Landbouwberichten. Gemengde berichten. BUEGmLIJKE STAND? Telegrafische berichten. gezinnen zullen worden opgenomen. Aan (lit ver- zoek zal worden voldaan zoodra de eerste jongens te Pretoria zijn aangekomen. TER NEUZEN, 3 October 1884. Wij zijn thans in het drukste van den aard- appel- en suikerpeeentijd. Yoor een liefhebber van bedrijvigheid is het de moeite waard van de haven tot het spoorwegstation te wandelen. Tal van schepen worden hier elken dag opgeschut en geladen met suikerpeeen, om ze evenals zoovele wagons naar de suikerfabrieken te brengen. Hoe jammer dat men van de zijde der landbouwers met recht zoovele klachten hoort over de fabrikanten. Het is wel niet te verwonderen bij den lagen prijs der suiker maar toeh te betreuren, dat zooveel van de wortelen moet worden afgesneden, dat er landbouwers zijn, die 60,000 KG. afleverden en voor slechts de helft van die hoeveelheid betaling zullen krijgen. Wat nog erger is, men verzekert ons, dat daar de fabrikanten thans bijna alien met verlies werken, het volgende jaar geen con- tracten tot het zaaien van suikerpeeen gesloten zullen worden. Wij wenschen voor den landbouwersstand van harte, dat hierin verandering kome. Oostburg, 1 October. l)e heer A. W. Hotte, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Her- kingen (Over-Plakkee.) Waterlandkerkje, 29 September. Yoor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier, heeft de heer E. J. J. Homan, candidaat te Scherpen- zeel, bedankt. 's Gravenhage, 3 Oct. Eerste Kamer. Het ont- werp de wenschelijkheid uitsprekende tot wijziging van art. 198 der grondwet is met 33 van de 36 stemmen aangenomen. Na aanneming der tractaten met Italie en Tunis, de wijziging der wet op de zeevisscherij en de uitbreiding der Amsterdamsche rechtbank, is de Kamer uiteengegaan. Voorstellen tot meer algemeene grondwetsher- ziening zijn thans bij den Raad van State. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-reclitbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Oc tober de volgende vonnissen uitgesproken J. H., arbeider te Axel, is wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 6 dagen gevange- nisstraf. J. v. d. Y., timmerman te Ossenisse, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot 6 dagen celstraf. D. S. en Th. 11., visschers te Philippine, zijn wegens eenvoudige diefstal vrijgesproken. De appelsiroopfabriek te Yorgten (Overijssel), die wegens den hoogen prijs der appelen haar werkzaamheden dit najaar niet zou hervatten, zal thans uit suikerbieten siroop gaan bereiden, die, hoewel van mindere kwaliteit dan appelsiroop, toch zeer bruikbaar moet zijn. Een seheepslading suiker bieten is reeds aangekomen. De heer J. Dirks, hoofd-ingenieur van den waterstaat en lid der Tweede Kamer, is naar Parijs vertrokken, om deel te nemen aan de zitting van het Panama-comite. Yan de Staatsspoorwegen is een lengte van 1,187,110 M. in exploitatie, een lengte van 131,588 M. in aanleg, terwijl voor 33,203 M. de onteigeningswetten zijn uit- Hij ledigde zijn glas in een teug en ging naar buiten. Nauwelijks vijftig schreden van het huis verwijderd, begon een dicht dennenbosch; de weg, die hier doorliep, splitste zich spoedig in tweeen, waarvan de eene links naar het strand liep en de andere rechts in de bergen. Tromson ging tot aan dit punt. Hij keek den weg rechts in en riep Jacob I" Geen antwoord. Alleen de wind klonk hoi door de toppen der boomen en uit het huis ving hij het doffe geruisch der vroolijke schaar, vermengd met enkele schelle tooneu der viool, op. Tromson liep den weg een eindje op. Hij meende schreden te hooren. Hij luisterde. Zij kwamen niet uit het gebergte; het moest op een anderen