aanbestedingT" Sparrensnoei en eta Slaitont, II Vinlelvn en WinlelpreeUaj, Handelsberichten. Advertentien. BEKENDMAK1NG. Openbare Verkooping. TER NEUZEN. aanbesteden: zelfmoord zijn vele drenkelingen, die men in de Seine vond, omgekomen. Ze zijn vermoord. Na- dat mannen of vrouwen waren beroofd, werden ze over deze of gene brug in de Seine geworpen. Om argelooze personen, die wat laat alleen liuis- waarts keeren te yangen en weerloos te maken bezigt men thans een gevaarlijk middel, namelijk een lasso dat in Zuid-Amerika te huis behoort. Het is een lange, buigzame en stevige riem, waar- van men bet uiteinde, eindigende in een lus, om het hoofd van het slachtoffer werpt. Met een Snellen ruk snoert de lus de keel toe, geraakt men van de beenen en weerloos valt men in de handen der nachtelijke roovers. In de vorige week keerde een student na mid- dernacht huiswaarts. Genaderd tot bij den boulevard des Italiens, werd hij op die manier aangerand. Gelukkigerwijs bracht hij den arm door de lus, waarop een vechtpartij ontstond tusschen den aan- gevallene en een viertal schavuiten. Op het rumoer kwamen een paar agenten af, die den aangevallene te hulp kwamen en zich van het gespuis meester raaakten. Als een bewijs van de weir.ig afschrikkende kracht der doodstraf, meldt het Ind. Weekbl. v. h. Rechtdat in het begin van dit jaar de gratie geweigerd werd aan twee Europeesche mi- litairen te Atjeh, die naar den vijand waren over- geloopen, niettegenstaande zij later vrijwillig waren teruggekeerd. Aan dit laatste feit werd weinig waarde gehecht, omdat die terugkeer blijkbaar slechts het gevolg was van het ellendig leven, dat zij bij de Atjehers hadden te verduren gehad en zij, indien het hun naar den zin was gemaakt, wel niet zouden zijn teruggekeerd. Hunne open- lijke bestraffing werd in het belang der krijgstucht onmisbaar geachtbeideu werden geexecuteerd. Toenmaals waren er in het geheel, die beide per sonen medegerekend, een vier- of vijftal Europee sche overlooperseen hunner, den bekenden Cohen, wist men sedert ook nog door verraad in handen te krijgen. Hij zit mede sedert op den dood te wachten. Thans, een half jaar na de execution en gevangenneming van Cohen, bedraagt het getal Europeesche overloopers te Atjehin de twintig Hoezeer het degelijk creosoteeren van hout perk stelt aan de verwoestingen door den paalworm teweeg gebracht, daarvan heeft men onlangs een overtuigend bewijs gezien, door de proeven genomen op last van de directie van Louisville en Nashv. spoorwegmaatschappij. Hout naar behooren gecreo- soteerd en palen van het gaafste cypressenhout werden voor eenigen tijd te East Pascagoula onder water gelegd. Dezer dagen is al dit hout opgehaald en het resultaat was als volgtHet gecreosoteerde hout had niets geleden maar al het overige geleek op honigraten. Door middel van het stelsel Van Reyssel- berghe heeft de Kouingin der Belgen Zaterdagavond in haar chalet te Ostende bijgewoond de opvoering van Eaust in het Theatre de la Monnaie te Brussel. De Koningin, schrijft men, hoorde even duidelijk alsof zij in de zaal was. Zondagavond zou H. M. langs dien zelfden weg de Huguenots bijwonen. De Belgische Minister van Oorlog Ponthus besloot een maatregel te nemen, die van hem zou doen spreken. Hij maakte een verordening, waarbij het dragen van een baard bij het leger verboden wordt. Nu vergat de Minister, dat Koning Leopold, het hoofd van het leger, zelf een baard draagt en daarop nogal prijs stelt en dat de Souverein