T f Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. Meliskerke, Nieuwvliet, Oerslag, Retranchement, Sas van Gentvan 25 tot 30 pet. in Arnemuiden, B.arland, Bruinisse, Colijnsplaat, Ellewoutsdijk, Hoek, Hulst, Nisse, Oudelande, Oud-Vormeer, Ter Neuzen, Ylissingen en Vrouwepolder. In Middelburg stierven 21,42 pet., Goes 21,45 pet., Vlissingen25,62 pet. en Zierikzee 24,69 pet. Aan mazelen stierven o. a. te's Heer Arendskerke 2 personen, aan typhus te Baarland 1. In een door dr. Couvee uitgebracht rapport om- trent een door hem ingesteld onderzoek naar het drinkwater wordt o. a. medegedeeld, dat een bewo- ner, op grond van gemoedsbezwaren, zijn drinkwater niet wilde laten onderzoeken en ook een paar zijner buren overhaalde zijn voorbeeld te volgen. - Namens Z. M. den Koning heeft het bestuur der Hollandsche club te Antwerpen een schrijven van Zr. Ms. particulieren secretaris Graaf Du Monceau uit Carlsbad ontvangen, waarin wordt te kennen gegeven, dat de Koning opmerkzaain is gemaakt op het feit, dat Hij bij gelegenheid van Zijn bezoek in Belgie niet toegesproken heeft de leden der Nederlandsche club, die zich te Stuyvenburg vereenigd hadden om hun hulde aan Hunne Majesteiten te brengen. ■Be Koning betreurt zulks ten zeerste en draagt mij op, alsnog Ziju oprechten dank te betuigen aan die heeren, welke zoo dikwijls door deel- neming in vaderlandsche doeleinden getoond hebben in den vreemde een echt Nederlandsch hart te hebben behouden. Deze dankbetuiging wordt ook namens II. M. de Koningin tot u gericht voor den prachtigen bloemruiker, die Haar door uw club is ge- schonken. De Minister van financien heeft aan den voor- zitter van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal kennis gegeven, dat het bij die Kamer aanhangig ontwerp van wet tot voorloopige versterking van 's Ryks middelen, kracktens 's Konings machtiging, wordt ingetrokken. De Mini-ter van kolonien heeft bekend ge maakt, dat bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen in Neder'andsch-Indie kunnen worden geplaatsteenige onderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het be/it van eene der akten van bekwaambeid, bedoeld in artikel 56# en b der wet van 17 Augustus 1878 (Slaatsblad no 127), of van daarmede gelijkstaande akten en voorzien van speciale akten of aanteekeningen voor eenige vakken van onderwijs, bij voorkeur voor de Fransche taal. De commissie in Zeeland, belast met het afnemen van de examens voor apothekersbediende heeft hare werkzaapaheden aangevangen. De vier mannelijke candidaten, die daartoe voor Zaterdag waren opgeroepen, hebben zich alien tijdens het examen teruggetrokken. Het examen wordt voort- gezet. H. M. de Keizerin van Oostenrijk vertrok heden te 4 uren nam. van Amsterdam. Op een aanvraag om subsidie voor school- bouw der gemeente Opsterland heeft de Minister van Binnenl. zaken thans geantwoord dat, voor tot definitieve toezegging van Rijkssubsidie kan worden overgegaan, eerst alle voor dit jaar in zake den schoolbouw te verrichten werk moet worden aanbesteed, met juiste opgaven van de te betalen termijnen. Men zal opmerken, dat deze beslissing overeen- komt met het onlangs door de Tweede Kamer aan- genomen wetsontwerp en de Minister dus te recht nu reeds maatregelen neemt om die wet eventueel te kunnen toepassen. Wij vernemen met genoegen, dat onlangs door den pastoor eener Noord-Brabantsche R. C. parochie, van den kansel, de deelneming in de Rijkspostspaarbank krachtig is aanbevolen, en de voortreffelijke werking dier instelling op duidelijke wijze is uiteengezet. Duizenden ponden kruisbessen worden thans in de Betuwe in ontvangst genomen om naar Engeland te worden verzonden; men besteedt per 100 Ned. pd. f 10. Kruisbessen zijn er dit jaar in overvloed, aalbessen weinig. Overal zijn thans in de Betuwe de groote jaarlijksche kersenverpachtingen in vollen gang. Bij veel kooplust wordt naar schatting 4 tot 5 ct. per kilo besteed. Het weder werkt zeer gunstig op het rijp worden der vroege meikersen reeds in de volgende week zal