Buitenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. van den Engelschman Grattan Guineas op het Zen- dingsfeest bij 's Heer Arendskerke een jonkman uit Tholen aan om tot zendeling te worden opgeleid. Het aantal bezoekers bedroeg tusschen de 2900 en 3000. Er werd voor de zending gecollecteerd 593,51. De gemeente-archivaris van Vlissingen, Dr. Johs. Dyserinck, beeft bij bet nederleggen van zijne betrekking nog tot het gemeentebestuur het verzoek gericht, om in overleg met de permanente commissie van beheer en onderboud van het stand- beeld van Michiel Adriaansz. de Ruijter in het nieuwc gebouw der societeit ,/Neerlands Loodswezen" een gedenksteen te doen plaatsen met deze inscriptie //Hier stond tot 1812 benoorden het Oostersche Huis de woning met het uithangbord de stad Zierikzee waar Neerlands grootste zeeheld, Michiel Adriaansz. de Ruijter werd geboren." Deze woning werd in 1812 door de Franschen afgebroken, tot uitbreiding der vestingwerken. TER INEUZEIN22 Juli 1884. Het toelatings-examen voor de militaire acade- mie is o. m. met goed gevolg afgelegd voor de artillerie door J. van Boven alhier. Gedurende de eerste helft der maand Juni jl. is door het hulpkantoor te Axel de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van J. de Pree, Michigan. lloek. Bij herveiling is de hofstede en ge- volgen, met 19 hektaren 28 aren 70 centiaren weiland, boomgaard, tuin enz., gelegen in den Lovenpolder, ten verzoeke van de weduwe en erven R. de Kraker en ten overstaan van de notarissen Pereken en Dregmans, alhier in het openbaar verkocht aan de heeren Josephus van Nieuwen- huijze c. s., te Selzaete, voor f 435 per 44 aren 56 centiaren (Gentsch gemet), of totaal voor f 18744,24, behalve nog voor boomprijs f 2000. Boschkapelle, 21 Juli. Jl. Zaterdag werd alhier door het gemeentebestuur aanbesteed het bouwen van eene nieuwe onderwijzerswoning en het ver- bouwen der bestaande school, met bijlevering van alle bouwstoffen en materialen. Hiervoor waren 8 inschrijvingsbiljetten ingeko- men van de volgende heeren Sorber, te Honte- nisse, voor 13,000 D. Valcke, te Sint Jansteen, voor f 12,800 P. Besooijen, te Scherpenisse, voor f 12,631 H. van de Yelde, te Ter Neuzen, voor f 12,630 P. Euijs Slabbaert, te St Gilles Waes, voor f 12,500Kerckhaert, te Stoppeldijk, voor f 12,250D. W. P. Kayser, te Zaamslag, voor f 12,150 en P. Duijvestein P. J. Wisse, te Zaamslag, voor f 11,988. Aan den laagsten inschrijver is het werk, be- houdens nadere goedkeuring, gegund. Schoondijke. Tot brievengaarder alhier is be- noemd de heer P. Tazelaar, gepensioneerd adjudant- onderofficier van het Oost—Indisch leger en thans te Colijnsplaat woonachtig. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Zuidzande, classis IJzendijke, de heer A. Scholte, thans bij die gemeente te Stavenisse. Door den heer B. M. Mantz, predikant bij de Hervormde gemeente te Breskens, is bedankt voor het beroep naar de gemeente Baarland. De Courier des Etats—Unis geeft het ver- haal van eenige korte strafuitvoeringen welke dezer dagen plaats hadden. Den 24 Juni kwamen, te 12^ uren 's nachts, een vijftigtal zwartgemaakte mannen in de gevangenis te Yincennes (Indiana.) vatten er zekeren Olivier Confield, die een moord uit jaloezie bedreven had, en hingen hem in tegen- woordigheid van den sherif aan een boom op. Te Bismarck (Dakota) vervolgde de bevolking vijf gevaarlijke paardendieven, schoot er een dood en en hing de anderen aan boomen op. Sedert Zondagochtend zijn te Toulon vijftien en te Marseille vijf-en-twintig cholera-zieken over- leden. Het dalen van de temperatuur geeft hoop op verbetering. Volgens den Soir zijn weder twee gevallen van sporadische cholera te Parijs voor- gekomen. Een berichtgever van de Daily News maakt van het volgende merkwaardige voorval melding, waar- van hij te Marseille getuige is geweest. Dezer oogen laten beschieten bij mijn keukenwerk. Als wij maar weer eens in