Buitenland. Gemen»;de berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 1ft September 1884. Gedurende de tweede helft der maand Juli jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanJan Bakker, Goes. M. Arent, Andries de Kraker, Detwis Amerika. H. Greenfield, New port, Eugeland. Door bet hulppostkantoor ZuiddorpeJ. deBijke? De maaneclips, die op den 4 October, eerst- volgende ook voor deze streken zicbtbaar zijn zal, behoort tot de grootste verduisteringen, welke ooit waargenomen zijn. De roode gloed der maanschijf die gewoonlijk dit hemellichaam toch nog altijd voor ons oog zichtbaar doet zijn, en die veroor- zaakt wordt door de straalbreking der aarde, zal in het midden der totaliteit bijna, zoo niet geheel, verdwijnen, tengevolge waarvan de maan hoogst- waarschijnlijk geheel onzichtbaar zijn zal. In dat geval zou men de plaats der maan aan den hemel alleen kunnen vinden door het verdwijnen der sterren. De verduistering vangt aan des avonds te 8 uren 35 min., zij bereikt haren grootsten omvang te 10 uren 22 min. en eindigt 8 min. na middemacht. Hare grootte bedraagt ongeveer 18£ duim. De heer W. Goossen, tot 1879 geneeskun- dige te St. Aunaland, later te Hoek, heeft zich weder op eerstgenoemde plaats gevestigd. /namslug. 16 Sept. In den nacht van jongst- leden Zaterdag op Zondag zijn er op het erf van den molenaar J. Geelhoedt alhier een vijftal vol- wassen konijnen gestolen, waarvan de waarde geschat wordt op ongeveer 6 gulden. De jonge konijnen, die met de ontvreemde in hetzelfde hok zatenalsmede een groot aantal kippen liepen des morgens ongedeerd op het erf rond. Niet lang geleden werd er bij een ander inwoner dezer gemeente een dergelijke diefstal gepleegd. Hem werd nl. eene klokhen met ver- scheidene kuikens ontvreemd. De politie doet intusschen naar een en ander onderzoek en het is te hopen, dat de dader of daders dezer brutale diefstallen spoedig mogen gevat worden. Het Gerechtshof, te's Hage kamer van crim. za- ken, veroordeelde gisteren den arbeider uit Zaamslag, ter zake van diefstal in een bewoond huis, met behulp van een valschen sleutel en binnenbraak, onder verzachtende omstandigheden gepleegd, tot 2 jaar eenzame opsluiting. Granuw. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad op Dinsdag jl. is met 25 van de 42 geldig uitgebrachte stemmen gekozen de heer Jacobus van Damme, en alzoo ter vervanging van den heer P. J. D'Haens, welke ontslag heeft gevraagd. Overslag, 18 Sept. Gisteren morgen werd groote ontsteltenis onder de ingezetenen dezer gemeente verwekt door de mare, dat V. d. C. eerst zijne beminde en daarna zich zelven van het leven had beroofd. Nadat zij eerst getracht hadden zich te verdrinken, maar daartoe geen water genoeg vonden, heeft Y. d. C. zich van een vuurwapen bediend. Plan en uitvoering waren naar beider goedvinden, zegt men. Het gerucht loopt, dat beiden een schrijven hebben achtergelaten, waaruit mogelijk blijken zal of dit werkelijk zoo is. Schooiulijke. Tot gemeente-secretaris alhier is benoemd de heer J. A. Neeteson te Goes. Retranchement. Door den gemeenteraad is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer P. J. Evers, als secretaris en ontvanger dezer gemeente. 's Gravenhage, 19 Sept. Tweede Kamer. De Staatsbegrooting is door den Minister van Financien aangeboden. Trots de aanzienlijke bezuinigingen grijselijke glimlach verlichtte voor een oogenblik zijn gelaat en met de uiterste inspanning stamelde hijIk zal het beproeven ten einde toe. In dit oogenblik zegevierde de geest over het stofhet gelukte hem de woorden over te seinen, waaraan de dokter zooveel gewicht sclieen te hech- ten; hij vond zelfs de kracht om er aan toe te voegen Dit is het laatste bericht, dat gij zult ontvan- gen Ik sterfop mijnen posten Hierop volgden eenige onsamenhangende teekens, die geen sterveling had kunnen ontcijferen. De telegrafist viel achterover. Hij was dood Iedere eeuw heeft hare verheven helden gehad. Er