Algemeen >82 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. "AANBMEDING. No. 1999. Zaterdag 12 Juli 1884. AAN BESTEDING. 24e Jaargang. aan te besteden aan te besteden OP ZEE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,FraDCo per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen ran 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad vcrNchljjnt UiiiHdns- cn Vrljdasarond bij den ultgcver P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neazen. Ten Gemeente—Raadhuize Vrijdiig, 18 Juli a. S., 's morgens 11 uur, OPENBARE BESTEDING van het verwen van de ZIEKENBARAK, overeenkomstig de aldaar ter lezing liggende voorwaarden en verder te ver- krijgen inlichtingen. Ter Neuzen, 11 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders aldaar, ,J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BOSCHKAPELLE, zullen op Zaterdag den 19 Juli 1884, des namiddags te een ure, ten raadhuize onder nadere goedkeuring trachten Het verbouwen en vergrooten van het schoolgebouw met de ver- nieuwing van het ameublement en andere aanverwante werkzaamhe- den alsmede het amoveeren van het voormalig gemeentehuis en het daar ter plaatse bouwen eener nieuwe Onderwijzerswoning en Schuurtje met bijlevering van de daartoe benoodigde materialen. De noodige aanwijzing zal in loco plaats hebben op Zaterdag 12 Juli te twaalf ure en liggen bestek met teekeningen ten raadhuize ter inzage, terwijl afdrukken daarvan aldaar verkrijgbaar zijn tegen betaling van f 1,50. Boschkapelle, den 23 Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. A. C. VAN DEN EECKHOUT, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente OVERSLAG, zullen op Woensdag den 23 Juli 1884, des namiddags ten 2 ure, in het gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring, in het openbaar trachten 2) FBUILLETON. Deze nam uit zijn tabaksdoos een zeer groote pruim, die hij in zijn mond stak. Daarna wreef hij met zijn groote hand langs zijn voorhoofd, dat alle ongelukken scheen te kennen van den zee-oorlog, de entering, de stormen, de schip- breuken en de krijgsgevangenschap. Nadat hij eenige oogenblikken had nagedacht begon hij als volgtwlk was vijftien jaren oud en scheepsjongen aan boord van »deu Wreker," die door kapitein Lukas gekommandeerd werd. Hij was een klein, heel klein mannetje, maar, drommelszoo stijf als een anker. In het nietige omhulsel school de ziel van een held. De Engelsche vloot eenerzijds onder bevel van admiraal Nelson en anderzijds de verbonden vloten van Frankrijk en Spanje, die aan den admiraal De Villeneuve gehoorzaamden, lagen op de hoogte van kaap Trafalgar en beschoten elkander zeer hevig. Onophoudelijk werd er vlugger geschoten, en weldra begon ook het geweervuur. De rook was zoo dicht, dat men geen vier stappen voor zich uit kon zien, en in den dampkring rolde een oorverdoovend geraas, alsof men duizenden donderslagen hoorde. Dat hebt gijlieden nooitge- hoord. En ik woonde zulk een feestje voor de Het vernchten van eenige ver- anderingen aan degemeenteschool, met geheele vernieuwing der schoolmeubelen. De aanwijs zal plaats hebben op Zaterdag den 12 Juli 1884, des namiddags ten 5 ure. Bestek en teekening liggen van af den 3 Juli 1884, elken werkdag van des voormiddags 9-12 ure, ter inzage ten gemeentehuize te Overslag, terwijl, van af dien dag gedrukte bestekken ver krijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, tegen betaling van f 0,25. Overslag, den 25 Juni 1884. D. MATTEL!'], Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. folitieli Overzioht. Er heersehte te Brussel groote opgewondenheid bij het vernemen van