Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDIKG. No. 1995. Zaterdag 28 Juni 1884. 24e Jaargang aan te besteden feuilletonT 6) Een Virtuose. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland /1,10. Yoor Belgie f 1/10. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BOSCHKAPELLE, zullen op Zaterdag den 1!) Juli 1884, des namiddags te een ure, ten raadhuize onder nadere goedkeuring trachten Het verbouwen en vergrooten van bet schoolgebouw met de ver- nieuwing van het ameublement en andere aanverwante werkzaamhe- den alsmede het amoveeren van het voormalig gemeentehuis en het daar ter plaatse bouwen eener nieuwe Onderwijzerswoning en Schuurtje met bijlevering van de daartoe benoodigde materialen. De noodige aanwij zing in loco zal plaats hebben op Zaterdag 12 Juli te twaalf ure en liggen bestek met teekeniugen ten raadhuize ter inzage, terwijl afdrukken daarvan aldaar verkrijgbaar zijn tegeu betaling van f 1,50. Boschkapelle, den 23 Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. A. C. YAN DEN EECKHOUT, Secretaris. lAolitielt Overzicht. In de Fransche en Engelsche parlementen zijn Maandag dan eindelijk de zoolang verbeide mede- deelingen omtrent de over Egypt e gevoerde onderhandelingen gedaan en een gedeelte der daarop betrekking hebbende stukken overgelegd. Zoowel uit hetgeen Gladstone in het Lager- en Lord Granville in het Hoogerhuis verklaarde, als uit hetgeen Ferry in de Fransche Kamer mede- deelde, blijkt dat Engeland Egypte nog tot 1 Januari 1888 bezet zal houden en het daarna ontruimen, tenzij de mogendheden dan bedenkingen tegen die ontruiming mochten hebben. Frankrijk heeft zich verbonden Egypte niet te bezetten, tenzij op uitdrukkelijk verlangen van Engeland. De dubbele (Fransche-Engelsche) controle over de Egyptische financien zal defiuitief worden op- geheven, daar deze noodzakelijk met iumenging in Egvpte's binnenlandsche politiek moet gepaard gaan en dit niet wenschelijk is. Er zal echter een internationale commissie voor de staatsschuld benoemd worden, die belast is met de controle De twee vriendinnen zaten op gloeiende kolen. Het zegel van de geheimhouding brandde op haar lippen. Zij zochten Julia zoo goed mogelijk te troosten, terwijl zij al haar toorn over den trouwe- loozen echtgeuoot uitstortten, waarna zij wegijlden. Toen zij op straat kwamen, ijlde de eene oost- waarts, de andere westwaarts en beiden verhaal- den toen weer de gebeurtenis aan haar vriendinnen onder het zegel van de stipste geheimhouding en met velerlei opsierselen. De vriendinnen in het oosten en in het westen, aan welke de zaak onder het zegel van de stipste geheimhouding was me- degedeeld, brachten haar van heur kant, en ook weer onder het zegel van de stiptste geheimhouding, deels naar het noorden en deels naar het zuiden en vdor de zon nog onderging was het geheim zoo bekend, alsof Groenspecht het zelf had uitgebazuind. Maar waarheen was Groenspecht gegaan? Dat wist zijn vrouw niet. Zij strooide uit, dat hij op zijn vlucht alle voorwerpen van waarde, welke zij door haar kunst had verworvenmedegenomen had, zoodat hij haar hulpeloos had achtergelaten. Zij gedroeg zich als een offer van de gruwelijkste wreedheid, van de allerzwartste ondankbaarheid. En toen zij haar huisraad liet verkoopen, verdrongen zich de koopers, die alles met hooge prijzen be- Dit bind vePNchijut UiiiMdns- en Vrijd.