V i e t e r iM o e s, Medekiezers Kiezers van Axel! P. M o e s. MEDEKIEZERS P. M o e s. K i Telegrafische berichten. Gemengde berichten. H an delsberic hie n Adverlcnlien. Wanrschuwing. IVIedekiezers! Mr. A. C. B. Thomaes, Mr. A. C. B. Thomaes, tezersJ Mr. A. C. B. Thomaes, Axel, 29 Mei. Tot gezworeu vau den polder Beoostenblfj benoprden is herbenoemd de beer P. Koster, landbouwer alhier, en van den Koegors- polder.c. a. is benoemd de heer P. Dieletnan Wz., in plaats van den heer Matth. de Bruijne, beiden landbouwers in deze gemeente. Zaam«laff, 30 Mei. Tot gezworen van den Margarethapolder is herbenoeind de heer Jan de Putter Lz., van den Eendragtpolder benoemd de heer P. Galle en van den Zaamslogpolder herbe- noemd de heer C. de Bokx. Als dijkgraaf van laatstgemelden polder werd herbenoemd de heer L. van Dixhoorn. Ilontenisse. 28 Mei. Heden is tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente alhier beroepen de heer Jolles, cand. tot de H. dienst te Ginneken. St. Jansteen. In den nacht tusschen 11. Dinsdag en Woensdag is bij den landbouwer P. Verscheldeu, wonende in de buurt ,/de Hoefijzers," in deze ge meente een koe gestolen. De in den weg afgedrukte sporen gaven aan, dat het beest over de grenzen naar Belgie is vervoerd. Men tracht den diet of de dieven teontdekken. Stoppeldijk. Met den bouw van de wachtsluis te Campen begint men goed te vorderen. Deze week komt de fondering met betoukist gereed, zoodat men denkt in de volgende week met het metselen een aanvang te kunnen maken. Dit metselen zal met kracht worden aangevat. 's Gravenliage, 30 Mei. Voortzetting der school- wetdiscussie. Van Houten trok zijn amendement om het derde alinea van art. 33 te doen vervallen in. De wijziging in dat art. door de regeering voorgesteld werd verworpen. Art. 33 blijft derhnlve onveranderd. Het amendement van Van Gennep op art. 45 werd aangeuomen met 41 stemmen voor en 37 tegen. Hierdoor blijft de-Rijksbijdrage van 30 percent voor de gemeenten behouden doch wordt niet toegekend voor het onderhoud van schoollokalen en schoolmeubelen, de aanschaffing van nieuwe meubelen en de aanschaffing en het onderhoud van schoolboeken, leermiddelen en school- behoeften. De Minister had geen principieel be- zwaar tegen dit amendement. De geheele school- wetwijziging is hierna aangenoraen met 40 stemmen voor en 31 tegen. Door den Commissaris des Koniugs van Groningen is de veldwachter JCazemir, die den burgemeester van Hoogezand met den dood dreigde, uit zijne betrekking ontslagen. De vroegere bewaarschool te Gorredijk is bevorderd tot bewaarplaats voor dronkaards. In de gemeente Achtkarspelen heerscht de hersenziekte onder de runderen. In de gemeente Rolde is een dennenbosch in de asch gelegd. Dinsdag werden nabij Dwingeloo een paar herten gezien. De landbouwers vinden hun 'oezoek niet nangenaam. Te Ileteren en omstreken belooft het kersengewas zeer ruim te zullen zijn. De vrucht groeit flink en zal dit jaar vroeg rijp zijn. Als een groote zeldzaain- heid deelt men uit Deventer mede, dat daar reeds het eerste nieuwe hooi (gewas 1884) is binnengebracht Het was van puike kwaliteit. Drie Eransche snel- wielenaars kwamen deze week te Deventer van Zutfen aan. Zij hebben de reis per snelwieler van Fraukrijk naar ons land gemaakt en zullen het op dezelfde wijze verder bezoeken. Te L ibith werden Woensdag de eerste Duitsche kersen aau- gebracht; de 212 mandjes waren besternd voor Engeland. Er is nu reeds sprake van een nationale tentoonstelling te Nnpelsin 1890. Te Belfast is de groote horl igetabriek van Pat terson afgebrand400 menschen zijn daardoor zonder werk. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ont- leent de Zwolsche Ct. het volgende, dat als een karakteristiok staaltje van de ,/ridderlijkheid" der Atjehsche hoofden kan dienen. //Op zekeren post waren prauwen noodig voor het vervoer van zieken. Een naburig goedge- zind kamponghoofd raadde aan, om over het in gebruik nemen van prauwen te onderhandelen met zijn zwager, die, evenals hij hoofd van een kampong, slechts op een gunstige gelegenheid wachtte om zich aan de ,/Compagnie" te onder- werpen. Het bleek uit deu loop van het gesprek al spoedig, dat de raadgever met dien zwager in vijandschap leefde en hij presenteerde zich weldra met den meesten ernst, om, wanneer zijn bloed- verwant eenmaal binnen de benting was om te onderhandelen, stil achter hem te sluipen en hem den hals af te sriijden Als iets zeldzaams kunnen we berichten, dat een Tesselsche visscher in ^en streek en binnen het uur 80 roggen viug en die terstond verkocht voor 30 cts. per stuk. Een geeptrekker had ook een aardig nuitenkansje. Hij ving een zalm van p. m. 14£ KG. Een der ingezetenen van Noordharen had, bij het uazieu zijner netteu in het mcer, een zonderlinge vangst. In plaats van visch toch, vond hij daarin twee zeldzame voxels die hij levend mocht machtig worden. Tusschen de twee en drie voet groot, met scherpen, elsvorinigen, ongetanden bek, gekuifden kop, de pooten bijna aan het einde van het achterlijf, schijnen zij te behooren tot het duikergeslacht (gehoornde duiker) dat in de om streken van de Noordpool te huis behoort en als trekvogel op zijne tochten somtijds onze kusten betoekt. Een vreemdsoortige diefstal heeft ten huize van L. Bleeker in deu IJpolder plaats gehad. Uit een vertrek, dat slechts eene oppervlakte heeft van 4 J meter, en waarin de man en vrouw en 9 kinderen te bed lagen, hebben de dief of de dieven een linnenkast geopend en daaruit f 230 aan geld en al de gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd, zonder door het ontwaken van een der huisgenooten te worden gestoord. Naar men verneemt, is het aan de politie gelukt de vermoedelijke daders op het spoor te komen. Door het stoomschip Soerabaja, kapitein Otto, werden dezer dagen, voor rekening van de firma M. vm Engers Co., handelaars in buitenlandsche vogels en andere dieren te Schiedam, van Soerabaja aangebrachteen zeldzaam groote olifant, 16 V6r- schiilende kroonduiven, een oerang oetan en een langarm-aap of Gibbon, van Mai kka. De olifant werd gretig door een buitenlaudsch huis aange- koeht, terwijl de oerang-oetan en de langarm-aap te Marseille ontscheept en aldaar voor eene dier- gaarde in het buitenland gekocht werden Te Donkerbroek is dezer dagen een huisge- zin, man, vrouw en vier kinderen gerechtelijk uit zijne woning gezet, en tot nog toe vertoeft het onder den blooten hemel. De lastgever hiertoe is de vader der vrouw. Een telegraphisch onderhoud op 7000 Eng. mijlen afstands heeft dezer dagen plaats gehad tus schen Louden en Calcutta. De uitgever van The Telegraphist te Londen had reeds vaak de voor- treffelijke lijn tusschen Londen en Teheran (in Perzie) die 3800 mijlen bedraagt, hooren roemen, maar meende te moeten hctwijfelen, dat men op znlke afstanden met den toestel van Morse nog duidelijke teekenen kon bekomen. Hij stelde zich aan het Londensche eindstation