Gemeno;de berichten. Handelsberichten. Advertentien. Grande Place voor, met al de karakteristieke gevels en het eigenaardig afgesloten geheelacliter elk venster, op de daken en in de goten menschen de 6600 vierkante meter groote ruimte, plaats biedende voor 20,000 menschen, door ongeveer 15,000 bezet, doordien acht meter ruimte voor de rijtuigen was afgezonderdin het midden de G-vormige kring der vereenigingen, alles afgelijnd door militairen en burgerwachtaan de hoeken de kolossale soms uit de nevenstraten wel wat opge- drongen menigte, ook afgelijnd door militairen, die de handen vol werk hadden om de politie te helpen en de ongehoorzamen te verwijderen. De gansche ontzaglijke menigte wachtte intus- scben geduldig al uren. Te 8,21 begonnen de kanonnen van de torens te donderen. Alles beneden schaarde zich. 't Werd helderder, zoodat men den guren wind niet meer gevoelde. De elite van Brussel zat op het broodhuis of op het balkon van het stadhuis. Steeds donderde het geschut, totdat plotseling van nog hooger torentrans het trompetgeschal weerklonk. Dat geluid werd be- antwoord van den trans nan de andere zijde. De Koniug en de Koningin der Nederlanden verschenen met den gastheer en de gistvrouw en terwijl de trompetten nog schetterden en het ge schut nog donderde, stemden 400 instrumenten het Wilhelmus aan en hoorde men boven alles uit- jubelen het gejuich der menigte, waarvan honderden vlaggetjes en Oranje en Nederlandsche kleuren op den hoed hadden. 't Was een treffcnd schouwspel, een grootsch oogenblik, en steeds bleef de muziek spelen, steeds bleef het volk juichen. Uit de vensters fladderden zakdoeken. Onze Koping was geroerd. Men kon 't hem aanzien. Eerst toen hij met de Koningin en de Vorstelijke paren te- rugkeerde in de gothische zaal, bedaarde het ge- jubel en was er eene rustpoos in deze ontzagwek- kende manifestatieeeu rustpoos inderdaad. Hadden de Koning en de Koningin der Nederlanden steeds staande voortdurend en op de minzaamste wijze dank betuigd, nu ontvingen zij zittend in de rij tuigen bij den rit langs of liever door beide deelen der menigte, nogmaals hulde en betuigden opnieuw hun dank. Op het oogenblik, dat die ommegang, die plech- tige optocht stapvoets geschiedde, met den gou- verneur Heyvart en den burgemeester Buls te paard ter zijde van het koninklijk rijluig, nam het schouwspel een karakter aan dat den toe- schouwer deed trillen van geestdrift. Opnieuw toch weerklonk het majesteuse trompetgeschal der torentransen, opnieuw weerkaatste de echo het gebulder der kanonnen; opnieuw schetterde het koper Neerlands populairste liederen, en opnieuw met den hoed in de hand, wuivende met 155 banieren met verdubbelde geestdrift, als bezegeling van de Dam—ovatie aan Koning Leopold, bracht de menigte, welke sedert de komst des Konings zoo kalm mogelijk in eng gedrang had gestaan den gasten en het Belgisch Koningspaar de schit- terendste ovatie. Te half vijf verlieten de rijtuigen het Stadhuis om zich naar het Palies van Justitie te begeven. Langs den weg daarheen een kreet van geestdrift en opgewondenheid. Dat juichen, dat wuiven, dat gejubel, daarvan kan niemand zich een voorstelling rnaken, die er geen getuige van was. De dames wierpen langs den geheelen weg haar bouqetten in de koninklijke rijtuigen. IIH. MM. waren opgetogen en de geestdrift deelde zich aan hen als van zelf mede. Aan den grooten feestmaaltijd, die dezen schooncn dag op waardige wijze besloot, heeft Koning Leopold een warmen dronk gebracht aan onzen Koning, die in de volgende bewoordingen dezen be- antwoordde yHet is misschien voor de eerste maal, dat ytwee Koningen, in een en denzelfde stad geboren, z/elkander ontmoeten en wederkeerig op hun ge- z/zondheid drinken. Als Brusselaar was ik diep tfgetroffen door de ontvangst, die