met de verzending naar Engeland een begin worden gemaakt. De voortvluchtige postdirecteur uit IJzendijke W. H. Pieter is niet aan boord van het Eng. stoomschip Queen" bij aankomst te New-York gevondenhet is dus meer dan waarschijnlijk, dat hij zich naar een der Zuid-Amerikaanscherepublieken heeft ingescheept. In het begin van Juli zal te Groningen van- wege den Nederlandschen bakkersbond eene nationale tentoonstelling plaats hebben van werktuigeu, be- hoorende bij de uitoefening van het bakkersbedrijf. Zij zal bevatten alle gereedschappen, machinerien, enz., die bij het bereiden en bakken van eetwaren kunnen gebruikt worden. Aan de inzenders van de best gekeurde werktuigen zullen bekroningen worden uitgereikt in getuigschriften, vermeldende eene medaille bekroning in gouden, zilveren of bronzen zekerde zij, dat zij zelt van adellijke afkomst was, dat haar grootvader ten gevolge van de maar schandelijke omweuteling van negenentachtig afstand had gedaan van den adel en zich dus verlaagd had tot burger. (Wordt vervolgd.) TER NEUZEN10 Juni 1884. Gisteren vierde de heer J. C. Harte alhier zijn zilveren bruiloft. Talrijke blijken van belaugstel- ling ontving het geachte echtpaar; de deelneming in dit zoo heuchlijk feest was inderdaad algemeen. Des avonds werden aan de jubilarissen serenades gebracht door het muziekgezelschap Apollo en de zangvereeniging Neuzens Mannenkoor. Dankbaar voor de trouwe zorgen, als voorzitter der laatste vereeniging besteedboden de leden den heer Harte en zijne echtgenoote een waarlijk schoon geschenk aan, nl. een donker groen fluweel poezie- album met symboliek middenstuk, voor deze ge legenheid in een der beste fabrieken van onsland vervaardigd. De eerste bladzijde bevat een klein gedicht, onderteekend door al de leden. Bij dit aandenken was gevoegd een daarbij passend keurig net bewerkt tafeltje. Geroerd door zooveel blijken van belangstelling, dankte de heer Harte ook namens zijne echtge noote in korte maar warme woorden alien, die aan zijn feest deelnamen. Onder het zingen van aar- dige toepasselijke liederen, afgewisseld door 't toe- brengen van welgemeende heildronken en 't voor- dragen van vroolijke gelegenheidsversjes, werd het overige van den dag in guile feestvreugde voortgezet en geeindigd. Mij meenen gerust te kunnen zeggen, dat 9 Juni '84 voor den heer Harte en zijne echtgenoote en voor alien, die met hem feestvierden, een onvergetelijke dag zal blijven, en voegen er volgaarne het uit voile borst gezon- gene bij//Vier de gouden bruiloft eenmaal Tot onderwijzeres te Rijndijk-Hazerswoude is tegen 16 Juni a. s. benoemd mejutfrouw C. J. Buijze. De stoomboot Amy, kapitein Lumsden, van Borga naar hier is bij Oestergarn gestrand, en na gedeeltelijk gelost te zijn, met adsistentie vlot geworden en zal na eenige dagen de reis kunnen voortzetten. Z. M. heeft W. H. Pieter, directeur van het Rijkstelegraafkantoor te IJzendijke, uit 'sRijks dienst ontslagen, en benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren J. van der Linden, telegrafist 2e klasse bij de Rijkstelegraaf. Boschkapelle, 8 Juni. Vrijdag 11. was een ware feestdag voor deze gemeentehet gold namelijk de plechtige installatie van den nieuwen burge- meester, den Hoogwelgeboren heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury. Omstreeks 1 uur in den namiddag door eene schitterende eerewacht te paard te Kloosterzande afgehaald, arriveerde Z.E.A. te ruim 2 ure aan de grens onzer gemeente, alwaar de schoolkinderen met vlaggetjes in de hand langs den weg geschaard stonden, om den nieuwen burgervader met luide toejuichingen te ontvangen. Het hoofd der school heette Z.E.A. welkom en beval het onderwijs in zijne bizondere zorg aan. Nadat de EdelAchtb. heer burgemeester hierop in flinke en hartelijke taal had geantwoord, zette de stoet zich weder in be- weging en bereikte onder aanhoudende toejuichingen en het bulderen van het geschut de kom der ge meente, die, het zij tot eer van Boschkapelle's inwoners gezegd, smaakvol was versierd met eere- bogen, toepasselijke