Landbouwberichten. Buitenland. Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. komen en thans in de gieterij van den heer Renon ter bezichtiging gesteld. Het moet een prachtig kunstwerk zijn, dat aller bewondering trekt. Willem II is voorgesteld te paard, zijn intocbt binnen Luxemburg doende. Ilij groet met de hand en met den hoed. Zijn paard, in zeer sierlijke lijnen, scbijnt zicb af te wenden onder de bloemen, die men het beeld toewerpt, en krijgt daardoor een lossen, bevalligen gang. De beeltenis van den Vorst moet prachtig van waarheid en leven zijn. Met de meeste nauwgezetheid zijn alle portretten gevolgd, tot de uniformen, de laarzen en pantalons toe. Oude dienaren des Konings hebben niet zonder ontroering dit zoo sprekend beeld aanschouwd. De artist Aug. Marc was belast met het toezicht over de uitvoering en menig detail, zooals de scbilden en de ornamenten van het voetstuk, heeft hij geteekend. Het standbeeld zal een grootseh gewrocht van beeldhouwkunst zijn. Den 4 November, op den verjaardag der opening van de eerste Luxemburgsche Kamer, zal het onthuld worden. Uitnoodigingen tot bijwoning van dit feest zullen door de regeering gericht worden tot tal van notabiliteiten uit de letterkundige, de kunst- en de politieke wereld. A1 de leden der schoolcommissie te Ylissingen hebben hun ontslag gevraagd, wegeus verschil van gevoelen met B. en W. over de uitlegging en toepassing van de verordeningen op het lager onderwijs. Vrijdag heeft te Amsterdam de trekking plaats gehad van de loterij der Landbouwtentoon- stelling. De plechtigheid kenmerkte zich door zeldzamen spoed, want ze was bin;.en vijf minuten afgeloopen. Onder behoorlijke controle en door iemand uit het publiek werd uit eene oude stembus een papiertje getrokken, dat een van de nommers bevatte der tweeduizend vijfhonderd zeventig uitgegeven loten. Het nommer was 4099. Wie het bezit, kan in den stal van den heer Luesse, Weteringdwars- straat, den eenigen prijs dezer tentoonstelling afhalen: het span paarden, dat met de onkosten, aan de loterij verbonden, de geringe inkomsten geheel heeft verslonden. TER NEUZEN, 23 September 1884. Door het bestuur van den polder Van Lijuden werd jl. Zaterdag alhier bij enkele inschrijving aan- besteedhet herstellen van den buiten- en binnen- berm van den zeedijk, het maken van kramwerk enz., waarvan aannemer werd de heer H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 292. Ilontenisse, 22 Sept. Gisteren hield de Scberp- schuttersvereeniging Prins Erederik Hendrik alhier, haar jaarlijkschen huishoudelijken schietwedstrijd. Er werd geschoten op 200 passen (150 meter) afstand, en de prijzen werden behaald als volgt Wedstrijd A (voor werkende leden). le prijs serg. P. Jonkheijm met 50 punten. 2e prijs adjud. onderofficier A. M. J. H. Baron Collot d'Escury met 45 punten. 3e prijs serg. J. A. Neeteson met 45 punten. 4e prijs serg. A. Pieters met 44 punten. oe prijs 2e luit. J. A. Pateer Ez. met 40 punten. 6e prijs serg.-maj. J. C. Sorber met 89 punten. Wedstrijd B (voor contribueerende leden). le prijs J. B. Duerinck met 41 punten. 2e prijs L. Eas- saert met 30 punten. 3e prijs E. J. Yerbist met 30 punten. 4e prijs Th. Weemaes met 30 punten. 5e prijs G. van Kampen met 18 punten. Wedstrijd C (voor werkende en contribueerende leden die in 1884 de meeste oefeningen hadden bijgewoond15 minimum). Eenige prijs adjud.- onderoffi. A. M. J. H. Baron Collot d'Escury met 46 punten. Wedstrijd D (vrije baan met 3 schoten voor werkende en contribueerende leden). le prijs 2e luit. K. J. A. G. Baron Collot d'Escury met 31 punten. 2e prijs 2e luit. J. A. Pateer Ez. met 30 punten. 3e prijs serg. P. Jonkheijm met 27 punten. 