No. mk Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. AANBESTPNG. Woensdag 9 Juli 1884. 24e Jaar^ng. AANBESTEDING. m aan te besleden aan le besleden OP ZEE. liinnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushouders. Kit li 1:1(1 vcri.chi.iii* Uiiotdiic en Vriiitaravoinl mm iiitsevcr ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonueeren tot het plaatsen van 500_regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. J. VAN ii E S A N D E te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BOSCHKAPELLE, zullen op Zaterdng den 19 Juli 1884, des namiddags te een ure, ten raadhuize onder nadere goedkeuring trachten Het verbouwen en vergrooteu van bet schoolgebouw met tie ver- nieuwing van het ameublement en andere aanverwante vvtrkzaamhe- den alsmede het araoveeren van het voormalig gemeentehuis en het daar ter plaatse bouwen eener nieuwe Onderwijzerswoning en Schuurtje met bijlevering van de daarloe benoodigde materialen. De noodige aanwijzing in loco zal plaats hebben op Zaterdag 12 Juli te tvvaalf ure en liggen bestek met teekeningen ten raadhuize ter inzage, terwijl afdrukken daarvan aldaar verkrijgbaar zijn tegeu betaling van 1,50. Boschkapelle, den 23 Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voomoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. A. C. VAN DEN EECKHOUT, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente OVERSLAG, zullen op Woensdag den 23 Juli 1884, des namiddags ten 2 ure, in het gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring, in het openbaar trachten Het verrichten van eenige ver- anderingen aan degemeenteschool, met geheele vernieuwing der schoolmeubelen. De aanwijs zal plaats hebben op Zaterdag den 12 Juli 1884, des namiddags ten 5 ure. Bestek en teekening liggen van af den 3 Juli 1884, elken werkdag van des voormiddags 9-12 ure, ter inzage ten gemeentehuize te Ovtrslag, 1) FEUILLETON. Een zuivere onbewolkte hemel omvatte den maatloozen gezichtseinder. De zon goot slroomen vuurs op het dek van het frevat „de Ster." Een drukkende, stikkende keerkringstilte had sl'en, die het fregat beinanden, als met lamheid gestagen. Eenige matrozen lagen op touwwerk en zeilen ge- rust te sbipenaan boord heerschte diepe stilte, alsof de dood boven het drijvend vaartuig zweefde. Een kort ineengedrongen, raaar sterk gebouwd man leunde over de verschansing en zoog reus- achtige rookwolken uit een verbazend groote pijp. Aan zijn gebronsd gelaat, dat verbrand was door de keerkringszon, aan zijn weinige haren, die be- gonnen te grijzen, aan zijn breed, gerimpeld voor- hoofd kon men zien, dat bij omstretks vijftig jaar moest wezen. Zijn trotsch en ficr voorkomen, een litteeken op de lmkerwang en een rood lintje aan het knoopsgat van zijn blauweu buis, bewezen, dat hij minder geruste, maar roemrijke dagen had gekend. Hij keek, even kalm als alien, die aan dergelijke tooneelen gewoon zijn, naar de blauwe, spiegel- gladde zee, naar de duizenden visschen, die in het vonkelend water rond het schip speelden en als behaagziek duizemlerhi tiuten en kleuren voor zijn oogen ten toon spreidden, welke door de telle terwijl, van af dien dag gedrukte bestek ken ver krijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, tegeu betaling van 0,25. Overslag, den 25 Juni 1884. D. MATTEL^, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. JPolititili Overzicht. De telegraaf bracht in de laatste dagen eenige belangrijke tijdingen, waarvan wel in de eerste plaats onze aandacht ver.lient het berieht, dat in het Britsche Parlemeut eene poging