Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2004. Woensda^ 30 Juli 1884. 24e Jaargang. Binnenland. (MIMA. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verschijut Dliisd.ig- en Vrijdagavond blj den nltgever P. J. VAN BE 8 A N B E te Ter Neuzen. I*olitieli Overzicht. Op de monstermanifestatie der liberalen in het Hyde-Park te Londen hebben de conservatieven geantwoord met een groote meeting te Sheffield. Daar voerde lord Salisbury, hoofd der Tories, het woord. Hij verdedigde de houdiug van het Hooger- huis in zake de reformbill en betoogde de nood- zakelijkheid van een beroep op de kiezers alvorens de ontworpen wet aan te nemen. Hij verweet aan de regeering, dat zij de uitspraak der openbare meening niet heeft durven inroepen, ofschoon die beslissing wettelijk verkregen had kunnen worden, maar toevlucht genomen heeft tot optochten, alsof zij zich verbeelden dat eenige duizenden radicalen, die door de straten van Londen trekken, de uit- drukking der openbare meening vertolken, ,/Nooit is de toestand gevaarlijker dan wanneer 's lands staatkunde geregeld wordt naar manifestation in de straten der hoofdstad gedaan," zeide lord Sa lisbury. De wet op de echtscheiding is door den Eran- schen Senaat aangenomen en weldra zal zij worden afgekondigd. Men is echter over het algemeen nog niet tevreden met de nieuwe wet, zooals zij daar ligt; men weuscht er nog liberaler bepalingen in opgenomen. Eenige leden der Kamer hebben reeds aangekondigd onmiddellijk na de afkondiging een voorstel tot aanvulling te zullen indienen. Deze willen er nog een paar artikelen inlasschen, waardoor de echtscheiding ook wordt toegestaan, wanneer die met wederzijdsch goedvinden gevraagd wordt en dan nog dat de vrouw echtscheiding kan vorderen, wanneer haar man overspel heeft gepleegd. Over beide punten is bij de behandeling der wet in de Kamer van afgevaardigden reeds lang en breed gediscusseerd en beide zijn met eene geringe meerderheid van stemmen verworpen. Het is zeer te betwijfelen of de voorstanders van de uitbreiding der wet in hun geest wel zullen slagen. In afwachting van de invoering der wet zijn nu reeds een groote menigte aanvragen om scheiding bij de gerechtshoven ingekomen. Daarbij is er een van de beroemde Patti, die, zooals men weet, reeds sedert jaren gescheiden van haar man, den markies De Cauf, leeft en niets liever verlangt dan om met den Tenor Nicoliui, die thans haar onafscheidelijk reisgenoot is, een wettig huwelijk aan te gaan. In politieke kringen te Parijs wordt gezegd, dat de onderkoning van Nanking den Franschen gezant Patenotre een schadevergoeding van 60 millioen francs heeft aangeboden voor het gebeurde bij Langson. De ten behoeve der nagelaten betrek- kingen van de gesneuvelden bestemde sommen zouden terstond worden uitbetaald en de rest op nader te bepalen termijnen. Jules Eerry zou, naar FBUILLBTON. 3) De geheele zaak was in den slapeloozen nacht bijna romantisch geworden voor het jonge, prikkel- bare, moedige meisje en de misdaad kwam haar minder groot voor. Dat wilde zij nog wel niet bekennen, maar zij wilde ook geen deelneming toonen voor den mensch, dien zij voor alles ter wereld nooit meer wilde ontmoeten, wiens naam zij niet wilde hooren, wiens lot zij niet wilde weten. Hij zou haar levensbaan niet meer kruisen. Had zij dan eenig spoor om hem te ontdekken Daar- aan twijfelde zij niet. Hoe kou hij weten, dat de brief, dien hij medenam, juist vijfhonderd gulden bevatte? Zij had den vorigen dag dien brief zelf afgehaald van het postkantoor in de stad en nu overdacht zij alles, wat daarbij ge- eurd was. De brief was voor grootmama en bevatte een kwartaal pacht van een haar toe- behoorend buiten. Met groote moeite had de oude dame in haar bed de kennisgeving, dat er een aangeteekende brief voor haar was, onderteekend en Cecilia, die toch voor allerlei boodschappen naar de stad moest, had den brief moeten afhalen, omdat de zwaartillende grootmama dit zelfs aan de oude Christien niet toevertrouwde. Toen het jonge meisje