Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 2014. Woensdag 3 September 1884. 24e Jaargang. CECILS A. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verschljnt Diusdag- en Vrijdngavoud bij deu ultgevcr P. J. VAN DE S A N D E te Ter Nenzen. Politieli Overzicht. De eerste berichten over de wapenfeiten van admiraal Courbet, die aan de Chineesche kust kruist, zijn uit Engelsche bronnen afkomstigtoch blijkeu ze in hoofdzaak waar te zijn. De berichten van den admiraal zelf getuigen dit. Dat Courbet niet vroeger iets mededeelde, wordt door de Fransche pers op deze wijze verklaard. De stad Foo-Chow ligt op 44 mijlen afstand van de zee, aan den linker- oever van de rivier de Min, welke bij hare monding door het eiland Woo-Foo in twee armen het Noorder- en het Zuiderkanaal wordt verdeeld. Bij het opvaren van de Min legt men 22 mijlen af in W. Z. W. richting; daarna verandert de rivier plotseling in haren loop, zoodat men de overige 22 mijlen tot Foo-Chow in N. W. richting aflegt. Het arsenaal bevindt zich op het punt, waar de rivier een hoek maakt, dus halverwege tusschen de zee en de stad Foo-Chow. Het blijkt nu, dat admiraal Courbet, langs eene reeks van goedge- wapende forten, de rivier is opgevaren tot even voorbij het arsenaal, daar met zijne schepen positie heeft genomen en dus, bij het bombardement, het arsenaal en de daarbij behoorende werken vdor zich, en de stad Foo-Chow, op een afstand van eenige uren, achter zich had. Waarom de forten beneden het arsenaal het Fransche escader onge- hinderd lieten voorbij varen is niet duidelijk. Misschien heeft men gehoopt dat het voor Foo- Chow aanmerkelijke verliezen zou lijden en zoo in de fuik zou geloopen zijn. Volgens het Italiaansche blad La Stampa zou de Duitsche regeering nog geen officieele voorstellen gedaan hebbeu omtrent een congres, waarop de Congo-quaestie zou worden behandeld. Zoodra dr. Nachtigall, die de zaak op de plaats zelve moet or.derzoeken, zal zijn teruggekeerd, zal men iets daaroratrent nader vernemen. Omtrent de vestiging aan de Cameroon-rivier in de golf van Biafra verneemt men het volgende Tusschen de Negerstammen aldaar heerscht groote spanning, die niet zelden tot vechtpartijen overslaat. De kuststammen hebben het monopolie van den tusschenhandel met de binnenlandsche en weigeren der Europeesche kooplieden den doortocht, om zich met de stammen, hooger op aan de rivier, in betrekking te stellen. Dit begon de laatsten te vervelen en de kuststammen, voor dadelijkheden beducht, besloten zich onder Engelands bescherming te stellen. Van Engeland kwam echter geen ant- woord en nu besloten de Duitsche kooplieden bescherming van Duitschland te vragen. Dat hunne Engelsche collega's hiermee niet erg waren inge- nomen, spreekt, en om de sympathie voor Duitsch land te blusschen verspreidde men het gerucht onder de inboorlingen dat zij, onder Duitschland komende, soldaat moesten worden om aan den oorlog met Frankrijk deel te nemen. Zij kwamen dus tegen FEUIL LiEton" 13) Den volgenden morgen zeide hij mij, dat hij van mij moest scheiden. Hij wilde geen soldaat meer worden, omdat hij het niet verdragen kon dat een gebeurtenis, voor hem als een zwaard van Damocles, elk oogenblik zijn bestaan en zijn eer bedreigde. Ik wilde vragen, maar hij weigerde elke ophelde- ring en hij deed mij beloven, dat ik een commissie, die hij mij misschien eerst na geruimen tijd zou geven, zou uitvoeren uit oude vriendschap, waarbij ik hem echter in geen geval mocht verraden. Ik gaf mijn woord, dat ik nu verbreek, nadat ik zijn commissie reeds lang heb uitgevoerd. Nogmaals omhelsde ik hemwij namen afscheid en sinds heb ik hem niet meer teruggezien." De jonkman zweeg nu hevig ontroerd. Na een poos zeide Cecilia: Welke commissie gaf hij u? Zeg mij alles." ,/llij was weg en bleef verdwenen," ging hij voort. //Zelt's zijn ouders, die ik opzocht, wisten niets van hem. Ik beweende hem als een doode, want hij was mijner trauen waardig. In zijn karakter lag de kiem van alle mannelijke deugden; hem kenteekenden