gaat geen jaar voorbij, dat niet een mensch zijn leven opoffert om dat zijner evenmenschen te redden. Maar nooit, in geen tijd, in geen land zal men eene toewijding vinden zoo edel en groot als van dezen nederigen slaaf van den plicht, die, in de tegenwoordigheid van zijn stervende vrouw en kind, zijn eigen leed en smarten vergetende en slechts aan het heil van anderen denkende, moedig op zijnen post bezweek. Hij behoort zoowel aan het Noorden als aan het Zuiden, zoowel aan Europa als aan Amerika. Hij behoort aan de geheele menschheid en zoo het hem al aan bronzen of marmeren gedenktee- kenen moge ontbreken, zijne herinnering zal voor- zeker diep in alle edeldenkende harten worden gegrift. EINDE. op den gewonen dienst o. a. zeventien ton op het lager onderwijs is het tekort 15 millioen met in- begrip van de kostendereventueelezilverontmunting. Het tekort op de gewone uitgaven kan gedekt worden door terugneming van een vijfde gedeelte der personeele belasting, door verhooging van het overgangs- en zegelrecht op effecten en door nieuwe regeling der Staats-loterij. Het ongedekt tekort op diensten 1882 tot 1885 bedraagt 12f millioen. De Regeering kondigt eene tabaksbe- lasting en eene wijziging op de zegelbelasting aan. Na aanbieding der Staatsbegrooting besloot de Kamer a. s. Dinsdag eenige wetten te behandelen, o. a. tot wijziging van de zeevisscherijwet. Het af- deelings-onderzoek omtrent het ontwerp tot wijziging van art. 198 der grondwet zal Maandag a. s. plaats hebben. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Sep tember de volgende vonnissen uitgesproken P. d. Z., oud 76 jaar, koopman teTerNeuzen, is wegens het slaan van een bedienend beambte veroordeeld tot 15 dagen celstraf. J. D., oud 24 jaar, werkman te Westdorpe, is wegens het slaan van een bedienend beambte en rebellie veroord. tot 15 dagen celstraf. L. B., oud 39 jaar, aschkoopman te Koewacht, is wegens laster veroord. tot 6 dagen gevangenisstraf. W. K., oud 11 jaar, te Hontenisse (Ter Hole), is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot 3 dagen celstraf. De burgemeesters van Brussel, Gent, Luik, Bergen, Arlon en Antwerpen zijn Woensdag door den Koniug van Belgie ontvangen. De burgemeester van Brussel hield eene lange rede, waarin hij het gewicht betoogde der petities van 820 gemeenten met eene bevolking van 2,800,000 inwoners. De Koning antwoordde Ik ontvang uwe petitie als de uitdrukking van den wensch van een groot aantal burgers, bekleed met de waardigheid van gemeentelijke overheidspersonen. Ik heb evenzeer een groot aantal petities in tegenovergestelden zin ontvangen. Met het oog op dergelijke uiteen- loopende meeningen moet ik mij voegen naar den wil van het land, zooals die door de meerderheid der beide Kamers is uitgedrukt. Gij hebt te wel- willend mijne wijsheid geprezen, doch ik neem aan hetgeen gij zegt over mijn nauwgezette plichtsbe- trachting als constitutioneel souverein. Ik zal steeds getrouw blijven aan mijn eed en voort gaan te trachten den regelmatigen loop van den parlementairen regeeringsvorm te verzekereu. Ik zal nimmer onderscheid tusschen Belgen maken. Ik zal voor den eenen doen, wat ik voor de anderen gedaan heb. Mijn tegenwoordige bouding zal zijn als die in 1879, toen ik gebruik inaakte van mijn prerogatief, volgens den geest der grondwet. Ik dien Belgie onze beide groote partijen en de edele zaak der vrijheid, waaraan ik ten sterkste ben verknocht. Ik dank de burgemeesters voor hun gevoelens, die zij voor mijn persoon hebben geuit." Yervolgens ondervroeg de Koning de burgemeesters over den toestand, die uit de toepassing van de schoolwet voor hunne gemeenten zal geboren worden. De burgemeesters verlieten het paleis te 10J uur, oin zich naar het stadhuis te begeven. Een talrijke menigte juichte hen toe. De burgemeesters waren zichtbaar aangedaan. Een persoon, die de burgemeesters uitjouwde, werd voor het stadhuis in hechtenis genomen. Nog lang