in verbindiug met den Duitschen telegrafist te Emden, dadelijk daarna met Odessa en spoedig daarop met Teheran en Agra. Ten einde de zegepraal van de telegraphie volledig te maken, werd in Agra de leiding met Calcutta verbondeu, en binnen korten tijd onderhield zich de uitgever van The Telegraphist met zijuen landge- noot in Calcutta. De Nieuwe Wereld is grootdoch dit neemt niet weg dat men er woekert met den grond. Een bouwmeester te New-York heeft plannen ontwor- pen tot het bouwen van vier huizen, elk vau 12 verdiepingen, en elke verdieping met ruimte voor twee huisgezinnen. Deze huizen moeten 51 voet breed, 100 voet diep en 150 voet hoog worden. Het blok moet 1,000,000 dollars kosten. Men weet dat het jaargeld, door de Eransche regeering toegekend aan nu wijlen Abd-el Kader, overgaat op zijne erfgenamen. De Minister van Buitenlandsche zaken heeft, om de verdeeling vast te stellen, zich de naamlijst der kinderen van den Emir doen toekomen en uit die lijst, blijkt, dat Abd-el-Kader de vader is geweest van 10 zouen en 6 dochters. De oudste zoon is 43, dejongste dochter 6 jaar oud. De Eransche regeering is van plan het eeuw- feest van de gebeurtenissen in 1789 met grooten luister te vieren en dientengevolge in 1889 te Parijs een internationale tentoonstelling te houden. Er schijnt kans te zijn, dat aan de arnar- chie en wanorde in Zoeloeland een einde zal komen door de plaats gehad hebbende uitroeping tot Koning van Cetewayo's zo./n. Hij wordt ondersteund en beschernid door de Boeren, die zich hebben gevestigd aan de grenzen van Zoe loeland in het gebied, dat door de Jingo-politiek besiemd was om een voortdurende twistappel tusschen de Boeren en de Kaffers te zijn. Wanneer de jonge Koning zich kan handhaven en voorloopig liangt de groote meerderheid der be vol king hem aan, omdat zij de opgedronpen be- scherming van Eogeland moede is, zal de Zuid - Afri- k&nnsche Republiek hare grenzen verzekerd, haar macht en invloed versterkt zieu. Te New-York heeft onlangs een zekere Charles Pearsall met den eigenaar van een restau rant een weddenschap van 25 pond sterling ann- gegaan om gedurende een week dagelijks voor zijn middagmaal zestig eieren tj gebruiken en tot groote verwondering van iedereen heeft Pearsall deze gevrarlijke proef met goed gevolg ten einde gebracht. Geregeld om half vijf kwam Pearsall aan tsifel, waar de kellner hem zestig zacht ge- kookte eieren voorzette, die hij met de meeste voldoening opat. In de eerste dagen had de res taurateur moeite om zijn spijt te verbergen, doch hij troostte zich met de hoop, dat vbur het einde der week een goede indigestie hem beletten zou de weddenschap voort te zetten. Dit viel echter tegen, want toen Pearsall op den laatsten dag het laatste ei had gebruikt, stelde hij voor, op- nieuw de weddenschap aan te gaan en dan ten slotte de kippen, die de eieren hadden gelegd, (waarom ook niet het hok er bij op te peuzelen. De restaurateur betaalde echter zijn 25 pond sterling zonder zich te verwaardigen antwoord te geven. Dezer digen is weder eens de ondeugende opmprking gemaakt, dat sommige vrouweu opzien tegen het optreden als getuige voor den rechter, wegens de lastige vrageu naar ouderdom, enz. Er is een geschikt middel om aan dat bezwaar een einde te makeu. De rechter vraugt zoo be- langstellend naar den leeftijd, alleen omdat de wet zekeren ouderdom verlangt voor getuigen, die onder eede mogen worden gehoord. Het eenige wat hij te weten heeft