weg zijn. Hij hoorde spreken. De weg liep dicht langs hem heen. Tromson zag twee in mantels gehulde gestalten snel loopen. De wind zweeg een oogenblik. Een diepe man- nenstem zeide //Wat vreest gij? Wij zijn immers weldra weer hier en dan komt alles in orde." De wind stak weer op en Tromson hoorde slechts den toon eener vrouwenstem, echter zonder de woorden te verstaan. Daar klonken op den bergweg de schreden van iemand, die haastig liep. //Dat moet Jacob zijn/' dacht Tromson en riep luide diens naam. z/Ahoi ahoi I" hoorde hij hem terugroepen. z/Dat is hij I" dacht hij en snelde hem te gemoet. (Wordt vervolgd.) gevaardigd. Blijkens opgave van het bureau Yeritas, zijn in Augustus jl. vergaan 56 zeil- schepen, waaronder 1 Nederlandsch, en 13stoom- schepen, waaronder 1 Nederlandsch. De Standaard yierde Woensdag haar koperen bruiloft. Haar eerste nummer verscheen op 1 April 1872, op den gedenkdag van Brielle's verlossing. Aan de oproeping dat een tachtigtal commiezeu bij 's Rijksbelastingen in het volgend jaar kunnen geplaats worden is gevolg gegeven door ruim 300 personen, die zich als sollicitanten hebben aan- gemeld. Door een schipper te Groningen is een zak opgevischt, waarin een halfvergaan kin- derlijkje en een grooten steen. Het lijkje is ter- stond begraven. In de gevangenis te Cairo brak Dinsdag een ernstig oproer uit. De cipiers en schildwachten werden plotseling overrompeld en gebonden, en dertig gevangenen ontsnapten, waarvan echter spoedig zeventien weder gevat werden. Dinsdag zijn aan de cholera overleden in het departement der Oostelijke Pyreneeen 3, in in het departement du Lot, 2, in Spanje 2, in Italie 195 personen (57 te Napels, 30 te Genua, 2 te Spezzia). Men zal zich herinneren, dat een Tilburger aan zijn dochtertje zesentwintig namen wilde geven, met de 26 letters van het alphabet aanvangendej Nader blijkt nu, dat de beambte bij den Burger- lijken stand, verstandiger dan de vader, er slechts drie invulde. Hij koos die van Yeronica, Wil- helmina, Xantippe. Onwillekeurig denkt men hier aan den reiziger die in een hotel aan den kellner vraagt, wat hij te eten of te drinken kan krijgen, en dan maar een der laatste spijzen of dranken bestelt, omdat hij de eerst opgenoemde weer heeft vergeten. De vader heeft even wel geen vrede met de keuze van den beambte en heeft aan de rechtbank verzocht, te beslissen, dat zijn kind de drie eerste namen zal mogen dragen, ni. Antoinetta, Barbara, Catharina, alsmede Maria. Uit 10 deelen papierafval, 40 d. stroo en 50 d. houtpap maakt men tegenwoordig papieren flesschen. Elk blad papier zoo verhaalt het Tijdschrift van Nijverheid wordt op beide zijden gedrenkt met een mengsel van 60 d. verscb bloed ontdaan van de vezelstof, 35 d. kalkpoeder en 5 d. aluminium sulphaat. Men laat de aldus bereide bladen drogen en brengt er dan nog een tweede laag op. Tien zulke vellen worden in verwarmde vormen tot halve flesschen geperst. Daarna worden de twee helften door verwarming en samenpersing tot een geheel vereenigd. De deugd van deze flesschen is, dat zij niet worden aaugetast door vocht, wijn, alcohol enz. Maar wat dat nieuwe fabrikaat niet tot aanbeveling verstrekt, is zijn ondoorschijnendheid, Onder de gegadigden naar de betrekking van conducteur bij de Nederlandsche Tramway—maat- schappij is een wethouder uit een der Eriesche gemeenten, voorzien van een getuigschrift van goed zedelijk gedrag, door zijn burgemeester afgegeven. Op een sneltrein tusscben de Belgische sta tions Eleur—Produits en Paturages had onlangs eene gelukkig zelden voorkomende gebeurtenis plaats. De machinist en de stoker kregen twist die weldra zoo hoog liep, dat men van woorden tot daden