6 Buitenland. Gemengde berichten. vermeerdering van de kennis van de hoogere zee- dieren, welke somwijlen wordt aangeboden door het stranden of aanspoelen van dergelijke dieren op onze kusten. In het belang der wetenschap ben ik niet ongenegen, aan dit verlangen te voldoen, voor zoover de rechten der vinders een inmenging van regeeringswege gedoogen. Ik heb daarom de eer u te verzoeken, de burgemeesters der in uw provincie aan de Noord- of Zuiderzee grenzende gemeenten namens mij uit te noodigen, wanneer in het vervolg een walvisch, vinvisch, dolfijn, zeerob of ander groot zeedier onder het gebied hunner gemeente aanspoelt, daarvan, zoodra hun dit ter oore komt, langs telegrafischen weg mededeeling te doen aan den directeur van genoemd museum door de vinders opmerkzaam te maken op het mogelijk door hen te behalen voordeel zooveel doenlijk te bevorderen, dat het aangespoelde dier voorloopig in ongeschonden staat worde bewaard, en den direc teur verder, bij zijn onderzoekingen, voor zooveel noodig, behulpzaam te zijn." Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van 4 weken, dat op 9 Aug. jl. ge- eindigd is, 10 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het Spoelingsdistrict waarge- nomen, waarvan 1 te Roostereu (Limburg) en 9 te Clinge (Zeeland.) TEIt \F.rZK\, 15 Augustus 1884. In den loop dezer week en wel verleden Dins- dag en Woensdag, is in de hoofdstad van ons vaderland een belangrijk eeuwfeest gevierd, nl. het honderdjarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Heeft Amsterdam, als hoofdzetel der Maatschappij, het voorrecht ge- noten, het merkwaardig jubile binnen hare muren te mogen vieren, wij houden ons overtuigd, dat heel Nederland met dankbare deelneming gedacht heeft aan de oprichting en het bestaan eener Maatschappij, waaraan alle standen zoo oneindig veel verschuldigd zijn. Gesticht toch in eene eeuw, toen Europa op hare grondvesten trilde, toen de kluisters der volkeren werden atgeworpeu, toen de oude regeeringstelsels werden gebroken en men de rechten en vrijheden van den mensch vaak met ruw geweld trachtte te vestigen, streefde de Maatschappij er naar, om uitsluitend langs een vreedzamen weg het geluk van den mensch te bcvorderen en beschaving en wetenschap te brengen ook in die standen, welke te voren daarvan zoo goed als verstoken waren. Talloos zijn de pogingen geweest tot ver- spreiding van kennis, aaukweeking van goede zeden, bevordering van volkswelvaart en volksbeschaving. Hare werken, tot dat doel uitgegeven en voor geringen prijs algemeen verspreid, maken thans eene compleete bibliotheek uit. Allerwege heeft ze spaarbanken opgericht, die het volk geleerd hebben te sparen. In tal van plaatsen heeft ze kringen in het leven geroepen, waar, onder gczellig samenzijn, nuttige leeringen verspreid worden; hare bekende leesvergaderingen vormen in menige plaats zoovele lichtpunten in de koude, donkere winters. Dat het Nut eene waardige dochter ook nog van onzen tijd is, bewijzen bovendien de duizenden van allerlei rang en stand, die haar vcreeren als: Eene werkzame vriendelijke dochter van het vrije Nederland. Ook wij wenschen haar van harte geluk met haar merkwaaidig feest, wij bidden haar een lang leven toe en hopen, dat zij een volgende eeuw van haar bestaan een rijken oogst van zegen moge inzamelen. Gedurende de tweede helft der mnaud Juni jl. is door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brief verzonden, aan het adres van Corn. Wouw, te Schoondijke. Het onweder dat verleden Dinsdag over deze gemeente en onze provincie woedde heeft hier en daar veel schade veroorzaakt. Het ging vergezeld van hagel en zware regenbuien. Nabij Zicrikzee werd een alleen staande stapel hooi van den land- bouwer Van Langeraad door den bliksem getroffen en verbrand. rond het hoofd van het meisje, terwijl anderen haar verwoed naderden en alles grepen wat hun tot wapen kon dienen. Cecilia waantle zich verloren, maar toch bleef zij trotsch staangeen angstkreet ontsnapte aan haar lippen en zij beproefde geen vruchteloozen tegenweer, maar zag het gevaar met een vasten blik tegemoet. Reeds