Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2007. Zaterdag 9 Augustus 1884. i: C 1 L I A. 24e Jaargang. FEUILLETON, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIflN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verschijnt Uiimdns- en Vrijdngavoud bij deu iiltgcvcr P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Nruzen. JPolitiek Overzicht. De Egyptische conferentie der grootc mogend- heden heeft hare zittingen voor onbepaalden tijd verdaagd, d. w. z. zij is uiteengegaan zonder eenig resultaat te hebben verkreffen. Een dergelijke uitkomst staat met mislukking celijk, dit is niet alleen de opvatting van het pnbliek en van de pers, maar de Engelsche regeering zelve kan niet looche- nen, dat die opvatting juist is. De heer Gladstone erkende in het Lagerhuis dat het doel, het vast- stellen van een plan ter regeling der geldelijke moeielijkheden van Egypte niet bereikt is. Evenals in alle omstandigheden, onverschillig op welk ge- bied, wordt ook door de diplomatic de schuld hiervan door den een op den ander geworpen. Engeland beweert, dat Frankrijks hardnekkigheid oorzaak is dat het doel gemist werd. Frankrijk zijnerzijds verklaart dat het gewenschte resultaat ware verkre- gen, iudien Engeland niet zooveel geeischt had. Intusschen, zooveel is zeker, dat men zich in En geland over de mislukking verheugt en in Frankrijk er niet mede ingenomen is. De taal der Fransche pers begint dan ook reeds zeer scherp te worden. Zoo b. v. leest men in een der Parijsehe bladen ,/IIet is een schande voor Frankrijk, voor Europa, zich door een mogendheid tc iaten in bedwang houdenHet onzijdige Europa bestaat niet meer en de geleden nederlaag brengt den algemeenen vrede in groot gevaar." Men ziet het, de gemoederen zijn sterk ge- prikkeld en Engeland staat voor een heet vuur. Gladstone schijut geneigd te zijn door te tasten en in Egypte de vroegere krachtige houding weder aan te uemen. In het parlement zou de regeering gisteren mededeeling doen van een gewichtig be- sluit, dat zij ten opzichte van Egypte genomen heeft en tevens een credietaanvrage tot het zenden eener expeditie oin Gordon te ontzetten, voor het geval dit noodig mocht blijken. Daily News ineldt om- trent het bedoelde gewichtig besluit, dat een der eerste diplomateu persooulijk naar Egypte zal ver- trekken met een uitgebreide volinaclit. Hij kan daar, als Engelsch onderkoning voor Egpyte, voorloopig de regeering op zich nemen. Met belangstelling verwacht geheel Europa de onthulling der Engelsche planneu, waarvan de telegraaf wellicht reeds de bizonderheden wereldkundig zal maken. Te Versailles zijn de leden van Frankrijks beide Kamers bijeen gekomen als congres of nationale vergadenng, om de grondwet te herzien. llet ging in deze eerste zitting zeer stormachtig toe. Het eerste wat er te doen was, het vaststellen van een reglement van orde, gaf reeds aanleidiug tot allerlei interrupties en onstuimige tooneelen, totdat eiudelijk het voorstel van den voorzitter, den president van den Senaat, Leroyer, om het reglement van het vorig congres ook nu als gel- dig te beschouwen, met meerderheid van stemmen werd aangenomen. Daarop wilde de Minister- president de tribune bestijgen om de aau de orde komende voorstellen in te leiden, doch vele der ongeveer 800 tegenwoordig zijude leden van het congres verlangden zoo onstuimig, dat men eerst tot het samenstellen der afdeeliugen zou overgaan, dat h'j niet aan het woord kou kornen. Toen eindelijk Andrieux nevens Ferry op de tribune stond om hem te bestrijden en de leden hun plaats verlieten en kwamen loopen om te zien hoe zij beiden misschien handgemeen zouden worden, was de voorzitter genoodzaakt zijn hoed op te zetten en de zitting te sluiten. Na een pauze van drie kwartier waren de gemoederen zoodanig bekoeld, dat de werkzaamheden hervat konden worden. De Times verneemt uit Foo-Chow van 4 Augus tus, dat de Ohineesche regeering een half millioen taels heeft aangeboden als schadevergoeding. Pate- i otre heeft geweigerd, deze som aan te nemen. De onderhandelingen zijn afgebroken. De Keizer