*i£.ivoMd bij den uitscver P. VAN It E S A N D E te Ter Neuzen. van het budget, voor zoover dit met de rentebe- taling in verband staat. De president dezer commissie zal een Engelschman moeteu zijn. Limiddels maakt de opstand in Egypte zelf ver- dereu voortgang en heeft de Mahdi aan den gou- verneur van Dongola een tweede missive gericht om hem aan te sporen zich openlijk tegen de Egyptische Regeering te verklaren. #Neem mijn voorstel aan," zoo schrijft hij, „en ik maak u gouverneur van uw provincie met volmacht om over de inkomsten te beschikken. Sla het af, en ik zend een mijner stadhouders, die noch u, noch de uwen ontzien zal." Men zegt, dat de gouver neur met de familiebetrekkingen van den Mahdi, die bij Dongola groote bezittingen hebben, op een gemeenzamen voet omgaat. In officieele telegrammen uit Kairo wordt voorts melding gemaakt van een gerucht, dat de opstandelingen uaar Korosko, een aan den Nijl gelegen stad van Nubie, op marsch zijn. Uit Rusland komt de tijding, dat zich de erger- lijke tooneelen van Jodenvervolging te Nishny-Now- gorod hebben herhaald. Tegen half negen des avonds verspreidde zich in de voorstad Nunawiuo het ge rucht, dat de Joden een kind van Christenouders hadden geroofd en in de synagoge gebracht. Het gepeupel schoolde dientengevolge vdor de synagoge samen. De politie kon er in den aanvang niet in slagen den oploop uiteen te drijven en verzocht versterking van den gouverneur, die onmiddellijk last gaf, dat de troepen, welke zich in het kamp op eenigen afstand van de plaats bevonden, hulp zouden bieden. Intusschen hadden eenige Joden, welke zich op de straat bevonden, reeds overlast van het volk gehad en waren ernstig mishandeld. Ook drong het gepeupel de synagoge binnen en mishandelde de daar aanwezigen. Tot een bende van circa 2000 personen aangegroeid, ging de troep op plundering uit en vernielde een huis, waarin een Joodsche familie woonde, terwijl andere ge- plunderd werden. De Joodsche gezinnen trachtten zich door de vlucht te redden. Aan de vereenigde inspauuing van de politie en twee compagnien in- fanterie, mitsgaders een sotnie kozakken gelukte het eindelijk tegen 10 uur de orde te herstellen. Er wordt te Parijs een nieuw manifest van Prins Napoleon verwacht, waarin hij zal verkon- digeu, dat het Ministerie zich de algemeene ver- achting op den hals heeft gehaald en zal wijzen op de rechtendie hij krachtens verscheiden plebiscieten bezit, zoodat hij den tijd gekomen acht om openlijk als pretendent op te treden. Hij zelts zal echter geen regeeringsvorm vaststel- len, doch dit aan het volk zelf overlaten. Hij is bereid om al de gevolgen van dien stap te dragen. Prins Napoleon is zeer goed tot zoo iets in staat; toch klinkt het vreemd dat zulke taalden, omdat men haar de afreis gemakkelijk wilde maken. Intusschen was in menig huis van de stad een hevige storm losgebroken. Alles, wat namelijk Julia heette en nog niet stokoud was en versleten, werd verdacht in Groenspecht een Romeo aangebe- den te hebben. Daarom kreeg Hulda op haar reis de vervloekingen mede van eenige dozijnen Julia's. Op een zomeravond met helderen maneschijn kwam mevrouw Hulda Groenspecht-Britselius in haar vaderstad. Zoodra zij uit haar rijtuig steeg, viel zij in vrouw Britsels armen. De dochter klaagde over de zwarte ondankbaarheid van haar echtgenoot, de moeder klaagde over de zwarte on dankbaarheid van haar dochter en van haar schoon- zoon tevens, terwijl zij mede eenige malen achter elkander verzekerde, dat zij dikwijls, maar, helaas te vergeefs had gewaarschuwd. //Ik dacht wel, dat het zoo moest komenriep zij met een diepen zucht en met een nog dieper zucht voegde zij er bij,/In onze familie hebben de vrouwen geen geluk in het huwelijk. Mijn moeder was het offer van mijn vader, uw moeder is het offer van uw vader en gij zijt zelf het offer van den man, voor wien gij alles, alles, zelfs uw moeder hebt opgeofferd." Vrouw Britsel bleef zoo nog lang zonder zuchten doorspreken, terwijl de dochter sprakeloos zuchtte. Het is mogelijkdat vrouw Britsel aan de waarheid van haar eigen woorden geloofde, maar bizonderheden nu reeds vooraf uit Parijs gemeld worden. Portugal heeft, naar uit