BOUWLANDEN Handelsberichten. Advertentien. Openbare Verkooping SAS VAX GENT (Sint Pieterspolder). handeld. Te Oranjewoud is eerie 20jarige dienst- bode levenloos uit den vijver opgeliaald. Zij had de eenden gevoederd en is, zoo men meent, bij bet ver voorover buigen, op noodlottige wijze om- gekomen. Te Lekkerkerk zijn Vrijdagavond te 11 uren twee arbeiderswoningeu, met rieten daken, een prooi der vlammen geworden. Eenige kinderen, in de buisjes aanwezig, werden nog bijtijds gered. De brandweer kwam te laat om hulp te verleenen. De stoomhoutzagerij van den beer A. S. V er- woerd, te Kuilenburg, is Zaterdagnacht binnen zeer korten tijd afgebrandde brandweer redde het groote boutmagazijn en den stoomketel. De bonwmanswoning van A. Klootwijk te IJselmonden is met al wat zich daarin bevond, een prooi der vlammen geworden. Oorzaak onbekend. De boerenwoning van Molenbuis te Springendaal is met den geheelen inboedel, den oogst en een koe, door brand vernield. Alles was verzekerd. Zaterdag is in het veld bij Veenhuizen het huis van een flink en oppassend arbeider verbrand. De inboedel was niet verzekerd en bijna niets werd gered. De hofstede //De Stroet," te Doom, toebeboorende aan baron d'Ablaing van Moesbergen, is deze week gebeel afgebrand. Niets was ver zekerd. De oorzaak is niet bekend. Een kat, die 16 maanden uit Axel afwezig was geweest, kwam verleden week weer doodbedaard baar oud buis opzoeken. Waar bet dier zoolang geweest is, weet men niet, maar het is wel een bewijs dat katten zeer aan hunne woninggehecbtzijn. Alweer /.die eeuwige pers!" Het stedeke Naarden is in het bezit van een fraaie kerk en een bizonder goed orgel, en in de zomermaanden worden de bewoners van de veste en van haar omstreken nu en dan kosteloos onthaald op een orgelconcert. Deze door traditie gewettigde muziekuitvoeriugen waren de thans regeerende en alles overheerschende partij reeds lang een doom in het oog, tot voor eenige dagen het orgelconcert te elfder ure werd verboden- omdat het weekblad De Gooi- en Eem- lander bet te voren had aangekondigd en aan, bevolen. //De krant had daar niets mee te maken." Eenige jongens waren te Kuilenburg in de Lek, achter de spoorwegbrug, jl. Zaterdag badende toen de 12jarige W. de Vries zich te ver waagde en in de diepte wegzonk. Zijn makkers konden hem niet redden, wijl geen hunner kon zwemmen. Na eenige uren zoekens werd zijn lijk opgehaald en aan zijne bedroefde ouders bezorgd. Eenige jaren geleden is op ongeveer dezelfde plaats zijn neefje verdronken. Te Deventer vond men Zondagmorgen om ongeveer 4 uur het lijk van een meisje van 22 a 23 jaren drijvende in den IJsel. Toen zij er uitgehaald werd, riep men geneeskundige hulp in, doch het was te laat, want ook na veel moeite mocht men er niet in slagen de levens- geesten weder bij haar op te wekkeu. Schoeisel en hoofddeksel vond men in de nabijheid van de plaats waar men het lijk ophaalde. Te Wageningen dreven onlangs in den mor- genstond duizenden visschen schijnbaar dood op het water in de Singelgracht. Sterke temperatuurs- veranderingen in heete tijden maken dat ver- schijnsel daar zeer gewoon; althans om de drie of vier jaar gebeurt het allicht eens. In den loop van den inorgen dunt dat getal aanmerkelijk door de //bijkomenden" die weer gaan zwemmen doch honderden schieten er het leven bij in, door den langdurigen toestand van bezwijming. Omtrent de beweerde gevangenhouding van een Amerikaansche dame in een kiooster te Breust (Limburg) meldt het Dagblad het volgende z/Ziehier de geheele zaakIn 1879 was in Noord-Amerika een grijsaard van een oud adellijke Belgische familie bijna stervendehij verzocht zijn zuster hier te lande, zijn kleindochter, de