zoudeu de dreigende wapens op haar hoofd neervallen, toen een donderend Halt de woedenden uiteen deed stuiven. Een jonge officier van de Zwitsers had zich tusschen Cecilia en haar aanvallers geplaatst met getrokken degen, zoodat hij met zijn eigen borst het meisje beschermde. Hij riepHij, die de signora durft aanraken, is cen man des doodsMorrend week het gepeupel terug en alien mompeldenZij heeft uit het veuster geschoten." „De kamer uit!" schreeuwde de officier en hij beval zijn soldaten, dat het huis geruimd moest worden Maar er was geen geweld noodig; lachend en met een Evivva voor den dap- peren officier stormde de menigte weg, de trappeu af. Het was haar een grnp, dat nu juist de grap bedorven werd; maar in de naburige huizen stelde zich de menigte weer schadeloos. Cecilia stond bijna ademloos tegenover haar bevrijderzij weende. De ontroering, die tijdens het gevaar voor haar had moeten wijken, kreeg de overhand, nu zij gered was. Zij naderde den jongen man, die terugge- weken was cn voor zich staarde; zij gaf hem haar hand en zij snikkend: //Aan u heb ik mijn leven Te Brouwershaven sloeg de bliksem in een schuur, staande in den Poortdijk. De schuur met al wat er in lag werd een prooi der vlammen. Door de zware regens en de ijverige bemoeiingen der braud- weer, mocht het gelukken de tegenover liggende huisjes te behouden. In de gemeenten Sluis en Aardenburg werd schade toegebracht aan den oogst, terwijl een land- bouwersschuur in den Diomedepolder een prooi der vlammen werd. Tevens verbrandden 2 varkens en eenige veldvruchteu, die zich in de schuur bevonden. St. Jans teen. Na de verbetering van de oos- telijke Rijkswaterleiding bij Ter Neuzen is men voortdurend bezig de toevoermiddeleu daarheen naar de /Platte brug," het eind van het Rijks- kanaal te verbeteren. Onder meer zal de brug in de achtste verkorting, die thans een vrij doorlaat- vermogen heeft van ongeveer 3,5 M., vervangen worden door eene nieuwe met een doorlaatvermogen van 6,5 a 7 M., terwijl dergelijke veranderingen aan meerdere bruggen in volgende jaren zullen worden uitgevoerd. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbnnk te Midilelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Augustus de volgende vonnissen uitgesproken J. d. W., bierhuishouder en schoenmaker te Zuiddorpe, is wegens overtreding der drankwet veroordeeld tot f J 0 boete of 3 dagen gevangenisstraf. A. B., workman te Graauw, is wegens over treding der jachtwet (appel vonnis kantongerecht Hulst) veroord. tot f 10 boete of 3 dagen gevang. C. L. v. D., herbergier te Clinge, is wegens laster veroord. tot f 15 boete of 5 dagen gevang. E. V., vrouw van J. H., te Ter Neuzen, is wegens hoon veroord. tot 8 boete of 3 dagen G. v. D., kleermaker te Sint Jansteen, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevang. lo. E. E., 2o. A. H., 3o. K. D., werklieden te Zaamslag (Othene), zijn wegens moedwillige mishandeling de tweede veroord. tot 1 maand cel- straf en 8 boete of 3 dagen celstraf, de eerste en laatste vrijgesproken. P. d. C., arbeider te Overslag, gedetineerd te Middelburg, is wegens vervoer van zout veroord. tot een celstraf van 3 dagen alsmede in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding, met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. De Nordd. Allg. Ztg. bevat, naar aanleiding van de mededeeling in de Times, een artikel waarinde kwaadwilligheid geconstateerd wordt, welke Duitschlaud van Engelaud ondervindt. Het offici- euse blad zegt o a.,/Indien Engeland geen ver- andering brengt in de wijze waarop het Duitsche belangen in de vreeinde werelddeelen behandelt, zal datgene, wat door de Times een voorbijgaande kwade luim genoemd wordt, tot een bestendig misnoegen overgaan. De Duitsche politiek zal ook in de toekomst geleid worden door het beginsel de vriend van Duitschlands vriend en de vijand van Duitschlands vijand te zijn, en zulk vijand is ieder die, zonder daartoe gerechtigd te zijn, Duitsche belangen benadeelt." Met het oog op de belangrijke diensten, welke het electrisch licht op het slagveld kan bewijzen, zullen bij gelegenheid