op het postkantoor de kennisgeving wilde afgeven, moest zij even wachten, omdat haar juist een net gekleed man voor was, die met den postbeambte sprak. Deze zeide/,Er is geen brief aan uw er verder bijgevoegd wordt, dit aanbod van de hand hebben gewezen en op de voile 100 millioen francs blijven aandringen. Het is vooral de Republ. Fran?, die nadrukkelijk betoogt, dat men van den gestelden eisch niets moet laten afdingen. ,/Als men wil dat China aan de grenzen van Tongkin Frankrijk met rust late," zegt het blad, vmoet men het Hemelsche rijk laten bloeden zoolang elk Chinees niet in zijn eigen beurs voelt, dat Frankrijk het Hemelsche rijk zijn wil kan voorschrijven, zoo lang is er voor Erankrijks Indo-Chineesche bezit- tingen op geen rust of duurzamen vrede te rekenen." Is echter het aanbod van 60 millioen werkelijk gedaan en ernstig gemeend, dan mag men"Wel aan- nemen dat er ook op dit punt spoedig een vergelijk zal worden getroffen. Het Servisch-Bulgaarsche geschil, loopende over een grenskwestie is in onderzoek bij eene interna tional commissie. De leden dier commissie, ver- tegenwoordigers van Duitschland, Oostenrijk, Hon- garije en Rusland, vergaderen te Belgrado, om te onderzoeken welke de rechten der betrokken staten op het betwiste grensgebied zijn, terwijl een tweede op dezelfde wijze samengestelde commissie te Sofia is bijeengekomen, om te onderzoeken in hoever Servie gerechtigd is om bij de Bulgaarsche regeering op interneering der Servische uitgewekenen aan te dringen. Duitschlands grijze Keizer vertoeft thans in de Oostenrijksche badplaats Gastein. Yoor hem en zijn gevolg zijn in een hotel aldaar 54 kamers gehuurd voor den tijd van 21 dagen, waarvoor 5000 florijnen huur wordt betaald. De Keizer gebruikt, behalve zijn eerste ontbijt, geregeld twee maaltijden per dag. Aan het diner, dat tusschen 5 en 6 uur plaats heeft, nemen aan de Keizerlijke tafel nooit meer dan 15 personen deel. Yoor dit diner ontvangt de pachter van het badhotel per couvert en zonder wijn 12 florijnen. De wijn, dien de Keizer gebruikt wordt steeds zelf mede- gebracht. Naar de Koln. Ztg. van betrouwbare zijde ver- neemt zijn de Keizer en de Keizerin van Rusland van plan ook dit jaar een uitstapje naar Kopenhagen te maken, waar dan weder een soort van familie- congres zal gehouden worden. De Prins en Prinses van Wales, zoowel als de Hertog en de Hertogin van Cumberland worden daarbij verwacht. Wanneer dit bezoek zal plaats hebben, wordt niet gemeld waarschijnlijk echter nadat de manoeuvres in Rus- sisch-Polen zijn afgeloopen en de Czaar daarna ook nog te Warschau is geweest. adres." „Hij moet, hij moet er zijn!" riep de jonkman bijna wauhopig. ,/Sinds acht dagen ver wacht ik een brief en van daag moet hij komen. Kijk alles nog eens goed na. Mijn pas geeft mijn adres goed aan en mijn zegel kan ik u ook toonen in mijn familie wapen." Daarbij toonde hij den ring aan zijn vingerEen topaas, in goud gevat, met twee zilveren drakenkoppen, die op het goud ingelegd waren. Ongeduldig zei de postbeambte nu: //Ik herhaal u dat er geen brief voor u is." ,/Een brief met vijfhonderd gulden," sprak de vreemdeling nogmaals. „Toen gij zocht, meende ik toch een aangeteekenden brief met dat bedrag te zien." Nu werd de postbeambte inderdaad driftig. Hij riep: ,/Er komen wel meerbrieven met vijfhonderd gulden. Er is er van daag maar een voor een oude dame alhier en dien meent gij Hij ligt al een paar dagen hierwaarschijnlijk is de geadresseerde nu niet in de stad, maar in haar zomerwoning op de kweekerij van Kersdal. Er wach ten nog meer menschen op mij, mijnheer. Houd mij dus niet langer op." De jonkman sloeg de hand aan zijn voorhoofd en ging heen, maar bij de deur bleef hij als uitgeput staan. Cecilia had bij dit tooneel verlegen voor zich gekeken. Nugaf zij haar kennisgeving af en teekende. De postbeambte had haar brief onmiddellijk en gaf dien vriendelijk over, terwijl hij haar naam luid riep, waarna het meisje heenging. De avond hegon reeds te vallen en vlug ijlde