duurden de toejuichingen voort. Wereldtentoonstelling te Antwerpen 1885. De politieke conflicten in Belgie oefeneu geen nadeeligen invloed uit op de te Antwerpen onder handen zijnde werkenalle gebouwen zullen op den aangegeven datum gereed zijn en de opening van de tentoonstelling zal geen enkelen dag ver- traging ondervinden. Men legt ook reeds de laatste hand aan de onafzienbare kaden langs de Schelde. Deze wereldtentoonstelling van 1885 zal een ernstigen strijd te aanschouwen geven op het ge- bied van voortbrengselen en handel. De aanvragen om plaats in de machine-gebouwen zijn zoo talrijk" dat het uitvoerend comite een vergrooting van 8000 vierkante el aan de in aanbouw zijnde galerijen heeft moeten toevoegen. Antwerpen zal in 1885 het volkomen welslagen van een der wonderbaarlijkste uitvindingen van onzen tijd te aanschouwen geven. De proefnemingen van telefonische verbinding cp grooten afstand, die men gedaan heeft met muziekuitvoeriugen, hebben geheel aan de verwachtingen van het comite der electrische afdeeling beantwoordeen concert in het Vauxhall te Brussel heeft men kunnen hooren aan het oosterstation te Antwerpen, d. i. op een afstand van 50 mijlen. De Times meldt uit Hongkong van Woensdag dat het Fransche oorlogsschip Atalante een Chineesch koopvaardijschip geenterd heeft, toen dit de haven wilde binnenkomen. De Atalante wierp de kanonnen en munitie over boord. Onder den handelsstand heerscht hierover groote verbitteringdaar de handelsvaartuigen, als zij zonder geschut zijn, zich niet verdedigen kunnen tegen de zeeroovers die de kust onveilig maken. In Colorado, negen mijlen ten noorden van Greeley, is midden in de prairie cen uit 17 wagens bestaande trein in brand geraakt, waarmede de menagerie van het Orton-circus werd vervoerd. De 60 mannelijke leden van het gezelschap zaten in den wagen, die onmiddellijk op de locomotief volgde. Men had den waggon tot slaapzaal ingericht en met boven elkaar geplaatste bedden gevuld. Plot- seling om 1 uur in den nacht merkt een der mannen, die nog niet sliep, dat bij de deur een der bedden in brand stond. De wind wakkerde het vuur terstond aan en weldra heersehte algemeen de grootste verwarring. De trein werd spoedig tot staan ge- bracht, doch nu kwam het er op aan de 60 men- schen uit den wagen, waarvan de eenige uitgang door het vuur was afgesloten, te verlossen. Het was een verschrikkelijk tooneel. De andere wagens werden afgehaakt en terwijl de beangste dieren een vreeselijk gebrul aanhieven, trachtten de vrouwelijke leden van het gezelschap en de oppassers zooveel in hun vermogen was te helpen. Enkelen klommen op de locomotief, doch de meesten werden bedolven, toen de wanden van den wagen weldra in een stortten. Negen mannen, die zware brandwonden hadden gekregen, werden naar het hospitaal te Denver gebracht. Zoodra mogelijk werd de baan weer vrij gemaakt, zoodat de trein met het rampzalig overschot, meest lijken of ster- venden, naar Greeley doorstoomde. Hoeveel per- sonen door deze ramp het leven verloren, is nog niet met zekerheid bekend, doch vermoedelijk is slechts een zeer klein gedeelte van het mannelijk personeel gered. Omtrent de buitengewone hitte in Noord- Amerika wordt, zegt de N. It. Ct., in een particu- lieren brief uit New-York van 6 dezer het volgende geschreven //De hitte was ondraaglijken zelfs toen de zon was ondergegaan, was er van afkoeling geen sprake. Ik ging op het platte dak van ons huis, om te zien of er ook een wolkje aan den horizon te bespeuren wasmaar neen, prachtig maanlicht en heldere sterrenhemel. Het was alsof de maan warmte gaf. Te 12 uren (middernacht) 96 graden. In onze slaapkamer, niettegenstaande alle deuren en ramen tegen elkander open stondengeen tochtje, geen zuchtje om ons af te koelen. In bed was het niet om uit te houdenik ging grootendeels ontkleed voor het open raam zitten, maar het baatte niet; en het versje van den school- meester //wat is het van daag ongemeen