Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1989. Zaterdag 7 Juni 1884. 24® Jaargang. (7 A AN BESTEDING. STRAATVERLICHTING. Binnenland. J ft 11 AAV TE BESTEDEV, CLARA. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per poet: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind veinebijiit Ulnndnc- en Vrijdnsavoud bl| den uilecver P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 17 Juni a. s., des morgens te 11 uren, in het gemeenteraadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, A A N B ESTEDENI de levering van petroleum en hetgeen verder noodig is voor de straat- verlichting, gedurende 1884/H5. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente secretarie, alwaar ook den dag voor en tot het oogenblik van de besteding eene verzegelde bus, tot het ontvangen dor iuscbrijvings- biljetten, is geplaatst. Ter Neuzen, 6 Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van S1NT JANSTEEN, zullen op Vrijilag den 20 Juni 1884, des namiddags om twee uur, in het Gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring, trachten in twee perceelen: 1°. Het veranderen en verbeteren der bestaande SCHOOL en ON DER- WIJZER3WONING en het bij- bouwen van nieuwe Lokalen enz te zamen voor 198 Leerlingen, in het dorp St. Jans teen. 2°. Het bouwen van eene NIEUWE SCHOOL voor 150 Leerlingen, benevens ON DERWIJZERSWO- NING enz., in de buurtschap „Heikant," gemeente St. Jan steen. Met de levering voor beide percee len van alle daartoe benoodigde Materialen enz. 10) FEUILLETQN. (Slot) /Houd op, lieve t.mte, laster met. Gij weet niet, wat de ridder, die u indeidaad bemint, al voor u heeft gedaan. Ik zal u maar eens zeggen, dat dit voorbeeld voor alle ininnaars, in de streugste wintermaanden dag en nacht rond het kasteel heeft gedoold. God weet alleen, waar hij toen ruste, terwijl hij alleen door de gedachte nan u leefde" /Zou dat waar kunnen zijn riep Olivia met een smachtenden zucht. „Ik zal u ook zeggen, ging Raymond voort, die voordeel uit haar geestdrift wil.le trekken, /dat hij zelfs in huis is gedrongeu Wordt maar niet bang, lieve tante; hij eerbiedigt u, omdat hij u iuderdaad bemindtIk wil u zeggen, dat hij een geheelen nacht in de geheim- zmnige kamer ,/De kamer met het tapijt I" riep mejuffrouw d'Andetot, welke al bijna veertig jaren lang naar het fijne van die kamer nieuwsgierig was geweest. z/Wat heeft hij daar gezien z/Dat zal hij u zelf wel zeggen. Dan hebt gij tevens bewijs van miju woirden." /Maar lk moet ten minste bedenktijd hebben." Helaas tante, terwijl een schoone ziek bedenkt, sterft een rampzalige in zijn trunen." Oliva glimlachte. Zij was overwonnen. De De aanwijzing in loco geschiedt op Vrijdag den 13 Juni 1884, des namiddags van 2 tot 4 uur, te beginnen op het dorp. Het bestek met teekeningen zal van af den 5 Juui 1884, ter inzage leggen ten gemeentehuize te St. Jansteen, elken werkdag van des voormid- dags 912 ure, en zal op franco aanvrage, tegen betaling van f 1,50 verkrijgbaar zijn bij den heer Secretaris te St. Jansteen en bij den architect J. H. Hannink te Goes. St. Jansteen, den 26 Mei 1884. A. IJSEBAERT, Burgemeester. A. T. ROTTIER, Secretaris. JPolitieli Overzicht, Londen heeft de Pinksterdagen doorgebracht onder den vreeselijken indruk van eene reeks dynamic'-ontploffingenblijkbaar voor lang en met inderdaad duivelsche berekening naar een vast plan beraamd. Zooals men uit ons vorig nummer weet, hebben een drietal ontplofliugen plaats gehad iu St. James-SquarePall Mall en eene bij Scotland-Yard. Eene