moed, adel en stipt rechtvaardigheids- gevoel. Lichtzinnigheid en hartstochtelijke lievig- heid konden zijn schitterende eigenschappen maar voor een oogenblik verduisteren. En toch kon ik maar niet begrijpen wat hem zoover wegdreef. hunne Koningen (Stamhoofden) in verzet. De Duitschers wisten echter die verkeerde opvatting te doen verdwijnen en te bewerken, dat de souve- reiniteit werd opgedragen aan de iirma Karl Woerman en Janzen Thormahlen te Hamburg, welke de bescherming van Duitschland beloofden. Men wachtte nog de aankorast der Mbwe, toen een Engelsch oorlogschip landde en de //Koningen" door den kommandant werden saamgeroepen. Deze ver- klaarde het geheele overleg met Duitschland voor fopperij. Intusschen verschijnt de Mowe met dr. Nachtigall en hijscht de Duitsche vlag. Koning Humbert heeft Busea bezocht, waar ook de eerste Minister Depretis was om hem te be- groeten. Na een onderhoud met de autoriteiten begaf hij zich naar het hospitaal en de lazarets en ging daarna verschillende choleralijders in hun eigen woniug bezoeken. Hij vertrok en liet 10,000 lire achter voor de behoeftigen. Volgens de //Figaro" bestaat in Italie nog een tak van den Oranje-stam. Met behulp van den prefect van Consenza verzamelt zij de documenten om de afkomst te bewijzen met het oog op de erfenis van onzen overleden Kroonprins. Oostenrijk is ook al geprikkeld door de resul- taten der koloniale politiek van den Duitschen Rijkskanselier. Een viertal schepen der marine heoben last ontvangen de Oostenrijksche vlag te vertoonen op vreemde kusten. Het escader zal waarschijulijk naar den Congo varen en daarna naar Zuid-Amerika, misschien ook om onbeheerd land in bezit te nemen. De benoeming van Lord Wolseley, den man, die reeds menige Engelsche expeditie met goed gevolg heeft aangevoerd, is in Engeland met inge- nomenheid begroet, als een bewijs dat het der regeering ernst wordt om Gordon te ontzetten, die slechts door den Moedir van Dongola met Egypte in gemeenschap staat. Uit Luxemburg wordt aan het Hbl. geschreven, dat HH. MM. de Koning-Groothertog en de Koningiu-Groothertogiu, in 't laatst van September op het kasteel Colmar-Berg zullen aankomen, om er voor eenige weken te vertoeven. Gedurende Zr. Ms. verblijf aldaar, zal het ruiterstandbeeld van Koning Willern II worden onthuld. De juiste dag is nog niet vastgesteld. De vierde verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd Zondag in de residentie en alom in deu lande feestelijk herdacht. Meer dan gewoon- lijk wapperden van lands-, stads- en particuliere gebouwen de nationale en oranjevlaggen. Zooals aangekondigd was hield het garnizoen, ondanks het onbestendig weder, een groote parade in het Deelneming aan een tweegevecht kostte mij een paar maanden gevangenstraf. Toen zag ik u, Cecilia, in het huis van uw voogd. Gij maaktet op mij een diepen indruk. Ik geloofde dat ik u beminde, maar mijn aangeboren schuchterheid hield mij op een afstand. Ik wilde u niet spreken, voor mijn ouders mijn neiging hadden goedgekeurd. Toen kreeg ik uit de derde hand-een brief van mijn vriend, die mij aan de belofte herinnerde, welke ik bij het afscheid had gegeven. Ik moest u een doosje bezorgen, maar gij mocht niet we ten van wien het kwam. Hij kon niet gerust leven, voordat hij wist, dat het in uw handen was. Ik vervulde zijn wensch en ik hoopte tevens dat ik mijn eigen wenschen zou kunnen bevredigen. Gij weet hoe ik teleurgesteld werd. Gij weest zijn zeuding en mijn aanzoek van de hand. Gij deed het hard- vochtig, wat ik verdroeg, omdat het geheim van mijn vriend ongeschonden moest blijven." //Ver- geef het mij," smeekte Cecilia, terwijl zij hem haar hand gaf. //Ik beminde u niet; ik verwisselde u met een ongelukkige; ik zou uw geheim toen bijna verraden hebben en zie nu zelf in dat ik onrecht- vaardig handelde." Nu ging de deur zacht open en Adelaide stak haar krullebol naar binnen. Zij vroeg: //Welke gewichtige geheimen hebt gij el- kander toch mede te deelen? Mag ik ook niet even luisteren Mama jaagt mij ook al wegZij heeft