Buitenland. Gemengde berichten. Handelsberichten. eu dat dus, daar het de school bezoekt en schrijven leert, den mood moet gebruiken tot het besturen van griffel of potlood. En heel goed weet het zulks te doen, zoodat ieder die het schrift ziet moet getuigen, dat het kindeen goeden mond schrijft. Met het pikken van erwten heeft men in Zuid-Beveland een begin gemaakt. Dit product doet dit jaar bizonder veel verwachtenbehalve reel stroo heeft men veel peulen, die daarbij ook goed gevuld zijn. Aan warmte, weinig regeu en weinig wind, met niet al te sterken zonneschijn in den bloeitijd, waarvan anders de bloem nog al lijdt, heeft men deze goede uitkomst te danken. Minder gunstig is het met vele late aardappelen, die na den regen der laatste dagen op vele plaatsen beginnen door te groeien. TER NEUZEN, 25 Juli 1884. Naar wij vernemen zal a. s. week te beginnen eene stoomboot „La belle alliance" van hier op Dordrecht vice-versa tweemaal 's weeks varen. Jl. Woensdagmorgen ontstond aan den Nieuwe Neuzenpolder wcder eene oeverafschuiving bij den Koepel op eenigen afstand ten westen van die, welke op 12 dezer ontstond, dus op betrekkelijk grooten afstand van de oeververdedigingswerken langs de Wester—Schelde, zoodat ze voor deze werken of voor den zeedijk, als zijnde hiervan 320 M. verwijderd, geen gevaar oplevert. De grootste lengte is 183 M. en de grootste breedte 30 M., terwijl de oppervlakte ruim 2700 M5. bedraagt. De afschuiving is gelegen achter twee nfschuivingen, die het vorig jaar ontstonden, waardoor de laag- waterlijn in een jaar tijds veel tot den dijk is genaderd. Bij Kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmachl, tot van gez. 2e kl., de student voor genoemden dienst (arts) L. E. K. de Fouw. Bij Ministerieele resolutie zijn met ingang van 1 Augustus a. s. verplaatst o. a. de navolgende commiezen bij 's Rijks belastingenN. Oost Lievense van Colijnsplaat naar Ter Neuzen, P. de Bruijne van Axel naar Heinkenszand, J. Yersluijs van St. Antonis naar Axel. Met ingang van 1 September a. s. is be noemd tot commies-ontvanger aan het grenskantoor te Koewacht A. J. Stroobant, thans commies le klasse te Oostburg. Axel, 23 Juli. Bij een bakker in de lange Noordstraat alhier ontstond deze week een begin van brand, die echter spoedig gebluscht was. Een timmerman, die bezig was een dakvenster te leggen, gleed uit en rolde van het dak op de straat. Hij heeft zich erg bezeerd, doch geen armen of beenen gebroken. Wie zou kunnen voorspellen, dat een zoon uit een Axelsche familie predikant zou worden op een der vele eilanden in de Groote Stille Zuidzee, die voor een vijftig jaar slechts bewoond werden door onbeschaafde en woeste heidenen, waarbij me- nigmaal menschenolfers plaats hadden. Toch is dit een feit geworden. Ds. E. C. Oggel, te Chi cago, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, heeft een beroep als gereformeerd predikant aange- nomen naar Honolulu, kouinkrijk Hawai, op de Sandwichs-eilanden in de Stille Zuidzee. Hij hoopte nog in deze maand met zijne echtgenoote derwaarts te vertrekken. llulst. In de vergadering van den gemeenteraad, te houden op Diusdag 29 Juli a. s., zal worden overgegaan tot de benoeming van een opzichter der gemeentewerken, in de plaats van wijlen L. J. Janssens. Sollicitanten ^voor die betrekking zijn F. E. van der Ileijden, L. H. Joziassen, M. A. C. Kieboom, P. de Lozanne, J. B. Schiffer, F. Smit, J. Regenbosch, J. W. Warnier, alien te llulst woonachtig. ge zijt even goed als moedig en gij zult een mensch redden, al veracht ge hem ook. Dat weet ik." Hij was opgestaan, had den kandelaar van de tafel genomen en liet dezen vallen, zoodat de kaars uitging. Daarna ijlde hij naar het venster en sprong naar buiten. Cecilia stond lang doodstil. Eindelijk sidderde zij, als mocht zij niet langer op de plaats blijven waar de misdaad gepleegd was. Zij ging heen, naar de tuinkamer, waarvan zij