Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. mgam GetdEeening f 2900. No. 2013. Zaterdag 30 Augustus 1884. 24e Jaargang BElvEN DMAKING. GELBLEEHING sloiten, pot f 2000, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ^(fp I ADVERTENTIENj Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verschljnt Dinsdng- en Vrijdngavond blj den ultgever P. .1. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. te TER NEUZEN van Maandag, 15 tot Zater- dag', 20 September 1884. Ter Neuzen, 28 Augustus 1884. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AXEL, brengen ter konnis van belanghebbenden, dat te beginnen op 11 September aanstaande, van wege de gemeente eene algemeene opnemiug zal worden gehouden van de WECEN en VOET- I'ADEN met de KI \ST\VERRE\. Axel, den 30 Augustus 1884. Burgemeester en Wethouders voornoerad, PIETER VAN FRAAIJENHOVE, l.B. De Secretaris, J. v. D. SCllOONAKKER. Het GEMEENTEBESTUUR van HENGST- DIJK, als daartoe gemachtigd door Heeren Gede- puteerde Staten van Zeeland, zal ten beboeve dier gemeente eene in aandeelen van f 100, die jaarlijks aflosbaar zullen uitgegeven worden tegen 4 pCt. Gegadigden worden verzocht hunne inschrijvingen in te leveren vdor of uiterlijk op den 20 September a. s. ter secretarie der gemeente, alwaar verdere inlichtingen ten deze verkrijgbaar zijn. Geldschieters, die voor bet geheele bedrag wenschen in te schrijven, zullen de voorkeur genieten. Hengstdijk, den 27 Augustus 1884. Het Gemeentebestuur voornoemd, G. VAN TRAPPEN, Burgemeester. Ch. F. HERMANS, Secretaris. JPolitieli Overzielit. Tot op Ktlaatste oogenblik heeft China getracht aan de straffenu. hand van den Franschen admi- raal te ontkomen, zonae, zicb tot bYaling der 80 millioen fr. bereid te verklaren. De regeering van het Hemelsche Rijk liet die van Frankrijk FEUILLETON. 12) D IE I L I A. VIII. Haar blik viel onwillekeurig op zijn hand; hij bemerkte het en draaide zacht blozend den wel- bekenden gouden ring met den topaas rond zijn vinger, zoodat het voile licht van den glinsterenden steen Cecilia tegemoet straalde. Hij begon: Me- juffrouw, ik begrijp dat ik u een uitleggiug scbuldig ben al breek ik daardoor ook een langdurig en ongeschondeu geheim. Als ik u niet kende zou ik u op uw woord moeten vragen, dat gij alles wat ik u zal zeggen ook als een geheim moet beschouwen." Cecilia viel hem in de rede en zeide: „Uw geheim begeer ik voor mij niet, maar ik moet het vragen uit deelneming met mijne nicht Adelaide en ik beb maar eenige opheldering, geen volledige verklaring noodig. Kunt ge mij overtuigen dat gij een braaf meisje waardig zijt?" De jonkman liet haar niet uitspreken en riep„Dat moet gij beslissen, niet ik en daarvoor moet ik aanspraak maken op uw geduld!" „lk zal naar u luistereu en hooren of ik u kan gelooven." ,/Goed," begon hij. #Ik ben een eenig kind en opgevoed met groote teederheid en zorg. Alles wat ik kon wenschen werd mij gegund. Beschouw dat als een verklaring van mijn karakter, dat zeker veel verontschuldiging heeft en dat de wereld niet weten, dat iedere poging om het incident van Kelung te herhalen als een oorlogsverklaring zou worden beschouwd. China zou zich dan beroepen op de mogendheden, met wie het traktaten heeft gesloten. Frankrijk heeft zich door de bedreiging echter niet laten afschrikken. Te Foo-Chow is in het groot gedaan, wat te Kelung op kleinere schaal was uit- gevoerd. De arsenalen zijn verwoest, aan gebouwen en materieel is eene schade toegebracht, welke het geheele bedrag der door Frankrijk geeischte schade- loosstelling vele malen overtreft. Een deel der Chineesche vloot is in den grond geboord, terwijl het Fransche escader weinig schijnt geleden te hebben. China had deze harde les van Courbet kunnen voorkomen door de betrekkelijk geringe som voor schadeloosstelling uit te keeren, of tegeu afstand van