de stad wonen, want hier, in die oude keet, is men nooit op zijn gemak. Voor een lepeltje zout moet men twee uren loopen. En daarenboven zitten wij, drie vrouwen, zoo alleen in deze eenzaamheid, dat men geen levende ziel te hulp kan roepen. Daarbij spoken de ratten in den kelder, dat men er overdag bang van wordt en 's nachts van angst geen oog kan dichtdoen." //Nu praat gij dom," zeide Cecilia lachend. vWat zou ons toch kunnen over komenZijt gij bang voor dieven of moordenaars of misschien voor spoken?" ,/Spreek maar niet van den duivel, of hij schildert zijn staart aan den muur," bromde de oude. „En nog wel te middernacht! Daar neem mijn licht en ga naar bed." Zij schudde toornig haar hoofd, maakte de deur van de zieken- kamer zacht open en sloop op haar kousen naar binnen. Cecilia bleef nog eenigen tijd luisterend staan om te hooren of grootmama ook wakker geworden was. Alles bleef doodstil. (Wordt vervolgd.) dagen zat hij onder de veranda van een koffiehuis, toen vier personen van de gezondheidspolitie aan- kwamen, die op een draagbaar een choleralijder naar het hospitaal brachten. Door de buitengewone warmte waren de mannen zeer dorstig en traden het koffiehuis binnen, om een kleine verfrissching te nemen. Dit verbitterde den zieke zoozeer, dat hij opsprong de dekens van zich wierp en weg- snelde. De verschrikte dragers vervolgden hem, doch zij konden den zieke niet inhalen. Een ge- neesheer, die den zieke denzelfden dag in zijn woning bezocht, gaf de verrassende verklaring, dat de lijder ten gevolge van de sterke uitwaseming, door het hardloopen veroorzaakt, geheel hersteld was. Een postbode, die van het postkantoor te Toulon de brieven in den omtrek bezorgt, ge- voelde zich ongesteld en verzocht den directeur, thuis te mogen blijven. Zijn verzoek werd echter slecht ontvangen en de directeur dreigde hem zelfs met ontslag. Twee uren later vond men den onge- lukkige stervende op den weg. Dit voorval heeft te Toulon een diepen indruk gemaakt. De toestand van den Maire, aangetast door cholera, is verergerd. De 30jarige kassier van de Eransche bank is overleden. Kort voor zijn over- lijden had hij de smart, zijn jonge vrouw doorde ziekte aangetast tezien, waaraan zij spoedig overleed. Op den Manchester, Sheffield en Lincolnshire spoorweg heeft verleden week een verschrikkelijk onheil plaats gehad met den sneltrein die te 12,30 Manchester had verlaten. De trein, bestaande uit negen personenwagens, gevuld met vele passagiers, waaronder ettelijke Duitschers op weg naar Duitsch- land via Hull of Grimsby, had goede vorderingen gemaakt en was op tijd gesneld door de lange tunnel van Woodhand, een der langste spoorweg- tunnels in Engeland. Aan de zijde van Sheffield heeft de lijn, nabij den tunnelmond eene vrije sterke helling. De trein kwam die helling af met eene vaart van vijftig mijlen in het uur, toen, nabij de Bullhouse Bridge, tusschen de stations Hazlehead en Penistone, plotseling de as brak van een der wielen van de locomotief. Hoewel noch de locomotief, noch de tender ontspoorde, schijnt de schok van dien aard te zijn geweest, dat de koppelschroeven, welke de wagens aan de locomotief verbonden, knapten als waardeloos riet. De ont- sporing van den geheelen trein was daarvan het gevolg. Een eindweegs werden de wagens over de dwarsliggers door de vaart medegesleept en, gelijk een der passagiers verklaarde, was het juist alsof de trein wilde sprongen deed. Dat duurde echter niet iang. Een deel van den trein viel van den hoogen dam, waarop hij voortbonsde, omlaag in een belendend veld. De reizigers die zich daarin bevonden, ontsnapten veelal met ge- duchte kneuzingen, veroorzaakt doordien de wagens herhaaldelijk rondbuitelden, alvorens den voet van den dijk te bereiken. Een veel erger noodlot was den wagens beschoren, die zich op of nabij de brug over den ongeveer 15 yards lager gelegen straatweg bevonden. Zij toch tuimelden nietlangs eene