Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2022. 11 n i m. YVoensdag 1 October 1884. 24e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad verschljnt Diusdag- en Vrijdagavond blj den uitgever P. J. V A N D E 8 A M D E te Ter Neuzen. I?olitiel£ Overzicht. Van het oorlogsterrein uit China komt weinig bizonders. Uit Shanghai wordt bericht, dat de Uuitsche consuls en scheepskapiteins instruction hebben ontvangen om eene onafhankelijke positie te behouden, met het oog op de te verwachten verwikkelingen. Admiraal Courbet heeft aan het Fransche Ministerie van marine het rapport van admiraal Lespes over den aanval op Re-Lung doen toekomen. Hierin komt o. a. voor, dat Lespes een adjudant had gezonden naar den be- velhebber der plaats om hem te sommeeren de verdedigingswerken over te leveren. Tevens werden de vreemdelingen en de koopvaardijschepen ver- wittigd van des admiraals voornemen. Er kwam geeu antwoord, waarotn den volgenden morgen het vuur werd geopend en knap door de Chineezen beantwoord. Het noorder fort werd in brand ge- schoten, dat een naburig dorp aanstak en eenige compagnien gingen aan land en bezetten een paar forten. De Chineezen kozen het hazenpad. Den volgenden dag werd de vernieling voltooid en de stukken onbruikbaar gemaakt, waarna het korps weer aan boord kwam. Twee dooden en 10 ge- kwetsten hadden de Franschen. De gezondheidstoestand in Tongkin laat veel te wenschen over, terwijl de klacht over het werk van tallooze zeeroovers toeneemt. Het aanwerven van ,/Zwarte Vlaggen" als sol- daten is mislukt, iuplaats van 500 te krijgen vond men slechts 75. Ze hebben een fraaie Chi- neesche uniform gekregen, met een halve maan er op en de inscriptie: „soldaat van Frankrijk," maar men vertrouwt ze niet, waarom ze in een klein fort gelegerd zijn, dat zij niet kunnen ver- laten zonder onder het geweervuur der Franschen te komen. Twee Fransche afgevaardigden, Poulet en Bouchet, zijn veroordeeld tot 5 en 8 maanden gevaugenis- straf, wegens bedriegerijeu als medeplichtig aan de frauduleuse speculation der assurantie-maatschappij „Le Zodiaque." Het zou nu, naar onze wijze van zien, zeer natuurlijk zijn, dat die beide schavuiten hun ontslag namen, maar wij zien niet alien door denzelfden bril, Poulet althans denkt er anders over. Hij legt in zeker blad uit, dat hij, toen hij in de zwendelmaatschappij trad, noch afgevaar- digde, noch gemeenteraadslid was en dus niet op zijn mandaat gespeculeerd heeft. Of de kiezers te Marseille en te Var er mede tevreden zijn, dat hunne afgevaardigden in de gribus zitten in plaats van in de vergaderzaal, dat staat te betwijfelen. De „werklieden zonder werk" te Lyon hebben een tweede meeting gehouden, die door 10000 werklieden bezocht was. Een deputatie naar den burgemeester gaf niets, waarop een telegram aan Minister Ferry werd verzonden, om hem te ver- zoeken, aan te dringen bij het gemeentebestuur FEUILLBTON. Een schets uit liet Aoonveegsclie volksleveii. 1) Vrij naar het Duitsch. De ruime en breede baan liep, aan alle kanten door steile rotsen begrensd, diep in het land. Slechts op een plaats was de rotsketen afgebroken; hier grensde een waterrijk dal aan de zee. In het dal zag men, hier en daar verspreid, gedeeltelijk aan een beekje, gedeeltelijk op lieuvelen, bestaande uit veertig tot vijftig groote en kleine hofsteden een Noorweegsch dorp. In de nabijheid van het strand, doch iets hooger, stond de herberg van het dorp. Daar ging het heden vroolijk toe. De gelagkamer diende tot balzaal; een oude matroos met een houten rechterbeen hij had het zijne bij een val uit den mast gebroken bespeelde de viool dat het een aard had; een dozijn jongelingen dansten met even veel frissche meisjes; de oude- ren van dagen zaten op de fraai gebeeldhouwde houten bank tegen den muur en keken toe. De mannen babbelden, de vrouwen nog meer. De pijpen en de grog dampten. Allen waren