eenige naastbestaande welke hij daar bezat, voortaan als haar eigen kind te willen bescbouwen. Onmiddellijk vertrok nu een der zonen van deze adellijke dame naar Amerikahij kwam nog bijtijds om zijn ouden oom de oogen te sluiten, en bracht de jonge dame naar Europa ten huize harer groottante. Deze laatste, zeer bevriend zijnde met de Overste van het Breustergesticht, vertrouwde haar in het volgend jaar de opvoeding toe vau hare nicht. Sedert ver- toeft deze te Breust als kostleerlinge, ter aanleering van de Fransche en Duitsche taal. Eenige maanden geleden heeft zij den ouderdom van 21 jaren bereikt; de groottante wilde haar toen voor goed bij zich op het kasteel t.erug nemeu, maar de jonge dame verzocht allerdringendst, haar ten minste nog een jaar op de kostschool te laten. Een zeker persoon in Amerika, die eenigszins in familiebetrekking met den grootvader heeft ge- staan, zou er nu voordeel bij vinden als de jonge dame naar haar vaderland terugkeerde. Haar fortuin, bestaande in vaste goederen, is de eenige drijfveer van de geheele zaak. De Commissaris des Konings in Limburg en de burgemeester van Breust hebben een onderhoud met de jonge dame gehad. De gezant William L. Dayton uit den Haag heeft haar ook in dien- zelfden geschreven. Haar antwoord was, dat ze hier geheel vrij, gelukkig en tevreden en niet verlangende was om ooit naar Amerika terug te keeren." Op eene vergadering te Rotterdam is, volgens het R. NU., het volgende feit medegedeeld: Voor eenigen tijd was door een Nederlander een haard le Parijs aangekocht voor f 120, doch zonder pijpen. Toen de kooper de pijpen daarvoor bestelde bij zijn gewonen Nederlandschen fabrikant, die inmidddels dezen haard beschouwde, zei deze: dat is een haard van mijn fabrikaat, welke door mij wordt geleverd, zdo uit het magazijn, voor f 80. De zaak werd opgelost door het wegschuiven van een ijzeren plaatje, waarop een koperen te voorschijn kwam met den naam van den bedoelden fabrikant. Zekere Emmenes te Maastricht heeft den aldaar wonenden Everhardts met een mes gestoken, ten gevolge waarvan deze vijf minuten later over- leed. De oorzaak is een twist tusschen beide. Zij zijn buren, beide daglooners. In den twist heelt de een zijn mes getrokken en den ander eene snede in de lies toegebracht, aan de gevolgen waarvan deze kort daarna is overleden. De verslagene had slechts een arm, droeg pakjes voor de reizi- gers, en is daardoor bij het reizend publiek wel bekend. Op zijn gedrag viel mets aan te merken. Geheel anders is het gesteld met den dader. Deze is als een woesteling bekend, uit den militairen dienst ontslagen en heeft reeds 5 jaren gevange- nisstraf ondergaan. Onmiddellijk na het plegen van den manslag is hij door de politic, gearresteerd. Voor eenigen tijd vestigde zich te Win- schoten een huisgezin, vroeger woonachtig te Neede, prov. Gelderland. Het hoofd des gezins kwam daar in betrekking als bediende bij een uurwerk- maker. Veranderlijk als de man schijnt te zijn, bekwam hij spoedig zijn ontslag uit die betrekking en was sedert eenige weken werkzaam aan de klokgieterij enz. te Heiligerlee. De man heeft nu ongeveer vijf weken geleden heimelijk zijne woon- plaats verlaten met zijne schoonzuster en met achterlating van vrouw en kroost. Het groote Duitsche vaderland zou hun tweede vaderland worden, maar zij hadden buiten den waard gere- kend, want bij gebrek aan de noodige legitimatie- stukken werden zij door de Duitsche politie over de grenzen gebracht. Groot was de schare, die den trouweloozen man en dito zuster ontving, maar hartelijk was de ontvangst niet. Was niet tijdig de politie tusschen beiden gekomen, zeer waarschijnlijk was hier de lynchwet