mij is ten ,/deel gevallen, en uit het diepst van mijn ziel De generaal draaide zich om met de woorden ,/Morgen om acht uur." ,/Hoor, ridder," zeiden nu alien, wij zullen be- scheiden zijn. Zeg ons de ware namen maar van Gerantus, den vrijer en van Estellaen van Doriraan I" ,/Spaart mij. Kieschheid dwingt mij tot zwij- gen. Ik mag niet antwoordde mijnheer De Langel verlegen. (/Dan toont uw roem, mijn waarde riep men. *Uw geschiedenis is meer dan gek. Maar dat is niet het minste. Zij is laf, zonder kop of staart." #De ridder heeft ons inderdaad betere geschie- denissen verhaald," zei de gastheer zelf geeuwend. Onder dit verpletterend vonnis kromde zich de ongelukkige Langel; het was de duodsklok voor zijn roem als verhaler. Hij hield zich den geheelen avond treurig afgezonderd. Toen hij wilde heen- gaanliet hij zijn blik nog eens ronddwalen. Zijn twee geheimzinnige aansprekers waren ver- dwenen. Verduiveld, wat wil dat volk toch van mij?" vroeg hij zich af, terwijl hij naar zijn bescheiden woning terugkeerde. //Zou ik, terwijl ik mijn geschiedenis uit miju duim zoog, de waarheid misschien geraden hebben Dat zou toch al erg ongelukkig wezen Den volgenden morgen bleef met den klokke acht een rijtuig stilstaan onder de vensters van /./drink ik op den roem en den voorspoed van ,/Belgie." Deze toost j heeft een schoonen indruk teweeg- gebracht. Woensdag was er dejeuner van 23 couverts bij den Nederlandschen gezant, baron Gericke van Herwijuen. Daaraan werd deelgenomen door den Koning en de Koningin der Nederlanden, den Koning en de Koningin der Belgen, den Graaf en de Gravin van Vlaanderen, den heer Frere- Orban en den burgemeester Buls. Te 1| uur was er garden-party in de serres van het ka steel van Laeken. Daartoe waren velen genoodigd. Hunne Majesteiten werden met blijken van diepen eerbied ontvangeu. De muziek der guides, van de Socidtd Chorale en van de Artisans reunis voerde verschillende stukken uit Verscheidene personen werden aan de Nederlandsche vorstelijke gasten voorgesteld. Hunne Majesteiten verlieten te 4 uur het feest. Te 6 uur gebruikten Hunne Majesteiten het middagmaal bij de Graaf van Vlaanderen. Zij verlieten te 9^ uur het paleis van laatstgenoemde en keerden onder het uitbundig gejuich der menigte naar het Koninklijk paleis terug. Een majestueus schouwspel bood het park in schitterende verlichting, schooner dan Brussel ooit gezien heeft. Tienduizenden bewonderden de heer- lijke driedubbele lanen van licht, den tooverach- tigen tempel van gas en lampions, de springende fontein, waarvan de nedervallende stralen in dia- manten druppels overgingende Venetian nsche boomenverlichting en de grootsche stralende Bel- gische en Nederlandsche wapens met W en L er in en 1 •'union fait la force er onder. Ook waren alle illumatien van Dinsdngavoud opnieuw ontstoken. Na het diner bij den graaf van Vlaanderen deden Hunne Majesteiten onder uitbundig gejuich in dichte rijtuigen een rit om het park, zonder eenig escorte, zonder eenige politie, door de dichte menigte heen, in de beste orde. In het park werd de menschenmassa soms te eng opeengepakt. Het was heerlijk wedergeen windje was te bekennen. Nadere berichten melden ons, dat zich een in cident heeft voorgedaan, dat in het eerst zeer overdreven door de dagbladen werd verspreid. De waarheid komt hierop neer: De paarden van het rijtuig van den Gouverneur Heyvart zijn aan het hollen geraakt. De heer Heyvart is er zonder letsel afgekomen. Het on- geluk liet zich zeer ernstig aanzien. De paarden holden de rue de la Regence door te midden van een opeengepakte menigte. Bij de place des Palais werden de dieren tot staan gebracht. Zeven per sonen werden gekwetst, waarvan de ernstigsten onmiddellijk onder behandeling van de geneesheeren des Konings werden gesteld. Gisteren