Landbouwberichten. Huitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. gehouden om naar hetzelfde cachot te worden gebracht, waar heer en livreibediende de meest treffende ontmoetiug hadden en daarna in broeder- lijke eensgezindheid naast elkander in slaap vielen. De beestialiteit van die lieden wekte walging. De voorbereidende werkzaambeden voor den bouw eener nieuwe spoorbrug over de Maas bij Venloo, waarvoor f 300,000 door den Staat is toegestaan, ziju zooverre gevorderd, dat men eerlang de aanbesteding daarvan kan verwachten. Het plan is ontworpen om de bestaande spoor brug uitsluitend voor bet gewone en de nieuwe brug met twee lijnen voor het treinverkeer in te richten. De tegenwoordige brug zal dan ietwat verplaatst worden naar de nabijbeid der stad. Door den heer T. C. v. d. Stad te Breda is een toestelletje uitgevonden, waarmede men den schijn- of werkelijken dood kan bepalen. Het is een toestel in den vorm van een horloge, dat op den mond wordt geplaatst. Wordt het op de plaat van dezen toestel aangetroffen kruis blauw, dan is feitelijk de dood ingetreden; blijft het daarentegen rood, dan wordt scbijndood gecon- stateerd. De toestel is reeds door doctoren onderzocbt en bevonden aan de eischen te beantwoorden. Er zal nu ook een proef mede genomen worden in het militair hospitaal. Te Nieuw-Beerta en omstreken is verleden week het geweldig onweder door een verscbrikkelijke hagelbui vergezeld, met een soort van windhoos, die zeer groote scbade heeft aangericht. Koolzaad en haver liggen als gedorscbt te velde en zijn geheel verlorenboomen woeien om, braken door midden en verloren massa's van hun ooftde tuinvrucbten leden mede sterk. Yan particuliere en andere gebouwen, o. a. van bet stationsgebouw te Nieuwe- scbans, is aan de westzijde geen ruit heel gebleven. Een oogenblik na de bui konden hagel en ijs- brokken met schoppen vol worden opgeruimd. Te Alkmaar is een vergadering van sociaal- democraten gehouden, waarin de heer P. v. d. Stad, van Zaandijk, een rede hield tot verkrijging van bet algemeen stemrecht. Op bet einde der ver gadering vroeg, volgens een verslag in de Amst., een van de aanwezigen bet woord om te vertellen, z/dat Bakker uit Rotterdam had geschreven, dat bij heden hier met het roode vaandel zou komen." Genoemde Bakker was echter niet gekomen, wat spreker reden gaf om eenige zeer kernachtige be- dreigingen te uiteu aan het adres van Bakker, naar aanleiding van diens wegblijven met het roode vaandel. Anderen schenen te vinden, dat Bakker groot gelijk had er ontstond een woordentwist, eindigende in een oorverdoovend tumult, waaraan de politie een einde maakte door de zaal te ontruimen. Niet minder aardig, met meer orde en voor talrijker toeschouwers dan voor eenige jaren ge- leden werden Zondag te Zandvoort aan het strand de wedrennen gehouden met poneys en ezels, ten aanscbouwe van duizenden, zoo op de afgebaken- de plaatsen als op de duinenrij, die zoo //gegar- neerd" een allerliefst tafereel bood, niet het minst uit zee gezien. Het was een feestdag aan zee in den volsten zin des woords, met een sporadisch regenbuitje, daar de eigenlijke fiksche bui zoo be- leefd was tot het slot te wachten. De uitslag der aardige wedrennen gaf, als altijd genoeg stof tot uitbundige vroolijkheid. Het gerechtshof te 's Bosch heeft in zake den diefstal op het postkantoor te Breda voor den beschuldigde Moors 8, voor Ballintijn 7 jaren tuchthuisstraf en voor Yan Hal 4 jaren gevauge- nisstraf geeischt. De gebroeders Tilbry, kassiers, handelende onder de firma J. Reijnders, te Breda voorloopig in hechtenis, zijn ter terechtzitting naar 's Bosch op- gezonden. stadwaarts. De geheele zaak had nog dagen lang onbemerkt kunnen blijven, als de tuinman, de eigenaar van het huis, die 's namiddags in de na- bijheid werkte, de stukgeduwde ruit niet had ge zien. Hij keek door het venster, zag den open- staanden lessenaar in de ledige kamer, wat anders nooit het geval was, en vertelde dit aan Christien die