Gemen^de berichten. Buitenland. zegging ran het kerkbestuur der Herv gemeente, om met den bouw niet verder voort te gaan. Yan beide zijden werd recbtskundig ad vies inge- wonnen en de Chr Geref. geineente vond in het hare aanleiding om rustig met den bouw voort te gaan, zoodat dan ook de vorige week het gebouw is ingewijd tot den dienst. De Herv. gemeente heeft zich thans tot de rechtbank te Leeuwarden gewend om haar recht te handha- ven. Deze gemeente toch moet eigenares van den grond zijn en dien in vroegere jaren onder zekere voorwaarden in grondpacht hebben gegeven. Meer en meer begint de werkman in Groningen zijn jenever voor bier te verwiss.den. Schiedam heeft aan Maastricht een geduchten concurrent gekregen. Maastrichtsch bier is zeer gewild en aan gelegenheid om het te bekomen is geen gebrek, wijl van de stoombrouwerij des heeren J H. Rutten te Maastricht niet minder dan 22 depots zijn. Sprekende over adverteeren, zegt het Han- delsblad het volgende Heden de persrivisie van ons Zondagsblad lezende, trof een advertentie ons oog, waarop we de aandacht wenschen te vestigen. De Kioskonderneming heeft zich afgevraagd op welke wijze de Nederlandsche industrieelen o. a. kunnen kampen tegen den bui- tenlandschen mededinger, en haar autwoord is door publiciteit. We zijn het hiermede, door ervaring geleerd, zeer eens. Adverteeren, vooral in dagbladen, die in allerlei kringen komen, zoowel onder de hoogere als lagere standen gelezen worden, heeft aan tal van indus trieelen in het buitenland een gouden oogst uit Holland doen balen. Nederlandsche industrieelen, die dit voorbeeld, zoo in het buitenland als hier volgen, hebben geen reden zich te beklagen. Hoe werden wiukels als die van de heeren BahlmannSiukelHirsch, Adriaan Scliakel, Burgers, Cossa, de Oostmeijers, enz., enz., enz. zoo algemeen bekend in Nederland Zeker, wat ze leverden munt uit en dat blijft een hoofdzaak, doch de voortreffelijkheid der waar alleen zou hen niet zoo algemeen bekeud hebben gemaakt. In het buitenland reizende, vindt men overal Yan Houtens cacao geadverteerd en gebruikt. Singers naaimachiues zijn door goed adverteeren bekend geraakt en de Louvre en Printemps trok- ken, evenals de heer Koster, op de Leliegracbt, groote winsten van de sommen, welke zij aan ad verteeren besteedden. Het feit is, dat goede wijn in dezen tijd van namaak wel een krans behoeft en dat het zeer goed is aarzelende koopers voortdurend een leid- draad aan de hand te doen. Wat adverteeren de Engelschen b. v. veel, Men zie hunne groote bladen eens! Daar heeft het veelvuldig adver teeren der mannen van zaken, die hun eigenbelang goed verstaan, zelfs het gevolg gehad, dat er slechts weinig groote dagbladen zijn, waardoor de enkele, die er zijn, het publiek dan ook beter kunnen bedienen dan eenige krant ergens ter wereld vermag. In Londen met zijn vier en een half millioen zijn slechts vier groote bladen, die tevens door het geheele land, ja de geheele wereld gelezen worden. De' reden hiervan werd ons onlangs door een Engelsch journalist medegedeeld. Winkeliers en mannen van zaken in Engeland hebben de op- richting van nieuwe dagbladen steeds feitelijk belet, door te weigeren hun advertentiekosten te verhoogen. Waarom te adverteeren in een nieuw blad, dat zeer zeker in de eerste jaren ten minste geen geheel eigen publiek heeft, en dat dus in dezelfdde handeu komt waarin de reeds bestaande kranten steeds komen? Adverteeren werd door Punch eens „een van de schoone kunsten" genoemd, en het is goed, dat onze Kioskonderneming in het belang der nijverheid, op die schoone kunst" nog eens de aan dacht vestigt. juist wilde Adelaide den volgenden morgen reeds met haar gelukkig hart vertrouwelijk en openhartig aan de nicht vertellen dat zij beminde, dat zij be- mind werd, dat zij haar minnaar verwachtte, toen er aan de deur werd geklopt. Mevrouw Van Leuven trad uit de zijkamer en maakte de deur open. Een jonkman trad binnen en Adelaide fluisterde: *Hij is het," tcrwijl