Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Buitenland. aohter dan Q*dm k elder is garnet seld. Zooals men weet, rust in dien ouden kelder het stoffelijk over schot van Prins Willem I, diens familie en directe nakomelingen. Yoor den nieuwen kelder, die hooker ligt dan de oude begraafplaats, heeft men indertijd de steenen vloer van het koor belangrijk doen rijzen. Van den nieuwen kelder nu is de helft links van de tombe nog eerst gedeeltelijk gevuld, terwijl de helft rechts nog geheel beschikbaar is. Ziedaar in het algemeen den toestand. Op de werf der Kon. Maatschappij De Schelde, te Vlissingen, is de kiel gelegd van het ijzeren schroefstoomsehip Stad Nieupoort, groot ongeveer 500 ton, voor rekeniug van de Handelsvereeoiging te Nieuwpoort (Belgie)de bestemming is het vervoer van steenkolen van Engeland naar de haven van Nieuwpoort. Door bemiddeling van den heer Mr. C. A. Chais van Buren, penningmeester van deafdeeling hAmsterdam der Maatschappij van Weldadigheid," ontving die maatschappij van N. N. een gift van vief duizend vijf houderd gulden. De heer Frederik Hendi k Elias Wolf, in 1854 te Zaamslag geboren, thans leeraar aan het Gymnasium te Arnhem sinds 1880, is den 21 Juni jl. te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de letteren, met acadeinisch proefschrift. TER NEUZEN, 1 Juli 1884. De heer Dr. P. D. Buijze herdenkt heden den dag waarop hij voor zestig jaar zich alhier vestigde als geneesheer. Eenige ingezeteuen geven blijken van deelneming met dit hoogst zeldzaam voorrecht door 't uitsteken der natiouale driekleur. Z. M. heeft o. a. bij de navolgende polders tot gezworen benoemd: van het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse, de heer J. de Waal; van den Melopolder, de heer J. J. Stallaert; van het waterschap Groot- en Klein Baarzande, de heer P. B. Geeraert; van het waterschap Groote Sint-Anna en Nieuwenhoven, de heer J. du Bois en van den Elisabethpolder, de C. B. Thomaes. De voor den gewapenden dienst gehouden collecte braeht op in de gemeente Ter Neuzen f 32,50 u n u Hoek11, Door het bestuur van den polder De Loose werd jl. Zaterdag alhier aanbesteed: het maken der gewone onderhoudswerken en van werken tot dijksverbetering aan de waterkeering van voor- noemden polder over 1884/85, waarvan de raming bedraagt f 4376. Door den heer D. Tholens te Hoek, werd hiervoor 't laagst ingeschreven, name- lijk voor f 3680. Zaanishtg, 30 Juni. Door den gemeenteraad alhier is in zijne jongste vergadering herbenoeind tot voorzitter van het algemeen burgerlijk armbe- stuur de heer Cornelis de Bokx, en tot lid dier instelliug de heer Hendrik Hoebe, welke beide heeren zich die keuze hebben laten welgevallen. Ilontenisse, 30 Juni. In de Vrijdag jl. alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn in de plaats van wijlen den heer J. van Brabnnd benoemd tot secretaris de heer P. J. van Braband, en tot outvanger de heer A. A. van Braband, beiden zoons van den overledene en ambtenaren ter gemeente-secretarie alhier. Philippine. vVeldra zai men kunnen zeggen, dat onze provincie een polder rijker is geworden. Het bedijkingswerk van schorgrotiden in den Braak- man en het Sassche Gat zal weldra geeindigd zijn. Reeds is men aangevangen met het maken van wegen en slooten, het graven van een spuiboezem en het bouwen van een steenen spuiduiker en uitwa- teringssluis. De lengte van den nieuw aangelegden zeedijk is 2350 M. De aanbesteding voor dit werk had plaats den 26 Oct. 11. groote koffers, haar drie hoedendoozen, haar twee- nachtzakken en met al haar dokuraenten in haar portefeuille. De hoop op een audieutie bij den Minister en bij den Koning was vervlogen, en voor- al, haar redekundig kunstwerk had zij geen enkel van de verlangde ooren gevonden. De niet ge houden redevoeringen kwainen haar nog aanhoudend in de gedachten, alsof die kunstwerken boos waren, dat zij ze niet had uitgesproken. Bij haar thuiskomst viel er dadelijk een heftig tooneel voor tusschen haar en Hulda. De dochter beweerde namelijk, dat zij, indien zij zelf, zooals haar plan ook was geweest, op reis was