Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 1993. Rermis of Jaarmarkt BEKEN DMAKiNG. Zaterdag 21 Juni 1884. 24e Jaargang. Paarden- en Veemarkt 4) Een Virtuose. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieveu- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, maken bekend 1». dat de gewone jaarlijksche alhier, zal worden gehouden op Iiiiisdaji' den l8ten Juli 1884, aanvangende des voormiddags te 9 urea en eindigende des namiddags te 3 uren. Van wege de gemeente worden te dier gelegen- heid, uitgeloofd elf verschillende premien, naar welke echter geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die te dezer zake in het vorig jaar zijn bekroond, alsmede voor de paarden en het vee, wegens welke alhier, reeds vroeger eene premie is toegekend, en voor de paarden en het vee na 11 uren wordende aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden gedurende den tijd der paarden- en veemarkt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op liinsdag den l9te" Juli 1884 tot en met lioiidenlag den :}den dier maaud. Zaamslag, den 10 Juni 1884. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXUOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, doen te weten: dat op Haandag den 30 Juni aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize zitting zal worden gehouden tot het afgeven der bewijzen van toelating van kinderen van 6 tot 12 jaren, op de openbare lagere school. Axel, den 21 Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. OOSTER. De Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKER. folitielt Overzicht. Engeland en Frankrijk hebben thans, naar luid van verschillende berichten, eene overeenkomst ge- sloten in zake de Egyptische kwestk. Als hoofd- punten worden medegedeeld, dat de Engelsche bezetting tot drie jaren beperkt en niet mag wor den overschrtden, tenzij geheel Europa geraadpleegd FEUILLETQN. hi. Wij hebben reeds gezegd, dat vrouw Britsel in Groenspecht haar meester had gevonden. Dat meesterschap werd, hoe vruchtdragend het zich ook toonde, voor de oude vrouw laugzamerhand zeer pijnlijk. Zij had eindelijk in het geheel geen invloed meer op Hulda, zoodat zij nog maar medeging als het vijfde rad aan den wagen. Zij overlaadde nu haar dochter met verwijten; zij beschuldigde Hulda van ondankbaarheid, en zij verklaarde dat zij de ougelukzaligste was van alle moeders. Zij verklaarde daarbij tevens, dat haar een vreemdeling het hart van haar dochter had ontstolen en haar haat voor Groenspecht werd met den dag gloeiender. Tot haar allerbitterst verdriet zag zij, dat haar dochter niet alleen niet deelde in haar hart, maar daarentegen rondweg verklaarde, dat zij slechts gelukkig zou kunnen wezen aan Groenspechts zijde en dat zij hem haar hand reeds had beloofd. Vrouw Britsel knarste met de dure tanden en zij dreigde dat zij alleen naar haar geboortestad terug zou keeren. Deze bedreiging verpletterde echter de geniale Hulda geenszins; zij gaf veeleer door een vriendelijken glimlach te verstaan, dat zulk een scheiding haar het leven niet zou kosten. De arme vrouw had is en toestemming heeft gegeven, terwijl eene inter national controle op de Egyptische financien zal worden ingesteld. Men zou op grond van dit bericht mogeu verwachten, dat dit netelige zaakje eindelijk iets is vooruit gekomen en het streven naar een- stemmigheid den noodigen vorm verknjgt, ware het niet, dat het feit dat de Engelsche regeering alsnog in gebreke bleef in het parlement mede- deeliug van de gesloten overeenkomst te doen en het gehaspel in verschillende correspondentien over de meerdere en mindere juistheid tot de meeste reserve aanspoorden. Partijen zijn dan ook tot. de ontdekking gekomen dat tusschen beginsel of theorie en praktijk een groot verschil bestaat. De Britsche regeering bespeurt n. 1. dat, wat zij bedoelt, niet