Gemen^de berichten. Handelsberichten. Buitenland. Bij Kon. beeluit is eene oommissie ingeateld tot het houden van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheden der candidaten voor de be- trekking van rijksopzichter van den waterstaat 4e klasse. Van de ongeveer duizend werklieden der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werk- tuigen, die gedurende de laatste weken wegens slapte der werkzaambeden ontslagen waren, liepen Zaterdag den ganschen dag ruim 200 in optocbt door de straten van Amsterdam en poogden den burgemeester aan diens huis en aan het raadhuis te spreken; te 1 uur werden vijf afgevaardigden bij den burgemeester ten stadhuize toegelaten, die op hun vragen orn werk echter zijn onmacht in deze te kennen gaf. De stoet heeft zich hierop vrij kalm naar Kattenburg begeven, zoodat de deinonstratie haar onschuldig karakter scbeen te zullen behouden Het doet ons groot genoegen, te kunnen mede- deelen dat de gelden, benoodigd om de Konink lijke fabriek in stand te houden, tot een voldoend bedrag zijn toegezegd om te mop-en verwachten, dat in de volgende week de vourtzetting der zaak zal worden voorgesteld. De bureaucratie in Indie heeft op verre na haar laatste lied nog niet gezongen. 's Lands kas had van den gewezen resident van Bloemen Waanders, eerst kortelings in Nederland overleden een bedrag van vier en dertig centen te vorderen, door dien hoofdambtenaar te veel betaalbaar ge- steld aan pensioenen van gegageerde militairen. Gedurende vier jaren is er over dat bedrag ge- correspondeerdstapels papier van honderdvoudige waarde van het sommetje in kwestie zijn danr- over vol geschreven en de algeraeene rekenkamer is natuurlijk niet aehtergebleven met hare be- merkiugen, en nog altijd was het niet gelukt die zaak uit de wereld te helpen. De eer daar- van komt thans toe aan de Indische regeering, die dezer dagen het mamnoedig besluit heeft ge- nomen om die vier en dertig centen voor hare rekening te nemen! Het heeft de aandacht getrokken, dat onder degenen wien bij gelegenheid van 's Konings reis naar Brussel, de Nederlandsche Leeuw is toegekend, de burgemeester van Brussel niet voorkomt. Wij vernemen, dat de heer Buls, uit beginsel,' tegen het aannemen van dergerlijke onderscheidingen is en dit zal wel de reden zijn, waarom zijn naain op de lijst der gedecoreerden gemist wordt. Een Engelseh dagblad wijdt een hoofdartikel aan de bijeenkomst der Koningen van Nederland en Belgie. Het blad merkt op, dat niets is na- gelaten wat de hartelijkheid van de welkomst kon vermeerderen. De ovatie,. welke het volk van Belgie den Nederlandschen souverein braclit voor het stadhuis, noemt dat blad indrukwekkend. Een wijsgeer," zegt het blad, //die de kaart van Europa bestudeerde, zou waarschijulijk op geographische gronden beslissen, dat Nederland en Belgie een rijk moesten zijn. Er is geen physieke reden die dit belet. Door tal van omstandigheden zijn de landen echter gescheiden. Doch het bezoek van den Koning van Nederland aan Belgie's Vorst is de erkenning van een nieuwe en betere orde van zaken, waarin elk land zijn bizonderen aard en instellingen belioudt, doch zijn buurman met hartelijke vriendschap en eerbied beschouwt en behandelt." Door de salonrijtuigen, die deze week op de lijnen der Holl. spoorweg-maatschappij in dienst zijn gesteld, wordt het reizen met die rijtuigen veel veraangenaamd en paren zij de snelheid van den spoortrein aan de vrije ongedwongen beweging eener stoomboot. Het groote salon, circa twintig fauteuils be- vattende, die zich om een steunpunt draaien, is smaakvol gedecoreerd en bevat in het midden een gangpad. Naar believen kan men de stoelen wenden om uit de ramen te zien, die bijna van onderen van den wagen tot bovenaan reiken, of zich met de rug naar de ramen keeren, of wel tegenover een tafeltje plants nemen, dat opgesteli of weggenomen kan worden, aluaar de reiziger