drukkend weer" kwam mij meer dan eens voor den geest. De morgen brak aan, altijd nog hetzelfde weer, dezelfde hitte, wolkenlooze hemel, die, rosachtig van .kleur, ons onwillekeurig doet deuken aan een koperen deksel met vuur er op, boven onze aarde staande. Men denkt te smelten of te braden en toch wij zijn gezond." o De trekking der verloting der Internationale Landbouwtentoonstelling heeft plaats heden, Vrijdag 19 dezer, te 12 uren, op het Raadhuis te Amster dam. Wegens de heerschende droogte is het rooken op de openbare straat en in de nabijheid der huizen te Vriezenveen tijdelijk verboden. In het dorp Winterswijk worden door het groote aantal rupsen bijna alle te velde staande vruchten geheel afgevreten. De plaag is daar onrustbarend. Bij den veerman te Ochten heeft een varken 20 biggen geworpen. Zekere A. K., te Rotterdam, die zich in de vorige week als koloniaal voor zes jaar had verbonden, kreeg eergisteren berouw en om zich aan zijn verbintenis te onttrekken, heeft hij twee vingers van de rechterhand afgesneden. Hij werd in arrest genomen. Dinsdag stierven in Italie 325 personen aan cholera, waarvan 265 te Napels en 11 te Spezzia. Tot de slachtoffers der cholera te Napels behoort ook de zoon van den koning der Sandwichs-eilanden, die tijdelijk te Napels verblijf hield. Door de commissie voor de eerlang te Parijs te houden tentoonstelling van schootkinderen, zijn reeds 2700 zeldzame //exem- plaren" ingeschreven. Gedurende een bal in den schouwburg te Cahors is de vloer ingestort25 personen werden gewond. Te Kidwelly is een arme vrouw, Diana Lewis, in den hoogen ouder- dom van 105 jaar gestorven. De Chronique zegt, dat de benden Woensdagavond den Koning van Belgie uitjouwden en leve de republiekriepen. Uit Amsterdam wordt medegedeeld Welk een zegen de invoering der postpaketten, voornamelijk voor meer verwijderde streken is, moge blijken uit het volgende Iemand, wonende in Staats-Vlaanderen, verzoekt een zijner kennissen te Amsterdam, hem twee doosjes tandpoeder te willen zenden, hetgeen geschiedde. Ongelukkiger- wijze zag de meid tegen de moeite op om naar het postkantoor te gaan, en bracht het pakje bij Yan Gend Loos, door wier tusschenkomst het nu werd bezorgd voor f 3,15. Ware het per post- pakket verzonden, men had slechts vijftien cents moeten betalen. Yan een rijtuig, waarin een pasgehuwd paar was gezeten, dat van Hengelo naar Lochem reisde, sloegen de paarden op hoi. De jonge man sprong er uit, met het gevolg, dat hij op onderscheiden plaatsen gewond werd, vooral aan aangezicht en achterhoofd, daar kakebeenen en kin uit hun ver- band zijn geruchtook heeft hij gaten in het achterhoofd bekomen, zoodat de dokter in het eerst zelfs voor zijn leven vreesde. Ook de jonge vrouw en de voerman zijn uit het rijtuig gesprongen; de eerste bekwam in het geheel geen letsel, maar de voerman moet zich ook vrij erg aau het hoofd bezeerd hebben. Een 49jarige vrouw te Deventer heeft dezer dagen haar man en 8 kinderen heimelijk verlaten, om een bij haar inwonenden kostganger te volgen. Zij hebben een som gelds meegenomen, die vier weken te voren aan de spaarbank was opgezegd, benevens verschillende gouden en zilveren sieraden, die, evenals het geld uit de spaarbank, aan de vrouw toebehoorden. Het schijnt een goed over- legd plan te zijn geweest, want om haar doel te kunnen bereiken, had de vrouw haar man op reis laten gaan. In een plaatsje in Drente kreeg een hoofd der school dezer dagen een benoeming als zoodanig op een andere plaats. Om hem tot blijven te bewegen, trokken de boeren met een vet varken naar zijne woning. De man hield het varken en de boeren houden nu hun meester. Een tapper zag Woensdag twee mannen een vaatje jenever wegdragen, dat op zijn stoep lag. Hij achterhaalde ze en op zijn vraag wat ze met het vaatje deden, luidde 't antwoordWe vinden 't onbeheerd en wilden 't naar het politiebureel brengen. De tapper nam zijn vaatje naar huis en gaf den