opschriften enzterwijl de vaderlandsehe driekleur van bijna alle huizen wapperde. Thans werd Z.E.A. door den oudsten wethouder omhangen met de insigues van burge meester, waarna men zich naar het raadhuis begaf. Alvorens hier binnen te gaan, trad de wethouder P. van Campen nader en richtte het woord tot den burgemeesterhij heette hem welkom met de hartelijkste bewoordingen en verzoclit hem de plaats te willen innemen, waar hij iu het vervolg met de raadsleden van Boschkapelle over de be- langen der gemeente zou beraadsiagen. Niet zoodra verscheen de burgemeester daar binnen, of het ,/Wien Neerlandsch bloed," krachtig aan.eheven door een 4 Otal schoolkinderen met begeleiding van piano, klonk hem tegen. Hartelijk zeide Z.E.A daarna dank aan onderwijzers en schoolkinderen voor de hem bewezen eer. Nu trad de burgemeester de fraai versierde raadskamer binnen, om zich na de aanbieding van den eerewijn enz. met de raadsleden aan een vriend- schappelijken disch te vereenigen. Was nu het officieele gedeelte afgeloopeu, de feestvreugde was daaroin nog niet verstomd. Neen, aauhoudend bulderde het geschut, menig //leve de burgemeester" weerklonk uit voile borst. Na afloop van den maaltijd deed de burgemeester, begeleid door de raadsleden en den secretaris, eene wandeling door de kom der gemeente. Overal, waar Z.E.A. zich vertoonde, werd hij met geestdr ft toegejuicht. Jong en oud beijverde zich om aan de ongeveiusde vreugde lucht te gcven. Zoo duurde het feestgenot tot laat in den avond voort, daar de welwillend- heid van den nieuwen burgervader ieder in staat had gesteld, zich eens recht te vermaken. We kunnen niet sluiten, alvorens een woord van welverdienden lof te geven aan de ingezetenen van Boschkapelle. Niemand heeft zich onbetuigd gelaten, om, zoover zijne krachten reiken, tot op- luistering van dit feest bij te dragon.. En het is met dit gunstig voorteeken, dat wij en burgemeester en inwoners geluk wensclien. Of is het geene voldoening voor den nieuwen burgervader, dat zijne kiudereu een van hart, ecu van zin met hem zijn? Moet dit er niet toe bijdragen, om hem met lust, ijver en kracht zijne nieuwe betrekking te doen aan- vaarden Ja zeker, en daarom durven we Bosch kapelle's inwoners toeroepen: //Verheugt u, want gij hebt u eene schoone plaats bereid in het hart van een vader, zoo geheel een zult gij samen- werken voor het welzijn der gemeente en voor den vooruitgang van alles, wat daarmee onafscheidelijk is verbonden." We eiudigen met de hoop uit te drukken, dat tusschen onzen nieuwen burgemeester eenerzijds en de raadsleden als vertegenwoordigers der geheele gemeente anderzijds, steeds die eendracht, die schoone harmonie moge heerschen, die ons het feest van den 6 Juni zoo aangenaam, zoo aan- trekkelijk heeft gemaakt. I 27. J. M. d. B., B. v. d. G., A. v. G., G. Y., C. V., A. d. B., F. d. B. 28. F. R., B. A. P. en J. P., alien te St. Jansteen, ter zake van overtreding va i het reglement op de herbergen te St. Jansteenbij verstek veroord. ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. en solidair iu de kosten. 's Gravenhage, 10 Juni. Voormiddag bulletin. Nadat door het toedienen van opwekkende mid delen de zeer ingezonken toestand van Z. K. H. iets verbeterde, verliep de nacht verder rustig. De darmbloeding is bedwongen, de verschijnselen van de zijde der ademhalingswerktuigen zijn niet erger. De Prins is zeer zwak. 's Gravenhage, 10 Juni. Na verwerping van al de amendenten op art. 3, is het ontwerp op den suikeraccijns onveranderd aaugenomen met 48 tegen 18 stemmen. Morgen komt de Indische begrooting aan de orde. Middelburg. 