Landbouvvberichten. Buitenland. Gemenjrde berichten. Telegrafische berichten. Juni 1883 eii een raining van /8,745,495,75. Sedert 1 Januari bedroeg de opbrengst f 47,562,764,01, tegen f 49,227,294,16 in het eerste halfjaar van 1884. De brigadier-majoor-titulair P. Yerdouw te Heinkenszaud, de Rijksveldwachters J. van der Meere aldaar en A. Pover te 's Heer Arendskerke, de agenten van politie M. Slimmens en H. Hengst- mangers te Goes, zoomede de onbezoldigde Rijks- veldwachter P. Buteijn te 's Heer Arendskerke worden in het algeineen politieblad eervol vermeld en hebben van den Minister van justitie de be- tuiging van zijne bizondere tevredenheid ontvangen, wegens den buitengewonen ijver en beleid door hen betoond bij de ontdekking van een in den nacht van 9 op 10 Juni jl. te Goes gepleegden diefstal met braak, waarvan de dader op heeter- daad werd betrapt en aangehouden, terwijl aan eerstgenoemden bovendien eene belooning van f 50 werd toegekend. Er is sprake van dat, met het oog op de choleraberichten en de warmte, dit jaar geen extra- lichtingen tot het houden van najasrs-manoeuvres onder de wapenen zullen worden geroepen en die manoeuvres achterwege zullen worden gelaten. TER NEUZEN, 15 Juli 1884. LI. Zaterdag is aan den Nieuwe Neuzenpolder langs de Wester-Schelde, even voorbij //de verkor- ting" eene oeverafschuiving ontstaan, die eene grootste lengte van 175 en eene grootste breedte van 52 M. heeft. Bij de betrekkelijk groote hoogte boven laagwater, die de vooroever ter plaatse had, is nog al eene aanmerkelijke hoeveelheid grond weggeschoven. De afschuiving is buiten de oeverwerken en op ruim 140 M. uit den dijksteen gelegen. De gewone jaarlijksche herijk van maten en gewichten is bepaald als volgt Yoor Ter Neuzen 26, 28, 29 en 30 Juli a. s., in het gebouw der vroegere garnizoensinfirmerie, telkens 's morgens van 812 en 's namiddags van 1 tot 34 uur(26 Juli's morgens uitsluitend voor de ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten)Axel 6 en 7 Aug.; Graauw 15 Augustus Hoek 31 Juli Hulst ook voor Clinge en St. Jansteen, 9, 11, 12 en 13 AugustusKloosterzande (voor de ge- meenten HonteDisse en Ossenisse) 16 en 18 Augus tus Koewacht 5 Augustus des namiddags Rapen- burg (voor de gemeenten Stoppeldijk, llengstdijk en Boschkapelle) 14 AugustusSas van Gent, ook voor Philippine, 1 en 2 AugustusWestdorpe 4 AugustusZaamslag 8 AugustusZuiddorpe, ook voor Overslag, 5 Augustus des voormiddags. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in de verschillende gemeen ten van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen opgebracht als volgt: Axel Boschkapelle Clinge Graauw Hengstdijk Hoek Hontenisse Hulst. Koewacht Ossenisse 21,984 ,z 1,82* ,z 1,09 1,93 i/ 0,85 n H> 7,95 9/17 1,59 2,934 Overslag Philippine Sas van Gent Sint Jansteen Stoppeldijk Ter Neuzen Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe 0,904 2,25 3,50 3,15 4,564 32,50 6,664 10,034 7,144 LI. Zondag avond barstte ook alhier een zwaar onweder, gepaard met hevigen storm en hagelslag los, zonder evenwel noemenswaardige schade te veroorzaken. Axel, 12 Juli. Tan de heden alhier door den notaris C. J. A. Eercken gehouden verpachk'ng van 11 perceelen landerijen van de Burger Gods- huizen te Gent, ter gezamenlijke grootte vau ru;m 71 H. A., in de gemeenten Axel, Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk, Sas van Gent en Over slag gelegen, was de opbrengst per jaar f 3973. Hoek. Met de verbeteringeo, aanleg van bui- tenberm met stcenglooiing, ten vorigen jare aan den zeedijk van deu Lovenpolder aangevangen, wordt dit jaar voortgegaan, zoodat weder een ge- deelte verdediging van krammat vcrvaltevenzoo zal zulks over grooter lengte geschieden aan den De Loose polder. Zaamslag, 14 Juli. Bij het onweder, dat gis- terenavond boven deze gemeente en omstreken losbarstte, is de woning van den kleermaker H. Moens alhier, door den bliksem getroflen. Deze schijnt zich ingang verschaft te hebben door den schoorsteen