met een baard is voorgesteld op de munten. Leopold zond de hem door den Minister voorgelegde verorde ning ongeteekend terug. Te Londen overleed voor korten tijd de be- roemde geneesheer sir Erasmus Wilson. Terwijl hij zich door de rijken vorstelijke honoraria betalen het, gaf hij deze weder uit ten bate van schen- kingen en stichtingen ten algemeenen nutte, en ontbrak het zijnen patienten aan middelen om te verkrijgen wat voor hen dienstig was, zoo tastte hij gaarne in de beurs. Uit eigen middelen richtte hij een leerstoel voor huidziekten, een anderen voor ziekteleer op en liet aan het hospitaal te Margate een afzonderlijken vleugel voor zeebaden bouwen. De zoogenaamde naald van Cleopatra, aan de Theemskade te Londen, liet hij tegen eene uitgaaf van 10,000 pond sterling uit Egvpte naar Engeland komen. Aan het //Royal college ot Surgeons," waarvan Wilson vroeger voorzitter was, heeft hij 185,000 pd. st. en aan drie geneeskundige inrichtingen van weldadigheid elk 5000 pd. st. vermaakt. Een rat heeft onlangs te Londen goede diensten bewezen bij het verleggen van telegraafkabels; zoo verhaalt het blad The Post. Men wilde door een buis een nieuwen kabel halen, toen men bemerkte, dat de draad, die bij het leggen van den eersten kabel er in gelegd was voor het doorsteken van verdere kabels, gebroken was. Dit groote bezwaar nu wist men te overwinnen met behulp van een daartoe gevangen rat. Men bond een draad aan de staart van het dier, joeg het de buis in en weldra kwam het aan den anderen kant er weer uit, met den draad, waarmee nu ge- makkelijk de kabel er door getrokken kon worden. Dokler Schoenborn te Koningsbergen deelt in een geneeskundig tijdschrift mede, dat drie jaren geleden een jong meisje begon te klagen over hevige pijn in de maag en bij onderzoek consta- teerde men op die hoogte een beweegbaar gezwel ter grootte van een vuist. Na tal van consulten werd eindelijk dit jaar besloten tot een operatie over te gaan. Men opende de maag en vond er een bundel haar in. Men haalde dezen er uit en de wond genas zeer spoedig. Bij haar herstel bekende het meisje, dat zij ongeveer vier jaren geleden, gedurende een geheel jaar met hare tanden de einden van hare vlechten had afgebeten en opgeslikt en dat hare medeleerlingen hetzelfde gedaan hadden in de hoop hierdoor een helderder stem te verkrijgen. Dit voorschrift is zeer slecht en gevaarlijk, want bij zeven dergelijke gevallen die door Oloquet aangehaald worden, zijn alien zeven overleden. INGEZONDEN STCRREN, ANNO 1814—1884. Geschiedkundige heeinnering van voor zeventig JAREN, TEN OPZICHTE VAN ZeEUWSCH-Vt.A ANDEREN. De gezegende staatsomwenteling in Nederland ten jare 1813 en 1814 verloste ook de landstreek, voormaals Staats-Ylaanderen geheeten, uit de macht van Frankrijk, van welk rijk het, sedert 1794, onder veel zuchtens, een deel had uitgemaakt, en bracht het toen, door vereeniging met de provincie Zeeland, onder het gebied der Vorsten van Oranje. Sas van Gent was de eerste plaats in dit oord, welke van de Franschen verlost en voor Nederland gewonneu werd. Den 18 Februari 1814 door eenige Donsche kozakken, onder den Russischen graaf Beyhaloff bezet en den volgenden dag, bij verdrag, door de Franschen met nederlegging der wapens ontruimd, schaarde deze stad zich ten zelfden dage onder Neerlands Souvereinen Yorst. Op dit voorbeeld van Sas van Gent, dacht men hier en daar in Staats-Vlaanderen aan ontijdige en gevaarlijke stappen, doch gelukkig kwam het tot geene daden