juist terugkwam. Deze wilde een groote drukte maken, maar de tuinman, die zijn eigendom on- g;aarne in een slechten reuk had, zeide haar, dat zij de zieke niet rnocht schrikken en dat zij de juffrouw maar eens zacht moest roepen. Cecilia kwam toen Christien haar wenkte en kon zeer goed bedaard blijven. Zij onderzocht den lessenaar en verklaarde, terwijl zij den geldvoorraad natelde, dat er niets weg was en zij prees beiden voor de zorg wegens grootmama, die niets van de zaak mocht hooren. De tuinman praatte haar uit eigenbelang na, want niemand zou zijn huisjen immers willen huren, als men wist dat er ingebroken was. Maar hij zou in elk geval 's nachts een bandhond voor het huisje leggen. Doch men moest bekennen, dat er ingebroken was of dat men ten minste had willen inbreken. De lessenaar was opengebroken, de ruit was ingeduwd en er voerden zelfs indrukken van een nette mannenlaars van het raam naar de heining been en weer. Op het voetpad langs den oever kon men de sporen niet meer volgen. Maar wat hing daar dicht bij de rivier in de struiken? Cecilia sidderde, omdat zij aan een verraderlijk spoor of aan een zelfmoord dacht. Toen ging de tuinman naar de rivier en vond een zwarten valschen baard. De Algemeeue Rekenkamer neernt geen ge- noegen met kwitantien voor bedragen van meer dan f 10, ook al zijn die gesteld op gezegelde declarationten ware afzonderlijk zegelrecht is voldaan. Tot nader order moet dus voor de voldaan- teekening op dergelijke declaration een plakzegel van 5 cent gebezigd worden, altijd behoudens het bepaalde bij het slot der 5e aiinea van Yer- zameling 1882 no. 128. Ten overvloede wordt opgemerkt, dat, wanneer in een ten behoeve van verschillende personen op- gemaakte declaratie, ieders aandeel afzonderlijk is aangewezen, het kwitantiezegel verschuldigd is voor elk zoodanig aandeel boven f 10. TER !VEUZEi\29 Juli 1884. Gisteren heeft weder eene oeverafschuiving plaats gehad langs de Wester-Schelde aan den calami- teusen polder Nieuwe Neuzen, ditmaal even be- oosten die van 12 dezer in de bestaande oeverwerken, zoodat hiervan een gedeelte is medegeschoven. Van Ylissingen is eergisteren naar New—Castle vertrokken de Nederlandsche bark Mathilda, kapt. Niemann. Dit vaartuig is de gewezen Italiaansche bark Si, in Januari 11. bij stormweder te Elle- woutsdijk gestrand, doch later verkocht en op 26 Februari afgebracht, naar Middelburg gesleept en aldaar gerepareerd en zeilvaardig gemaakt. Hock, 28 Juli. Zaterdag jl. werd alhier bij enkele inschrijving aanbesteed de gewone jaarlijksche onderhouds— en vernieuwingswerken aan de zee- wering en oeververdediging van den Loven- en Willemskerkepolder. Hiervoor waren 4 biljetten ingeleverd van de volgende heeren: D. Tholens, voor f 2980Jac. Meertens, voor f 2367J. de Bree Fz., voor f 2367 en L. Koole, voor f 2194. De drie eerste te Hoek, de laatste te Ter Neuzen woonachtig. Axel. De heer Nieuwenhuis, predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Brielle, heeft voor het beroep bij diezelfde gemeente alhier bedankt. Hulst, 28 Juli. Door den gemeenteraad is met 3 van de 5 stemmen tot opzichter der gemeente- werken benoemd de heer Francies Sinit, alhier. Philippine, 27 Juli. Gisteren werd alhier aan besteed het verbeteren van 268 M. zeedijk en het uitvoeren der gewone onderhouds- en vernieuwings werken aan het waterschap Groote- en Kleine Isabella, waarvoor waren ingekomen 4 inschrijvings- biljetten van de heeren C. Kielman, te Ter Neuzen, voor f 2000G. Meertens, te Hoek, voor f 1997 J. Jansen, te Ter Neuzen, voor /1747 en A. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 1578. 