BURGERLIJKE STAND." Telegrafische berichten. Landbouvvberichten. Buitenland. Gemengde berichten. •Ioppeu eu den man ran den weg te Yerwijderen. Toen bleek, dat deze een inwoner van Gemert en geheel bewusteloos was. Nadat de onge- lukkige naar buis was gedragen, bleef bij nog een paar dagen leven, zonder evenwel bet bewust- zijn terug te krijgen, en stierf toen zonder een enkel woord te hebben gesproken. Zijn dood werd toegescbreven aan een val en na de be- grafenis werd weinig meer over de zaak ge sproken. Langzamerliand ecbter kwatnen er ge- ruchten in omloop, die later meer bepaalde rormen aannamen, en een drietal ingezetenen van Gemert werden als de moordenaars van den ongelukkige aangewezen. Die geruchten zijn, naar tbans blijkt, niet van grond ontbloot. Maandag is de justitie uit Roermond naar Gemert overgekomen, beeft bet lijk doen opgraven en door een paar geneesheeren doen scbouwen. Er moet nu gebleken zijn, dat de dood aan geweld- dadigbeden moet worden toegescbreven. Een veer- tigtal getuigen zijn gehoord, waarna een drietal inwoners van Gemert in arrest genomen en onder sterk geleide en zwaar geboeid naar Roermond overgebracbt zijnzij zouden den ongelukkige bebben doodgeschopt en hem op de rails van den tramweg bebben gelegd, in de boop dat hij zou worden overreden en daardoor de aandacht zou worden afgewend. De moord wordt aan wraak toegescbreveneenige jaren geleden, zegt men beeft de vermoorde de drie gearresteerden bij de politie aangeklaagd wegeus het visschen zonder akte; daarvoor heeft hij nu moeten boeten. TER \EIZE\20 Juni 1884. Op de Prins Willern I tentoonstellingop 10 Juli a. s. te Delft te openen, is ook verte- genwoordigd onze stadgenoot de heer M. Eijke, met een goed geconserveerde koperen legpenning op den moord door Balthazar Geraerds (10 Juli 1581) en eene prachtige gravure van bet praalgraf te Delft, gedrukt te Gent in 1825. In de verschillende vergaderingen van stem- bevoegde ingelanden zijn herbenoemd: tot gezworen bij den Ouden Zevenaarpolder, gemeente Ter Neuzen, J. van de Wege; tot gezworen bij de Zuid-, Cats-, St. Anna- en Sparkspolders, gemeente Ter Neuzen, G. Weijns, en tot afgevaardigde voor bet water- scbap de Nol, bij den Koudenpolder, gemeente Hoek, J. de Kraker. (In 1st. 20 Juni. Aan bet vergelijkend examen voor boofd der openbare school alhier, nemen deel 16 sollicitanten, nl. de heerenM. J. v. d. Berg, te Breda; J. A. Verineulen, te Breda; F. C. Kunst, te Ter IleijdenJ. Spijkerman, te Yelp; W. C. Imandt, te St. Jansteen; 0. C. A. Kusse, te Ze- venbergen; J. W. C. Bosman, te VlissingenG. R. Boskamp, te IJzendijke; W. K. van Driel, te 's HageA. J. Hetterschy, te KlundertW. Janseo, .te Graauw; J. R. C. Reesinek, teGouda; A. T. C. Swenne, te Wissenkerke; A. M. Gattel, te Dordrecht; A. E. Kusse, te Vlissingen en P. A. Kommers, te Amsterdam. Hillst. Tot dijkgraaf van de polders Oude Graauw en Langendam, is door de vergaciering van inge landen gekozen A. van Damme te Graauw. Iloek. De voordracht ter benoeming van een gezworen voor den Koudenpolder, in plaats van den beer L. de Jonge, die als zoodanig ontslag heeft genomen, bestaat uit: J. de Jonge, J. Riemens en M. de Eeijter, alien in den polder woonachtig. Zanmslag, 19 Juni. In den loop dezer week is 'alhier van zekeren P. S. een kind overladen in den ouderdom van ongeveer 8 maanden. Men schijnt te verinoeden, dat bet geen natuurlijken dood gestorven is, waarom bet lijkje niet op den daartoe bepaalden tijd ter aarde besteld, maar, op bevel der bevoegde macht, voorloopig in bet zoo- genaamde lijkenhuisje geplaatst is. Naar men beweert, zal er voor de ter anrdebe- stelling een nauwkeurig onderzoek plaats hebben naar de oorzaak van bet overlijden. IV. Wij zullen wel niet beboeven te melden, dat het huwelijk van Groenspecht met Hulda in