glooiing, maar vielen loodrecht op den straat weg. De eerste wagen was reeds grootendeels verbrijzeld door den schok, toen de tweede wagen op den eersten viel en hem bijkans vergruizelde. Een derde wagen stortte op den tweeden neer en berokkende dezen een soortgelijk lot. Men kan na- gaan, dat zeer weinigen onder de passagiers dezer wagens den dood ontliepen. De meesten werden doodgedrukt, en het lijden van sommigen moet ontzettend zijn geweest. Ettelijken waren onken- baar door den verschrikkelijken aard der kneuzin gen. Zij die ontsnapten, werden als door een wonder gered. Een heer, die zich in den boven- sten wagen bevond, de heer Charles Wilson, en wiens rechterdijbeen verbrijzeld werd, zeide dat hij zich verloren waande, toen hij met het rijtuig waarin hij was gezeten, over de spoorwegbrug tuimelde. Hij lag langen tijd bekneld op zoo- dauige wijze, dat hij zich niet kon verroeren. Yoor zijne oogen zag hij ettelijke vrouwen, onder een gruwelijken doodstrijd, den geest geven, zelfs machteloos om eenigerlei hulp te verleenen en ieder oogenblik den dood verbeidende, want een der wagens, die op de brug was blijven staan, hing dreigend over den afgrond en kon elke minuut neerstorten. Hulp kwam betrekkelijk spoedig op- dagen, dewijl een aantal in de nnmiddellijke na- bijheid zijnde mijnwerkers toesnelden en reeds lang bezig waren met het verlosseu der onder den trein bedolven personen, alvorens een hulptrein uit Manchester met de dokters en chirurgijnen ver- scheen. Het aantal dooden bedraagt reeds 24, doch niemand kan zeggen, wanneer deze treurige lijst gesloten zal kunnen worden, want een veer- tigtal is zoo zwaar gewond, dat ook daarvan nog velen aan hunne vreeselijke kwetsuren zullen be- zwijken. Het aantal personen, dat ter gelegenheid van de begrafenis van den Prins van Oranje per Hol- landsch spoor in Den Haag werd aangebracht, wordt geschat op 30 a 35 duizend. Tot dusverre is f 6800 voor de betrekkingen der Nisero-bemanning ontvangen. Te Elst (Betuwe) sloeg Zaterdag de bliksem in het telephoonkantoor, zonder schade te veroorzaken. Te Breda zijn bij het heete weder in de vorige week twee gevallen van zonnesteek voorgekomen. Zaterdagmiddag zijn te Leksmond, in de Betuwe, drie koeien door den bliksem ge- dood. In de afgeloopen week werden 72 vreem- delingen waaronder 11 vrouwen, als zonder geld of middel van bestaan door de rijks-politie over de grenzen gezet. Als een voorbeeld van de schade, welke de orkaan met hageljacht, die 16 dezer Tilburg bezocht, aangericht heeft, kan dienen, dat in de werkplaats der Staatsspoorwegen niet minder dan 2087 glasruiten zijn stuk gehageld. De Willem Barents is van Vardo vertrokken. Te Eevmerstock (Limburg) is een vrouw die uit angst voor het onweder uit haar woning naar die van een buurman wilde vluchten, door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven. Te Tholen zijn sedert 3 Juli wederom 7 ge vallen van diphtheritis geconstateerd, waarvan 2 met doodelijken afloop. fden geval heeft zich te Poortvliet voorgcdaan en een met doodelijken af loop te Scherpenisse, Dezer dagen is onder Aalten het lijk van een aldaar onbekenden man gevonden. Men onderstelt dat hij vermoord is, daar het lichaam verscheidene verwondingen toonde en op een hemd na alle kleederen miste.Iemand te Gloverwille (New—York) heeft drie jaren lang gearbeid aan een miniatuur-locomotiefje. Het is thans gereed en weegt slechts anderhalf pond. Na afloop van de Yorstelijke begrafenis te Delft werd te midden der menigte een zevenjarig meisje opgemerkt dat schreiende liep te dwalen. Op de vraag waar zij woonde, luidde het antwoord //in de Kazernestraat." Daar in Delft geen straat van dien naam bekend is, duurde het een poos voor men begreep dat de kleine in Den Haag thuis hoorde. Zij was van daar met den stoet meege- loopen, den geheelen langen weg op haar voetjes naar Delft. Medelijdende Delftsche menschen ver- zorgden nu het