Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2005. Zaterdag 2 Augustus 1884. Binnenland. 24e Jaargang. C C 1 L B m. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind veracliijnt Diusdng- en Vrijdagavond bij den uitgcver P. J. VAN DE 8 A IV D E te Ter Weazen. JPolitieli Overzicht. Van liberale zoowel als van conservatieve zijde gaat men in Engeland steeds voort met meetings te houden tegen de verwerping door het Hooger- huis van het voorstel tot hervorming van het kiesrecht. Jl. Zaterdag was Manchester daarvan het tooneel, waar niet minder dan 80,000 personen bijeen kwamen. Lord Hartingtondie aan de bijeenkomst deel nam, protesteerde wel tegen de handeling van het Hoogerhuis in de hervormings- quaestie, maar achtte de tegenwoordige beweging op dit oogenblik onverstandig. Bright verklaarde, dat de bijeenkomst ten doel had het Hoogerhuis te noodzaken in het najaar de reform-bill aan te nemen. Mocht het dit weigeren, dan zal het volk de afschaffing eischen van de aanmatigende en onvaderlandsche oligarchie, die in het huis der lords verpersoonlijkt is. Ten slotte werd er met algemeene stemmen een protest tegen de houding van het Hoogerhuis vastgesteld. Niet overal blijft echter de vrede altijd even goed bewaard. Zoo 8. werd bij eene meeting te Leicester de afbeelding van Salisbury verbrand. Te Bournemouth, waar zoowel voor- als tegenstanders op eene meeting vereenigd waren, ontstond, onder de kreten „Leve Gladstone!" en ,/Leve Salisbury!" een werkelijk gevecht en twee heeren, die tot kalmte maanden, werden buiten de deur gezet, terwijl een conser- vatief, die het woord wenschte te voeren, van de tafel werd gegooid. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en China over de oorlogsschadevergoeding komen nog niet veel vooruit. Uit de berichten blijkt, dat zij nog lang kunnen duren en naar men verzekert, zijn de Eransche onderhandelaars van oordeel, dat alleen het onmiddellijk bezetten van Eou-Tchou de oplossing der hangende vraagstukken zou kunnen bespoedigen. Voorts zou het Fransche kabinet besloten hebben het nieuwe uitstel niet te ver- lengen, dat aan den Tsong-li-Yamen verleend is en men weet dat, indien China, wat bedoelde schadeloosstelling betreft, Frankrijks eisch niet in- willigt, het arsenaal van Fou-Tchou onverwijld door admiraal Courbet bezet zal worden. Instruc tion in dezen zin zijn hem gegeven; hij moetzich van eenige punten ter kust meester maken en het arsenaal van Fou—Tchou vernielen, dewijl de troepen het daar niet zouden kunnen houden, want het wordt bestreken door heuvelen die 800 meter hoog zijn. De krachtige houding van Frankrijk heeft intusschen, naar het schijnt, reeds de ge- wenschte uitwerking. De Chineesche diplomaten deden bij de laatste onderhandelingen uitkomen, dat in de bijlage van het door den heer Fournier te Tsin—T^;n gesloten traktaat de tijdstippen van de ontruiming niet zijn vastgesteld en op grond van deze leemte voerden zij verzachtende omstandig- heden aan ten voordeele der Chineesche komman- FBUILLETON. 4) Zes jaren waren voorbijgegaan en hadden voor Cecilia groote veranderingen gebracht. Grootmama was gestorven en het jonge meisje stond voor de tweede maal alleen op de wereld. Nu leefde zij bij liaar voogd in huis, die met haar vader in den regiment had gediend en nu kommandant was in een groote gevangenis welke tevens vesting was. Cecilia was de algemeene erfgename van haar grootmama geweest en de nalatenschap van de oude dame, die steeds zeer zuinig was geweest, had veel meer bedragen dan men gemeend had. Cecilia ware zelfs rijk geweest, als haar moeders broeder, de eenige zoon van grootmama, het testament niet bestreden had, dat hem en zijn kinderen voorbijging. Daaruit volgde een geheele reeks van processen, zoodat Cecilia over haar vermogen geenzins vrij kon beschikken. Zij kende haar oom niet, omdat hij grootmama'1 s drempel tijdens haar leven niet had mogen overschrijden en had gaarne een minnelijke schikking gewenscht. Zij zoude zelfs een gedeelte van haar vermogen daartoe hebben afgestaanmaar dat