Buitenland. Gemengde berichten. Landbouwberichten. tingen te dien aanzien, ten einde bij de voltrekking van Iran liuwelijk over te leggen, werd de naam Dominicus op last van den Commissaris des Konings geschrapt, zoodat beiden eenvoudig heeten Van den Bussche. De Goesche Courant voegt bij dit bericht nog bet volgende: In hoeverre dit bericht voor sommige personen van belang te achten is, kunnen wij niet beslissen, dit wp.ten wij zeer zeker, dat de naam De Laat de Kanter et op de daar aangegeven wijze is ontstaan. In de eerste plaats toch is de familie De Kanter vol- strekt niet van Zeeuwschen oorsprong, maar stamt zij, althans voor zoover dezen tak betreft, uit Gelder- land af, met name ait Zalt-Bommel. De eerste en teveus eeniste persoon, aan wieus naam De Laat is toegevoegd, was wijlen de beer VA. de Laat de Kanter, die in 1826 als ontvauger der registratie in Goes is gekomeu. Deze toevoeging geschiedde op verzoek van ziju oad—oom De Laat, met wien diens familienaam anders zou zijn uitgestorven en met toestemming van den Koning. Er is bier dus noch sprake van eene liefbebberij nocb van eene Zeeuwscbe familie. Ook omtrent den naam Elzevier Stokmans weten wij zeker, dat door afstammelingen van den notaris Elzevier Stokmans, vroeger te Heinkenszand, de naam van Elzevier gevoerd wordt, na bekomen goedkeuring van den Koning. Uit Wijk-aan-Zee wordt dd. 5 dezer gemeld: Heden strandden tusschen hier en Egmond de Engelscbe brik Levant en de Noordgche bark Socra tes, die beide gisteren van IJmuiden uitgezeild en door den hedennacht plotseling opgestoken storm overvallen waren. Van eerstgenoemd vaartuig wer- den 7 man, van bet laatste 10 man door de Egmon- der reddingboot gered. De gestationeerde redding- boot alhier kwam te laat ter plaatse wegens den 10 kilometer grooten afstand en ten gevolge van den bij het springtij moeielijk te passeeren smallen weg langs den duiuvoet, ook was de tijding van bet stranden zeer laat aangebracht, omdat de don- kere lucbt eene duidelijke verkenning bemoeilijkte. Het geval bracht groote opschudding onder de badgasten teweeg, en vooral de buitenlandsche be- zoekers begaven zich in menigte naar de strandings- plaats, om de wrakken te zien. Tengevolge van het uitbreken der cholera in Zuid—Italic heeft de Stoomvaart-maatschappij ffNederland," handelende in overleg met de Itegee- ring, orders gegeven om alle communicatie met Napels te vermijden. Het eiland Nisida, bet quarantaine-station van Napels zal worden aangedaan tot afgifte en inname der mails. De ontsmetting der uitgaande brieven beeft op Nisida zelf plaats. Sedert geruimen tijd reeds werden de passagiers, met bet oog op de mogelijklieid van de uitbreiding der ziekte in Italie, alleen aangenomen om te Amsterdam aan boord te gaan; van daar dat te Napels geen enkel passagier zal worden ingescheept. Ook worden geen proviaud, water of andere levensmiddelen aldaar aan boord genomen. Iedere gemeenschap met den wal wordt ten strengste geweerd. De thuiskomende scbepen zullen insgelijks iedere gemeenschap met Napels vermijden. Geen lading voor die plaats mag op Java worden ingenomen en in Italie wordt thans evenmin eenige lading voor Nederland ingescheept. De berichten uit Marseille geven hoop, dat die plaats spoedig weder als ontsmet zal kunnen be- scbouwd worden, in welk geval de maildienst weder op den gewonen voet zal kunnen worden voortgezet. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust beeft zich, naar aan- leiding van een opdracbt der jongste algemeene vergadering, per adres tot de directie der Maat- schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gewend met bet verzoek om ingelicht te worden aangaande de volgende, in den vorm van vragen gestelde pun ten a. Genieten al uw beambten, behalve waar buitengewone omstandigheden zulks onmogelijk maken, in werkelijkheid de acbt uren onafge- broken rust? b. Is uw personeel zoo groot, dat ieder een dag per week rust kan genieten, ook al valt dit niet altijd op een Zondag? c. Werken de arbeiders, de knechts in de