Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2006. Woensdag 6 Augustus 1884. 24e Jaargang. ililll A. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verwcbijnt Uinwdag- cn Vrijdagavoud bij den uitgever P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. folitiek. Overzieht. De beer Gladstone zeide Zaterdag in bet Lager- huis, dat de conferentie het doel niet had bereikt, waarvoor zij was bijeengeroepen, namelijk de rege- ling der financieele aangelegenheden van Egypte. Engeland's doel was het verschaffen van toereikende middelen voor de noodzakelijkste uitgaven van het Egyptische bestuur, maar de regeering kon tot geen plan toetreden, welks uitvoering met een goed beheer van Egypte onvereenigbaar zou geweest zijn. De gevoelens der vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk liepen uiteen. Engeland kon geen plan goedkeuren, dat niet zekere maatregelen be- vatte ten behoeve van de noodzakelijkste kosten van bestuur. De Fransche ambassadeur deed een eind-voorstel, docb de Engelsche regeering kon zich daarmede niet vereenigen, omdat het in de financieele aangelegenheden van Egypte grooter ver- warring dan ooit zou te voorschijn hebben geroepen, en aan de commissie voor de schuld bevoegdheden toekende, welke niet mochten verleend worden. De conferentie is dus mislukt, maar toch zijn zekere resultaten bereikt. De mogendheden zijn het eens geworden over de noodzakelijke uitgaven voor Egypte, meer bepaald wat de leening betreft. Verder is het denkbeeld ter zijde gesteld, als zou Engeland eene internationale controlemet de dubbele contr61e gelijk staande, voorgesteld hebben. Italie en Turkije ondersteuuen Engeland's voor- stellen. Rusland, Duitschland en Oostenrijk wei- gerden echter, bij het tusschen Engeland en Frankrijk bestaande verschil van meening, voor hun gevoelen uit te komen. De Engelsch-Fransche overeenkomst is thans zwevend en lieeft noch voor Frankrijk noch voor Engeland verbindende kracht. In de Guildhall, te Londen, is onder het voor- zitterschap van den Prins van Wales de vijftigste verjaring gevierd van de afschaffing der slavernij in de Britsche onderhoorighedeu. Inderdaad, den 1 Augustus 1834, de dag waarop Engeland in al zijne kolonien zijne slaven bevrijdde en daarvoor aan de eigenaars eene schadeloosstelling uitkeerde ten bedrage van 240 millioen gulden, is een dag, die wel met eenigen ophef herdacht verdiende te worden. Bismarck zou een internationale conferentie willen beleggeu ter gemeenschappelijke vaststelling van de maatregelen, die door de verschillende landen bij het uitbreken eener besinettelijke ziekte tot afwending van het dreigend gevaar genomen mogen worden. Op deze conferentie zou tevens de her- vorming van den Egyptischen gezondbeidsraad ter sprake kunnen koraen. Bismarck zou dit voornemen hebben opgevat naar aanleidiug van de door de Italiaansche regeering tegen de cholera genomen maatregelen, waardoor de naburige landen groote schade Iijden en de wenschelijkheid van gemeenschap pelijke regeling meer op den voorgrond is getreden. FEUILLETON. 3) Tusschen de oude luid:es vielen er woorden en kwam het zelfs tot heftige tooneelen en Cecilia kende daarvan de oorzaak zeer goed; maar zij kon er niets aan verhelpen. Ieder vriendelijk woord, iedere attentie van den voogd voor haar of omge- keerd was als een nieuwe vonk voor het vuur van ijverzucht, terwijl terughoudendheid tante's wantrou- wen vermeerderde. Het samenziju werd steeds on- verdragelijker en toch was scheiding onmogelijk. Waar zoude Cecilia ook heen? „Flip," zeide tante meer dan eens tegen haar man, „ik wikle, dat Cecilia maar een goeden man kreeg." Zij voegde er wel bij, dat zij het lieve kind van ganscher harte alle geluk gunde, maar zij meende toch inwendig, dat zij haar dan voor goed kwijt zou raken. Dat was nu altijd een kwaad begin voor den armen kommandant. Zeide hij ja, dan kwamen de verwijten, dat hij van zijn kant naar geen vrijers omzag en dat hij nooit, hoe dikwijls er ook