waren alien herstellend. TER NEUZEX23 Mei 1884. De uitslag der jl. Woensdag gehouden ver- kiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland voor het hoofdkiesdistrict Hulst, ter ver- vanging van den heer J. F. Vereecken, overleden, is als volgt Aantal kiezers 872; ingeleverd werden 520 stembiljetten, waarvan 5 in bianco, zoodat de volstrekte meerderheid 258 stemmen bedroeg. De stemmen waren verdeeld over de volgende heeren: P. Moes 190, Mr. A. C. B. Thomaes 136, J. Vogelvanger 119, C. van Waes 35, Mr. F. Ooster 23, terwijl de overige stemmen op verschillende personen waren uitgebracht. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren P. Moes en Mr. A. C. B. Thomaes. Het getal kiezers en ingelevcrde stembiljetten was uit elke gemeente als volgt: mijnheer De Langel-Coudras. De ridder was geen lafaard, maar een zwaardhouw kon hem het gebruik van zijn rechterarm ontnemen en wat zou er dan van de roemrijke schaar worden, welke eens het profiel had geknipt van een Ko iingin? Hij opende spoedig zijn kamerdeur, terwijl angst en nieuws- gierigheid hem bewogen. De luitenant-generaal trad binnen. Bij het voile daglicht scheen zijn gelaat nog bleeker en ernstiger, zoodat mijnheer De Langel, die anders nog al vertrouwd was met spookbeelden, begon te huiveren. ^/Mijnheer," zei de juistgekomene, ,/ik ben de markies De Jancourt. Dat zegt u in een woord de reden van mijn bezoek." wUw naam, mijnheer de luitenant-generaal, is mij zeer goed bekend," antwoordde De Langel met een diepe buiging. z/Wie heeft er niet over den overwinnaar van Geneve hooren spreken? Maar die naam verklaart mij niet Herinnert gij u het voorgevallene van gisteren avond niet meer?" //Jawel. Ik heb een geschiedenis verhaald, die minder succes had, dan zij verdiende. Het gaat met geschiedenissen als met veldslagen /Verduiveld, mijnheer!" viel hem mijnheer De Jancourt zonder de gewone bedaardheid in de rede, //wilt ge nog blijven spotten?" (Wordt vervolgd.) Kiez. Ing. Kiez. Ing. Axel 124 64 Overgeoracht 458 269 Boschkapelle 24 17 Overslag 6 4 Clinge 21 12 Philippine. 8 4 Graauw 32 22 Sas van Gent 26 12 Hengstdijk 15 10 St. Jansteen 38 21 Hoek 45 26 Stoppeldijk 36 24 Hontenisse 79 42 Ter Neuzen 159 92 Hulst 69 51 Westdorpe 33 24 Koewacht 28 8 Zaamslag 87 53 Osseuisse 21 17 Zuiddorpe 21 17 Over tebrengen 458 269 Samen 872 520 Bij Koninklijk besluit van 18 dezer is be- noemd tot burgemeester der gemeenten Stoppeldijk en Boschkapelle K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Axel, 22 Mei. De heer I. Bauwens, plaatsver- vangend districts-veearts nlhier, is behalve in de gemeenten, welke hem vroeger zijn aangewezen, ook te Koewacht, Overslag en Zuiddorpe belast met de keuring van het met dispensatie uit Belgie ingevoerde vee. Westdorpe. De gemeenteraad heeft jl. Dinsdag zijne eerste vergadering gehouden in het nieuwe gebouw der gemeente, dat werd gesticht naar aanleiding der bepaling van de drankwet, die ver- bood de lokalen ten dienste van het gemeentebestuur iii herbergen te vestigen. o De officier van justitie te Middelburg verzoekt de op-poring en aanhouding van W. H. P., post- directeur te IJzendijke, die voortvluchtig is met zestigduizend gulden. Aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werkt.uigen te Amsterdam zijn Zaterdag weder 150 werklieden ontslagen. De Amstelhotel-maatschappij keert over 1883 7 pCt. dividend uit. Te Tiel ziju de eerste nieuwe aardappeleu ter markt gebracht. Een meisje te Harlingen, dat aan toevallen leed, viel in de Zoutsloot en werd dood daaruit opgehaald. Een Dordtenaar, die op het voorbalkon van een tramwagen wilde springen, heeft zich door die roekeloosheid ernstig verwond. De Texelsche kooikers hebben nu reeds, grootendeels aan Engeland, al de eenden verkocht die zij in het najaar liopen