en men verbeidde den gewenschten tijd. Den 17 April, van Napoleons val verzekerd, zag men hier alom de vrede-vlag van de torens wapperen. En toen in de eerste dagen van Mei de Franscheu in spijt en wrevel vertrokken, en door Nederlandsche krijgsmacht vervangen werden, toen bleek ook hier de ongeveinsde leus des harten: //Voor God, het Vaderland en Oranje Nadat nu door den Souvereinen Vorst, bij besluit van den 20 Mei 1814 eenige voorloopige schikkingen waren gemaakt, aangaande de verdeeling en de aanhangige zaken van Staats-Ylaanderen, werd het, op verlangen der bewoners, bij een nader Yorstelijk besluit, op den plechtigen Yaderlandschen dankdag, van den 20 Juli 1814, onder den naam van Zeeuwsch-Vlaanderen, met Zeeland vereenigd en onder dit gewestelijk bestuur gebracht, waardoor het voorzeker, te nauwer en sterker aan Neder land werd verbonden. Wolfaartsdijk. J. van der Baan. ZEETIJDINGE IV. Van 5 tot en met 8 Sept. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 5 Sept. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Empson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. 7 Sept. Duitsche schooner Beata, kap. Kohfahl, van Ciguillion met gerst. Zweedsche driem. schooner Familien, kap. Bengtsson, van Memel met hout. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumlev, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Midgley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Clifton Grove, kap. Windows, van Bristol met creosoot. 8 Sept. Eng. stoomb. Dynamo, kap. Moore, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Van 5 tot en met 8 Sept. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 6 Sept. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. Noordsche driem. schooner Emil, kap. Danielsen, naar Flekkefjord met ballast. 7 Sept. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Empson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberlev, naar Goole met stukg. 8 Sept. Eng. stoomb. Victory, kap. Midgley, naar Londen ledig. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 5 Sept. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, van Londen met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Woodhead, van Goole met kolen. 6 Sept. Deensche brik Johanne, kap. Harris, van Pitea met hout. 7 Sept. Spaansche stoomb. Abril, kap. Lezama, van Bilbao met menerie. 8 Sept. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, van Londen met stukg. Eng. stoomb. James Hoggkap. Fhilip, van Middlesbro met ruw ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 6 Sept. Eng. stoomb. John Wells, kap. Wood- head, naar Goole ledig. 7 Sept. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, naar Londen met stukg. Van 5 tot en met 8 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 38 binnenvaartuigen op en 31 afgesehut. PRIJZEN DER EFFECTED Amsterdam, 8 September. Rotterdam, 8 September. JHi Gent. 5 Sept. 29 Aug. R 0 E It S VAX IIE T GELD. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,95 h/48,00 if 12,05 12,11 Wij betuigen door deze aan alien, die van hunne belangstelling, bij het overlijden van ons dochtertje zoo van hier als elders deden blijken, onzen hartelijken dank. P. DREGMANS. K. DREGMANS-Mulderj Axel, 10 September 1884. De DIJKGRAAF van den PHILIPPINE- POLDER maakt bekend, dat eene vergadering van ingelanden zal gehouden worden op Donder- dag 18 September 1884, 's namiddags 3£ uur, in de herberg bewoond door J. de Kruger te Philippine. Philippine, den 9 