a Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. agent ziet. Yerleden week Zondagavond had er in een der drukste straten, de Boekhorststraat, een dito opstootje plaats, waarbij men zich evenwel voor de variatie van een ijzeren hamer in plaats van een mes bediende, toen alles zonder moord en doodslag was afgeloopen kwam de politie om te constateeren dat er leelijk gevocbten was. Twee knechts aan de gasfabriek te Groningen, vaders van huisgezinnen, verschenen Donderdag- ochtend niet als gewoonlijk aan de fabriek. Daar zij den vorigen middag waren gegaan naar bet stadhuis, ten einde in het turfhok een lek te repareeren, en niemand hen dien middag en des morgens had opgemerkt, stelde de knecht van het stadhuis met een anderen gasfittersknecht een onderzoek in het turfhok in; ze namen tot dat doel een lantaarn mede; pas in het hok zijnde, had daar een hevige gasontploffing plaats, tenge- volge waarvan de knecht en de gasfitter in het aangezicht en aan de handen met brandwonden werden overdekt, en een groot aantal glasruiten in het raadhuis werden verbrijzeld. Drie brand- weermannen en een politieagent, die nu de ver- misten wilden opzoeken, werden zoodanig door gaslucht bedwelmd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die er gelukkig in slaagde, hen in het leven te behouden. Eindelijk vond men in het turfhok de lijken der beide mannen, die tengevolge van het gas vermoedelijk reeds Woensdagnamiddag waren bezweken. TER mJZEV, 19 Augustus 1884. Heden had alhier de aaubesteding plaats van het eenjarig onderhoud der zeewering onder het beheer der genie te Breda. Begrooting f 4350. Hiervoor hadden ingeschreven de navolgende heeren A. Tholens, te Ter Neuzen, voor. f 4100 A. Bolier, 4135 M. v. d. Hoek, 4180 A. v. d. Beek, Zaamslag, 4260 L. Koole, Ter Neuzen, u 4350 Zondagvoormiddag had alhier bij de Hervormde gemeente de bevestiging plaats van den predikant A. van Veen, van Scherpenisse. Ds. J. G. Ormel, die dit op zich genomen had, sprak naar aanleiding van Hand. 4 29b. De heer Van Veen hield des namiddags zijne intreerede, sprekende over 1 Cor. 1 2324. Zooals te begrijpen is, kon de kleine kerk de overgroote schare toehoorders niet bevatten. Verleden Zaterdag hebben alhier twee veelbe- lovende knapen een hoeveelheid lorren eu beenderen, ongeveer 10 KG. gestolen en daarna verkocht. Hiervan is door de politie proces-verbaal op- gemaakt. Maaudagmorgen vermisten eenige ingezetenen alhier verscheidene kippen. De politie hiermede in kennis gesteld, doet ijverige pogingen hiervan de oorzaak op te sporen. Naar wij vernemen schijnt het vermoeden waarheid te bevatten, dat een hond Zondagavond op een strooptocht uit geweest is. Hier en daar vond men hoenders en kiekens gefleeltelijk onder den grond gestoken. RECHTSZAKEN, Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Augustus het volgende vonnis uitgesproken II. d. B., werkman te Sas van Gent, is wegens eenvoudige diefstal veroordeeld tot een celstraf van 8 dagen. KANTONGERECHT TE HULST. Zitting van 14 Augustus 1884. 1L. T. "P., te Clinge, ter zake van het uiten van scheldwoordenonbevoegd verklaring van den kan ton reoh ter. 2. A. v. M., te Wachtebeke, ter zake als voren; vrijgesproken. 3. L. J., te St. Jansteen, ter zake als voren; vrijgesproken. 4. L. L. M., te St. Jansteen, ter zake als vorenveroordeeld tot eene boete van f 0,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. geregeld in de boot plaatsen. Nu gleed de boot zacht, stil en snel over de donkerblauwe golven. Cecilia zweeg en schreide bijna. Het afscheid van de schoone natuur, die haar betooverd had, viel haar zwaar en hoewel zij zich dat niet dui- delijk voorstelde, een ander afscheid viel haar nog zwaarder. Gelukkig dat de weduwe zeer vroolijk en buitengewoon spraakzaam was. Zij had den jongen Zwitser onmiddellijk naar zijn familie ge- vraagd, want