het verlangt. Het behoeft niet gezegd, dat de toon in die rijtuigen even ongedwongen is als aan boord van een boot eu het gesprek spoedig vrij algeraeen. Voor rookers is een afzcnderlijk salon, ingericht als een gewoon eerste klasse coupe, maar beter geventileerd dan deze coupe's gewoonlijk zijn. Wie wil, kan zich ook naar buiteu begeven waar men mits het niet stuift voor een oogenblik zeer aangenaam staat. In een afzonderlijk kamertje is gelegenheid om zich wat te verfrisschen en wanneer de borstel aanwezig is, zich ook van het opgedane stof te ontdoen. In vergelijking met de gewone eerste- klas-prijzen is de verhooging voor het gebruik der salonrijtuigen geriug. Men betaalt van Rotterdam komende en naar Amsterdam moetende 50 cents; slechts 30 cents wanneer men op eenig tusschen- station op- of afstapt. Te Zandvoort was het Zondag zeer vol. De ton, welke op het duin geplaatst is vlak bij het Hotel-Kauffmaun, biedt een aardige rustplaats en van het houten balkon een onverbeterlijk uit- zicht op zee en strand. De bediening is er keurig en vlug. De Keizerin van Oostenrijk komt elken middag te Zandvoort, waar H. M. overuacht. De heerlijke zeelncht aldaar behaagt haar ongemeen. Toen de Koning an de Koningin in de vorige week te Breda in snelle vaart voorbij spoorden en niettemiu iedereen van het perron werd geweerd, wist toch de vrouw van den gewezen spoorwegbearabte Both zich toegang daarop te verschaifen met de ijdele hoop, Z. M. een srneek- schrift te zullen kunnen aanbiedcn, om verminde- ring van gevar.genisstraf voor haar man te bekomen. Deze werd vier jaren geleden tot zeven jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij, door het moedwillig verkeerd plaatsen vau een wissel in de nabijheid van het station aldaar, een spoorweg- ongeluk deed ontstaan, waardoor aan het materieel veel schade werd toegebracht en menscheulevens in gevaar gebracht. TER ELZEV27 Mei 1884. Door bet bestuur der visscberijen op deSchelde en Zeeuwscbe stroomen had gisteren alhier de ver- loting vau 61 mosselbanken plaats, nl. 25 percee- leu gelegen in den Braakman en 36 g legen in de Wester-Schelde. De concessic duurt tot 31 Maart 1890. De uiislag was als volgt: Perceelen Braakman. 1. Wed A. van Hurck, Philippine. 2. P. Plog, Bouchaute. 3. F. de Koster Jz., Graauw. 4. Th. van Ertvelde, Bou chaute. 5. E. H. Snoeck, Philippine. 6. J. Kint Az., Graauw. 7. J. Maas, Hontenisse. 8. J. Heijdens, Houtenisse. 9. A. van Himst, Graauw. 10. A. van Koelen, Hoek. 11. N. R Ramineloo Rz., Phdippiue. 12. F. Plog, Bouchaute 13. A. de Bilde, Graauw. 14. P. F. Roete, Philippine. 15. J. F. van Hurck, Philippine. 16. F. Serie, Philippine. 17. J. Koole, Graauw. 18. J. Ver- nimmen, Clinge 19. Corn, de Rooij, Boschkapelle. 20 F. van Broeck, Clinge. 21. J. van Himst, Graauw. 22. C. L. Wijue, Philippine 23. Wed. P. A. Hiinpens, Clinge. 24. J. J. F. van Rompu, Clinge. 25. D. F. Plog, Bouchaute. Perceelen Wester-Schelde. 1. J. B. Snoeck, Philippine. 2. C. L. van der Ileijden, Kiehlrecht. 3. P. Maartens, Biervliet. 4. P. J. Huijbrecht, Callo. 5. S van Himst, Graauw. 6. J. F. Tiele- man, Graauw. 7. P. de Marlie. Bouchaute. 8. P. de Beule, Graauw. 9. E. Lambrecht, Bouchaute. 10. J. C. Yermorcken, Hontenisse. 11. J. C. Vermondt, Clinge. 12. J. F. Schuddings, Clinge. 13. L. de Marlie, Bassevelde. 14. J. Bleijenberg, Graauw. 15. P. F. de Bruijn, Clinge. 16. G. de Klerk, Philippine. 17. R. Harms, Ter Neuzen. 18. A. van Hurck, Philippine. 19. E. van Broek, Clinge. 20 Wed. Rammeloo, Bouchaute. 21. S Sabo, Bouchaute. 22. J. Koole, Graauw. 23. A. van Immerzeel, Graauw. 24. A. Maas, Graauw. 25. J. C. de Wilde, Clinge. 26. P. Teerliuck, Philippine. 27. J. B. de Foeljaeger, Phdippiue. 28. C. L. Huijbrecht, Clinge. 29 S. Roete, Hoofd- plaat. 30. S. van Immerzeel, Graauw. 31 C. Sponsele, Hontenisse. 32. P. Sabo, Philippine. 33. A Maas, Graauw. 34. C. Vermorcken, Clinge. 