geeindigd zijn, reeds het kapwerk der tent is afgenomen, zoodat het slot der voor stelling onder den bloofen hemel geschiedt. De oorzaak van die overijling moet gezocht worden in een weddenschap, waarbij de ondernemer de verbintenis aanging om in 80 dagen tijds 100 voorstellingen te geven. Postwissels vervalschen schijnt nog altijd een winstgevende bezigheid te zijn. Op dit oogenblik voert de Fransche postadininistratie wederom strijd tegen dit kwaad en is het haar mogen gelukken, den schuldige bij de aanbieding van eenige valsche wissels te Parijs te vat ten. Deze persoon die zich Joliet noemt, werd nog in 't bezit gevonden van een stempel in caouchouc, dien van het postkantoor Onzain (Loire-et-Cher) zeer juist weergevend. Trouwens de stempels der verschillende kantoren waren zoo bedriegelijk nagebootst, dat eerst na een zeer nauwkeurig onderzoek de valschheid aan het licht trad. Men vermoedt dat de gearresteerde een valschen naam heeft opgegeven, waarachter zich misschien een ontslagen postbeambte verbergt. De ontdekking is te danken op een werkelijk geheim gebleven teeken, op de echte wissels. Daar men gelooft dat ook van de valsche wissels naar het buitenland zijn gezonden, zijn de post- administratien van alle naburige landen met het geheimteeken bekend gemaakt. Van 16 tot 30 September 1884. HULST. Huwelijks-aangiften. 16 Sept. Pieter Francies Baert (van St. Lieven Hautem Belgie), oud 30 j., weduwn. en Nathalie Maria Veronica Rotteveel, oud 21 j., jd. 26 Sept. Willem Jacobus Verwer, oud 26 j., jm. en Maria Christina Kalschuer, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Petrus Andreas, z. van Andries de Bruijn en van Maria Johanna Strobbe. 19 Sept. Elisabeth Maria, d. van Petrus Fran- ciscus de Bruijn en van Rosalia Verhoeven. 23 Sept. Maria Johanna Augelina Josephina, d. van Josephus Paulus Janssens en van Angelina Maria Voet. Ludovicus Johannes, z. van Antonius Petrus den Tenter en van Johanna Cornelia Buijsse. 24 Sept. Jozef Constantinus Leo, z. van Eduardus Carolus Verwilghen en van Mathilda Johanna Verheeke. 25 Sept. Leontina Maria, d. van Andries de Blok en van Maria Catharina Vaal. Paulina Augusta Maria, d. van Petrus Johannes Vermeulen en van Maria Cornelia de Kock. Overlijden. 18 Sept. Cornelis Millenaar, oud 17 j., z. van Maarten Willem en van Johanna van de Klooster. 24 Sept. Antje van den Dungen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2