gegaan, met heel andere resultaten thuisgekomen zoude zijn, waarop de moeder antwoordde terwijl zij deed, alsof zij zich een traan uit het oog wischte, dat, ondank Js werelds loon was, dat zij van haar eenig kind meer verdriet en ergenis had dan andere inoeders van een half dozijn kinderen, en dat het stellig haar schuld niet was, nu zij de schoon- moeder, was geworden van een mensch, dat wel alle mogelijke namen, maar geen eerlijken naam voerde, dat hij zelfs den naam van zijn echtgenoote niet onaangetast had willen laten. Zulke tooneelen werden dikwijls genoeg herhaald. De moeder beweerde daarbij, dat zij een veelvuldig offer was. Een offer van haar man, een offer van haar ondankbare dochter en een offer van een avonturier, met tallooze namen, van een avonturier, die overal was waar men hem niet zocht en die niet te vinden was, waar men hem zocht. 's Gravenhage, 1 Juli. Tweede Kamer. De behandeling van het ontwerp tot intrekking van tijdelijke vrijstelling van grondbelastiug voor ge- bouwen is tot morgen geschorst in verband met een van regeeringswege aangebrachfe wijziging ter te gemoetkoming aan bezwareu tegen opheffing van vrijdom voor ontginningen en droogmakerijen. Voor den aankoop van telegraaflijuen der Rot- terdamsche telegraafmaatschappij is 25000 gulden toegestaan, terwijl het voorstel Van Eck tot af- schaffing van het antwoord op de troonrede na bestrijding door den heer Schaepman en den Minister Heemskerk werd verworpen, De Kamer sprak nog de wenschelijkheid uit van overeenstemming tusschen het briefport van Nederland en Indie met dat van omliggende landen, dat lager is. Llet is algemeen bekend, dat tabakswater en tabaksrook ze.r werkzame middelen zijn tegen bladluizen en andere schadelijke planteninsecten, die het liefhebbers van bloemen soms vrij lastig maken. De ervaring heeft echter geleerd, dat de meeste teere planten de aanwending dezer middelen moeilijk verdragen kunnen. Bereidt men evenwel een aftreksel van tabak, door er heet water op te gieten, en laat men dit aftreksel in de broeikast of onder de planten boven een komfoor met vuur verdampen, dan worden niet alleen alle insecten gedood, maar zelfs de teerste planten blijven frisch en gezond. De musch, in onze steden bekend als de straatjongen onder de vogels, wordt wellicht het geringst geacht en sehijnbaar met grond. Een Fransch natuurkundige heeft berekend, dat een musch een half mud koren per jaar opeet; daar er nu 10 millioen musschen in Frankrijlc zijn, leveren die vogels een schade op van omstreeks 10 millioen francs 'sjaars. Maar hij heeft tevens berekend, dat dezelfde vroolijke huppelaar, ter vergoeding als T ware, 3360 graanetende en vele andere insecten 's weeks versehalkt. Het is dus twijfelachtig of de musch minder nut dan schade teweeg brengt. Eeue bizonderheid schijnt in zijn voordeel te pleiten. In een streek, waar de land- bouwers sterk klaagden over de door musschen aangerichte schade, zette men een prijs op hare .verdelging. Maar nu werd de schade, door de insecten veroorzaakt, nog veel grooter en van dien aard, dat men weldra eerie beloo' ing stelde op het iuvoeren van diezelfde muschjes, welke men als vijanden had beschouwd, docli die goed- koope bondgenooten bleken te zijn. Over de Luxemburgsche erfopvolging schrijft de Luxemburger Zeitung aldus//Ingevnl onze tegen- woordige Koning-Groothertog, dien God nog lang in hot leven moge sparen, zonder rechtstreeksche mannelijke erven kwam te overlijden, dan zou ingevolge de verdragen, de kroon van het Groot- Hertogdom overgaan op den onttroonden Hertog van Nassau. Het erfrecht van dezen agnaat is in het Londensche tractaat van 1867 door de groote mogendheden erkend. Het Luxemburgsche land heeft nu reeds eeue lange reeks van jaren onder de vrijzinnige en rechlvaardige regeering der vorsten uit het huis van Oranje gelukkig geleefd. Voor da Nederlanders is uit deze per- soonlijke unie ook zelfs niet het geriugste nadeel voortgesproten, ofschoon de Nederjandsche staats- lieden steeds er op bedacht waren om den band dier unie los te scheuren. Wat Luxemburg be- treft, het