Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Handelsberichten. Advertenlien. Telegrafische berichten. In de corroctioneele zitting van het hof te 's Gravenhage, werd Woensdag o. a. behandeld, het appdl van een vonnis der rechtbank te Middel burg, waarbij C. d. H. te Hoofdplaat, veroordeeld is tot 15 dagen celstraf en f 8 boete, wegens het aan een ander, met wien hij na de jongste ge- meenteraadsverkiezingen niet op goeden voet stond, toevoegen van het woord ezel en toedienen van eenige zweepslageu. Beklaagde ontkende het feit te hebben bedreven. Het scheldwoord had hij tegen zijn paard geuit en de zweep was zelfs niet in zijn handen geweest. Adv.-gen. Mr. Bijleveld requi- reerde de vernietiging van het vonnis, omdat die rechtbank had recht gedaan op een meening van een der getuigen, maar eischte overigeris dezelfde straf als door de rechtbank was uitgesproken. De verdediger, Mr. Vaillant, sloot zich bij de zienswijze van het Openbaar Ministerie aan voor wat het punt der vernietiging van het vonnis be- treft. Hij gaf, in verband daarmede, tegenover de verklaringen der getuigen, echter de voorkeur aan de ontktntenis van beklaagde en copcludeerde tot diens vrijspraak. Woensdagraorgen te elf uur is te Haarlem een hevige brand uitgebroken. Het vuur ontstond in een hooiberg en decide zich mede aan de hout- kooperij van Haartman, aan den Kampersingel. Behalve de houtkooperij en de schuren, zijn de omliggende huizen aan den Kleinen Houtweg en de Poellaan, te zamen een tiental, geheel of ge- deeltelijk verbrand. Te twee uur was men den brand meester. Alle spuiten bleven nog geruimen tijd in werking. Donderdag werd de groep, voorstellende den moord van Willem van Oranje door Balthazar Gerardts (naar Van Trigt's schilderij) in het Panopticum te Amsterdam voor het publlek ter bezichtiging gesteld. Het voorvertrek is met zwart behangen en met wapenrustingen getooid. Men ziet de trap, het neerzinken van den Vader des Vaderlands met de hand op het hart, en den moordenaar, juist op het oogenblik dat het wapen is afgeschoten, en 's Prinsen getrouwe hond, die eenige treden hooger blaffende toeloopt. Het tafereel treft door waarheid en eenvoud. Te Krabbendijke kwam deze week het vier- jarig zoontje van A. v. d. S. uit het huis geloopen, juist toen een wagen, met hooi beladen, aankwam, zoodat het kind onder een der wielen terecht kwam en overreden werd. Hoewel het aanVankelijk nog leefde en er spoedig geneeskundige hulp tegen- woordig was, overleed de arme kleine kort na het onheil. TER \EIZE\11 Juli 1884. Nogmaals maken wij onze lezers opmerkzaam op den veranderden dienst van den spoorweg GentTer Neuzen. Te begiunen met Dinsdag a. s. zullen uit Ter Neuzen naar Gent 3 gewone treinen vertrekken en wel een om 6 ure's morgens, een om 12,45 's middags en een om 5,30's avonds. Uit Gent naar Ter Neuzen een train mixte om 5 uur 's morgens en 12,15 's middags en een ge wone om 8,34 's morgens en 8,13 's avonds. Heden morgen is bij het op de haven komen op de punt van den Westhavendijk blijven zitten de Russische schooner Die Geschwisterkapt. Wenschau, met hout van Windau naar Gent bestemd. Heden middag is het schip bij hoog water weder vlot geraakt. De heer A. van de Wattijne is door Z. M. den Koning van Belgie benoemd tot burgemeester van Bassevelde. Hulst. De voortzetting van het vergelijkend examen van onderwijzers zal alhier plaats hebben a. s. Maandag en Dinsdag 14 en 15 Juli en zijn uitgenoodigd daaraan deel te nemen: G. Th. Boskamp, IJzendijke. J. W. C. Bos- man, Vlissingen. A. M. Cattel, Dordrecht. W. C. Imandt, St. Jansteen. F. C. Kunst, Terheijden. A. F. Kusse, Vlissingen .1. Spijkerman, Velp. M. J. van den Berg, Breda. W. K. van Driel, 's Gravenhage. J. A. Vermeulen, Breda. Middelburg, 11 