van de a. s. internationale conferentie van het Roode Kruis te Geneve, onder de leidiug van baron Mundv, proeven worden ge- nomen met het electrisch toestel van den ingenieur Lemonnier. Uit New-York meldt men Luitenant Greely, ondervraagd naar aanleiding van het beweren van de New-York Times, dat de overgeblevenen der door hem aangevoerde meteorologische expeditie in de noordelijke IJszee de lijken hunner lotgenooten hebben opgegeten, verklaarde, dat indien zulke daden van kannibalisme gepleegd zijn geworden, dit ge- te danken." De jonge officier bloosde en ant- woordde, terwijl er een vroolijke uitdrukking over zijn moedige, mannelijke trekken vloog, waarbij hij echter de aangeboden hand niet aannarn//Ik deed mijn plicht maar, juffrouw. Ik had het geluk dat ik een onrecht voorkomen konde en dat troost mij eenigszins over menig onrecht dat ik heden moest laten geschieden." „0, maak een eind aan dezen schrikkelijken strijd, aan dit nutteloos bloedvergieten riep Cecilia. Ik ben soldaat," was het nntwoord. //Mijn plicht is dat ik zonder onderzoek doe wat men mij beveelt en die plicht is somtijds zwaar. Ook op dit huis heb ik vuur moeten commanderen, hoewel ik wist dat gij er woondet. Gode zij dank dat ik niet te laat ben gekomen." //Wat?" riep Cecilia, //Kendet ge mij, wist gij, dat ik hier. De jonkraan liet haar niet uitspreken en zei: //Ik moet weg, maar gij moet eerst in veiligheid zijn. Hier, in Napels, moogt gij niet blijven, waar teugelloosheid nog dagen lang haar heerschappij kan voeren. Mijn soldaten zullen u en uw goed naar een boot brengen, die u naar Sorrente zal voeren." Hij gaf zijn bevelende soldaten naraen de goederen op en maakten zich gereed om de dames te vergezellen. De officier groette deftig als militair en wilde heengaan. Cecilia versperde liein den weg en zei z/Ik ga slechts als ge mij belooft, dat gij zoodra mogelijk naar Sorrette zult komen, opdat ik daar schied is door enkelen die uit eigen beweging handeldcn, maar dat geen last er toe gegeven was. Hij voegde er bij, dat hem van zulke feiten niets bekend is. Hij loochende echter niet een man der expeditie te hebben doen doodschieten tot straf voor het stelen van levensmiddelen. De door den dief ontvreemde voorwerpen waren echter gewone mondbehoeften, maar niet, zooals de New-York Times zegt, menschenvleesch. Volgens berichteu uit San-Lucia kwam daar den 3 dezer de stoomboot Breadaille met emi- granten uit Calcutta aan. Gedurende de reis had men 31 cholera—gevallen aan boord, waarvan 20 met doodelijken afloop. De laatste 29 reisdagen waren van nieuwe gevallen vrij gebleven. Het stoomschip is in quarantaine gesteld Reeds lang koesterde de politie te Altona de verdenking, dat er betrekking bestond tusschen de Duitsche en Engelsche anarchisten. Thans heeft men dat spoor ontdekt. Verleden week werd de stoomboot Elizabeth, die tusschen Hamburg en Italie vaart, onderzocht en wel met een niet ver- wacht resultaat. Men vond in de scheepskisten van den kok en drie matrozen een grooten voor- raad pas gedrukte exemplaren van de Rebell en de Ereiheit. De bedoelde lieden, alien uit Stettin afkomstig, werden gearresteerd. De kapitein, een Engelschman, bleek onschuldig te zijn. Uit St. Petersburg meldt menDe reis van den Czaar en de Czarin door het binnenland van Rusland zal drie of vier weken duren en den 24 aanvaard worden. De Grootvorst-Troonopvolger, de Minister van binnenlandsche zaken en een talrijk gevolg zullen HH. MM. vergezellen. Over Warschau zal gereisd worden naar Moscou, Kostroma en het Ipatieff-klooster, waar Michael Feodorovitch, de voorvader van de Romanoffs een wijkplaats vond voor de hem vervolgende Polen. Vervolgens zullen HH. MM. naar het land der Donsche kozakken reizen. De aardbeving, welke Zondag in Amerika plaats had, schijnt vrij hevig te zijn geweest. De schokken kwamen van het Zuidwesten langs het Alleghani-gebergteWashington was de zuide- lijkste en Brattle-borough in Vermont de noor- delijkste plaats, waar ze gevoeld werden. Twee verschillende schokken, die elk een paar seconden duurden en elkander met vier seconden tusschen- poos