kwam; ten slotte gaf de machinist zijn kameraad een zoo hevigen stoot, dat hij van de locomotief viel, en door een gelukkig toeval niet zwaar gekwetst op het nevenspoor terecht kwam. De machinist stopte, maar toen hij zag dat de stoker niet kon opstaan, liet hij hem stilletjes liggen en stoomde met groote snelheid verder. De gekwetste werd spoedig in bewusteloozen toestand door een baanwachter gevonden en naar een hospitaal gebracht, terwijl de machinist on- middellijk te Mons, Bergen, in Henegouwen, werd gearresteerd. Uit de hoofdstad van het Russische gouver- nement Kostroma, die insgelijks dien naam draagt, wordt gemeld, dat een verschrikkelijk ongeluk daar door een schip veroorzaakt is. De stoomboot Druschina, met thee, rum en suiker geladen, ge- raakte op de reis van Niscbny—Nowgorod naar Rybinks (gouveruement Jarosloff) midden op de Wolga in brand. De kapitein liet het anker vallen, doch door den storm werd het schip van zijn anker geslagen, zoodat de brandende boot verder dreef. Op deze wijze geraakte zij tusschen andere schepen en zette twee er van in brand. Daarna joeg de storm de Druschina in een haven tusschen een menigte andere handelsschepen, ten gevolge waarvan vele schepen en de haven mede werden aangetast. Deze brand, ook nog door wegvloeiende petro leum gevoed, duurde langen tijd voort; er scheen zelfs geen mogelijkheid te zijn het vuur te blusschen. Alle koopwaren op de schepen en in de haven zijn vernieldverscheiden menschen zijn verbrand. De rivier geleek, over een uitgestrektheid van verscheiden wersten, op een vuurzee en leverde een verschrikkelijken aanblik op. De stoffelijke schade zal eenige millioenen roe- bels bedragen. Een vrouw, die op haar visitekaartjes schrijft z/Maxime Lisbonne, gewezen galeiboef der Com mune," is voornemens te Parijs een herberg te stichten, die tot uithangbord zal dragen„ln de Groote Tavern der galeiboeven." De herberg zal een ware galei zijn, maar waar men goeden drank zal bekomen. Twaalf bedienden, als galeiboeven gekleed, zullen den dienst verrichten en een cipier zal als portier aan de deur staan. In een Dnitsch blad stond onlangs een artikel over de dagbladen der toekomst en wel in het bizonder over het snellere afdrukken. Hoe! is men geneigd uit te roepenwerkt de beroemde rotatiepers nog niet snel genoeg? Ruim 20,000 exemplaren braakt deze pers per uur uit, doch dit is voor den beroemden New-Yorker machine- fabrikant Hoe niet genoeg; hij hoopt er in te zullen slagen, een machine samen te stellen, die per uur 360,000 exemplaren levertOm dit doel te verwezenlijken denkt hij gebruik te maken van de photographie; het licht van een electrische vonk werkt in het honderdste deel van een seconde op het geprepareerde papier, zoodat men in een uur 60 X 60 X 100 360,000 afdrukken zou kunnen krijgen. In hoeverre Hoe zal slagen, moet de toekomst leerenen die toekomst ligt misschien nog wel wat al te ver van ons v erwijderd Een drukker te Chicago beweert, een nieuw systeem uitgevonden te hebben om in acht ver- schillende kleuren te drukken; dit systeem kan, volgens hem, op alle persen toegepast worden. Eerstdaags zal de man zijn uitvinding, waar hij brevet voor heeft gekregen, ten toon stellen. Yan 16 tot 30 September 1884. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 26 Sept. Pieter Herre- bout, oud 42 j., weduwn. en Cathelina Jansen, oud 32 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Sept. Cornelis de Putter, oud 25 j., jm. en Maria Yerschelling, oud 20 j., jd. 22 Sept. Martinus August van Leuven, oud 24 j., jm. en Willemina Jozina Janse, oud 19 j., jd. 25 Sept. Gerard Meesen, oud 57 j., weduwn. en Ester de Koeijer, oud 48 j., wed. Geboorten. 