alle groote en kleine couranten werd geadverteerd. Dadelijk na de bruiloft werd vrouw Britsel, die nu geen onschuld meer behoefde te bewaken, door baar doohter en haar schoonzoon ontslagen. De eerste vergoot bij de afreis van de moeder zooveel tranen, dat in haar vloed de allergrootste smart gemakkelijk rond kon zwemmen en de laatste bezwoer, dat hij de scheiding zoo dragdijk rnoge- lijk zou maken door herbaalle bezoeken met zijn ecbtgenoote. Vrouw Britsel wist zeer goed, boeveel gewieht zij aan dien tranenvloed en aan die ver- zekeringen moest hechten en zij ging terug naar haar woonplaats. Hulda's echtgenoot scbreef zich nu Groenspecht— Britselius. Hij doorleefde de wittebroodsweken met zijn wederhelft te Baden-Baden en daarna vestigde bij zich voor goed te Munchen. Alles, wat be- schaving bezat of beschaafd beetle, liet zich om strijd introduceeren in het huis van den Doctor Groenspecht-Britselius. Professors, mevrouwen met boopvolle dochters, gepensioneerde ambtenaars met wederbelften eu blonde nakomelingschap, aestheti- sche weduwen, oude vrijers en bedaagde maagden verdrongen zich op de kransjes van Groenspecht- Britselius, waar de muzen zonder gratien ver- wijlden. Hulda liet zich zoo dikwijls mogelijk op de viool hooren, en haar echtgenoot liet zich ook Itontenisse, 19 Juni. De heer N. Jolles, can- didaat bij bet provinciaal kerkbestuur van Zeeland, wonende te Giuneken, beeft voor bet beroep naar de Hervormde gemeente alhier, bedankt. Tot kapelaan bij de Roomsch-Katholieke gemeente te Nieuw-Namen, gemeente Clinge, is benoemd, den beer P. Th. H. Hopmans. 's Gravenhage, 20 Juni. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 30 Juni des avonds te half acht ure. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de klassenbelasting verklaarden de heeren Dijckraeester, Van Delden, Grataina, Van der Peltz en De Jong zich er voor, Rutgers en Buma zich er tegen. Het grootste bezwaar was, dat het grondbezit onevenredig zwaar gedrukt zou ziju. De Minister van Financien verdedigde het ont- werp, docb verklaarde zich ecbter bereid de patent- belasting nog een paar jaar te laten bestaan en de klassenbelasting tot 1 percent te verminderen. Hij kondigde voorts aan de indiening van de tabaksbelasting, de nieuwe zegelwet en de verbete- ring van de opbrengst der Staatsloterij. KANTONGERECHT TE IILLST. Zitting van 17 Juni 1884. 1. A. V. P., L. F. P. en Th. d. S., alien te Clinge, ter zake van het maken van nachtelijk burengeruchtveroordeeld ieder in eene boete van f 5,50, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. 2. C. J. V., te Hulst, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. 3. A. v. d. Bte Hontenisse, ter zake van het in staat van dronkenschap in 't openbaar ver- storen der orde; veroord. in eene boete van f 4, subs. 2 dagen gevang. 4. F. N., te Osseuisse, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 4, subs. 1 dag gevang. 5. J. V., te Ossenisse, ter zake als voren en van openbare dronkenschap; veroord. in eene boete van 4, subs. 2 dagen gevang. en eene van f 3, subs. 1 dag gevang. 6. L. G., te Hulst, ter zake van overtreding van het politiereglement te Hulst; veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. 7. S. v. R., te Doel (Belgie), ter zake van overtreding van het regleinent op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen; veroord. in eene boete van 10, subs. 1 dag gevang. 