Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1992. Woensdag 18 Juni 1884. 24e Jaargang. Uinnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Yanltot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bl.id verftchljnt Binsdns- en Vrijjdngavoud bij dcu uitgcvcr P. jr. TAW BE S AW B E te Ter Weazen. folitieli Overzieht. De staatkunde heeft in de afgeloopen week in Frankrijk niet veel teekenen van leven gegeven. De Kamer is bijeen en behandelt het militaire onderwerp, de wet op de recruteering, doch doet dit op zoo eigenaardige wijze, dat een der bladen in het belang van de goede zaak en van haar prestige, den goeden raad geeft zoo spoedig moge- lijk een einde aan de discussie te maken. Eerst scheen het alsof de vaderlandslievende wetgevers Frankrijk in een reusaclitig legerkamp wilden veranderen, maar thans worden dagelijks amende- menten ingediend, die ten doel hebben verschil- lende categorieen van personen uit te zonderen van den alg:meenen dienstplicht. Mochten de voorstellers hun zin krijgen, dan zal het Fransche leger het minst ontwikkelde van alle Europeesche legers worden, omdat de „capaciteiten" zullen vrijgesteld zijn. Er is 6en goed middel om van al die amendementen, die de wet verzwakken, af te komen; men behoeft slechts de schaduw van Bismarck aan den wand te teekenen. Maar tot nu toe heeft de Minister van Oorlog dat middel nog niet aangevoerd. Het debat over de grond- wetsherzienings—voorstellen dat eerst de volgende week in de Kamer aan de orde komt, is slechts het voorspel van de eigenh'jke beraadslagingen in het congres, doch het dreigt niettemin zeer uitvoerig te worden. Twaalf sprekers hebben zich reeds doen mschrijven, waarvan er tien voor en twee tegeu Ferry's voorstellen zijn, zoodat er, als men den rapporteur en de Ministers er bij rekent, zeker vier of vijf zittingen mede gemoeid zullen zijn. Dan komt de Senaat nog en eindelijk het congres. Men vraagt zich af of de zeer ge- ringe wijzigingen die Ferry, en dan nog tegen den zin van Grevy, in de grondwet voorstelt, eigenlijk al die drukte wel waard zijn. De uitslag der Belgische verkiezingen en de volslagen nederlaag der liberale partij aldaar heeft te Parijs grooten indruk gemaakt. In een land als Frankrijk, waar de openbare meeniug zoo wis- peltuiig is en omgedraaid wordt als een handschoen door de minste gebeurtenis, die tot de verbeelding van het algemeen spreekt, is dergelijke verrassing trouwens nog veeleer deukbaar dan in het veel kalmere Belgie. De verslagenheid ouder de liberale partij in Belgie is nog niet tot kalmte gekomen en de teleurstellmg der overwonuenen uit zich op zeer onaangename wijze. Het Serviscn-Bulgaarsch conflict is nog niet opgelost en heeft tot het afbreken der diplomatieke betrekkiugen geleid. De Servische gezaut is uit Sofia vertrokken en ook de Bulgaarsche gezant heeft Servie verlaten. De Bulgaarsche regeering bepaalde zich, in antwoord op het ultimatum van Servie, tot de belofte om alle invallen van Ser vische emigranten zooveel mogelijk tegen te gaan 3) FEUILLETQN. ten Virtuose. Groenspecht was hoogst tevreden over haar spel en hij gaf haar hoop op het sehitterendst succes. Die hoop werd ook inderdaad vervuld. Haar eerste concert was een groote triomf en bij het tweede concert werd Ilulda bijna onder bloemkransen be- graven, die Groenspecht door een paar doziju goede vrienden op het orkest liet werpen. Vrouw Britsel koesterde nu de grootste vriendschap voor Groen specht. Zij erkende in hem haar meester, wat zij hem onomwonden zeide, terwijl Hulda onophou- delijk haar smachtenden blik op den letterkundige vestigde. De moeder en de dochter waren echter in de wolken, toen Groenspecht haar vroeg of hij ze vergezellen mocht naar de naastbijgelegen stad, waar hij ook succes wilde verschaffen. Hij hield woord; hij deed zelfs meer dan hij beloofd had. Hulda gaf daar drie concerten en Groenspecht liet in de courant zetten, dat de groote kunstenares onmogelijk een vierde concert kon geven, al wilde zij ook volgaarne het algemeen verlangen van