zijn naain was ook de naam van een bloedverwant van haar man zaliger. Nu was er ook eenige betrekking, want al was men ook maar even familie van elkander, toch moest de jonkman zich door de praatzieke dame neef laten noemen. Evenwel gaf hij ontwijkende antwoorden, wanneer de nieuwe nicht te nauwkeurig naar de familie onderzocht en hij vertelde maar, dat hij geen fortuin had en evenals velen zijner landslieden een officiersplaats gezocht en gemakkelijk gekregen had in een regiment Zwitsers, dat voor Napels werd geworven. Na eenige jaren licbten dienst in het schoone zuiden kreeg hij aanspraak op pensioen, zoodat hij dan onbezorgd, hoewel niet ruim, in zijn geboorteland kon leven. Cecilia riep nu uit: „Zet gij daarvoor als soldenier uw leven op het spel, strijdt gij daarom voor een zaak, die niet uw zaak, uoch die van uw land is (Wordt vervolgd.) 5. Th. de M., te St. Jansteen, ter zake als voren; veroord. tot eene boete van f 2,50, subs. 1 dag gevaug. 6. L. M., te Clinge, 7. J. d. W., teStekene, ter zake van het niet muilbanden van aange- spannen honden; veroord. ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. 8—10. D. d. B., L. v. H., H. v. O., E. D. en A. S., alien te Koewacht, ter zake van over- treding van het herbergreglement te Koewacht; veroord. ieder tot eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 11. A. v. B. en E. O., beiden te Koewacht, ter zake van het gaan over eens anders in oogst staanden grond zonder daartoe gerechtigd te zijn veroord. ieder tot eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 12 en 13. C. L. K. en P. K., beiden te Clinge, ter zake van des nachts visschen met ongeoorloofd vischtuig; veroord. ieder tot eene boete van f 6, subs. 2 dagen gevang. 1416. F. d. S. en A. d. S., beiden te St. Jansteen, A. W. en J. F., beiden te Hontenisse, C. v. G., A. d. N., H. B en J. V., alien te Hulst, ter zake van het maken van nachtelijk burengerucht; veroord. ieder tot eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. 17. P. v. C., te Boschkapelle, ter zake van openbare dronkenschapveroord. tot twee boeten, elk van f 15, subs. 7 dagen gevang. voor iedere boete. 18. C. M., te Hulst, ter zake als voren veroord. tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. 19. J. v. K., te Hontenisse, ter zake als voren; veroord. tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. 20. P. L., te Boschkapelle, 21. S. H., te Stekene, ter zake als voren; veroord. ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. 22. A. W., te Hontenisse, 23. E. d. K., te Hontenisse, 24. F. d. M., te Kieldrecht, 25. C. d. K., te Clinge, 26. C. L. H., te Clinge, 27. J. J. G. te Clinge, 28. P. J. W., te Hontenisse, alien ter zake als voren; veroord. ieder tot eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 29. J. B., te Hontenisse, ter zake van het los laten loopen van een paard op den openbaren weg veroord. tot eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. Alle veroordeelden tevens in de kosten. Hoek, 18 Aug. Als eene bizonderheid op het gebied van tuinbouw kan van hier gemeld worden, dat in den tuin van Jan Geelhoed, eene witte kool staat te prijken met acht bollen in. Voor- waar eene zeldzaamheid die de oudste tuiniers dezer gemeente zich niet herinneren ooit gezien te hebben. De aardappeloogst is in Gelderland zoo uit- stekend geslaagd, dat van de 100 oude roeden de vroege soorten minstens 40 mud opleveren. De late soorten beloven nog grooter opbrengst. Van de //ziekte" is nog nergens een spoor te ontdekken. Het gerucht dat de overlevenden der Greely- expeditie zich met het vleesch hunner kameraden zouden hebben gevoed, blijkt juist te zijn. De regeering der Ver. Staten heeft daaromtrent een onderzoek doen instellen, en daarbij is aan't licht gekomen dat de uitgehongerde manschappen de lijken hunner makkers aan stukken hebben