35. P. F Wijnne, Philippine. 36. P. J. van der Heijde, Kieldrccht. Gedurende de tweede helft der maand April is door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brief verzouden, aan het adres vanL. Paras, Middlesbrough. Zinilil .lilg. Bij de aanbesteding van het herstel, de vernieuwing en het ouderhoud tot 30 April 1885, van de aarde—kram -, rijs— en steen- glooiingwerken aan de waterkeering van de eala- miteuse polders Margaretha c. a., op 11. Zaterdag alhier gehouden, werd slechts ingeschreven door de heeren: I van Male te Breskens, voor f 12130, eu J. Verkuijl Quakkelaar, voor f 12120. Naar wij vernemen zal het werk niet gegund worden. Midilelburg. Gisteren is de justitie van hier naar Vlissiugen vertrokken ten einde een onder zoek in te stellen naar den aldaar in den avond van Zondag 11. plaats gehad hebbendeu brand. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Mei de volgende vonnissen uitgesprokeu M. W. M. en J K., schipperskuechts, wonende te Ter Neuzen, zijn wegens moedwill ge mishan- deling en rebellie de eerste vrijgesproken, de tweede veroordeeld tot 8 dagen celstraf. F. N., arbeider te Ossenisse, is wegens rebellie veroord. tot 6 dagen celstraf. A. v. C., arbeider te Clinge (Zeeland), is wegens het niet verscbijnen als getuige veroord. tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. De uiislag der provinciale verkiezingen, in ge- heel Belgie gehoudenmet toepassing van de nieuwe wet, waarbij de capaciteitskiezers aan de censuskiezers toegevoegd worden, is een zware ne- derlaax voor de liberale partij. Uitslag der provinciale verkiezingenIn Bra bant hebben zeven katholieken even zooveel liberalen vervangen; in Luxemburg wordt de meerderheid liberaal; in Naraen virliezen de liberalen drie stemmenin Antwerpen zijn 26 liberalen met. eene meerderheid van 500 stemmen door 26 katholieken vervangen. De andere provincien ondergaan geen wijziging. Te Antwerpen heerscht groote opgewondenheid. Yolkshoopen trekken door de straten en roepen: u Lev© de katholieken I" Hier en daar ziet mem vlaggen met de kleuren der stad, rood en wit. Ook wordt eene meeting gehouden. Te Brussel is de volgende publicatie in het Fransch en Hollandsch aangeplakt: z/De burgemeester heeft de eer ter kennis zijner medeburgers te brengen den brief, welke Z. E. de heer gezant der Nederlanden hem komt te doen geworden. //Brussel, den 23 Mei 1884. ,/(get.) Buls." WelEd. Heer Burgemeester Op het oogenblik, dat de Koning raijn Door- luchtige Souverein, Brussel verliet, heeft Hij mij gelast UEd., in Zijnen naam en in uaam Harer Majesteit de Koningin Hunne levendige dank- banrheid te betuigen voor het warm en vriendelijk onthaal, dat hun te beurt is gevallen van wege de bevolking der stad, waarvau gij de eerste ma- gistraat zijt. z/Zijue Majesteit verlangt, WelEd. Heer Burge meester, dat ik UEd. gansch bizonderlijk Zijnen rechtzinuigsten dank betuige voor de schitterende ontvan?st ten stadhuize, en hoopt dat gij wel zult willen de to k van die gevoelens wezen bj al wie, zoo binnen het gemeentegebouw als daar buiten, bijgedr igen heeft tot het hartelijk onthaal, dat in het geheugen Zijner Majesteit zal geprent blijven als een der heugelijke episoden van zijn verblijf in Belgie. z/Mij bij deze van de bevelen des Konings kwijtende, zoo neem ik tevens deze gelegenheid te baat WelEd. Heer Burgemeester om UEd. te verzoeken de betuiging mijner bizondere hoog- achting te aanvaarden. vBrussel, den 23 Mei 1884. ,/De Gezant der Nederlanden, //(get.) L. Gericke." Yan de overstroomingen in de Oostelijke provincien van Spanje heeft Murcia het meest geleden. De hoofdstad en verscheideue andere plaatsen zijn ondergeloopen en de aangerichte ver- woesting is vrij aanzienl k. Velden en tuinen zijn bijna geheel vernield, de wegen zijn oube- gaanbaar en vele bruggen zijn weggeslagen. De rivieren Guad dentin en Segura zijn acht en zeven- tien