Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. AANBESTEDING. No. 1997. Zaterdag 5 Juli 1884. AANBESTEDING. 24e Jaai. Binnenland. aan te besteden aan te besteden ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYEETENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. lHt bind vcrscliii Dinsdas- en VrijdagaTond bij den nitgcver P. VAN l> E S A N D E te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BOSCHKAPELLE, zullen op Zaterdag den 10 Juli 1884, des namiddagste een ure, ten raadhuize onder nadere goedkeuring tracbten Het verbouwen en vergrooten van bet schoolgebouw met de ver- nieuwing van het ameublement en andere aanverwante werkzaamhe- den alsmede het amoveeren van het voormalig gemeentehuis en het daar ter plaatse bouwen eener nieuwe Onderwijzerswoning en Schuurtje met bijlevering van de daartoe benoodigde materialen. De noodige aanwijzing in loco zal plaats hebben op Zaterdag 12 Juli te twaalf ure en liggen bestek met teekeningen ten raadhuize ter inzage, terwijl afdrukken daarvan aldaar verkrijgbaar zijn tegeu betaling van f 1,50. Boschkapelle, den 23 Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. A. C. VAN DEN EECKHOUT, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente OVERSLAG, zullen op Woensdag den 33 Juli 1884, des namiddags ten 2 ure, in het gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring, ;n het openbaar trachten Het vemchten van eenige ver- anderingen aan de gemeenteschool, met geheele vernieuwing der schoolmeubelen. De aanwijs zal plaats hebben op Zaterdag den 12 Juli 1884, des namiddags ten 5 ure. Bestek en teekening liggen van af den 3 Juli 1884, elken werkdag van des voormiddags 9-12 ure, ter inzage ten gemeentehuize te Overslag, terwijl, van af dien dag gedrukte bestekken ver krijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, tegen betaling van f 0,25. Overslag, den 25 Juni 1884. D. MATTEL^, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. IPolitiel* Overzicht, Te Londen is zooals men weet, de conference geopend over de Egvptische financien. Onwille- keurig vormt men zich van zulk eene bijeenkomst een hoog denkbeeld, waaraan de werkelijkheid niet geheel beantwoordt. Men stelt zich voor, dat deze diplomaten, die de fauteuils om de cont'erentietafel bezetten, het lot van Europa in handen hebben. Zij hebben verschillende strijdige belangen te vertegen- woordigen en te verdedigenmen vermoedt dus dat zij, met inachtneming van den strengsten vorm der hoogste etiquette, zullen trachten elkander weder- keerig in scherpzinnigheid te overtreffen. Men schrijft hun de groote eigenschappen toe, die men vooronderstelt in mannen, welke immers bezig zijn den wereldvrede te redden. Men heeft oude her- inneringen omtrent den praal van dergelijke bijeen- komsten in vroegere eeuwen, toen bet lot der staten afhangen kon van de geschillen tusschen de. koetsiers der zeer hooge heereu en excellenties. Maar die tijden zijn lang voorbij en de wereld is in vele opzichten eenvoudiger geworden. De oude schitterende staats- karossen, zwaar, plomp, verguld en niet eens ge- makkelijk, zijn rariteiten geworden, die een weinig eerbiedig publiek voor een kleinigheid gaat be- I kijken. Als thans de gevolmachtigden der groote mogendheden bijeenkomen, treden zij op als gewone menschen en zij rijden naar de conferentiezaal in de eenvoudigste rijtuigen, als zij niet te voet gaan. De diplomaten van vroeger eeuwen zouden als zij het zien konden steen en been klagen over het verval der tijden enderzeden. De nieuwsgierigen, die te Londen de heeren zagen binnengaan in het gebouw van buitenlandsche zaken, Downing Street, hadden, zoo zij nog met vooroordeelen