om de onderhandelingen met Nederlaud betrefiende de bemanning van de Nisero te belemmeren is mislukt. De afgevaardigde Storey verlangde te weten, wat de regeering van plan was te doen om de nog steeds in gevangeuschap zuchtende bemanning te bevrijden, terwijl de afgevaardigde Brogden vroeg of het geen gevaarlijk incident zijn zou, zich de wet te laten stellen door den Sultan van een der kleine Staatjes in den Archipel. Voor zoover de telegraaf het verloop der discussien heeft overgebracht, heeft lord Fitz- inaurice medegedeeld, wat er gedaan is van de zijde der Nederlaudsche autoriteiten. De Pegasus zeilde 26 Juni voor de tweede maal naar Tenom, om de bevrijding der gevangenen te bewerken. Op de vraag hoe het nu met de zaak gesteld is, zijn mededeelingen onmogelijk, omdat dit het ouderwerp is van dringende, bijna dagelijksche mededeelingen tusschen de Engelsche regeering en den Nederlandsclien gezant. De Radjah vau Tenom weet, dat hij verautwoordelijk is, ook jegens Engeland, voor het leven der bemanning. Bij deze zaak, verklaarde de Minister ten slotte, zijn ernstige, internationale vragen betrokken. De eerste interpellant was met dit antwoord alles behalve tevreden gesteld en stelde een scherpe motie van atkeuring voor mar aanleiding der houding of liever der werkeloosheid van de En gelsche regeering in deze kwestie. Nederland, zoo verklaarde hij, bekominert zich volstrekt liiet om het lot der gevangenen en houdt niet op den Radjah te verbitteren en te beoorlogen. De tweede interpellant betreurde insgelijks zeer het getreuzel, zo .wel der Engelsche als der Neder landsche regeering, en het speet hem vooral dat Engeland Nederland niet reeds laug tot snel en doortastend handelen had gedwongen. Hij vond steun in een zijner medeleden, Darfour, die in de scherpste bewoordingen afkeurde dat een liberaal bewind indertijd de straat van Malakka aan de Nederlanders had overgelaten. Deze uitval werd door de oppositie levendig toegejui ht. Lord Fitzmaurice verdedigde daarop nogmaals de houding lichtstralen veelvuldig herkaatst werden. Zijn oogen volgden nu en dan de grillige kronkelin^en van den rook, die uit zijn moud golfde; hij was gedompeld in de doffe werkeloosheid, die voor de bewoners van de keerkriugsgewesteu geluk schijnt te wezen. Reeds langer dan een uur genoot hij zijn zdrge- looze zaligheid, toen eenige van de slapers wakker werden, hun oogen geeuwpnd uitwreven, opstonden en hun verstijfde ledeinaten uilrekten. z/Kijk!" zei een hunner, //wie is toch de wijs- geer, die naar den hemel staat te kijken, terwijl hij over de bakboordverschansing leunt?" »Zwijg," autwoordde een andere, ,/het is De Vreugd VGwerd er geroepen, terwijl zich op alle bron'en gezichten eerhiedige trekken toonden nDat is een taaie, hij! Hij vreest water noch vuur. Ilij heeft twintig schipbreuken bijgewoond hij heeft houderden stortzeeen in zijn hoi gehad." „En toch is hij nooit oingeslageu „Ja, maar die oude logger is nog sterker dan de groote mast." „Daar weet ik van! Onlangs gaf hij mij een verduiveld rakeu vuistslag op de scheepsluiken, zoodat ik als een pikton wegrolde." //Dan hadt gij hem zeker boos gemaakt. O, hij is goed, maar streng, streng als de duivel. Met hem mag men niet laveeren. Gisteren heeft hij den kok de voile laag nog gegeven en hij der regeering. Men moet bedenken dat het gezag van Nederland in deze zaak onbetwistbaar is en dat dit een ieit is hetwelk de regeering moest erkennen. De Fransche Kamer heeft Ferry's voorstellen inzake grondwctsherziening aangenotnen met eene meerderheid van 3(Ji stemmen. Men ziet nu met belangstelling tegemoet welk besluit de Senaat in de volgende week zal nemen. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Porte zich in het geheel niet met het Servisch-Bul- gaarsche geschil heeft bemoeid en er bniten is gebleven. Het schijnt dat zij thans die houding wil laten varen. Aan beide staten toch is door Turkije een nota gericht. De aandadht van Servie is op het feit gevestigd, dat het geen diplomatieke nota's aan Bulgarije te richten heeft, terwijl nan laatstgenoemde onder het oog is gebraoht, dat dergelijke nota's niet mogen worden anngenoinen. Veel zullen beide staatjes zich aan deze vermauing wel niet gelegen laten liggen. De onderhande lingen over het geschil duren nog steeds voort tusschen den Russischen, den Oostenrijkschen en den Duitschen gezant. Volgens den correspondent te Kairo van de Daily Telegraph moet het aantal volgelingen van den Mahdi belangrijk toegenomen ziju. Te Kairo is de geheele broederschap van Seneessi sterk op Mohamed Achmed's zijde. En wat nog meer zegt, de Elhazar, de groote Mohamedaansche universiteit te Kairo, heeft drie weken geleden in eene geheime vergadering de juistheid erkend der aansprakcn van den Mahdi op godsdienstig gebied en houdt zich nu bezig met het opstellen van een geschrift waarin wordt aangetoond, dat de teekenen van den Mahdi alle overeenstemmen met die voor den waren profeet. Men verueemt uit St. Petersburg, dat de Emir van Afghanistan in den laatsten tijd eene vijandige houding t.egen Rusla id heeft aangenomen en militaire toebereidselen maakt, die tegen dit rijk gericht schijnen te zijn. Intusschen bestaat er volgens den berichtgever geen vrees voor verwikkeli' gen, daar kwestien betr ffende Afghanistan behooren te worden opgelost door gemeenschappelijk overleg tusschen de Engelsche en de Russische regeering. Iudien Abderrahman werkelijk eene poging deed, om aan Rusland moeie.lijkheden in den weg te l.-ggen, zou naar de overtuiging der regeering van den Czaar een berocp op de loyauteit van het Brdsche kabinet voldoende zijn, om hem binnen paal en perken te houden. Met andere woorden: Engeland wordt verautwoordelijk gesteld voor iedere daad van den Emir van Afghanistan, die de Russi sche regeering niet naar den zin is. Daar Rusland nu, na de annexatie van Merw en Sarakhs, tot aan de grenzen van Afghanistan is doorgedrongen, dreef dezen de scheepslantaarn haast in den ketel, orndat De Flaan de dreg op de beste stukkeu geworpen had voor zichzelf en zijn koksjongens. En toch heeft De Vreugd uiets tegen den komman- dant gezegd." //O, hij is een vnder voor de matrozen." Vervolgens fluisterden zij eenigen tij 1 zaclit, terwijl zij dikwijls naar den bootsman keken, die nog altijd slund te peiuzen. Weldra verliet een kajuitsjongen met een schalksch en vroolijk gelaat den groep matrozen. Hij naderde De Vreugd op zijn teenen, nam zijn muts af en zeide zacht: Bootsman bootsman De Vreugd hoorde hem niet, of deed alsof hij niets hoorde. De jmgen draaide zich een paar keeren om, sneed eenige gezichten en herhaalde: //Bootsman, bootsman Weer werd er gezwegen. Eindelijk besloot de jongen, dat hij De Vreugd maar eens bij den buis zou trekken. De bootsman draaide zich fluks om, sloeg een gestrengen blik op den jongen en zeide met forsche stein: //Wat moet ge van mij hebben, kaaiman? Breng dat naar de kombuis, waar hij tevens uw vuil bakhuis kunt wassehen, leelijk, vuil zeevarken En hij gaf den jongen een schop voor het achterwerk, dat tegen dergelijke nanvallen gewa- peud was, want de oude broek, die de jougen