meisje en bedachten een veilige en gratis-gelegenheid om haar naar de residentie terug te brengen. Dat middel werd gevonden in den gistwagen van de fabriek van den heer Van Marken. De geleider was zoo hupsch de kleine mee te nemen niet alleen, maar haar in Den Haag bij moeder thuis te brengen. De kleine was juist van 9 uur's morgens tot 9 uur 's avonds afwezig geweest. Op een onzer kermissen stond dezer dagen een orgeldraaier, wiens instrument op een klein vierwielig wagentje was geplaatst, een lustig deuntje te spelen. Niet ver van het instrument wachtte een rijtuig op iemand, die naar het spoor moest gebracht worden. Een straatbengel wist heimelijk het orgelwagentje met een sterk touw vast te maken aan het rijtuig. Toen de reiziger instapte en de koetsier wegreed, verdween tot groote verbazing van den straatvirtuoos eensklaps zijn geliefd speel- tuig. Aanstonds snelde de kermisgast zijn orgel achterna, dat hij eerst kort bij het station machtig werd. Dat het aan lachers niet ontbrak bij den kluchtigen wedloop, laat zich denken. Gelukkig werd 's mans ergernis weldra verdreven, toen hem op milde wijze giften ten deel vielen, vooral van die het meest gelachen hadden, toen hij zijn orgel naholde. Bij elke volksvertegenwoordiging komen wel eens wonderlijke petitien in, ook hier te lande. Maar zoover we ons herinneren is bij de Neder- landsche Staten-Generaal toch nog nooit een petitie ingekomen als die, waarover eenigen tijd geleden in de Fransche Kamer het volgende verslag werd uitgebracht/,Mejuffrouw Baudier te Provins klaagt over haren treurigen toestand, en verlangt eene betrekking van portiere te Versailles. Bij haar adres voegt zij een aandeel van frs. 500 in de brandverzekering-maatschappij „La Caisse meridio- nale," welke zij aan een der leden van de Kamer te koop aanbiedt, om van de opbrengst hare huishuur te kunnen betalen. Yerder roept zij de tusschenkomst der Kamer in tot verbetering van haren toestand." De aangenomen conclusie van het verslag was natuurlijk; overgaan tot de orde van den dag. Een geleerde heeft een middel uitgevonden om het te doen regenen. Hij laat een ballon op voorzien van een pak panclastite, dat door een electrischen geleider met de aarde verbonden is. Drijft nu de ballon in de wolkenstreek, dan trekt de professor aan den draad, een hevige ontploffing volgt en de regen begint te vallen. Altijd vol gens den geleerde. Van 1 tot 15 Juli 1884. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 27 Juni. Andries Scheers, oud 24 j., jm. en Apolonia Ivens, oud 23 j., jd. Jan Fraucies de Maat, oud 30 j., jm. en Maria Mathilda Staal, oud 28 j., jd. Johannes Charles Hamelinck, oud 33 j., jm. en Anna Maria Beek- man, oud 26 j., jd. Huwelijks-vo'ltrekkingen. 4 Juni. Dingeman Cornelis Heije, oud 24 j., jm. en Paulina Elizabeth Bruggeman, oud 22 j jd. Petrus Anthonius Baart, oud 24 j., jm. en Maria Catharina de Moor, oud 24 j., jd. Eduardus Cornelis van Driessche, oud 27 j., jm. en Eozalia Burm, oud 24 j., jd. 12 Juli. Jan Francies de Maat, oud 30 j., jm. en Maria Mathilda Staal, oud 28 j., jd. 14 Juli. Andries Scheers, oud 24 j., jm. en Apolonia Ivens, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Maria Louisa, d. van P. Serrarens en van C. Janssens. 2 Juni. Eosalia, d. van Christina Wullems. Joseph Antonius, z. van J. van Heese en van M. C. van Daelen. 4 Juni. Petrus, z. van A. Boeting en van E. Struijlaart. Petrus, z. van J. van der Poel en van Eosalia Valckx. 6 Juni. Maria Anna, d. van C. L. van Waterschoot en van C. van Driessche. 12 Juni. Maria Louisa, d. van I. de Eijk en van G. de Bruijn. 13 Juni. Maria, d. van A. Broekaart en van L. de Deijn. 15 Juni, Edu ardus, z. van J. Crombeen en van L. Asselman. 19 Juni. Elisabeth, d. van A. van Cranenbroeck en van D. van der Bos. 9 Juli. Isaak Pieter, z. van W. J. Anthonisse en van W. van Maelsaeke. 10 Juli. Petrus Jan Francies, z. van J. F. Assel man en van A. M. Wullems. Overlijden. 