17 Sept. Saartje, d. van Karel Fonteijn en van Naatje Blok. 18 Sept. Suzanna, d. van Daniel Ollebek en van Elisabeth van der Peijl. 19 Sept. Krijn Willem, z. van Arie Pieter Hamelink en van Pieternella Sol. Cornelis, z. van Pieter Paulusse en van Elisabeth den Exter. 20 Sept. Maria Jacoba, d. van Daniel de Zeeuw en van Adriana Johanna Hamelink. 22 Sept. Willem Pieter, z van Jan de Smit en van Levina Hoog- straten 23 Sept. Tannetje Margrietha, d. van Pieter Wilhelm en van Elisabeth Christina Riemens. 25 Sept. Johanna Pieternella, d. van Gustaf Alowies Acke en van Sara Cornelia Harte. Gustaaf Adolf, z. van Adolph Constantinus de Pauw en van Johanna van de Yelde. 26 Sept. Antoinette Maria, d. van Pieter Willem Erkelens en van Cornelia Jacoba Ilendrika Maria Kalishoek. 27 Sept. Catharina Sara, d. van Krijn Hamelink en van Cornelia Sara Harte. Johannes, z. van Johan nes Petrus van Herp en van Anthonijntje de Yisser. 29 Sept. Levina Catharina, d. van Gelein Meer- tens en van Helena Verheijke. Maria Machelina, d. van Charles van Wijck en van Elisabeth de Smidt. Cornelis Marinus, z. van Pieter Marinus Geelhoedt en van Janneke van Wijck. 30 Sept. Erederika Louisa, d. van Cornelis Harms en van Johanna Drabbe. Overlijden. 18 Sept. Helena Aaltje van Kerk- voort, oud 11 m., d. van Marinus en van Aaltje Meertens. 20 Sept. Johanna Mechielsen, oud 3 m., d. van Adriaan en van Alida Zegers. Pieter Dieleman, oud 5 m., z. van Jacobus en van Jozina Allaart. Krijn Hamelink, oud 68 j., echtg. van Eltsabeth Gooijsen. 23 Sept. Adriaan Kiel, oud 2 m., z. van Adriaan Hubregt en van Elisabeth Reigel. 24 Sept. Lodewijk Frans Kaijzer, oud 3 w., z. van Willem Erederik en van Tona Frede- riksen. Adriaan Dieleman, oud 24 j., z. van Petrus en van Cornelia Adriana Yerpoorte (over leden). 26 Sept. Joseph Pieter de Boij, oud 18 j., z. van Bernardus Johannes en van Helena Maria Spronk. Joris Jacobus Kolijn, oud 19 j., z. van Joris Cornelis Johannes en van Paulina Balnikker. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 16 Sept. Anna Catharina Philomena, d. van Petrus Ottjes en van Cecilia van Gemst. 19 Sept. Edmondus, z. van Alphons Pieters en van Anna Catharina de Vree. 22 Sept. Maria Christina, d. van Anthonius Ludovicus Mattens en van Maria Magdalena d'Hont. 25 Sept. Maria, d. van Johannes Erancies van der Kelen en van Virgina Dullaart. Overlijden. 17 Sept. Anna Catharina Sponselee, oud 72 j., wed. van Josephus Willems. 23 Sept. Maria Louisa van Wolffelaar, oud 13 d., d. van Johannes en van Catharina van de Weijer. C L I N G E. Huwelijks-aangiften. 19 Sept. Petrus Eranciscus van Puijvelde, oud 26 j., jm. en Maria Ludovica van Tienen, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Johan Marie, z. van Cor nelia de Willigeu. Emilinde Amelia, d. van Pieter Augustinus van Ombergen en van Johanna Goossens. 26 Sept. Rosalia Yeneranda, d. van Johannes Eranciscus Zaman en van Isabella Livina Pauwels. Overlijden. 22 Sept. Johannes Cornelis Raet, oud 18 j., z. van Petrus en van Sophia Thieleman. Leopoldus de Keijser, oud 79 j., weduwn. van Judoca Eranciesca van Brussel. 30 Sept. Maria Seraphina Penneman, oud 2 j., d. van Seraphinus en van Melania van den Broeck. G R A A U W. Geboorten. 17 Sept. Maria Seraphina, d. van Servatius de Rijcke en van Judoca Magnus. 29 Sept. Maria Sophia, d. van Joannes Herrewegh en van Maria Louisa Faber. Overlijden. 18 Sept. Christina Kouijzer, oud 1 m., d. van Jacobus en van Rosalia Leenknegt. 19 Sept. Felicita Philomena Hoefeijzers, oud 2 w., d. van Ludovicus en van Leonie Steijaert. HENGSTDIJ K. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Sept. Eduardus van Cleemputte (van Assenede, Belgie), oud 29 j., jm. en Anna Cornelia van Assche, oud 35 j., jd. Geboorten. 