opvolgden, schudden den grond in de meeste plaatsen, doch in New-York en alle oostelijke plaatsen, volgde eenige minuten later een derde schok. In New-York, Boston en Hartfort in Con necticut waren de schokken het hevigste. Een ongelukkige misdadiger, in Hartfort-gevan- genis opgesloten, stierf van schrik, toen hij den schok gevoelde en niet vluchten kon. Overal rende de bevolking de huizen uit; in de armenwijken, van New-York was de angst groot en gilden vrouwen en kiuderen, toen ze schoorsteenen zagen wankelen en in de gepleisterde zolderntgen groote barsten zagen splijten. In Philadelphia kwam het water in zoo hevige beweging, dat schepen van de ankers werden geslagenin Boston werden zeer groote gebouwen zelf heen en weder bewogen. De opbrengst van 's rijks middelen was in Juli jl. 9,974,643,961, tegen/ 7,744,717,61 i in Juli 1883 en een raming van f 8,745,495,75. Sedert 1 Januari bedroeg de opbrengst 57,537,398,974, tegen f 56,972,011,77^ in 1883 en een raming van f 61,218,470,25. Te Amsterdam is een 15jarig knaapje gearresteerd, die, naar het schijnt, door anderen werd gebruikt om valsch goudgeld uit te geven. In een der straten langs den Amstelveenschen weg te Amsterdam heeft een kind door het schielijk drinken van kokende koffie, het leven verloren. De toevloed van veroordeelde bedelaars naar Veenhuizen is dezen zomer groot. Het is geen zeldzaamheid, dat in een week tijds 30 a 40 personen aankomen in hun zoogenaamd z/tehuis." Deze week woedde een hevig brand te Leijeabroek onder Sittard. Vijf huizen, benevens gelegenheid hebbe om mijn levensredder te danken." De officier maakte een afwijzende beweging en Cecilia ging voort,/Gij moet mij komen zeggen, dat gij ongehinderd den strijd doorgestaan hebt, die u weldra weder zal wachten. In doodsangst zal ik op u wachten De jonkman dacht even na en zei toen bedaardKomen zal ik als ik leef" "en hij ijlde weg. De soldaten voerden de dames over puinhoopen, tusschen plassen bloeds op de straten en langs den weer ontbranden strijd naar zee. De weduwe hield Cecilia krampachtig vast en deze stapte verstrooid voort, alsof niets haar aandacht trok. Toen zij in de boot zat die de soldaten bijna met geweld geprest hadden, wierp zij dezen haar beurs toe. Zacht gleed het vaar- tuig over de prachtige golf; steeds naderde men meer en meer het landelijk stille Sorrente, dat door den oranjegeur van zijn tuinen werd omzweefd. Cecilia sprak tijdens de vaart geen woord. Voor haar geest zweefde het beeld des redders met nl de schoonheid, met al de kracht der jeugd, met al zijn bescheilenen moed. Zij maakte zich om hem beangstUit dankbaarheid? Neen, uit meer dan dankbaarheid! En toch had zij hem vroeger nooit gezien, hoewel hij haar en haar woonplaats kende. Zij was boos op haar zelf, omdat zij den soldaten zijn naam niet had gevraagd. (Wordt vervolgd.) eenig vee, waaronder twee koebeesten, kleederen en ongedorschte granen zijn verbrand. Te y~~' Maastricht is een jongeling door het zwemmen in de Maas verdronken. In Gelderland is er over- vloed van wild. Terwijl Dinsdag te Wissenkerke de vrouw van den arbeider K. bij een hevig on weder zich van het veld naar huis bcgaf, werd zij doodelijk door den bliksem getroffen. Hoofd, hals en armen vertoonden hevige brandwouden. Te Westervoort ontstond Dinsdagavond brand in de wijk de Pals. Drie huizen, door vier gezinnen bewoond, zijn verbrand. Weinig is er gered en een gezin, dat niets had verzekerd, heeft alles ver loren. Te Koegras, in de gemeente Callautsoog, is tengevolge der broeiing van het hooi totaal af- gebrand de boerenplaats, bewoond door P. Lengers. Van den inboedel is niets gered kuunen worden. Tijdens een landbouwer te Niftrink onder Wijchen zich Zondag in de kerk bevond, werden ten zijnen huize door middel van buitenbraak en iuklimming gestolen een bankbiljet van f 100, twee dito van 60, een dito van f 40 en den muntbiljet van f 10. Tegen twee personen aldaar bestaan zware vermoedens. Uit Atjeh wordt gemeld, dat ander- "V1 maal 4 mindere militairen (3 Europeanen en 1 In lander) naar den vijand zijn overgeloopen. Vergist de berichtgever