Madrid aan de Times geseind wordt, in Guinea met moeielijkheden te worstelen, waarvan de vermelding tijdens de hangende Congo-kwestie het al zeer slecht te pas komt. De negers op de kust aldaar zijn sedert maanden in opstand en de Portugeesche autoriteiten hebben de orde nog niet kunnen herstellen. Brieven uit de provincie Bissao deelen mede, dat de opstandelingen nu de eenige kanon- neerboot, die Portugal aan die kust kon bekostigen de Barrebo, hebben genomen, en de bemanning in booten ontsnapt is. Te Londen heerscht thans weder groote ont- steltenis op een uit Parijs ontvangen bericht, dat men nieuwe dynamiet-aanslagen tegen de Engelsche hoofdstad beraamt en haar uit luchtballons met bedoelde ontploffiugsstoffen zal bestoken. Een aantal ,/Onverwinlijken" moet zich reeds aangeboden hebben om op deze wijze dood en verderf in Londen aan te richten. Het denkbeeld om vijanden met gewapende luchtballons te bevechten, is trouwens van het Engelsche departement van oorlog zelf uitgegaan. In de zitting der Tweede Kamer is ingeko- men de volgende Koninklijke boodschap, mededee- lende het overlijden van den Prins van Oranje. z/Mijne Heeren //Het heeft den Almachtige behaagd Z. K. H. Willem Alexander Karel Hendrik Frederik Prins van Oranje, Onzen beminden zoon, den 21 dezer tot zich te nemen. Dit verlies, dat opnieuw diepen rouw over Ons en Ons Huis brengt, vervult Ons met groote droefheid. Wij houden Ons overtuigd van uwe deelneming in Onze smart, waarin voor- zeker ook geheel het Nederlandsche volk van harte deelt en bevelen u in Godes heil'ge bescherming Carlsbad, den 24 Juni 1884. WILLEM. Op voorstel van den Voorzitter werd de zitting een uur geschorst, en begaven de leden zich naar de afdeelingen om een commissie te benoemen voor een adres van rouwbeklag, die terstond ver- gaderde om het adres op te stellen. 1 en 2 uur W oensdagmiddag ging de voordeur van het I aleis van wijlen den Kroonprins opeu voor het publiek, dat nu in de rouwkamer het gelaat van den afgestorvene kon aanschouwen. De stroom van belangstellenden was groot en nam steeds toe, zoodat een lange rij zich vormde langs den Kneuterdijk tot diep in de Parkstraat. Bij het is zeker dat zij loog. In haar familie hadden, al beweerde zij het o%k, niet de vrouwen, maar de mannen een onverdragelijk huwelijksjuk te torschen. Iedereen, die de geslachtslijst van de sluwe vrouw maar eenigszins kende, wist dat zeer goed. En toch stelde zich vrouw Britsel altijd aan als een offerlam, en omdat niemand haar dat uit net hoofd kwam praten, zoo deed zij haar best om het alien in hun hoofd te praten. Onmiddellijk na haar terugkeer van de reis, op welke zij haar dochter had vergezeld, had zij haar vaderstad zuchtend doorloopen als het offer van de zwartste ondankbaarheid, tot zij eindelijk door den invloed van een vrome partij een tamelijk goede plaats kreeg aan een inrichting voor wel- ac lgheid. Door allerlei kleine knepen en dienstjes wist zij haar inkomsten te vermeerderen, wat haar echter niet belette, dat zij nog aanhoudend zuchtte en klaagde. Reeds des morgens na de aankomst van haar dochter zette zij zich in beweging, en zij bestormde toen ieder oor met de lijdensgeschiedenis van mevrouw Groenspecht-Britselius. Zij verdichtte in die geschiedenis honderden gruwzame mishaude- lingen, die haar dochter had moeten lijden aan de zijde van den snooden echtgenoot, voor deze haar had verlaten. De haat van vrouw Britsel tegen haar schoonzoon wat zoo hevig, dat zij hem. in aar verhaal voorstelde als een monster, zooals er nog nooit een door de zon was beschenen. groepjes van 12 tot 15 werd de steeds aangroei- ende menigte binnengelaten. Te 1 uur had reeds H. K. II. Prinses Hendrik, vergezeld van twee hofdames, een bezoek aan de rouwzaal gebracht en de lijkkist met