zij blozend en schuchter tegen Cecilia leunde. De jonkman stamelde een korten groet voor de moeder en wilde Adelaide toen aan- sprekenmaar eensklnps bleef hij stilstaan. Hij werd doodsbleek en staarde naar Cecilia, die even verbaasd was. Onwiliekeurig riep zij: //Is dat uw verloofde?" Allen bleven zwijgen tot Adelaide eiudelijk zeide: //Kent gij elkander? Wat beduidt deze zonderlinge begroeting Eerst had zij haar minnaar, daarna haar nicht vragend aaugezien, maar toen geen van beiden antwoordden, liep zij naar haar moeder, die op een stoel gezonken was en haar toefluisterde //Heb ik het niet gezegd? Daar is het engeluk. Ik wist het wel. Alles wordt veruietigd." Adelaide begon te weenen. Cecilia was weldra weer bedaard en sprak: Baron, gij zult mij wel verontschuldigen nu ons weerzien mij verraste en nu deze verrassing voor mijn nicht een raadsel is. Doch een klein gesprek kan alles in het reine brengen. Met taute's verlof zal ik u om dat gesprek verzoeken.' Zij om- helsde Adelaide, fluisterde haar eenige geruststellende woorden toe en stapte daarna in de zijkamer. De j0nkman naderde wankelend en radeloos zijn bruid maar toen deze haar gelaat aan moedersborst ver- borg, scheen hij vastberaden te worden en volgde TER \EUZE\, 26 Augustus 1884. Bij Koninklijk besluit van 21 dezer is tot gezworen van den Pierssenspolder benoemd de heer A. Scheele. Aan den heer M. J. Schram, hoofd-ingenieur le klasse van den waterstaat in Oost-Indie, is op verzoek, als zoodnnig eervol ontslag verleend. De bedijkingswerken in den Brakman naderen hare voltooiing. Hoezeer de algeheele oplevering dezer werken zeker nog geruimen tijd op zich zal laten wachten is de dijk toch gereed op het nog gedeeltelijk bezetten met zoden en het verrichten van eenig kramwerk na. De spuikom en spuiduiker zijn zoo goed als geheel gereed, terwijl een aanvang is gemaakt met de ontgravingen voor den uitwateringsduiker in den dijk van den Yan Remoorterepolder. Aan wegen, oprillen en slooten is men bezig te werken. Onze provincie is dus weder een polder rijker. Over eene nieuwe bedijking in den Brakman (Axelsclie gat) in 1885 of 1886 hoort men thans reeds spreken. Zanmslag, 23 Augustus. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteren alhier gehouden, zijn ouder meer de na volgende punten behaudeld lo. Is de gemeenterekening over het dienst- jaar 1883 voorloopig vastgesteld in ontvang op f 19355,974 en in uitgaaf op f 17017,244; 2o. is opgemaakt eene voordracht van 4 per- sonen ter benoeming als zetter. Behalve de aftre- dende leden, de heeren C. de Bokx en C. M. van Dixhoorn, werden nog als kandidaten voorgedragen de heeren C. J. van Vessem en A. Riemens; 3o. is aan het burgerlijk armbestuur op zijne aanvraag eene subsidie veileend van f 671,014, ter voorziening in de behoeften dier instelling over het dienstjaar 1885. Genoemde soin bedraagt f 280,11 minder dan het vorige dienstjaar, en 4o. is den raad de gemeentebegrooting aan- geboden voor de dienst 1885, bedragende iu ontvang en uitgaaf de som van f 18384,21. Wat de inkomsten betreft, is hieronder begrepen een hoof- delijke omslag van f 6300, welk bedrag overeen- komt met dat van het loopende jaar, zoodat de omslag voor het volgend jaar onveranderd blijft. Philippine. Jl. Zondag is in de geul bij de Isabellasluis onder deze gemeente verdronken Theophilus de Vos, slagersknecht te Bouchaute, een fliuk jongmensch van 20 jaar oud. Ilij was geen bekwaam zwemmer. Geen zijner karaeraden was in staat hulp te verleenen. Des avonds heeft men, na veel zoeken, zijn lijk gevonden en na schouwing bij zijne diep bedroefde ouders gebracht. Walsoorden. Door helmduikingen is men reeds sedert een achttal dagen bezig den oever bij het z/oude hoofd" te onderzoekeu. Dit onderzoek client ter overweging of voorziening van dit hoofd zouden noodzakelijk en mogelijk zijn. Biervliet. De heer K. Straatsma, predikant alhier, heeft voor het beroep naar Baarland bedankt. De heer P. C. Groen, pastoor te Middelburg, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 40 jaar tot priester werd gewijd. Yan alle zijden ontving de jubilaris blijken van groote belangstelling en waardeering. Zijn Eerw. onseveer twee jaar lijdende kon zich bij deze plechtigheid niet naar de doelmalig versierde kerk doen brengen, hoezeer daartoe tot gisterenmorgen het plan bestond. 