de deur achter zich sloot en zocht toen tastend den weg naar heur slaapkamer. Gekleed ging zij weenend naar bed. H. Cecilia kon dien nacht niet slapen. Toen het dag werd, vorderde de natuur haar rechten en een vaste slaap, zooals de jeugd slechts kent, vergoedde de ontsteltenis en de vermoeienissen van de vorige uren. De oude Christien was reeds eenige malen in de kamer geweest, omdat zij zeggen wilde, dat de grootmoeder een gerusten nacht had gehad; maar steeds was zij weer zacht teruggeslopen, toen zij haar jonge meesteres zoo goed zag slapen, waarbij zij mompelde ,/Ja, dat jonge goedje kan slapen. Men zou het huis kunnen afbreken, zonder dat het gemerkt werd." Eindelijk, toen dezon reeds lang helder en vriendelijk door de vensters scheen, werd Cecilia eensklaps wakker en nu moest zij zich bedenken, oin te weten, wat er een droom- beeld en wat er werkelijkheid geweest was in de Ilontenisse. De heer A. Geerards, onderwijzer alhier, heeft te Breda met gunstig gevolg examen afgelegd als hoofdonderwijzer. Stoppeldijk. De sluis te Campen, dienendetot verbetering van den waterafvoer van het water- schap Stoppeldijk c. a., nadert hare voltooiing. Binnen eenige weken zal ze reeds dienst kunnen doen en zal een goed werk in T belang der zoo zeer gewenschte verbetering van den waterafvoer zijn daargesteld, zoo het kanaal nu maar kan af- voeren, wat de drie sluizen aanvoeren. Overslag, 23 Juli. Bij de openbare aanbesteding op heden, van het veranderen der gemeenteschool alhier, zoomede geheele vernieuwing der school- meubelen, werd het laagst ingeschreven door den heer D. E. Plasschaert, te Westdorpe, voor 1385. Tot hoofd van school C te Sluis is door den gemeenteraad benoemd de heer E, J. Arlman te IJmuiden. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbnnk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Juli het volgende vonnis uitgesproken P. v. E., arbeider te Axel, is wegens moed- willige mishandeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf en/8 boete of 1 dag celstraf. In de Belgische gemeente Balegem is tijdens een der jongste onweders alles zoo totaal door hagelslag verwoest de schade wordt op niet minder dan 800,000 frank gerekend dat er smeekschriften om hulp aan het Ministerie en de beide Earners zullen gezonden worden. Te Northwich, een stad van 13000 inwo- ners in Engeland, heerschte een vreeselijken schrik. De stad staat op overgroote zoutlagen, wier ont- ginning voortdurende aardstortingen ten gevolge heeft. Van alle huizen begonnen de balken te kraken; de muren barstten en de verschrikte in- woners, die voor ouheil vreesden, vluchtten vol schrik naar de naburige heuvels. Voor hun oogen begon daarop een midden in de stad gelegen vier- kant van huizen in te zakken en "s avonds stak nog slechts de top van den schoorsteen der wagenfabriek van de firma Jones boven de gapende opening van de aarde uit. De inwcners van Northwich ziju begonnen de stad te ontruimen. Bij Canton (Amerikaansche Staat Ohio) is een pleziertrein van den spoorwegdijk in een drie voet diep water gestort. Er werden 25 personen gekwetst en 12 worden nog vermist. Volgens andere berichten moet de ramp nog veel ontzettender geweest zijn. In den trein zou- den zich 2000 reizigers, meest landbouwers met hun gezinnen, hebben bevonden en zouden minstens 200 personen gedood of gekwetst zijn. Onder de zonderlinge individuen, die te Ber- lijn rondloopen, behoort een veertigjarige, zwnrt- gelokte, schatrijke dame, die zoo excentriek mogelijk gekleed gaat, namelijk des winters in een luchtig mousseline kleedje en een stroohoed en thans in de Julihitte in een dikken met bont gevoerden mantel en winterhoed. Zij schijut, gedachtig aan het //similia similibus," de hitte door hitte, de koude door koude te willen verdrijven. Als men er haar naar vraagtverzekert zij, zich altijd z/lekker" te gevoelen. Met de veiligheid in den omtrek van Kon- stantinopel