smederijen des Zondags niet ook niet in den constructjewinkel te Zwolle? d. Hebben op de groote stations eenigen van bet personeel op geregelde tijden een geheelen of halven Zondag vrij? Af- e Bestaan er op de kleinere stations voor de Maats ambtenaren en ook voor de baan—brug— en kr wisselwachters vrije Zondagen? Op hoevele in het jaar zou hun getal kunnen worden begroot f. Is er ook verandering te brengen in het regeeringsvoorschrift, waardoor de Maatscbappij ge- bonden is, des Zondags een of meer goederen- treinen te laten rijden? g. Zijn de stationschefs verplicht, voor bet lossen van de op Zondag aankomende goederen en voor het bestellen daarvan zorg te dragen? TEll .\EUZEX, 0 September 1884. De beer H. J. van den Oord, commies-verifica- teur alhier, is tijdelijk geplaatst als chef van dienst in de beetwortelsuikerfabriek te Steenbergen met ingang van morgen. Na den afloop der werk- zaamheden in die fabriek, keert bij weder naar zijne standplaats Ter Neuzen. Bij het hoofdonderwijzers-examen op 4, 5 en 6 September te 's Hage gehouden, slaagden o. m. de heereu L. Ph. Weisfelt, thans onderwijzer te Montfoort, vroeger kweekeling aan de open bare school alhier, en de heer A. W. Wisse, onder wijzer te Axel. De Noordsche bark Brodrene, den 4 dezer aan den Westkapelschen dijk gestrand, ligt thans nabij den oever gezonkende bemanning is be- houden aan wal gekomen. Morgen zal het wrak, met tuigage en een klein gedeelte geredde in- ventaris, te Westkapelle publiek verkocht worden. Westdorpe. Ill de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, is de heer D. B. van Acker, als wethouder herbenoemd. RECHTSZAKEN. Arroudisseiiients-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Sept. de volgende vonnissen nitgesproken P. v. B., oud 25 jaar, landbouwerszoon te Graauw, geboren te Assenede, is wegens invoer van levend vee veroordeeld tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf met verbeurdverklaring der in beslag genomen varkens. J. d. B., oud 62 j., landbouwer te Koewacht, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 12 boete of 4 dagen gevangenisstraf. Schelpen bezitten ook als mestspecie groote waarde, namelijk, als zij ruw gemalen zijn. In dit opzicht moeten de schelpen zeer hoog geacht worden om de gewichtige diensten, welke zij be- wijzen. 13'/3 hektoliter gemalen schelpen, in eene oppervlakte van 4040 MA land goed ingewerkt, gaveu eene even groote opbrengst van knollen als 2240 Engelsche ponden vaaltmest van volkomen gelijke hoedanigheid. Ook van gerst en klaver kreeg men even goede oogsten, terwijl ook voor tarwe deze schelpmeststof zeer uitmuntend is. Op vele plaatsen vindt men deze geschenken in de aarde nog ouaangeroerd, nog in haar geheel in groote banken, die men gewoonlijk breekt of zich op andere wijze ten nutte maakt. Evenwel kan men dit doel op goedkooper manier en gemakke- lijker bereiken. Wanneer men er eene mestvaalt op aanlegt, dan zal de gier er van de schelpen oplossen en het een met het ander een bizonder goeden mest opleveren, die nevens de deugdelijk- heid ook de verdienste heeft van goedkoop te wezen. Ongebroken, dus in stukken, kunnen de schelpen ook op een taaien kleigrond met succes aangewend worden, omdat zij den bodem los en derhalve vruchtbaar maken, alsook geschikt voor het doordringen der wortelen. Men kan er jaren lang genot van hebben, omdat deze stof zeer langzaam tot ontbinding overgaat. Ook het schelpzand van vele onzer aan de kust gelegen streken, levert eene goede meststof. De schelpen, welke op den bodem der zee liggen ontbinden zich door den tijd en gaan fijn door de werking van den golfslag. Dit vereenigt zich met het fijne zand, en deze massa, die bij storm- weder op de kust gedreven wordt, kan met groot voordeel op het land gebracht worden. Innig en zorgvuldig vermengd, draagt het zeer bij tot ver- betering van kouden kleigrond en taaien leembodem. Landontginners zullen hiervan met voordeel partij kunnen trekken. Men is in Zuid-Bevelaud begonnen met het delveu van de winter—aardappelen. Terwijl