4e prijs schutter Scheers met 26 punten. ,/HmGeef tien thaler aan mijwij zullen in compagnie spelen De helft van de winst krijgt ge terug." Ik had bijna ,/tot uwe orders" gezegd. Met een slecht voorgevoel, lei ik werktuigelijk het geld in zijne ruwe handen. Wij macheerden af. Ik wist niet meer, waar ik mij bergen zou van schaamte De smerige broek, op de knieeu kaal versleten, de zwarte als een zak hangende jas en de gescheurde petMet neergeslagen oogen, gelijk een arme zondaar, die naar de galg wordt geleid, volgde ik hem naar de speelzaal. Zonder te overdrijven, veroorzaakte ons binnentreden wel eenige opschudding. De bedien- den monsterden ons van top tot teen en schenen in twijfel te staan of zij ons maar niet terstond weer aan de frissche lucht zouden blootstellen maar spoedig begrepen zij, wat voor vogels wij waren, waarbij het rammelen van onze gemeen- schappelijke kas, die Strunk voorzichtigheidshalve open en onverschillig in de hand hield, wel te pas kwam. Geld is daar de beste introductie ,/Wissel mij dat even in florijnen riep Strunk met hoogdravend gebaar, en overhandigde de vier vijfthalerbiljetten aan een der croupiers. De zware 1 ucht dreigde mij te zullen verstikken mijn halskraag scheen gedurig nauwer te worden en ik zou wel van verlegenheid hebben willen terugkeeren, zoo niet de eerbied mij had tegenge- De prijzen werden na atloop van den wedstrijd door den kapitein-kommandant der vereeniging, den HoogWelGeb. heer H. A, A. Baron Collot d'Eseury, met eene passende toespraak aan de overwinnaars uitgereikt. Bij de hervormde gemeente te Zuidzande is beroepen de heer J. Mijs, predikant te Etten, in Noord-Brabant. 's Gravenhage, 23 Sept. Door de Prov. Staten van Gelderland is tot lid der Eerste Kamer (vacature Van Stirum) na tweede stemming ge- kozen Mr. C. J. Sickerz met 29 van de 56 stemmen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Sep tember de volgende vonnissen uitgesproken lo. G. van C., oud 19 jaar, landbouwersknecht, 2o. A. C. van C., oud 16 jaar, landbouwers knecht, 3o. P. A. M., oud 27 jaar, landbouwers- zoon, alien wonende te Boschkapelle, zijn wegens moedwillige mishandeling door drie personen te zamen en in vereeniging gepleegd jegens den wet- tigen vader van twee hunner, veroordeeld de le en 2e ieder tot een maand celstraf, de 3e tot 15 dagen celstraf en bovendien alien tot f 8 boete of 1 dag celstraf. De landbouwers in Overijssel zijn zeer tevreden over den oogst. Wel zijn de prijzen van bijna alle producten laag, doch daar tegenover staat dat de opbrengst zeer groot is. In geen 25 jaren is er in Gelderland en Overijssel zooveel puik hooi geoogst als dit jaar. Door het vergevorderde jaargetijde vermindert evenwel de melkerij, die nochtans grooter is dan in gewone jaren, wegens het gunstige weer en den grooten voorraad puik voeder. De correspondent van het Utrechtsch dagblad deelt omtrent de beweging in Belgie het vol gende mede Krachtiger dan bij monde van de burgemeesters en stellig pijnlijker heeft Z. M. echter moeten vernemen, hoe een deel der bevolking dien trouw aan de constitutie, welke hem tot onderschrijven dwong, veroordeelde. Dewijl de Koningin en Prinses Clementine naar Laeken waren doorgespoord, overnachtte de Koning alleen in de stad. 'sAvonds werd er niet alleeri in het park, dus als onder zijn ooren de Carmagnole en de Marseillaise gezongen, maar zelfs een lied waarin de Koning „un roi de carton" (papieren Koning) genoemd wordt. De Koningin bleef echter niet gespaard. In een ;/a bas Marie-Henriettemoest zij het mis- gelden, daar haar invloed op de beslissing der kwestie niet gering werd geacht. De politie heeft met getrokken sabel de muiters uiteen gejaagd en sedert dringen de liberale bladen nog krachtiger op bedaardheid aan, opdat Brussel niet in een bloedbad verkeere; want belialve dat het garnizoen is versterkt sedert Maanaag is er een wagen patronen herwaarts gebracht en werd aan de burgerwacht haar voorraad patronen ontnomen niet alleen, maar zij zelve onder het kommando gesteld van een der generaals van het leger. Maatregelen alzoo, om er flink op los te schieten. De radicalen schreeuwenalsof