Gemen»;de berichten. BURGERLIJKE STAND? Telegrafische berichten. vertrouwelijk geaprekIk ben nog gcen dertig jareu oud, en zeg reeds Borger na: »,Ik wensch geen stap terug te treden op de afgelegde levensbaan." Zoo riep ieder jaar de zomermaand als de maand uwer dooden, u herwaarts ter bedevaart, tot dit jaar haar eerste dag u op het ziekbed wierp, waar- op de benevelde geest nog den laatslen nacbt over uwe dooden sprak. Rust zackt in dit uw tweede te huis! Wat al geheimen en raadselen zinken daar in die diepte. Wat gedachten en aandoeningen doorkruisen als eene branding het hart der levenden daar oinheen Maar die alien lossen zich op in diepen weemoed, waar gansch de natie in deelt. Aan U allereerst, beminden Vorst en Koningdenken daarbij alien nu gij den laatsten uwer drie zonen ten grave brengt. Toen den eerste de dood dreigde, toen hoorae ik 't u zeggen, en een Koninklijk woord vergeet men niet, na meer dan dertig jaren ^Wanneer het de Voorzienigheid behaagt, mij kinderen te ontnemen, zal ik mijn troost vinden in de kinderen van Nederland." Mocht ge alzoo, mijn Koning, door de liefde van uw volk gedragen, mcer dan eenig ander Vorst, en door duizenden bij duizenden opgedragen aan den Koning der Koningen, ook dezen zwaren sing te boven komen, onderstennd door een trouwe liefdevolle gade en ook in rouw, gelukkig door het aanvallig kind, thans Neerlands troost en hoop. Of zouden wij hier vooral niet hopen, zonen van Nederland Hier, waar v<5or drie honderd jaren de bede van den verradelijk vermoorden Vader des Vaderlands werd gehoord: lleere God! on'ferm U over dit arme volk Die bede des stervenden verhoorden drie eeuwen ook in den bangsten nood. Nog zweeft hij, als uit zijn open graf, gelijk een be- schermende engel over 's Konings hoofd en huis en volk. 0, verlieze dat volk nooit het christelijk geloof, dat zoo nog stervende bad! Vorsten en gezanten uit den vreemde! Dank voor uwe be- langstelling in Orauje en Nederland. Zegt het ten uwent, dat, waar de takken worden afgebroken wij ons te nauwer scharen om den stam van Oranje—Nassau, en bidt met ons, dat God hem beware, zooals hij diep zijne wortels heeft in de graven der dooden en in de harten der levenden. En nu worde ons alien de kracht geschonken, om Gode te zwijgen, waar zoo luide de graven spreken. Amen." Plechtig was het moment toen, in een halve cirkel geschaard, de korte toespraak van Dr. Koets- veld werd aaugehoord. De Koning had ter linker zijde den Hertog van Saksen—Weimar, naast wien Prins Albert van Pruisen stond; achter hen be- vonden zich de Graaf van V laanderen en Prins Von Wied. Z. M. luisterde aandachtig naar de toespraak, en geen trek op zijn wel verouderd maar nog vol gelaat verried zijne gewaarwor- dingen. Na het einde der toespraak wisselde Z. M. eenige woorden met den Hertog van Saksen-Weimar en verliet toen het kerkgebouw met de overige Vorsten. Intusschen werd de kist van elken bloementooi ontdaan en zonk zij langzaam weg in den graf- kelder. Een laatsten blik wierpen de aanwezigen nog naar de plek en diep outroerd verlieten alien de kerk, waaruit Z. M. reeds was vertrokken, nadat Biron Fagel heeft aangekondigd, dat de plechtige teraardebestelling van Prins Alexander was volbracht. Eenige oogenblikken later kwam de Vorst Von Wied terug en gaf aan den opper—ccremonie- meester den wensch te keunen de verzegeling in den grafkelder bij te wonen. Hij daalde mede af en bleef, nadat die formaliteit vervuld was, nog een oogenblik verwijlen bij het stoffelijk overschot van Prins Frederik. Twee kransen en een kruis van bloemen bleven op de kist liggen toen deze zachtkens naar om- laag daalde. Kwart voor twaalven was de plechtigheid af- geloopen. Nog een formaliteit bleef over. De Minister van Justitie, met zijn secretaris-generaal, den groot- meester des Konings en den opper-hofmaarschalk daalden naar beneden om de zegels te bevestigen op de uiteinden van den zilveren galonband met zwarte beenen die in den kelder om de kist werd gewikkeld