's Mans milde en verdraagzame zin is van algemeene bekendheid. KA\m\GERECIIT TE TER \EI ZE\. Zitting van 22 Augustus 1884. VeroordeeldJ. J. J., D. v. D. en D. J. K., alien te Ter Neuzen, ter zake van het te zamen plukken van eens anders vruchten; ieder in eene boete van f 1,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. hij Cecilia. Mevrouw V an Leuven riep zoodra zij alleen met haar dochter was: //Zij brengt ons ongcluk Ik heb het wel gedachtAdelaide richtte zich echter op, glimlachte, hoewel zij weende en zei bedaard: ,/Neeu, mama, dat is maar een geheimzinnig wolkje, dat voorbij de zon van mijn geluk trekt. Gij zult zien dat mijn hemel weer vriendelijk en helder wordt; ik ben tamelijk boos op mij zelf, omdat ik een oogenblik aan hem en aan haar twijfelde." Cecilia was op een stoel gaan zitten, steunde haar hoofd op haar hand en verzamelde al haar krachten voor een verklaring, die haar bij den stand van zaken noodzakelijk voorkwam. Al haar verachting tegen een mensch, die zulk een pijnlijken greep in haar leven had gedaan, was weer opgewekt, maar zij was zich niet duidelijk bewust, in hoeverre zij verplicht was te beletteu, dat haar nicht aan een onwaar- digen werd opgeofferd, omdat zij tevens gevaar liep dat zij het geluk van een jong hart vernietigde. Als zij echter verwacht had, dat zij een schuldisre zou zien biunentredeu, die even verlegen en onthutst zou wezen als bij een vorige gelegenheid, dan bedroog zij zichzelf, want de jonkman maakte thans een heel anderen indruk. Bescheiden en toch vol zelfvertrouwen kwam hij; zacht, maar met opgeheven hootd sloot hij de deur achter zich. Cecilia begroette hem met; zij wilde niet beginnen met spreken, maar hij nam een stoel en ging onbevangen naast haar zitten. (Wordt vervolgd.) B. L., te Assenede, ter zake van het gebruiken van andere dan wett.elijke gewuhten en het in betaling geven van vreemde koperen mui.t; iu 4 boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete, met bevel tot vernieling der in beslag genomen gewichten. W. V., te Sas van Gent, ter zake van het uiten van scheldwoorden; in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. C. C., te Westdorpe, ter zake van het gaafi over eens anders in den oogst staauden grond; in eene bo "te van f 3, subs. 1 dag gevang. A. D., C. D., J. v. D., E. v. D., S. J., J. C. T. v. P., M. v. D., J. v. D., W. v. D. en C. H., alien te Ter Neuzen, ter zake van het vertoeven in eene herberg na het uur van sluiting; ieder in eene boste van f 3, subs. 1 dag gevang. A. B., te Ter Neuzen, ter zake van het open- houden zijner herberg na het uur van sluiting; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. N. J. E. D. en L. C., beiden te Philippine, ter zake van het laten loopeu van vee op eeus anders in den oogst staanden grond; ieder iu eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. L. B., te Hoek, ter zake van het zonder ver- guuning houden eener openbare vermakelijkheid; iu eene boete van f 2,50, subs, 1 dag gevang. M. C., te Westdorpe, ter zake van overtreding der jachtwetin eeue boete van f 20, subs. 2 dagen gevangmet bevel tot vernieling der wild- strikken. A. M., te Sint Jansteen, ter zake als vorenin eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang., met verbeurd verklaring van de opbrengst der verkochte eenden. J. v. Y. en J. P. H., beiden te Ter Neuzen, ter zake van het maken van nachtelijke bureuge- ruchten; ieder in eeue boete van f 7,50, subs. 2 dagen gevang. K. v. B., te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning houden van een varkeuin eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. D. W. C. d. J., te