Juli. Heden morgen had al hier de aanbesteding plaats vanhet bestorten van een gedeelte zeewering te Vlissingen, waar- voor het minst was ingesahreven door den heer P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 4250. Nog was ingeschreven door de volgende heeren H. Hage, te Middelburg, voor f 4747 A. M. Langeveld, te Giesendam, 4728 I. van Male, te Breskens, 4600 J. Tollenaar, te Ter Neuzen, u 4500 A. de Jong Dz., te Ter Neuzen, n 4300 De raming bedroeg f 5000. bleek. Zijn lippen werden wit en beefdenkramp- achtig rukte hij zich de haren uit. „De lafaard I" monpelde hij met gesmoorde stem. „0, Dumanoir! Dumanoir!" Uw wacht een zware ver- antwoording! Hij werd weer een weinig be- daarder, zette vervolgens zijn scheepsroeper aan den mond en riep: ,/Matrozen! SoldatenWij zijn verradenMaar er is nog kans op overwin- ningRechttoe, rechtaan, naar den Engelschen admiraalEuteren EnterenKiuderen, enteren Maak de enterhaken gereed. Stuurman, roer naar stuurboordzijde. (Wordt vervolgd.) RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Juli het volgende vonnis uitgesproken J. de B., oud 20 jaar, polderwerker wonende te Stoppeldijk, is wegens mishaudeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf en f 8 boete of 1 dag celstraf. Algemeen is men in het westen van Zuid- Beveland bezig met vroege aardappelen te delven hoedanigheid en hoeveelheid beide laten weinig te wenschen over. De prijzen wisselen af van 18 tot 25 cts. de 5 kop. Ook de late aardappelen, indien we het geluk hebben, dat er het kwaad niet inkoint, beloven een opbrengst nog ruimer dan verleden jaar, zoodat stellig de prijs niet hooger zal zijn dan toen. Uit Gent wordt gemeld Aan den internationalen tooneelwedstrijd uitge- schreven door de Gentsche maatschappij ,,De jonge Tooneelliefhebbers" voor den winter 1884/85 en die te Gent zal worden gehouden, zullen enkele Nederlandsche tooneelvereenigingen en kamers van rederijkers deel nemen, en wel de vereeniging „Vermaak en Weldoen" te Amsterdam, de rede- rijkerskamer Kunstliefde" te Utrecht en de veree niging Kunst na den arbeid" te 's Hage. De Haagsche vereeniging zal in het strijdperk treden met het drama van Bouchordy //John of de klok- kenluider van de St. Pauluskerk," gevolgd door Van Mnurik's blijspel „Tooneelstuditin." Naar men uit Brussel verzekert, heeft het nieuwe Belgische ministerie besloten, om de ge- meenteraden tegen 3 Augustus te ontbinden. Uit Gibraltar wordt bericht, dat het conflict tusschen de Spaansche en Engelsche autoriteiten in de nabijheid der Spaansche havens een ernstig aanzien verkregen heeft. Er zijn 500 man infanterie tot versterking van de Spaansche linien afgezonden en nog een regiment wordt in de nabijheid ver- wacht. Een Spaansche konstabel overschreed dezer dagen de grenzen van het cordon om een Britschen onderdaan gevangen te nemen, maar hij werd door de volksmenigte naar de Britsche zijde teruggedron- gen. De gendarmen waren op het punt in het Britsch gebied te vuren, toen de Alcades tusschen- beide kwamen en hen weerhielden. Professor Koch verklaart, dat overbrengen der besmetting het gevolg is van de giststoffen, welke de bacterien afscheiden. Binnen tien of veertien dagen vermindert het gevaar voor be smetting. Een goed middel tegen de uitbreiding der cholera is alleen intensieve droogheid en ver- branding van al het linnengoed en de kleederen van hen, die aan de ziekte zijn overleden. Ooft, water en melk zijn bizonder gevaarlijke dragers der ziektekiemen. De bacterien sterven bij groote droogte en sterk koolzuur Bovenmatige bevoch- tiging der straten is nadeeliger dan stof. De lucht brengt de besmetting niet over, doch de bacterien komen door het eten en vooral door het drinken, in het menschelijk lichaam. De cholera heeft te Toulon in 