van Anam is Zondag te Hue „overleden," zonder dat de telegraaf iets naders oratrent den dood van den jon?sten Vazal der Fransche republiek mededeelt. Niet, zegt de Koln Ztg., dat wij er aan twijfelen willen of een Keizer van Anam kan op even natuurlijke wijze sterven als gewone men- schenkinderen, maar het is toch zonderling dat de sterfte onder deze heerschers zoo bizonder groot is, en er reeds twee in het jongste halfjaar het tijdelijke met het eeuwige verwisselden. De eerste, Tu-Duc, werd, kort na de onderteekening van het verdrag van Hue, door zijn eersten Minister ge- dwongen om onder plechtige muziek en voor de vereenigde veldheeren een kostbare schaal met vergif te ledigen, hetgeen volgens den toenmaligen Franschen gezaut aldanr de gewone wijze schijnt te ziju, waarop genoemde Minister de tusschen hem en zijn meesters gerezen quaestien oplost. Of dit nu ook met den overleden Khien-Phuoc het geval is geweest., valt nog niet te zeggen. De telegraaf meldt alleen, dat zijn jongere broeder hem is opgevolgd, dat de orde niet verstoord werd en dat de tegenwoordige Fransche gezant zijn regeering om nadere instructien gevraagd heeft. Cecilia lachte en vroeg: Maar wat is er dan toch te doen? Ge zijt beiden zoo ernstig!" //Cecilia!" begon de voogd weer, zijt gij van plan ooit te trouwen, of wilt gij maar ongetrouwd blijveu?" Tante had er op aangedrongen, dat deze algemeene vraag ten berde moest komen en de voogd vroeg, omdat hij zijn vrouw tevreden wilde stellen; niet omdat hij de vraag gepast oordeelde. Cecilia antwoordde vroolijk,/Ja, dat is er al naar. Met alle geweld trouweu wil ik niet en met alle geweld een oude vrijster worden nog minder. Waarlijk trouwen lijkt mij niet en niet trouwen eveuiniu; maar een van beide moet toch gebeuren." De voogd sprak weer//Cecilia, ik spreek in vollen ernst. Er heeft zich een partij voorgedaan, die in alle opzichten mijn goedkeuring heeft." //Och," zeide Cecilia vroolijk, //vertel mij dat eens heelemaal, oompje." Zij ging vlak voor den kommandaut zitten en deze vroeg//Wilt ge mij bespotten?" //Neen, ik stel er waarlijk belang in en misschien zeg ik wel ja. Ken ik den stoutmoedige //Misschien hebt gij hem nog nooit gezien," antwoordde de voogd. Hij zat hier drie maanden op de vesting omdat hij sekondant geweest was in een tweegevecht. Hier in huis is hij nooit geweest en gij kunt hem maar Uit de briefwisseling in zake de Nisero blijkt, dat Engeland en Nederland, naar mededeeling van elkaars inzichten, hebben besloten tot een gemeen- schappelijk optreden in den geest, gelijk den consul Kennedy te Oleh-Leh in een depeche van den 26 Juli is medegedeeld. Art. 1 bepaalt, dat een gemeenschappelijke nota zal wordengezonden aan den Radjah van Tenom, bij toeval gezien hebben. Maar u heeft hij op een af- stand gadegelagen en naar alien schijn ook nauw- keurig." Dat bevalt mij niet," zeide Cecilia. z/Dat is verraderlijk, dat past geen man." //En ik vind het lief en gepastriep tante. //Ge zult toch moeten bekennen, dat hij hier op de vesting in geen gunstige stelling was als vrijer!" //Dan had hij zijn bespieden ook wel kunnen laten," sprak Cecilia lachend. ,/Ga voort oompje, want mij is het niet genoeg, dat hij hier op de vesting zat, hoewel het in uw oog zeer verdienstelijk schijnt te wezen." 7/Toen leerde ik hem achten en beminnen," ging de oom voort. //Toen hij van mij afscheid nam, zinspeelde hij reeds op zijn plan, maar ik liet hem niet uitpraten. Als trouw voogd raoest ik onderzoek doen en hij moest natuurlijk ook eerst ziju ouders hooren. Hij gaf mij gelijk." //Hoe is uw onderzoek?" vroeg Cecilia. //Hij is van goede familie," zei de kommandaut fluks. //De eenige zoon van rijke ouders, een mooi jonkman, nog geen dertig. Al ziju vele vrienden, die ik ondervraagd heb, prezen zijn karakter hemelhoog. Eenige zijner bekendjn zeiden mij zelfs, dat hij maar den fout had, dat hij nog nooit een domrnen streek had begaan. Hij was een voorbeeld van een jongen op school; hij maakte als student geen schulden en was nooit een twistzoeker of dronken. En dat geloof ik, want hij