ge- houwen en gegeten. Er zal nochtans geen vervol- ging tegen de toch reeds zoo zwaar beproefde sche- pelingen worden ingesteld. De geschiedenis der schipbreuken heeft talrijke voorbeelden aan te wijzen, tot welke uitersten de honger dikwijls kan drijven. Er zijn tal van verzachteude omstandigheden te pleiten voor de ongelukkigen, die zoo veel lijden doorstaan hebben. Het officieel rapport van luit. Greely bevat o. m. deze bizonderheden Den 24 Maart, toen alle leden vau de expeditie met den hongerdood worstelden stal de matroos Henry twee pond spek. Later vond men hem dronken van de spiritualia, waarvan hij zich ins- gelijks had meester gemaakt en die moesten d enen om het leven der mauschap zoo lang mogelijk te rekken. Ondanks de verbittering van de man schappen jegens Henry, had Greely hem ditmaal nog gespaard. Hij gaf echter tevens bevel dat Henry doodgeschoten zou worden, zoodra men hem weer op diefstal mocht betrappen. Den 6 Juni stal Henry wederom een deel van de voor het karige ontbijt bestemde zeegarnalen en nam bovendien uit het winterkampement een stuk zeehondenvel. Hij werd daarop veroordeeld om doodgeschoten te worden en het vonnis werd aan hem door al de nog overlevenden voltrokken. Het was zijn vleesch dat later door de uitgeputte manschappen gegeten werd. Uit een opgraving te Rochester, waar het lijk van luit. Kislingbury werd begraven en een ge- neeskundig onderzoek op dat lijk is gebleken, dat ook uit verschillende deelen van dat lichaam met een scherp instrument stukken waren gesneden, al te maal bewijzen, dat de overlevenden om hun leven te rekken, tot daden van kannibalisme de toevlucht hebben moeten nemen. Het telegrafisch bericht uit Foochow in de Times, volgens hetwelk Frankrijk de aangeboden bemiddeling in het geschil met China van de hand gewezen heeft en laatstgenoemd Rijk eindelijk tot een oorlogsverklaring is overgegaan, werd dadelijk, zoo al niet tegengesproken dan toch niet onvoor- waardelijk geloofd. De te Berlijn geopperde twijfel aan de juistheid dezer tijding werd later vervangen door zekerheid. Immers zoowel de Parijsche Temps, in een Londensch telegram als een Reuter-depeche uit Shangai beschouwt het Times-bericht als ten ecnenmale ongegrond. Eerstgenoemd blad ver- klaart, dat de Fransche regeering niet in de gelegenheid gesteld is geweest een bemiddeling van de hand te wijzen, daar Engeland evenmin als Duitschland of een andere mogendheid ze had aangeboden. Ook is het onwaar, dat China zijn aanbod tot het betalen eener oorlogsschadevergoeding heeft ingetrokken. In Nieuw Zuid-Wallis zijn de kangeroesin den laatsten tijd onrustbarend talrijk geworden. Men ziet ze in menigte op de velden, waar ze het gras afknabbelen en groote schade onder allerlei gewassen aanrichten. De kolonisten houden her- liaaldelijk drijtjachten op deze dieren en trachten zich zoodoende er van te ontslaan. De kangaroes zijn moeielijk te vangen door hunne vlugheid. Als de honden hen al te veel in het nauw brengen keeren zij zich om en verdedigen zich zoo dapper met hunne nagels en achterpooten, dat menige hond het met den dood bekoopt. Om deze dieren te schieten gebruikt men ver dragende geweren. Het vleesch van dit wild is zeer smakelijk. Volgens een schrijven uit Den Haag aan de Arnh. Ct., heeft de ontwerp-voogdijwet een be- langrijke wijziging ondergaan door het overleg in den Miuisterraad. Het leggen van de telegraaf- kabels tusschen de Noordzee-eilanden is gelukt; de aansluiting heeft plaats met het hoofdkantoor Terschelling en met Oostmahorn. Bij een te Amsterdam gehouden inschrijving, was de Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen, minste in- schrijfster voor vier machines voor stoomsloepen bij de Kon. Ned. marine. De Haarlemscbe liedertafel ffZang en Vriendschap" won bij den te Brussel gehouden internationalen wedstrijd voor afdeeling