Buitenland. Landbouwberichten. Gemeno-de berichten. Telegrafische berichten. Bij gelegenheid van het bezoek der Trans- vaalsche deputatie aan de Weesinrichting te Neer- bosch, riep generaal Smitli aan dc grootste jongens en meisjes toe//Komt tot ons overgij zult ons altijd welkom zijn. Wij hebben behoefte aan flinke werkkrachten Die uitnoodiging is niet te vergeefs gedaan aanstonds waren er jongens, die lust gevoelden om naar de Transvaal te trekken en onder dezen drie, die hun verlangen aan de deputatie bekend maak- ten. llet bestuur der Weesinrichting keurde dit voornemen goedvooral met het oog op de de schaarschte aan werk, die in ons land tegen- woordig bestaatspeciaal voor timmerlieden en metselaars, en stelde zich toen in nadere betrekking met de leden der deputatie en andere personen in de Transvaal. Het gevolg is geweest, dat de drie jongelingen, die bij hun voornemen bleven, deze week de groote reis aanvaardden, nl.Steven Evert Ivluvers uit Zutphen, timmermanLambertus Scholten uit Gcndringen, metselaar, en Rink Pijpstra uit Han- tum (Er.), timmerman. De twee eerstgenoemden, die reeds voor eenige jaren de weesinrichting ver- laten en zich gevestigd hadden te Hees, zijn ge- engageerd met twee weesmeisjes, die in de inrichting als helpsters dienstbaar zijn. Gaat alles naar wensch, dan zullen deze meisjes spoedig haar be- minden volgen, om met hen in den echt verbonden te worden. Het bestuur der W eesinrichting hoopt dan in hun geziunen plaatsen te bezitten, waar weezen, die later volgen mochten, een voorloopig tehuis kunnen vinden. Yoor alle drie hceit het bestuur de overtochtkosten betaald tot Durban, doch onder voorwaarde dat dit geld door hen zal teruggegeven worden, zoodra zij daartoe in staat zullen zijn. TER XEI ZEV, 20 September 1884. De heer A. Kooreman alhier is met ingang van 1 Oct. benoemd tot opzichter vierde klasse bij 's Rijks Waterstaat. Zftiunslag, 25 Sept. Yerleden Maandag waren de brigadier Koene alhier en de rijks-veldwachter Yan Loon te Sluiskil op surveillance. Ongeveer 8 uren des avonds bevonden zij zich op de grens dezer gemeente en Ter Neuzen, op het zoogenaamde gehuclit de Kraag. Juist toen zij gereed stonden hunne schreden naar Axel te richten, werd hun door een bewoner van genoemd gehucht, zekeren v. T., medegedeeld, dat er dien namiddag in de nabijheid een vreemde- ling rondgezworven had, voor wien hij zekere vrees koesterde, en dat deze zich bij het vallen van den avond achter een rietstrulk bij de zich daar bevin- dende Othensche kreek verborgen had. Ter aangeduide plaats gekomen, vonden zij daar werkelijk een onbekend persoon, liggende met het hoofd op een rietbos en reeds gedeeltelijk doornat van het water, waarin hij zich neergevleid had. Op hunne vraag ywie hij was," antwoordde hij in het Eransch, eene hen onbekende taal, waarom zij besloten, hem naar eene nabij gelegen woning te brengen, ten einde daar bij het licht onderzoek te doen naar zijne identiteit. Nauwelijks echter waren zij met hem op de zich daar bevindende brug gekomen, of hij deed ongemerkt een paar passen achterwaarts en sprong over de leaning dier brug plotseling in het diepste der Kreek. In weerwil der diepe duisternis wendde men aanstonds alle pogingen aan, om hem te redden, doch hij wees alle hulp hardnekkig van de hand. Toen men hem dan ook, na veel inspanning en moeite, op den kant gehaald had, bleken alle middelen tot op- wekkmg der levensgeesten vruchteloos tezijn hij was een lijk. Den volgenden morgen is het lijk naar de begraaf- plaats alhier vervoerd, waar het voorloopig in het lijkenhuisje geplaatst is. Het eenige dat er bij hem gevonden is, bestaat uit een stukje papier, waarop het volgende met duidelijke hand geschreven is„I. Verkouteren, domestique du chemin de fer De Malines a ierneuse no. 194 a la station de la Clinge-Waas." Bij onderzoek is evenwel gebleken, dat boven- vermelde naam genoemden persoon niet aanduidt. Wat zijn uiterlijk betreft, zag hij er niet zeer