8. C. P., te Clinge, ter zake als voren; ver oord. in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten. B. C. L. B., te Koewacht, ter zake van open- bare dronkenschap; vrijgesproken. Ter Neuzen, 20 Juni. In deze en de omlig- gende gemeenten kunnen de verwachtingen van den oogst niet ongunstig worden genoemdenkele producten kuuneu hierop eene uitzonder ng maken. Tarwe, gerst en haver staan middelmatig; lmewel niet zwaar van stroo, beloven ze goed graan. Rogge geeft vooruitzicht op een ruime opbrengst; zij staat uitnemend schoon. Koolzaad, erwten en paardenboonen doen een ruim beschot verwachten deze gewassen staan heerlijk te velde. Bij de lage prijzen en tragen handel in vlas, is daarvan veel minder gezaaid dan vroeger; het staat mid delmatig; puik te velde wordt verkocht van f 220 tot f 230. Suikerbieten beloven goed te worden. Aardappelen geven verwacbting op een middelbaar beschot; met deze beide laatste gewassen zijn we,der uitgestrekte velden bezet. De weilanden en dijken geven geen groote verwachtingde klaverlauden daarentegen brengen ruiiner op. zoo dikwijls mogelijk vernemen. Hij las name- lijk ziju gedichten voor met ziju andere letterkuudige voortbrengselen. Maar dit kunstgenot werd den gasten met hoogst regelmatige afwisseling geboden. Zoodra Hulda den strijkstok neerleg.le begon haar echtgenoot te lezen, en zoodra deze een van zijn scheppiugen had voorgedragen, stak zijn echtge- noote de viool weer onder haar kinnebakken. In dezen kring werd zeer veel wierook verspild, en nog wel in drie soorten. De eerste soort werd door de gasten geleverd. Na iedere voordracht op de viool zwaaiden zij het wierooksvat voor Hulda's neus, en na iedere leziug van Groenspecht werd het door hen rond zijn hoold gezwaaid. Daarmede was echter het paar nog geenszins tevreden. Zij prezen zichzelf ook, en zij vonden den geur van den eigen lof niet alleen niet onaangenaam, maar nog veel zoeter dan alle welkriekende geuren van Arabie. Dat was de tweede soort van wierook. De derde soort bestond uit den lof, dien het echtpaar zich wederkeerig gaf. Wanneer Hulda namelijk eenige oogenblikken afwezig was, dan sprak heur gade met vurige geestdrift over de onvergelijkelijke talenten zijner echtgenoote, waar- bij hij geenszins vergat haar zeldzame geestes- gaven en hoedanigheden als in dithyrambcn op te t; lien, en dan voegde hij er nog bij, dat haar kinderlijk onnoozel gemoed niets begreep of wist van de begaafdheid, die haar door een verkwis- tenden genius was verleeud. (Wordt vervolgd.) Een Belgisch dagblad zegt het volgende De meerderheid, waarover het nieuwe Belgische Ministerie te beschikken zal hebben, is grooter dan eenige andere, welke tot nu toe door de volks- vertegenwoordiging werd aangetrolfen. De senaat is outbonden en weldra zal bet ook in dit lichaam de meerderheid hebben. Het Ministerie kan dus rekenen op een levensduur van ten minste vier jaren. Het is nu de vraag, of het daarvan gebruik zal maken in het belang des lands, dan wel uit- sluitend in het belang zijner partij. Het is te hopeu, dat de leidslieden der katholieke partij verstandig genoeg zullen zijn om het laatste niet te doen. In het bizonder is het te wenschen, dat men zich er voor hoeden zal, te doortastende wijzigiugen te brengen in de schoolwet. Op eene ouveranderde handhiving dier wet valt natuurlijk niet te rekenen. Maar voor het minst behoort de regeering er idleen die wijzigiugen in te brengen, zegt het blad, welke ook voor verstandige liberalen aannemelijk zouden zijn, opdat eene nieuwe om- werking vermeden worde tegen den tijd, dat de liberalen weder aan het bewind komen. Niets zou meer te betreuren zijn, dan dat voortdurend het stelsel van onderwijs onderst boven werd ge- keerd en het Ministerie, dat eene voor de twee partijen aannemelijke en derhalve kans op duur- zaamheid hebbende schikking tot stand brengt, zal zich, eindigt het blad, verdiensteiijk maken jegens het vaderland; zulk eene regeling toch zou een einde maken aan de jammerlijke tweedracht, welke Belgie in de laatste jaren zoo sterk in beroering heeft gebracht. Er heerscht te Keulen algemeene sensatie wegens een gruwelijke misdaad, gepleegd op de ecbtgenoote van den justitie-raad