en, na een biunenmuur gespleten te hebben, door de daardoor veroorzaakte opening overgeslagen te zijn in de belendende woning van P. van de Yoorde. waar hij, zonder aanmerkelijke schade te veroorzaken, door diens schoorsteen ontsnapt is. De bewoners zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen. Na afloop van het onweder, dat, zooals ge- woonlijk, ook nu met slagregen gepaard ging, is weder duidelijk gebleken, hoe voor de bewoners der Axelsche straat eene goede waterafleiding nood- zakelijk is. Door gebrek aan eene geschikte goot blijft hier al het water voor de huizen staau en kan men, vaak bij eene gewone regenvlaag, nauwe- lijks zijne woning verlaten. Het is daarom te hopen, dat hierin eindelijk moge voorzien worden. Terwijl dit plaats had aan de zuidzijde van de kom der gemeente is aan den noordkant de bliksem ingeslagen bij L. van Dixhoorn, wiens dochter daardoor zoo hevig ontstelde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, waarna zij evenwel spoedig herstelde. Schoouilijke, 14 Juli. 'tis mij onmogelijk in korte woorden, de vreeselijke gevolgen van 't ont- zettend onweder vau gisteren avond te beschrijven. Elk oogenblik komen mij berichten ter oore die aan 't ongeloofelij ke grenzen en mij door angstige gejaagdheid het schrijven beletten. 'k Zal trachteu een schets te geven van 't gebeurde. Zondag omstreeks half vijf veranderde het weer, dat deu ganschen dag drukkend, ondragelijk heet was, in hevigen wind. In een oogenblik tijds werd de wind storm nog een oogenblik, en de storm was windhoos. 'tWerd donker; een geruisch alsof er honderden wagens over den kei- weg rolden deed zich hooren, en voorspelde den vreeselijken hagel. Steenen ter grootte vau duiven- eieren, ja nog grootere kletterden met helsch geweld tegen vensterramen en daken, terwijl de orkaan de huizen deed dreunen en bliksemschichten dit akelig tooneel verlichten. Onbeschrijfelijk beangst en met een gevoel alsof 'tlaatste oogenblik daar was, brachten de inwoners een half uur door, dat hun wel nimmer uit het geheugen zal gaan. Toen de storm een weinig minderde, begon het te stort- regenen, hetgeen aan velen de overtuiging gaf, dat hun dak erg beschadigd was of dat zij in 'tgeheel geen dak meer hadden. Langzamerhand verminderde 'tgeloei van den storm, te zes uur was 't weer over. Thans kon men het tooneel van verwoesting aanschouwen. 't Was ontzetteudGeen huisje was gespaard gebleven, vele waren zonder dak, andere misten 200 pannenen alle telden 20 en meer gebroken ruiten. De in aanbouw zijnde Katholieke kerk was omver gewaaid, boven op twee daaraan palende schuren. De houten molen was van de staak en lag in splinters er bij neer. De schuur van den laudbouwer Yau Houte, bij de kom der gemeente, was een ruine; de wei bij deze hoeve, waarin zooveel schoone oltnen stonden, prijkte nog slechts met enkele boomen, de meeste lagen met de wortels boven de aarde. Buiten de kom was de toestand niet minder treurig. Schoone korenvelden, de vrucht van zoo veel dagen arbeid, de hoop van den landman, alles is vernietigd, wegDe halmen zijn geknakt, 't veld ligt alsof de sikkel er reeds in geweest is De arme landlieden, zij kunnen beginnen den ploeg in plaats van den sikkel te gebruiken. Ook van andere gemeenten vernam ik dezelfde onrustbarende berichten; zoo mellde mij iemand, dat met zekerheid kon gezegd worden, dat in deze en omliggende gemeenten zes schuren omver en zeer beschadigd waren, in de richting van Water- landkerkje, Oostburg en Sluis, waren er twee afge- brand; terwijl de oogst ook in vele gemeenten totaal was vernietigd. Den afgeloopen nacht heb ik, zooals zoovelen, op den grond kunnen slapen. Matrassen, bedden, bedstroo, alles was doornat. Heden morgen waren vele vreemdelingen in de gemeente om de uit- werkselen van het natuurtooneel te aanschouwen, dat niemand ooit zag of nog hoopt te zien. De heer P. van Ylaanderen, predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Yerseke, heeft voor het beroep naar