Landbouwberichten. Gemeno-de berichten. beneden, opnieuw ontstond de grootste luidruchtig- lieid onder het jonge volkje. Oud en jong had voortdureud de grootste pret en het laat zich aanzien dat deze eerste wedstrijd van vliegers niet de laatste zal zijn. Wil men in andere gemeenten van ons land de jeugd een aardig feest bereiden, men volge het voorbeeld der Gouwenaars en organiseere een dergelijken wedstrijd Het is te hopen dat men zich dan in een even goede commissie zal mogen verheugen als wij hier hadden, want dank zij hare goede zorgen liep alles in de beste orde af. Onnoodig mag het heeten alle Goudsche Jannen en Pieten op te noemen die prijzen en premien kregen. Dank zij de welwillende giften van heeren donateurs konden velen worden ver- blijd en het was niet het minst aardige van het feest die schroomvallige dankbaarheid te zien, waarmede de prijzen werden in ontvangst genomen. De vader van een der winnende knapen, toonde op aardige wijze, dat het hem niet om het geld te doen was, terwijl hij toch zijn zoon het eorlijk gewonnene niet wilde ontnemen. Nauwelijks had zoonlief de 2 rijksdaalders in handen of hij gaf achter den rug van den jongen den president der commissie twee andere dergelijke muntstukken met verzoek die aan het bestuur der //Wcrkinrichtiug" te willen doen toekomen TER NEUZEN, 30 September 1884. Heden had alhier in het Ned. Logement eene algemeene vergadering plaats der onderwijzers- vereeniging in het arrondissement Axelonder voorzitterschap van den HoogEd.Geb. Heer Baron Collot d'Escurv. Tegenwoordig waren 29 heeren, waaronder leden der schoolcommissie in deze ge- meente en de heeren Van Visvliet en van Gorkum, districts-schoolopzieners te Middelburg en te Goes. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen werd een algemeen verslag van den staat en de werkzaamheden der vereeniging gegeven. Hierna volgden de redevoeringen van de heeren Van Dixhoorn te Ter Neuzen, Van den Hurck te Sas van Gent, Schouten te Hontenisse, Imandt te St. Jansteen en De Vries te Zaamslag. Verder werd Axel aangewezen als plaats voor de volgende bijeenkomst en tot bestuursleden benoemd de heeren Wisse en .Tansen. Bovendien werd besloten om in de volgende ver gadering te behandelen het benoemen eener com missie ten einde verslag uit te brengen over de tegenwoordige schoolboekjes en het uitschrijven van een prijsvraag. De vergadering duurt voort. Gedurende de eerste helft der maand Augus tus jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van: Mej. Maria Kuijper, Rotterdam; Schalburg, Brussel en Frau E. Eehrmann Door het hulp- postkantoor te Zaamslag aan het adres vanA. de Bruijker, Oijeghem. Dezer dagen hooren we uit verschillende oordeu van ons land van vruchtboomen die voor de tweede maal bloeien. Zeker komt dit niet elk jaar voor, maar wat nog zeldzamer gebeurt is dat een boom voor de tweede maal vruchten draagt. Bij den heer D. Keijzer te Zaamslag staat thans een pereboom die vele tamelijke groote peren draagt, schoon de eerste vrucht er reeds eenmaal afgetrok- ken was. Nog meldt men ons, dat in den tuin van den heer Iluineman, dokter te Nieuw-Beierland, de aardbeien eveneens voor de tweede maal met schoone rijpe vruchten prijken. Zaamslag, 28 Sept. Op jl. Vrijdag, den 26 dezer, is in de vergadering van den gemeenteraad alhier een belangrijk besluit genomen, dat onge- twijfeld door elk waar menschenvriend met warme belangstelling vernomen en met innige deelneming toegejuicht zal worden. Er is nl. besloten om aan de weduwe van den onlangs zoo plotseling overleden gemeente—veldwachter Le Cocq tot weder- opzeggens toe een jaarlijksch pensioen te verleenen van, als de lieve God het wil, die de aarde uit land en water heeft geschapen. Ik vertrouw die woeste zeeschuimers niet /Jammer want het is toch een flinke, knappe kerel, die die Liibecker. Laat echter de grog niet te koud worden, buurman, waarop hij ons heeft genoodigd Die goede eigenschap heeft hij ten