zij niet zooveel opleveren als men wel verwachtte, geoordeeld naar den allerprachtigsten stand, is over het geheel de smaak der Zeeuwsche blauwen echter weer keurig. Het doorgroeien blijkt geen ernstige gevolgen te hebben gehad. De prijs is voor dit oogenblik laagvoor het mud besteedt men f 1,75. Men schrijft uit de Veluwe: De jacht op klein wild wordt Zaterdag a. s. geopend, behalve die op faisanten, waarvan de opening op 15 Oct. is bepaald Deze laatste maatregel wordt door vele jagers ten zeerste toegejuicht. Het jachtveld is vrij goed van wild voorzien; hazeu zijnerveel, patrijzen minder en korhoenders weinigvooral onder Barneveld treft men veel faisanten aan. Op plaatsen, waar men vroeger veel konijnen vond, zijn deze dieren in de laatste jaren sterk verminderd. Zondag heeft de contra-manifestatie te Brussel plaats gehad. De stoet was zeer talrijk, doch heeft niet zoo rustig haar weg kunnen afieggen als die verleden week. Te half twee nam de optocht een aanvang te midden van eene ongekende verwarring. De tele- grafische berichten meldeu daaromtrent het volgende: Gefluit, gehuil en geweldig geschreeuw weerklonk op verschillende punten was een verward gevecht. Onderscheiden personen zijn gearresteerd en eenigen zijn gewond in het gevechtvaandels en deviezen werden verscheurd. Te half drie is de manifestatie in tweeen gesne- den. De gendarmerie plaatste zich aan het hoofd van den stoet, terwijl de burgerwacht trachtte de orde in den stoet te herstellen. Te drie uren werd de verwarring algemeen. Op verschillende punten werd de stoet doorgesneden en was verdere voort- gang onmogelijk. Verscheidene agenten van politie werden gewond. De opschudding heeft den geheelen avond voort- geduurd, maar de orde is niet verder verstoord. In het geheel zijn 185 personen gearresteerd. Een groot aantal zijn gewond. Het leger handhaafde de rust in de stations, die niet op het grondgebied van Brussel gelegen zijn. Ook te Antwerpen is den geheelen avond een ontzachelijke menigte in den omtrek van het station op de been geweest, schreeuwende, joelende en vechtende. Het gerechtshof te Montpellier heeft dezer dagen een merkwaardig geval te beslissen gehad. De heer S. had den heer C. te Prades tot eenigen erfgenaam benoemd. Dit was niet naar den zin van des erflaters neef, die toen de nalatenschap openviel, niet meer of minder deed dan den erfgenaam te laten vervolgen wegens vergiftiging. Het lijk werd opgegraven en de vier benoemde deskundigen, een arts, een officier van gezondheid, een apotheker en een civiel ingenieur verklaarden in huu verslag, dat er vergiftiging had plaats gehad. Dejustitie die intusschen den erfgenaam in verzekerde bewaring had genomen vond het echter raadzaam ook de faculteit der hoogeschool te Montpellier te raad- plegen. Twee hoogleeraren werden daartoe benoemd en wat verklaarden zij in hun rapport Dat de //deskundigen" van Prades zich ten eeuenmale had- den vergist en de eenvoudigste regelen van een onderzoek omtrent vergiftiging hadden verzuimd, zij hadden namelijk reagentia gebruikt van zeer twijfelachtig gehalte. De professoren toonden aan, dat er geen denken was aan vergiftiging. De heer C. werd natuurlijk terstond op vrije voeten gesteld. Maar hij liet het er niet bij en stelde een vordering in tot schadevergoeding, zoo tegen zijn aanklager als tegen de vier //deskun digen." Het hof wees in hooger beroep dien eisch toe en veroordeelde den neef tot betaling van 2000 francs, de deskundigen te zamen tot betaling van 500 francs. Een verschrikkelijke storm heeft den 4 dezer ook te Blankenberghe gewoed. Het Engelsche jacht Louis, kapitein Jennings, is vergaan in het gezicht der haven. Van de zes personen der equipage zijn er drie onder de oogen van geheel de bevolking verdronken. De drie anderen hebben al zwemmende de kust kunnen bereiken. Zij waren alle zes in hun bootje gesprougen, dat on- middellijk omsloeg. De kapitein is onder het getal dooden. Verscheiden visscherssloepen verkeerden in het gezicht der haven in groot gevaar. Het