door de Fransche regeering bedoeld wordt, en de beer Ferry bemerkt dat zijne meening niet is de meening van lord Granville en Gladstone. De ware vraag, die te beantwoorden valt, is eigenlijk deze wie zal heer en meester zijn in Egypte Frankrijk of Engeland De Fransche regeering verklaart, dat zij niet slechts voor zich, maar ook voor Europa handelt, en het Britsche kabinet ziet in, hoewel wat laat, dat de gemaakte schikkingen kunnen lei- den tot Frankrijks optreden als de heerschende macht in het Nijldal. De Duitsche Keizer zal, naar gemeld wordt, 15 Juli naar Gastein vertrekken en daar waarschijnlijk als gewoonlijk een sainenkomst met den Oosten- rijkschen Keizer houden. Wiesbaden is dit jaar onbezocht gebleven, omdat men niet meer of minder dan het vooruemen van een aanslag op het leven van den grijzen monarch heeft ontdekt. Het optreden van Duitschland en andere groote mogendheden in het Servische-Bulgaarsche geschil heeft reeds gunstig gewerkt, daar Bulgarije be- gonnen is de grenswacht van het betwiste punt bij Bregowo voorloopig terug te roepen, totdat de zaak defiuitief beslist zal zijn. De geruchten, die van het concentreeren vau Bulgaarsche troepen bij de Servische grenzen gewaagden, zijn ongegrond de Regeering van Vorst Alexander streeft er naar, om alles te vermijden, wat tot verdere verwikke- lingen aanleiding zou kunnen geven. In het zuidelijk deel van Rusland zijn in de laatste dagen weder zeer vele nihilisten gearres- teerd. In Kischenew werden in veertien dagen tijds 149 personen, waaronder zich ambtenaren, politiemannen, officieren en soldaten en school- gaande kinderen van 15 tot 18 jaar bevonden, wegens deelneming aan eene nihilistische samen- zwering gevangen genomen. De politie vond in de woning der gearresteerden revolntionaire geschriften, dagbladen en proclamation, zeer com- promitteerende brieven en revolvers, dolken en chemische zelfstandigheden. Een der gevangenen, die de zaak geldelijk ondersteunde, is de zoon van den advocaat en millionair Ratko. In nu haar laatsten troef uitgespeeld en zij moest buigen of barsten. Groenspecht, haar aanstaande schoonzoon, was voor haar buitengewoon lief, hoe wel hij haar echter geen inmenging in de zaken meer toeliet en haar moederlijke werkzaamheid beperkte tot het bewaken van het decorum tegen- over het publiek. Zij moest haar dochter steeds vergezelleu, als deze zich in het openbaar ver- toonde en bij zulke gelegenheden bemerkte men geen zier van den haat, die in het huiselijk ver- keer tusschen beiden brandde. Voor de oogen van het publiek toonde de dochter voor haar moeder de grootste gehoorzaamheiddaar omarmde Hulda haar elk oogenblik, terwijl er ook geen gebrek was aan allerlei andere' liefkozingen. Het publiek bewonderde die bewijzen van kinderlijke liefde en die bewondering gaf juist aan vrouw Britsel de grootste ergernis. Zij werd nu zelf overwonnen door de schijnheiligheid, in welke zij zulk een volslagen meesteres was en zij kon zich haast niet bedaard houden, oindat zij inwendig van woede kookte. Want geen nederlaag is smarte- lijker en schandelijker tevens dan die, welke men ons door onze eigen wapens doet lijden. Intusschen deed Groenspecht alles, wat maar bedaeht kon worden, dat tot zijn huwelijk met Hulda kon voeren en hij deed alles nog wel zoo geruchtmakend mogelijk. Hij kon niets onder- nemen zouder luidklinkend trompetgeschal en zonder geweldige trommelslagen. Op zekeren morgen, Odessa vinden haast elken nacht arrestatien vau verdachte personen plaats en er werd in het begin dezer maand eene geheime drukkerij ont dekt vier studenten en een jong meisje werden in dit bureau in hechtenis genomen. Zoowel in Simferopol en Sebastopol als in Nikolajew en Cherson zijn vele officieren en soldaten gevangen genomen, die buskruit en dynamiet uit de ma- gazijnen stalen om er