For-mosa of van Hai-Nan. De Koln. Zeit. meent dat Engeland de Chineezen heeft gestijfd in hun verzet, welk vermoeden echter niet zoo maar voor waarheid mag worden gehouden, wijl dit blad steeds Gladstone en zijn ininisterie tot zondenbok van gansch Europa maakt. Engeland toch heeft het meeste belang bij den handel op China, het is kolossaal hoeveel artikelen, vooral katoenen stoffen Engeland in China binnenvoert. Oorlog met China, d. i. sluiting der traktaathavens, maakt duizenden arbeiders in Engeland broodeloos. Terwijl de Justice Ferry beschuldigt in strijd met de grondwet te handelen door den oorlog met China te beginnen, beweren de regeeringsbladen, dat er geen oorlog met China wordt gevoerd, maar slechts een strafgericht wordt gehouden wegens de kwade trouw der Chineezen. Aardig. Gesteld, dat twee personen gezamenlijk een vuur zullen ontste- ken, en dat hun daarbij zekere formaliteiten zijn voorgeschreven, dat zij bij v. tot dit werk niet mogen overgaan, zonder de buren te waarschuwen. Op zekeren dag komt een der twee personen, en werpt een vlaminend hout in de brandstof. Verschrikt komen de buren toeschieten, die de vlammen aan alle zijden zien uitslaan, maar de beide stokers zeggen Bedaard maar, vrienden, het brandt niet Wij hebben het immers niet op de gewone manier aangestoken P" Onder al de bedrijven blijft President Grevy rustig konijnen jagen op Mont-Sous-Vaudrey, alsof ook hij denkt: Oorlog hebben we niet, Courbet neemt slechts waarborgen om China te noodzaken tot nakoming der contracten, voor welke m;.atregelen de meerderheid der Kamer de kosten heeft toegezegd. Bijeenroeping der Kamer is niet noodig." Duitschland heeft de hand gelegd op drie ge- deelten van Afrika's westkusthet gebied aan de baai van Angra Pequena is door de firma Liideritz bezet; te Cameroon in de baai van Biafra is eene uitgestrekte landstreek door het Duitsche rijk zelf in bezit genomen, en op een punt aan de Goud- kust is ook de Duitsche vlag geheschen. Met onbestraft liet wegens weekelijkheid. Dat onder- vond ik, zoodra ik als knaap op een kostschool kwam, waar mij de ongewone omgang met andere kuapen ruw en kwetsend toescheen en waar mij mijn schuchterheid tot het mikpunt van algemeenen spot maakte. Daarbij onderscheidde zich vooral een hunner, de zoon van een verarmden edelman. Hij was naauwelijks een jaar ouder dan ik, maar sterk, moedig en driest; hij was altijd de eerste bij dolle streken en vechtpartijen en hij liet geen gelegenheid voorbijgaan om mij te plagen en te vernederen. Ik haatte hem zooals men op veer- tienjarigen leeftijd kan haten. Nu hadden het alien eens op de zwemles, waar ik mij bizonder angstig en dom aanstelde, zeer dol met mij gedreven, zoodat ik bijna wanhopig werd, mijn krachten samenraapte en over de afgezette grens heenzwom. Ik was ongeoefend, zwak en onbekwaam, zoodat mij de stroom weldra medesleurde. Ik voelde mijn krachten verminderen en beschouwde mij als een verloren man, toen ik met een luiden hulproep zonk. Reeds was ik bijna buiten kennis, toen ik mij door een sterken arm gegrepen voelde, die mij uit den stroom wegtrok en naar den oever bracht. Mijn bitterste vijand had mij met eigen levensgevaar gered. Sinds waren wij warme vrienden, zoodat ik nog maar voor mijn vriend leefde, die mijn neiging wel met spot wilde beantwoorden, maar daarin niet slaagde. Hij werd ook mijn vriend en beheerschte mij volkomen. Er konden in aauleg, opvoeding en deze laatste vestiging is de Brit matig tevreden. Het Duitsche oorlogschip Mowe, met den consul- generaal Dr. Nachtigall aan boord, bevindt zicb daar op de kust. De vrijzinnige partij in Duitschland ziet in Bismarck's koloniale politiek een verkiezings— manoeuvre. Het plan om de expeditie tot ontzet van Gor don langs den Nijl te doen optrekken, wordt in Egypte met tegenzin begroet, wegens den lagen