een brief gekregen, die haar erg bedroefd heeft gemaakt en toch wil zij hem mij Malieveld, onder bevel van den kommandant van het 2e reg. veldartillerie, kolonel Mazel. Gene- raal-majoor Van Bel hieldvan een grooten staf vergezeldeen inspectie over de troepen die later den gebruikelijken defileermarsch maak- ten. Reehts van den generaal, bij de niet in dienst zijnde officieren, stonden de vertegenwoor- digers van de Kon. vereeniging //Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" met de banier, links de kadets der Kon. mil. academie en de adelborsten te 's Gravenhage met verlof en de verdere toeschouwers, die tot het veld toegang hadden. De generaal, die bij zijn komst door alle aan- wezigen gecomplimenteerd werd, sprak eerst de deputatie van de vereeniging het Eereteeken aan en daarna de cadets en adelborsten. Hij deelde aan gemelde deputatie mede, dat hij de jongelieden gewezen had op die kleine groep van oud-krijgers, die getoond hadden hun leven voor Koning en Vaderland veil te hebben, en dat hij hen tot voorbeeld had gesteld van hetgeen een militair met liefde voor zijn stand bezield, worden kan. Een buitengewoon groote menigte wandelaars en belangstellenden was van dit militair schouw- spel getuige. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, Haar hooge ingenomenheid te doen betuigen met het voornemen, opgevat door den bejaarden ge- neesheer A. Hoek en mevrouw de wed. Bulkley, geb. Bekking, om te Apeldoorn een speeltuin op te richten voor de behoeftigej kinderen van de openbare scholen aldaar. H. M. heeft niet alleen op de vriendelijkste wijze Haar toestemming gegeven, dat de naam van het Kroonprinsesje aan dezen speeltuin mag gegeven worden, maar ook door een geldelijke bijdrage van Haar groote belangstelling in deze stichting doen blijken. Bij de Twee.de Kamer is ingediend een wets- ontwerp van den volgenden inhoud: 1. Er bestaat grond om het volgende voorstel van verandering van art. 198 der Grond wet van het Koninkrijk der Nederlanden in overweging te nemen 2. Art. 198 der Grondwet wordt gelezen als volgt //Gedurende een regentschap kan in de opvolging van den troon geen verandering worden gebracht." Naar aanleiding van het bericht in de Midd. Ct. over het verhandelde in den gemeenteraad van IJzeudijke, is door den burgemeester van IJzen- dijke, als hulp-officier van justitie, tegen den redacteur van dat blad eene vervolging ingesteld wegens laster. H. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens telegram van den inspecteur van het loodswezen enz. te Ylissingen, niet laten zien. Ten slotte loop ik alien in den weg//Kom maar hierriep Cecilia. Ous stoort gij niet!" //Ja, wat was er toch te biechten vroeg het lieve meisje, terwijl zij beiden aankeek. //Wij spraken over een gemeenschappe- lijken vriend, dien wij beiden verloren hebben," zei de jonkman. //En daarbij," zeide Cecilia, //heb ik een vriend en heeft uw verloofde een vriendin gevonden en u moet ik bedanken, omdat ge mij dien vriend tot neef wilt geven." Adelaide omarmde haar en de jonkman kuste haar hand. Nu trad de tante binnen. Zij had gescbreid en gekrenkt sprak zij//Wij mogen niet gelukkig worden. De advocaat stuurt mij het ant woord van mijn zoon. Hij wil met u, Cecilia, geen vergelijk sluiten. Hij slaat alles af. Hij is onverzoenlijk, al is dat ook onze ondergang. Ja, wij mogen niet gelukkig worden." „Gij zijt al gelukkig, tanteriep Cecilia. „Kijk maar eens naar dat paar een zegen uwe dochter." IX. Cecilia gevoelde weldra dat haar verblijven bij de tante, zoolang het bruidspaar er was, iets vreemds, iets gedwongens had. Nu de zoon Cecilia's grootmoedig aanbod niet wilde aannemen, was de moeder ontstemd en prikkelbaar en haar slechte luim trof vooral de nicht, die voor haar onbaat- zuchtige grootmoedigheid toch niets dan dank moest verdienen. Een grootmoedig hart kan echter dd. 30 Aug. jl., het Belgische lichtschip ;/Wan- delaar" weder in station is gelegd voor de Schelde. Bij de suikerfabrikanten in Noord-Brabant gaat ter teekening rond een adres