September 1884. De Dijkgraaf voornoemd j E. CUELENAAR. Het Bestuur van den polder V a n L ij n d e ii zal op Zaterilag den 20 September 1884, des namiddags te 3 ure, te Ter Neuzen, ten kan- tore van den Ontvanger-Griffier, Het aanvullen en bijwerken met schorgrond van het beloop van den buiten- en van dat van den binnenberm van den zeedijk, en het maken van 5200 M*. win- termat, enz. De besteding geschiedt bij enkele inschrij- ving, naar de voorschriften van 1 der A. B., ecbter met deze wijziging dat de inschrijvingsbil- jetten vdor 2 uren des namiddags van den dag der besteding, vrachtvrij moeten zijn bezorgd ten kantore van den Ontvanger-Griffier, bij wien het bestek en voorwaarden voor de uitvoering der werken, van af 12 dezer, ter inzage liggen zal. De aan wij s zal plaats hebben op den dag de besteding voorafgaande, des voormiddags van 9 tot 10 uren, waartoe zal worden bijeenge- komen aan den zeedijk van den polder. Ter Neuzen, 9 September 1884. Het Bestuur voornoemd, J. VERPOORTE, Dijkgraaf. J. STURM, Ontvanger-Griffier. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van JOSEPH DE WINTER, schoenmaker en herbergier te Zuiddorpe, op Dilisdag den 16 September 1884, des middags 12 ure, in hetopen- baar verkoopen EENE GROOTE PARTIJ liggende in de gemeente Zuiddorpe, nabij de herberg //de Sterre," staande langs den grint- weg van Zuiddorpe naar Overslag, alwaar te vergaderen. Na een langdurig, doch zeer geduldig lijden behaagde het den Heer van leven en dood in den vroegen morgen van heden, van mij weg te nemen mijn innig geliefde echtgenoote SUZANNA JACOMINA PIETERSE, op den leeftijd van 29 jaar en 10 maanden mij nalatende 4 kinderen te jong om hun verlies te beseffen. Dat haar heengaan vrede was, moge mij troosten in mijne diepe smart. J. MULDER. Breskens, 9 September 1884. De ondergeteekenden betuigen hun- nen liartelijkeu (lank aan vrienden zoowel binnen als buiten deze gemeente, voor de vele en treffende blijken van deelneming in het zware verlies, door het afsterven van hun geliefden zoon ARIE geleden. Ter Neuzen, 8 Sept. 1884. J. TOLLENAAR. A. TOLLENAAR-De Lege. De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter A'euzen, zal ten verzoeke van de Weduwe en Erven DIRK DE BLAAIJ, wonende te Ter Neuzen, in de Tholensstraat, op Woensdag den 17 September 1884, des namiddags ten 1 ure, in het openbaar verkoopen 2 Koeien dik van Kalf, ongeveer 4000 kilogram Hooi, het Mest in den mestput; V E R D E R 1 Stampbak, Schop en Riek, 1 koop Brand- hout, een Spade, Bijl, Kapmes, Zagen, Houwe- len, Meelkist, Waterketel, Trog, Houtbak, Emmers met jok, Waschtob, Hektoliter en andere Maten; V O O R T S een Spiegel6 StoelenBank, Pluimbed, Kabinet, Kachel met toebehooren, Ketel met gueridon, Tafel, Matten, Raampjes, Schouw- stuk, Deurbel, Lampen, enz.; EINDELIJK NOG EENIGE z o o a 1 s Toonbank, Winkelborden, Koffiemolen, Bussen, Kistjes, Tonnen, koperen Balansen en Schalen, Maten en Gewickten, en wat meer zal worden geveild. Te vergaderen aan het woonhuis van gezegde Weduwe aldaar. Koopen tot en met f 3,— kontant. Vlaanderen, oudtijds Menapie en Land der Mo- rinenwerd in 863 een Graafschap, hetwelk vervolgens nagenoeg al het land tusschen de Noordzee en de Schelde bevatte. Dit Graafschap hetwelk onder verschillende heerschappijen geataan heeft, werd, tijdena het beataan van de Repnbliek der Vereenigde Nederlauden, verdeeld in Ooaten- rijkach-, Fransch- of Waalsch- en Staats-Vlaan deren, welk laatate of Noordelijk