was een verschrikkelijk schouwspel. De toestand der geredde schipbreukelingen is voldoende. De eerste hulp werd verstrekt door Dr. Bertels. Ziehier hun namenErnest Wilkenson, advocaat te KingstonChalles, scheepsmakelaar te Kingston en Boydell, ambtenaar te Surbiton. Het jacht, sedert een maand op een speeltocht, was te 1 uur uit Ostende vertrokken, met bestemming naar Engeland. Donderdagavond is een lijk aangespoeld, dat van den kapitein; het droeg werkmanskleeren. Nog twee personen worden vermist, n.l. de matroos Gerrald en een passagier George Philips. De visschers hebben zich kloek gedragen. De schipbreukelingen konden niet meer. Zij hadden eenige honderden meters gezwommen, toen de visschers hen hielpen. Het bootje spoelde dadelijk aan wal. Het jacht werd zeewaarts ge- slagen, in de richting der Hollandsche kust. Sommigen zeggen dat nog twee personen aan boord van het jacht zijn. Anderen houden vol, dat zij zes of ten minste vijf personen het jacht zagen verlaten en tegen de zee worstelen. Van het vaartuig was Donderdagochtend geen spoor meer te zien. Het water was Woensdag- avond zoo onstuimig, dat de badkoetsen van den zeedijk gehaald werden. Het was een helscli weer; de visscherssloepen zijn gelukkig ontkomen. Donderdagochtend was de zee kalm; het was een heldere zonneschijn en prachtig weer. Dat de porselein-makers ook liegen en bluffen blijkt uit hunne berichten, die aan de mureu van de groote steden geplakt worden. Men kan daar lezen dat de Chineezen eene groote overwinning hebben behaald op de Eranschen en dat het Eransche escader geheel vernietigd is, zoo zelfs, dat het op den Min geheel verdwenen is spoorloos Aan het etablissement //Eeijenoord" zijn Zaterdag 38 ketelmakers ontslagen. Het totaal ontslagenen in de laatste maanden bedraagt p. m. 600. Door een koopman te A Heerenhoek is voor 50 peren de som van f 40 besteed. Zaterdag voor den middag is te Helmond eene dame, gelogeerd bij haren broeder, fabrikant aldaar, in een badkuip verdronken. Een koloniaal, die in Den Haag uit" was geweest, werd een taschje met ongeveer f 200, een gedeelte van zijn handgeld, ontstolen. Te Tilburg heeft men een geheel politiebureau omvergehaald en vernield. Deuren, vensters, tafels, stoelen, alles werd kort en klein geslagen. Op- merkelijk genoeg zijn de daders zoek. Te Hel mond kwamen in de goederenloods twee prachtige ijsvogels (mannetje en wijfje) binnenvliegen, die aldaar opgevangen en zorgvuldig verpleegd worden. lets zeldzaams om dezen tijd des jaars. Bij een brand in een zwavelmijn te Nicocia (Sicilte) zijn 29 menschen omgekomen. In een der voorsteden van Weenen zijn drukperseu, aan anar- chisten behoorendc, met pas gedrukte revolutionaire proclamaties in beslag genomen; 4 mannen en 3 vrouwen werden gearresteerdIn Italie stierven Zaterdag 146 oholerazieken, van welke 20 te Spezzia en 96 te Napels. Men schrijft uit Nieuwediep dd. 5 Sept. Een vrij hevige storm woedde den afgeloopen nacht uit het noordwesten. Een gedeelte der van hier uitgezeilde visschersvloot bevond zich in zee en niet ten onrechte was men bezorgd omtrent het lot der opvarenden. De gevolgen van den vorigen najaarsstorm waren nog niet uit het ge- heugen gewischt en ook ditmaal bleken de arme visschers niet te zijn gespaard. In de morgenschemering ontwaarde men een klein vaartuig, dat op de zandplaat Onrust was gestrand en het tegen de nog woedende ele- menten zwaar had te verantwoorden. Met den meesten spoed werd de stoomsleepboot Hercules in gereedheid gebracht en, de met elf rappe gasten bemande reddingboot op sleeptouw nemende, vertrok deze onverwijld naar de strandingsplaats. Aldaar aangekomen werd de reddingboot door de branding heen gestuurd en na weinige oogen- blikken waren de drie opvarenden van het ranke scheepje, hetwelk bleek te zijn het visschersvaartuig U. K. 103, schipper M. de Boer, in veiligheid. Een treuriger tijding werd later bekend. De Urker visschuit No. 133, schipper Kramer nl., was bui- tengaats omgeslagen. De schipper wist zich aan een stuk wrakhout drijvende