en de Minister van Justitie drukte eigeuhandig het grootzegel des Rijks op de kist. In de koele gewelven is het lijk van Prins Alexander weggezonken naast het stoffelijk over schot van haar, die hij zoo lief had. Iemand die dezer dagen den Kon. grafkelder te Delft bezocht, deelt het volgende mede De nieuwe grafkelder in de kerk te Delft vormt een parallelogram, met twee nissen in elke korte zijde en een achttal in de lange zijde aan den noordkant, terwijl in de lange zijde naar het zuiden nog geen nissen zijn aangebracht. De korte zijde van den kelder bij den ingang heeft nog een nis geheel ledig. Daar is dezer dagen de rooster ingebracht, die elke nis in een boven- en beneden- gedeelte verdeelt, waardoor er vier kisten, twee aan twee boven elkaar in elke nis plants kunnen vinden. Deze leege nis treft men dus aan onmid- dellijk bij het binnenkomen van den kelderdan volgt laugs dezelfde korte zijde van het langwerpig vierkant de nis met de kisten, waarin het stoffelijk overschot rust van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden. Op dat punt gaat men den hoek om en begint de rij nissen in de lange noordelijke zijde. Daar in de eerste nis rust de asch van de Koningin-moeder Anna-Paulowna, en onder haar het stoffelijk overschot van den voor- laatst overleden Prins van Oranjeop deze beide kisten, langs de rij der nissen voortschrijdende, volgen de Koninklijke dooden wijlen Sophia van Wurtemberg, Koningin der Nederlanden, en haar zoon Prins MauritsKoning Willem II en diens zoon, de op Madeira gestorven Prins Alexander in de vijfde der nissen Koning Willem I en diens zuster de Hertogin van Brunswijkvervolgens de overblijfselen van de gemalin van Koning Willem I en diens moeder, de gemalin van Prins Willem V (Prinses Wilhelmina.) Inmiddels zijn wij de lange zijde afgewandeld en genaderd tot de tweede korte zijde met twee nissen, die beiden gevuld zijn. Daar rust het aardsche hulsel van Prins en Prinses Frederik der NederlandenWillem IV, diens ge malin en zoon, Willem Vde Prins en het Prin- sesje van Nassau Weilburg en een doodgeboren zoontje van Prins Willem V. Van de evengenoemde nissen aan de lange zijde zijn de meesten niet geheel gevuld, zoodat ook daar nog plaats is, benevens in de geheel ledige en thans gereed gemaakte nis bij den ingang van den kelder. De zuidzijde van het parallelogram is nog geheel van nissen ontbloot. De nissen, waar het stoffelijk overschot der laatst ontslapen leden van het Koninklijk Huis rust, zijn zoo goed als geheel aaugevuld met de talrijke kransen, voor zoover zij niet reeds tot stof zijn vergaan. Opmerkelijk is de verandering, die de krans van varenblaren op de baar van wijlen Prins Frederik heeft ondergaan. Het groen is wit geworden, maar overigens is de vorm der breede blaren dezelfde gebleven. Zij gelijken thans op veeren, die van alle kanteu uit de kist steken. Het talrijkst zijn de kransen op de kisten van wijlen Koningin Sophia en haar oudsten zoon. Te midden van het verwelkte groen prijkt daar de letter S in goud op het fond van zwart flu- weel. Daarnevens, diep in de nis, op de kist van wijlen H. M. Anna Paulowna, ligt het dia- manten kruis, dat eenmaal fonkelde aan den hals der doorluchtige vrouwe, maar thans in de schaduwen van het graf geen lichtstraal meer kan opvangen. Geheel ontbloot van eenig versiersel zijn de kisten van Willem IV en de beroemde dooden, die in het laatst der vorige en het begin van deze eeuw in den grafkelder werden bijgezet. De tijd knaagde zoo zeer aan de houten kisten, dat men ze voor eenige jaren met metalen kisten moest omsluiten. In een dier kisten nu rust het stoffelijk overschot van Willem IV, zooals men weet in een gouden harnas, waaruit de weelderige geest onzer voor- vaderen uit dien tijd blijkt. Naar wordt gemeld, is bij den Raad van State een wetsontwerp ingekomen, waarbij H. M. de Koningin wordt benoemd tot regentes. Dezer dagen werd te Baarland totpredikant bij de Hervormde gemeente beroepen Ds. Mants, te Biervliet. Al