Carstanjen De familie vertoefde sindg, eenigen tijd op haar land- goed in Ober-Knssel, aan den voet van het Zeven- gebergte. Donderdag ochtend dedeu de gezamenlijke familiuleden aldaar een wande ing naar Heisterbach, doch zij waren nog geen tien minuten op weg of mevrouw Carstanjen voelde zich te moede, ging wat op een steen aan de zijde van den wegzitten en zou alleen terugkeeren. Sinds dat oogenblik was zij spoorloos verdwenen. Na drie dagen te hebben gezochf, vond men haar vermoord en beroofd in een bosch liggen. Alles is in de weer om den moordenaar op te sporen. Naar men verneemt, hebben zich meer dan 330 adspiranten aangemeld voor het notarieel examen, dat in Juli zal aanvangen. De invoer van ruudvee uit Nederland is in Pruisen weder verboden. Het vervoer van aardbezien uit Breda is weer buitengewoon groot; alleen naar het buitenland worden per dag soms vier voile wagons verzonden. Een kalf van een maand oud is dezer dagen aan den heer P. Stapels Sr. te Oudendijk (N.-H.) verkocht voor 325. Maar Art is, te Beeui- ster, is dan ook de vader van dat koeienkind. Een kerkelijke courant, die te Boston uitkomt, meldt dat in de laatste negen jaren niet minder dan 800 kerken in Amerika verbrand zijn door gebrekkige verwarmingstoestellen. Van 510 Juli a. s. zullen te Ostende de groote Regates of zeilwedstrijden plaats hebben. Den 27ateu begin- uen de wedre nen. De internationale roeiwedstrijd zal op 15 Augustus plaats hebben. Van 2831 Augustus tentoonstelling van pluimgedierte. In den Amerikaauschen staat Virginia moet een kleur- ling gestorven zijn in den ouderdom van 105 jaren. Hij laat 49 kiuderen na nog onwetend wat ze in hem verliezen. Een Parijsche werkman, die over het dak klom, om de kamer zijner be- minde te bereiken, die hij plan had te vermoorden, stapte mis en viel zich het hoofd te pletter op straat. Te Lunteren is eene vrouw het slachtoffer harer hulpvaardigheid geworden. E. van Altena paste verscheiden lijders aan typhus op en is thans zelf aan die ziekte overleden. Door den burge- meester der gemeente Eede zijn maatregelen ge nomen om de besmetting zooveel mogelijk te keeren. Deze week is P de Roos, van Klarendam, bij Arnhem, vermoord door zijn schoonzoon -lansen van Galen, door een revolverschot. De aanleiding tot de misdaad was een woordentwist. De dader vluchtte het Klarenbeeksche bosch in, doch heeft in den loop van den nacht zichzelf aangegeven. De slagers verwachten tegen den herfstlnge veeprijzen, want een der voornaamste Anna's te Deventer heeft de levering van rundvleesch voor een der gestichten aldaar, waar puik vleesch moet geleverd worden, over het laatste halfjaar van 1884 aangenomen voor den prijs van 65 cent per Ned. pd. Uit Osch wordt ons gemeld: Bij eenige personen in deze gemeente werden in de laatste dagen kippen gemist. De politie, hiermede in kenms gesteld, had spoedig het genoe- gen twee personen, die eenvoudig met hond eu geweer jacht maakten op dit tamme wild in hech- tenis te nemen en naar 's Bosch te voeren, waar de heeren jagers in beperkter kring over hun liefhebberij kunnen nadenken. Een boete van f 24 is door het O. M. bij de rechtbank te Dordrecht geeischt tegen de houd- ster van een bierhuis (zonder „vergunning") te Gorinchem, omdat zij bij vergissing naar zij verklaarde aan bezoekers cognac had getapt die zij slechts voor eigen gebruik in huis had in een flesch waarop toevallig een etiquet was aan- geplakt van ,/Erlanger bier." Op een Parijschen boulevard stapte een heer van een tramwagen mis. Hij stond op het punt achterover te vallen, toen hij zich aan een buurman v stklimpte, die, daarop niet bedacht, ook gevallen zou zijn, als hij zich niet aan een dame met een kind vastgeklemd had. Deze vond echter niemand om zich aan vast te houden en nu vielen alle vier op straat. De