zij huiswaartsvooral, toen zij nog stappen achter zich meende te hooren, die haar bleven volgen. Cecilia was niet bang van aard, maar De heer P. W. Steenkamp, commissans der gemeente-politie te Amsterdam, is door den Keizer van Oostenrijk benoemd tot ridder in de orde van de IJzeren Kroon. Onder voorbehoud deelt het U. D. het voi- gende medeBij onze regeering zou het voornemen bestaan, aan de grenzen de volgende maatregelen te nemen, tegen het overbrengen der cholera- besmetting van buitenslands. Op iedere grensplaats wordt een geneesheer aan- gewezen, tot het onderzoek van reizigers en ter behandeling van choleralijders, terwijl buiten de kom der gemeente eene barak wordt opgericht, om daarin de choleralijders op te nemen en te verplegen. Alle reizigers worden door den geneesheer onder- zocht en zoo zij blijken te zijn aangetast, in de barak onder geneeskundige behandeling gesteld. De paarden en rijtuigen met toebehooren uit de nalatenschap van wijlen den Prins van Oranje, zullen den 8 Augustus publiek worden verkocht, den daaraanvolgenden dag komen de wijnen, de geestrijke dranken enz. onder den hamer. De N. R. Ct. betreurt het, dat de uitslag der onderhandelingen tusschen Engeland en Neder land in zake de Nisero-kwestie niet heeft beantwoord aan het door onze regeering in den aanvang aan genomen standpunt, h. i. het eenige waarop wij ons hadden behooren te houden. Ofschoon er nu wel geen sprake meer is van een Engelsche bemiddeling, komt haar het verkre gen resultaat niet voor te zijn in overeenstemming met onze nationale waardigheid. Yooral het toegeven aan den eisch van den Radjah openstelling zijner havens zonder dat van zijn zijde iets anders geschiedt dan tegen be- taling van een losprijs de gevangenen in vrijheid te stellen, acht de N. R. Ct. een zwakheid, //die niet genoeg kan worden gelaakt." Niet minder is h. i. af te keuren, dat de regee ring het bondgenootschap van Engeland heeft aan genomen tot tuchtiging van den Radjah, als hij niet aan den hem gestelden eisch voldoet. z/Dat een volk, hetwelk in oorlog is met een andere onafhankelijke mogendheid, tegen deze bond- genooteu zoekt en gaarne aanneemt, ligt in den aard der zaak en heeft niets berispelijksmaar de hulp van een vreemden souverein aannemen om zijn eigen onderdanen te straffen en te tuchtigen, is een bekentenis van zwakheid, die aan ons pres tige in Indie ten zeerste moet "schaden." De conditie van een gemeenschappelijk, krachtig durfde toch niet om te kijken. Zij stapte maar snel voort en dacht niet meer aan den jonkman op het postkantoor. Thuis ging zij dadelijk naar grootmama's kamer, waar zij licht opstak en den lessenaar open sloot, waarvan zij den sleutel had sinds de oude vrouw ziek was en zij boekte de ontvangst van den brief, dien zij niet opende. Grootmama was zoo nauwgezet in geldzaken, dat de kleindochter wist, dat zij het eerst zou vragen //Is de brief er en is hij geboekt?" Zij wilde dan kunnen antwoorden met//Ja, grootmoedertje alles is in orde." Dat alles overdacht het meisje nog in verband met de inbraak. Er was gehoord dat zij een brief in ontvangst nam; zelfs de geldsom in den brief was genoemd geworden. Men was haar tot bij haar huis gevolgdmen had zelfs, nadat zij licht ontstoken had, op het voetpad gemakkelijk kunnen zien waar zij in de kamer den brief liet. En de inrichting van het huis was zoo gemakkelijk te raden. De gouden ring met den topaas en de zilveren drakenkoppen was haar ook een zeker bewijs. Een enkele vraag op het postkantoor, waar men immers den pas in handen had gehad en den naam had gelezen van den jonkman, die den zonderlingen ring droeg, moest den misdadiger bekend maken en deze had immers zelf gezegd, dat men hem vangen zou, als er voor den komenden avond aangifte werd gedaan. Cecilia zag, dat zij den sleutel voor dat geheim, maar tevens het lot van een mensch in handen had. Zij wilde zich de trekken van den jonkman herin- neren, doch die had zij maar zeer vluchtig gezien. gesteld ultimatum, waardoor den Radjah iedere