deel, in den Sp&anachen oorlog grootendeela door de Staten bemachtigd, bij den Mnnsterschen vrede aan Ne- derland werd afgestaan, niet ala eene afzonderlijke provincie, maar als tot de Generaliteitslanden be- hoorende. Ten jare 1794 met Belgie aan Frankrijk getrokken, werd Vlaanderen in twee departementen, van de Schelde en de Lijs, verdeeld. Bij de vestiging van het Koninkrijk der Nederlanden werd het eerste de provincie Oost- en het tweede West-Vlaanderenmaar dat deel, hetwelk voor de Fransche overheersching ala Staata-Vlaanderen bekend atond, werd toen bij de provincie Zeeland gevoegd en verkreeg toen den eigenaardigen naam van Zeenwach-Vlaanderen. pet. 671 79* 101| 110* Nederland. Certific. Werkelijke achald2* dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aandeei Handelmaatachappij 5 dito exploitatie Ned. staataspoorw. Belqie. Certificaten bij Rotichild 2* Frankrijk Inachrijvingen 8 Rusland. Obligatien 1798/1815 5 dito Hope Co. 1855 6e aerie 5 dito 1000 1864 5 dito Oostersche leening 2e serie 5 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 1866. ,5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4* Certific. dito 4 Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 Obligatien 18671869 4 Certificaten. 6 Aandeei spoorweg Gr. Maat 5 Oblig. di'.o .4* Aand. Baltische spoorweg 3 dito dito Jelez Orel 5 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Charkow Azow 5 Znid West apoorwegmaatschappg. 5 Polen. Schatkist obligatien .4 Oostenkijk. Oblig. in papier Mei/Nor. 5 dito dito Feb./Aug. 5 dito metall. in silver Jan./Juli. 5 dito dito April/Oet. 5 IIonqarije. Schatkistbiljetten .5 Italie. Certific. Amsterdam .5 Spanje Obligation Bnitenl. >11 dito Binnenlandsche 1* Turkue. Inschrijvinr Alg. schnld 5 Egyfte. Obi. Leening 1876 4 Portugal. Obligatien3 Amkrika. Obligatien (1877; .4 dito (1876) 4J Illinois certificaten van aandeei Union Pacific hoofdl. dito 6 Bkaziiie. Oblig. 1865 5 dito 1875 ,5 Bij rnimen aanvoer ging Tarwe aan 20 cents lager langzaam van de band. Pnike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 7.50 a f 8,00, mindere f 6,50 a 7,40 Rogge 6,00 a f 6,25 mindere 5,40 a 5,70. Gerst winter 5,10 a 5,40 mindere j 4,50 a f 5,00 zomer dito f 5.00 a f 5,25 mindere 4,50 a f 4,90. Haver korte f 3.70 a f 4,20 lange f 2,60 a f 3,60. Paardenboonen f 6,00 a f 7,00 mindere f 5 30 a f 6,50. Duivenboonen f 7,20 a f 7,80 mindere f 7,20 a f 7,50. Brnineboonen f 12 00 a 12.50 mindere f 10.50 a 10 75. Witteboonen Walchersche 14,00 a 15,00. Zeeuwsche f 11 75 a 12,50. mindere J 10,a 14,00. Erwten 8,25 a 8 50, mindere 7,75 a 8 00. Kana- riezaad beste f 8,50 a 9,mindere f 7,40 a f 8,40. Kooliaad f 9,50 a f 10,40. Zaailijnzaad f 11,00 a 12 25 Eieren 4,10 a f 4 20 per 100 stuks. Aardappelen Zeenwscha 1,60 a f 2,Zeeuwsche Ajuin f 1,25 per 50 kilo. 100* 82* 29} 57* 92} 130} 91* 122} 94} 56 93}} 57} 66} 67 67} 67} 86 49} 128} 99 98 Tarwe, witte, 100 k., id, Roode Rogge Gerst Haver Boekweit, p. hect. Duivenboonen Paardenboonen Koolzaad 100 k. Lijuzaad Kempzaad Lijnkoeken Koolzaadkoeken Kempzaadkoeken Eieren per 26 stuks fr. 21,00 a 21,50 15,50 20,00 19,00 15,25 ,,18,75 17.00 34 00 27,00 24*00 20,00 16 00 20,50 19,50 29,00 25,00 21,00 fr. 21,00 a 22,00 15,50 20,00 19,00 14,25 18,50 16,75 34,00 27,00 24,*00 20,00 16 00 20 50 20,00 29,00 25!00 21,00 2,25 ii 2,50 ,- Londen, 8 September. Tarwe en Meel gedrukt. Gerst en Mais onversnderd, Haver ferm. TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 3