is dus, of de persoon, die voor hem verschijnt, al dan niet dien wettelijken leeftijd heeft bereikt, welke op 16 jaar is gesteld. Wanneer hij dus niet langer vroeg//hoe oud is u maar //is u onder of boven de zestien dan zal zeker ook de meest behiiagzieke vrouw geen bezwaar gevoelen, die vraag naar waarheid te beantwoorden. De jaarwedde van den burgemeester van Sioux Ealls (Dakota) bedraasft een geheelen dollar. Toen de tegenwoordige mayor, de heer Schatzel, voor de eerste maal zijn jaarwedde zou ontvangen, werd hem een nieuwe gemunte zilveren dollar overhandigd, met deze inscriptie: //Jacob Schat zel, eerste burgemeester van Sioux Fails; zijn bezoldiging voor een vol jaar uitbetaald door Edwin E. Sage, stads-betaalmeester." Te Springfield kwam dezer dagen een arm letterzetter aan en zocht in alle drukkerijen werk. Men kon den man niet helpen, maar gaf hem eeu kleine geldelijke ondersteuning. Niet veel later liep een arm schoenmaker bij zijn vakgenoo- teu roud; ook hij vond geen arbeid, maar wel een kleinigheid in geld, 's Namiddags bedelde een arm kleermaker bij de snijders, 's avonds een bakker bij de bakkersmet hetzelfde gevolg. Emdelijk werd te middernacht een beschouken va- gebond naar het politiebureel g. bracht en toen bleek, dat het de zetter, de schoenmaker, de kleer maker en de bakker in 6eu persoon vereeuigd was. Dordrecht, 29 Mei. Lokeren, 21 Mei. 28 Mei. K 0 E R S V A A HET GELD. Fransch per 100 fr. 48,00 k f 48,05 Belgisch per 100 fr. 47,75 v v 47,90 Engelsch per 12,05^ 12,11 Vijf en derligjarige Echlvcreeniging J. H A R T E C. LI P P E N S. Hunue daukbare kinderen, be- huwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen, 30 Mei 1884. Op I .1 it ii i a. s. hnopt onze moeder Wed. J. GRAUWERMANgeb. DeSmit, haar 709teD gebooitedag te hcrdenken. F. J. OOSTDIJK. M. C. OOSTD1JK-Grauwerm\n. Ter Neuzen, 31 Mei 1884. Ihirtelijk (ltink aan alien, die blijken van belangstell'ng toonden bij het vol- trekken van ons huwelijk. Ter Neuzen, 29 Mei 1884. L. TAAT. M. F. TAATVoerman. Ilartelijk dank voor de vele blij ken van belangstelling, op den 27 dezer ondervonden. Oostburg, 31 Mei 1884. J. A. WEISFELT. Ecu liartelijk vaarwel wordt door den ondergeteekende aan zijn talrijke vrieuden en bekenden in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen toegewenscht bij zijn vertrek naar Kralingen. Dat het alien welga! Ter Neuzen, 30 Mei 1884. J. K. G. DFIONT. o De GEMEENTE-ONTVANGER van Ter Neu zen, waarschuwt de achterstalligen in de voldoening van den Iloofdelykeii onislag, Itelastiug op de lionden en wegens recht van erfpacht over 1883, om, ter voorkoming van vervolging, hun verschul- digde onverwijld te zijnen kantore te voldoen. Nu wij op 4 Juni geroepen worden am bij her- stemming een vertegenwoordijer in de Provinciale Staten te kiezen en naar onze raeening het land- bouwbedrjf in dat college te weinig vertegen- woordigd is, verzoeken wij u dringend met ons uwe stem uit te brengeu op den heer Landbouwer en Lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen. Eenige Kiezers van IIoek. Wilt ge een vurig voorstander der kruis- lijnen naar de Staten zeuden? Stemt dan op MOESDat te zijn, daarvan heeft hij ineer dan eens blijk gegeven in de vergaderingeu van de landbouwmaatsehappij en in den Raad van Ter Neuzen is het voorstel tot kniislijnemhviing binnen Ter Neuzens wallen van MOES uitgegaan en door hem kr.chtig verdedigd. Wilt ge mannen in de Staten, wars van alien dwang, kiest