bloost als een meisje bij de scherts, die nog wel eens tusschen vroolijke heeren wordt ge- waarin de vrijlating der gevangenen op een bepaal- den dag wordt geeischt. Art. 2 bepaalt, dat, indien de Radjah toegeeft en zich aan Ned rland onderwerpt, de Nederland- sche Regeering de blokkade der havens zal op- heffeu. De havens zullen dan weer voor den handel worden opengesteld, mits de Radjah zich aan geen verdere oproerige handelingen schuldig maakt. De Nederlandsche Regeering zal de vastgestelde som van 100,000 rupijen betalen, wanneer de ge- vaugenen in vrijheid worden gesteld. Art. 3 luidt, dat, wanneer de Radjah weigert, de Engelsche en Nederlandsche troepen zich zullen vereenigen om hem en zijn volk te straffen. De heer Maxwell heeft last gekregen om zich aan boord van De Pegasus naar Oleh-Leh te be- geven, ten einde met de Nederlandsche autoriteiteu te overleggen op welke wijze deze overeenkomst het best ten uitvoer kan worden gebracht. De van hoogst vertrouwbare zijde in de jongste dagen te Js Gravenliage ontvangen berichten om- trent den gezondheidstoestand van Z. M den Koning luiden voortdurend zeer bevredigend. Z. M. ge- voelt meer en meer de goede nawerking van de ondergane badkuur en is opgewekter enkrachtiger dan na HDs. verblijf in de residentie, onder de treurige omstandigheden van die dagen, kon wor den verwacht. Volgens vertrouwbare berichten, zou de Mi nister van waterstaat, handel en nijverheid het voornemen hebben de officieele vertegenwoordiging van Nederland op de tentoonstelling te Antwerpen in het volgend jaar op te dragen aan een iudus- trieel agentschap. Een Regeeringscommissie zou dus niet worden benoemd, naar men zegt o. a. ook omdat enkele voornarae personen geweigerd hebben van een dergelijke commissie het voor- zitterschap te aanvaardeu. En toch zal de regeering tot de benoeming van eene officieele commissie dienen over te gaan, en een voorstel tot het verleenen van een belangrijke subsidie moeten doen. Het een staat in nauw verband met het ander. Handel, nijverheid en scheepvaart zijn ten nauwste betrokken bij een uitstekende officieele vertegen woordiging van Nederland te Antwerpen, en de houding door Belgie verleden jaar te Amsterdam aangenomen maakt dat tot plicht. Eenige voorname industrieelen in den lande hebben der regeering dezer dagen op de nood- zakelijkheid daarvan gewezen. Een spoedige be- slissing is noodig, want voor 1 September e. k. moet de aanvraag om plaatsruimte worden gedaan. Op grond van een giftbrief, behoorende bij den beker, werd de burgemeester van Veere onlangs persoonlijk aansprakelijk gesteld voor de veiligheid dreven." //Flip," fluisterde tante blozend, ,/gij hadt en gij gaaft imir.ers nooit gelegenheid om dat te zien? //Oom," riep Cecilia, voor zulk een staal- kaart van voortreffclijke eigenschappen zou men doodsbang kunnen wordenEn zou er maar een klein woordje van zulk een onwaardige als ik noodig zijn om heerscheres te worden over al die deugdeu?" z/De jonge man," ging de overste voort, ter- wijl hij den naam van een oude en bekende familie noeinde, //korat met goedkeuring van zijn ouders, die zich ten zeerste over zijn keus ygr- heugen. Hij bemint u en vraagt of hij u dat mag zeggen." //Daarmede had hij moeten begin- neu," zeide Cecilia ernstig. //Dat zou ongepast geweest zijn," antwoordde tante. Wij bekleeden de plaats van uw ouders en gij moogt het hem geenszius kwalijk nemen, dat hij beter weet dan gij, wat men ons verschuldigd is. Maar Flip, doe nu ook uw moud eens open en voer wat meer uit dan andermans woorden oververtellen. Ik weet wel, dat het u spijt, als gij maar denkt, dat Cecilia ons huis zou kunnen verlaten en ik weet waarlijk niet hoe gij dat zult overkomen, maar denk als brave voogd ook aan haar geluk. Van mij zelf wil ik niet spreken, maar uw fliuwe ijver maakt mij weer veel duidelijk." //Maar mijn lieve roept de kommandant, terwijl hij haar vleiend nadert. Maar de ongelukkige vrouw begint te weenen en verzekert, dat zij schreit omdat zij ge- troffen is door het schoon vooruitzicht, dat Cecilia van dit veel besproken