was het nooit treuriger gesteld dan thans. Dezer dagen overvielen roovers de bevol- king van het dorp Tchekmekeny bij Scutari, terwijl zij in de moskee was, en namen alles mede, wat de aanwezigen aan waarde bij zich hadden. Een gendarme en een ambtenaar der belastingen gaven hunne wapenen over, maar de rooverhoofdman weigerde ze aan te nemenzij behoorden aan het gouvernement, zeide hij en hij wilde het gouver- nement geen reden geven om zich over hem te beklagen. Het dorp Bozkhali, dat ook dicht voor herinneringen, die verward door haar hoofd zwerm- den. Zij was opgesprongen, naar de tuinkamer gegaan en reeds wilde zij de hand op de deurkuop leggen om grootmama's kamer open te doen, om dat zij zich overtuigen wilde of zij niet gedroomd had, maar een onverklaarbare angst hield haar terug en deed haar stilstaan. Zij wist alles weer nauwkeurig en bij het neldere, vroolijke daglicht beschouwde zij nu alles zachtmoediger en als onbe- duidend. Haar gevoel van verachting voor den onbekende, die haar nu beklagenswaardig voorkwam, haar afschuw voor de lafhartige daad gingen nu gepaard met medelijden over een noodlot, dat iemand zoo diep kan laten zinken en nog dieper zou laten zinken, als de schuldige onder den straf- fenden arm van de wet kwam. Zij noemde dat medelijden een zwakheid en was van plan de in- braak en den diefstal aan te geven. Maar weldra veranderde zij van plan. Zoude zij haar grootmama verontrusten, wier zenuwen volstrekt niet geschokt mochten worden? Zoude zij door een snelle aan- gifte, door bekendmaking van de gedachten, die zij zich gevormd had, den schuldigen aan den rechter overleveren? Dan moest zij immers weer in aanraking komeu met den mensch, dien zij zoo diep verachtte, dien zij maar vergeten wilde. De gedachte alleen, dat zij den man nog maar zou moeten zien, was haar onverdraaglijk. (Wordt vervolgd.) de poorten der hoofdstad ligt, is verleden week door roovers uitgeplunderd. De Paus heeft aan den bisschop van Marseille 20,000 fr. doen toekomen, om verdeeld te worden onder de armen te Marseille en te Toulon. De heeren Rotschild hebben op nieuw 10,000 fr. geteekend op de lijst van onderstand voor de behoef- tigen in beide steden. De inteekeniug van buitenaf bedraagt tot dusver eene som van 126,000 fr. Dr. Haberkorn, te Glogau, was onlangs in de noodzakelijkheid om zekeren spoorwegambtenaar, Schumann, als ongeschikt voor den dienst af te keuren, waarop hij met een kleiu pensioen uit zijn dienst werd ontslagen. Hij had zes kinderen en daar hij zich nu met dezen tot den bedelstaf ge- bracht zag, wilde hij zich op den geneesheer wreken. Hij wachtte hem op en lostte verleden week op de openbare straat twee revolverschoten op hem, waarvan het eerste hem aan den arm, het tweede in de zijde trof, zonder echter wonden van veel beteekenis toe te brengen. Onmiddellijk daarop richtte Schumann het pistool tegen zijn eigen hoofd en viel hij zwaar gewond neder. Ofschoon Dr. Haberkorn aan den ongelukkige terstond de noo- dige zorg wijdde, stierf deze kort daarop in het hospitaal. In eene Methodistenkerk in California be vonden zich onderscheidene arbeiders uit de na burige mijnen. Toen het bakje rondging, om de giften van de toehoorders op te zamelen, haalde een der mijnwerkers een papier van 20 dollars nit zijn zak eu vroeg aan zijn buurman hoeveel hij moest geven. //Ieder geeft na verkiezing," was het antwoord. //Welnu, dan geef ik een dollar en neem er negentien terug!" Toen de man met het bakje bij hem kwam, legde hij werkelijk het papiertje er in en begon er de negentien dollars uit te halen. //Ho daar," zeide de diaken, //hier wordt niet gewisseld; wat in het bakje ligt, behoort aan de kerk." //Dat kan je begrijpen," riep de mijnwerker en greep den diaken bij de keel. Oogenblikkelijk werden er een dozijn messen getrokken, en de leden van de vrome vergadering dreigden elkander te vermoor- den. Eensklaps