die gemeente te Schoondijke bedankt. Bij de herstemming voor deu Belgischen Senaat hebben de liberalen gewonnen te Brussel met 591 en te Nijvel met 19 stem men. Te Doornik wonnen de Katholieken met 4 stemmen. Er bestaat wellieht geen beter middel om paarden die door den zadel of het tuig gedrukt zijn daarvan spoedig te genezen dan door het op- leggen van linnen compressen, die verzadigd zijn met water waarin zoogenaamde sparre of denneappels (kegels) afgetrokken zijn, het aftreksel moet een bruine kleur bekomen hebben. Als middel tegen vliegen wordt aan de hand gedaanGiet een half pint kokend water op een vierde ons kwassiehout en doe er wat suiker of stroop bij. De vliegen gaan er dood van en voor menschen en dieren is het onschadelijk. Het Londensche weekblad de Observer meldt, dat de Nederlandsche regeering, bij het voort- zetten der onderhandelingen tusschen den heer Yan Bylandt en Lord Granville, voor eenige dagen zich bereid heeft verklaard, tot het doen van zekere aanbiedingen aan den Radjah van Tenom, welke, naar men gelooft, de uitlevering van de bemanning der Nisero zullen tengevolge hebben, Intusschen heeft een Engelsch oorlogschip last ge- kregen in de wateren van Atjeh te blijven, en aan den Britschen consul en de equipage alle noodige hulp te verleenen. De gems, dat schoone dier, was eenige jaren geleden met totalen ondergang bedreigd, tot einde lijk de Zwitsersche Bondsraad de dieren onder zijn bescherming nam. Sedert vermenigvuldigden zich de gemzen buitengewoon in de bergen van ver schillende kantons. In de bergen waar men er vroeger geen meer zag, zijn zij thans zoo talrijk geworden, dat zij bij Peine kudden de dorpen naderen. Volgens de fe.derale wetten is de gemsenjacht slechts in zekeie kantons verbodenhet is natuurlijk dat de dieren daar het talrijkst voorkoraen. Dezer dagen kwam te Bern een gems aan, die zich de Aar liet afdrijven. Duizenden nieuws- gierigen waren aanwezig, toen het schoone dier gevangen werd, Men berekent dat er dagelijks meer dan 1000 personen te Marseille die stad verlaten, en men schat dat thans reeds omstreeks 15,000 per sonen uit die stad weg.'etrokken zijn. De Koning en de Koningin van Italie hebben aan de hulpvereenigingm te Toulon en Marseille 10,000 lire doen toekomen, om die te verdeelen onder de behoeftge familien van de slachtoffers, zonder onderscheid van laudaard. Te Toulon en Marseille is de toestand alles behalve bevredigend. Vooral te Marseille heeft de epidemie zich in de laatste dagen aanmerkelijk uitgebreid, zoodat den lldea .Tali daar zelfs 38 personen bezweken. Professor Koch heeft er het hospitaal in het kasteel Pharo onderzocht en de inricliting goedgekeurd. Daarentegen ried hij ter- stond een geheel ander stelsel vau ontsmetting aan, dan tot dusver werd gevolgd. Te Toulon schijnt de ziekte haar hoogste punt bereikt te hebben. Het aantal sterfgevallen neemt er niet toe en blijft met kleine schoinmelingen ongeveer op dezelfde hoogte. Het getal candidaten, dat zich in ons geheele land voor de hoofdonderwijzers-exainens heeft aan- gemeld, bedraagt 730. De 36e alg. vergadering van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst zal het volgende jaar te Middelburg worden gehouden. Te Tilburg zal den 3 Augustus de feestelijke vergadering plaats hebben van de oud-strijders uit geheel Nederland, die begiftigd zijn met het Metalen Kruis. Ten gevolge van een conflict met den burgemeester, hebben alle leden van den gemeenteraad vau Andel hun ontslag in- gediend. Door de rijkspolitie zijn in de afgeloopen week 103 vreemdelingen over de grenzen van het rijk verwijderd, waaronder 15 vrouwen. De burgemeester van Leeuwarderadeel heeft onlangs in een openbare raadszitting een berisping toegediend aan een der raadsleden, die het geheim eener be- sloten raadsvergadering niet had weten te eerbiedi- gen. De Transvalers zijn blijkens gisteren ont vangen telegram behouden te Kaapstad aange- komen. Le Erangais meldt, dat gistermorgen in de rue Saint