eerlijken vinders een fooi. Dit was nog 't best. Een dame, die dagelijks te Scheveningen bij het baden vrij ver in zee zwom en herhaaldelijk door de badknechts was gewaarschuwd, heeft deze week eens een lesje ontvangen. Onbekend met den stroom, kwam zij in eene zoogenaamde //mui" terecht, waaruit zij zelfs met de grootste krachts- iuspanning niet weder kon geraken. Toen haar krachten haar zouden begeven, was spoedig een badknecht te paard in haar nabijheid om haar be- honden aan wal te brengen. Een brief kaart, afkomstig van Gorontalo en aan een officier geadresseerd, doet sinds twee jaren de ronde in Indie, getuige de vijftien ver schillende poststempels die daarop prijken. Door inlichting van een bekende van den geadresseerde zal die brief kaart eindelijk terecht komenbedoelde officier bevindt zich nl. sedert in Nederland. Welken invloed soms het bijgeloof op den mensch kan uitoefenen, bewijst het volgende: //Ongeveer veertig jaren geleden," aldus luidde de verklaring die we dienaangaande vernamen, z/stond mijn huis meermalen in lichtelaaie. Na dien tijd herhaalde zich het verschijnsel een paar keeren weder, doch het was alles schijn, het was de voorloopige schijnaankondiging van een brand die eenmaal zou plaats hebben. Slechts weinige weken geleden herhaalde zich nogmaals het ver schijnsel, tot niet geringen schrik van dengene die het zag en aan deszelfs bewoners daarvan kennis gaf. Van nu aan bezielde de schrik alien en het //wanneer" zweefde als een onrustverwekkend spook hun voor oogen. Kostbaarheden werden ingepakt, maatregelen van voorzorg genomen en de meeste voorzichtigheid met het vuur in acht genomen in het huis, dat te Roswinkel stond, en bijna niet in brand zou kunnen geraken, dan door vuur in eigen huis of door het hemel vunr. En ziet den 2dBn September was de dag die aan de spanning een einde maakte, want des namiddags stond het huis van D. Folkers op genoemde plaats in lichtte- laaie en brandde af. Aan de voorloopige aankon- diging of het //vuurspooksel" had men het te danken i dat er veel gered is wat men gaarne zou redden." Wij laten dit verhaaltje, dat uit den mond van den eigenaar van genoemd verbrand perceel is ontvangen, voor hetgeen het is, en leveren het als een staaltje van het bijgeloof iu de achterhoeken van ons land. A. C. De beambten te New-York hebben eene dame aangehouden die, van Europa komende, in haar tournure voor eene waarde van 10,000 francs kunatoogen had verborgen, waarvoor 4500 francs rechten moesten worden voldaan. Het is een raadsel hoe iemand, die zooveel //oogen in den rug" heeft, de waakzaamheid der beambten niet beter heeft weten te verschalken. Te Borga, een kleine stad in zuidelijk Finland, werd in het voorjaar de leerlooier Ohman in zijn woning vermoord. Na een langdurig rechtsgeding kreeg men eindelijk de overtuigende bewijzen, dat die afschuwelijke daad door de vrouw en den zoon van het slachtoffer bedreven was. Dezer dagen werd het vonnis over de beide misdadigers uitgesproken, luidende Vrouw Amande Ohman en Johan Edvard Ohman worden de rechter hand afgehouwen en dan worden zij onthoofd; ver- volgens wordt de zoon geradbraakt en de vrouw op een brandstapel verbrand, en eindelijk wordt de zoon van zijn erfrecht vervallen verklaard en de vrouw ten eeuwigen dage het recht ontzegd te mogen hertrouwen. Dit vonnis werd door het hoog gerechtshof van Borga in een plechtige zitting uitgesproken. Wat een olifant kan verrichten, bleek dezer dagen te Halley, in den staat Idaho, met een grooten olifant Samson, van Coles dierenspel. Samson viel namelijk zijn oppasser aau, die zich haastig uit de voeten maakte. Een kooi met leeuwen stond het dier in den weg; het wierp die op zijde en doodde twee paarden. Yervolgens nam de olifant een stapel hout op en wierp de stukken overal heen. Intusschen was er veel volk toegesneld en men begon op het monster te scliieten, maar zonder

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2