het publiek bevredigen, dat haar reeds zoo dringend om een vierde concert had gevraagd, maar dat zij echter in het volgend saizoen weer gaarne zou op- treden voor een publiek, dat evenveel gevoel voor de kunst als welwillendheid voor de kunstenares toonde. en stelde tevens voor, de aan Servie toebehoorende grensstrook aan de Timok neutraal te verklaren. In antwoord op zulk een eiscn verzocht de Ser vische gezant om zijn paspoort. Over het algemeen is de Bulgaarsche bevolking den Serviers zeer weiuig gunstig gezind, wat vooral bij de reis van den Servischen ex-metropolitaan Michael naar Sofia wederom gebleken is. Zooals bekend is werd deze geestelijke wegens zijn verzet tegen Koning Milan afgezet, waarop hij het land moest verlaten. Kort voor de uitbarsting van het geschil, ontving deze prelaat eene uitnoodiging om van Rustschuk naar Sofia te verhuizen. Die reis was als een triomftoclit. In elk dorp, waar hij doortrok, kwam hem de giestelijkheid en de bevolking te gemoet en op twee mijlen afstands van Sofia wachtten hem de autoriteiten op, die hem in feestelijken optocht naar de stad geleidden. Daar werden bij zijue komst alle klokken geluid en de straten met bloemen en tapijten versierd. Op den feestelijken maaltijd, die volgde, werd de eerste toost op den Keizer van Rusland en de tweede op Prins Alexan der uitgesproken, waarop eene algemeene verbroe- dering tusschen de aanwezige Russen, Bulgaren en Serviers plaats had. Dat de Servische regeering weing over de ontvangst van haren doodsvijand gesticht is ligt voor de hand, en zeker is dit alles een ondubbelzinnig bewijs van de onvriende- lijke gezindheid der Bulgaarsche regeering ten aanzien van Servie. Uit Egypte komt de gewichtige tijding dat het gerucht omtrent den val van Berber waarheid behelst. Deze gebeurtenis zou in de eerste dagen dezer maand voorgevallen zijn. De Egyptische troepen vochten, totdat hun ammunutie geheel was uitgeput, toen trokken de Arabieren de stad binnen, waar zij vreeslijk huis hielden en Berber letterlijk uitmoordden. Slechts vijftig personen ongeveer zouden aan het bloedbad zijn ontkomen, welks omvang men niet zonder gruwen kan nagaan, wanneer men weet, dat de bezetting alleen uit 1300 Egyptenaren en 500 Fagaras bestond. Behalve het garnizoen had men immers de burgerij en over hare getalsterkte zijn wij ten eeuen male in het duister. Onder de ontkomenen is Hoessein Pacha Khalifa, de gouverneur en het hoofd der Fagaras. Zij zijn gekwetst en krijgsgevangen. Na de openbaarmaking van het bemoedigende bulletin van de geneesheeren omtrent den toestand van Z K. H. den Prins van Oranje, ging Zondag te 's Hage van mond tot mond de blijde tijding, dat de Prins beter wordt. Inderdaad is er alle hoop, dat de gunstige ver- schijnselen, die zich eergisteren vertoonden, zich zullen bestendigenalle verontrustende teekenen Groenspecht was wcldra voor beide dames ou- ontbeerlijk. Hij liet zich eindelijk overhalen, dat hij haar het geheele zomersaizoen zou offeren, dat hij haar op de kunstreis zou vergezellen. Vooral werd hij daartoe aangezet door Hulda, die hem eerst door verholen smachtende blikkenwelke langzamerhand meer en meer onverholen werden en vervolgens toen haar moeder eens toevallig af- wezig was, door woorden te kennen gaf, dat haar hart hem toebehoorde. Dat was alles wat Groenspecht "weten wilde en hij begon nu in het groot aan Hulda's roem te werken. Terwijl hij nu aan de roemfabricatie be gon, deed hij Hulda aan haar familienaam, die aan knappend of knoeperend gebak herinnerde, een Latijuschen vorm gevenzoodat het prozaische Britsel veranderd werd in een poetisch Britselius. Weldra las men in alle mogelijke couranten won- deren over de buitengewone talenten van de virtuose op de viool met menig avontuur uit haar wonderlijken levensloop. Want Groenspecht had voor Hulda een romantischen levensloop verdicht. In deze biographie werd gezegd, dat Hulda in haar vijfde jaar, toen zij nog geen noot kon lezen, reeds viool had gespeelddat zij het later door zelfonderricht op het