derde, nog gevaarlijker proefueming der dynainiet-raannen een aanslag op de Nelson's kolom, is gelukkig mislukt. De ontploffingen in St. James-Square waren gerichl tegen Junior Carlton Club. Al de raraen in de beneden-verdiepingen van het gebouw werden vernield, evenals die van de naburige huizen. De tweede ontploffing, voor bet. gebouw bij het Ministerie van oorlog, liep beter af. De vensterruiten der beneden—verdieping alleen zijn vernield. Het huis van het pailementslid Sir Watkin is als door twee bommen getroffen, rechts en links. Aan de rechterzijde zijn alle ramen als het ware gespletenaan de linkerzijde is een gedeelte van den muur in stukken geslagen. Deze ontploffingen werden gevolgd door eene andere bij Scotland Yard, het boofdbureau der Londensche politie en aan de lezers van Engelsche romans, waarin //detectives" eene rol spelen, welbekend. De inspecteur van de wacht verklaart, dat de ont ploffing om 22 minuten over negen plaats had. Het dynamiet was hier geplaatst in een urinoir. De uitwerking was verschrikkelijk. Niet alleen braken de glazen van het bureau der detectives, op welke het meer bepaald was gemunt, ook de muur stortte in met de kamer, waarin een aantal boeken waren geborgen. Twee rijtuigen oij het gebouw vielen omver en een paard werd gekwetst. Daarenboven werden twaalf patronen gevondeu onder Nelson's gedenkteeken, ongeveer een uur na de ontploffing van Scotland Yard. Een politieageut z g daar iets branden, naderde en vond een lont. Ware hij eenige minuten later gekomen, dan zouden tal van menschen de slachtolfers van dezen mis- dadigen aanslag zijn geworden. Het is hier altijd ridder die in een nabijzijnde herberg wachtte kwam nu op het kasteel. Toen hij mejuffrouw d'Andetot zag, wilde bij bang worden, terwijl Olivia van haar kant veel van haar begoocheling kwijt raakte. Maar dat was in een oogwenk over. „Het is goed," dacht mejnffrouw d'Andetot, dat de vrouw er beter uitziet dan de man. Dan kan men beter op hem rekenen." En de ridder dacht,/Zulk een domme gans zal ik stellig en zeker niet met mijn innerlijke ineerderheid domineeren." Na deze inwendige wederzijdsche redeneering werden zij smoorlijk verliefd. Raymond deed ze in de postkoets stijgen. Hij sprak al van een geheim huwelijk. Dat romantiscb denkbeeld bracht mejuffrouw d'Andetot zoodanig van de wijs, dat zij aan Clara haar vertrek niet eens meldde. Veertien dagen later was er groote receptie op het kasteel de Ranville. Mevrouw De Langel- Coudras maakte haar geheim gesloten huwelijk openbaar. Die noodelooze geheimhoudiug en de houding van de jong getrouwden gaven iedereen stof tot vroolijkheid. In een hoek van den salon stond een groepje afgezonderd te fluisteren. Het waren mijnheer en mevrouw De Langel-Coudras en mijnheer De Jancourt. Deze lantste keek alleen betrokken en nu en dan sloeg hij ter sluiks een blik op zijn vrouw, die in het lioekje van den haard tamelijk verstrooid de houneurs waarnam. Raymond stond op eenigen afstand en hij volgde zeer druk en daar de hoeveell,ed dynamiet voldoende was om bet voetstuk te vernielen, zou de kolom gevallen zijn en in zijn val een aantal personen gedood hebben. Uit Egypte luiden de berichten in de laatste dagen weder tegenstrijdig. De Engelsche regee- ring ontving Zondagmiddag een depeche van Egerton uit Kairo, waarin de ontvangst gemeld wordt van een telegram uit Suakin, meldende dat eeD uit Berber gezonden bode door Osman Digna ge- vangen genomen is. Door Osman naar Suakin, gezonden boden brachten het bericht, dat Berber in de