minste, dat hij ons een stevig glas schenkt. Daar brengt Peter Alf weer een nieuwe kan. Hollah, Peter schenk in, hier!" riep hij den waard toe, die men een geweldige, blank ge- schuurde, met grog gevulde kan juist uit de keuken kwam. „Giet onzen buurman Erikson Westerns er wat warme bij," zeide hij schertsend pzijn grog bevriest." Juist zweeg de viool. llalgar kwam, door haar danser, den Liibecker, vergezeld, op haar vader toe. Het schoone meisje was wel is waar door den dans eenigszins opge- wonden, zoodat een warm rood haar wangen kleurde, maar wie haar nauwkeurig aankeek, en wel met vaderoogen, zooals Erikson Westerns, bemerkte toch, dat zij er niet zoo frisch en vroolijk uitzag, zooals had moeten zijn na den vroolijken dans, als alles in orde was geweest. Hij dacht bij zichzelf: //Dat arme meisje! Maar kan ik haar helpen? Was die Liibecker maar weer in zee!" Claas Tromson keek den Liibecker aan en dachtvWat is het toch een flinke kerelZulk ten laste der gemeentekas. Bedenkt men, dat genoemde weduwe zonder eenig middel van bestaan met twee hulpbehoevende kinderen is achtergebleven, dan kan het wel niet anders of dusdanige maat- regel van ons gemeentebestuur tot behartiging van het stoffelijk welzijn eener arme weduwe moet ten voile de sympathie der ingezetenen wegdragen. Axel. Bij de Chr. Ger. gemeente alhier is beroepen de heer A. van der Linden, candidaat te Ylaardingen. Stoppeldijk. In deze gemeente werd "Vrijdag jl. in openbare veiling voor afbraak verkocht de meestoof //Geluk en vooruitzicht." Het prachtige gebouw, dat bij de stichting in 1817 f 36,000 gekost had, ging voor f 2020 in handen van den slooper over. Dit is in vijf jaren tijds de vijfde meestoof, welke in dit district gesloopt wordt. Nog twee bestaan er, waarvan er echter geen meer in werking is. Zuidzamle, 29 Sept. De heer J. Mijs, predi- kant bij de Hervormde gemeente te Etten, heeft voor het beroep herwaarts bedankt. midden. Men neemt daarom de middelste vruchten die niet te dicht bij den wortel der plant of de uiteinden der rauken ontwikkeld zijn. Bovendien laat men slechts eene- zoodanige vrucht aan de plant winnen. liangen om er zoodanige noodige het zaad van te RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Sep tember de volgende vonnissen uitgesproken P. B., garnalenvisscher te Clinge (Zeeland), is wegens ongedekt vervoer van zout veroordeeld tot 2 dagen celstraf. D. S., arbeider te St. Jansteen is wegens als voren veroord. tot f 13,50 boete of 6 dagen gevangenisstraf. J. J. de K., schippersknecht te Kauter (Clinge), is wegens als voren veroord. tot 1 dag celstraf. C. I., vrouw van L. de R., te St. Jansteen, is wegens als voren veroord. tot 5 dagen celstraf. L. B., schoenmaker en slachter te Clinge, is wegens uitvoer van een rund veroord. tot twee boeten, elk van f 25, of twee maal 6 dagen gevang. Allen in de kosten van bekeuring en van het rechtsgeding. TER \EIZE\, 30 September 1884. Met enkele uitzouderingen kan men in onze omstreken met de opbrengst van den oogst tevreden zijn, althans van tarwe en rogge wordt over het algemeen een ruim beschot verkregen, bij voldoend stroo en een goed gewicht. De gerst is zoowel van kwaliteit als van beschot middelmatig te noemen, terwijl de opbrengst van den haver gering is, zoodat zelfs op enkele plaatsen ze mislukt te noemen is. Erwten en paardeboonen geven slechts een half gewas; de eerste wel op enkele stukken iets beter, doch van de laatste, als grootendeels door de luis bezet, is de opbrengst weinig goeds. Van vlas en koolzaad is iets meer dan een middel matig gewas opgeleverd. De suikerbieten en paarden- peen geven ruim een middelmatige opbrengst, zijnde van de eerste wederom veel uitgezaaid. Over het algemeen is de teelt van den aardappel goed ge- luktde kwaliteit voldoet algemeende opbrengst moge wel hier en daar verschillend wezen, echter is die in het algemeen ruim te noemen. Tot den prijs van f 1,40 a f 1,50 zijn in de laatste dagen