zij reeds de vruchten oogsten van de omverwerping van het liberale Kabinet. Hunne organen spreken nu niet meer van den Roi de carton maar van den sieur Coburg of wel van monsieur et madame Leopold Coburg. houden. Ylak achter Strunk kroop ik weg tusschen de menigte, die om de groene tafel stond en gelukkig alleen aandacht voor den kleinen ivoren bal had, die als een dolle in een kring voortrolde. Strunk begon te spelen; ik stond achter hem en zag het spel aan. Ik kan u verzekeren, dat wij beiden in spanning waren. Binnen het half uur was onze inzet naar den duivelde luitenant scheen dus zijn gelukkigen dag niet te hebben. Met een hoogrood gezicht trok hij zijne beurs, zag voor de eerste maal naar mij om en kommandeerde Geld Ik gehoorzaamdemet benepen hart gafikhem mijne twee laatste thalers. De vijftien groschen be- hield ik voor alle gevallen bij mij; waar zou ik ook anders een geheele maand nog van leven?" De rookende verteller bracht dit laatste zoo natuurlijk voor den dag, dat wij alien in een schaler- lach uitbarstten. ,/Ja, ja!" ging hij een oogenblik later voort, „nu lacht ge over zoo iets; maar gelooft mij bij Zeus en alle Olympische goden, ik was toen in een lastig parket Twee of drie zetten, hierdaaren ook dat was verspeeld. ,/Geef mij uw horloge en wacht tot ik weer terugkom," beval Strunk eenigszins ontstemd. Ik gaf hem het gevraagde, waarop hij snel verdween. (Slot volgt.) Lablache, de beroemde baszanger, was te Napels bij den Koning ter audientie ontboden; in de wacbtkamer vroeg hij aan de aanwezigeu verlof zijn hoed te mogen ophouden, omdat hij zoo erg verkouden was. Terwijl hij in een druk gesprek verdiept was, werd hij onverwacht bij den Koning geroepen en inderhaast vergeteud, dat hij den hoed op het hoofd had, greep hij den eersten den besten dien hij zag staan en volgde den hof- bediende. De Koning ontving hem overluid lachend en vroeg aan den verschrikten zanger//Wel, mijn waarde Lablache, hebt gij twee hoeden medegebracht uit vrees, dat ge er hier een zoudt laten staan z/Wat is dat?" riep de zanger, die zich spoedig hersteld had, „twee hoedenDat is inderdaad te veel voor iemand die zijn hoofd kwijt is!" De Japansche woonhuizen zegt de Op- merker hebben slechts twee verdiepingen. De verdieping gelijkstraats dient voor winkel of werk- plaats en om het uitgestalde tegen de brandende zonnestralen te beschutten, is steeds een groot zonnescherm aangebracht. Particuliere woningen liggen nooit onmiddellijk aan de straat, maar worden door een ruimen, afgesloten voortuin daarvan ge- scheiden. Eigenaardig is het, dat, hoewel de woningen der meer bemiddelden rijker zijn ingericht dan die van den kleinen burgerstand, zij zich, wathetuit- wendige betreft, slechts daarvan onderscheiden door het in den gevel aangebracht familiewapen. De Japansche gebouwen worden in het alge- meen slechts van hout opgetrokken en met kalk- mortel bepleisterd, zoodat zij het aangezicht hebben van gebouwen in vakwerk. De daken onderscheiden zich in den regel door een groot overstek. De vensters zijn voorzien van jalouzieen, die opgetrokken en neergelaten kunnen worden. Glas wordt in Japan nog bijna niet in de vensters aangebracht; in plaats daarvan gebruikt men papier. Begint het dus te regenen, dan is men verplicht de jalou zieen neer te laten, daar anders het papier spoedig scheurt. Bij wind gebeurt het dikwerf, dat al de papieren ruiten plotseling uitgerukt worden. De woningen bestaan uit een vertrek, door kamerschutten van papier in zooveel vertrekken afgedeeld als wenschelijk wordt geacht. Ook de zolderingen zijn met papier beplakt en steeds is het papier rijk in den stijl des lands beschilderd. Schoorsteenen kent men niet en als het somtijds noodig is, dat de woning verwarmd wordt, plaatst men een koperen vaas met gloeiende kolen gevuld, in een der vertrekken. De haard in de keuken heeft .tot rookafvoerplaats een gat in de zoldering. De