hauden der opstandelingen is gevallen. In een depeche van den Gouverneur van Dongolo wordt dit bericht ecbter gelogenstraft en verzekerd dat de Gouverneur van Berber integendeel de opstandelingen geslagen heeft. De provincie Don golo is tot Meraweli toe tot rust gebracht Het besluit van den Franschen Senaat omtrent het toelaten van echtscheidingen lokt in de Fransche pers velerlei beschouwingen uit. De liberale bladen hebben haar alle verdedigd, de Voltaire heeft er hare persoonlijke zaak van gemaakt, maar ook van de meer conservatieve, het Journal des Debats en zelfs Figaro, komen gelukwenschen. De Debats ineent, dat de mogelijkheid van ont- binding zal bijdragen tot het sluiten van meer huwelijken dan thans het geval is. Men weet dat thans in Frankrijk op de 100 inwnners slechts 7,5 huwelijken voorkomen, in Engeland en Pruisen 8.5. Ook Figaro noeml het besluit een der ge- wichtigste gebeurtenissen in sociaal en zedelijk opzicht. Men verwacht, dat de commissie tot onderzoek van Ferry's voorstellen tot grondwets- herzieaing nog deze week met haar rapport zal gereed komen, zoodat de discussien reeds Maandag a. s. kunnen beginnen. In de Kamer is men zeker van de aanueming en ook in den Senaat schijnt de regeering op de meerderheid te rekenen. In den Ministerraad heeft Ferry medegedeeld dat de nieuwe gezant te Peking, die aldaar zeer vrien- delijk ontvangen is, per telegraaf bericht heeft dat de Koning van Anarn het nieuwe tractaat in beginsel heeft aangenomen. Een gerucht dat de gedachtenwisseling tusschen Engeland en Frankrijk over de conference afgebrokeu is, wordt uit Parijs gelogenstraft. Ruim een jaar geleden is in de Vereenigde Staten eene wet op de emigranten aangenomen, waarin bet vervoer van landverhuizers aan zeer beperkende bepalingen is onderworpen. Naar aanleiding hiervan ontstond dadelijk geschil over de vraag, of andere dan Amerikaansche schepen aan de bepalingen dier wet konden worden onderworpen, en ten einde die geschillen uit den weg te ruimen, s in het Ameri- kaausch congres het voorstel gedaan om met Enge land en Duitscliland in overleg te treden. Zoodra onze regeering hiervan kennis kreeg, is van haar de bewegingen van den luitenant-generaal met een onrustigen blik. z/Ik had u veertien dagen gevraaed, mijnheer de markies," zei De Langel." //Die tijd is om. Ik hoop, dat gij nu alles wel zult begrijpeu." ffW»art gij het dus?" vroeg de markies, terwijl zijn stem twij'el verried. Hij was bet," zei mevrouw De Laugel haastig. z/Het was miju man!" herhaalde zij metpassenden trots. //Dat bezweer ik!" z/Maar waartoe moest dan al uw gedraai dienen?" vroeg mijnheer De Jandourt. //Gij hadt mij immers dadelijk de waarheid kunnen zeggen." //Zoolang ik het jawoord van mevrouw niet bad, moest ik zwijgen," antwoordde de ridder. //Mocht ik bekennen, dat ik 's nachts in het huis was ge weest van een vrouw, die de mijne niet was i Maar de geschiedeuis, die gij hebt verhaald," opperde de markies. z/Moest ik van mijn avontuur dan geen fabel maken //Wel zeker," bevestigde de jonggetrouwde. Raymond begon te vreezen, dat zijn redmiddel maar half zou lielpen. De markies bleef inderdaad betrokken bij hen. Hij ging eindelijk bij een veuster staau peinzen. z/Als hij het geweest is, dacht hij, dan heeft Clara misschien niet geweten, dat hij er was. Dan heeft zij niet gelogen. En dan moet ik alles weer goed maken. Maar is hij het inderdaad geweest?" Gisterenavond ontvingen velen onzer a bonnes het volgende bulletin: »rDe toestand van den Kroonprins is verergerd. Tengevolge