te vangen. Te Beetserzwaag trouwde de vorige week eene moeder tegelijk met haren zoon, terwijl zij in 1876 tegelijk met een harer dochters ge- trouwd was. In de IJsselstreken staat meer gras in de weiden dan bij menschenheugenis het geval was. Reeds tegen het einde der volgende maand zullen verschillende weiden vette runderen opleveren. Verledeu week vond men op een terrein achter de P. C. Hooftstraat te Amsterdam een lederen tasch. Bij de opening daarvan bleek deze te bevatten het lijkje van een pasgeboren kind, verkeerende in staat van outbinding. Volgens bericht van de Faroer zijn den 208ten Maart weer twee visschersbooten verongelukt, waarbij 16 man orakwamen, die 7 weduwen met 31 kinderen onverzorgd nalaten. Na twist te hebben gehad sprong Dinsdag tegen het vallen van den avond een manspersoon in het water aan de Van Oldenbarneveldtkade te 's Hnge. Door een in de nabijheid zijnden hout- zaagmolenaar gered, werd hij in eene tapperij ge bracht, waar door eenige politie-agenten de methode van de maatschappij tot redding van drenkelingen werd toegepast. Daarua werd de drenkeling per raderbaar tot verdere verpleging naar het gasthuis vervoerd. Men verneemt dat de jongelieden, betrokken geweest zijnde bij de geschiedenis van het Mun- sterkerkhof te Utrecht, zich deze week ter be- schikking hebben gesteld van de justitie, tot het ondergaan der hun opgelegde veroordeeling, waar- mede alsnu dat voorval als afgedaau is te be- schouwen. Verleden week ontdekte de politie op den Sassenpoortenwal te Zwolle een paar laarzen, eene zijden pet en eene jas; in de jas vond men eene portemonnaie en een zilveren horloge met dito ketting. In de veronderstelling dat de eigenaar van een en ander zich in het naburige water ver- dronken had, ging de politie aan het visschen naar den drenkeling. Later bleek dat men te vergeefs had gevischt, immers de gewaande zelfmoordenaar was Maandagavond laat z6o ver- strooid geweest, dat hij den publieken weg aan- vankelijk voor zijn slaapkamer aanzag en zich daar van de gevonden kleedingstukken ontdeed. In den loop van den dag heeft hij, zekere F. G., vormer aldaar, zijn boeltje weer in bezit genomen. Aan het station Weert werden deze week door eenige opgewonden inwoners de glazen van het plaatsbureel met steenen ingeworpen. Het tegraaftoestel was spoedig onbruikbaar. Daarna werd ook het bagagcbureau bestormd, waarin de woestelingen insgelijks huis hielden. Reeds 12 der vermoedelijke daders zijn aan de justitie te Roermond overgeleverd. Toen de daglooner A. Zonnenberg te Zalk dezer dagen in de weide kwam, ontdekte hij, dat van een zijner twee koeien een stuk van de tong was gesneden, ten gevolge waarvan het dier het met den dood zal moeten bekoopen. Van dit lage teit is bij de politie aangifte gedaan, De dader is, helaas, nog niet bekend. Een schoolopziener komt in een dagloonerswo- ning en vraagt de vrouw des huizes, waarom haar zoontje niet meer op school verschijnt. z/Och," luidt het antwoord, ,/de jongen is nu dertien jaar geworden. Hij heeft nu lang genoeg school gegaan en moet ons he'pen op het land." //Wat," riep de verontwaardigde schoolopziener uit, //lang genoeg school gegaan? Weet je wel, dat ik drie en twintig jaar was, toen ik van school ging z/Nu, dan ben u zeker ook niet vlug van be- grip geweest Te Parijs is een nieuw soort revolver uitge- vonden door den heer Enjalbert, photograaf aldaar. Het is geen moordtuig maar een photorevolver, voor het uitwendige volkomen gelijkende op het bekende wapen. In den loop bevindt zich het opjectief en in de kamer zijn tien droge outvangbare plaatjes geborgen, die stuk voor stuk door den loop komen. als men op den trekker drukt. Binnen 1/50 deel eener seconde zijn de beelden waarop de revolver is gericht, behoorlijk gefixeerd, welke later worden