dulde haar voogd niet, die beweerde, dat hij geen cent van haar vermogen mocht afstaan of weggeven en zoo bleef men procedeerenwaarbij de oom steeds meer danten van Bac-Le! Yoorts verklaarden zij, dat de uitvoering van genoemd traktaat niet vertraagd zal worden. De Fransche regeering zou, zoo wordt bericht, gemeend hebben de zaken niet tot het uiterste te moeten drijven en zich ten opzichte van de schadevergoeding zeer toegeeflijk getoond hebben. Het schijnt zeker te zijn dat de Czaar naar Warschau gaat, ondanks de berichten der Duitsche en Oostenrijksche bladen, omtrent een uitgebreid complot, dat gesmeed was met het doel hem op deze reis van het leven te berooven. Een te Krakau verschijnend blad, de Czas, voegt er bij, dat Alexander III niet alleen van plan is zijn Poolsc'ne provincien te bezoeken en daar de groote manoeuvres bij te wonen, doch dat hij tevens een samenkomst zal hebben met de Keizers van Duitsch- land en van Oostenrijk. De Czaar zou te Granica, op de Oostenrijksche grenzen, Keizer Frans Jozef outmoeten en met dezen door Warschau reizen, om te Alexandrovo een bezoek van Keizer Wilhelm te ontvangen. De Duitsche en Oostenrijksche bladen maken vooralsnog van zulk een plan geen melding. Tegen het plan der Turksche regeering om de buitenlandsche postkantoren te Konstantinopel op te heffen, is thans reeds door de gezanten van DuitschlandFrankrijk en Oostenrijk-Hongarije nadrukkelijk geprotesteerd, welk protest door de gezanten van Italie, Rusland en Groot-Brittanje werd ondersteund. Men verwacht, dat de bedoelde maatregel nu vooreerst wel achterwege zal blijven. Uit het verslag over het wetsontwerp tot be- noeming van H. M. de Koningin tot Regentes van het Koninkrijk, blijkt dat de overgroote meer- derheid als haar overtuiging te kennen gaf, dat het beginsel van het wetsontwerp volkomen strookt met den geest en den wenscli van het Neder- landsche volk. Enkele leden in drie afdeelingen achtten het in het belang des lands en om het aanzien van het Koningschap op te houden, verkieselijk het regent- schap aan een man op te dragen. Daarentegen keurde de overgroote meerderheid het ontwerp goed en meende zij, dat de beste keus thans is het Regentschap op te dragen aan de Moeder, aan de Koningin, die hoog bij de natie staat aangeschreven. Het wetsontwerp luidt ,/Wij Willem III enz.; z/Alzoo wij in overweging genomen hebben, dat, ter voldoening aan art. 41 der Grondwet, nog bij ons leven moet worden overgegaan tot benoeming van een Regent, voor het geval der minderjarig- verbitterd werd. Cecilia moest Gods water maar over Gods land laten loopen, maar zij bepaalde onmiddellijk, dat haar voogd haar nooit over de erfenis mocht spreken, omdat zij alle ongenoegen haatte en omdat zij het land had aan goederen, die haar misgund werden of die haar niet met alle recht konden toebehooren. Daarenboven bezat zij voor haar doen genoeg en meer dan genoeg. De ongelukkige spanning tusschen grootmama en oom had haar geheele jeugd verbitterd. De oom had zeker ongelijk gehad, want door lichtzinnige ver- kwisting had hij het vermogen van zijn moeder in gevaar gebracht en ten slotte door een huwelijk, geheel tegen zijn moederszin, alien omgang onmo- gelijk gemaakt. De oude dame werd zelfs zoo hardvochtig, dat men haar den zoon niet eens meer mocht noemen, dat men geen brief meer van hem mocht aannemen. Hij moest voor haar niet meer bestaanhij zou nooit iets meer van haar krijgenomdat zij hem reeds gedwongeu had tot opoffering van meer dan zijn aandeel. De ongelukkige vrouw was zacht van aard en gewoonlijk besluiteloos en wispelturig, zoodat haar verant- woordelijke, eigenzinuige hardvochtigheid, haar vast- houden aan een overijld, in toorn gegeven woord haar geheel veranderdehet was alsof zij een te zwaren last droeg. Zij was nooit meer de oude, goede grootmama geworden. Zij leed en omdat zij niet zeggen wilde waarom zij leed, zoo klaagde zij over allerlei andere zaken, over ingebeelde ziekten lieid van onzen troonopvolger op het tijdstip zijner komst tot den troon; ,/Zoo is het, dat