inoeilijk instrument zoover had gebracht, dat zij een virtuose was geworden; dat zij van haar aehtste levensjaar den kost al had verdiend voor haar en haar ouders, euz. Het kost zeer veel moeite, als men het volk hebben opgehouden. Aan diarrhee is de Prins al sinds eeuige dagen niet meer lijdende; de pijnen op de borst doen zich niet meer voor, waaruit mag worden opgemaakt, dat of de pneumonie ge- weken is of geene verdere uitbreiding verkreeg. De voornaamste grond voor de verwachting, dat de crisis voorbij is, ligt in de heuglijke gewaar- wording, dat polsslag en lichaamstemperatuur (37 graden) normaal zijn, verschijnselen, welke te kennen geven, dat de koorts geweken is. Moge dit zoo blijven Dat de zieke, ondanks deze hoopvolle aanwij- ziugen, nog steeds zeer zwak is, spreekt van zelf. Ook heeft den Prins een zeker gevoel van mat- heid, terugwerkende op zijn gestel, nog niet ver laten. Toen men Z. K. II. dan ook vroeg, of hij wist hoe Jang hij reeds aan het ziekbed gekluisterd was, kon dp Prins, wiens sterk geheugen de ge- ringste aangelegenheden van jaren te voren weet te bewaren, het juiste antwoord niet geven. Zonder voorbarigheid mag beweerd worden, dat, is Z. K. H. eenmaal geheel hersteld, een langdurig verblijf in het buitenland, onder een hooge lucht- streek, voor hem noodzakelijk zal worden. Trouwens het plan om in den loop dezes jaars een gezondheidskuur in den vreemde te oudergaan, stond reeds voor het intreden der ziekte bij Z. K. H. vast. Het bulletin van Zondag luidde: De nacht werd tamelijk rustig door Z. K. H. doorgebracht. Door het hevig ziekt.eproces zijn de krachten des Prinsen, zooals te verwachten was aanzienlijk verminderd. De zwaktetoestand is voor het oogenblik echter niet zorgwekkend. Hot ochtend—bulletin van gisteren luidde De nacht was rustig. De eetlust is iets ver- beterd. De zwakte blijft belangrijk. In het buitenland houdt men zich thans druk met ons bezig. Niet alleen in Engeland, wegens de Nisero, maar ook in Frankrijk waar verschillende bladen, in verband met de ziekte van den Kroonprins, de troonsopvolgiug ter sprake brengen. De verbeeldingskracht speelt daarbij een groote rol, zoodat allerlei plannen worden verdicht. Zoo heeft men de nog niet 4jarige Prinses Wilhelmina, die alleen nog voor poppen oog heeft, reeds uit- gehuwelijkt, de een aan den oudsten zoon van den Graaf van A'laanderen, den vermoedelijken Belgischen troonopvolger, Erfprins Boudewijn, die voor 14 dagen 15 jaar is geworden; anderen aan den thans 9jarigen Alfred, oudsten zoon van den hertog van Edinburg (Koningin Victoria's tweeden zoon). Een ander buitenlandsch blad brengt thans het het nieuws, dat ons ,/Ministerie" aan de Staten- Generaal een ontwerp heeft aangeboden tot her- wil overtuigen van de eenvoudigste waarheden, terwijl men daarentegen hetzelfde stroeve volk de ongelooflijkste dingen buitengewoon gemakkelijk op de mouw kan spelden. Op des levens markt ver- spert de kwakzalverij altijd den weg voor het be- zonnen verstand en altijd wint het de kwakzalverij. Groenspecht wist dit zeer goed en daarom loog hij er maar onbeschaamd op los. Daarom liet hij ook in de couranten zetten, wat het Journal des Debats, de Times en andere Fransche en Engel- sche bladen zeiden over Hulda's buitengewone ta lenten, hoewel de Fransche en Engelsche bladen van Hulda evenveel wisten als de duivel van de catechism us weet. Nog voor de virtuose zich in een stad liet hooren, werd haar zeer ge'idealiseerd lithographisch portret in de uitstalkasten van alle boek-, kunst- en muziekwinkels opgehangen, omdat dit vooral de nieuwsgierigheid van het publiek kon wekken. Maar dit alles was voor den ouvermoeibaren Groenspecht nog niet voldoende. Nadat hij voor de virtuose een biographie had verdicht, deelde hij aan het publiek onophoudelijk allerlei avonturen mede, die zij op haar kunstreis beleefd moest hebben. Nu eens was er op haar kamer brand ontstaan en zij was slechts door een wonder aan den vuurdood ont komen. Dan weer was het een tegenuvergesteld element, dat de