een goede partij gekomen was, die Cecilia uit hoogmoed of uit eigenziunigheid nfsloeg, zijn invloed had laten gelden om de onverstandige recht te zetten. Maakte hij daarentegen aanmer- kingen, dan brak de ijverzucht los. Meestal zeide hij//Mijn lieve, ik kan haar toch niet dwingen." Omdat gij haar niet dwingen wilt," schreeuwde Er heerscht te Foochow groote ontroering, wijl men gelooft, dat de oorlog tusschen Frankrijk en China onvermijdelijk is. Vrouwen en kinderen schepen zich in, en vele vreemdelingen en in- boorlingen verlaten mede de stad. De Britsche korvet Champion heeft een troep mariniers aan wal gezet, en de Britsche kanonneerboot Merlin is bij het vreemdelingenkwartier ges'ationeerd. De razzia van de politie onder de burgers van Dublin, die van verregaand onzedelijke handelinven verdacht worden, houdt nog steeds aan. Ver- scheiden personen, die in betrekking stonden met de reeds gearresteerde individuen, houden zich nog verborgen. Van tijd tot tijd wordt er een door de politie opgespeurd. Zoo werd door detec tives te Dublin de hand gelegd op den Engelschman Robert Towler en op den blinden Daniel Consi- dine, die beschuldigd worden hun huizen voor verdachte samenkomsten verhuurd te hebben. Nog geen van de kerels is ontslagen; zij blijven alien in voorloopig arrest. De bladen te Dublin maken gewag van een plan voor een scheepvaartkanaal, dat Ierland doorsnijden zal. Het kanaal zal een lengte van 127 mijlen en 30 sluizen hebben. De kosten worden geraamd op 20 millioen p. st.maar dan zal het ook zdo zijn, dat schepen van 5000 ton er gebruik van kunnen maken. In Be'gie hebben reeds vele gemeenteraden geprotesteerd tegen het nieuwe ontwerp van wet, regelende het openbaar ondewijs; thans is ook door den gemeenteraad van Brussel zulk een protest aangenomen. De verjaardag van H. M. de Koningin is wegens den rouw met weinig feestelijkheden gevierd. Alleen werden in de garnizoensplaatsen parades gehouden; ook aan boord van de marineschepen werd de gebruikelijke hulde aan de Vorstin ge- bracht. De muziekuitvoering en illuminaties, die anders in de residentie plaats hebben, bleven achterwege. Op het Bpo waren de uitnoodigingen tot het diner tot de naaste omgeving van HH. MM. beperkt. Naar wij vernemen, zou Z. M. de Koning de wet nopens het Regentschap Zaterdag, den ver jaardag van II. M. de Koningin, hebben bekrachtigd. De Staatscourant van 3/4 Aug., bevat het volgende Van regeeringswege is aan de spoorwegmaat- schappijen die grensstations bezitten, te keunen gegeven dat het, ten einde het binnendringen der cholera van de landzijde zooveel mogelijk tegen te de lieve dan. „0, als ik maar wilde wegkwijnen in den bloei mijner jaren, dan waren wij alien ge- holpen, want ik zou wel stekeblind moeten zijn als ik niet zag hoe het met u beiden staat." Dan was de kogel door de kerk; dan hielpen geen liefdesbetuigingen, geen teederheid en geen verstan- dige woorden meer en zelfs de arme Cecilia, die wel zag hoe zij doodonschuldig het ongeluk van het geheele huis was geworden, verlaugde maarzoodra mogelijk weg te komen. Zij besloot, dat zij de eerste de beste partij, die maar eenigszins bij den weg was, niet zou afslaan, omdat er anders geen eind kwam aan den onverdragelijken toestand in het huis van haar voogd. Den raadselachtigen diefstal, waarmede ons verlmal begon, was Cecilia langzamer- hand vergeten. Wanneer zij er bij toeval nog eens aan dacht, beschouwde ze hem als een romantisch avontuur, waarbij zij een mooie rol speelde, aan welke zij gaarne dacht, al was zij ook volstrekt niet ijdel. Zij had er een kleinen roman uitge- sponnen en verbeeldde zich, dat haar nog altijd een schoone jonkinan kon ontmoeten, die haar aldus zou aanspreken„Ik was bijna in een mis- dadigen afgrond verzonken, maar uw verschijning, uw woorden en uw zwijgen hebben mij gered." Zij meende zelfs, dat zij hem zou kunnen beminnen, inderdaad bemiude zij het beeld harer inbeeldiDg reeds. Maar zes jaren waren voorbijgegaanhij was niet