woningen zijn in twee afzonderlijke deelen gesplitst, waarvan een voor de mannen en een voor de vrouwen dient. Bij de aanzienlijken blijft die afscheiding zeer streng, bij de geringe klassen wordt aan de vrouwen meer vrijheid veroorloofd. Elk huis heeft een tuin, die met fraaie bloemen beplant is. In de vorige maand is in Oostenrijk eene proef genomen met velocipedes voor militair ge- bruik. Op last van den Min. van Oorlog beeft eene afdeeling cadetten van de militaire academie te Wiener-Neustadt, welke dit jaar voor eenigen tijd bij de normaal scherm- en gymnastiekschool is gedetacheerd, onder bevel van kapitein Scha- dek een grooten militairen marsch per velocipede gemaakt. De velocipede (bicycle) weegt 20 kilogram; de cadetten waren in voile wapenrusting en voerden elk eenige benoodigdheden mede. De marsch duurde vijf dagen; de doorloopen afstand bedroeg 300 kilometer (waaronder er 100, alleen op den eersten dag, in 7 uren werden afgelegd). Dikwerf moest men de velocipede voor zich uit duwen, door den slechten, dikwijls bijna onbegaanbaren weg, omdat de hellingen daarvan te steil waren. Onder dergelijke omstandigheden, 300 kilometer in 5 dagen afgelegd, mag dus zeker eene welge- slaagde proefneming worden genoemd. Sedert China met Erankrijk in oorlog is, hebben de inwoners van het Hemelsche Rijk vreeselijke represailles op de Eranschekaal- hoofdigen. Huizen in Chineesch hoofdhaar, die in goede of kwade jaren 80,000 kilos van dat goedje ont- vingen, ontvangen nu geen enkel haar meer. Men vermoedt, dat de Chineesche Regeering den uitvoer met Eransche booten verboden heeft of dat haar onderdanen zich uit vaderlandsliefde er van onthouden den Franschen van hun haar te voorzien. Nu zij met de Fransche zeelieden aan het plukharen zijn, zou men ten minste op eenige staarten meer mogen rekenen. Een inwoner van 's Hage schrijft uit de Sak- sische Schweiz van den 17 dezer aan het Dagblad z/Ik was heden ocbtend te Uttewalde, bij elken bezoeker van de Saksische Schweiz welbekend als gelegen aan den Uttewalder Grund. Donderdag is dat kleine, uit stroohuizen be- staande dorpje afgebrand; 120 menschen, uitma- kende 27 gezinnen, zijn zonder woning en alles, alles ging verloren: geiten, koeien, kortom alles, waarvan niets verzekerd is, daar de assurantie- maatschappijen dat weigeren, omdat het stroohuizen zijn; ook een kind kwam in de vlammen om. Treurig is de aanblik van zooveel ellende te midden van de goddelijke natuur. Mag ik tot hen, die de Saks. Schweiz al be- zochten of die het nog willen doen, een klein verzoek richten, nl. om een bijdrage te zenden aan den heer Schramm, Gemeinde-alteste in Uttewalde (Saksen), die de giften goed en doelmatig voorde ongelukkigen zal aanwenden. Mijn reisgenoot en ik offerden heden ook ons bescheiden penningske." a De beide onlangs te Amsterdam in arrest ge nomen vreemdelingen, verdacht van het maken van valsche munt, zijn Zaterdag wegens gebrek aan bewijs buiten vervolging gesteld en uit de celge- vangenis ontslagen. Te Poortvliet sloot men dezer dagen een paar dronkaards in den toren op. Toen een van de heeren wakker werd en hinder kreeg van dorst, ging hij de klok luiden en ver oorzaakte daardoor een nachteiijke opschudding in het dorp. Eenige ingezetenen van Smilde hebben ten postkantore doen weten, dat bij hen op Zondag geen brieven behoeven te worden besteld. Een visch- en kaaskoopman te Nijmegen heeft in dron- kenschap zijn vrouw twee geweldige sneden over het gelaat toegebracht. Op de Lindengracht te 's Hage viel een man van een dakgoot; hij bleef op de plaats dood. Een bejaard bijker, die voor den 67sten keer de jaarlijksche reis naar Drente deed, verklaarde de korven nog nooit //zoo vet" uit Drente gehaald te hebben. In de Yinkenstraat te Amsterdam kreeg Zondagavond een l^jarig kindje een pot met kokend water over het lichaam; het verkeert in levensgevaar. Te Aldershot is een 7jarige jongen