goed gehumeurd. ,/Het is toch een flinke vent, die Liibecker Hoe heet hij toch vroeg de oude Tromson, de op het geven van werk. Het antwoord des Ministers was, dat hij zich niet kon mengen in eene kwestie, die het gemeentebestuur van Lyon aangaat, maar dat hij het verzoek aan zijn collega van binnen- landsche zaken zou overhandigen. De Ieren zijn ook nog niet rustig. Bij Newry heeft eene groote manifestatie der nationale partij plaats gehad, eindigende met gevechten. De politie heeft een charge gemaakt, waardoor velen zijn gekwetst. In Egypte maakt men het Engeland ook lastig. De vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk en Rusland (Italie houdt zich er buiten, John Bull heeft het een roast beaf" boven den neus gehangen Italiaansch Tripoli) hebben een bezoek gebracht aan Nubar- Pacha en hem afzonderlijke, doch indentieke af- schriften van het protest tegen de schending der liquidatiewet overhandigd. De staking der amor- tisatie wordt eene onloochenbare schending genoemd. Zij reserveeren alle wettige rechten der schuld- eischers, verklaren het schrijven van den Minister van Financien voor nul en van geener waarde en stellen de Egyptische regeering aansprakelijk voor de gevolgen. De toestand in Soedan, volgens Gordons bericht aan den Khedive, Nubar-Pacha, moet in weinige dagen ontzaglijk veranderd zijn in 't voordeel der expeditie; maar in 't Zuiden van Afrika hebben de Boeren de conventie met Engeland geschonden door het bezetten van Yrijburg, de hoofdstad van Stellaland, en in Voor-Indie is een ernstige op- stand in de gevangenis met veel bloedvergieten onderdrukt geworden. Duitschlands grootste politieker kon geen deel nemen aan onderscheidene festiviteiteu in de Rijn- provincie, wegens redenen van gezondheid. Wat zal er van al de hoog geroemde alliantien overblijven, als de ijzeren hand, die ze tot stand bracht, mach- teloos is geworden Punch stelt ons in zijn laatste nummer de drie Keizers op de ,/vertooning" te Skierniwiez voor, als marionetten, die door den man met de ,/drie haren" in beweging worden gebracht. Ondeugend, maar aardig Het vertrek van Graaf Herbert von Bismarck naar Engeland wordt in verband gebracht met de ontevredenheid van den Rijkskanselier over het al te zachtzinnig optreden van Graaf Munster tegenover de Engelsche regeering. Wat het hof van St. James hiervan maken zal en welk verband er tusschen deze zending en de samenkomst in Polen bestaat De Koningin vertrok gisterenmorgen te 9 uur per extratrein naar Bentheim om aldaar van H. D. zuster, de Vorstin van Bentheim, afscheid te nemen. H. M. werd gisterenavond op Het Loo terug verwacht. rijkste boer van het dal. //Help mij eens, buur- man Westerns z/Kurt Strombeck, antwoordde deze. „Hij heeft een oogje op uw Halgar," fluisterde Tromson hem in het oor. vA bah!" antwoordde Westerns. z/Ontken het niet, buurman! En waarom zou hij niet? Zij is een mooi meisje. En de Lii becker z/Hij zal spoedig het anker lichten, denk ik, buurman, en daarmee wil ik hem geluk wenschen," antwoordde Westerns. //Zijn lading kabeljauw moet hij nu hebben en dan weg met hem vWat Wenscht gij hem werkelijk zoo'n spoedig vertrek toe?" vroeg Tromson verbaasd. Zij zaten eenigszins van de anderen verwijderd, daarom zette Westerns het gesprek voort. vWat denkt gij wel van mij, buurman?" vroeg hij. //Dat ik een onverstandig man zou zijn, die zijn eenige, geliefde dochter zou geven aan een man, die geen vasten grond onder de voeten heeft Ik ben niet rijk; kan ik hier een schoonzoon aannemen en hem een hofstede geven? Ja, als mijn goed niet bezwaard was, dan zou het mogelijk zijn. Nu echter gaat het niet." ,/Maar heeft dan de Liibecker ook niet het zijne?" vroeg Tromson. z/Ik weet het niet en wil er ook niet naar vragen," antwoordde de oude man dof. //Als hij het wer kelijk meende, kon hij zelf den mond wel open Het vertrek van HH. MM. naar Luxemburg is op 19 October bepaald. Eergisterenavond te 5 uur vertrok een extratrein, bestaande uit 19 wagens, met de paarden en rij- tuigen van Z. M. den Koning van Het Loo naar Colmarberg. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag den 1 October e. k., des avonds ten 8 ure. De veiling van domeingoederen in het rent- ambt Oosterhout van wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft in het geheel opgebracht f 317,980. Eenige perceelen zijn dadelijk gegund, maar de inschrijvers op verschillende massa's hebben nog geen gunning ontvangen. In de laatste helft der maand October e. k. zal bij de Algemeene Rekenkamer een vergelijkend onderzoek plaats hebben naar de bekwaamheid van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor een benoeming tot tweeden klerk bij het college, aanvankelijk op een bezoldiging van f 400 's jaars. Tot het examen worden toegelaten zij, die op 1 Januari jl. hun 18e jaar zijn ingetreden en hun 30e niet hebben vervuld. Nadere bizonderheden bevat de St. Ct. Dat zeelieden dikwijls roekeloos met de hun toevertrouwde schepen kunnen omgaan, kan uit het volgende blijken: Het Amerikaausch oorlogsfregat met stoomver- mogen //Quinebaugh" passeerde Ylissingen een paar weken geleden op weg naar Antwerpen. De Belgische regeering bood den kommaudant een bekwaam rivierloods aan, hetwelk echter door laatstgenoemden finaal van de hand werd gewezen. Het gevolg daarvan was dat het schip tweemaal op de rivier aan den grond voer en met moeite weder vlot kwam. Hoewel de betonning en beba- kening van de rivier niets te wenschen overlaten heeft men toch ook met stroom en tijverloop rekening te houden, van daar dat geen enkel koopvaardijschip zonder loods naar Antwerpen op- vaart. De assurantie-maatschappijen betalen dan ook geene vergoeding voor geleden schade, wan- neer de schepen van1 geen loods gebruik gemaakt hebben. Eergistermiddag kwam bovengenoemd oorlogschip weder voorbij, weigerde opnieuw een loods en liep daardoor weder even voorbij Vlis- singen op de //Nollenplaat," doch kwam met hoog water gelukkig vlot en vertrok naar zee. Door deze handelingen bracht de kommandant schip en equipage roekeloos in gevaar. Het is te wenschen, dat hem eene strenge berisping van den Minister van marine der Yereenigde Staten niet moge ont- houden worden. G. C. De proeven, dit jaar te Colijnsplaat genomen met kunstmatige oesterteelt, zijn uitinuntend ge- slaagd. doen. Hij is het misschien met het meisje eens. Ik zie wel, dat hij van haar houdt hij ligt haar ook na aan het hart, geloof ik, want sedert veertien dagen is zij zoo stil ik heb haar ver- rast, toen zij zat te weenenhet meisje, dat anders zoo vroolijk was als een leeuwerik in de morgenzon z/Het is waar, zij zag wat bleek, toen zij kwam. Nu is zij echter weer frisch en rood," zeide Trom son. //Hij moet toch wel rijksdaalders in den zak hebben," voer Tromson voort. #Bij de laatste danspartij heeft hij getracteerd en nu weer." z/Een paar dozijn flesschen rum voor grog bren- gen iemand niet aan lager wal! Dat beteekent niet veel. En het is de gewoonte der zeelieden; zij brengen er heden alles door en hebben morgen gebrek. Zij zijn gelijk eb en vloed. Dat bevalt mij echter niet. Wie vaste goederen heeft, doet zoo niet." z/Wie weet, wat hij in Liibeck bezit!" vWie weet! ja wie? Maar ik weet het niet. En dat doet er niet toe hier moest hij het hebben. Denkt gij, dat ik mijn eenig lief kind over de zee zou laten trekken honderde mijlen ver en ik vernam niet meer, hoe het haar ging, en ik kon haar met helpen in den nood, niet troosten in het leed? Neen buurman! Zij mogen samen dansen, maar daarmee basta?" //Let maar op misschien komt hij spoedig met zijn verzoek voor den dag. Zulke jonge mannen zijn bedeesd. De heeren van den Broeke en Poelman, te Yerseke hebben als huurders van verschillende oesterperceelen nabij die gemeente, in den voorzomer een 100,000 