22 dagen 135 slachtoffers gemaakt, zijnde 2,25 op iedere 1000 inwoners. Marseille telde Maandag 14 lijders, waarvan 8 stierven. Met groote belangstelling volgt men vooral in onze groote stedeu den loop der epidemie. En geen wonder, de cholera heeft maar al te zeer voor dezen geleerd, welke vreeselijke verwoestingen zij onder 't menschdom kan aan- richten. Duizenden bij duizenden zijn in Azie, vanwaar zij het eerst gekomen is, maar ook in Europa weggemaaid. Vooral onze zeehavens waren dikwijls getuige van overbrenging uit andere oorden. Vandaar het scherpe toezicht der overheden op binnerikomende schepen, vandaar het telkens oversei- nen van den omvang dier ziekte door ambassadeurs of consuls naar hunne Ministerien. Wordt een nering- doende plaats van naam ook maar eenigszins ver- dacht van cholera binnen hare muren te sluiten, men kan niet berekenen hoeveel schade ook op financieel gebied hierdoor voor burger en koopman wordt te weeg gebracht. Daarom worden epide- mische ziekten zoo vaak door neringdoenden ver- zwegen, niet altijd tot heil der bevolking. In- tusschen mag men zich tot nog toe niet erg verontrustenaangezien zij geen onrustbarende uitbreiding neemt, althans tot nu toe, dank zij de goede maatregelen, die algemeen van overheidswege genomen worden, met het doel om liaar te voorkomen of hare verbreiding te keer te gaan zooveel mo- gelijk is. 't Is waar, men leest thans van tien, twaalf en vijftien gevallen per etmaal in steden als Toulon en Marseille en zoo iets schrikt de bewoners van kleine plaatsen wel wat af; maar men diene het aantal sterftegevallen in verhouding tot de bevolking te nemen en zoo men dan weet, dat Marseille 319,000 zielen telt, dan moet men ook rekenen. dat er gemiddeld per etmaal bij nor- male toestanden altijd 25 a 30 sterven. Dus lijkt het inderdaad voor menigeen vreeselijker dan het is. Hoe vreemd kijkt men op bij het vernemen, dat er jaarlijks meer dan 33 millioenen menschen sterven, gemiddeld per minuut 63, dat is elke sekonde meer dan een, en dat er te Louden b. v. gemiddeld dagelijks meer dan 250 lijken worden uitgedragen. En toch leert de statistiek ons de waarheid er van. Voor het toelatings-examen op de rijks-kweek- school voor onderwijzers te Middelburg hebben zich 40 adspiranten aangemeld. Te Maasdam is bij het baden in de Binnenmaas om het leven gekomen de heer J. M. Valstar, onderwijzer aan de le openbare school aldaar. Te Engelen (bij 's Bosch) zijn twee jongetjes, van 6 en 7 jaren, verdronken. Dezer dagen zijn in de gemeente Leeuwarderadeel ten gevolge van de hitte 3 per- sonen overleden. Te Geldrop zijn zeven huizen door brand vernield. Te Pernis is een gezin, bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen, uit Amerika teruggekeerd met zeer ongunstige be richten van daar. Een werkman van Sloten, die met een buurman buiten zijne woning naar het onweder stond te zien, werd door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat eene weduwe met drie kinderen onverzorgd achter. Voor eene arme krankzinnige vrouw werd door den burge meester van Schoonboven plaatsing verzocht in een van de krankzinnigengestichten in ons land. Van tien gestichten luidde het antwoord: „Geen plaats." Te Sneek heeft een kind van circa twee jaren uit een trekpot met kokende thee ge- dronken, ten gevolge waarvan het den volgenden dag onder hevige pijnen is bezweken. Met het oog op den gelddiefstal te Amsterdam, hebben eenige bankiers te Arnhem de tasschen der geld- ophalers voorzien van een fijn doch stevig bewerkte stalen ketting welke om het lichaam wordt ge- dragen. Eene reeds vrij bejaarde dienstbode te Amsterdam is na een twist, voor de woning van hare meesteres in het Rokin gesprongen, en zonder eenig letsel en vrij wel afgekoeld door een paar