vergroot. Onschatbare diensten zal dit wapen in velerlei richtingen kunnen bewijzen. In West-Vlaanderen heeft Maandag en Dins dag een hevig onweder gewoed, waardoor verschei dene ongelukken zijn veroorzaakt. O. a. is de bliksem geslagen in de gemeenteschool van Awan, waarin zich een 40tal kinderen bevonden. De on- derwijzer werd omvergeworpeu en geheel verlamd. Een der leerlingen werd ook getroffen en op den groud geworpen. Na vier jaren aanhoudende studie is het den Parijschen professor Pasteur gelukt, een middel tegen hondsdolheid te vinden. Het middel bestaat in vaccinatie met smetstof, die door herhaalde inenting van het eene op het andere dier verkregen en daardoor verzwakt is, d. i. haar doodelijk karakter heeft verloren. Is nu iemand door een dollen hond gebeteu, dan behoeft hij zich slechts bij den heer Pasteur aan te melden, die hem vaccineert en daardoor de kwa te gevolgen neutraliseert of afleidt, d. w. z. het karakter der ziekte wijzigt. De nieuwste mode, die tegenwoordig te New- York onder de dames in zwang is, bestaat hierin, dat het schoone geslacht zich ijverig oefent in het fluiten. Dit komt omdat een beroemd genees- heer de ontdekking deed, dat door fluiten de mond kleiner wordt en men zelfs door geregeld voort- gezette oefening in het fluiten den grootsten mond tot de gewone maat kan terugbrengen. Moltke op de vlucht! Toen de veldmaar- schalk Von Moltke voor een paar dagen onder de Linden te Berlijn wandelde, werd hij door een zoo groote menigte nieuwsgierigen gevolgd, dat de politie tusschenbeide moest komen om den maarschalk uit het gedrang te helpen. Eindelijk zag Moltke zich genoodzaakt in een winkel de wijk te nemen, nadat hij eerst een straatjongen, die hem al te na kwam, op zijne plaats had gezet. De politie wilde den knaap raeenemen, doch de jongen begon zoo te jammereu, dat Moltke weer voor den dag kwam en uit medelijden den jougen in vrijheid liet stelleu. Toen retireerde de groote krijgsman weer met groote snelheid naar zijne schuilplaats en wachtte daar rustig totdat de nieuws gierigen ieder huns weegs waren gegaan. De zoologische tuin te Frankfort is sedert eenige. dagen in 't bezit van een walrus van jeug- digen leeftijd, namelijk van tien a twaalf maanden en toch weegt hij reeds het respectabele gewicht van 85 kilogram. Dat deze kleine IJsbewoner buitengewoon leergierig, dat hij naar de getuigenis van een man die het weet, den heer Hermes, directeur van genoemde inrichting te Frankfort, meer verstandelijke vermogens bezit en spoediger allerlei kunstjes leert dan eenig ander dier uit het ras der poedelhonden daaronder begrepen, is stellig nog niet ter keunis van iedereen gekomen. Maar hoe vreemd dit alles ook zij, nog veel zonderlinger klinkt het, dat dit dier sedert zijn kortstondig verblijf in Europa, 't is eerst eenige weken te Louden, later een geruimen tijd te Berlijn vertoond, dat dit dier een oud en bekend spreek- woord te schande heeft gemaakt. //Zoo stom als eeu visch!" hoe. raenigwerf hoort men dit niet. Wie dezen zomer te Frankfort komt, verzuime niet de zoologische tuin aldaar te bezoeken, dan zal hij zich kunnen overtuigen, dat onze Walrus zeer hoorbaar zijn tevredenheid kan betuigen, indien zijn oppasser hem op iets extra's onthaalt. De klank daarvan is eenigszins dof, maar luide genoeg om zeer duidelijk te worden gehoord; is hij machtig in zijn schik, dan houdt hij den toon veel langer aan. Wegens den Hemelvaartsdag ziju gisteren geen markten gehouden. O X Z E GELIEFDE 0 II) E US HUIBREGT RIBBENS CHRISTINA ADRIAN A FORMENOOIJ liopen D. V. op Dinsdag 27 Mei a. s. hunne 30jarige eclitvereeniging te herdenken. Gode de eere I Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen. Hoogeveen, 22 Mei 1884. £N S

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2