aan de ad- ministratie der Staatsspoorwegen in Belgie, hou- dende verzoek om verlaging van het tarief voor het vervoer van suiker naar Antwerpen. In dit adres wordt er op gewezen, dat ieder jaar uit Noord-Brabant ongeveer 10,000 ton ruwe suiker naar Antwerpen wordt verzonden, welk transport nu grootendeels per schip plaats heeft wegens de zeer hooge vrachtprijzen per spoor. De justitie te Zwolle zet hare onderzoekingen ijverig voort in zake het ongevaldat eenige weken geleden voor Genemuiden plaats had, waar een zestal personen bij het naderen van de stoom- boot //Meppel," met een roeiboot omgeslagen en te water geraakt zijn. Men schrijft namelijk dit onge val toe aan schromelijke nalatigheid van den gezag- voerder der stoomboot. De haringvisscherij zoo schrijft men uit Vlaardingen is dit jaar zoo overvloedig als bij geen menschengehengen heeft plaats gehad tot op dit oogenblik is er reeds 98,000 ton aangevoerd, tegen 38,000 ton op denzelfden datum van het vorig jaar, alzoo nu 60,000 ton meer. Er zijn loggers, die in 6 of 8 nachten visschens hun schip vol vangen, ja zelfs nog weg moeten werpen. En niettegenstaande deze buitengewone vangst, verdienen de visschers weinig, want de prijzen zijn zeer laag en de besommingen dus ook mager. Daar de visschers op deelgeld varen, ver dienen zij ook weinig. Uit Dordrecht wordt van 30 Aug. gemeld: De socialistische manifestatie heeft niet plaats gehad hoewel het hard regende wemelden de straten van menschen. De orde werd niet gestoord. De ongeregeldheden onder de bevolking van de gevangenis voor jeugdige misdadigers //de Kruis- berg" bij Deutichem, zijn uitgebroken nadat zekere geest van verzet zich in de laatste weken onder de jongelingen reeds getoond had. Toen de ter hulpe ontboden troepen aankwamen, werden zij, op verzoek van den kommandant der gevangenis, den heer Salomon, op het voorplein opgesteld, en de verschillende klassen der gevangenen alien tegenover de gewapende macht vereenigd. De kommandant sprak de jeugdige veroordeelden op zeer ernstige wijze aan en wees hun op het misdadig verzet, door enkelen hunner in de laatste dagen gepleegd. Hij bracht hun onder het oog, dat, indien zij nu trachten te ontvluchten, zij hun eigen dood zochten, daar het geheele gebouw door schildwachten, met geladen geweren zou worden omringd, met het bevel den eersten den besten vluchteling neer te schieten. Vervolgens werden de klassen naar de slaapzalen gebracht, en alien gedroegen zich verder ordelijk. maar alleen dankbaar zijn, terwijl dankbaarheid voor kleingeestige naturen drukkend is en ont- moedigend. En bedanken voor verijdelde vriende- lijke bedoelingen is dubbel moeielijk en hier was het tevens afkeuring van het gedrag des zoons. De verloofde beminde Adelaide wel, die zijn neiging volkomen waardig was, maar zijn hartstocht was koel. Het was hem genoeg, dat hij iemand ge lukkig maakte en dat hij zijn dankbaarheid kon betuigen aan de zuster van den vriend, die hem als knaap het leven had gered. Cecilia zou hij misschien vuriger bemind hebben dan Adelaide en hoewel hij zijn gevoel voor Cecilia gemakkelijk had overwonnen, toch bleef haar tegenwoordigheid hem pijnlijk. Dit bemerkte Cecilia weldra en zij ging nu naar een van haar goederen, waar haar reisgenoote, de weduwe, haar verwachtte. Dat, wat Adelaide's verloofde haar gezegd had, hield haar meer bezig dan zij voor mogelijk had ge- houden. Het was de oplossing van een raadsel, dat zeer grooten invloed op haar leven had gehad, dat haar druk had bezig gehouden en dat zij maar door aanhoudende werkzaamheid op den achtergrond had kunnen dringen. Ja, zij moest bekennen dat de ongelukkige, die met een misdaad haar levens- pad had gekruist, lange jaren haar eenigst droom- beeld was geweest en dat het karakter, wat haar verbeelding hem had gegeven, juist overeenstemde met het karakter, dat de vriend hem gaf. Dat karakter had zij kunnen beminnen, want een zonde TER \EI7.E\.S('HE (OIRAYT —B—«a—f HI WnBWBf'TWWtegygtU

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1