Ter Neuzen, ter zake van enkele diefstal van veld vruchten; tot 6 dagen gevang., met bevel tot teruggave van de mand. J. d. R. en J. d. S., beiden te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een zeedijk; ieder in eene boete van f 10, subs. 2 dagen gevang. E. v. P., te Ter Neuzen, ter zake als voren in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. V. B., te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een niet gemuilkorfden hond; in eene boete van 2, subs. 1 dag gevang. P. v. d. A., te Sas van Gent, ter zake van het visschen in gesloten vischtijd; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang., met bevel tot uitlevering van het net of betaling der waarde, bepaald op f 2, subs. 1 dag gevang. J. D., te Westdorpe, ter zake van openbare dronkenschap en het in dronkenschap verstoreu der openbare orde; tot 2 dagen gevang. en in twee boeten, elk van 3, subs. 2 dagen gevang. voor iedere boete. C. H., te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap; in drie boeten, elk van f 9, subs. 3 dagen gevang. voor iedere boete. E. H., te Westdorpe, ter zake als vorenin twee boeten, elk van f 6, subs. 2 dagen gevang. voor iedere boete. A. K., te Westdorpe, J. F. R., te Bergen op Zoom, en J. v. D., te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eeue boete van f 2, subs. 1 dag gevang. A. T., te Westdorpe, C. d. R., te Ter Neuzen, J. v. E. en G. d. B., beiden te Axel, en D. M., te Someren, ter zake als 7orenieder in eene boete van f 3, subs. 2 dagen gevang. II. J. en M. T G., beiden te Axel, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. Allen in de kosten. YrijgesprokenA. J. en J. O., beiden te Zaamslag, ter zake van overtreding der vischwet. W. P., te Ter Neuzen, ter zake van het neerleggen van stinkende stoffen op deu openbaren weg. De kosten ten laste van den staat. Yolgeus berichten uit Antwerpen zullen de 70,000 vierkante meters ruiinte, in het paleis en neven- gebouwen niet voldoeude zijn voor de aanvragen. Maar de terreinen door de stad Antwerpen aange- boden, hebben eene oppervlakte van 22 hektarcn en kunnen dienen voor de noodige uitbreiding. Het zijn niet alleen Europeesche landen, die zulk een grooten ijver aan deu dag leggen; ook Japan, Siam en andere landen van het verre Oosten zullen vertegenwoordigd zijn. Canada heeft van zijne toetreding doen blijken. In Zweden en Noorwegen zijn een officieele coinmissie en comiles werkzaam. Serviezal tentoonstellen. In Oostenrijk-Hongarije, maar vooral in Duitschland en Italie wordt veel werk van de tentoonsteliing gemaakt. De Agence Ilavas heeft Zaterdag te 10 uur 30 m. het bericht uit Shanghai ontvangen, dat het boinbardement van Foo-Cbow Yrijdag te twee uur begon en te 8 uur eiudigde. Het arsenaal is verwoest, zeveu Chineesche kanouneerbooten werden in den grond geboord en twee ontsnapten. Het bericht dat twee Fransche schepen verloren zijn gegaan wordt niet bevestigd. De gezant van China, Li-fong-pao, is Zondag- avond te 8 uur van Parijs vertrokken. De zaakgelastigde van Frankrijk heeft Tientsin verlaten de consul zal blijven. Naar men verneemt is een Fransch oorlogssehip gezonken, en zijn twee andere beschadigd, gedurende het boinbardement van Foo-Chow. Chong Peelun voert het bevel over de Chineesche troepen tegen de Franschen. Chineesche soldaten in uniform hebben het Fransche consulaatgebouw geplunderd. Gedurende het boinbardement hebben de Franschen aan de zinkeude schepen, die niet meer iu staat waren te vechten, geen kwartier gegeven. Het bombardement werd tot vijf uur voortgezet, hoewel de wederstand der oeverbatterijen reeds te drie uur had opgehouden. Maandagmiddag werd het Ciombardement hervat. Het vuur is thans gericht op het barakkenleger in de nabijheid van Quanta, waar geen tegeustand geboden wordt. Onder de nihilisten, die eerlang wegens hoog- verraad voor de rechtbank zullen verschijnen, zoo verhaald een Fransch dagblad, bevinden zich ver- scheidene Russische zeeofflcieren. Hun leider is zekere Aschenbrenner. De samenzwering is weinig bekend en zonderling. De officieren hadden het plan gevormd zich door een stoute daad meester te maken van den persoon des Keizers. 