Pere te Parijs een sterfgeval aan cholera is voorgekomen. Een horlogemaker te Amsterdam ontmoette dezer dagen des avonds twee meisjes. Vriendelijk lachten zij hem toe en na een kort opouthoud ging ieder weder zijns weegs. Bij zijne thuis- komst bemerkte de horlogemaker dat een vau de meisjes hem twee gouden horloges uit den zak gerold had. Naar men meldt, zou de politie de vrouwelijke zakkenroller reeds in arrest genomen hebben. Een schippersknecht, zekere Z., kwam Vrijdag- avond met den laatsten trein te Wildervank aan, om zijn reis te voet voort te zetten naar Gasselter- Nijeveen, zijn woonp'aats, bij zich dragende een bedrag van ongeveer f 50 aan overgespaarde pen- ningen. In gezelschap van den onderwijzer D., wandelde hij de plaats uit en de onderwijzer verliet hem kort daarop. Plotseling werd hij van achteren aangegrepen, met de woorden: //geef hier je geld, anders beneem ik je 't leven Er ontstond eene worsteling, die evenwwel spoedig ophield, toen op het hulpgeschrei van Z. de onderwijzer kwam toe- loopen. Z. herkende in den aanvaller een man, die met hem in den tram had gezeten en bij het betalen van de vracht gezien had, dat hij eenig geld bij zich droeg. Het 6jarig zoontje vau de wed. B., op de Beestenmarkt te 's Gravenhage, is, in den tuin zijner woning spelende, voorover in een kuip met water gevallen. Toen de moeder het ongeval be merkte, was het knaapje reeds gestikt. Dr. Vau Tienhoven, ijlings te hulp geroepen, kon slechts den dood constateeren. Uit Terschelling wordt gcmeldEene aller- treurigste gebeurtenis dompelde hier velen in den diepsten rouw en bracht het overigens zoo kalme dorp in ontsteltenis. Na een drukkende hitte gingen tal van jongens met het opkomende tij zwemmen. Een van hen, misschien te veel op zijne krachten ver- trouwende, werd door den stroom gevat en dreef machteloos rond. Een zoontje van den heer T. Ruigh, een knaapje van ongeveer twaalf jaar, zag het gevaar en sprong, gedeeltelijk gekleed, te water, kon echter ook den stroom niet weerstaan en zonkmis schien ook had de drenkeling hem verkeerd aan gegrepen. Deze werd nu, geheel bewusteloos en met een loodkleurig gelaat, onder eene sloep door- drijvende gelukkig gered en door gepaste middelen aanvankelijk tot het bewustzijn teruggeroepen waarna geneeskundige hulp het verdere deed. Het jongentje, Marten Ruigh, dat zijn leven waagde om een ander te redden, zonk in de diepte; zijn lijk heeft men na een nacht zoekens nog niet gevonden; het is zeker in een der talrijke kolken geraakt, welke de stroom aan den Zuiderzeekant maakt. De familie R. op de Heerengracht te Amsterdam wonende, is eenige weken geleden een buitenlandsche reis gaan ondernemen. Onder de achtergebleven bedienden bevond zich de huiskneeht Muller, een Duitscher, die schromelijk misbruik makende van het in hem gestelde vertrouwen, schier den geheelen onder zijn bereikt gebleven voorraad tafelzilver van genoemde fam lie, een aanzienlijke waarde vertegenwoordigende, ontvreemd en te gelde gemaakt heeft, in verschillende stads- beleenbanken. Daar is het gestolene inmiddels grootendeels teruggevonden, doch den dader heeft men nog niet in handen weten te krijgen. Te Hilversum heeft zekere G. d. J. zich schuldig gemaakt aan gewelddadig verzet tegen en verwonding van een politie—agent. Hij maakte daarbij gebruik van het houtenbeen zijns vaders, dat tot het doel werd afgeschroefd. Hij is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Eene vrouw, te Amsterdam in de Vinkenstraat woonachtig, is Zondag nacht bevallen van een kind van het mannelijk geslacht, met twee bovenlichamen, dus twee hoofden en vier armen. Maandag was het kind nog in leven. Het wordt in het Binnen- gasthuis verzorgd. Eene dame te's Heerenberg stak zich, bij het helpen van haar kind, met eene speld in den vinger. De zwelliug van het gewonde deel breidde zich weldra uit en na een smartelijk lijden van vier dagen bezweek de dame aan bloedvergiftigiug. Te Nijmegen is de 16jarige jongeling