B, lecture vue en voor concours ensemble de eerste prijzen. Te Opheusden zijn Zaterdag- middag vier werkmanswoniugen afgebrand. Aan het etablissement Feijenoord zijn weder 34 werk- lieden ontslageri. Delaunav voorspelt storingen in den dampkring, op 20, 23, 27 en 29 Augustus. Te Buenos-Ayres is een pachter overleden, die 60 millioen frs. nalaat. Een geheele straat in de stad behoorde hem en hij had 152,000 koeien en 400,000 schapen. Twee voor het tuchthuis veelbelovende knapen van 14 jaren hebben te Parijs een geheele bovenwoning leeg gestolen, doch werden betrapt. Een 79jarige dame, die te Charenton over den spoorweg gaande bij ongeluk struikelde, werd door een trein verbrijzeld. Van zeven meisjes, die te Porto San Giorgio in zee waren gaan baden, verdronken drie. In een kroeg te Genua ontstond twist onder het spel. De ver- liezer ontstak daarbij zoo in woede, dat hij zijn drie medespelers overhoop stak. - Te Livorno is een man bij het baden door een hersenberoerte, getroffen, omdat hij, kort nadat hij het middag- maal gebruikt had, in zee was gegaan. Aan cholera zijn van Zondag tot Maandag overleden: te Marseille 8, te Toulon 3; in het laatstver- loopen etmaal: te Marseille 15, te Toulon 9. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf heeft de vrijwilliger O. in de kazerne te Middelburg getracht zich met een geweerkogel vau het leven te be- rooven. De kogel ging door het rechtersleutelbeen en kwam in den zolder terecht. Een der officieren van gezondheid was spoedig ter plaatse en legde het eerste verband," waarna O. onmiddellijk naar het hospitaal werd vervoerd. Hij was wegens slecht gedrag van het instructie- bataljon te Kampen naar hier overgeplaatst. De noodlottige daad van dezen 18jarige moet toege- schreven worden aan tegenzin in den dienst. Sedert 24 Juli is te Tholen nog een geval van besmettelijke keelziekte gecoustateerd. Te Scherpenisse is in de afgeloopen week geen enkel geval bijgekomen, doch te St. Maartensdijk komen nu enkele gevallen voor. Zoowel te Tholen als te Poortvliet heerscht onder de kinderen diarrhee, waaraan eenige reeds overleden zijn. Men is tkans te Volendam bezig een nieuwe onderneming in het leven te roepen, die voor velen een goed middel van bestaan kan worden. Men wil namelijk daar een gebouw oprichten, voorzien van de noodige kook- en inlegtoestellen om de garnalen gekookt, gepeld en ingelegd, in het groot naar het buitenland te kunnen verzenden. De dienstbode eener trouwlustige Amster- damsche weduwe heeft, op verregaande wijze, da lichtgeloovigheid harer meesteres verschalkt. Door een reeks minnebrieven welke zij zelf schreef, bracht zij het weeuwtje in kennis met een denkbeeldig ziekelijk jongman, bezorgde dezen vijf maanden achtereen iederen dag het door de weduwe met de meeste zorg voor den zieke gereed gemaakte middag- eten, wist door allerlei kunstgrepen een telkens vuriger door hare meesteres verlangde samenkomst met den zieken jongeling te voorkomen en ziende dat zulks langer onmogelijk was, speelde zij de weduwe des minnaars laatsten brief in handen, houdende het noodlottig bericht dat hij naar Amerika vertrokken was. Toen moest de dienstbode een langdurig verhoor ondergaan, en daarbij bekende zij dat alles slechts huichelspel was en zij zelf over het voor den gewaanden minnaar bestemde middageten had beschikt, door het dagelijks te verkoopen. Hierop volgde aangifte bij de politie en werd de dienstbode wegens oplichterij naar de celgevan- genis gebracht, waar men in haar een reeds vroeger veroordeelde herkende. Van 1 tot 15 Augustus 1884. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften7 Aug. Johannes Fran- ciescus Burm, oud 35 j., jm. en Amelia Joanna van Duijse, oud 50 j., wed. 12 Aug. Arie Jacobus Tazelaar, oud 22 j., jm. en Helena Scheele, oud 21 j., jd. 15 Aug. Pieter Herrebout, oud 42 j., weduwn. en Sara Elisabeth van Dixhoorn, oud 31 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Emile Charlotte, d. vau Cornelis Dees en van Christina Hendrika Sluijmer. 