dan met ons den heer Advocaat en Notaris. Eenige Kiezers van Axel, Zaamslag en Hoek. De uit slag der stemming voor een lid van de Provinciale Staten, op 21 Mei gehouden, heeft eene herstemmiug op 4 Juni a. s. noodzakelijk gemaakt tusschen de heeren P. MOES en Mr. THOMAES. De keuze kan voor U niet moedijk wezen, als verdiensten, kennis van zaken en bekende eerlijke beginselen den doorslag geven; want dan kiest gij zonder twijfel met ons den onafhankelijken man, die de lanlbouwbelangen steeds behartigde, die n;emand naar de oogen ziet en die aan geen lei band loopt, den bekwamen landbouwer VELE KIEZERS. Sluit uwe ooren voor het afgezaagd geteem vau z/aan den leiband loopen," woorden, die van zekere zijde bij gebrek aan bewijzen, als laatste redmid- del moeten dienst doen, om de goe gemeente in het harnas te jagen. Ieder, die Mr. THOMAES kent, zal zijne vast- heid van karakt.er, zijn diep gewortelde overtuiging, zijn loyaal optreden op hoogen prijs stellen. Als £en man dan onze stem uitgebracht op den heer Advocaat en Notaris te Ilontenisse. Eenige Kiezers uit het i,vnd van Axel. De KIEZEItS voor een lid van de Provinciale Staten worden weder opge- roepen tegen den 4 Juni 1881, ora hunue stem uit te brengen, ten einde te besli-sen, wie hun afgevaardigde zal wezen. Stond met den heer P. MOES een man, als de ronde VOGELVANGER, dan zou men kunnen dobberen in de keuze, aan wie het mandaat op te dragen. Nu echter is het een natuurlijke zaak, dat wij den heer P. MOES onze stem geven, aan den man, die aan niemands waclltwoord maar aan zijn vastheid van karakter, zijn kennis, doorzicht en onpaftijdigheid de vele stemmen van 21 Mei jl. te danken heeft. Kiezers komt nu alien trouw ter stembus, iedere stem is onmisbaarvertrouwt niet te veel op een ander; en kiest met mij den heer EEN ONPARTIJDIG KIEZER. t Een man als Mr. TIIOMAES, die tot op 27jarigeu leeftijd zoo praetisch als theoretisch zich op den landbouw heeft toegeleg.l, zal toch niet kunnen worden tegengeworpen, dat hij een vreemdeling in dat vak is Ook zal men iemand, die op dien leef- ti.id nog een aanvang heeft gemaakt met zijne rechts- gelcerde studien aan de Leidsche universiteit, het verwijt niet kunnen doen, dat hij geen energie bczit? terwijl wij er ten slotte de bescheidene opmerking kunnen bijvoegen, dat de heer THO MAES, niettegenstaande zijne notarieele ^itie, veel minder naar de oogen van een ander behoeft te zien dan de heer P. MOES durftte denken. Komen wij dus op Woensdag 4 Juni a. s. trouw ter stembus en brengen wij onze stem uit op Advocaat en Notaris te Hontenisse, 2. 3. 2. a. b. 3. Heden was er weder weiuijt aanvoer en vraag. Allea werd dooreen tot de vorige prija van de hand gfdaan. Puke Zeeuw.ehe en Vlaamache Tarwe y 8 20 a f 8,50 miudere 7,70 a f 7.90. Uogge Zeeuwache en Vlsamsche 6. 0 a 6 50. Overmaaarhe f 5 80 a f 8,00. fierit Zeeuwache en Vlaainacho winter f 5,50 a f 6,00 Over- maasche f 5,50 a 5,80. Zeeuwsshe en Vlaainaehe zomer 5,00 a 5,50. Overm«asche J 4 80 a 5 00. Haver dunce f 2/.0 a f 4,00 'Jikke 4,tl0 /I 50. Paarden- boonen 6,60 a I 7,00. Onivenbuonen 7,40 a 7,80 Witteboonen 12 00 a 18 50 Bruineboonen 8,00 a f 12.00. Erwten J 8,40 a 8,70. Voeder f 7 80 a f 7 60. Koolzaad f 12,50 a f 13,00. Lijuzaad zaai J 9,50 a 10,00. Tarwe, p. R'gge, Oerst n Haver. 106 k„ fr. 18,CO a 19 75 13,25 18,25 a n h a 13,75 14 75 18,95 a 20.50 13,00 14,00 13^25 14|25 VAN EN OL

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2