voorwerp. Naar aanleiding van dezerzijds geopperde bezwaren, heeft de Minister van binnenlandsche zaken nu machtiging verleend tot het voor rijks rekening aanschaffen van een solide brandkast. In de maand Juli is het vervoer viS, Vlis singen met de stoomschepen der maatschappij Zee- land nog weder toegenomen; er werden vervoerd 8804 reizigers, tegen 8498 in dezelfde maand van het vorig jaar. De maatregel omtrent den invoer van onge- wasschen lijfgoed heeft tengevolge, dat de Engel- scheu hun weg niet meer over Vlissingen nemen, wanneer zij eene reis naar het vasteland maken. De correspondent van de naarl. Ct. zegt dat, terwijl de booten der Maatschappij »Zeeland" in den laatsten tijd tweemaal meer passagiers vervoerden dan er plaatsen beschikbaar waren, de stroom nu een anderen weg neemt. Hij voegt er bij, dat men in Engeland lacht over dezeu maatregel, dien men wel van Frankrijk en Italie, maar nooit van Nederland zou verwacht hebben. Het U. D. verneemt echter dat de maafregelen genomen ten opzichte van ongewasschen linnen- goed, niet zullen worden toegepast op de bagage der reizigers, die via Vlissingen naar Duitschland doorgaan en slechts in geplombeerde wagens de spoorweglijnen in ons land transiteert. Deze bagage is namelijk van visitatie vrijgesteld. De ambtenaren der belastingen van de grens- kantoren hebben verder in ons land bij het onder zoek der bagage van reizigers uit het buitenland in Nederland komende, met het oog op ongewasschen lijf- en beddegoed, in last den reizigers zoo weinig mogelijk overlast aan te doen. Uit Osch wordt van 4 Augustus gemeld Eergisteravond om half elf had hier weer een moordtooneel plaats. De marechaussee M. was dien avond vrij van dienst en ging 's middags in burgerkleeren uit. Zijne wandeling beperkte zich echter tot het bezoeken van enkele herbergen, met dat gevolg, dat hij's avonds in beschouken toestand verkeerde. Van dien toestand maakten zekere per sonen gebruik om M. eene herberg binnen te tronen, waar hij onmiddellijk werd aangevallen en een geducht pak slaag kreeg. De mishandeling was van dien aard, dat zijn gelaat geheel bebloed was. M. nam daarop de vlucht, zoo goed en kwaad dat ging, doch zag zich spoedig op het eenzaam pad, dat hij had in- geslagen, door een man gevolgd. Wat er tusschen hen gebeurd is, daaromtrent is nog niets zekers te zeggen, evenmin of nog anderen er bij waren, doch zeker is het, dat de vervolger later in eene herberg is aangekomen, waar hij klaagde aan het been gewond te zijn. De pijn nam toe en spoedig riep de man, dat hij zou sterven. Geneeskundige nu heeft. Deze wordt ernstig en zegt tegen haar bang geworden voogd, die zijn vrouw maar niet bedaard kan krijgenHet is goed oom. Ik wil met uw beschermeling kennis maken en als hij uw lof maar eenigszins rechtvaardigt, dan zal ik hem waarschijnlijk geen blauwtje laten loopen. Tante heeft gelijk. Ilet wordt tijd, dat ik ga trouwen." Tevens ging zij heen. De komman dant ging na een tamelijk onaangenaam tooneel met zijn vrouw stadwaarts en had aan baron Mansen, zoo heette de jonkman, die Cecilia's hand wilde vragen, den uitslag medegedeeld van zijn onderhoud met Cecilia. De kommandant meende stellig, dat, al was er nog geen bepaald ja gezegd, men zeker hoop mocht koesteren op een gunstig ant woord. De jonge man hoorde deze mededeeling blozend, maar bedaard aan en werd zichtbaar verlegen, toen de oude heer hem aan het verstand bracht, dat hij, de voogd, nu niets meer in de zaak kon doen en de verdere onderhandelingen met het meisje aan den vrijer moest overlaten. De kommandant had verwacht, dat de jonge man onmiddellijk met hem mede huiswaarts zoude stormen, waar het jawoord te halen wasmaar baron Mansen zei doodbedaard dat hij nog tal van brieven moest schrijven en dat hij 's avonds een visite zou komen maken. De oude heer kwam daartegen op, maar de baron stotterde dit en dat over onmogelijk en bleef be- weren, dat hij niet vroeger kon komen. Toen de kommandant dit gevolg van zijn wandeling aan TER NEI'MSCHE CRURAIT 6)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1