waterstand. De regeering blijft bij haar besluit, wijl latere berichten van meerderen was des Nijls melden. Intusscben zijn de Engelscben alles be- halve gerust over de verschijning van een blad te Alexandria, „de Pyramiden," betwelk openlijk bet Egyptische standpunt tegenover Engeland handhaaft. De Engelsche ambtenaren worden sterk gegispt en het blad gretig gelezen, tot spijt van John Bull. Is bet in onze dagen zulk een fraaie betrekking niet meer om Koning te zijn, des te minder is dat het geval, wanneer men met die waardigheid bekleed is in Spanje. Het Koninklijk vermogen der Bour bons is niet groot en de inkomsten zijn niet Konink lijk. Was de outvangst van den monarch te Madrid, na de beleediging in Frankrijk ondergaan, schit- terend, thans is weer niet al goud wat er blinkt. Uit vrees voor te groote ontevredenheid der anti- koningsgezinden heeft Z. M. uit eigen middelen betaald de restauratie van het door den bliksem vernielde Escuriaal en de kosten van ontvangst van den Duitschen Kroonprins, terwijl eene firma te Madrid afzag een uitzet op aflossing te leveren bij 's Yorsten tweede huwelijk. Zou bet krediet in Spanje ook geschokt wezen De Luxemburgsche hengsten van Z. M. den Koning zijn op de landbouwtentoonstelling met den eersten prijs bekroond. Hiervan werd Z. M. telegrafisch in kennis ge steld. Een dankzegging werd langs denzelfden weg ontvangen. Z. M. heeft de hengsten aan de Luxemburgsche Maatscbappij van landbouw ten geschenke gegeven Van Maandag tot Woensdag namiddag om- streeks half twee uur, waren er op de landbouw tentoonstelling te Amsterdam volgens de N. R. Ct. reeds 15,300 bezoekers. Daaronder waren zeer veel dames en heeren, die als leeken kwamen, doch de landbouwende stand is in de meerderheid. Uit 's Hage wordt ons gemeldKomt er niet spoedig verandering, dan gaan tal van werk- lieden van de ijzerfabriek van de heeren Van Entboven Co. een treurigen winter tegemoet. Reeds nu wordt er in de gieterij twee dagen per neigingen geen verschillender menschen zijn, dan wij warenmaar al hinderde of bedroefde mij menige eigenschap in hem, bij was toch mijn levensredder. Ik beminde hem dweepend en ik koesterde joist grenzenlooze bewondering voor de eigenscbappen die ik zelf niet bezat. Wij gingen samen van de kostschool. Hij moest zich tot den krijgsmansstand voorbereidenmij wilden mijn ouders laten reizen. Omdat ze mij nooit iets weigerden, kreeg ik van hen gemakkelijk verlof dat mijn vriend mij ook mocbt vergezellen. Wij reisden naar zijn eigen luim en gril, wij bleven waar het ons, of liever waar het hem beviel, want bij heerschte geheel alleen en ik was gelukkig nu ik hem in dollen overmoed bet leveu zag genieten dat voor hem in het oudeilijk liuis niets dan ontberingen en zorgen had opgeleverd. Zoo kwamen wij te D., waar ons weldra een kring lichtzinnige jongelieden omgaf, die ook maar voor bun genoegen leefden. Daar sleten wij dolle dagen. Mijn vriend was een hartstochtelijk speler en sleepte mij mede. In een dollen nacbt hadden wij al ons geld verloren en daarenboven nog een groote somme gelds, die wij op ons eere"- woord binnen eenige dagen zouden betalen. Daarbij waren eenige beleedigende woorden gevallen, die mij eigeulijk golden, maar waarop mijn vriend antwoordde, zoodat bij in een duel gewikkeld werd, dat weldra zou plaats hebben. Ik was buiten mij zolf, toen wij den volgenden morgen ontwaakten en alles bedaard overdacbten. Wij waren vreemd in een week niet gewerkt terwijl in de pletterij en vormerij letterlijk bezigheden gezocbt worden, omdat men bekwame werklieden niet gaarne hun ontslag geeft. Naar onzen Haagscben corr. uit zeer vertrouwbaren bron is meegedeeld hebben de heeren v. E. Co. zicb genoodzaakt gezieu reeds een 20tal werklui te ontslaan en zouden zij, wanneer er geen ver- betering in de zaken komt, verplicht zijn er nog