den uitslag der verkiezing. Volkshoopen bewogen zich schreeuwende en joelende door de stad. De burgerwacht en de gendarmes handhaafden echter de orde. Te Gent zijn do manifestation onderdrukt door de burgerwacht. De gebouwen van godsdienstige instellingen werden bewaakt. Samenscholingen zijn verboden, maar de orde is behoudens eukele uit- zonderingen niet verstoord geworden. De Chineesche gezant is sedert eenige dagen te Parijs en confereert druk met Jules Ferry. In de Kamer heeft de afgevaardigde Blancubd eenige inlichtingen gcvraagd omtrent het gebeurde te Langson. Ferry deelde mede, dat hij juist het officieele, bizonder fraai bewerkte vredesverdrag van Tien-Tsin ontvangen had en dat uit art. 2 daarvan zeer duidelijk bleek, dat de Chineesche troepen Langson hadden behooren te ontruimen. Uit de tegelijk ontvangen berichten omtrent het gevecht bij Bac-le bleek verder, dat de geregelde Chineesche troepen het vuur op de Fransche ko- lonnes opendeu, onder omstandigheden, die duidelijk het karakter van een hinderlaag droegen. Hier- voor moet satisfactie worden gegeven. In Mei had Frankrijk zijn aanspraak op vergoeding der oorlogskosteu laten varen, thans echter moest China onderviuden, dat zoo iets geld kostte. De regeering is van plan Frankrijks rechten nadrukkelijk te hand- haven. Deze mededeeling werd levendig toegejuicht. De schadevergoeding, die de Ministerraad besloten heeft te eischen, bedraagt 250 millioen francs en Frankrijk zal beginnen als onderpand eenige punten op de Chineesche kust te bezetten, waaronder het arsenaal van Fu-Tschen. In de Kamer werd voorts besloten de zaak vooreerst te laten rusten, totdat de gewisselde stukken aan de leden over- eerste maal bij, zoodat ik uit alle bakboorden water en bloed zweette. Ik zocht eene schuilplaats achter den grooten mast, waar ik mijn ooren met mijn vingers dicht stopte en mijn oogen dichtkneepwaarbij ik stond te beven als een juffershondje. Lang bleef ik echter zoo niet staan. Een krachtige schop tegen mijn achtersteven rukte mij uit mijn staat van verdooving. Ik wendde mij fluks om, dewijl ik meende, dat mij een kogel had geraakt. Maar ik bemerkte twee vurige uogen, die mij door de bliksemstralen, die zij schoten, als aan den grond nagelden. Het was de eerste kanonnier, die mij uit mijn fort kwam verjagen. //Wat doe jij daar, vervloekt zoetwaterbeest riep hij mij met een vreeselijke stem toe. //Scheer je wegKardoezenGauw, als de bliksem, kar- doezen I" Ik staarde hem aan wezenloos van angst. //Kardoezen, vooruit, lamme zeeuilKardoezen brulde de eerste kanonnier. En toen ik mij niet bewoog slingerde hij zijn dreg naar mijn stuurboordskraanbalkwat mij twee- of driemaal deed draaien als een weerhaan, waarna hij mij op sleeptouw nam tot aan de monding van de kruitkamer. Daar deed mij een tweede schop den trap afvliegen. Ik rolde voor de voeten van een mijner makkers, die ongetwijfeld minder vlug dan ik naar beneden was gerold, en ik hoorde nogmaals de stem van den ontzagwek- gelegd zouden zijn. Ferry zeide nog niet te kunnen zeggen wanneer dit gebeuren zou, doch zeker nog voor het zomer-reces. De man, die het verdrag van Tien-Tsin sloot en de fraaie stukken, waarvan Ferry sprak, zelf naar Frankrijk bracht, de komman- dant Fournier, werd bij zijn aankomst te Marseille opgewacht door een redacteur der Petit Marseillais, die er prijs op stelde zijn meening, omtrent hetgeen er na zijn vertrek uit Tongkin was voorgevallen, te vernemen. Deze kwam er rond voor uit, dat hij het gebeurde bij Langson toeschreef aan de onhandigheid van den Franschen opperbevelhebber, die had moeten zorgen dat hij de