3 Aug. Adriaan en Anna, z. en d. van Johannes Verschure en van Cornelia Dimphna de Bont. Melanie Anna Maria, d. van Gustavus Josephus Goethals en van Rosalia Verdurmen. 5 Aug. Melanie, d. van Bruno Claeijs en van Maria Louisa de Lijzer. 6 Aug. Esther Levina, d. van Cornelis Adriaan Versluijs en van Cornelia Maria ersluijs. 8 Aug. Adriaan, z. van Krijn Bare- man en van Elisabeth de Kraker. 14 Aug. Anna Maria, d. van Jacobus Bernardus Hulstaart en van Maria Wingender. Cornelis Jozias, z. vau Johannes Huijssen en van Johanna Dieleman. 15 Aug. Margaretha, d. van Reinier Leunis en van Cornelia Vermeulen. Janneke, d. van Jozias de Jonge en van Catharina Cornelia Dees. )verlijden. 1 Aug. Elisabeth van de Wege, oud 3 m., d. van Gerardus en van Elisabeth Allaart. Johannes Petrus van Bouchaute, oud 2 m., z. van Charles Louis en van Virgenia Goossens. 2 Aug. Suzanna Maria Sophia de Pauw, oud 2 j., d. van Adolph Constautinus en van Johanna van de Velde. 4 Aug. Victor August de Meijer, oud 2 j., z. van Augustinus Bernardus en van Maria Louisa van de Velde. 8 Aug. Joannes van de \elde, oud 17 j., z. van Hendrikus en van Maria de Bakker (overleden). Jan de Ridder, oud 6 w., z. van Adriaan en van Adriana Klaassen. 13 Aug. Janneke Neeltje de Ruijter, oud 2 m., d. van Jacobus en van Maria Reigel. HULST. 1 luwelijks-aangiften. 2 Aug. Augustinus Jo sephus Bosschaert, oud 59 j., weduwn. en Anna Catharina de Meijer, oud 32 j., wed. 7 Aug. Josephus Johannes Kuijcks, oud 31 j., jm. en Juliana Fermont, oud 38 j., jd. Petrus Johannes van Gelderen, oud 22 jjm. en Maria Franciska Mortier, oud 24 j., jd. 14 Aug. Steph anus Boone, oud 45 j., jm. en Dorothea van Huffel, oud 58 j., jd. Geboorten. 14 Aug. Cesar, z. vau Belzaminus de Potter en van Maria Pardaans. Hendricus Augustinus Ferdinandus, z. van Johannes Tegen- bosch eu van Christina Roeland. Overlijden. 9 Aug. Nicolaas Eugenius Hubertus, oud 39 j., echtg. van Sophia Theresia Schijvenaars. AXEL. Iluwelijks—aangiften. 8 Aug. Reinier Boeije, oud 21 j., jm. en Janna den Hamer, oud 18 j., jd. Geboorten. 10 Aug. Pieter, z. van Abraham de Feijter en van Geertruij de Bruijne. Overlijden. 8 Aug. Geertruij van Oosten, oud 3 in., d. van Cornelis en van Elizabeth Goossen. 9 Aug. Willem van Drongelen, oud 20 d., z. van Jan en van Cornelia Schuitvlot. 11 Aug. Geertruij Ebrina Wolfert, oud 3 m., d. van Hendrik en van Cornelia Suzanna Smies. 12 Aug. Annes Ruben, oud 67 j., echtg. van Krina de Rieke. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 8 Aug. Maria Louisa, d. van Josephus de Klerk en vau Sophia Claassen. Overlijden. 3 Aug. Maria Louisa de Waal, oud 23 j., d. van Christiaan en van Anna Maria vau der Walle. 4 Aug. Anthonius Eduardus orbist, oud 24 d., z. van Carotus Ludovicus en van Rozalia Catharina d'Hont. GRAAUW. Geboorten. 11 Aug. Leonie, d. van Pieter Augustinus Bogaert en van Johanna Peijne. Victor Joseph, z. van Josephus Muller en van Anna Coleta Vermeulen. 14 Aug. Christina, d. van Jacobus Kouijzer en van Rosalia Leenknegt. Overlijden. 1 Aug. Victor Milders Meerckx, oud 72 j., echtg. van Juliana Caberet. 14 Aug. Anna Maria Laffeleer, oud 6 in., d. van Catharina. KOEWACHT. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Aug. Aloijsius Suij, oud 44 j., weduwn. en Anna Catharina Thooremans (van Moerbeke, Belgie), oud 34 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Augusta Maria, d. van Hijppolite Isidor Kijns en van Juliana Albina Matthijs. 6 Aug. Alice Juliana, d. van Hen drikus Nijskens en van Marie Leoniede Gronckel. 8 Aug. Clementia Prudentia, d. van Petrus de Block en Maria Josepha Rombaut. Jacobus Ber- 4 4-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2