toegepast. De oude toren bood hun een wel niet confortabel nachtverblijf; in de vroegte zijn ze in vrijheid gesteld waarop ze de gemeente in alle haast ver laten hebben. Voor de internationale tentoonstelling te Am sterdam zijn opgegeven ruira 2200 dieren. Een getal, grooter dan ooit op eenige andere tentoon stelling werd ingezonden. Ook de inzending werk- tuigen belooft allerbelangrijkst te worden. Daar zal dus op het gebied van veeteelt en landbouw veel, zeer veel te leeren en te zien zijn. Wie het aangaat, profiteere van de gelegenheid. In de militaire badplaats te Groningen deed Vrijdagmorgen een jong arts als telken dage een sprong in het water, maar kwam nu op het hoofd terecht, met het ongelukkige gevolg, dat twee wer- vels zijn gebroken. Na het aanbrengen van het verband was bij het afzenden van dit bericht de toestand iets minder ongunstig. Ten bewijze dat chinine reeds lang geleden als middel tegen cholera werd besehouwd, deelt men ons het volgende mede In 1864 heerschte op het eiland Onrust genoemde ziekte in hevige mate. Het flottilje-vaartuig Delf- zijl kwam er in timmering en toen werd op voor- schrift van den doctor aan boord van het vaartuig als voorbehoedmiddel voorgeschreven, aan de equipage elken morgen een extra oorlam (5 centiliter jenever) met chinine uit te reikenook het jonge volk, d. i. beneden de 18 jaren, anders nog niet in de termen voor het rantsoen jenever vallende, was in den maatregel begrepen. De verstrekking geschiedde onder toezicht van den doctor zelven, ter voorkomiug dat iemand zich aan het gebruik mocht onttrekken. Men spreekt wel eens luchtigjes weg van met den schrik vrij komen. Eenigen tijd geleden werd op de kermis te Arlon een meisje het rechteroog uitgeschoten, in een tir. Bij het ver- nemen van het ongeluk, viel haar zuster in zwijm. De twee meisjes werden naar het gasthuis ge bracht. De gekwetste kon een paar dagen later naar haar woning terugkeeren. Maar haar zuster is verleden week overleden, volgens verklaring van djn dokter tengevolge van den schrik, bij het vernemen van het ongeluk dat haar zuster overkomen was. Amerikaansche levensbeschouwing, De hof- dichter van Engeland kan een waardeloos vel papier nemen en het door er een gedicht op te schrijven, 65,000 dollars waard maken. Dat is genie. Van der Bilt (de spoorwegkoning) kan eenige woorden op een stuk papier schrijven, en het zoo een waarde geven van 5,000,000 dollars. Dat is kapitaal. De Vereenigde Staten kunnen een en een kwart ons goud nemen er een arend op stempelen en geven het een waarde van 20 dollars. Dat is geld. De werkman kan grondstof nemen ter waarde van 5 dollars, en haar maken tot een uurwerk, dat 100 dollars geldt. Dat is bekwaamheid. De koopman kan een artikel nemen van 25 cents (f 0,62^) en het verkoopen voor een dollar. Dat is handel. Een dame kan een zeer goeden hoed koopen voor 10 dollars; maar zij betaalt er liever 100. Dat is dwaasheid. De slootgraver werkt 10 uur per dag, en schept twee of drie ton aarde uit voor 2 dollars. Dat is liandenwerk. Een lid van een liefdadigheids-commissie verslijt zijn hoofd, kwelt zijn geest, stuurt zijn zenuwen in de war, droomt onrustig, wordt overal beleedigd en door ieder miskend. Dat is een feit. Nog geen vijf dagen is de wet op de eclit- scheiding in Frankrijk afgekondigd of het getal aanvragen om te scheiden is reeds tot 1583 ge- stegen. De wet schijnt dus wel in een langgevoelde behoefte te voorzien. Het eiland Herm in 't Engelsche kanaal, waar de beroemde chartreuse door de monnikken van dien naam gestookt wordt, is thans toch onderhands aan een Schotsche firma verkocht. De likeur-iudustrie zal er nu plaats moeten maken voor een depot voor het