11 Juni. Eosalia Wullems, oud 9 d., d. van Christina. 14 Juni. Josephus de Waal (van Ossenisse), oud 41 j., echtg. van Eosalia van Campen. Jacobus van Braband, oud 69 j., echtg. van Elisabeth Staal. 5 Juli. Johannes Baart, oud 4 m., z. van Anna Eosalia. 9 Juli. Maria Baart, oud 86 j., wed. van P. Weesepoel. OVERSLAG. Iu deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 3 Juli. Eduardus van Bouchaute, oud 21 j., jm. en Maria Silphia Maas (van Ter Neuzen) oud 27 j., jd. Geboorten. 2 Juli. Honorine Eduarda, d. van Johannes Franciscus Begijn en van Mathilda D'haene. 6 Juli. Jan, z. van Jan Oostdijk en van Komrne- rina van Aalst. 15 Juli. Alfred August Angelinus, z. van Leonardus van Himschoot en van Juliana Spuessens. Overlijden. 8 Juli. Emerence Louise D'haene, oud 14 d., d. van Julianus en van Juliana Fran- cisca Heijse. 14 Juli. Een als levenloos aan- gegeven kind van het m. geslacht van Pptrus de Coene en van Sophia van de Veire. i: i t i i n i r Yan 18 tot en met 21 Juli zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent: 18 Juli. Eng. stoomb. Eomeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. 20 Juli. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Sharp, van Goole met stukg. 21 Juli. Eng. stoomb. Eesolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Ealph Creyke, kap. Eyre, van Goole met stukg. Van 18 tot en met 21 Juli zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 19 Juli. Eng. stoomb. Eomeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Electro, kap. Dryden, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. 20 Juli. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. 21 Juli. Eussische schooner Die Geschwister, kap. Wenschau, naar Windau met ballast. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 21 Juli. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 19 Juli. Duitsche stoomb. Eugenwalden, kap. Pheiffer, naar Stettin met straatsteen. Zweedsche stoomb. Saga, kap. Pahlson, naar Grimsboy ledig. 20 Juli. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, naar Londen met stukg. Yan 18 tot en met 21 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 44 binnenvaartuigen op en 27 afgeschut. Rotterdam, 21 JulL Gent. 11 Juli. 18 Juli. f u Londen, 21 Juli. K (M R S V A IN IIET GELI). Belgisch per 100 fr. f 47,85 a f 47,90 Engelsch per 12,05 v 12,07 Aanvoer Tarwe matig, kooplust niet groothet meerendeel is 20 cent lager. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 8 40 a f 8 90, mindere f 7,20 a 8,20 Rogge 6,50 a f 7 00 mindere f 6,70 a f 6,40. Gerst winter f 5,25 a f 6 00 mindere 4 80 a f 5 80 zomer dito f 5 10 a f 5,50 mindere f 4 50 a f 5,00. Haver korte f 4 50 a f 5,00 lange 8,20 a f 4,40. Paardenboonen f 6,00 a f 7 20 mindere J 5 50 a f 6 70. Duivenboonen f 7 20 a J 7,80 mindere f 7 20 a f 7,50. Bruineboonen f 8 00 a f 12,00 mindere J 8 00 a f 11 25. Witteboonen Wnlchersehe f 14 00 a f 15,00. Zeeuwsche f 11 75 a f 12,50. mindere 10,a f 14,00. Erwten f 8,25 a 9 00, mindere 7 50 a f 8 00. Kana- riezsad beste f 8,50 a f 9,00, mindere 7 00 a f 8,40. Kooliaad f 10,25 a 10,50. Zaailynzaad f 11,00 a f 12 25. Eieren f 3,60 a f 3,70 per 100 stnks. Aardappeler. Zeenwsche f a f Zeeuwsche Ajnin per 50 kilo. Tarwe, witte, 100 k., fr. 22,75 23,00 fr. 22,75 a 23,00 id, Roode M II II "™1™" Rogge 17,25 17 50 II 17,25 II 17 50 Gerst 20 50 21,00 II 20,50 21 00 Haver 19,00 II 19,50 It 19.00 19,50 Boekweit, p. heot. 14,75 II 14 75 Duivenboonen 18 50 II 18 50 Paardenboonen 17 25 fl 17.25 Kooliaad 100 k. 38 00 36 00 Lijuzaud 28,00 1 30,00 27,00 30|00 Kempzaad ll 1 ll 25 00 Lijnkoeken 24 00 It 25,00 II 24,00 «l Koolzaadkoeken 20,00 II 21,00 II 20,00 21,00 Kempzaadkoeken II II II I-- Eieren per 26 stuks 2,00 II 2,10 2,25 II I— Tarwe en Gerst onveranderd, Haver met goede vraag tot lagere prijzen. Mu'is vast, Meel gedrnkt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2