gekomen, zij had niets van hem gehoord en de zelfgemaakte roman werd steeds onwaarschijn- gaan, raadzaam is dat de chefs van de grensstations met nadruk worden herinnerd aan de bepalingen van art. 14 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen. Wanneer een lijder aan cholera onder de uit het buitenland aankomende reizigers ontdekt wordt, moet hem de verdere reis ontzegd worden, op grond van art. 9 der wet van 4 Dec. 1872 (Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten en de burgemeester gewaarschuwd worden, opdat deze beslisse, hoe verder gehandeld moet worden ingevolge de bepalingen dier wet. Intusschen worde een geneesheer ontboden en de lijder zoo doeltreffend mogelijk in een van de wachtkamers verwijderd vertrek verpleegd, totdat de burgemeester beslist hebbe. In verband daarmede zijn de gemeentebe- sturen herinnerd aan het bepaalde in art. 9 der aangehaalde wet, waarbij het vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte verboden is en bepaald is dat, wanneer het in bizondere gevallen door den burgemeester wordt toegestaan, dit vervoer niet met openbare middelen van vervoer mag geschieden, terwijl het gebezigde voer- of vaartuig onmiddellijk na het gebruik moet worden ontsmet. De minister van binnenlandsche zaken, IIEEMSKERK. Den 2 dezer heeft aan het departeraent van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener verklaring tusschen Nederland en Belgie, houdende vaststelling van gemeenschappelijke regelen, in acht te nemen bij eventueele schorsing der scheepvaart op de Nederlandsch-Belgische kanalen. Van de zijde van Belgie is bij onze regee ring aangedrongen op het benoemeti eener commissie voor de internationale tentoonstelling, die in het volgend jaar te Antwerpen zal gehouden worden. De benoeming dezer commissie is tot nu toe ver- traagd, omdat de regeering geen gelden beschikbaar heeft voor deze zaak en som migen, door de regeering gepolst, bezwaar maken om voorzitter dezer com missie te worden. Daar de regeering spoedig aan Belgie moet mededeelen, welke plaatsruimte de Nederlandsche inzenders noodig hebben op deze tentoonstelling en in onderhandeling treden over gunstige voorwaarden voor genoemde inzenders, wordt de benoeming der commissie door de regeering spoedig verwacht. Naar men uit goede bron verneemt, vertoont zich eenigen tijd in verschillende gemeenten van Zuid-Beveland de zoozeer gevreesde varkensziekte. Vooral te Yerseke heerscht deze in erge mate, zoodat daar een vijftigtal varkens gestorven zijn. Ook te Wemeldinge heeft de ziekte zich vertoond doch, door het bij velen toepassen van het daar bekende gunstig werkend voorbehoedmiddel, schijnt de ziekte aldaar tot staan te zijn gebracht. Opmer- kelijk is het, dat van de 60 varkens, welke aldaar lijker. Nu, in haar treurigen toestand dacht zij er haast niet meer aan. Het verkeer met de gevaugenen, de lievelingen van haar voogd, was haar onaangenaam, omdat de overdreven beleefd- heid en voorliefde van den kommandant haar on- gepast toescheen. Zij kwam bijna nooit in den tuin als zij vermoedde dat de heeren er waren en zij ging zoodra mogelijk heen, als deze in den tuin kwamen. Toen zij bij haar voogd aan huis kwam vreesde zij nog altijd, dat zij den onbekende, die haar gelachten onwillekeurig nog zoo druk bezig hield of diens spoor onder de gevangenen zou vinden, waardoor dan alle zinsbegoocheling zou verdwijnen, die haar dierbaarder was, dan zij zelf vermoedde. Het is eenmaal een lievelingsdenk- beeld van de vrouwen dat zij verdoolde mannen zullen kunnen verbeteren en dit was met Cecilia ook het geval. Maar ook langzamerhand verdween de vrees, dat zij den onbekende nog zou kunnen ontmoeten. Nu pleegde zij des a von ds, wanneer de gevangenen binnen waren en de kommandant op zijn kamer met eenige heeren uit de stad een partij omberde en tante haar vogels voederde, nog een uurtje, alleen in den tuin door te brengen, waar zij lezen of teekenen en bij schemeravond denken kon. De zomer spoedde