behept mochten zijn geweest, redenen om zich te verbazen over den eenvoud der afgevaardigden ter conferentie. Er was niets bizonders aan. De meeste gevol machtigden zijn vergezeld door een' „dwarskijker;" daar het hier financieele zaken geldt, la ten de excellenties zich begeleiden door eene financieele specialiteit. De Engelsche specialiteit is zelf eene excellencede Minister Childers, die ook lid van de conferentie is, zoodat Engeland twee vertegen- woordigers heeft. De heeren werden in de antichambre door lord Granville aan elkander voor- gesteld en gingen toen naar de conferentiezaal, waar veertien zetels om de groene tafel waren geschaard. De muur van eene conferentiezaal heeft geene ooren, zelfs niet voorde pers en de luister- aars weten niet veel meer, dan dat het bureau werd samengesteld, dat Granville de schriftelijke voorstellen der Engelsche regeering aan het oordeel der heeren onderwierp en dat deze toen uiteen gingen om eerst- weer te komen als gezegde plannen behoorlijk zijn bestudeerd. De ernstige vraag is nu of van het werk der conferentie wel iets terecht zal komen. Gladstone is een uiterst bekwaam financier en niemand kent als hij de zeer moeilijke en nuttige kunst van de cijfers te groepeeren. Maar gesteld, dat de boedelredders in het Egyp- tische bankroet het met hem eens zijn, van de toestemming der Fransche en Engelsche ver- tegenwoordigers is men in het geheel niet zeker De schending van het tractaat van Tsien-Tsing heeft in de pers aanleiding gegeven tot tal van beschouwingen. Officieel is reeds door de Chinee- sche regeering verklaard, dat zij geen schuld heeft aan de schending van het traktaat. Ook te Londen en te Berlijn gelooft men aan de goede trouw van het Hof te Peking en het is vrij zeker, dat ongeregelde troepen zich strooptochten veroorloof- den, tengevolge waarvan zij handgemeen geraakten met de kolonne, die juist op marsch was naar Langson. Volgens eene depeche uit Tche-Fu, te Londen ontvangen en in den Temps vermeld, werd de tijding van de vredebreuk aan De Lesseps geseind, juist toen hij eenige mandarijnen aan zijn disch had. Deze hooggeplaatste Chineesche amb- tenaren moeten zeer verslagen geweest zijn bij het vernemen van die jobstijding en eveneens al dadelijk gedacht hebben aan de talrijke deserteurs en afge- dankte soldaten, die rondzwervende het land onveilig maken. De Belgische kiezers maken zich vaardig om voor de derde maal ter stembus op te gaan en, na de gemeenteraden en de kamer van afgevaar digden vernieuwd te hebben, ook in den senaat een nieuwe clericale meerderheid te kiezen. Dit toch zal, naar men algemen verwacht, het resultaat der stemming van aanstaanden Dinsdag zijn, of- schoon de liberalen ook ditmaal hun best zullen doen om zoo mogelijk te behouden wat er voor hen nog te behouden is. De eerste militaire eerewacht voor het paleis van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje is Woensdagnamiddag te 2 uren opgetrokken. Zij bestaat uit een compagnie van het 3de bataljon grenadiers, voorzien van het vaandel, onder bevel van kapitein G. van Tienhoven, ridder der Mili taire Willemsorde 4de klasse. Te 4 uren is de wacht ingerukt. Omtrent den dag der begrafenis van den Kroonprins is nog niets bepaald. Elk oogenblik kan het programma van den Koning verwacht worden. De meest waarschijnlijke datum blijft 16 of 18 Juli. De begrafenis zal plaats hebben op dezelfde wijze als dit bij den vorigen Kroon prins is geschied. Behalve de Graaf van Vlaan deren wordt ook Prins Albert van Pruisen bij de plechtigheid verwacht. De voorjaarszitting der provinciale Staten van Zeeland, is Dinsdagavond door den nieuw opgetreden Commissaris