klinkt er een //halt" van den kansel, en de predikant haalt een revolver te voorschijn, dien hij op de gemeente richt, den ruziemakers toeroepende#Den hoorders wordt verzocht, zich kalm te houden en hunne messen te bergen, anders kunnen zij met mijne kogels kennis maken. Men late den diaken los en roere geen penning in het bakje aan, of hij verhuist binnen drie seconden naar de andere wereld I" Ieder nam daarop weder gesticht plaats en de diaken bracht het zoo goed gevulde bakje maar gauw in veiligheid. De prediker ging daarop weder voort, alsof er niets gebeurd ware. In eene vergadering van de Parijsche Aca- demie de Medecine, die zich tegenwoordig alleen met het bespreken der cholera bezig houdt, is een brief voorgelezen van Dr. Fauvel, waarin deze ge neesheer ziju bewering vol houdt, dat te Marsielle en Toulon niet de Aziatische cholera heerscht, maar men slechts te doen heeft met cholera nostras, die zich niet verder zal uitbreiden. Niettemin verspreidt de ziekte zich meer en meer in de omstreken. Volgens een berichtgever van de Temps zijn te Aries van de 25,000 bewoners niet meer dan 5000 in de stad gebleven. Er zijn geen levensmiddelen meer te krijgen en de Read kon niet vergaderen, omdat de leden alien weg waren. Van de 8 personen, die werden aangetast, stierven er 4, doch er waren geen menschen om ze te begraven, zoodat zij ondanks de voorschriften der geneeskundigen twintig uren boven aarde bleven staan. De drie personen, die te Lyon werden aangetast, zijn aan de betere hand. Daarentegen wordt melding gemaakt van ver- schillende gevallen in de kleine plaatsen in den omtrek der besmette steden, o. a. te Bregnoles, Vins en Signes. In de vorige week kwamen te Rotterdam weder 3 gevallen van pokken voor, te Leiden mede 3, te Voorschoten 1 en te Aarlanderveen 1. Te Pernis is een matroos bij het aan boord gaan van de loopplank in de haven gevallen en verdronken. De Metalen—Kruis-ridders zullen op 17 Augus tus te Tilburg een reunie houden. Wederom is door de politie te Leeuwarden de hand gelegd op een vrouw van slechte zedeu, die een eenvoudig landbouwer van zijn geld had beroofd. Van twee meisjes, die verleden week te Amsterdam door het omvallen van eene petroleumlamp in een bed zulke zware brandwonden bekwamen, is ook het oudste, 15 jaar oud, na een hevig lijden bezweken. Een goederentrein doodde Woens- dagavond omstreeks half tien uren op den Hol- landschen spoorweg een paard, dat niet van de baan wilde wijken op het oogenblik dat de loco- motief in vrij snelle vaart naderde. Voor de variatie heeft het verleden week te Wildbad-Gastein groote vlokken gesneeuwd. Z. M. Koning Leopold heeft den Graaf van Vlaanderen benoemd tot eere-voorzitter der commissie voor de Inter nationale tentoonstelling te Antwerpen. Te Bar men is bij politie-verordening verboden 's avonds na tien uren piano te spelen. Gisteren over- leden te Marseille 32, te Toulon 24 choleralijders. Een groote weverij, die van de heeren Gebr. Leblanc te Tourcoing, is geheel door brand ver- nield. Te Weenen was het verleden week zoo heet, dat de thermometer bijna de geheele week 42 graden C (107 gr. Fahr.) teekende (in de zon waarschijnlijk.) Vier menschen zijn in de straten van hitte gestorven. Eenige dagen geleden werd de politie-agent De R. te Amsterdam bij den Commissaris ontboden, die hem mededeelde, dat hij eervol ontslag te vragen had, daar hem anders ontslag zou moeten gegeven worden, en wel omdat De R. zich aangesloten had bij de sociaal-democraten. Men meent te hebben opgemerkt, datgedu- rende een cholera-epidemie geen zwaluwen gezien worden. Waar deze aanwezig zijn, bestaat geen cholera. Verder gaat, naar men meent, cholera gepaard met gebrek aan electriciteit in de lucht. Gedurende het heerschen van een cholera-epidemie dondert het niet. Als deze beide kenteekens juist zijn, dan hebben we zeer zeker voor het oogenblik nog geen gevaar. Belangrijk is