Chineezen des- noods met geweld tot ontruiming der stad had kunnen dwingen. Verder schreef Fournier de schending van het traktaat toe aan het drijven der oorlogspartij te Peking. Een eigenlijke ramp achtte hij het gebeurde volstrekt niet: Frankrijk bezat toch de macht om de in Tongkin verkregen rechten te handhaven en had nu daarenboven, door het gepleegde verraad, het recht gekregen op een voldoende schadevergoeding voor de gemaakte kosten. Hij meende dat de oorlogspartij aan het Pekinger hof nu weldra geheel het onderspit zou delven. Te Londen liep Maaudagavond het gerucht dat Gordon vermoord was. Dinsdag echter werd het tegengesproken. De eerstvolgende conferentie- zitting is nog niet bepaald, doch inmiddels zetten de financieele gevolmachtigden hunne werkzaam- heden ijverig voort. De Standard meldt, dat de Fransche gedelegeerden zich ten krachtigste tegen eene reductie der renten zullen verzetten, terwijl zij zullen voorstellen te trachten het deficit te dekken op zoodanige wijze, dat Engeland van de jaarlijksche rente der Suez-kanaal-aandeelen af- stand doet, totdat Egypte's financien zullen zijn hersteld. Engeland zou dan zijn recht op de achterstallige rente behouden, die afbetaald zou moeten worden zoodra de financieele toestand van Egypte dit later toelaat. Te Kairo is het gerucht verspreid, dat de Mahdi Khartoem had willen aanvallen en wer- kelijk reeds tegen de stad optrok, toen de tijding, dat er een tweede profeet in zijn gebied opge- staan was, hem tot terugtrekken noopte. Op dien terugtocht zou hij in handen der Hamer- stammen gevallen zijn, die wel is waar tot zijn volgelingen behooren, doch outevreden zijn omdat de Mahdi de door hen bewezen diensten niet voldoende betaald heeft. Zij zouden hem nu als gijzelaar bij zich houden totdat aan hun eisch ten voile voldaan is. De Engelschen hopen, dat de Kabbatisch—stammen, die reeds vroeger toon- den niet onverschillig voor Britsch goud te zijn, tengevolge van dit voorval zich geheel tegen den Mahdi keeren zullen. Een depeche van den kenden eersten kanonnier, die vloekend en met een donderende stem riep: uKardoezen,kinderen Kardoezen, vooruit!" Nadat ik mijn hand langs mijn hoi en mijn kiel had gewreven, die pijnlijk aangedaan waren door mijn val, begon ik de ontvangen bevelen uit te voeren. Nadat ik eenige reizen zonder eenig ongeluk gemaakt had van het ruim naar het dek, werd ik wat stoutmoediger, hoewel mij de kogels nog aanhoudend rond mijn ooren floten. Kom, dacht ik, laat er maar gebeuren wat wil. Ieder- een wordt immers niet doodgeschoten en ik hoop, dat ik van daag nog niet voor de haaien zal wezen. Moed! En de lichamen van dooden en gekwetstcn hoopten zich als splinters op het dek op. Overal hoorde men de smart klachten en zuchten ontrukkenoveral hoorde men dof gekerm en krampachtig gekreun. Deze miste een arm en gene een been; een derde raapte al zijn krachten nog samen, richtte zich nog eens op en riep voor de laatste maal//Leve Frankrijk leve de Keizer en alles was afgeloopen. Dat deed mij zeer aan het hart, maar bahmen moest vooruit. Kapitein Lukas was nog vlugger dan een zwaluw en vloog met den sabel in de hand aanhoudend van het voor— naar het achterdek en terug. Hij werd overal gezien. //Moed, kinderen!" riep hij door zijn scheepsroeper, nu krijgen wij ze beet, die honden van EngelschenZij beginnen te wijkenKanonniers, richt uw stukken zoo laag kommandant van het garnizoen te Dongola con- stateert, dat Debbah den 1 dezer door 13000 opstandelingen is aangevallen. De aan val werd na een verwoed gevecht afgeslagen, met emstige verliezen aan beide zijden. Een telegram uit