meer af te danken, onder deze omstandigheden, zegt onze berichtgever, is bet treurig, dat bij de laatst gehouden aanbesteding van het Departement van Kolonien de grootste werken waaronder van 1| ton aan buitenlandsche industrieelen werden gegund, terwijl aan de heeren Van Enthoven Co. slechts de levering van 4 draaiscbijven ad f 4000 per raming kon worden aanbesteed. Een twintigjarige deerne uit Clinge had zich Woensdag voor het gerechtshof, te 's Hage, te verantwoorden over het op twee acbtereenvolgende avonden nl. op 19 en 20 Maart jl., stichten van brand, eens bij Van Goethem en daarna bij de Wed. de Booy, bij welke beide onheilen telkens een stal en schuur met vee en oogst door de vlammen werden verteerd, en de eigenaren, hoewel geassureerd, toch belangrijke schade leden. Bescb. bekende de feiten te hebben gepleegd. Zij had, naar zij verklaarde, altijd zoo'n pleizier in brand, vooral omdat er dan zooveel jongens bij elkaar kwamen, waarmede ze dan naar harte- lust stoeien kon. Adv.-Gen. Mr. Gregory wees op het zielkundig onderzoek, waaraan besch. te Middelburg, gedurende een maand onderworpen was geweest, om uit de resultaten daarvan aan te toonen, dat in dezen niet aan pyromanie (zucht tot brandstichting) te denken viel. Z.E.G.A. wees verder op de groote schade, welke de beide door brand getroffen eigenaren hadden geleden. Van G. toch verloor daarbij een waarde van f 150, en de arme weduwe bet grootste gedeelte van haar bezitting. De feiten waren volgens spr. te wijten aan eene groote mate van kwaadwilligheid, welke geen middelen ontzag, om haar doel, in casu het voldoen aan zucht tot afleiding en bet voldoen aan haar hartstocht, te bereiken. Z.E.G.A. requi- reerde ten slotte, lettende op den jeugdigen leeftijd van besch., maar ook op een vroegere veroordeeling wegens diefstal, 18 maanden celstraf. Mr. A. Maclaine Pont erkende, dat de feiten en de scbuld van zijn cliente in deze voldoende vaststaande en gebleken waren. De toerekenbaar- heid van de besch. kon pi. evenwel niet toegeven omdat volgens Z.E.G. wel degelijk een element voor pyromanie op te merken viel. PI. concludeerde derbalve tot ontslag van rechts- vervolging. Het gerechtshof veroordeelde gister de beschul- digde tot 18 maanden eenzame opsluiting. De Bergsche ansjovis" heeft ook dit jaar vreemde stad, geldeloos en onder verplicbtigen, voor welke onze eer te panden stond. Mijn vriend spotte met mijn treurige gepeinzen en ik schreef mijn vader om geld. De eerie dag na de andere verliep, maar er kwam geen antwoord. De toestand werd steeds pijnlijker. Reeds een week lang ging ik tweemaal daags naar de post, maar telkens te vergeefs. Den volgenden morgen zou bet tweegevecht plaats hebben dat mijn vriend zicb voor mij op den hals bad gebaald en denzelfden dag moest ik op mijn eeiewoord onze speelscbuld van 500 betalen. Wanhopig vroeg ik op het postkantoor naar een aangeteekenden brief; hij was er niet." „TIariep Cecilia," z/toen ontmoetten wij elkander bij toeval voor de eerste maaltoen zag ik dien ring"De jonkman nam den ring van zijn vinger en wilde hem aan Cecilia geven. Zij week ontzet terug en hij gino voort//Gij waart het die toen een brief ontving, waarvan de inhoud ons had kunnen redden. Bedaard gingt gij heen en in wanbopigen augst bleef ik staan. Op straat wachtte me mijn vriend. Hem behoefde ik niet te zeggen, dat ik vergeefs bad gevraagd. Hij zag bet aan mijn gezicbt en nu werd hij ook radeloos. Hij riep: //Weer niets voor ons en het mooie meisje, dat hier voorbijging, bad een aangeteekenden brief in de hand, die voor haar misschien van weinig waarde, onverschillig is en die onze eer zou kunnen redden Ik noemde uw naam, die luid genoeg op het postkantoor was geroepen. Toen werd bet gelaat van mijn vriend TEES NEllMSdE ('SHRAM IMiMTir

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1