een uit witte rozen gevlochten kruis getooid. Aan het lijkkleed waren ook gehecht prachtige rozenkransen van de groothertogin Sophie van Saksen Weimar, van de academievrienden van den overledene, die deel uit- maakte van de tijdens 's Prinseus studiejaren ge- vormde Batung Club Serva Fidem te Leiden. Iedereen was in de gelegenheid de rouw estrade te bestijgen en het lijk te aanschouwen, waarvan het hoofd op een kussen rust. Alles ging onder plechtige stilte voorbij en ieder verliet diep getroffen het paleis. De toevloed van belangstellenden om de rouwkamer in het paleis van den overleden Kroon prins te bezichtigen, was gisteren nog veel grooter dan eergisteren. Reeds te 12 ure, hoewel eerst te 2 uren toegang te bekomen was, stond een file van menschen voor het paleis. Het getal toegelatenen bedroeg 2110, dus nog ruim 600 meer dan eer gisteren daar het toen 1457 personen bedroeg. Z. M. de Koning blijft voornemens, aan- staanden Zaterdag Karlsbad te verlaten, om zich yan daar naar de badplaats Kreuth, bij Tegernsee, in Zuid-Beieren, te begeven, ten einde daar eenige dagen rust te nemen, alvorens naar Nederland terug te keeren. tdijft bepaald, dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina mede in laatstge- noemde badplaats zullen verblijven om met Z. M. huiswaarts te keeren. Omtrent het juiste tijdstip van dien terugkeer is nog niets bepaald. Het zal in geen geval vroeger mogen zijn dan wanneer de doctoren daarin 1?or, Konings gezondheid geen bezwaar zien. De beslissing blijft alzoo aan de uitspraak hunner wetenschap overgelaten. Wat de begrafenis van het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje betreft, meldt men, dat het in elk geval niet wel mogelijk wordt geacht, met al de voorbereidende regelingen zoo vroeg gereed te zijn, dat de plechtigheid vdor den 10 Juli zou kunnen plaats hebben. De Minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zij, die zich wenschen te onder- werpen aan de in Augustus e. k. te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche, Hoog- duitsche en Engelsche talen, volgens art 65 der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad no. 127) ge- wijzigd bij de. wet van 3 Jan. 1884 (Staatsblad no. 2), zich voor 30 Juni e. k. bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. Maar waar was Groenspecht-Britselius? De moeder en de dochter konden, hoewel zij aanhoudend bleven vorschen, maar geen spoor van hem ontdekken. Maar nadat er vijf lentes gebloeid hadden, vernamen zij toevallig, dat hij na een lange reis in het buitenland in een hofstad als secretaris was aangesteld onder den naam van Specht. N u werd er druk geraadpleegd tusschen vrouw Britsel en Hulda aangaaude maatregelen, die men tegen den trouwelooze zoude nemen. Hulda wilde onmiddellijkj naar den ontvloden echtgenoot atrcizen. Haar moeder bracht daar echter duizenden redenen tegen in, onder welke zij vooral deed uit- komen, dat een moeder, die optreedt voor de ver- dediging van de rechten van haar eenig kind, dat door een ellendeling verraden werd en ver- stooten, veel beter effect maakt en veel meer warm medelijden opwekt dan het ongelukkige kind zelf. Hulda gaf eindelijk toe en vrouw Britsel pakte drie groote koffers, zij voorzag zich van evenveel hoedendoozen en van twee propvol gepakte valiezen zij deed alle noodige papieren, onder welke ook het fragment aan de raadselachtige Julia was, in een groote portefeuille en ging toen op reis. lijdeus de reis werkte zij aan de lange rede- voering, met welke zij den trouweloozen schoonzoon wilde verpletteren, en door welke zij haar haat tegen hem wilde luchten. Zij was echter een TER Ul /J.VSHIi: 101IIIVI. -m—inim nm ii imiiiiyini niBiiiai.il im n inrrmiin iumwinii _l_

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1