23 Sept. Leonie Marie Petronella, d. van Alphonsus Kerckhaert en van Isabella van Esbroeck. OSSENISSE. Geboorten. 27 Sept. Louisa Maria, d. van Ludovicus de Bruijn en van Christina van Campen. Overlijden. 29 Sept. Petrus Seij, oud 4 j., z. van Josephus en van Apolonia Hiel (overleden). OVERSLAG. Geboorten. 19 Sept. Leonie Maria, d. van Petrus Schaut, en van Rosalia Migom. Overlijden. 18 Sept. Dominicus de Moor, oud 45 j., echtg. van Leocadia de Bruijcker. PHILIPPINE, Overlijden. 23 Sept. Gustaaf Aloisius Lam- mens, oud 19 d., z. van Eduardus en van Yirgenie de Bock. 27 Sept. Leonie Marie de Ruijsscher, oud 3 w., d. van Abraham en van Beatrix van Hulle. SAS VAN GENT. Geboorten. 16 Sept. Ernest Levinus, z. van Franciscus van Hulle en van Serlecia Francisca van Ham. Overlijden. 16 Sept. Johanna Dana leClercq, d. van Jan Willem en van Erancina Cornelia Poortvliet. SINT JANSTEEN. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Sept. Jan Frans de Clerck, oud 21 j., jm. en Authonia Yerstraeten, oud 23 j., jd. Geboorten. 19 Sept. Julianus, z. van Amandus Stevens en van Maria Cecilia d'Hooghe. 22 Sept. Anastasia Regina Norbertina, d. van Wilhelmus Cornelis Imandt en van Maria Elisabeth Liesoij. Overlijden. 18 Sept. Eugenius Dominicus Aerts, oud 19 in., z. van Fidelia Aerts. Melania Fran cisca Pauwels, oud 4 j., d. van Petrus en van Natalia de Block. 22 Sept. Emiliaua van de Wiele, oud 68 j., echtg. vau Johannes Francies Schuurman. STOPPELDIJK. Geboorten. 21 Sept. Alphonsus Gerulphus, z. van Josephus van der Yeeken en van Petronella Loocks. 22 Sept. Marinus Constantinus, z. van Jacobus Seghers en van Anna Catharina Michielsen. 26 Sept. Pieter Jacobus, z. van Pieter Dankaart en van Philomena Kool. Overlijden. 20 Sept. Franciesca de Rijk, oud 47 j., echtg. van Josephus de Loos. Cornelia Jansen, oud 79 j., wed. van Josephus Willems. WESTDORPE. Geboorten. 20 Sept. Alice Marie, d. van Ed- mond Buijsse en van Mathilda Goethals. Overlijden. 23 Sept. Alfred August Angelinus van Himschoot, oud 2 m., z. van Leonardus en van Juliana Spuessens. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 18 Sept. Mattheus van Tatenhove, oud 23 j., jm. en Janneke Scheele, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Sept. Jacobus de Pooter, oud 25 j., jm. en Janneke de Pooter, oud 22 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Levina, d. van Adriaan Verplanke en van Levina Dees. 16 Sept. Leuntje, d. van Pieter de Putter en Janna Adriana Buijtler. 22 Sept. Johannes Abraham, z. van Hendrik Pieter Lensen en van Johanna Frederika Jacobs. 26 Sept. Jan, z. van Jan Oppeneer en van Frau- Qoise Goossen. Catharina Everdiua, d. van Wilhelm Wessel Odink en van Huiberdina Meijer. 30 Sept. Jan, z. van Anthonie Jacob Dieleman en van Barbara den Beer. Overlijden. 19 Sept. Jacobus Johannes Le Cocq, oud 42 j., echtg. van Jacoba Kramer. 22 Sept. Izaiik van Kerkvoort, oud 8 w., z. van Adriaan en van Suzanna Geelhoedt. 27 Sept. Maarten Florussen, oud 73 j., echtg. van Cornelia van Petegem. 28 Sept. Louis Verstraaten, oud 56 j., echtg. van Jacoba Cornelia de Bree. ZUIDDORPE. Geboorten. 22 Sept. Joseph, z. van Leopoldus de Moor en van Maria Louisa de Block. 316de ST AATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van 30 September. Prijzen van f 100 en daarboven. 1000 no. 4799. 400 1203 17979 19147. 200 2491 6250 8461. 100 1725 2084 3158 6645 17411 17558 18200 20257 20401. Trekking van 1 October. 1000 no. 12198. 400 4420 14207 18710 19965 20834. 200 407 7293 8283 11459. 100 1232 3291 5619 7496 16024 16315 18375.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2