dame en het kind schreeuwden moord en brand. Toen men ter hulpe snelde, bleek het, dat de heer, die het eerst gevallen was, slechts licht ge- kwetst was, de medegesleepte heer in het geheel niet, omdat hij op eerstgenoemde neergekomen was, maar dat de dame een arm gebroken had. Uit Londen wordt geschreven, dat lord Somerset in zwarten rok en witte das, gevolgd door zijn knecht evenzeer in zwarten rok en witte das, een orgel voortslepende, bedelende de straten van Londen doortrekt. Op het orgel staat,/for Charity," en onder dit opschrift gaapt een open beurs. Somtijds draait de edele lord zelf aan den zw. ngel. Van 1 tot 15 Juni 1884. HULST. Geboorten. 3 Juni. Rosalia Petronella, d. van Wilhelmus Fredericus de Wilde en van Petronella Albertina Volleman. 6 Juni. Johannes Adriauus, z. van Willem Petrus de Kok en van Janna Angenita Boogaart. 9 Juni. Franciscus Jacobus, z. van Petrus Judocus Vink en van Ursula Jo hanna Maria Engels. 10 Juni. Antje, d. van Cornelis van den Dungen en van Klara van Meurs. Overlijden. 2 Juni. Ludovicus de Schreuner, oud 22 j., z. van Desiderius en van Maria Fran- ciscaSteets. 3 Juni. Ludovicus Jacobus Janssens, oud 75 j., echtg. van Cornelia Burm. 5 Juni. Johanna Maria van Gelderen, oud 3 j., d. van Jacobus Franciscus en van Paulina Victoria van Bunder. 10 Juni. Mathilda Maria Lebbinck, oud 4 j., d. van Charles Louis en van Petronella Rovers. 15 Juni Prudentia Francisca Troupee, oud 7 j., d. van Petrus Frederik en van Josephina Coleta Antonia van Aerde. AXEL. Geboorten. 9 Juni. Levinus, z. van Adriaan van Cadsand en van Ebrina Dees. 10 Juni. Leendert Adriaan, z. van Jan Karel Vink en van Adriana Dieleman. 12 Juni. Francois, z. van Francois Deij en van Francoise Scheele. 14 Juni. Jacobus Jan, z. van Marinus Cornelis Gans en van Sara Elisabeth van Wijck. HENGSTDIJK. Huwelijks-aangiften. 13 Juni. Judocus van Assche, oud 34 j., jm. en Elisabeth Feijen, oud 22 j., jd. Geboorten. 6 Juni. Petrus Camillus en Me- dardus Jacobus, zonen van Josephus van Wesemael en van Carolina Adriana Kramers. HOEK. Geboorten. 3 Juni. Jozias, z. van Francois Dieleman en van Elizabeth Koster. 4 Juni. Jacob, z. van Dirk Jausen en van Aaltje Oppeneer. 10 Juni. Maria Jacomina, d. van Willem Francois Dieleman en van Neeltje Dees. 15 Juni. Abra ham, z. van Jan van der Welle en van Fijgtje Leunis. Overlijden. 14 Juni. Adriana de Zwarte, oud 78 j., wed. van Pieter Pladdet. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 6 Juni. Theodoras Raes, oud 24 j., jm. en Phara'ilda de Bock, oud 19 j., jd. 13 Juni. Hendericus Baert, oud 21 j., jm. en Rosalia Josepha de Vliegher, oud 20 j., jd. Geboorten. 13 Juni. Romauie Rosalie, d. van Dominicus Michielsen en van Marie Louisa Camfijn. Overlijden. 2 Juni. Paulina de Sinet, oud 40 j., echtg. van Felix deConiuck. 3 Juni. Sophia van Brussel, oud 59 j., wed. van Jan Francois de Bakker. 5 Juni. Josephus Fredericus Stuer, oud 60 j., echtg. van Maria Colleta van Wallen. OVERSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Juni. Adolf Bonne (van Wachtebeke), oud 26 j., jm. eu Joanna Maria Vi.rhoeve, oud 27 j., jd. Z E E T IJ I) I N G E i\. Van 17 tot en met 19 Juni zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 17 Juni. Noordsche bark Ceylon, kap. Olsen, van Riga met hout. 19 Juni. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. Van 17 tot en met 19 Juni zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 18 Juni. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Zaimis, kap. Wilkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Greyke, kap. Eyre, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 17 Juni. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, i rr - -it T-] -ii inm-iiw nun lnmrniTiMTW nu——i—im

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2