pannen uitgezet, waarvan de aanslag zeer ruim mag heeten. Thans is men druk bezig het broed af te steken en de pannen voor den winter te bergen. Commentaar acht de Arnh. Ct. overbodig bij het volgende uit het rapport betreffende den zooveelsten Barentstocht z/Succes zal er dus dit jaar wel niet veel zijn. Het eenige is, dat wij zoo gelukkig waren op een ijsschol een ijsbeer te schieten, een fraai exemplaar, 7 voet lang. De dokter heeft de huid zorgvuldig geprepareerd en ik hoop, dat ze goed zal blijven." Voor de rechtbank te Dordrecht werd jl. Zaterdag behandeld de zaak van Elizabeth den Buizer, uit Oud-Beijerland, die, ofschoon pas 14 jaren oud, niet minder dan 7 diefstallen te haren laste heeft. Alle feitcn werden volmondig bekend, met de bijvoeging dat zij voor het gestolen geld niets dan snoeperijen had gekocht. Veel begrip scheen zij van haar misdrijf niet te hebben, waarom dan ook door het O. M. vrijspraak werd gevraagd, zijnde de feiten gepleegd zonder oordeel des on- derscheids, maar met opzending naar een verbeter- huis voor den tijd van vijf jaren. Dezer dagen schoot een jager, op een bunder land van den landbouwer Verbeek te Hoedekens- kerke, niet minder dan acht hazen. V6or dat de jacht in het bezit van de Belgische ambachtsheeren overging, kon men uren lang jagen, zonder een haas te zien. Wel niet in het belang der vrij- buiters, maar toch der boeren, was het wenschelijk, van tijd tot tijd zulk eene razzia te houden. Met hetgeeu acht hazen noodig hebben en ver- nielen, zou men wel geen varken kunnen vet- mesten maar toch onderhouden. Intusschen het jachtrecht is afkoopbaar en daarmee alle rede- neering uit. Men schrijft uit Gouda dd. 27 Sept.: Hedenmiddag had alhier de aangekondigde vlie- ger-wedstrijd plaats onder begunstiging van uit- stekend weer (het had alleen wat minder kunnen waaien) en in tegenwoordigheid van een groote schare belangstellenden. Op en buiten het feestterrein was het reeds vroeg zeer vol en hij, die niet genoot bij het zien van die aardige jongensgezichten, moet wel een zeer zwartgalligen aard hebben, want het was inderdaad opwekkena en prettigBij sommige jongens werd de vroolijkheid wel voor een oogen- blik verjaagd als hunne vliegers een scheur op liepen of erger nog door het breken van hun touw voor goed verdwenen, maar jongens droef- heid duurt niet lang. De mooiste vliegers werden natuurlijk met luide kreten van blijdschap ver- welkoind en duikelden zij in vliegende vaart naar ,/Hij is niet bedeesd Als het zoo met hem was, zooals het, geloof ik, met mijn arme Halgar is, dan zou hij zijn mond wel hebben geopend. Twee maanden heeft hij hier gelegen tijd ge- noeg om te spreken. Ik vertrouw de schippers niet, die dwars over alle zeeen varen. Zij hebben in elke haven het hunne, en nergens het ware, lien vaderland kan men hebben, dat heeft men lief, maar niet tien of twiutig." ,/Gij moest niets tegen de zeelieden hebben, wij zijn het immers zelf ook." ,/0, buurman, dat is iets anders!" zeide Wes terns met warmte. //Wij wonen aan het strand. Wij zijn zeelieden ja, maar visschers, geen schippersWij verstaan ook ons vak aan de kusten, tusschen de skaren in de woeste branding. De zee schrikt ons niet af; zij is aan de kusten gevaarlijker dan buiten. Maar wij gaan niet op de wijde, woeste zee, waar men maanden lang geen land ziet. Daar kan men geen vaderland hebben." z/Ei, ik dacht het wel, buurman!" riep Trom son uit. z/Neen, Tromson," voer Westerns voort; ffwie maanden lang geen vaderland heeft, bezit ergeen. Wij blijven ook wel een nacht weg, varen naar buiten, tot wij het strand niet meer zien, maar ons hart blijft aan den oever; wij verheugen ons steeds over den terugkeer. Zij zijn alleen blij, als zij de wijde wereld ingaan. Wij hebben het land even lief als het water en houden er nog meer TEl MZPSCRE COHANT m——a—————

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1