droeg, was daar dikwijls geplooid en dik met kan een conflict elk oogenblik voorkomenof juister gezeg.L worden gepro oceerd. Afghanistan kan dus de rol vau kruitmijn vervullen en de lont ligt voor de hand. In een brief uit Bad—Kreuth, wordt o. a., gemeld, dat Z. M. de Koning er gnnstig uitziet. Z. M. mnakt dagelijks een fiksche wandeling en daarna met H. M. en Prinses Wilhelmina een rijtoer. De kuur, die Z. M. aldaar volgt, is een melk- kuur, waartoe de geiten, die in honderdtallen in de bcrgpassen grazen, de mplk verschaffen. Het landschap moet in Kreuth indrukwekkend schoon zijn. Niettegenstaande de toppen der Alpen nog met sneeuw bedekt zijn, is de atmosleer aan den voet der bergen heerlijk. Het dorp bestaat slechts uit een vijftiental huizen, doch het op twee uren afatands gelegen en druk bezochte Tyrol levert voortdurend ook aan Kreuth een aantal bezoekers. Ouder de logeer- gasten aldaar zijn vele Engelschen en ook een schatiijke Chinees, doch geen Nederlanders. De plechtige begrafenis van den Kroonprins is bepaald op Donderdag 17 Juli des morgans te 9 uur. De Koning vertrekt den 15 dezer uit Kreuth naar Frankfort, komt den dag daaraanvol- gende in den Haag en vertrekt twee dagen na de begrafenis uit de residentie naar het Loo. A1 was men te 's Gravenhage hel.aas reeds meermalen in de gelegenheid de treurige plechtig- heid van het ter aarde bestellen van een der leden van het Vorstelijk huis bij te woneu, toch blijft de belangstelling nog zoo groot, dat men in de straten, waar den stoet door zal trekken geen roam of plaatsje meer kan huren. Door de winkeliers worden op zoo'n dag de winkelkasten ontruimd en met stoelen bezet. Tien gulden om voor een raam te mogen kijken noemt men niet veel. Toen het lijk van Z. K. H. ter bezichtiging voor het publiek was gesteld werd f 5 en meer betaald aan personen die een der eerste plaatsen in de file hadden weten te bemachtigen wanneer zij de'e wilden afstaan. Door een Eugelschman zelfs een pond sterling. Door het gemeentebestunr der residentie is bepaald, dat de aanstaande verjaardag van n. M. de Koningin, op 2 Aug a. s., niet zal worden gevierd door openlijk feestbetoon. De gemeentebesturen zijn, op last van den Minister van Biiinenlaudsche zaken, door Gedep. Staten der provincien herinuerd aan de in het vorig stukken bezet, waaruit bleek, dat hij gewoon was aan zulke veelbeduidende liefkozingen. Maar, maar," zei de scheep jongen, terwijl hij een benauwd gezicht zette en tevens van zijn vettige pet stond te pluizen met zijn nog vettiger handeu, //maar, die daar zijn het..." En hij wees naar den matrozengroep, over welken wij joist gesproken hebben. Wat willen zij?" ,/Dat gij bij hen zult komen, bootsman." z/Het gelaat van den bootsman helderde op en hij ging ernstig naar den aangewezen groep. z/Welnu jongens," zeide hij, wat is er?" „Met uw verlof, bootsman, zei de minstverlegene, z/ik zou willen, wij zouden willen, maar neem ons niet kwalijk z/Praat toch door stommerik. Ge staat te draaien als een meeuw te mid len van een stormbui." z/Dat komt oindat ik niet durf en daareuboven zou h t u misschen niet gelegen kom n." #Kijk, zou men niet zeggeu ot donken dat ik oen haai aan den liaak heb gckregenNeen, het zal mij met ongelegen komen. Spreek op." #Ja, gij kent zulke mooie gescliiedenissen. En het is zulk stil weer. Wij hebben geen zier te doen z/O, ik begrijp n al. Gij wilt hebben, dat ik u iets zal vertellen, niet waar?" ,/Ja, bootsman. Ge zijt immers zoo goed voor den matroos." NEIMSCHE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1