des Konings Jhr. Mr. W. M. de Brauw met een sierlijke toespraak geopend; met het oog op de groote verdiensten van zijne voorgangers, beval hij zich in de welwillendheid der leden aan. Vervolgens deelde hij de treurige tijding mede van het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje; een adres van rouwbeklag aan Z. M. werd daarop voorge- lezen en vastgesteld. De geloofsbrieven van twee nieuwbenoemde leden, de heeren C. J. Fokker en P. Moes, werden onderzocht en na goedkeuring tot hunne toelating besloten. De ingekomen stukken en voorstellen zijn naar de afdeelingen verzonden. Het voorstel van den heer Van Deinse om het reglement op de calamiteuse polders te wijzigen, werd naar Gedeputeerde Staten verzonden om bericht. De ,/Resolutie der regeering van Dordrecht na den moord aan den Prins van Oranje, ge- pleegd den 10 Juli 1584," geheel op Hollandsch papier gedrukt, is uitgegeven. Dit boekje, zoo geheel actueel dezer dagen, bevat tevens een woord ter historische toelichting van Dr. G. D. J. Schotel. Onder de herinneringsgeschriften voor het eeuw- getijde, dat wij deze inaand herdenken, bekleedt deze uitgaaf eene eigenaardige plaats. Reeds herhaalde malen, en ook Zoudag jl. werden de ingezetenen van Ede gewaarschuwd tegen het opnemen en vervoeren van niet ge- sprongen projectielen, gebruikt bij de schietoefe- ningen met het nieuw stalen veldgeschut van het korps rijdende artillerie op de heide bij Deelen. Maaudag jl. den eersten dag der oefeningen, had nochtans te Hoenderlo reeds een ernstig ongeluk plaats. Een arbeider aldaar nam een niet gespron- gen projectiel mee naar huis en had de onbegrijpelijke roekeloosheid, het, ongeacht de waarschuwingen der omstanders, met een hamer stuk teslaan;het projectiel ontplofte dan ook natuurlijk, waardoor hij vreeselijk aan arm en been werd gewond. Getrans- porteerd naar Ede en daar met de meeste zorg door de heelkund gen Sloos en Baumgarten verbonden, over- leed hij nochtans gedurende het vervoer naar het gasthuis te Arnhem. De onderhandelingen tusschen Graaf Van Bylandt en lord Granville over de Nisero naderen haar einde. De Nederlandsche regeering zou zich bereid hebben verklaard om zekere eischen van den Radja van Tenom in te willigen, onder vocr- waarde dat de bemanning der Nisero in vrijheid wierd gesteld. Indien deze concession de invrij- heidstelling niet tengevolge mochten hebben, zou Nederland met Groot—Britannie samenwerken in alle pogiugen, om dat doel te bereikeu. Het Vad. heeft mededeeling ontvangen van den oorspronkelijken brief, door den Radjah van Tenom gcschreven aan den adsistent-resident te Melaboeh, die door onze regeering is opgevraagd en waaruit blijkt, dat de Radjah niets eischte dan betaling van de peperschuld. (De gewone inleiding.) „Voorts deel ik mijn heer en vriend mede, dat wat de kwestie betreft van de menschen, die u van mij verlangt, ik hen niet aanhoud en ik hen ook zal terugzenden. Verder als u dat wil, laat dan den Nacho la Tempo zijn ringgits (i. e. dollars) voor de peper aan de menschen van Pangali zelf brengen. Laat mijn vriend die ringgits niet aanhouden, en zoodra die ringgits voor de menschen van Pangah zullen zijn gekomen, zal ik u die menschen terug zenden, of naar Teloek Rigas, of zooals u het zal goedvinden, cn geef ik u voorts kennis, dat ik in niets tegen het Gouvernement zal veranderen, zooals ik aan den Gouverneur heb bezworen, toen ik naar Atjeh ben geweest. Geschreven den 22 dag der maand Moeharam 1300." Te oordeelen naar het nieuws, dat eenige Londensche bladen nu brengen, zou men inder- daad beginnen te gaan gelooven, dat zij, in onder- scheiding van andere bladen, een komkommertijd er