ougunstig uit. Bij eene lengte van 1,07 M., bezat hij een ovaal aangezicht, grooten neus, zwart haar, blonde baard, knevel en wenkbrauwen en grijze oogen. Zijne kleeding bestond uit eene zwart geribde paletot, zwart vest, grijs linnen broek, licht geruit overhemd, flanel onderhemd, grijs wollen sokken en versleten hooge bottines. Aan de linkerhand miste hij het voorste lid van duim en pinkterwijl diezelfde hand een litteeken droeg als van een sabelhouw. Hontenisse, 25 Sept. Bij de Hervormde ge meente alhier is heden tot predikant beroepen, de heer C. L. van den Broek, te Utrecht, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur in Friesland. Clinge, 25 Sept. De heer D. G. de Vries, veearts alhier is benoemd tot plaatsvervanger van den districts—veearts te Dordrecht. Waterlandkerkje, 24 Sept. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen, de heer E. J. J. Homan, candidaat te Scherpenzeel. Het Engelsch stoomschip Killarney, kapt. Rowbottem, van Goole naar Brugge bestemd, is 11. Zaterdag bij Hull gestrand, omgeslagen en vol water geloopende equipage is gered. Een later bericht zegt, dat het schip door midden is ge- broken en in de diepte weggezonken. 's Gravenhage, 26 Sept. Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over de wijziging van art. 198 der grondwet bestreden de heeren Yan Baar, Ilaff- mans en Brouwers het ontwerp als roekeloos en ounoodig en leidende tot noodelooze ontbinding, terwijl de heer Haffmans het tevens als eerste stap tot algemeene grondwetsherziening onnoodig achtte. De heer Keuchenius kon zich wel met het be- ginsel van het ontwerp vereenigen maar wilde eerst de kiestabel herzien; door den heer Yan der Oije werd het ontwerp verdedigd als onvermijdelijk. De heer Yermeulen bestreed de redactie maar kon zich wel met de strekking van het ontwerp veree nigen. Door den heer Van Eck werd het bestreden en de heer Rutgers zou voor stemmen onder protest tegen het financieel wanbeleid der Regeering. De Minister Heemskerk verdedigde krachtig het ont werp als middel om in de toekomst zonder over- haasting de grondwet a fond te herzien. Ten slotte werd het ontwerp aangenomen met Zeeuwsclie jam wordt bijna niet verbouwd. De prijs is laagvoor f 1,50 het mud kan men de beste koopeu. ,/Tweehonderd thalers!" waar dat te halen Een vermogen bijnaWie zou dat kunnen en willen gevenEen bankier zal hier wel wezen. Maar wachtEerst wilde ik aan mijn vader, die in Keulen woonde, telegrapheeren die zou mij, neen! die moest mij helpen, die kon mij, in dien vreeselijken toestand niet in den steek laten. Ja, zoo zal het moeten. Wanneer de waard op mijn eerlijk gezicht of anders op mijn eerewoord mij niet wil borgen, dan getelegraafeerd en opgebiecht Maar eerst marsclimet die onwaardige, belachelijke kellnerplunje en de uniform weer aan het lijf Ik gooide de jas, de das en het vest ver van mij af, trok de vuile broek uit en wierp die op het bedterwijl ik dat vette ding vloekend van mij afsmeet begrijpt eens, hoe ik verbleekte, hoe ik bijna dankend op de knieen viel. Daar fladderde iets uit de broekspijp op den grond, iets wits, een papierAls een wild dier stormde ik er op los en snelde er mee naar het venster. z/Rechtvaardige hemel riep ik uit. Drie biljetteu van duizend frank waren het, die ik in mijne hand hield. In den zak waarin die papiertjes gezeteu hadden, was een gat, waardoor zij heen gezakt waren en toen tusschen de pijp en de onderkleeren blijven steken Geredals door een wonder #Drieduizend frank!" riep ik, het geld verrukt 68 tegen 14 stemmen. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te 11 iddelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken lo. L. P. B., oud 28 jaar, landbouwerszoon, 2o. P. J. B., oud 21 jaar, landbouwerszoon, 3o. A. M., oud 24 jaar, landbouwer, 4o. P. A. van K., oud 22 j., alien geboren en wonende te Hontenisse, zijn wegens moedwillige mishandeling, de twee eersten veroordeeld tot 15 dagen celstraf, 8 boete of 1 dag celstraf; de twee laatste tot 8 dagen celstraf. J. B., gep. hoofdonderwijzer_ te Philippine, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf. A. H., veldarbeider te St. Jansteen, is wegens hoon veroord. tot f 12 boete of 4 dagen gevang. Dinsdag bij gelegenheid van den gedenkdag der revolutie van 1830, hebben er van de zijde der volksmenigte te Brussel manifestation plaats gehad, langs den geheelen weg, dien de oud— strijders van 1830 volgden, om gelijk telken jare een krans te gaan nederleggen op het gedenk- teeken, ter eere van de slachtoffers der revolutie. De talrijke meuigte juichte hen toe. Voor het monument hield een der oud-strijders eene toe- spraak, waarin hij het verwijt deed hooren, dat de overgebleven mannen der revolutie te zeer aan hun lot werden overgelaten, ofschoon hij daaren- tegen dank moest betuigen aan de stad Brussel voor hare goede zorg. Hij eimligde met den kreet: ,/leve Belgie, leve de Koning!" Een andere oud—strijder zeide, dat de strijders in 1830 hadden gestreden in de hoop, dat Belgie vrij zou blijven, maar dat het land niet meer vrij is. Na de plechtigheid keerde de stoet naar zijn lokaaal terug, gevolgd door eene opgedrougen rnenigte, die de BrabanQonne en de Marseillaise zong. Eene vijandige samenscholing voor het bureau van de Patriot werd door de gendarmerie uiteen- gedreven. Er werden talrijke exemplaren verspreid van een Republikeinsch schotschrift, onderteekend door de hoofden der Belgische socialisten en waarin werd aangedrongen op aansluiting bij het Repu blikeinsch verbond. De politie heeft verscheidene dezer exemplaren in beslag genomen. Maandag is er beslag gelegd op een zeer heftig Republi keinsch pamphlet. Door de politie te Brussel zijn "Woensdag huis- zoekingen gedaan bij den directeur en de redacteurs der National, welk blad in den laatsten tijd heftige republikeinsche opstellen bevatte en in het lokaal der Ligue republicaine. Verschillende stukken en inschrijvings-biljetten zijn in beslag genomen. De administrateur der openbare veiligheid heeft aan de bnrgemeesters der stad en der voorsteden een circulaire gezonden, waarin hij hun aanbeveelt de instruction betreffende het politie—toezicht over vreemdelingen, stipt na te komen. Deze aan- schrijving is een gevolg van het feit, dat bij de laatst voorgevalien ongeregeldheden veel vreemde lingen tegenwoordig zijn geweest. Het delven van winter-aardappelen wordt zoo schrijft men in het westelijk deel van Zuid-Beveland krachtig voortgezet, zoodat verreweg het grootste deel reeds in de schuren ligt. De opbrengst is zeer afwisselender zijn er die 40 kop uit de roe delven. De ,.ziekte heeft zich dit jaar bijna niet vertoond, zoodat er als het ware geen kwade onder gevonden worden. De smaak is niet minder goed; de Zeeuwsche blauwen handhaven te dezen opzichte hun roem. De aan mijne borst drukkende. Gered jubelde ik luid. Strunk wilde ze mij nog ontrukken, maar ik hield ze vast, iedere zweem van bloolieid en valsch respect was verdwenen O niemand kan beschrijven, wat ik in die minuut gevoelde! Met kracht stiet ik hem terug, zoodat hij een eind ver wegtuimelde. Ik had nog eerder den sabel getrokken, dan hem het geld af te staan om het aan de overzijde weer te gaan verspelen. Ik snelde naar beneden, loste de paarden en horloges, betaalde den kellner en de waard, liet zadelen en sprong te paard. Den hemel zegeneud, rende ik pijlsnel naar huis en zond den volgenden morgen de helft aan Strunk. Ik gaf nog vijf thalers aan de armen en behield het overige, waarmede ik de geheele maand goede sier maakte; maar vast nam ik mij voor nooit meer, en het allerminst met Strunk, naar Ems te rijden. Weinige jaren later verdween Strunkwij hebben nooit meer iets van hem gehoordmen zegt, dat hij nu aan de Kaap de Goede Hoop is. Maar nooit heb ik in mijn leven die les vergeten, nimmer is er een gulden door mijne handen voor het spel gegaan. Ik had genoeg aan die eene keer. einde. o Het span paarden, de prijs der