inzouten van haring en andere visch. Te Parijs zijn in den laatsten tijd vloeren van glas veel in gebruik gekomen. In sommige winkels en nieuwe kantoren bestaat de geheele vloer van de grondverdieping uit glas, waardoor de kelder verlicht en tot het bewaren van goederen, papieren van waarde en zelfs voor werkplaats gebruikt kan worden. Men maakt tegenwoordig voorwerpen van dagelijks gebruik en van weelde van allerlei aard zooals broches, oorknoppen enz. van aardappel- vezels, die bij de bereiding van aardappelmeel achterblijven. Eerst wordt, door verwarming tot 75 a 80° een flinke menging, een dikvloeibare stijfselachtige massa gevormd, die dan in den ver- langden vorm wordt geperst. Een Russisch biad deelde onlangs mede dat een Russisch officier bij de sappeurs, de luitenant Kradinow, een draagbaren toestel tot onderschepping van telegraphische en telephonische berichten had uitgevonden. Dit werktuig is een kleine vierkante doos, die een weinig meer dan twee kilogram weegt, Het bevat een mechaniek om een telegram op te vangen of een per telephoon verzonden bericht hoorbaar te maken. Aan het bovenste gedeelte van de doos is eene batterij aangebracht, die moet dienen om aan den vijand valsche berichten te kunnen zenden. Om den toestel te bezigen gaat iemand er mee naar een telegraaflijn van den vijand, snijdt den draad door en brengt dien in verbinding met het instrumentdaarna windt men het mechaniek op en laat de papierstrook loopen. De toestel zal dan het geheele bericht op de papierstrook afdrukken. Men zegt, dat daarmede reeds proeven zijn genomen en dat deze aan de verwachting beant- woord hebben. Z E E T I.I I) I N G E Van 8 tot en met 11 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent: 8 Aug. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Spink, vau Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. 9 Aug. Noordsche stoomb. Sjofna, kap. Engelsen, van Riga met vlas. 10 Aug. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. 11 Aug. Zweedsche stoomb. Kattegat, kap. Jonson, van Hudiksvall met hout. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Londen met stukg. Van 8 tot en met 11 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 8 Aug. Eng. sloep Mary Offer, kap. Brown, naar Londen ledig. 9 Aug. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Spink, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. 10 Aug. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Electro, kap. Dryden, naar Hull met stukg. 11 Aug. Deensche bark Margareta, kap. Funder, naar New-Castle met ballast. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 8 Aug. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Electro, kap. Dryden, van Hull met kolen. 9 Aug. Eng. stoomb. Sunlight, kap. Harland, van Rouan ledig. 11 Aug. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Glenmore, kap. Dempster, van Middlesbro met ruw ijzer. Eng. stoomb. Finchale, kap. Mellenton, van Sun derland met kolen. Eng. stoomb. Burslem, kap. Jackson, van Goole met kolen. Uit deze haven is vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 10 Aug. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Daw son, naar Londen met stukg. Van 8 tot en met 11 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 36 binnenvaartuigen op en 36 afgeschut. Rotterdam, 11 Augustus. m li H Gent. 8 Aug. fr. 22,25 a 22,75 1 Aug. Londen, 11 Augustus. KOERS VAX II E T GELD. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 48,00 h 48,05 v 12,05 12,11 Oudertrouwd ARIE JACOBUS TAZELAAR HELENA SCHEELE. Ter Neuzen, 12 Augustus 1884. PItlJZEN DER EFFECTSN. Amsterdam11 Augustus. Doctor D. DE RUCK te Stekene, bericht, dat hij van af Woeusdag 1.1 dezer, voortaan iedere week Woensdag en Zondag des namiddags 3 ure, ten huize van C. L. Cam- maert, in //de Kroon" te St. Jail Steen, zal te consulteeren zijn. De Notaris Coninck Westenberg te Sas vail Gent, zal met tusschenkomst van zijnen ambtgenoot Mr. A. van Pcene te Assenede, op Woensdag den 13 Augustus 1884, des namiddags 3 uur, ^en verzoeke van de erven van Mejuffrouw E. gUIJCK, in het Logement //de Stad Rotterdam" b ewoond door N. Acke te Sas van Gent, OPENBAAR VERKOOPEN: 5 Hektaren 23 Aren 60 Centiaren gelegen in den Sint Pieterspolder, gemeente Sas van Gent, kadastraal bekend sectie A nos. 67, 68, 69, 70 en 71, palende Oost Eduard Buijsse, Noord den Zeedijk, West Levinus Gijsel en Zuid den Roodenpolderdijk. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore vau gemelde Notarissen. ZEGT HET VOORT. Belqie. Frankrijk Rusland. POLEN. OOSTENEIJR. HoNGARIJE. Italie. Spanje, Turkije. Egypte, Portugal. Amerika. Brazilie. dito dito dito Aandeel HandelmaaUchappij dito exploitatie Ned. staatsspoorw. Certificaten bij Rotachild Inschrijvingen Obligation 1798/1815 dito Hope Co. 1855 6e aerie dito 1000 1864 dito Ooaterache leening 2e aerie dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866. Oblig. Hope Co. Leening 1860 Certific. dito Inacript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. Obligation 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. Maat Oblig. di'o Aand. Baltiacbe spoorweg dito dito Jelez Orel dito apoorweg Poti-l'iflia dito dito Charkow Azow Znid West apoorwegmaatschappij. Schatkiat obligation Oblig. in papier Mei'Nov. dito dito Feb./Aug. dito metall. in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oet. Schatkiatbiljetten Certific. Amsterdam Obligation Bnitenl. dito Binnenlandsche Inschrijvin» Alg. achnld Obi. Leening 1876 Obligation Obligation (1877) dito (1876) Illinois certificaten van aandeel Union Pacific hoofdl. dito Oblig 1865 dito 1875 5 4 101J 5 1101 2 i 8 w 5 w 1001 5 9 824 5 9 5 9 57 5 9 5 9 914 5 9 129} 4* 9 90 4 9 4 9 4 9 6 9 6 9 1211 9 94 3 9 544 5 9 934 5 B 921 5 9 5 9 574 4 9 821 5 9 66| 5 B 67 5 B 674 5 B 674 5 9 994 5 9 9 9 5 9 81 4 9 591 3 9 491 4 9 4* 9 9 1281 6 9 5 9 974 5 9 Aanvoer tarwe beneden het middelmatige, die langzaam tot vorige prijzen oprnimde. Pnike Zeeuwache en Vlaamache Tarwe 8 40 a f 9.00, mindere 7,a 8 20 Rogge 6,00 a 7,00 mindere 5,80 a 6,50. Gerst winter f 4,75 a 5 60 mindere j 5,00 a 5 50 zomer dito 5 00 a f 5,75 mindere 4,50 a f 5,00. Haver korte 4 50 a f 5,00 lange 8,40 a 4,40. Paardenboonen f 6,00 a f 7 20 mindere 5 50 a 6,70. Duivenboonen f 7,20 a 7,80 mindere 7.20 a 7,50. Bruineboonen f 8 00 a f 12 00 mindeie f 8,00 a /II 25. Witteboonen Walcherache f 14,00 a f 15,00. Zeeuwache f 11 75 a f 12,50. mindere 10,a 14,00. Erwten 9,25 a 9 75. mindere 8 00 a 9 00. Kana- riezaad beate 8,50 a 9,mindere 7,00 a 8,40. Kooliaad 10,25 a f 10,60. Zaailynzaad 11,00 a f 12 25. Eieren f 3,90 a f 4 00 per 100 stnks. Aardappelen Zeeuwache f 1,60 a f 2,Zeeuwache Ajuin f per 50 kilo. h., fr. 22,75 a 23,00 Tarwe, witte, 100 id, Roode Rogga Gerst Harer Boekweit, p. hect. Duivenboonen Paardenboonen kooliaad 100 k. Lijuzaad Kempzaad Lijokoeken Koolzaadkoeken Kempzatdkoeken Eieren per 26 stuks Tarwe, meel en haver gedrukt, Gerat en Mais onveranderd. Tarwe alleen tot lager prijs te verkoopen. i. fl 15,50 16,00 17.25 17.50 ,,20 50 21,00 20,50 21 00 19,00 19,50 19,00 19,50 15,00 16 00 19,00 19 00 16 75 16.75 34.00 35,- 84.00 ,.27,00 29,00 27.00 30,00 24'00 25,00 24,00 25 00 20,00 21,00 20,00 21,00 M 1 la I"" 2,40 2> EN Nkderland. Certific. Werkelijke achnld. 24 pet. 681 dito dito dito 8 301 VAN TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 3