bommen vau te fabriceeren. Ook in Charkow werd eene nihilistiscbe druk- derij ontdekt en men vond er een magazijn van revolutionaire brochures en proclamation, terwijl tachtig personen, waaronder studenten, gymuasiasten en boeren, werden gearresteerd. In Kiew werden eveneens eenige gymuasiasten, drie doctoren en zeer vele meisjes gevangen genomen. De meisjes maakten deel uit van eene eigenaardige samenzwering, die den naam „Schens- kaja Kommuna" (vrouwencommune) voerde en die uit vrouwelijke studenten, naaisters, arbeidsters en vrouwen van verdachte zeden bestond. Van al de bovenverhaalde bizonderheden mogen de Russische dagbladen, met geene syllabe raede- dedeeling doen, daar zij anders met schorsing zouden gestraft worden. De Engelsche regeering heeft de autoriteiten te Rome gewaarschuwd, dat een aantal Engelsche dyuamiet-profeten naar Italie op weg zijn. Ten- gevolge daarvan en van het ontploffen vau dyna miet in eenige kerken te Genua, wordt om den dom van St. Pieter buitengewoon politietoezicht gehouden. Omtrent den toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje vernemen wij, dat Z. K. H. zeer zwak blijft en nu en dan nog lichte koortsaan- maning heeft. Z. K. H. gebruikt slechts eenige ezelinnenmelk en dagelijks een paar glazen Tokayer wiju. De Prins is helder van geest en gaat zich weder meer en meer bemoeien met hetgeen in de buiteu- wereld omgaat. Jhr. Mr. W. M. de Brauw aanvaardde deze week zijn ambt als Commissaris des Konings in Zeeland met een circulaire aan de verschillende besturen, waarin hij o. a. zeide: „Ik aanvaard de eervolle taak met een levendig gevoel vau erkentelijkheid voor het vertrouwen, door onzen geeerbiedigden Koning aan mij ge- schonken. ,/Opvolger vau een ijverig, bekwaam en krachtig man, die in dit gewest hoog werd gewaardeerd, besef ik al het gewicht van de taak en van de verantwoordelijkheid, die thans op mij rust." Voor de vervulling van zijn ambtsplichten riep hij met nadruk de medewerking en den steun der toen de gemoedelijde burgers bij hun kopje thee of koffie de courant namen, lazen zij onder de ge- mengde berichten de volgende regels: „De be- roemde vioolspeelster Hulda Britselius, wier onver- gelijkelijk spel zoo menig hart van geestdrift deed trillen, zal haar triomftocht, helaasnog maar eenigen tijd door Duitschland voortzetten. Graaf Adelbert van Snuitewits, een bewonderaar van haar talent en van haar zelzaam voorkomende goede eigenschappen en deugden, heeft reeds lang om haar hand gedongen en eindelijk heeft hij de kunstenares zoodanig bewogen, dat zij haar levensgeluk met hem wil deelen. Het huwelijk zal in September aanstaande op een van de groote bezittingen van den graaf gesloten worden." Eenige dagen later stond er weer in de cou- ranten: //Het onlangs verspreide gerucht, dat de onovertreffelijke vioolspeelster Hulda Britselius met graaf Adelbert van Snuitewits verloofd zou wezen, is bepaald ongegrond. De bruidegom van de hoog- gevierde kunstenares is graaf Van Snuitewits (of juister Van Snutewits) niet, maar wel Vorst Rum- melkowski, een uitmuntend dilettant, ja, bijna een kunstenaar, die zoo gelukkig was, dat hij het hart van de virtuose mocht boeien. Maar het blijft, helaas! een feit, dat het publiek zich niet lang meer over haar talent zal mogen verheugen. Het huwelijk zal in den loop van den lierfst gesloten wor den De hooggevierde virtuose zal dan met haar door- luchtigen gemaal voor goed in Napels gaan wonen." verschillende besturen in, de verzekering gevende van zijn warme belangstelling in Zeeland en van zijn oprechten wensch om de welvaart der pro vincie krachtig te bevorderen. Uit Carlsbad wordt gemeld De Keizer van Oostenrijk liet per telegraaf in- lichtingen inwinnen aangaande de gezondheid van den Koning van Nederland. Het antwoord luidde zeer gunstig, doch de badarts, Dr. London, achtte