's Zomers houdt de Keizer dikwijls zijn verblijf op Peterhof, aan de kust der Finlaudsche golf, recht over Kroustadt gelegen. Gedurende 'a Keizers verblijf ligt er gedurig een stoomboot ter beschikking van den Vorst op de reede. Nu haddeu verscheiden officieren van dit schip het plan gevormd zich van deu Vorst meester te makeu, hetzij wanneer hij in den tuin zou wandelen, of wel wanneer hij aan boord van het vaartuig zou komen. Hun doel was, te eischen, dat Alexander afstand zou doen van den troon, en, in geval van weigering, hem te vermoorden. Zij rekenden op de jeugd van den Kroonprins Nicolaas Alexandrowitch (16 jaar) en dieus wsiuige ondervinding, om van hem te eischen, dat hij een Grondwet aan het Keizerrijk zou geven. De officieren hoopten aldus voor hen zelven op een schitterende loopbaan en waren vooraf van de straffoloosheid zeker. Alexander I had imraers wel den moordenaar zij us vaders tot graaf van het Keizerrijk verheven. Dit komplot werd verraden door een der matrozen, wie de samenzweerders voor zich trachtten te winnen. Allen zullen ter dood veroor leeld worden, maar de Keizer zal hen naar Siberie verbannen, Den 20 Februari dezes jaars verscheen een hoog bejaard man, die er zeer zwak en vermoeid uitzag, aan de poort der Oostelijke staatsgevan- genis te Philadelphia en verzocht den gouverneur, den heer Cassidy, te spreken. Deze herkende dadelijk in zijn bezoeker een ouden bekende, die zoo herhaalde malen in deze gevangeuis was op- gesloten gewee.st, dat hij binnen haar muren om- streeks vijf en twintig jaren van zijn langdurig leven had doorgebracht. Hij was nu zeven en zeventig jaar oud, en was nogmaals teruggekoraen, doch thans niet op rechterlijk bevel. Hij voelde het einde zijns levens naderen, en bad en smeekte den gouverneur, hem voor de laatste maal een rustige schuilplaats te verleenen binnen de wel- bekende kerkermuren en te midden der gevangen- bewaarders, die hij als zij n beste en eenige vrienden op de aarde had leeren beschouweu. Hij verzocht het als een laatste gunst op die oude plek te mogen sterven en voegde er bij, dat hij deze poort nooit meer wenschte te verlaten dm om begraven te worden. De reglementen der Ameri- kaansche gevangenissen zijn verwonderlijk rekbaar in vergelijking met die der Engelsche; van daar dat het zonderlinge verzoek van dezen grijzen misdadiger door den heer Cassidy uit medelijden werd toegestaan. Den ouden man werd op nieuw een eel en een bed gegeven. Omstreeks drie weken later, den 14 Maart, stierf hij en zoo werd zijn wensch vervuld, dat hij nooit meer de ge vangeuis zou verlaten dan om naar het kerkhof te worden gebracht. Een rijkgfkleede dame, mevr. F., met een jongetje van 5 maanden op den arm, werd in de rue de Rivoli te Parijs door een arme vrouw staande gehouden, die zich van het kind wilde meester maken. Er vormde zich een oploop en de politie moest er bij komen. Het bleek. dat de rijke dame, gehuwd en kinderloos, indertijd, met goedvinden van haar man, die een buitenlaudsche reis mo;st maken, besloten had een kind aan te nemen. Zij had zekere C. ontmoet die in gebrek vcrkeerde en bevallen moest en was met haar overeengekomen haar te zullen verplegen en voor haar kind te zorgen, inits zij het kind aangaf als dat van mevr. F. In het begin ging alles goed, maar later begon C. haar weldoenster telkens lastig te vallen en haar geld af te persen, zoodat zij C. moest wegzenden. Beide vrouwen zullen voor het hof van assises moeten terecht staan, wegens valsche aaugifte. o In den afgeloopen week zijn door de rijks—politie weder 88 vreemdelingen over de grenzen van het rijk verwijderd. Er waren 23 vrouwen onder, alien van den leeftijd van tusschen 20 en 30 jaar. Het gebrek aan werk is algemeen in de Neder- j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2