's Gravenhage29 Juli. Heden hebben de nieuw gekozen leden Magnee in de Eerste en Van den Borch in de Tweede Kamer zitting genomen. Yoorts besloot de Tweede Kamer met 46 tegen 18 stemmen na de Vereenigde zitting de Nisero- interpellatie voort te zetten. In de vereenigde zitting dienden Heemskerken Dutour een outwerp omtrent het regentschap in, strekkende om dit laatste de Koningin op te dragen, daar H. M. uitmuntende gaven van geest en hart bezit, het vertrouwen des Kouings deelt en het de algemeene wensch der natie is. Het ontwerp is daarna naar de afdeelingen ver- zondendat op de voogdij wordt in gereedheid gebracht. De hooioogst in Zuid-Beveland is zoo goed als afgeloopeu. De droogte van het voorjaar en de daarmee gepaard gaande koude hebben ge maakt, dat, over het geheel, de oogst niet al te rijk is. Het klaverhooi, voor den regen gewonnen, uitmunteud van hoedanigheid. De weilanden De dief had dien waarschijulijk te water willen werpen en zoo was de baard in de struiken blijven hangen. De tuinman lachte om den baard en nog meer om de oude Christien, die er bang voor was en hem een moordtuig noerade, dat zij voor geen geld ter wereld zou durven aanraken. Alle drie besloten nu op Cecilia's dringend verzoek, dat men over de zaak zwijgen en ze niet aangeven zoude. De tuin man beloofde alles en Christien gaf ook haar woord, dat zij zwijgen zou, maar toch maakte zij bij al haar kennissen zinspelingen op de inbraak, die meer dan duidelijk genoeg waren en die in zeer ver- trouwelijke oogenblikken tot een volledig enover- dreven verhaal aangroeiden. Toen de genezen oude dame met Cecilia 's winters al lang weer in de stad woonde, wist iedereen de geheele geschiedenis en Cecilia had grootmama wel alles moeten mededeelen, wat de tuinman en Christien wisten. De ontbrekende vijfhonderd gulden had zij uit haar eigen bespaard geld aangevuld, dat echter onvoldoende was. Omdat zij evenwel bij de nauwgezette oude dame de rekening gaarne juist sluitend wilde hebben, zoo verkocht zij een oud pronkstuk, waarop zij nog al gesteld was Een broche, waarop Minerva in voile wapenrusting te midlen van een dimantenkrans stond. Het was een erfstuk van een bloedverwant, dat zij ongaarne miste, al droeg zij het ouderwetsch sieraad nooit. dat slechts veel waarde had voor een oudheidkenner, Daarmede was haar geheim veilig; zij alleen kende de toedracht van de zaak. (Wordt vervolgd.) j zijn met den regen zeer opgeknapt; de laugdu- rige zomerdroogte had hen van gras beroofd, waardoor de melkgift der koeien ook tamelijk was verminderd, hetwelk spoedig een rijzing in den boterprijs ten gevolge heeft; deze geldt dan nu ook f 1,40 it f 1,50 per kg. In het kantoor van een bankier te Odessa werd onlangs een diefstal gepleegd, die ongeveer 2 millioen roebel beliep. Na het plegen der misdaad verdeelden de dieven den buit onder el kander en ieder hunner sloeg met zijn aandeel den weg in naar een andere stad. Een van hen kwam te Radziwikow en stelde een armen man zijn pak ter hand om het, tegen een belooning van 10 Mark, over de grenzen te brengen. Op Oostenrijksch grondgebied gekomen, wilde de drager, die intusschen vernomen had wat het pak bevatte, zijn lastgever niet meer erkennen en ontkende, van hem een pak ontvangen te hebben. Hierdoor ontstond tusschen hen een twist, waarin zich een gendarme mengde, die hen beiden naar het politiebureel te Brody bracht. Hier helderde de zaak zich op en de politie, intusschen uit Odessa aangekomen, en de eigenaar der bank herkendc de gestoien voorwerpen. De pakjesdrager, die beweerde dat hij, na vermoed te hebben, dat het geld gestoien was, voornemens was, het aan de justitie over te leveren, werd op vrije voeten gesteld, terwijl de dief in handen der Russische politie werd gesteld. Achttien uren in het water. Twee meisjes, Mary Maney en Millie Zurtch, 12 en 13jaaroud, waren uit Detroit (V. S.) verleden week met de stoomboot naar Saudwich vertrokken om er zich te vermaken. Daar werden zij aangesproken door twee onbekende jongelingen en gingen met hen in een klein schuitje, volgens Amerikaansch gebruik, spelevaren. Omtrent een half uur later kantelde het ranke vaartuig om en al de opvarenden vielen in den stroom en verdwenen, Mary Maney alleen uitge- zonderd. Zij vertelt volgenderwijze hetgeeu haar is overkomen Toen het bootje omsloeg, klampte ik mij aan een