ten einde en het werd reeds vroeger donker, toen zij eens, later dan gewoonlijk, haar lievelingsplaatsjen opzocht. Lezen of werken kon zij niet meer, doch zij wilde nog een recht stil uurtje hebben na een verdrietigen dag met buien. dit middel hebben gebruikt, er niet een is aangetast. Ook te Kattendijke en Wilhelminadorp wordt bij velen dit middel reeds toegepast. G. C. De verwensching //loop naar de Mookerhei" zal van lieverlede verdwijnen. om de eenvoudige reden dat die verwenschte plaats niet meer zal bestaan. Juist de noodlottige plaats, dat gedeelte der hei, waar onze dappere voorvaders op hun baaitje kregen, de grond, die gekleurd werd door hun bloed, waarop twee prinsen het leven verloren, en de heksen nog alle nachten, als ze de klok twaalf hooren slaan, lustig rondwalsen, wordt op het spoor geladen, en weggevoerd naar alle wind- streken. Overal in den lande zal men dus de aar- digheid kunnen hebben, zonder veel moeite naar de Mookerhei te loopen. De gemeente Mook namelijk heeft eene overeen komst gesloten voor twintig jaren met de maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen tot het leveren van zestig duizend kub. meter grint en zand per jaar. Men is druk bezig met het leggen van het spoor, en honderden waggons worden dagelijks geladen. In de Oudezijds Armsteeg te Amsterdam is de politie Zondagavond vrij ernstig slangs geweest met een troep geweldenaars, omdat zij een infanterist, die een burger met de bajonet ?etroffen had, in arrest wilde nemen. Met de getrokken sabel wisten eenige wakkere agenten den telkens aangroeienden hoop ontzag in te boezemen en werden zoowel de vechtlustige infanterist als eenige burgers wegens feitelijken wederstand tegen de openbare macht in verzekerde bewaring genomen. TER NEUZEN, 5 Augustus 1884. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden: Januari 22 Februari 21 Maart 21 April 24 Mei 30 Juni 26 Juli 20 164 10 r. ij., 8 s., 2 in., 2 k. 8 s., 5 r.ij.,4m.,3k.,lh. 9 s., 8 r. ij., 2 k., 2 m. 8 s., 8 r. ij., 6 m., 2 k. 11 s., 7 r. ij., 5 m., 5 k., 1 h., 1 1. 9 s., 7 r. ij., 4 m. 2 k., 1 w., 3 h. 9s.,4r.ij.,3k.,2h.,2.m. 28215 29516 28461 33693 40019 36854 27058 223816 Uitgevaren zijn: in Jauuari 17, Februari 16, Maart 15, April 21, Mei 24, Juni 24 en Juli 18 zeeschepen Daar waren de bank en haar tafeltjen onder een vlierboom. Reeds van verre zag zij op de tafel een wit pakje liggen. Nieuwsgierig ijlde zij voorwaarts en met eenige moeite las zij haar adres in de schemering. Zij maakte het pakje open en vond er een doosjen in, dat zij haastig opende. Boven in het doosje lag de broche met de Minerva in den kring van diamantendaaronder lag vijfhonderd gulden in bankpapier en een briefje met de woorden: z/Een laat betaalde schuld." Onthutst keek Cecilia naar het zoo geheimzinnig gestuurde. Weer belder en afstootend stond de gebeurtenis, waarop de schuld betrekking had, voor haar geest; de broche, die zij opgeofferd had, om het geheim te bewaren, was haar nu haast een bewijs van mede- pliclitigheid. Z<5o had de onbekende haar zijn schuld niet mogen afbetalen, want wat gaf zij om het armzalig lang vergeten geld Had haar zwijgen zoo weinig indruk op hem gemaakt; had het dit lafhartig verholen terugbetalen verdiend, alsofalles daarmede afgedaan was? Met verachting en afschuw wierp het jonge raeisje het doosje met zijn inhoud ter zijde, zoodat alles over den steilen muur van het fort in de gracht viel, waar het water hoog opspoot toen het alles verslond. Een schoon droom- beeld was verwoest; het vertrouwen op den edelen aard van het menschelijk hart, zelfs als het zondigen wilde, was vernietigd. Cecilia neep haar lippen samen en begon te weenen. Nu scheen haar het verblijf in de woning van haar voogd dubbel on- NEIIZENSCHE COIKVVT Maand. Getal. Geladen met: i. m. inhoud. In deze kolom beteelcenen de letters: r. ij. row ijzer 8. etukgoederen, k. kulen, m. minerie, h. bout, 1. ledig, w. wol#

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1