10 Juni. Heden is de justitie van hier naar Goes vertrokken, alwaar in den afge- loopen nacht ten kantore van den heer Fransen van de Putte een diefstal met inbraak heeft plaats gehad. Reeds van een vermoedelijken diefstal onderricht, had de justitie eenige nachten te voren een waakzaam oog gehouden, de dader, een zeer beruchte zekere A. Bevelander, is op heeter daad betrapt. Gent, 10 Juni. De uitslag der heden gehouden verkiezing is als volgt Dixrauide, gekozen De Landsheere (Liberaal) Bastogne (Luxemburg), Van Hoorde (L.)Thurn- hout, Coomans (Katholiek), Dezerezo (K.) en Nothomb (K.); Ostende, Carbon (K.)Roesselaere, De Jonghe (K en De Montblanc (K); Mechelen, Noteliers (K.), Lefebvre (K.) en Iris (K.); Arlon (Luxemburg), Tesch (L.); Veurne, Yisaert (L.); Tnielt, Beernaert (L.) en De Terscheuren (L Neufchateau (Luxemburg)d'Hooghvorst (K.) Kortrijk, De Haerne (K.), Tack (K.), Reijniert (K.) en Yan den Peerebooin (K.); Marche (Luxemburg), De Tavereau (KBrugge, De Clercq (K.), De Ruzetle (K.) en Visaert (K.); IJperen, Berten (K.), Colaert (K.) en Struije (K.)Virtou, Bouvier (L.); Leuven, Beeckman (K.), De Becker, (K), Delcour, (K.) en Halflant (K.); Philippeville, Ba- raman Chimay (K.) en De Bare (K.); Dinant, De Liederkerke (K.) en Thibaut (KNivelles Deburlet (K.), Dumont (K.), Pasteur (K.) en her- stemming tusschen Snoy en De Vrints; Namen, De Bruges (L.), De Montpellier (L.), De Moreau (L.) en Dohet (L.); Antwerpen, Coremans (K.), De Decker (K.), De Laet (K.), De Winter (K.), Gugot (K.), Jacobs (K.), Mees (K.) en Osij (K.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 7 en 10 Juni de volgende vonnissen uitgesproken: D. E. d. P., klompenmaker te Koewacht, is wegens moedwillige mishandeiing veroordeeld tot 6 dagen celstraf. J. Y., klompenmaker te Clinge (Zeeland), is wegens hoon veroord. tot f 12 boete of 4 dagen gevangeuisstraf. A. J. B., bierhu:shouder, wonende te Ter Neuzen, is wegens overtreding der drankw t veroord. tot 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE HULST. Zitting van 5 Juni 1884. 1. C. L. d. B., te Clinge, ter zake van het als geplaatst bij de brandweer aldaar, niet tegen- woordig zijn ingeval van brand; veroordeeld in eene boete van f 5, subsidiair 2 dagen gevange nisstraf en in de kosten. 2—19. J. F. d. S., E. B, F. Z., J. d. B., A. K., P. R., P. v. d. B., M. J. d. B., J. F. D., P. Y., L. L. V., A. R., A. D., J. B. d. K., F. H., F. J. P., G. d. P. en C. L. V., alien te Clinge, beklaagd als voren; alien vrijgesproken. 20. J. B. d. K., te Clinge, ter zAe van het daartoe in staat zijnde, niet verleenen van de ver- eischte hulp bij brand; veroord. in eene boete van f 7,50, subs. 3 dagen gevang. en in de kosten. 21.. A. V., te Graauw, ter zake van het uiten van scheldwoordenveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. en iu de kosten. 22. lo. L. F. P., 2o. F. T., 3o. A. v. P., alien te Clinge, ter zake van enkele diefstal van gehakt hout; de eerste veroord. iu eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. en in een derde der kosten, de tweede en derde vrijgesproken. 23. L. L. en P. S., beide te Clinge, ter zake van onwettige pogingen om wild op te sporen, te bemachtigen of te dooden; bij verstek veroord. ieder in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. en in de kosten. 21. D. V., te Clinge, ter zake als voren; veroord. in eene boete van f 15, subs. 5 dagen gevang. en in de kosten. 25. L. d. B., te St. Jansteen, beklaagd van overtreding van het herbergreglement te St. Jan steen; vrijgesproken. 26. H. II., te St. Jansteen, ter zake als voren bij verstek veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. o Door de rijkspolitie zijn in de maand Mei 355 vreemdelingen over de grenzen van het rijk ver- wijderd. Verleden week zijn te Rotterdam aan mazelen overleden 18 personen. Zaterdag werd in een sloot onder de gemeente Zierikzee het lijk gevon den van een ruim vijftigjarig polderwerker. De N.