Munchen meldt, dat Z. M. onze Koning, met H. M. de Koningin en de Prinses, den 14 Juli 's ochtends Kreuth verlaten en met een extra-trein van Gmiinden rechtstreeks naar 's Gravenhage vertrekken zal, ter bijwoning van de begrafenis van den Kroonprins. Uit Kreuth wordt gemeld, dat Z. M. de Koning daar in het strengste incognito zijne kuur voortzet. Z. M. bewoont de eenvoudig ingerichte koningsvilla en staat naar gewoonte zeer vroeg op. De Koningin is eene der ijverigste bergbeklimsters en maakt met den Koning menig toertje in de eenvoudige Beiersche sjees, met geen ander gevolg dan de koetsier op den bok en eeu kamerdienaar, die den verrekijker draagt. 's Avonds ziet men de vorstelijke gasten vaak met het Prinsesje wandelen. Waarschijnlijk zal Z M. reeds den 15 in de residentie zijn. Den 16 zullen de commissien uit de beide kamers der Staten-Generaal, die belast zijn met de aanbieding van de adressen van rouw- beklag aan den Koning, door Z. M. ontvangen worden. Andere deputation van rouwbeklag zullen met het oog op den gezondheidstoestand van den Koning, niet toegelaten worden. Den 16 komt de groothertog van Saksen-Weimar in de residentie, om de begrafenis van den Prins van Oranje bij te wonen. Ook de Graaf van Vlaandereu, broeder van den Koning der Belgen, wordt dien dag verwacht. Volgens gebruik zullen de Ministers, de leden der hofstaten, de vertegenwoordigers van vreemde Vorsten bij de begrafenis aan een gala-maaltijd ten hove worden genoodigd, die zal plaats hebben den 18 Juli en uit 60 couverts zal bestaan. Naar men wil zouden, ingevolge beschikking der hooge erfgenamen van Z. K. H. den Prins van Oranje, de door den overledene nagelaten roerende en onroerende goederen verkocht worden met uitzondering van de juweelen, toebehoord hebbende aan wijlen 's Prinsen moeder en na haren dood in zijn bezit overgaan. Den 19 Juli, om 10 uur 's voormiddags, zal de Koninklijke familie uit de residentie naar het Loo vertrekken. In het district Zevenbergen is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer Van de Borch tot Verwolde met 910 stemmen, terwijl de heer Van de Werk 629 stemmen op zich vereenigde. mogelijkZij moeten reddeloos geschoten worden Vuur aan stuurboordStuurman, loef, loefVuur aan bakboord! De Engelschman slaat om! Leve de Keizer! z/Leve kapitein Lukas!" riep de bemanning. Onmiddellijk opende zich een afgrond onder de voeten van den vijand; hun schip draaide twee- maal rond en verdween in de diepte. Een breede kriug wees de plaats aan waar het verdwenen was en daarna zag men niets, niets meer. loch was ons want geheel doorboord; onze groote mast en de bezaanmast waren door ver- scheiden kogels getroffen, onze zeilen hingen aan Garden en wij hadden veel volk verloren. Zij, die nog overbleven, waren door het kruit zoo zwart geworden als negers. Wij waren uitgeput, maar dat beteekende niets, omdat niemand aan rusten dacht. De overwinning scheen zich voor ons te zullen verklaren. De Engelschen begonnen hun zeilen schoot te geven, omdat zij het ruime sop wilden kiezen en snel wilden vluchten, toen wij bemerkten, dat de wind, dien wij van achteren hadden gehad, eensklaps van riehting was veranderd, zoodat hij ons al den rook toe blies. Wij moesten, omdat wij afdrijven wilden voorkomen, de zeilen geien en gorden. lot overmaat van ramp kozen dertien schepen van onze vloot het ruime sop en voeren zoo snel mogelijk weg, in de riehting van de Spaansche kust. I oen onze kommandant dit zag, werd hij doods- -• •yt'f'-h-. iv -v v '-Aft* i'Aaij&'X TEE NEIIZENSCHE (0UR4KT. V;i I s^N9fi- MM;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1