de stembriefjes waren gelijk- luidend. De beroepsbrief werd dienovereenkomstig opgemaakt en verzonden. Deze kwam door de welwillendheid der postdirectie terecht- aan den geadresseerde te Breskens en nu blijkt, dat men bedoeld had niet den heer Mants, maareen ander te beroepen. Men werpt nu de schuld der vergissing op den consulent, maar deze is slechts de uitvoerder van den wil der steingerechtigden. G. 0. In de Keikelijke Courant wordt door den consulen t van de vacante gemeente te Ellewoutsdijk, Ds. W. van Elden te Ovezand eene oproeping gedaan van candidaten, die in aanmerking wenschen te komen voor een beroep te Ellewoutsdijk, om z'ch schriftelijk aantemelden bij genoeraden consulent voor 20 Juli e. k. Het traktement bedraagt 910, behalve vrije woning. Het is te hopen, dat de loffelijke poging gewenschte vruchten mogedragen. TEIl VEUZE1V18 Juli 1884. Een kleine wijziging is gebracht in de ver- trekuren der treinen van hier naar Gent. De trein van 12,45 zal voortaan om 12,40 van hier vertrekken. Bij Z. M. besluit van 5 Mei 11. is aan J. W. van Loon, rijksveldwachter gestationeerd te Sluiskil, toe'/rekend de bronzen medaille met loffelijk getuig- schrift, wegens het redden van een drenkeling. De uitreiking hiervan heeft door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op den 15 dezer plaats gehad. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij besluit van 11 Juli 11. wijziging gebracht in de tijdsbepaling voor den herijk in de 7 navolgende gemeentente Hulst, ook voor Olinge en St. Jan- steen 9, 11 en 12 Augustus; te Rapenburg (ge meente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 13 Augustus en te Graauw 14 Augustus. Heden voormiddag te. 10 uren werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed Het leveren en storten van steen tot voortzet- ting van de oeververdediging voor Ter Neuzen en het° uitvoeren van eenige werken ten behoeve van het Nederlandsch gedeelte van het kannal van Ter Neuzen, waarvoor het miust was ingeschreven door den heer C. van der Hooft, te ler Aeuzen, voor 20300. Nog was ingeschreven door de volgende heeren Arie de Jong, te Ter Neuzen, voor. J. Tollenaar, te Ter Neuzen, ,t Willems, te Selzaete, n II. Hage, te Middelburg, H I. van Male, te Breskens, De raming bedroeg f 23850. 20325 20990 21000 22700 22748 RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 18 Juli het volgende von nis uitgesproken A. J. B., oud 32 jaar, barbier, geboren te Haubourdindepartement (lu Nord (Frankrijk), wonende te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. o De Maatschappij van Weldadigheid heeft van iemand, die zijn naam niet vermeld wil hebben, vijf honderd gulden ontvangen. Bij het mu ziekfeest te Breda maakten de zakkenrollers goede zaken. Een heer werd eene portefeuille met 1600 aan bankpapier, een ander een gouden horloge en een derde een gouden ketting ontfutseld. Te Am sterdam heeft een man; die zonder middel van bestaan was, zich in een pohtiebureau van het leven beroofd, door zich den halsdoek in den mond te proppen tot hij stikte. Een gaswerkman te Amsterdam is Dinsdag op straat overleden door het inademen van gas uit een buis, waaraan hij werkte. Bij Gorredijk is een conducteur van den tram gevallen en op de plaats dood geble ven. Drie kleine meisjes zijn dol geworden, ten gevolge van het gebruik van wolfkers in een veld in de omstreken van Papa (llougarije.) De ongelukkige kinderen stierveu na enkele dagen van smartelijk lijden. In de groote melkerijen van Zwitserland giet men de frisch gemolken melk in flesschen, die men fliuk sluit en dan in een natten doek wikkelt. Op die wijze blijtt de melk drie dagen lang frisch zonder te bederven. Te Odessa zal eerstdaags een proces worden aanhangig gemaakt over het vermoffelen van wagens op den Zuid-Wester spoorweg. „Spoor- loos" kunnen //die kleinigheden" moeielijk ver- dwenen zijn. Ten gevolge van het spuien der binnen- grachteu tijdens den vloed, kwam Woensdagochtend omstreeks half 7 zulk eene