heeft geen aanleiding om de ontbindiug der tot nu toe bestaande betrekking te wenschen. Wanneer er dus middelen konden worden gevon den om de personeele unie met Nederland ook voor de toekomsc te handhaven, dan zouden wij zulk eene oplossing met blijdschap begroeten. Intusschen vloden de jaren pijlsnel heen. Reeds menige leute had moeder aarde een frisch gebloemd kleed aangetrokken, reeds menige winter had het vale loof van de boomtoppen geplukt, sinds vrouw Britsel haar reis ondernam. Maar men weet nog niet, waar en onder welken naam Groenspecht zijn wezen drijft; men weet zelfs niet, of hij nog wel onder de levenden behoort. Wel moet hij, volgens gerucht, in Amerika leven, en daar met een verzaineling monsters, meermiuneu en zee- slangen rondreizen, doch dat is maar een los gerucht, aan hetwelk men geen geloof kan schen- den. Dat moge nu waar zijn of niet, maar Hulda heeft reeds lang alle hoop op scheiding of op den weduwlijken staat opgegeven. Ook heeft zij reeds lang de viool aan den wand gehangen. Zij is op een meisjeskostschool in haar vaderstad aangesteld als onderwijzeres in de declamatie. Men zegt, dat zij ook een boek schrijft over het huwelijk. Haar moeder beschouwd zichzelf nog altijd als een offer, wat zij bij elke gelegenheid, gepast of niet, aan iedereen tracht wijs te maken. De oude Britsel, van wien sinds bet begin van dit verhaal geen sprake meer was, heeft zijn huwelijkslijden zoo- lang in den drank zoeken te smoren, tot een zachte genius hem op zekeren avoud uit zijn lijden opriep naar een betere wereld. Zijn klarinet ligt in de rommelkamer van zijn nagelaten vrouw, en wordt door spinnen bewaard, welke men ongestoord in het instrument laat leven en weven. E I N D E. Tot z»lk eon oplossing kmnnen eohter onzos inziens dagbladartikelen niets bijdragen, en wij zullen ons in de kwestie dan ook niet inlateu met een polemiek, die wij ontijdig en zelfs ge- vaarlijk achten. De factoren, die in deze zaak zullen hebben te beslissen, kunnen niet in het minste onzeker zijn omtrent de stemming der openbare meening." Zaterdag zijn in Algiers antisemistische onge- regeldheden voorgevallen. Bloedige gevechten waren er het gevolg van. Verscheidene personen werden verwond. De door Israelieten bewooude wijk werd geplunderd. Militaire macht moest tusschen beide komeu. De volgenden dag verliep rustig. Krachtige maatreg len zijn genomen om herhaliug der wanordelijken tegen te gaan. Te Marseille heeft de cholera ook reeds eenige slachtoffers gemaakt, ondanks de voorzorgsmant- regelen, die daar waren genomen. Volgens een bericht van den maire stierven er reeds vijf lijders en thans bericht men dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag nog vijf sterfgevallen werden aangegeven. De burgerij begint achter- dochtig te worden en houdt het er voor, dat men het publiek om den tuin tracht te leiden. Men spreekt zelfs reeds van 33 sterfgevallen, waaronder 11 kinderen. Daarom las de maire van Toulon in een vergadering der gezondheidscomraissie eene missive voor, door hem aan de Regeering gezonden, waarin den Minister de vraag werd gesteld, of hij, nadat de ziekte ook te Marseille was uitgebroken nog vol bleef houden dat men slechts met enkele sporadische gevallen van cholera nostras te doen heeft. De stad wordt als het ware belegerd door de muskieten, die men door het aanleggen van groote vuren tracht te verdrijven. De hitte, toch reeds bijna ondragelijk, wordt daardoor nog erger. Te Toulon wordt de toestand niet erger. Volgens de officieele opgave worden daar in de hospitalen nog 81 lijders verpleegd, waarvan 77 aan de betere hand of slechts in lichter graad ziek zijn. Uit de statistiek van de cholera-epideinie, die in 1865 te Toulon heerschte, blijkt dat de ziekte toen den 26 Augustus uitbrak en tot 29 October duurde. In 65 dagen overleden toen 954 lijders, dus ge- middeld 14 sterfgevallen per dag. Het grootste aantal slachtoffers op een dag was 60, het minste 4. De eerste schrik, ontstaan door de ver- schijning der cholera in Frankrijk, begint te bedaren en de gemoederen komen eenigszms tot rust, nu de