-Afrikaansche Handelsvennootschap zal een di vidend uitkeeren van 12 pCt. Te Boskoop verdronk Zondagnamiddag het 2^jarig kind van De F. Dit is reeds de derde maal, dat dezelfde ouders op die wijze een kind verliezen. Eenige knapen te Barmen speelden //dief ophangen." De 13jarige zoon van een koopman werd het eerst opgehangen. Het blijspel verkeerde echter in een drama, toen de andere jougens te laat bemerkten, dat de opgehangene, wien men gratie wilde ver leenen, reeds dood was. De vermaarde Engel- sche prediker Ch. H. Spurgeon hoopt den 17den dezer maand zijn 50»'en verjaardag te vieren. De onlangs overleden Emile de Bronckart, van Luik, heeft 1 millioen frs. nagalaten aan de scholen der stad. Nu de hondententoonstelling te Amsterdam is afgeloopen moet volmondig worden erkend, dat de proef om zulk een groote verzameling van blaffen- de, keffende, brommende of jankende dieren in een dicht bebouwd gedeelte der stad bijeen te brengen, niet behoord te worden herhaald. De bewoners van den omtrek van het Park hebben inderdaad gedurende de laatste dagen, en vooral de nachten een hondenleven gehad, en waren zeker minder benijdenswaard dan de viervoeters te wier eere men zooveel moeite gedaan heeft en waarvan het klein- goed den indruk gaf van een hondenkinderpartij. De kraaien doen dit jaar bizonder van zich spreken. Eerst haalden ze de zaden uit den grond later vielen ze, vooral te Smilde, jonge lammeren aanin Friesland hadden ze het vooral op het wild gemunt en een haas scheen een lekker hapje voor die zwartjes. Thans maken ze zich in de gemeente Yledder weder aan een ander kwaad schuldig. Zoodra de aardappelen zich vertoonen, zijn ze er bij om de jonge spruitjes af te pikken en daar blijft het niet eens bij, want ook de poot- aardappelen worden met den sterken snavel op- gegraven en verorberd. Een kasteleines te Dordrecht kreeg Zaterdag twist met eenige geburen. Zij wond zich daarbij zoo op en maakte zich zoo kwaad, dat een beroerte in weinige oogenblikken een einde aan haar leven maakte. Een koopnan was een som gelds gaan betalen in de Banque du Credit Commercial te Antwerpen. Hij telde de som aan het loket af en had zijn leeren geldzak naast zich gelegd. Terwijl hij wachtte tot men het geld kwam ontvangen, had een kerel naast hem plaats genomen en zijn hoed op den geldzak gelegd. Eensklaps hoorde de koopman den klank van geld; hij zag naar den kerel en bemerkte, dat deze zijn hand van onder den hoed wegtrok en verscheiden bankbiljetten uit den geldzak had gehaald. Hij greep hem bij den arm en riep: vDat is mijn geld." ,/No,'t is mine", antwoordde de andere. De koopman ontrukte hem echter de bankbiljetten en bleef den kerel vasthouden, tot de bedienden der Bank hem in verzekerde bewaring namen. Het was een Amerikaan, Charles Taylor genaamd. In ziju kleeren, op den rug, in zijn pantalon enz. waren wel twintig zakken. De Parijsche correspondent van de Times zegt in een artikel over de houding van Frankrijk tegenover Engeland: //Gij weet, dat op het oogen- blik iets in Nederland gaande is, wat alle stnats- lieden in Europa, en vooral de Fransche en Engelsche wel zullen overwegen. Het doodsgevaar van den erfgenaam van den Nederlandschen troon brengt in Europa eene der ernstigste kwestien, die in langen tijd zijn ontstaan, op het tapijt en voor sommige Europeesche staten is de kwestie van bizonder groot gewicht. Ik zal haar nu niet behandelen, maar gij zult, geloof ik, toestemmen, dat Frankrijk en Engeland bij haar oplossing gemeenschappelijk belang hebben. Engeland weet zeer goed, dat iudien het wilde, het er niet bij zou verliezen, wauneer de Nederlandsche troon op het punt stond van vacant te worden en dif zou feitelijk het geval zijn bij het overlijden van den tegenwoordigen vorst. Frankrijk weet integendeel, dat indien het op een slechten voet met Engeland stond, het slechts vijandige gouvernementen tegenover zich zou hebben, die het van alle eventueele plannen en compensation zouden uitsluiten; zijn toestand zou geheel anders zijn, indien het goede vrienden bleef met Engeland en Engelands houding zou ook veel er van afhangen, of het Frankrijk naast of tegen zich had. Het is waar; de Prins van Orauje leeft nog en de Koning is gezond, maar de ziekte des prinseu in verband met den precairen toestand van de opvolging, is een van die feiten, die staatslieden en vooral een eerste Minister van Frankrijk niet over het hoofd kunnen zien." «Ma»*aeaaMiegMaMr<n«BA 'ixneztEMsr*; v* urvt<

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2