Intern. Land- bouwtentoonstelling, is gisteren door den winner verkocht en heeft bij publieke veiling f 1500 op- gebrachtnaar men verneemt is de heer Jurgens te Oss de kooper. Door de politie te V Hage is proces-verbaal opgemaakt tegen een officier van gezondheid bij de marine uit Dordrecht, verdacht van ouzedelijke handeliugen in het Haagsche bosch. Eene vrouw te Marssum werd jl. Maandag door den bliksem doodelijk getroffen. - Een Russische dame, die te Montpellier in de geneeskunde studeert, heeft zich naar Napels begeven om hare hulp aan te bieden bij de verpleging der talrijke zieken. Een ernstige opstand in de gevangenis te Mandalav is, doch niet dan ten koste van veel bloedvergieteus, onderdrukt. Het gerucht wil, dat verscheiden hon- derden misdadigers zijn gedood. Op de begraaf- plaatsen te Napels is men tot de ontdekking gekomen, dat er schijndooden ter aarde besteld waren. Uit Almkerk meldt men, dat aldaar een getrouwde vrouw op leeftijd de zonderlinge lief- hebberij heeft, zich geheel ongekleed in griendland nabij de gemeente op te houden en daar meer- malen geheele dagen en nachten te vertoeven. Enkele malen vertoont zij zich op den openbaren weg, maar wordt dan terstond door de politie opgepakt en huiswaarts gebracht, waarna zij echter zoo spoedig mogelijk weer haar woning tracht te ontvluchten. Hoewel deze handelingen veel op die van een krankzinnige gelijken, verklareu (le geneesheeren toch, dat de vrouw niet als zoodanig kan aangemerkt worden. Mogelijk zullen regen en najaarskoude weldra meer vermogen, dan vriende- lijke weaken en bedreigingen. Eene 19jarige dienstmeid uit Wijler (Pruisen) stal in de vorige "week ten nadeele van haren pa- troon, den landbouwer Giesberts, te Groesbeek, eenig geld. Om de verdenking van haar af te leiden, nam zij een haar toebehoorend gouden kruis en stopte dat op de kamer van den kuecht in den zak van een broek, die daar hing. De diefstal werd daarop het eerst door haar bemerkt en met groot misbaar maakte zij den huisgenooten bekend, (la uit hare kast, benevens geld, een gouden kruis gestolen was. De knecht, die een oogenblik alleen in huis was geweest, werd door haar toedoen ver dacht en in zijne kamer werd nauwkeurig onderzoek naar de vermiste voorwerpen gedaan, waarbij de meid het bewuste kruis in een broekzak terugvond. De knecht werd gearresteerd en voor den buige- meester gebracht, wien het evenwel gelukte na eene laugdurige instructie de ware toedracht der zaak aan 't licht te brengen. Gisteravond is onder Princenhage een 25jarig meisje door een uit Rooseudaal komenden trein overredeu. Zij werd tusschen de rails badende in haar bloed gevonden. Ofschoon niet dood, was haar toestand zorgelijk. Zij had kermis gehouden en was in een toestand thuis gekomen, die den land bouwer, bij wien zij in dienst was, aanleiding gaf om haar niet binnen te laten toen schijnt zij zich tegen den avond op den spoorweg te slapen te hebben gelegd. Dezer dagen kwam op een der stations in Noord-Brabant, toen de trein reeds afgeluid was, een werkman aanloopen om met den trein te vertrekken. In de meening, dat hij voorzien was van een geldig plaatsbewijs, springt hij op een der rijtuigen en kruipt in een remkastje. De conducteur liet hem op het volgende station uitstappen, vroeg zijn kaartje en zietde man heeft niets bij zich dan cen paspoort van den militairen dienst, waarop hij meende te kunnen reizen, iugevolge de bepaling onderaan„Alle burgerlijke en militaire autori- teiten worden verzocht genoemden gepasporteerde vrij en ongehinderd te laten passeeren" enz. Nadat hem aan zijn verstand was gebracht, dat hij om verder te reizen nog een ander biljet noodig had, bleek nog, dat het paspoort niet van hem was, maar aan den eersten man zijner tegenwoordige vrouw had behoord. Door de brigade marechaussee uit Bladel zijn op de kermis aangehouden de persoon H. T. en zijn meisje uit Bergeik, verdacht van in den iaten avond de woning van de gezusters II. aldaar, die reeds te bed