groote hoeveelheid vu 1 water in de Voorstraathaven te Dordrecht, dat die voor de visschen onbewoonbaar werd en deze bij ontzagelijke hoeveelheden bedwelmd of dood aan de oppervlakte dreven. Een aantal personen maakten van die gelegenheid gebruik om zich van een kosteloos maal te voorzien. In Fcbruari huurde de zoon van een Amster- damsch koopraan twee gestoffeerde kamers bij een weduwe te Dublin, leefde rijk en voerde den naam van //graaf Willem Joltka." Hij vroeg eenigen tijd daarna om de hand van de dochter der we duwe. Er werd in toegestemd, indien vde graaf" zijn waren naam bekend wilde maken. Hij weigerde echter «om familieredenen" zeide hijzijn geheimzinnig gedrag en zijn langdurige en herhaalde afwezigheid wekte argwaan en het huweljk sprong af. Dezer dagen kwam de dochter op zijn kamer om iets te halen. Toen zij zich verwijderen wilde schoot //de graaf" tot tweemaal een revolver op haar af en keerde toen het wapen tegen zichzelf. Gelukkig werd de juffrouw niet ernstig gewond. Hij stierf echter weldra, zonder zijn waren naam te hebben opgegeven. Sedert eenige dagen worden de schoolbataljons in Frankrijk druk 'oesproken en men doet alsof men het met deze kinderen ernstig opneemt, die hun kindermeid noodig zouden hebben om de geweren te dragen. Men meent hun smaak voor den militairen dienst te doen krijgen en hun de beginselen der krijgstucht in te prentenEdoch, men bedriegt zich. Yraagt. het slechts aan de onderwijzers, die u zullen zeggen, dat, sedert er sprake was van deze parade op het nationale feest, de jongens niets meer uitgevoerd hebben. Wat het inprenten van krijgstucht betreft, denke men slechts aan het standje voor de bureelen van de Figaro. De Tijd bevat een ingezonden stuk over de voeding der soldaten te Maastricht. Daarin wordt gezegd dat het eten er zeer slecht is, en men er zoo overvloedig gebruik van peper maakt, dat het schier niet is te nuttigen. De menschen die deze spijs moeten verorberen, durven volgens den brief- schrijver er niet over klagen uit vrees dat het hun zal worden ingepeperd. Eene kleine bende pick-pockets heeft van de drukte te Delft gisteren gebruik gemaakt om eenige horloges en vestkettingen te rollen. Te midden van hun bedrijf werden zij gestoord door de waakzaamheid der politie, die twee hunner op heeterdaad betrapte en in arrest nam. Een van de inspecteurs van politie, aan het Delftsche sta tion aanwezig, had de beleefdheid de heeren die een horlogeketting droegen te waarschuwen hun kleinoodien aan de begeerige blikken van de zak kenrollers te onttrekken. Zij hebben in het voor- bijreizen van onze residentie toch ook nog hun slag geslagen. Den heer Dr. A v. d. H. die aan het station van den Holl. Spoorweg in een coupe wilde stappen, werd daarin miu of meer gehinderd door een heer met een plaid op den arm. Die verhindering had haar reden. Toen de heer Dr. A. te Delft aangekomen naar zijn portefeuille greep was die verdwenen en daarmede een bank- biljet van f 100. De directeur van een kleincn schouwburg te Montpelier heeft er iets nieuws op gevonden om het publiek in zijn lokaal te lokken. Hij laat namelijk na het eerste bedrijf den be- zoekers der eerste rangeu kosteloos een portie vanille- of vruchtenijs aanbieden, terwijl op de lagere rangen een halve portie wordt verstrekt. Na de uitvoering van deze smakelijke nieuwig- heid wordt het theater zeer druk bezocht en komen er bovenal veel dames. In de restaurant d'Italic te Yincennes werd verleden week een geheele os aan het spit gebra- den. Yerscheidene personen woonden deze hoogere- school-proeve der kookkunst bij. Daarna ver- dween de os voor een groot gedeelte in de vele hongerige magen, wier eigenaars zich 's avonds aan een groot feest vereenigd hadden. Te Straatsburg wilde dezer dagen een han- delsreiziger in een van de hotels zijn intrek nernen. Nauwelijks hadden echter de bedienden op zijn koffers gezien dat hij uit Marseille kwam, of zij noodzaakten hem het hotel te verlaten, terwijl zij zijne bagage zoo