duizende hektoliters van hier naar Belgie verzonden. Het heerlijke najaarsweder, voor den landman gewenscht te noemen, geeft voor het vee ook nog ruim voedsel aan dijken en op klaver— en weilanden. Om goed augurkenzaad voor een volgend jaar te winnen, gaat men op de volgende wijze te werk De eerste vruchten, welke de planten geven, mag men daartoe niet gebruiken, aangezien deze in den regel niet genoeg ontwikkeld zijn. De laatste kiest men evenmin, omdat de plant dan meestal te veel verzwakt is, om nog goede vruchten voort te brengen. De deugd ligt hier in het donkerbruin mooi haar heb ik van mijn leven niet gezienEn wat loopt hij trots en wat edel draagt hij het hoofd met het hooge voorhoofd. De oogen schitteren boven zijn arendsneus; ik geloof, dat hij er wel een huis met in brand kan steken. Ja, ik begrijp, dat de meisjes naar hem zien, evenals naar de eerste zon in het voorjaar; Halgar is het niet alleen." ,/Laat mij een oogenblik naast u zitten, vader," sprak Halgar vriendelijk, maar met zachte stem. z/Ik ben vermoeid." ,/Vermoeid? Van dat beetje dansen vroeg de oude man, terwijl hij zijn bezorgdheid door schert- senden toon trachtte te verbergen. //Anders werd gij immers nooit vermoeid." z/Ja anders! Ik weet niet, hoe het komt," antwoordde Halgar en ging zitten. z/De violist heeft wat vlug gestreken, oude vader," zeide Kurt. z/U te vlug?" vroeg Tromsom en keek den Liibecker met groote oogen aan, terwijl hij half verwonderd, half twijfelend den rook zijuer pijp in dichte wolken omhoog blies. wMij niet, maar wij zijn ook aan ander werk gewend," antwoordde de zeeman, //Vader Westeras, uw glas is immers leegvoer hij voort. lie, kastelein! De grog geef ik ten beste, moet maar goed toetasten (Wordt vervolgd). o Blijkens een ontvangen telegram is de Willem Barents gisteren van Hammerfest vertrokken. Het schip kan dus tegen het einde van October te Amsterdam terug verwacht worden. Door gebrek aan water zullen alle suikerfabrieken te Bergeu-op-Zoom genoodzaakt zijn haar werkzaam heden te staken, indien de droogte nog lang blijft aanhouden. Metselaars en timmerlieden, die het vorig jaar te Pernis 20 ct. per uur verdienden, moeten nu met 12 5, 13 ct. tevreden wezen; velen zijn bovendien zonder werk. In het Goutelsche bosch, onder Epe, houdt zich een wild zwijn op, dat op verscheiden in de buurt liggende aardappel- velden groote verwoestingen aanricht. De Stand, bericht, dat de 20»te lijst der Uniecollecte een bedrag aanwijst van f 102,394,84^. Verleden week werd aan den burgerl. stand te Utrecht, door een echtgenoot, wonende in de Putsteeg, aangifte gedaan van een 25«te kindonder de 25 zijn 6 tweelingen. De gelukkige vader is tweemalen gehuwd en 62 jaren oud. Vrijdag bedroeg het getal overledenen aan cholera in het departement der Oostelijke Pyrenieu 13; in Spanje 10in Italie 205, waaronder 63 te Napels, 22 te Genua en 6 te Spezzia. Groote sprongen zijn niet altijd nadeelig, zegt de schrijver van de Haagsche sprokkelingen in het Utrechtsch Dagblad. Ik bewijs u dat uit de Staats-Courant van de vorige week, waar deze vermeldde, dat bij het ll^e bataillon rustende schutterij in Zuid-Holland een fourier, met een geweldigen sprong door de ranglijst, eensklaps tot kapitein is bevorderd. Het is mij nog niet mogen gelukken, de daden van rustend-schutterlijken heldenmoed of krijgskunst te ontdekken, welke met deze ongeevenaarde promotie werden beloond, maar in geval van nood reken ik vast op ons 1 l<ie bataillon rustende Zuid—Hollanders. Een werkman had zich jl. Zondagnacht aan de De Ruijterkade te Amsterdam te slapen gelegd in een gewone handkar. Daar vonden hem een drietal vagebonden, die den slapenden man de zakken gerold en zich van diens welgevulde geldbeurs meester gemaakt hebben. Toen meenden de drie struik- roovers zich uit de voeten te kunnen maken, doch rekenden buiten een waakzaam politieagent, die juist intijds uit een hinderlaag toegesneld, den hoofddader gegrepen en