hoop op Engelsche hulp wordt ontnomen, kan, meent het blad, niets dan goedkeuring inoogsten, maar de tuchtiging, bij niet voldoening aan de voorwaarden van het ultimatum, had h. i. aan Nederland alleen moeten worden overgelaten. De Kamer van koophandel te Dordrecht heeft zich gewend tot den Minister van Waterstaat enz. met het verzoek, een commissie te benoemen tot behartiging van de Nederlandsche belangen ter wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1885. In de gemeente Yries heeft de burgemeester een aardig middel bedacht om het trouw school- bezoek en tevens den bloei der Rijks-postspaarbank in die gemeente te bevorderen. Op voorstel van dien burgemeester heeft namelijk onlangs de gemeenteraad te Vries met eenparige stemmen het besluit genomen, om aan de kinderen, die aldaar trouw de school bezoeken, maandelijks een kaartje te geven. Een bepaald aantal van deze kaartjes geeft recht op het ontvangen van eenig geldelijk bedrag, met dien verstande, dat dit geld dadelijk in de Rijks-postspaarbank moet be- legd worden. Deze practische weldadige maatregel, die alle aanbeveling verdient, is op 1 dezer in werking getreden. De in het huis van arrest te Breda opge nomen stalhouder J. uit Bergen op Zoom, heeft thans voor den rechter van instructie bekend, den moordaanslag gepleegd te hebben op den om het leven gebrachten nachtwaker Van Pol aldaar, hoe- wel hij, in tegenwoordigheid van het lijk gebracht eerst de misdaad had ontkend. Het nest fraaie jonge leeuwen in de dier- gaarde te Amsterdam, op 3 Juni des vorigen jaars geboren, is in eigendom overgegaan aan de Rotterdamsche diergaarde. Het viertal is gisteren aldaar in welstand aangekomen. Artis is door aankoop weder in het bezit gekomen van een prachtigen Indischen Tapir. Onder begunstiging van aangenaam, droog weder hadden Zaterdag de jaarlijksche wedrennen te Bussem plaats. De belangstelling was minder groot dan in voor- gaande jaren, zoowel wat de opkomst van't publiek als de deelneming aan de rennen zelf betreft. De orde werd flink en met beleid gehandhaafd. De politie had eene kleine gevangenis op het ter- rein gesticht, waarin, tot groot vermaak en luide toejuiching van de omstanders, logies is verstrekt aan een smoordronken koetsier, die van de achterbank van het door zijn heer en meester gereden rijtuig tuimelde, welke heer en meester kort daarna zelf met zijn rijtuig door de politie moest worden aan- Zij meende dat hij jong, edel en schoon moest wezen, als de wanhoop hem niet ontsierde. Zij wilde het raadsel niet oplossen, zijn naam niet weten, den misdadiger door haar aangifte niet aan den arm van de wet overleveren. Maar, ging zij peinzend voort, maak ik mij naar mijn geweten door mijn zwijgen niet medeschuldig? Is het mijn plicht niet, dat ik den misdadiger onschadelijk maak? Maar toen stelde zij zich voor dat er een geheele schuldelooze familie betrokken kon worden in de schande van een enkele; dat de straf, die voor dezen rechtvaardig was, het geluk van velen zou vernietigen. Hoe meer zij overdacht, des te meer wilde zij zwijgen en hoe meer gronden zij daarvoor zocht, des te meer wilde zij voortre- deueeren, dat de eigenlijke grond, waarop alle andere steunden, deze was, dat zij bij alleverach- ting en bij alien afschuw toch medelijden voor den onbekende gevoelde, wat bijna deelneming werd, zoodat zij zelfs een mogelijke verontschuldiging voor hem zocht, hoewel haar dat niet wilde ge- lukken. Misschien zou men gemerkt hebben, dat zij buitengewoon ontroerd was, wat haar geheim verraden en zwijgen onmogelijk gemaakt zou heb ben; maar de huiselijke toestapd kwam haar te stade. Zij loste de oude Christien in de zieken- kamer weer af. De grootmama was wel beter, maar toch suf en stil, meestal slapend. Dus zat Cecilia alleen peinzend aan het raam te werken, waarvan de gordijnen neergelaten waren. Alles rond haar was stil en rustig. Christien werkte in de keuken en ging daarna voor eenige uren TEH lElZEYSdE C011ANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1