M. gerezen. Volgens bij de Vereeniging van assuradeuren te Amsterdam ontvangen telegram uit Philadelphia, is aldaar een zware brand uitgebroken in de Atlantic Refinery, alwaar veertigduizend vaatjes petroleum in vlam staan. Ook in de City Gus- works is brand uitgebroken. De oorzaak van het onheil wordt toegeschreven aan het inslaan van den bliksem. De vorige week heeft te Brugge onder voor- zitting van den heer N. de Pauw, proc.ureur des Konings, de eerste vergadering plaats gehad van de regelings-eominissie voor het XiXe Nederlandsch taal- en letterxundig congres, dat den 24 Aug. en twee volgende dagen te dier stede zal gehou den worden. Als souvenir en blijk van waardeering werd aan de Kon. mil. kapel van het regi ment grenadiers en jagers en aan de officieren, die de kapel op haar reis naar Gent in December des vorigen jaars begeleidden, een groep aangebo- den voorstellende een photografische afbeeldiug van de officieren en onderofficieren van het 3e Belgische linie—regiment. Schoone dichtregelen van Einiel Callant, onder het opschrift//Welkom- lied aan de Noord-Nederlandsche officieren en muziekanten," begeleiddc dit eigenaardig hulde- betoon. Voor tachtig jaren waren er slechts zeven Protestainsche zendingsvereenigingen en ongeveer NO z-ndelingen met 50,000 personen die tot het Christendom waren overgegaan, en omstreeks 70 zendingsscholen. Thans zijn er uit Europa en Ainerika in de Ileidenlanden 2500 zendelingen werkzaam, terwijl nu reeds omstreeks 1,820,000 heidenen tot het Christendom z n overgegaan, waarvan 310,000 woneu in West-Indie, 250,000 in Afrika, 500,000 in Oost-Iudie enz. Over de geheele wereld zijn meer dan 12,000 zendings scholen gevestigd, waar 400,000 leerlingen ouder- wijs ontvangen. o Z. M. ht eft den burgemeester van Brussel 2000 gulden doen toekomen ten behoeve der armen van die stad. Er is een medaille geslagen ter ge- dachtenis van Koning Willems bezoek te Brussel. Deze week zijn te Rotterdam aan mazelen over leden 22 personen. De Transvaalsche Deputatie is Zondagnamiddag te Amsterdam aangekomen in het Amstel-Hotel. Op de Brouwersgracht te Amsterdam is bij het ophijschen van een lin- nenkast, het touw gebroken. De man, die de kast opheesch, kreeg die op het hoofd en was oumiddellijk dood. Maandag is buiten de Raam- poort te Amsterdam een knaapje door het neerslaan van de leuning eener wipbrug gedood. Ziterdag heeft J. R. te Veere, door de arrond -rechtbank te Middelburg wegens oinkooping van een kiezer tot 2 boete veroordeeld, van dat vonnis appel aangeteekend. Aan G. La vert u, die, zooals onlangs gemeld is, van de gevangenis te Leeuwarden naar die te Hoorn werd overgebraclit, is, evenals zijn breeder, kwijtschelding van den nog overigen straftijd verleend. In de vorige week zijn over de grenzeu des rijks verwijdord 74 vreemdelingeu, alien als zonder voldoend middel van bestaan, in verscbillende gemeeaten van ons land door de politie aangehou leu. Op Hemelvaartsdag werd het gezin van Pieter Boender en Bertha van Dam te Heinenoord verrijkt met het negentiende kind. Het voorrecht van twee- of drielingeu was den goeden liedeu niet beschoren. Hun oudste dochter viert dezen zomer haarnegentienden ver- jaardag. Te Washington is een standbeeld ont- huld, ter eere van Luther. Te Osterath bij Crefeld brandde een huis af Zes kiuderen in den ouderdom van 2 tot 13 jaren, vonden daarbij den dood. Sedert 70 uren, zoo wordt vau den 22n van Magenta (Italie) gemeld, wisselen regen en sneeuw elkander af. Te Dub in stond een man terecht, zekere Motley, wegens polygamie. Hij had in Maart zijn 5e vrouw gehuwd en alle 5 ziju in leven. Zaterdag is in den omtrek van Berlijn een erustig ongeluk gebeurd. Een nieuwe brug, waarover een regiment soldaten raarcheerde, om er de hechtheid van te beproeven (waar militairen al niet goed voor zijn!) is plotseling ingestort. Ongeveer 19 soldaten bekwamen ver- wondingen. Als