zich niet, dan bedraagt het aantal aldaar gedeserteerde militairen op dit oogenblik niet minder dan 35 Europeanen en 10 Inlanders, totaal 45 of ongeveer het l/3 gedeelte eener compagnie. t Woensdag zijn te Marseille 12, te Toulon 2 cholerazieken overleden. Waar Holloway-pillen al niet goed voor zijn! Voor eenigen tijd werd het varken van een ingezetene van Kloetinge door de bekende en ge- vreesde ziekte aangetast. Het gewone verschijnsel de paarse plekken, vertoonde zich reeds op de huid; de eigenaar gaf het dier een dozis Holloway-pillen in en het genas Donderdagmiddag werden aan den Z-O. Bin- nensingel te 's Hage ,/twee vliegen in den klap geslagen." Twee mannen, waarvan de een blind moest heeteu, liepen gearmd langs's Heeren wegen, m - huis aan huis aanschellende en dan iets te koop presenteerende om tegelijkertijd ook iets te bedelen. De agent van politie v. H. zag in deze hande- laren al spoedig iets meer dan rechtuit, liet zich even overzetten en rekende de beide //kooplieden" in. De agent had goed gezien, want nu bleek, dat de blinde in zdodanigen kennelijken staat verkeerde, dat hij ook werkelijk uit de oogen niet kon zien en op de beenen niet staan. Beide //heeren" gin- gen zeer gewillig naar het bureel op de Nieuwehaven. Een zetter der Tilb. Ct. schijnt een diep- gewortelde wrok te koesteren tegen degenen, die hem zooveel letters doen zetten. Alleen toch als een wraakoefening oog om oog kunnen wij het beschouwen, dat die man dezer dagen een aantal personen tot in de verre toekomst heeft veroordeeld om bij het schrijven van den naam van zijn jongstgeboren dochtertje het geheele al- phabeth te moeten uitschrijvende man gaf nl. aan dat kind 26 voornamen, beginnende met Antoinctta en eindigende met Zeraphina. Zijn eerste slachtoffer, de ambtenaar van Tilburgs bur- gerlijken stand, meende aan den wensch des veel- eischenden vaders te moeten voldoen. Een ingezetene van Leiden wendde zich eenige dagen geleden tot den Koning met het ver- A zoek, als nagedachtenis aan Prins Alexander een van diens papegnaien te rnogeu hebben. Een spoedig daarop volgend autwoord van denadjudant des Konings meldde, dat aan dit verzoek zou worden voldaan en de man ontving te 's Gravenhage aan het paleis een fraaien groenen papegaai en daaren- t k boven een sierlijke kooi. Dinsdagavond sloop een 13jarig meisje een goudsmidswinkel te Amsterdam, heimelijk binnen, en achter de toonbank betrapt wordende, beklaagde zij zich schreiende, dat men haar op straat met kwade bedoelingen achtervolgde en zij in den winkel de wijk genomen had. Medelijdend werd het meisje f weder naar buiten geleid en toen zij vertrokken was, bleek deze heks een gouden horloge uit den winkel gestolen te hebben. In de Tuinderslaan, aan den Loosduiuschen weg, te 's Hage, waren Woensdagnamiddag twee zeer jonge kinderen aan het spelen. Zij kregen - dorst en dronken uit een flesch die daar in de nabijheid stond. Deze was echter met loog gevuld, zoodat de kleinen zeer ernstig ongesteld werden. Terstond werd Dr. Van Wessein ontboden, die de noodigste hulp verleende. Zonder op de bevelen der politie te letten, waagde de evangelist Samplonius zich weder op het terrein der sluiswerken te Vreeswijk, om een gods- dienstoefening te houden. De heilige Hermandad liet zich echter niet wachten, en maakte proces- verbaal op tegen den overtreder der wet, wegens het houden van godsdienstoefening in de open lucht, zonder toestemming der regeering. Welk eene hitte door broeiend hooi wordt ontwikkeld, bleek te Kokengen dezer dagen. Een onzer landlieden had 11. Zaterdag zijn laatste hooi binnen gehaald. Zondagmorgen hadden de kippen daarin 2 eieren gelegd. Maandag broeide het hooi zoo, dat men besloot den berg uit te gooien. En nu bleek dat de eieren niet alleen gaar waren, maar zoo hard, dat ze daardoor oneetbaar waren. Om de Eransche woede voor het oprichten van standbeelden te kunnen schetsen, vermeld een Parijsch blad: In een stadje van zuidelijk Frankrijk is bij gebrek van een of ander groot stadgenoot, die verdientin I -'J III II H—I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2