bewonderde kunstenares bijna had verslonden, omdat namelijk het vaartuig, dat haar en heur geluk droeg, door een hevigen windstoot ziening van de grondwettige bepalingen omtrent de troonopvolging en wel door bijvoeging van een artikel, waarbij aan den Koning de bevoegdheid wordt gegeven om de uitsluiting van elken buiten- landschen Prins van de troonsopvolgiug aan de Staten—Generaal voor te stellen A oor het examen van adspirant-secretarissen en ambtenaren ter secretarie, dat den 28sten JUni een aanvang zal nemen, hebben zich uit de zuidelijke provineien aangegeven 18 candidaten, als 7 uit Zeeland en 11 uit Noord—Brabant. Uit Limburg is geen enkele aangifte ontvangen. Het examen heeft plaats op het raadhuis te Til burg. Uit de provineien Gelderland, Utrecht, Noord- en Zuid—Holland hebben zich 25 candidaten aan- gemeld. Voor dezen heeft het examen plaats te Utrecht. Aan den nieuw benoemden directeur bij de rijks—telegraaf J. van der Linden, is het beheer van het kantoor IJzendijke opgedragen. In de eerste vier maanden van 1884 ver- voerden de stoomschepen der maatschappij Zeeland 1900 reizigers meer dan in dat tijdvak van 1883. De termijn, waar binnen de aanvragen voor plaatsruimte op de Antwerpsche tentoonstelling in 1885 worden ingewacht, zal tot 1 Augustus ver- lengd worden. I en einde niet te laat te komen en intijds de best gelegen galerijen voor Nederland te kunnen doen reserveereu, heeft de directie van de naaml. vennootsc tap Nederlandsch Handelsmuseum zich beschikbaar gesteld tot het ontvangen van inschrij- vingen van Nederlaudsche inzenders en geschiedt zulks met goedkeuring van het uitvoerend comit£ der tentoonstelling. Als de Nederk.ndsche commissie intijds benoemd wordt, zullen de inschrijvingen aan haar ter hand worden gesteld, terwijl zij in het tegenovergesteld geval direct naar Antwerpen worden verzonden. Amsterdam is een groote stad geworden* maar het heeft dan ook wat gekost. In 1860 bedroeg de schuld dier gemeente ongeveer 2^ millioen en sedert is zij toegenomen tot 51 millioen oorspronkelijk, waarvan op 1 Jan. jl. nog ruim 45 millioen af te lossen was. Eu intusschen bleef de belasting op niet minder hoog standpunt. Het oudste lid der firrna D. Tobias Zoon, de heer D. Tobias, tegen wien ook rechtsingang verleend was, is Zaterdag in hechtenis genomen en naar het huis van arrest en justitie overgebracht. Omtrent zijne beide voortvluchtige zonen is bij de justitie nog niets bekend. Uit 's Gravenhage wordt van 14 Juni ge- meldGisterenavond laat is een jongman, die was omgeslagen. Na deze en dergelijke mededee- lingen vond men in de couranten steeds lyrische gemoedsuitstortingen over haar levensredding. Maar naast de kunstenares werd ook door den nooit rustenden Groenspecht aan haar viool een helden- rol gegevendie viool had ook wondere zaken beleefd. Volgens Groenspecht was deze viool een echte Stradivarius, aan welke sinds anderhalve eeuw door de onsterflijkste kunstenaarshanden de hartroerendste toonen ontlokt waren geworden. Lvenals Homerus alle eigenschappen optelde van den scepter, voor deze in Agamemnons bezit was gekomen, zoo telde Groenspecht alle gewezen eige- naars op van de viool. liet waren er zeventien en onder dezen behoorden Haydn, Mozart en Beet hoven. Alle couranten nameu den levensloop van deze viool over en het publiek koesterde zelfs niet den geringsten twijfel aangaande de waarheid van Groenspechts fantasien. Maar daarbij liet hij het nog geenszins blijven. Hij gunde aan het publiek geen rust, omdat hij wilde dat men zich onophoudelijk met Hulda zou bezighouden. Nu eens las men van tweegevechten, tot welke Hulda's genie tegen haar zin aanleiding had gegeven, dan weer van geschenken, van kost- bare armbanden en kettingen, die rijk met bril- lanten versierd waren, van ringen en oorringen met diamanten, die haar door Vorsten en Vorstinnen, door Prinsen en Prinsessen geschonken waren. Ja, men las zelfs dat zij de heerlijkste geschenken had TEK NEEZENSCHE 101 lit VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1