hem goed gekneveld naar het betrokken politie-commissariaat gebracht heeft. Daar de twee overigen bekend zijn is het te voor- zien dat zij weldra der politie eveneens in handen zullen vallen. Voor eenige dagen ging een inwoner van Deurne met zijn geweer, op een strooptocht uit. Op den weg zag hij iemaud naderen, en meende daarin een opziener der jacht te herkennen, waarop hij zijn wapen wilde verbergen en met den tromp onder den arm plaatste, met het noodlottig gevolg, dat het sell at afging en zijn schouder verbrijzelde, terwijl hij aan de borst zware kneuziugen bekwam. Zijn toestand is zorgwekkend. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 27 Sept., aan de N. R. Ct. Voor den bediende van het cafe Czaar Peter, aan de De Ruijterkade, is in een der hotels van den eersten rang aldaar een millioenenheer ge- logeerd. Sedert een paar weken nl. wordt dit cafe nog al druk bezocht door een heer, die zich zeer moeilijk in het Hollandsch uitdrukt en dan o'6k meestal door aanwijzingen in het buffet zich iets laat toe- dienen, wat door hem slechts even geproefd wordt, maar waarover hij niet nalaat telkens zijne goed- keuring te kennen te geven en ten bewijze hiervan dan ook telkens den bediende een gulden fooi geeft, al is het bedrag der comsumtie ook nog zoo gering. De bediende verdiepte zich reeds in be- spiegelingen, of hij hier niet met een echten mil lioenenheer zou te doen hebben. Men hield den milden vreemdeling met zijne bruine gelaatskleur voor een Oosterschen nabob, toen hij plotseling door de buffetjuffrouw onder de Russische bezoekers der hoofdstad werd opgemerkt aan boord van het havenbootje, dat Grootvorst Michael met zijne zoons, de Grootvorstinnen Olga en Wladimir en de Groot- hertogin van Mecklenburg naar Zaandam zou voeren, ten einde een bezoek aan het Czaar Peters- huisje te brengen. Nauwelijks ietwat nader met zijn milden klant bekend, of de bediende vliegt de trap op naar de balkons der eerste verdieping, waar stadwaarts de Nederlandsche en naar den kant van de kade de Russische vlag wappert. Hij maakt de touwen, die het dundoek aan den top van den stok houden, los en begint nu tot driemaal toe de vlag, als een saluut voor zijn milden begunstiger, op en neer te halen. Inmiddels was het touw losgelaten en het bootje met zijn kostbare vracht opgestoomd. Maandag echter komt de vreemdeling weder in zijn geliefd cafe terug, wenkt den bediende en met gebaren en in gebroken Hollandsche bedankt hij voor de eer, den Russischen vreemdelingen op Zaterdag met de Russische vlag bewezen. Alsnu helderde zich tevens op, waarom de hooge bezoeker, zoo vele malen hij het caff; bezocht, zich posteerde vlak voor het buffet en zijn oog gericht hield op de en relief zich daarboven bevindende schildcrij van het Czaar Peterhuisje te Zaandam. Na een proefje van de Eriesche boerenjongens genomen te hebben, ontving de bediende alsnu een 2,50 stuk cadeau voor zijne attentie van het salueeren met de Russische vlag, wat de hooge bezoeker verklaarde nimmer te zullen vergeten. Zondag sprong een man, die twist had met zijne echtgenoote, in de Rozengracht te Amsterdam. Een jong mensch sprong hem na zonder te kunnen zwemmen, om hem te redden; een derde, die zwemmen kon, ging het water in om de beide anderen te redden, maar moest evenals de beide eersten, met een dreg op het droge worden gebracht. Zondag ochtend ontstond er te Amsterdam omstreeks 10 uur brand in een huis op het Erederikspleinde vijftigjarige bewoonster mej. E. Lamaison, had haar keukenkachel met petroleum aangemaakt en hare kleederen waren daarbij in brand gevlogen. Hoewcl haar spoedig geneeskun- dige hulp werd verleend, is zij te 12 uur, na een hevig lijden gestorven. De Times bevat eenige brieven van haren correspondent te Khartoem, loopende tot 31 Juli en waarin ten voile bevestigd worden de laatst ontvangen berichten betreffende de overwinningeu door Gordon op de muitelingen behaald en de op- heffing van het beleg