het dus, te weten of thans te Toulon en Marseille al of niet onweders worden waargenomen en of men er nu nog zwaluwen, en in het algemeen trekvogels ziet. Te Amsterdam stonden twee heeren, die op het punt waren naar Utrecht vertrekken, aan het Rijnspoorwegstation voor het geopende portier, de heer W., een hotelhouder aldaar, en de heer S., wijnhandelaar. Plotseling dringt zich een Engelsch sprekend persoon tusschen hen in, roepende//is deze trein voor Rotterdam." Toen hij terecht gewezen werd, ging hij nog niet dadelijk weg, maar drong den heer W. nog iets op zijde te gaan. Plotseling zeide de heer S. //die vent heeft uw portefeuille gestolen." Bij onderzoek bleek dit werkelijk het geval te zijn en de heer W. ging, de zorg over zijne beide dochtertjes aan den heer S. overlatende, den gauwdief achterna, die natuurlijk uiet naar den trein voor Rotterdam, maar de stad inging. Spoedig bemerkte de dief dat hij gevolgd werd en in de angst gepakt te worden, wierp hij de gestolen portefeuille op straat. De heer W., zeer verheugd zijn eigendom zoo gemakkelijk terug gekregen te hebben, bemoeide zich niet verder met den deugniet. De ontsnapte schurk is waarschijnlijk een van de personen, die een paar dagen later bij de drukte in den Haag verscheidene menschen van hun eigen dom beroofden. Een zeldzaam voorbeeld van behendigheid om kosteloos den overtocht per spoorweg te maken werd verleden week volgens het Kempenland ont- dekt. Onder den fourgon van den goederentrein, welke dagelijks de reis heen en weer doet tusschen Aarschot en Herenthalt, heeft een roodstaartje zijn nest gebouwd, eieren gelegd, gebroed en nu zijn er twee bijna vlugge vogeltjes in te vinden. Moeielijk valt het te begrijpen dat noch de dagelijksclie reis, noch de hevige schokken het roodstaartje van zijn nest konden verjagen. Een te Kopenhagen bekend advocaat had eenige jaren geleden een tuinman, die wel zeer bekwanm in ziju vak was, maar hem op gruwe- lijke wijze bestal. Toen dit lang genoeg geduurd had, gaf hij den tuinman zijn ontslag. Deze ver- klaarde onder het storten van tranen, dat zijne toekomst voor altijd bedorven was, indien hij geen getuigschrift aaugaande bekwaamheid en eerlijkheid kon overleggen. De man der wet liet zich eindelijk verteederen en schreef: //op verlangen verklaar ik bij deze, dat N. N. vijf jaar lang in mijn tuin is werkzaam geweest en er in dien tijd zooveel uit heeft weten te halen als mogelijk was." Z E E r LJ l> I G E Van 22 tot en met 24 Juli zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent: 22 Juli. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Leith met stukg. 23 Juli. Noordsch jacht Sophie, kap. Imsland, van Pahr met pijpaarde. 24 Juli. Deensche bark Margarita, kap. Funder, van Pitea met hout. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Noord- sche stoomb. Heimdal, kap. Krohn, van Riga met vlas. Van 22 tot en met 24 Juli zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 23 Juli. Eng. stoomb. Norma, kap. Sharp, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. 24 Juli. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liverpool met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 23 Juli. Eng. stoomb. Burslem, kap. Jackson, van Goole met kolen. 24 Juli. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, van Louden met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 24 Juli. Eng. stoomb Thornbrough, kap. Fisk, naar Louden met stukg. Eng. stoomb. Burslem, kap. Jackson, naar Goole met ballast. Van 22 tot en met 24 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 29 binnenvaartuigen op en 28 afgeschut. I'RIJZE.V DER EFFECTED. Amsterdam, 24 Juli. Hi "■mil W II— I I Ml I Nederland. Certific. Werkelijke schnld2^ pet. 681 dito dito dito 3 ai* dito dito dito 4 102| Aandeel Haudelmaatachappij 5 112} dito exploitatie Ned. ataataspoorw.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2