te houden en werd na geruimen tijd door de visschuit H. D. 8 opge- merkt en gered, doch de twee andere opvarenden vonden jammerlijk hun dood in de golven. De redders der bemanuing van eerstgenoemd vaartuig warenC. de Hoover, T. Rijkers, M. Hart, J. Bijl, L. van den Broek, A. van den Broek, F. van Brederode, H. Kenniuk, H. Kuiper, G. Huur- man en K. Klaassen. Van verdere scheepsrampen in de nabij heid onzer kust is tot heden niets bekend. Een uit Nederland afkomstig en voor Java's oosthoek bestemd ambtenaar heeft den Directeur van B. B. het volgend bewijs van epistolaire be- kwaamheid toegezonden z/HoogEdele Heer! Met referte aan uw besluit, heb ik de eer mede te deelen, dat. ik nog niet lekker ben, als de doctermij zegt, dat ik nog in Batavia vertoeven wil. De lengte van mijn verlof wordt geschat op 30 dagen. De ambtenaar voor de burgerlijke dienst." Zoudagnacht werd in het buiten de kom van Meppel liggend vaartuig van schipper J. Troost, uit Hoogeveen, geladen met turf, brand ontdekt. Het vuur, dat reeds vrij wat voortgang had gemaakt, is men gelukkig door spoedige hulp van brandweer en nachtpolitie meester kunnen worden. De beide opvarenden bemerkten tijdig het gevaar en hebben zich kunnen redden. Men schrijft ons uit Purmerend, dat de machinist van het stoomgemaal te Wijde Wormer, dezer dagen met zijne huisgenooten naar Amster dam gegaan zijnde, op vriendelijke uitnoodiging van een Duitscher, aan wien hij voor eenige dagen gastvrijheid had verleend, bij zijn terugkomst ont dekt heeft, dat tijdens zijne afwezigheid door middel van inbraak uit de huiskamer verscheidene kostbaarheden en kleederen gestoleu waren. Hier van wordt verdacht gehouden bedoelde Duitscher, die volgens afspraak het reisgezelschap aan het station aldaar had moeten afhalen doch nergens te viuden was, terwijl men hem op dien dag in de nabijheid van de plaats van het misdrijf heeft gezien. Onder Schiedam zijn door den storm de werken der waterleiding in de Keilen aan de rivier de Maas, tot ophooging van het terrein en het graven van een haventje, ondergeloopen. Een aldaar op- geworpen dijk is gedeeltelijk weggeslagen, zoodat de werklieden, die in keeten verblijf hielden, in allerijl met vrouwen en kinderen zich van het ter rein moesten verwijderen en in de politiewacht aan de Hoofdstraat een onderkomen vonden. Eenige sjouwerlieden mochten er in slagen de vijf paarden van den stoommolen //De Cvcloop" uit de Keilen te halen, terwijl de veehouders eveneens in allerijl hun vee, dat daar graasde, voor gevaar van te verdrinken hebben behoed. Een vrouwtje, dat Donderdag met haaraan- staande ten Raadhuize te Amsterdam haar voorge- nomen huwelijk had doen aanteekenen, werd's avonds laat smoordronken op straat gevonden. 's Morgens haalde do bruidegom haar van het politiebureel af. Het schijnt hem echter niet van de huwelijks- reis te hebben afgeschrikt. Een vreeselijk onweer ontlastte zich Vrijdag aan de zeekust bij Bergen (N.-H.) Een jonge, in het voorjaar pas gehuwde boer, aan den Berger- weg naar Koedijk, werd in zijn slaap doodelijk door den bliksem getroffen en in korten tijd werd de gansche huizinge eene prooi der vlammen. Bij gebrek aan slooten viel er aan blusschen niet te denken. Er was niets verzekerd. Terwijl het Zaterdag tegen middernacht buiten- gewoon druk was op de Voorburgsche kermis, brak de storm plotseling alle vermaak af en joeg alles huiswaarts; maar het gevolg van den overval en de overhaaste vlucht werkte niet weinig mede om onder de kermistenten een ware verwoesting aan te richten. De ijverige zorg der dienstdoende politieambtenarenBranderhout. uit Hijswijk en Gorter van Yoorburg, voorkwam echter erger kwaad, daar zij onmiddellijk de vuren deden blus schen, waaruit reeds een ware vonkenregen dreigend over de zoo brandbare omgeving zich verspreidde. Dezer dagen is de politie te Parijs op het spoor gekomen van groote misdadeu. Niet door ■mil ■■wiiibii ■■■mini mm iibi uiii[■■nn iiii i n i nw i mm minium i i mme

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2