wij, den Raad van State ge- hoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal hebben goedgevonden en verstaan, gelijk wij goed- vinden en verstaan bij deze Eenig Artikel. v Voor het geval van minderjarigheid van onzen troonopvolger op het tijdstip zijner komst tot den troon, wordt tot Regentes van het Koningrijk be- noemd, Onze beminde Gemalin, Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin der Nederlanden, geboren Priuses van Waldeck en Pyrmont, gedurende haren weduwelijken staat. Las ten en bevelen enz." Yan Regeeringswege is Woensdagnamiddag een bundel Nisero-bescheiden openbaar gemaakt, ver- volg op de verzameling van 9 Juni. Het zijn 41 brieven en depeches, van 13 Juni tot 25 Juli. De Minister van financien maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 26 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank f 6,382,051,19en bij de betaalmeesters f 1,876,823,74. Te zamen 8,258,874,98*. Het Handelsblad ontving Dinsdag een brief uit Dexter in Michigan, waarin de schrijver, de heer Charles Ferdinand Conrad, opmerkt, dat bij de behandeling van de vraag der troonopvolging in Nederland er wel op gelet mag worden, dat er nog mannelijke erfgenamen van de Oranje-familie in Amerika bestaan. Hij is een afstammeling van John Michael Conrad, die de neef, en tevens de Minister van oorlog was van den in 1774 regeerenden Koning van Nederland. Deze erfgenamen zullen hunne rechten doen gelden, als de tijd daar is, verklaart de heer Charles Ferdinand Conrad, die belooft dat de grondwet boven alles geeerbiedigd zal worden. De heer Charles Ferdinand Conrad belooft, inge- val het Handelsblad zijn mededeeling bekend maakt, om zijn dankbaarheid te toonen als de tijd eens aanbreekt dat de neef van den koning die in 1774 over ons regeerde den troon beklimt. Deze fraaie kans om wellicht den titel van hofleverancier te bekomen, mochten we niet verzuimen zegt het blad. Te Brouwershaven is het standbeeld van Jacob Cats van zijn voetstuk afgenomen, ten einde eerstdaags te verhuizen naar zijne nieuwe standplaats midden op het havenplein. Onder de leiding van den heer Van der Linden, architect te Zierikzee, is de operatie zonder beschadiging afgeloopen. Het beeld is opgericht in 1829 en vervaardigd van Escauzijnschen steen en het voetstuk van Roche- fortschen steen, indertijd geleverd door de firma Parmentier te Gent. - Door den gemeenteraad van Bergen op Zoom is besloten, aan de weduwe en kinderen van den en over kleine onaangenaamheden, die de vermelding niet waardig waren. Zij was altijd slecht geluimd, dikwijls toornig en kon geen vroolijkheid uitstaan, waardoor zij haar kleindochter kwelde, hoewel zij zeer veel van deze hield. Zooals altijd had ook hier de overdrijving van de opvoedster tegenovergesteld gewerkt bij de opgevoede. Cecilia aarde naar haar vroegtijdig overleden vader en was door de on- natuurlijke opvoeding standvastig, moedig en zelf- standig geworden. Oneenigheid kon zij niet dulden, wrok kon zij niet koesteren en haten kon zij slechts, dat wat haar onedel, oneervol toescheen, wat stil en schuw de heimelijkheid zocht. Daarbij was zij in haar langen omgang met ontevredenheid onuitputtelijk vroolijk en vrij van alle luimen ge worden. Toch was zij geheel vrouwelijk gebleven en haar vriendinnen hadden op haar maar een aanmerking: Gebrek aan sentimentaliteit, zoodat men bijna gelooven kon, dat zij hardvochtig was. Dat ziet men immers dikwijls bij kinderen, wien het noodlot vroegtijdig de ouders en daarmede het vertrouwen op onwrikbare, onuitputtelijke liefde rooft, die hun anders onverdiend geschonken wordt waarop hun hart rechtens aanspraak heeft. Toen Cecilia na grootmama's dood bij den voogd in huis kwam, waar zij zeer vriendelijk werd ont vangen, was zij ook daar niet op haar plants. Onmiddellijk moest men zien, dat de bodem, waarop het toeval haar verplant had, voor haar ongeschikt was. De oude kommandant en zijn vermoorden nachtwaker Y. P. tot 1 Januari a. s. het salaris van haren man uit te betalen, terwijl, zoo noodig, bij het opmaken der