der stad. Sedert 17 Maart had het garnizoen 700 man aan dooden. Kolonel Stewart is gekwetst. De herhaalde proeven met torpedo's van allerlei maaksel hebben ten duidelijkste aan het licht gebracht, dat de Duitsche marine de zekerst werkende en meest doodelijke torpedo's bezit. De Duitsche torpedo is de uitvinding van een Oosten- rijksch officier, gekocht door de Duitsche regeering voor 180,000 mark 104,000) en door haar eigen ingenieurs verbeterd en volmaakt, zoodat zij nu een der wonderen van den nieuwsten tijd is. Niets is tegen haar vernielende kracht bestand en geen middel is nog bedacht, dat een schip voor een aanval door torpedo's kan behoeden. Zelfs uit waterdichte vakken bestaande oorlogschepen, worden door deze torpedo, zoo al niet in den grond geboord dan toch in ieder geval buiten gevecht gesteld. Haar samenstelling is een geheim van de Duitsche regeering. Een jonge Chinees, die zijn opvoeding buiten China genoten had, werd, nadat hij in zijn land was teruggekeerd, door cholera aangetast. De bar- bier— chirurzijn, die geroepen werd, vond den patient in een zeer ernstigen toestand. Zijn voeten en handen begonuen reeds koud te worden en de krampen waren zeer hevig. De eskulaap begon met, brutaalweg, een naald in de holte van den maag te drijven, waardoor een straal van zeer donker gekleurd bloed te voorscbijn kwam. Daarop stak hij de naald op verschillende plaatsen in het vleesch van den lijder en zorgde daarbij, dat bij iederen prik, een voldoende hoeveelheid bloed wegvloeide. Yolgens de bron waaraan dit ontleend is, ondervond de lijder door deze operation veel verlichting, en na twee dagen was hij volkomen hersteld. De Chineesche verklaring van deze behandeling is de volgende: "Wauneer het bloed in dien ver- giftigden toestand is, welke de cholera—symptonen teweegbrengt, dan wordt het dik en hoopt zich in bepaalde plaatsen van het lichaam op. Een knappe chirurzijn weet precies hoe hij zijn vinger op de bepaalde plek moet drukken en kan door de uitmonding van het hart te openen" zooals de operatie genoemd wordt, de vergiftigde vloeistof, die de oorzaak van het kwaad is, zonder zijn toevlucht tot andere middelen te nemen, gemakkelijk uit het lichaam verwijderen. Merkwaardig mag het genoemd worden, dat het vertrouwen in het on- feilbare van deze methode van behandeling, niet tot de groote massa beperkt blijft, maar eveneens gedeeld wordt door de Chineezen die in Europa geweest zijn en dus genoegzaam in de gelegenheid waren, om zich een oordeel omtrent de Westersche geneeskunde te vormen. De ook hier te lande bekende luchtreiziger Godard zou dezer dagen iu een stad aan de Spaansche kust met zijn ballon opstijgen. De dag was reeds lang vooraf bepaald en duizenden nieuwsgierigen waren samengekomen om getuige van het schouwspel te zijn. Het weer was zeer stormachtig, zoodat de vulling van den ballon met moeite plaats had. Hoe meer het tijdstip van opstijgen naderde, hoe meer de storm toenam, zoodat Godard begon voor te stellen de reis te verdagen. Een algemeene ontevredenheid ontstond, daar men niet gaarne de enkele stuivers die men uitgegeven had, om de opstijging van dicht.bij te zien, cadeau gaf. Welnu, zeide Godard ten slotte, wanneer gij het volstrekt wilt, zal ik vertrekken. De wind drijft mij ongetwijfeld naar zee, van waar ik niet terug zal keeren. Doch om het even ik zal gaan op voorwaarde dat een uit uw midden mij vergezelt. Het behoeft niet gezegd, dat uiemand zich aan- bood en de tocht niet plaats had. Nagalm van het taal- en letterkundig congres te Brugge. Ter gelegenheid van de kermis hebben aldaar luisterlijke gaaibollingen plaats gehad, o. a. gegeven door de nieuwe maatschappij //De ge- trouwe Gaaibollers," gevestigd ter herberg //de Casino." Oppervogel 25 fr., ieder Zijdsvogel 12 fr.verders 2 eermetalen als ook nog 10 tr. voor verstkomende. Inleg 11 fr., terug 1 fr. Bij plak- brieven breeder vermeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2