van diarrhee nemen de krachten van Z. K. H zeer af." Hieromtrent kunnen wij nog het volgende melden Woensdagnamiddag te 5 uur was geen ver- andering in den toestand van den Kroonprins gekomen; hij is uiterst zwak, maar zou zich geheel bewust zijn van den aard zijner ziekte. Gisteren tegen middernacht was in den toe- stand van den Kroonprins geen gunstige verandering gekomen. De coraplicatien of verschijnselen echter welke onmiddeilijk gevaar doen voorzien, heeft de geneesheer tijdens zijn avondbezoek bij den patient niet waargenomen. De I rins blijft kalm, nuttigt weinig en dan nog verfrisschende dranken. Behalve de Belgische hebben ook de Oostenrijksche en Britsche gezanten, ingevolge bizondere opdracht hunner souvereinen, gisteren inlichtingen omtrent 's Prinsen toestand ingewonnen. De vorige week Maandagavond trad de ziekte eigenlijk in. De Prins had ruim veertien dagen achtereen inspannende werkzaamheden verricht en ook dien avond zich tot half twaalf met werken bezig gehouden, maar hoezeer hij zich nog langer aan vele aangelegenheden had willen wijden, g©- lukte dit hem niet en begaf Z. K. H. zich zwaar vermoeid ter ruste. Den volgenden dag gevoelde de Kroonprins zich zoo onwel, dat de geneesheeren moeslen outboden worden. De Prins heeft na dien tijd het bed niet meer verlaten, terwijl de toest:.nd ongunstiger werd. Het bij de geneeskundige wet voorgeschreven biljet, houdende kennisgeving van het aanwezig zijn van besmettelijke ziekte, met opgave van de soort der ziekte (febris typhoidea) is achter een der ramen aan den voorgevel van het paleis opgehangen. De Prins is slechts bij tusschenpoozen ijlend of buiten bewustzijn; de koortshitte was tijdens het consult 89,8 graden. Dr. Vinkhuijzen komt vier- malen per dag den lijder bezoeken. Dr. Van Wierinchen Borski alleen des morgens om te consul- teeren. een voorstel uitgei/aan om over deze en andere geschillen, het vervoer van emigranten betreffende, een conferentie te houden van alle mogendheden, die door haar stoomvaartlijnen bij het vervoer van landverhuizers zijn betrokken. Dit voorstel is door de belanghebbenJen aangenomen, zoodat de bijeen- komst der conferentie kan worden tegemoet gezien. Langzamerhand gingen de genoodigden heen. Mijnheer en mevrouw De Jancourt waren alleen. De markies naderde de haard. ,zMevrouw, zeide hij," //ik verzoek u of gij een brief, dien ik u in een zeer smartelijk oogenblik schreef, wel zoudt willen vergeten. Men had mij in abuis gebracht." De jonge vrouw bleef zwijgen. Haar oogen schote.n vol tranen. //Dezen avond, ging de markies voort, //heeft men mij eerst uitgelegd" /Dezen avond heeft men u bedrogen, mijnheer," viel hem Clara in de rede. De markies staarde haar verbaasd aan. Clara vertelde vrijmoedig en rondweg alles aan mijnheer De Jancourt, wat er op den nacht van zijn aankomst was gebeurd. De markies luisterde zwijgend. Zijn voorhoofd werd langzamerhand helderder. /Dit is de waarheid," zei de jonge vrouw eindelijk. ;/Zij, die u iets anders vertelden, deden het met een edelmoedige bedoeling, maar uw vertrouwen wil ik niet verschuldigd zijn aan een leugen." Clara," zei mijnheer De Jancourt, terwijl zijn meestal ijskoud gelaat de diepste vertedering toonde, /ik geloof u, en ik dank u. Thans smeek ik u, Oprecht gemeend, vergiffenis." De jonge vrouw gaf hem haar hand, die hij vurig zoende. Raymond was echter niet naar huis gegaan, omdat hij wilde weten, hoe zijn list, welke door TEll VElZEVSI'liE (OIBAVT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1