op na houden. Zij deelen namelijk mee, dat er tusschen Engeland en Frankrijk zeker tot afwisseling van de Egyptische beslommeringen een diplomatieke briefwisseling gevoerd wordt overde Nederlandsche troonopvolgings—quaeste (die niet bestaat). Er zou een schikking zijn voorgesteld, krachtens welke Nederland en Belgie weder vereenigd zouden worden onder de Belgische- heerschappij (leesDynastie), maar met afzouderlijke parlementen en gouvernementen. Aan Duitschlaud zou dan Luxemburg worden afgestaan. Er wordt bijgevoegd, dat lord Granville veel sympathie heeft voor dit plannetje, daar het uit- muntend geschikt is om verwikkelingen in de toekomst te voorkomen, maar dat Frankrijk, op grond van bestaande verdragen, bezwaar heeft in den afstand van Luxemburg aan Duitschlaud, tenzij Frankrijk op zijn beurt Elzas en Lotharingen weer terugkrijge. Hoe smaakt u dien komkommer, o lezer! D. Dinsdagmiddag is tusschen Rotterdam en IJselmonde een jongentje van 8 jaar uit den trein gevallen, en wol uit den sneltrein, die ten 3 uur 55 van het station—beurs vertrok. De vader, die met het kind reisde, was radeloos en wilde zijn kind naspringen, hetgeen hem even- wel door zijne medereizigers belet werd. Te Barendrecht is hij daarop uit den trein gestapt en teruggegaan met den trein van 4,31 naar IJselmonde. Van daar ging hij onmiddellijk met den stationchef de lijn langs, en het kind werd nu weldra in bewu-teloozen toestand teruggevonden, doch uitwendig niet gekneusd, daar het gelukkig onder aan den weg in het gras was terecht ge komen. Het kind had tegen het portier geleund, dat blijkbaar niet goed gesloten was. Woensdaginorgen omstreeks 10 uur is aan de Helling in den Vaartschen Rijn het rijtuig te water geraakt, dat gebruikt wordt tot het be- graven van kinderlijkjes. De oorzaak was, dat het lemoen van den evenaar afraakte. Depaarden zijn op het droge gebleven. De koetsier en de zoon van den stalhouder sprongen er af. De bidder, die er in zat, werd spoedig uit zijn be- narden toestand gered, maar meer dood dan levend van den schrik. Het rijtuig is erg beschadigd, het had den bok en twee voorwielen verloren, toen het er uit was opgetrokken. Dat men bij eene militaire terechtzitting aan de getuigen soms wonderlijke vragen stelt, bewijst het volgende Een der leden van den krijgsraad te's Graven- hage vroeg aan een soldaat, die als getuige gehoord werd in een zaak betreffende het ontvreemden van spek uit de menage t, ;uirom heb je je haar niet laten snijden en kom je hier ongeschoren De advocaat-auditeur militair maakte bezwaar, aldus meldt men ons, die vraag op het gebruikelijk formulier te brengen. TER i\EUZE,\4 Juli 1884. Bij Koninklijk besluit van 27 Juni 11. is aan den heer J. J. Claessen, hoofd der openb. school te Hulst, een pensioen verleend van f 767. Woensdag jl. werd door het bestuur van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1885, van de aarde—kram—rijs— en steen- glooiingwerken, en van het maken van werkeu tot dijksverbetcring enz., aan genoemde waterkeering. Hiervoor waren 9 inschrijvings-biljetten inge komen van de volgende heeren: H. Klaassen, te Zaamslag, voor 38700; J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, 38700; I. van Male Dz., te Breskens, f 38600; H. Hage, te Middelburg, f 37300; Jac. Janssen, te Ter Neuzen, f 36450 P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, f 36030; A. de Jong, te Ter Neuzen, f 35999A. van der Beek, te Zaamslag, f 34928 en A. Vermorken, te Hontenisse, f 34832. De begrooting bedroeg 36900,48. r- j*.vV t, --v .W- 'yv v - - :-:-rts**Jf'. i 's uv'rftWr.V m-«* iV> IEIIZEH1 COURAHIT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1