der boorden vast en bleef er aan hangen totdat ik de andere hand over de kiel kon leggen. Toen trok ik mij op en bleef zoo liggen dat mijn lichaam van den eeneu kant van het schuitje en mijn beenen aan den anderen kant lagen. Ik bleef in deze houding tot 9 uren 's avonds, toen een voorbijvarende stoomboot het water zoo sterk in beweging bracht, dat ik andermaal in het water viel. Ik riep uit al mijn krachten om hulp, maar niemand hoorde mij. Ik deed al wat ik kon om mijn vorige houding te hernemen en slaagde er in. Toen had ik het verschrikkelijk koud. Elk oogenblik liep ik gevaar in het water te vallen. Ik zou niet kunnen zeg- gen hoe ik den nacht heb doorgebrachtmaar toen de dag aanbrak zag ik dat ik den Cana- deeschen oever genaderd was en dat ik snel door den stroom werd meegevoerd. Een riet langs den oever willende grijpen, viel ik door die be weging van de boot in de rivier. Ik was zoo afgemat dat ik geen pogingen meer deed om weer op het schuitje te geraken; ik klampte mij nog slechts vast aan het touw. Mary Maney was op 600 voet afstands van den oever. 's Maandags tegen den middag hoorde men eindelijk haar hulpgeroep en gelukte het, haar met veel moeite te redden. Zij had toen 18 uren zich boven water gehouden. Zwitserland is op het oogenblik overvol. In het Berner Oberland en het Rhonedal is schier geen plaats te verkrijgen en te Lucern het hoofdkwartier der reizigers in Zwitserland zijn alle hotels en pensions bezet. Zelfs in plaatsen als Hospenthal, het Hotel op de Furka enz., is de toevloed van reizigers ongeevenaard. De reden hiervan is dat Frankrijk door het vacantie—nemeud publiek vermeden wordt, en dat Italie door over- strenge quarantaine-maatregelen alle reizigers mist. Yijf dagen quarantaine wordt alien reizigers opge- legd die van Zwitserland of Tyrol naar Italie gaan. Op alle passen, zelfs de moeialijkst begaanbare, zijn Italiaansche soldaten geplaatst en de reizigers worden vijf dagen lang opgesloten in de aange wezen quarantaine—lokalen, waar ze het voor veel geld alleronaangenaamst hebben. De Italiaansche meeren worden dus niet bezocht en de Zwitser- sche hotelhouders halen een gouden oogst binnen. Zoowel te Marseille als te Toulon begint het cijfer der sterfgevallen aanmerkelijk af te nemen. Dit wordt toegeschreven aan de minder hooge temperatuur, welke sinds het waaien van den mistral in beide steden heerscht. Naar aanleiding der berichten, dat de zorg voor de gezondheid begint af te nemen, nu deze verbetering zich vertoont, wijzen de bladen op de noodzakelijkheid om zich door deze veranderiug niet te laten ver- schalken en vooral met de bestrijding der ziekte op dezelfde krachtige wijze voort te gaan. In de kleinere plaatsen in den omtrek komen nu en dan wel enkele ziektegevallen voor, maar niette- min seint de prefect der marine te Toulon den Minister, dat de epidemie blijkbaar haar laatste tijdperk is ingetreden. Het is te hopen, dat dit het geval zij, daar de toestand der achtergebleven inwoners werkelijk niet benijdenswaard is, hoeveel er ook door de autoriteiten en particulieren gedaan wordt om den nood te lenigen. De bewoners van de Tolkamer aan het Lobith brachten 11. Woensdag een angstigen nacht door, daar in den Rijn, op ongeveer 300 meters afstand, een schip met 80,000 kilogram buskruit lag. Voor de eerstvolgende plaatsing bij het Instr.- bataljon te Kampen, op 6 Aug., zijn omstreeks 70 jongelingen opgeroepen. Donderdagavond zijn twee wouingen te Tilburg met het grootste gedeelte van de inboedels verbrand. De nachtelijke ko- nijnenroof is in verschillende streken van Friesland weder in vollen gang. In een enkelen nacht zijn er b. v. te Tzum twintig stuks verdwenen. In de afgeloopen week zijn tien vreemdelingen als zonder geld of middel van bestaan over de grenzen van dit Rijk verwijderd, daaronder was een Fransch professor. Het cijfer der bijdragen voor de be- trekkingen van de bemanning der //Nisero" is reeds tot circa 7200 geklommen. De Transvaalsche gedelegeerden