spoedig mogelijk met lange haken midden op straat schoven. In Berlijn wilde onlangs een heer op straat een sigaar aansteken en volgde de ook hier ge- bruikelijke gewoonte om de brandende lucifer in het omhulsel van het doosje tegen den wind te beschermen. Eensklaps ontploflen de koppen der overige lucifers, en de man ontving zulk een zware brand won d aan de hand, dat hij onmiddellijk ge- neeskundige liulp moest inroepen. De onreinheid in het zuiden van Frankrijk levert daar een veld voor de besmetting, zooals misschien nergens bestaat. Op het platteland is het een spreekwoord: dat wie zijne keuken laat witteu, spoedig dood gaat. Vandaar dat men de lagen vuil kan schrappen van de wanden. In vele streken in het zuiden wordt het varken be- schouwd als een huisdier, dat vrijelijk rondloopt, zooals een bond bij ons. Het varken wordt ge- noemd: „vetu-de-soie (in zijde gekleed,) en wil men tegen eene boerin eene beleefdheid zeggen, dan moet men vragen naar de gezondheid van z/in-zijde-gekleed," voor wien alle deuren in huis openstaan, met al de gevolgen van dien. Het varken is de trots van de hoeve. Dat teekent de mate van reinheid der omgeving. Te Parijs heeft men in de laatste dertig jaren veel gedaan voor de openbare zindelijkheid, en onder anderen de straten en stegen opgeruimd, die in het midden eene open goot hadden, waarin ieder, bij gebrek aan privaten in de huizen, het vuil wierp. Dat bestaat nu niet meer te Parijs. Maar in de kleine plaatsen van Provence en Languedoc is deze toestand nog in vollen luister. Men zal zich herinneren, dat ongeveer een half jaar geleden eensklaps een der aanzienlijkste ingezetenen van Couillet (Belgie), een vermogend fabrikant, uit de plaats zijner inwoning is ver dwenen en dat over deze spoorlooze verdwijniug indertijd veel gesproken en geschreven is. Thans, nu deze gebeurtenis bijna geheel vergeten is, komt uit Zwitserland bericht, dat een koffer den heer Deschamps zoo heette hij toebehoorende in een hotel aldaar is gevonden, waar deze is achtergelaten. Tengevolge van deze ontdekking zijn de meeste getuigen, die in deze duistere zaak gehoord zijn, weder opgeroepen om opuieuw door den rechter van instructie gehoord te worden. Een inwoner van Heidelberg heeft. aan de Universiteit dier stad een som van 100,000 Mark aangeboden, mits de vrouwen voortaan den cursus der verschillende faculteiten zullen mogen volgen. De senaat der Universiteit heeft gemeend die voor- waarden niet te mogen aannemen. Bij den verschrikkelijken brand in de ver- zameling van wapenen en van militaire tropeeen te Madrid heeft Koning Alfonso persoonlijk krachtige pogingen tot blussching aangewend. Z. M. sloeg de handen aan T werk, verbrijzelde met een bijlslag een deur en gaf last om tot elken prijs de wapenrustingen, de vaandels en de tropeeen te redden. Koninginnen Isabella en Chris tina en de Prinsessen Isabella en Eulalie moe- digden ook persoonlijk op de Plaza di Armeria de brandweer aan in haar heldhaftige pogingen. De ramp had plaats in den nacht. Water ont- brak en de hulp der brandweer was onvoldoende. Toch heeft men nog het grootste deel der wapen rustingen, der vaandels en historische stukken en oude costumes kunnen redden. Yan 1 tot 15 Juli 1884. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 14 Juli. Jacobus Schepens, oud 26 jjm en Maria de Smidt, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juli. Johannes Martinus van Damme, oud 22 j., jm. en Neeltje Jong, oud 24 j., jd. 10 Juli. Hendrikus van der Velden, oud 44 j., weduwn. en Stephanie Gijsel, oud 33 j., jd. Geboorten. 3 Juli. Jan Heinrich, z. van Ludwig Heinrich Schalk en van Pieternella Maria Elizabeth van Pienbroek. Adriana, d. van Leendert Kanters en van Cathalina Adriaansen. 4 Juli. Cornelis, z. van Hercules Jan van Dixhoorn en van Martina Dina Peeters. Jacob Daniel, z. van Daniel Jacob Guequierre en van Hendrina Rijnberg. Janna Elisabeh, d. van Johannes Cornelis Dooms

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2