opgepakt, die in 2 huizen had ingebro- kenTe Nuis woont een man van 101 jaren, de heer P. Bandringa. Hij is nog kras en be- schikt zeer bevredigend over al zijn zintuigen. Zaterdag zijn in Italie 559 cholera-gevallen voor- gekomen, waarvan 385 te Napels. Het aantal sterfgevallen was 312, waarvan 226 te Napels. Te Rome werd geen enkel geval bekend. Een New-Yorksch blad vermeldt heel lakonisch waren deze week in onze stad 708 sterfgevallen, 625 geboorten, 226 huwelijken en 1427 arrestaties." Te Londen zal in 1886 een Ame- rikaansche tentoonstelling gehouden worden. Een man, die Zondagnacht langs den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam huiswaarts toog, werd door een voorbijganger naar den tijd gevraagd. Toen hij argeloos zijn horloge uit den zak gehaald had, werd hem dit plotseling ontrukt en wist de dief zich uit de voeten te maken. Te Gouda zal een vliegerwedstrijd gehouden worden voor jongens beneden de 16 jaar, op Za terdag 27 September a. s., des namiddags te 2 uren, op het land aan de Kleikade bij //de Kap," met vliegers, op Ilollandsche wijze opgelaten (bij ongunstig weder op een nader te bepalen dag.) Uitgeloofd zijn de volgende prijzeneen van 5 gulden voor den hoogst staanden vlieger (gewoon model), een van 5 gulden voor den hoogst staanden vlieger (buitengewoon model), een van 5 gulden voor den grootsten vlieger (onverschillig van welk model). Bij ruime deelneming worden ook nog premien voor iedere afdeeling toegekend. De be slissing omtrent de prijzen heeft plaats te vier uren, op welk tijdstip alle vliegers moeten staan. Deelnemers aan dezen eersten wedstrijd van dien aard moeten vooraf hunne namen schriftelijk op- geven in //de Kap," met vermelding van het model hunner vliegers geplakt. Op het land wordt niemand toegelaten dan de deelnemers, ieder met een helper. Te Compascuumkanaal is een vrouw, die weinige dagen te voren opnieuw moeder geworden was, uit het bed gekomen, op het vernemen, dat haar 2jarig kind in het water viel, en het kind nagesprongen. Het knaapje werd door haar en andere hulpvaardigen gered, maar de moeder is eenige uren later aan de gevolgen overleden. Negentig jonge dames te Keulen moeten de zes schoonsten der schoonen uit haar midden aan- wijzen die op 25 dezer uit naam der stad bloemen aan het Keizerlijk echtpaar moeten aanbieden. Men weet niet of de mama's der dames, die bij de eerste conferentie ten raadhuize tegenwoordig waren, een woordje hebben mede te praten en men gelooft niet, dat er een moderne Paris zal te vinden zijn, die het zal durven wagen om met slechts zes appelen in de tegenwoordigheid van negentig godin- nen te komen. Het geval is dus zeer kritiek en het is voor iedereen een ondoorgrondelijk raadsel hoe het zal afloopen. Het dorp Solowjewska in het Russische gouvernement Kieuw was dezer dagen getuige van een merkwaardig voorval. Een boerenmeisje viel in het water en gaf, toen het daaruit werd gehaald, geen teekenen van leven meer, welke pogingen er ook werden aangewend om de levensgeesten weder op te wekken. Het lijk werd dus iu doodswa, gehuld en op de baar gelegd. Den volgenden dag vloog een vlieg door de geopende deur in de kamer, zette zich op het gelaat en kroop in den neus van het meisje. Plotseling begon nu de doode te niezen en opende zij de oogen weder. Men kan zich de vreugde der moeder en der overige betrekkingen voorstellen, terwijl het meisje zelf spoedig genoeg herstelde, om aan het nu van bestemming veranderde lijkmaal alle eer aan te doen. Haar huisgenooten hebben besloten voortaan nooit aan eenige vlieg het leven te ontnemen. Te Milaan werd in de vorige week het lijk van den priester don Giovanni Sartorio verbrand ter voldoening aan het verlangen van den over- ledene, die bij uitersten wil bepaald had, dat zijne erfgenamen de nalatenschap zouden verbeu- rdiU'IIII ■■IIIMn—MMMan—MB—B—lawni

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2