vreeselijke ziekte te Toulon geen verdere vorderingen maakt, ondanks de zeer on- gunstige omstandigheden waarin die stad uit een sanitair oogpunt verkeert. Men dankt dit hoofd- zakelijk aan de krachtige door de regeering ge- genomen maatregelen, daar men overal met kracht is begonnen schoon te maken en op te ruiinen en geen carbolzuur spaart. Meende men eerst alleen met cholera nostras te doen te hebben, thans verzekeren de berichten dat inderdaad een tiental gevallen van echte Aziatische cholera zijn voorgekomen. Wordt dit bevestigd, dan blijft de epidemie nog te vreezen en zijn de meest uit- gebreide voorzorgen en ontsmettings-maatregelen noodzakelijk. Iu 1863 moet zich een dergelijke periode hebben voorgedaan; men v.eest dat het incubatietijdperk der ziekte thans werkt en tegen 10 Juli eerst kan gezegd worden of zij zal ver- dwijnen, dan wel met hevigheid uitbarsten. Een vriend der redactie van le Temps, van Toulon teruggekeerd, decide mede, dat Donderdag den 19den op de kust van Provence een hevige mistral woedde, die bijna den geheelen abrikozen- oogst ter aarde wierp voor deze vrucht voldoende rijp was. Den volgenden dag werden de afge- waaide onrijpe abrikozen bij karren vol verkocht en zelfs voor niets weggegeven, waarna talrijke diarrheeen voorkwainen, waarvan eenigen in cholera ontaard zijn. Dit had Zaterdags plaats, toen o. a., een gvmnasiast overfeed, die aan zijn kameraden vertelde,dat hij een groote hoeveelheid abrikozen gege- ten had. Een zeeofficier overfeed aan dezelfde oorzaak. II. K. H. Prinses Frederik Karel bracht een bezoek aan de Tentoonstelling van kunstwerken aan den Boschkaut te Js Hage. In de afgeloopen week zijn te Tholeu weder 5 gevallen van besmettelijke keelziekte (diphtheritus) geconsta- teerd en 2 personen overleden. Een 17jarige jongeling, Woensdag jl. bij het instr -bat. te Kam- pen geplaatst, heeft de buitengewone lengte van 1.834 Ned. el. Een kleermaker te Groningen, die een 20e lot in de staatsloterij had, vernam Woensdag, dat op zijn nummer de prijs van 100,000 was gevallen. Te Donkerbroek is volgens verklaring van den geneesheer een kind van vijf jaar plotseling overleden aan cholera nostras, ontstaan ten gevolge van 't overmatig gebruik van kruisbessen. Een Utrechtsche jongen van 14 jaar, M. J. Smitheeft te Amsterdam voor de derde maal een kind uit het water gered; geheel gekleed sprang hij den drenkeling na. In het gehucht De Wetering, Steenwijkerwold, brandden Zaternamiddag negen boerenwoningen en eene turfschuur tot den grond toe af. Een ouderpaar te 's Hertogenbosch wachtte te vergeefs hun kind uit de bewaarschool te huis. Na eenige uren, in angst overal zoekende, kwainen zij p. m. te 9£ uur op het denkbeeld, bij de schooljuffrouw te informeeren, met den gelukkigen uitslag, dat ze hun kind aldaar vondeu. De juf- frouw had het kind met een berispiug in een hok opgesloten en vergeten het er uit te halen. Zeker koopman heeft aan dan bmigemeeater van de Friesche gemeente O.j schriftelijk medege- deeld, dat hij niet van plan is den hoofdelijken omslag over 1884 te betalen; bovendien zegt hij woordelijk in zijn brief, dat hij zijn ,/domme ziel" (domicilie) hoopt te verplaatsen naar een andere gemeente. De kerkelijke gemeente was 11. Zondag in het Friesche dorp S. vergaderd en de predikant had het preekgestoelte beklommen, toen hij tot zijn schrik bemerkte, dat hij zijn leerrede vergeten had. Hij wenkt daarop een zijner ouderlingen en verzocht hem het bewuste stuk van de pastorie te halen. De ouderling komt terug met het be richt, dat hij de preek niet kan vinden. Eene nadere aanwijzing volgt en nu komt de ouderling terug met een preek, maar het was een verkeerde. Daarop besloot de domine de hulp van zijn we- derhelft, die ook ter kerke aanwezig was, in te roepen. Ook zij gaat naar huis, maar komt met onverrichter zake terug. Eindelijk verlaat de pre dikant zelf het kerkgebouw en keert met het ge- wenschte stuk terug; de godsdienstoefening liep verder zonder stoornis af. In zekere gemeente, zegt het Rott. Nbld. maakte een boer voor eenigen tijd jacht op zijne dochter