een nieuwe bijdrage voor de treurige ondervinding, dat zeer vele personen, die het heel goed //doen kunnen," veel liever wgaan zitte i" dan een opgelegde boete te betalen, dient het volaende Met een licht hart en niet bedrukt gemoed meldde dezer dagen een persoon van Gestel, die eenigen tijd geleden veroordeeld was om een kleine som gelds te betalen of eenige dagen gevangenis straf te ondergaan, alsof het de gewoonste zaak der wereld was, zich aan bij den cipier. Pas is hij daar of zijn zwager komt met het afretelde geld in de hand om den gevangene de vrijheid weer te schenken. Deze weigert do xleenvoudig, met de opmerking, dat hij gemakkelijk die som verdienen kan! Te Kapelle a/d IJsel zijn drie sjouwerlieden van een steenfabriek de woning van den burge meester binnengedrongen, hebben dien ambtenaar aangegrepen en getracht hem naar buiteu te krijgen. De veldwachter, die den burgemeester wilde ont- zetten, werd eveneens door hen aangepakt, doch deze sloeg er zoo auchtig met zijn stok op los, dat de aanranders eieren voor hun geld kozen. Tegen hen is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt en zij zullen hun bezoek bij den burgemeester duur moeten betalen. De talrijke hazen, die de Zevenwolden bewo- nen, hebben er geduchte vijanden in de kraaieu. Deze vallen nl. met haar tweeen een liaas op het land aan, pikken hem de oogen uit en brengen den buit naar haar nesten. Helmoud wordt in deze dagen bezocht door een tot nogtoe vrij onsehuldige huidziekte. Yele personen krijgen een rooden uitslag over het geheele lichaam, vergezeld van rhumatisehe pijnen. Dat de ziekte besmettelijk is, bleek tot dusverre nog nietmaar dat zij overerfelijk zou wezen, kan men opmaken uit de zekerheid waarmede sommigen hunne ziekworden profeteeren. Eene boerin uit Haamstede, die onlangs op de botermarkt te Zierikzee boter, die vermeiigd was met margarine of ander vet, had verkocht voor versche hooiboter, is door de rechtbank te Zierikzee wegens dat feit veroordeeld tot eene geld- boete van f 25, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. Gedurende het bezoek op bet Stadhuis te Brussel wees, naar het D. v. Z.-H. meldt, burge meester Buls Z. M. onzen Koning ook de schilderijen, die oud-Brussel voorstellen. z/O, ik ken ze zeer goedzeide de Koning. Eenigen tijd later vroeg Z. M., of het gilde van Si.-Joris nog bestond. z/Zeker, Sire!" autwoordde de heer Buls. z/Ik verzoek u, mij dat gilde straks aan te wijzen. Mijn vader was Koning" van die Veree niging. De trein-machinist Nixon van den Caledonian- spoorweg kreeg dezer dagen een kistje sigaren preseut. Uit voorzorg de man is zulke cadaaux niet gewoon brak hij een dier sigaren open en vond er tot zijn niet geringe verrassing een kleine buis in, die met springstof en eene cap sule gevuld bleek te zijn. Verscheidane andere s garen waren insgelijks //geladen." Nixon heeft het kistje bij het gerecht gedepoueerd. In de Gazette mddicale van Naates van 6 Maart jl. wordt gewag geinaakt van verscheiden gevallen, waariu roodvouk zonder twijfel werd overgebracht door honden en katten. Bcide soorten van huisdiereu zijn gebleken aan roodvonk te kunnen ziek worden en sterveu. Dit is eene ge- wichtige waarnemiiig met het oog op de wijzo van verbreiding van besmettelijke ziekten. Rotterdam, 26 Mei. Met vrij bednidenden onizet bleef el het aangevoerde tame- lijk onveran lerd. Puke Zeeuw»-he en Vl««m«che Tarwe f 8 00 a 8 70, mind-re f 7,(,0 a 7 9 Rugge 6 10 a 6 60 inindere f 6 60 a 6 00. Gerst winter 5,60 a f 6 00 inindere j 4 80 a 5 50 zomer dito 5 10 a f 5,50 mindere 4 50 a f 5 00. tlaver korte f 4f 0 a f 4,50 tange J 2.50 a 3 90. Paar enb on. n 6 80 a 7 '.0 raiudere 6 00 a f 6 70. Du-venboouen f 7 40 a J 7,90 miudere J 6 '0 a f 7,30. Brnineb/ontn f 10 00 a f 12,00 mindeie J 7 75 a f 9,75. Witteboonen Walchenche f 13,00 a f 14,00,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2