voorbijgangers gered. In een fabriek te Milaan werd een werkman door een drijfriem gegrepen, die hem letterlijk een arm van het lijf scheurde. Te Lucca is een kind van 17 maauden verbrand omdat broertje, bij afwezigheid der ouders, met lucifers gespeeld had. Het noordwestelijk gedeelte van Rotterdam en de buitenwijken van Delfshaven worden dit jaar weder verontrust door zwermen muskieten, die de wodngen binnendringen en het den bewoners vooral des nachts zeer lastig maken. De verschij- ning dezer ongenoode gasten in dezen warmen zomer schrijft men toe aan de massa stinkslooten, den moerassigen bodem, of aan de Diergaarde. In vele steden wordeu de plakkaten op de muren en borden gesteld, zonder dat men de oude afscheurt, en daar men met dit aanplakken niet altijd zeer nauwkeurig te werk gaat, staat het eene biljet somtijds lager dan het andere. Leest men nu in de volgorde, dat krijgt men soms het zonderlingste samenrnapsel. Tot bewijs daarvan laten wij hier volgen, wat iemand te Rotterdam tijdens eene kermis op een muur te lezen vond. Te Amsterdam vrij willige verkooping van een in groen geschilderd en prachtg verniste boek- bindersknecht, die sedert laug zit in een rat- teval en voorzien is van vijf pooten en begroeid met zwijnenhaar zooals aangewezen is op een aangeplakt hottentotje van 40-jarigen leeftijd goed kunnende omgaan met een monsteraehti- gen zeevisch alhier aangespoeld op bevel van den burgemeester liggende nevens den ouden ezel even als de andere op flesschen getrokken met eene mand kreeften te springen door den hoepel gebonden boven het vertrek van den minister van schildwachten langs straten en wegen, die zullen handhaven in eene kamer met alkoven en verdere gemakken enz. Te Kleverskerke werd verleden week bij den landbouwer J. K. door een oubekend mans- persoon eene poging aangewend om eene som gelds machtig te worden. Toen hij van de dienst- meid vernomen had, dat zij alleen thuis was, riep hij een tweeden persoon te voorschijn, die met hem beproeven wilde om het geld van haar meester te verkrijgen. Het-gelukte aan de me d de woning te ontvluchten en den wachthond los te maken. De beide personen, hierdoor onthutst, verwijderden zich. Omtrent de aanranding en berooving van den bediende der firma Jan Kol te Amsterdam meldt men, dat de dieven 4 in getal waren en beliooren tot een beDde, die nu eens in Amerika, dan in Engeland of Frankrijk domicilie kiest en van daar uit leden tot het doen van „zaken" afvaardigt. De heeren in kwestie hadden in den Ilaag in het Hotel des Pays—Bas gelogeerd en waren twee aan twee naar Amsterdam gereisd. Twee moesten den diefstal plegen, terwijl de twee anderen het geld moeten overnemen en zich er mede uit de voeten maken. Aldus is ook ge- schied, doch de politie, die onmiddellijk goede signalementen ontving, was hun te vlug af en arresteerde en de twee andere en de vluchtelingen met den buit. Te Elspeet is de bliksem geslagen in het buisje van den daglooner H. de B. Zooals men meent, baande de straul zich een weg door den muur in de woonkamer en verliet door een reet onder de voordeur het huis, zonder brand te veroorzaken. Toen de buren onmiddellijk na den slag het huis binnen drongen, vonden ze de bewoners (man, vrouw en dochter) bewusteloos op den grond liggen. De man en het kind kwamen spoedig weder bij, doch de vrouw gaf geen teeken van leven meer. Gernimen tijd later keerde ook bij haar het bewust- zijn terug en het laat zich aanzien dat geen van drieen eenig letsel heeft bekomcn. Een hond die mede in het vertrek aanwezig was, werd onmid dellijk gedood. Woensdag is voor een woonhuis in de Frans Hulsstraat te Amsterdam te vondeling gelegd een kind, van het mannelijk geslacht, niet ouder dan hoogstens eenige dagen. De arme kleine is ter verpleging