lagen, te zijn binuengedrongen, en, met takken gewapend, de bewoonsters deerlijk te hebben geslagen en mishandeid, terwijl dene van haar drie messteken in den arm bekwam, die den geneesheer aanvankelijk voor haar leven dedeu vreezen. Uit een koffer, die later teruggevonden werd en door de deugnieten aanvankelijk schijnt medegenomen te zijn, is f 300 aan contanten ontvreemd. Een onzer stadgenooten, zegt het Rott. Nbld., bevond zich Maandag te Antwerpen met een zijner vrienden, een Rus, wiens papieren te 2 uren aan het politiebureel in de Yenusstraat aldaar moesteu getooud worden. Juist op het Teniersplein waren twee open rijtuigen het hunne voor, waarvan een met muziek en het andere met vier personen, die programma's van eene vereeniging uitgaven voor een feest voor den avond. Het volk in de veronder- stelling, dat het eene affaire de politique betrof greep naar de strooibi'jetten, waardoor een knaapje van 7 of 8 jaren onder een der voorste rijtuigen geraaktehet volk daardoor verbitterd, begon de beide eerste rijtuigen af te takelen, waarna ook het derde rijtuig aan de beurt kwam. Door krachtig verzet benevens door hulp der politie, die onmid- dellijk vijf agenten in het rijtuig plaatste, mocht het den reizigers gelukken aan de geheel onverdiende volkswoede te ontkomen. Een heer vermaakte zijn vermogen aan de Academie des Sciences, maar eischte tevens in zijn uitersten wil, dat zijn lijk te Milaan verbrand zou worden. Dit is geschied. Maar nu heeft de Ita- liaansche geneesheer, onder wiens toezicht het verbranden plaats had, zich tot de Academie ge- wend met de vraag, wat er met de asch gedaan moet worden, die door de onterfde familie niet opgeeischt werd. De. Academie heeft bevoleu, dat de asch in een urn bewaard moest worden. In het dorpje Erwitte, in Westfalen, waren twee knapen in den toren der katholieke kerk geklommen om kraaieu-nesteu uit te halen. Om er gemakkelijk bij te kunnen komen, legden zij eene plank uit eene opening van den toren, waarop de eene jongen zich naar buiten begaf, terwijl de andere de plank stevig vasthield. Toen de jonge kraaien-vanger zijn prooi wilde grijpen, zag hij een geestelijke aankomen en fluisterde verschrikt tot zijn kameraad: „Daar komt de kapelaan aan!" De helper ontstelde zoo geweldig, dat hij de plank losliet en de vlucht nam, waarop de jongen die buiten stond, omlaag tuimelde. Gelukkig bleef zijn kiel aan een der gooten vasthaken. Op het vreeselijk geschreeuw dat de in de lucht zwevende jongen aanhief, kwainen de dorpsbe- woners met ladders aanloopen, maar geen enkele ladder bleek lang genoeg te zijn. Eerst toen men er verscheidene aan elkander gebonden had, ge lukte het den knaap uit zijn gevaarlijken toestand te verlossen. De prefect van politie te Parijs heeft, over- eenkomstig het advies van een speciale wetenschap- pelijke commissie, het houden van de tentoonstelling van kleiue kinderen met de daaraau verbonden toekenning van prijzen verbodeu. Deze tentoon- toonstelling zou den 3 October te Parijs geopend worden. Het verbod werd uitgevaardigd op grond, dat in den tegenwoordigen tijd van besmettelijke ziekte eene ophooping van kinderen van zoo jeugdigen leeftijd hoogst gevaarlijk kon wezen. Daarbij was de prefect van oordeel, dat deze tentoonstelling niet diende tot bevordering der wetenschap, maar niets was dan een industrieele onderneming en eene reclame op groote schaal voor de handelaars in voedingsmiddelen voor kinderen. Yerleden jaar vertrok een herbergier uit Turzig, Pomineren, naar Amerika, nadat hij zijn bezittingen had verkocht. De tegenwoordige eige- naar van de herberg, dezer dagen eenige repara tion aan zijn kelder willende doen, ontdekte geleidelijk 6 lijken alien van kooplieden, die waarschijnlijk in de herberg hun intrek hadden genomen. Eene Parijsche dame, die aan het hoofd eener groote waschinrichting staat, heeft dezer dagen hare ,/Zilvereu bruiloft" gevierd, ofschoon

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2