in het belang van Zr. Ms. gezondheid, eene her- haling der kuur in het volgende jaar dringend noodig. De Koningin van Nederland wordt in het laatst dezer maand te Carlsbad verwacht. Een Berlijnsch dagblad wijst er met zelfvol- doening op, hoe de Duitsche pers van alle kleur- schakeering de ziekte van onzen Kroonprins, in wiens aanvankelijk herstel het blad zich verheugt, met zuiver menschelijke deelneming heeft gevolgd, zonder eenige politieke nevengedachte. De Fransche bladen daarentegen maakten dadelijk van de geie- genheid gebruik om een //politiek paardje" van stal te halen en de Hollanders weer eens met een annexatie door Duitschland schrik op het lijf te jagen. Die vreesaanjaging is al zoo dom als het maar kan, en de Nederlanders beginnen tegeuwoor- dig de Franschen om hun jeremiades hartelijk uit te lacheu. Het Berlijnsche blad, dit constateerende, voegt er bij, dat de toon in de Hollandsche dag bladen, op een enkele uitzondering na, in den laat sten tijd veel vriendelijker jegens Duitschland is geworden. In den nacht van Woensdag jl. omstreeks 1 uur schelde de nachtwacht bij den secretaris van den Leid- schendam, kennis gevende, dat een rijtuig, waarin de kookvrouw G., uit Den Haag, te water was geraakt. Onmiddellijk begaf de secretaris zich met eenige jongelui naar de aangeduide plaats en bevond dat de koetsier half bewusteloos aan den kant hiug. Rijtuig en paard lagen in het waterde vrouw had de tegenwoordigheid van geest gehad, om het portiersgias stuk te slaan en hoofd en armen naar buiten te steken. Nadat eerst de koetsier op het drooge was gehaald, begaven de gebroeders J. W. en O. Wessels zich te water, om ook de vrouw uit haar benarde positie te redden. Een en ander geschiedde in een stikdonkere duisternis. Gelukkig kwamen er toen eenige lieden met lampen aanloo- pen. De toestand kon nu overzien worden, en met veel inspanning gelukte het aan de beide jonge- lieden, de zeer corpulente vrouw door het nauwe portier boven water te werkeu en in de inmiddels aangebrachte schuit naar den wal te brengen. Eenige weken geleden zag de machinist van den stoomtram 's BoschHelmond onder de gemeente Gemert een man dwars over de rails liggen. Hij had het geluk, nog tijdig te kunnen Bij het lezen van deze berichten voelde menig vader, die met rijpe of overrijpe dochters was gezegend, den nijd in zijn hart ontwaken, terwijl hij tevens betreurde, dat zijn dochters ook geen viool speeldeu, omdat hij nu ook onmogelijk een Vorstelijken schoonzoon kan krijgen. Doch de nijd knaagde niet lang aan de vaderlijke harten. Groenspecht plukte namelijk de twee canards, die hij had laten zwemmen eigenhandig en de huisvaders konden weer in de couranten lezen ,/Sinds eenigen tijd is de hoogst beroemde Hulda Britselius het onderwerp van geruchten, die met elkander in tegenspraak zijn. Nu eens wordt er gemeld, dat zij van plan zou wezen te trouwen met graaf Adelbert van Snootewits (geen Snuite wits, of zelfs Snutewits, zooals de couranten per abuis meldden). Dan weer zal zij trouwen met Yorst Rummelskowski. Maar in beide gevallen zou zij de kuustenaarsloopbaan vaarwel zeggen. Doch al deze berichten zijn bezijden de waarheid. Wel hebben maunen uit de aanzienlijkste adellijke families om de hand van de onovertreffelijke kunstenares gevraagd, maar zij heeft alle aanzoeken om een doodeenvoudige reden afgewezen. Hulda Britselius is natnelijk verloofd met den algemeen geliefden dichter en publicist Leendert Groenspecht en zij heeft volstrekt geen plan tot het verlateu van een loopbaan, in weike zij voorzeker nog menig blad zal krijgen aan haar lauwerkrans, die reeds met tal van bladen prijkt." TER \El!XEI\S(IIE CQ11RANT Bit bind verncbijnt Binadas- cn Vrijd.agiivond bij deu ult&ever P. JL VAN DE SANDE te Ter Neuzen. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1