A. van den A., die zich aldaar in gezelschap van andere jongelieden aan eene zandplaat in de Waal met zwemmen bezighield, plotseling in de diepte weggezonken en verdronken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Te dier plaatse verdrinken bijna jaar- lijks menschen, die aldaar baden of zwemmen. Zaterdag werd te Utrecht door een knaap van 14 jaren een daad van moed en zelfopoffering verricht, die wel waard is openlijk vermeld te worden. Het zoontje van den heer De Jong, lijninspeeteur der IJselstoomtramweg-maatschappij, wandelde op den Buitensingel, toen aan de overzijde in het plantsoen een knaapje van 5 jaren te water viel en onmiddellijk in de diepte verdween. De 14jarige De Jong die voor een paar dagen zijn examen voor de le klasse op de zwemschool had gedaan aarzelde geen oogenblik om zich te water te be- gevenhij zwom naar de overzijde, dook en had het kind spoedig bij een voet gevat. Helaas! hij kwam slechts met het losgeschoten klompje boven water. Opnieuw dook de moedige knaap naar den bodem, maar terwijl hij daar naar den drenkeling zocht, kwam deze naar boven en was weer onder de oppervlakte verdwenen, toen De Jong om adem te scheppen het hoofd boven water stak. Nu wezen de omstanders, waarvan geen van alien den moed had den jongeling in zijn edel pogen te helpen, hem de plaats aan, waar het kind gezonken was en opnieuw verdween De Jong om het te zoeken. Ditmaal met den gelukkigen uitslag, dat hij onder de toejuichingen der aanschouwers het knaapje aan land bracht, dat door goede zorgen in het leven behouden werd. Yolgens de Independance is in Rusland octrooi verleend op een nieuw soort van lucifers. Het onderscheidt zich van de gewone door het ontbreken der zoogenaamde koppen. De houtjes zijn door den uitvinder gedrenkt in een vloeistof, die ze door een licbte wrijving ontbrandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden langzaam af, worden gemakkelijk uitgeblazen en kunnen dan op dezelfde manier weder aangestreken en dus verscheiden malen ge- bruikt worden. De uitvinder beweert, dat men daardoor minstens 75 pCt. zal uitwinneu. Door een onbekende oorzaak is brand ont staan bij den bakker H. van Lunteren, te Otterloo, gemeente Ede; twee meisjes, een van 7 en een van 3 jaar kwamen in de vlammen omtoen men pogingen deed om haar te redden sloegen de vlammen in het kelderkamertje, waar de kinderen sliepen, reeds naar alle kanten uit. Men meldt uit Loosdrecht. Is een rustige slaap een bewijs van een gerust geweten, dan kan men zeker aannemen, dat sommige personen er een bizonder gerust geweten op na houden. Een bewijs hiervoor vinden we in hetgeen in eene der naburige gemeenten B. moet zijn voor- gevallen. Daar is tij dens eene zware onweersbui de bliksem in een boom geslagen, heeft dien gekloofd, de eene helft tegen de huisdeur geslingerd, de andere helft in eene ontelbare menigte splinters van onderschei- den afmeting verdeeld, en de bewoners van het huis zijn niet wakker geworden. In een onderhoud met den maire van Toulon moet dr. Koch hebben gezegd, dat laudamun het beste middel is tegen cholera en dat zinkchlorure de microbe vernietigt. Voornamelijk door dranken (water, melk enz.) wordt de ziektekiem overgebracht in de darmen deze dranken toch verdunnen het zure maagsap tijdelijk zeer sterk, of passeeren er zelfs wellieht overheen zonder er zich mee te vermengen. i Het nationale feest is te Parijs op de gewone wijze gevierd. Vooral de revue over de school-batal- jons trok de aandacht. Ongelukkig had hierbij een minder aangenaam voorval plaats. Tegen den middag zagen eenige der scholieren, die de schoolbataljons vormenvoor het Hotel Continental Duitsche vlaggeu; zij verlangden, dat die weggenomen zouden worden en toen daaraan niet spoedig genoeg gevolg werd gegeven, scheurden eenige der jongelui de Duitsche vlaggen stuk en verbrijzelden verschei- dene glazen van het hotel. De politie herstelde spoedig de rust.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2