opgenomen inhetStads-bestedelingenhuis. Een weduwnaar in de gemeente Ooststel- lingwerf is, na zijne woning zorgvuldig gesloten te hebben, met de noorderzon vertrokken met achter- lating zijner drie hulpbehoevende kinderen. De armvoogden hebben zich dadelijk ontfermd over de arme kinderen, die steeds om vader roepen. In de tram van de Bastille naar Saint Ouen werd dezer dagen een groote rat ontdekt. De dames vlogen verschrikt op de banken en de op- stand werd algemeen, toen een jong meisje het lieve diertje riep. De rat gehoorzaamde, want het meisje was haar meesteres, die het knaagdier bij wijze van schoothondje met zich voerde. De overige reizigers lieten zich echter niet door zoo veel rattenliefde verteederen en dreveu beiden den wagon uit. ZEETIJDINGEN. Van 8 tot en met 10 Juli zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent: 8 Juli. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, van Goole met stukg. Duitsche stoomb. Peritea, kap. Jensen, van Libau met slippers. Zweedsche driem. schooner Biola, kap. Nilsson, van Hudiks- vall met hout. 10 Juli. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. Eng. stoomb Stantons, kap. Brown, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Electro, kap. Dryden, van Hull met stukg. Russische bark Ansio, kap. Groundstrom, van Pascagola met hout. Noordsche driem. schooner Nyborg, kap. Olsen, van Gefle met hout. Van 8 tot en met 10 Juli zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 9 Juli. Duitsche brik Familie, kap. Kohler, op avontuur met ballast. Eng. stoomb. Burslem, kap. Jackson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. 10 Juli. Eng. stoomb. Zaimis, kap. Wilkenson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liver pool met stukg- In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 10 Juli. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, van Londen met stukg. Noordsche bark Freden, kap. Sandersen, van Hernosand met liout. Uit deze haven is vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 10 Juli. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, naar Londen met stukg. Van 8 tot en met 10 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 31 binnenvaartuigen op en 33 afgeschut. Dordrecht, 10 Juli. Lokeren, 9 Juli. 2 Juli. KOERS VAN IIET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,85 h 47,90 Engelsch per u 12,04 12,07 G e b o r e n SUZANNA JOZINA MARIA, dochter van PIETER VERPOORTEN en MARIA VERPOORTEN-SAMAN. Hoek, 9 Juli 1884. Heden overleed tot mijne diepe droefheid zacht en kalm, na een langdurig doch giduldig lijden en voorzien te zijn van de laatste Heilige Sicramenten, mijne innig geliefde echtgeuoote JUSTIN A JACOBA SPIERING, in den nog jeugdigen leeftijd van 38 jaren en 11 maanden. Allen, die haar van meer nabij gekend hebben, zullen beseffen wat ik in haar verlies. H. H. KRAMER en familie. Ter Neuzen, 9 Juli 1884. Tarwe ging bij zeer matigen aanvoer tot vorige notenring langzanm van de hand. Puike Zeeuwsche en Vlaarasche Tarwe f 8,SO a f 9,00 mindere f 7,80 a 8.00. Rogge Zeeuwsche en Vlaamacha f 6,30 a f 6,80. Overmaasche f 6 00 a f 6 30. Gerat Zeeuwsche en Vlaarasche winter f 5,00 a f 5,50 Over maasche f 5,60 a f 5,90. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 5,30 a f 5,70. Overmaasche J 5.00 a 5 90. Haver dunce f 3 50 a f 4,20. Dikke 4,30 4 80. Paarden- boouen f 6,70 a f 7,25. Daiveuboonen f 7.40 a f 7,80 Witteboonen f 12,00 a f 13,50 Bruiueboonen f 8,00 a 12,00. Erwten 8,50 a f 9,00. Voeder f 7,80 a f 8,00. Koolzaau f 12,00 a f 12,50. Lijnzaad zaai f 9,50 a 10,00. Tarwe, p. 106 k„ fr. 18,50 a 20 25 18,50 a 20.25 Rogge, 13,50 14,25 12.75 13,75 Gcrst. hhk p g 10 Haver. 14,00 14,50 14,50 n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2