en een jongen uit den omtrek, met wien zij er van door was gegaan, dewijl hij de vader haar niet had willen laten trouwen, om- dat hij haar noodig had in de kaasmakerij. De man had het voortvluchtige paar weldra gevonden en viel den jongen aan, doch deze verdedigde zich zoo goed, dat hij den vader van zijn liefste op den grond wierp en terdeeg afranselde. De boer verklaarde, dat hij er genoeg van had, dat hij ge- voeld had, dat de jongen handen aan het lijf had om te werken en dat hij hem gaarne zijn schoon- zoon zou noemen. De vrede werd gesloten en het drietal keerde naar de boerderij terug, waar ver- leden week de bruiloft is gevierd. Onder het eteu heeft de boer aan de gasten de blauwe plek laten zien welke hem de meer vertrouwelijke ken- nismakiug met zijn schoonzoon herinnert. GEMEE.\TERA4I> VAN TER NEUZEN. Zitting van Donderdag 26 Juni 1884. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig waren de heeren, Mr. J. P. Droukers, Jacs. de Feijter, J. C. Harte, Joz. de Feijter, A. C. N. Grenu, J. A. Tazelaar en M. Schuijlenburg. Nadat de notulen der vorige vergadering na lezing goedgekeurd zijn, gaat de openbare° in geheime zitting over. Deze geeindigd zijnde, deelt de voorzitter mede d it een schrijven is ingekomen van den Commissaris des Kouings meldende, dat Z. K. H. de Prins van Oranje den 21 Juni te "s Gravenhnge is overleden. Deze mededeeling wordt door de leden met deelneming in het groote verlies dat het Vaderland en Z. M. de Koning leden, vernomen. De voorzitter verzoekt hiervan aanteekening in de notulen. Hierna worden de volgende puuten in behandeling genomeu: a. Benoeming van twee onderwijzers aan school A. Daar niemand zich aangeboden heeft met de hoofdakte, waren er sollicitanten enkel in T bezit van de onderwijzers-akte opgeroepen. De voor zitter deelt mede dat in overfeg met het hoofd van genoemde school en den arrondissement— schoolopzieuer 2 voordrachten zijn opgemaakt en wellsie yoordrachtI. de Groot, K. de V isser en J. W. Ilape. 2de voordracht: K. de Visser, I. de Groot en J. W. Ilape. Na stem ming bleek dat van de eerste voordracht de heer I. de Groot 2 en de heer J. W. Hape 5 stemmen verkreegterwijl van de tweede voordracht de heer K. de Visser 3 en de heer I. de Groot 4 stemmen op zich vereenigde. Alzoo gekozen de heeren J. W. Ilape te Middelburg en I. de Groot te Oud—Beijerland. b. Regeling van den geneeskundigen dienst. Het dagelijksch bestuur stelt voor, nu door het eervol outslag verleend aan den heer Dr. P. D. Buijze als gemeente—geneesheer, eene vacature is ontstaan, deze niet meer aan te vullen, maar den dienst te doen uitvoeren door de beide genees- heeren alhier de heeren J. van- Pienbroek en Dr. II. B. van Nes. Het salaris hieraan verbonden wenscht het dagel. bestuur bepaald te zien voor den heer Van Pienbroek op f 500, met levering der medicijnen, en voor den heer Dr. Van Nes op f 400. Over de leverancie der medicijnen, wordt breedvoerig gediscussieerdtoch werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen, nadat er op aangedrongen was dat B. en W. deze zaak nog eens zouden overwegen. De instructie werd vervolgens voorgelezen en eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd. c. Reclames tegen den hoofdelijken omslag. De voorzitter geeft lezing van de namen der personen, die in geheime zitting zijn verminderd of ontheven en van die, wier verzoek van de hand is ge wezen. De voorzitter deelt mede, dat de heer C. van der Bent hem persoonlijk inlichtingen heeftgevraagd, ten einde aan den raad het verzoek te richten den grond aan 't kanaal tegen betaling als legplaats voor steenkolen te mogen gebruiken. De heer Mr. Dronkers merkt op, dat die grond feitelijk nog niet in 't bezit der gemeente is en dus met deze zaak moet gewacht worden tot de onderhan- deliug is afgeloopen; dan eerst is het volgens ZEd. tijd te bespreken, wat met dien grond te doen. De heer Schuijlenburg verlangt nog te weten, hoever het staat met do plannen der bestrating in de gemeente. f-ACS.X.-V - - - - - —i - --irwiM ump- - -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2