begrooting voor het volgende dienstjaar voor eene lijfrente zal worden gezorgd. Uit Ylissingen meldt men dd. 30 Juli aan de N. R. Ct. Het Koninklijk besluit, waarbij de invoer van lompen enz. wordt verboden, werd hier Maandag 11. voor het eerst toegepast tegen- over de reizigers, per mailboot aangekomen. Door de douane werd als vuil linnen eene aanzienlijke hoeveelheid goederen in beslag genomen en door den ontvanger ter beschikking van den burgemeester gesteld. Deze deed den Minister van Binnenland- sche zaken per telegraaf het voorstel om ze te verbranden, doch daarop werd uit den Haag ge- antwoord, dat het beter was de goederen door een bad van carbolzuur te ontsmetten. Dit had daarop plaats, toen met moeite hier eene hoeveelheid van 10 kilo carbolzuur was verkregen, dat echter niet in gezuiverden toestand was te bekomen, zoodat al de goederen met eene bruine tint zijn gekleurd geworden. Den reizigers werd alles later in dien toestand achterna gezonden. Thans wordt de maatregel minder streng toege past, doch heden ochtend kon men naast de in- klaringszaal eenige personen aan eene groote kuip vinden, waarin alle goederen, die maar als gedragen konden aangemerkt worden, eene onderdompeling en wassching moesten ondergaan, waarna ze in natten toestand weder in de koffers moesten ge- pakt worden. Het was vermakelijk, heden morgen een net gekleed reiziger, die zenuwachtig was en vreesdo niet voor het vertrek van den trein gereed te zul len zijn, zelf bezig te zien aan de algemeene kuip, om een overhemd uit te wasschen. Het is, ondanks de nadere toelichting van het besluit, nog maar niet gelukt, de douane te doen begrijpen, dat in deze met overleg dient gehandeld te worden, en alleen op vuile en verdaehte, in on- reinen staat zich bevindende goederen de ontsmet- tingskuur moet wprden toegepast. Wegens geschillen met de burgemeesters hebbente Andel al de leden van den raad hun ontslag genomen, te Hedikhuizen de wethouders verklaard geen zitting meer te willen nemen, en willen te Zes Gehuchten de wethouders en de leden van den raad niet meer ter vergadering komen. Gisterennacht is er op verschillende plaatsen in Amsterdam, doch meestal op den Zeedijk en omstreken, vrij ernstig gevoehten. Een viertal mannen en eene vrouw, dientengevolge in meerdere of mindere mate verwond, moesten ter verpleging naar het gasthuis gebracht worden. In de meeste gevallen speelt misbruik van sterken drank de hoofdrol. De bedoelde vrouw was op kanibaalsche wijze door hare tegenpartij gebeten. even oude vrouw waren wel zeer nette meuschen, maar hadden nooit kinderen gehad en mevrouw had het ledige in haar huis en haar gebrek aan werk zoeken aan te vullen door allerlei nietigheden en lief hebberijen. Zij waren niet rijk genoeg voor veel noodelooze uitgaven en toch smukte zich de oude dame op naar eigen vinding met allerlei valsche kleinoodien, die haar veel te jeugdig stondeu; zij blankette zich en overlaadde haar kamers met allerlei waardelooze kleiuigheden, die geen goeden smaak verrieden; zij hield honden, katten en kanaravogels, die zij vertroetelde en gedroeg zich steeds zoo, dat zij het mikpunt werd van ieders spot, wat haar voortreffelijk goed hart geenszins verdiende. Haar echtgenoot gedroeg zich tegen- over haar nog als haar miunaar, doch meer uit gewoonte dan uit liefdehij was overigens stipt op zijn dienst en veel te ordelijk. Daarbij vatte hij het leven zeer kleingeestig op. Het was hem nooit ruim gegaanmaar zijn vergulde armoede had hij steeds als een opgelegden plicht verdragen. Nu hij sinds eenige jaren vesting—kommandant was, had hij ook een heel huis ter zijner beschikking, dat veel te groot voor hem was en een tuin binnen de muren, dien hij zoo goedkoop mogelijk in orde zocht te houden en in welken hij toch trots op zijn stand en op de gemakken, die deze hem bood, bijna den halven dag kaarsrecht op en neer pleegde te gaan. Een eigenaardige verhouding had hij zich gevormd met de gevangenen die aan zijn m Ml /iEVSCHE (OIBUT t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1