zijn te Pretoria aangekomen en met groote geestdrift ontvangen. Te Marseille zijn gisteren 35, te Toulon 11 en te Aix 6 cholera- zieken overleden in de laatstverloopen 24 uren. De slager P. te Bodegraven, die dezer dagen eene koe slachtte aan miltvuur lijdende, had de onvoorzichtigheid zijne met bloed bevlekte hand in aanraking te brengen met een klein wondje aan het voorhoofd. Reeds denzelfden avond overleed hij. De landbouwer G. Ruiters te Kruchten bij Maasbracht, bevond zich Woensdagochtend met zijn paard op den akker. Eensklaps werd het dier door een grooten zwerm bijen aangevallen en zoodanig toegetakeld, dat het na eenige uren bezweek. Een dronken matroos, die met twee collega's eergistermorgen langs de Coolvest te Rotterdam liep, had de aardigheid waarschijnlijk om zich wat op te frisschen in het water te springen. Nauwelijks er uitgetrokken, sprong hij er ten tweede male in en zoo vervolgens tot zesmaal toe, toen het tijd werd, dat hij die roekeloosheid naliet. De politie nam hem in bewaring. De zeerob was op deze aanhouding niet gesteld; hij begon te slaan en te trappen, totdat een tiental agenten bijeen was, die hem naar het bureau Pauwensteeg gedra- gen hebben. De twee andere matrozen waren zoo verstandig huns weegs te gaan. In den nacht van eergisteren hebben eenige huzaren te Leiden zich verzet tegen de handeling van een inspecteur van politie, om eene bekende clandestine prostitute naar het politie-bureel over te brengen. Niet voordat meerdere politie-adsistentie was aangekomen, mocht het gelukken twee belha- mels, die toen trachten weg te loopen, te arres- teeren en in bewaring te stellen, ofschoon zij, aan- vankelijk in de overmacht zijnde, zich heldhaftig hadden getoond door den inspecteur aan te vallen. In de Tielerwaard doet het volgend verhaal de ronde. Bij de manoeuvres rondom Aspereu werden ook krijgsgevangenen gemaakt. Een kor- poraal viel dit lot bijna ten deel. Van vijanden omringd, werd hem gezegd, dat hij een gevangene was. Dit was geheel en al in overeenstemming met de vastgestelde regelen. Onze krijgsman had echter niet den minsten lust voor een krijgsge- vangene door te gaan. Met de noodige of liever onnoodige soldatentermen roepthijuit: //Wat? mij overgeven dat nooit Ylug springt hij den Lingedijk af, werpt zich in de rivier en zwemt naar de overzijde. Yriend en vijand zeidat is een flink soldaat. De Nederl. Spectator geeft een plaat met het opschrift: //In de hoogste burgerschool voor meisjes." Op de plaat ziet men de Nederlandsche Maagd omringd door een aantal jonge dames, die een groote verscheidenheid van kapsels en hoeden ver- toonen. Het onderschrift luidt Ned. Maagd. //Meisjes let op; in dit schrikkel- jaar gebeurt veel. Ons rijk nadert; wij krijgen eene regentes en eens een Koningin." Stemmen van meisjes: z/En kunnen wij dan ook Ministeressen worden?^ z/En Staatradinnen?" z/En Commissaressen der Koningin?" z/En krijgen wij dan ook een leger van ama- zonen Een stoomtram van nieuwe vinding wordt te Aken in werking gesteld. Het is een locomo- tief, gemaakt naar het systeem van den heer M. Honigmann te Grevenberg—Aken, die dit eigen- aardige heeft dat ze zonder vuur en zonder ge- rucht zich voortbeweegt. De locomotief bestaat uit een kleinen tramwagen waarin zich een groote cilindervormige ketel be- vindt, waarin uit een vaststaanden, gietijzeren stoomketel natronloog wordt gespoten, die tot 210° C. verhit is. Deze vloeistof brengt het water dat zich in een tweeden ketel, om den eersten bevindt, tot verdamping en die stoom dient tot voortbeweging van het voertuig. Met 700 kg. natron worden ongeveer 450 tot 500 kg. water verdampt, bij een stoomdrukking van 53 atmos- feeren. Elke vulling kan dieneu gedurende 45 uren, op gelijkeu bodem. De gebruikte loog wordt later weer terugge- voerd in een vergaderbak, van waar zij weder opgespoten wordt in een vasten ketel, die intus schen geladen is voor een tweede vulling. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2