Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1984. Woensdag 21 Mei 1884. Binnenland. 24e Jaargang. CLARA. n ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTllN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bind vcrschijnt Binsdag- en Vrljdaffavomd bij den nitgcver P. J. VAN BE SAMPE te Ter Kenzen. De BURGEMEESTER van AXEL doet te weten, dat gedurende de aan- staande kermisweek aan de herbergiers, die zulks verlangen, zonder nadere aanvraag wordt toege- staan om dansmuziek te houden op alle dagen der week uitgezonilerd Zaterdag, voor welkeu dag geene vergunning daartoe wordt of zal worden gegeven. Axel, 21 Mei 1884. Dc Burgemeester voornoemd, F. OOSTER. F*olitieli Overzicht, Het votum van wantrouwen, dal Hicks Beacb in het Engelsche Lagerhuis tegen bet Ministerie- Gladstone had voorgesteldis geeindigd gelijk iedereen verwachtte nl. de regeering heeft de meerderheid behaald, doch hare zegepraal is kleiner, dan men onder de ongunstigste omstan- digheden becijferd had. Het eerste tegen het kabinet gestelde votum van dien aard werd 20 Februari jl. verworpen met eene meerderheid van 49 en thans verkreeg Gladstone eene meerder heid van slechts 28 stemmen. Hij heeft dus 21 stemmen iu dien tijd verloren. Het debat baarde voor de regeering alles behalve aange- name oogenblikkenwant zelfs de warmste voor- standers van den eersten Minister erkenden, dat Gladstone bij de verdediging van zijne staatkunde beneden zicli zelven is gebleven. Hij was niet onhandig, maar hij was ook niet overtuigend en het hoongelach van de oppositie bij een deel van zijne rede is zeer goed te verklaren. Ten einde nu toch in deze kwestiewaariri eigenbelang en zelfzucht eene zoo groote rol spelen, iets te vinden, dat aanleiding kon geven om deze zelf zucht en dit eigenbelang met de groote woorden te dekken van grootmoedigheid en wijs beleid, wees hij op het recht der inboorlingen, om zich te ontworstelen aan het juk der Egyptenaren. De Mahdi zou een strijder zijn voor de vrijheid van zijn volk en de donker gekleurde Arabier der woestijn een vrijheidlievend patriot. Het is jammer, dat de Engelsche regeering zoo laat op deze gelukkige gedachte is gekomen en dat zij de voortrettelijke patriotten, de naar vrijheid dorstende Soedaneezen bij El Teb en Tamanieb zoo bloedige wonden heeft geslagen. En als de Soedaneezen het recht en de vrijheid aan hunne zijde hebben, waarom heeft de regeering van Hare Majesteit hen niet eerder de gelegenheid ver- schaft, om op hunne wijze gelukkig te worden! De positie van het Ministerie is door het incident intusschen zeer verzwakt en er gaan reeds losse geruchten van een Ministrieeie crisis. Ook de Engelsche pers valt Gladstone meer en meer af, steeds geringer wordt het aantal bladen, die het FEUILLETON. Mijnheer De Jancourt ging weder naar den onbewoonden vleugel, en hij keek nogmaals naar den toestand van de bewuste kamer. Alles was in orde, behalve het tapijt, een stomme, maar welsprekende getuige, die hem veel stelliger be- vestigde, dan de eed van den geloofwaardigsten mensch het kon doen, dat de kamer des nachts bewoond was geworden. Nu was hij zeker van zijn ongeluk. Hij ver- kropte zijn verdriet. Hij liet weer inspannen, en hij reed weg, nadat hij plechtig afscheid had ge- nomen van de twee dames. Aldus werd de verwachting van mejuffrouw Olivia d'Andetot teleurgesteld. Zij mosst op dat afschuwelijk kasteel blijven, waar zij langzamerhand oud werd, zij zou Parijs, het verblijf van de gratien, nog niet weerzien, en zij rneende dat zij nu wel eeuwig een oude vrijster zou moeten blijven, terwijl de eenzaam- heid voor haar nog drukkender werd. Clara bleef nu dagen lang alleen op haar kamer. Tot overmaat van ongeluk bleven de geheim- zinnige brieven van mejuffrouw Lucia de Volme- range, die nog maar alleen eenige bevrediging hadden gegeven aan Olivia's nieuwsgierigheid, nog wagen een lans te breken voor de regeerings- politiek tegenover Egypte. De Fransche ministerraad heeft bepaald op welke punten zij wijziging van de grondwet bij het par- lement, en wel in de eerste plaats bij de kamer zal voorstellen. Vooreerst zal de bepaling verval- len, dat elke gemeente een persoon aanwijst om mede te werken bij het verkiezen van senaatsleden in het vervolg zal het aantal gevolmachtigden geregeld worden in verband met de bevolking. In de tweede plaats strekt het ontwerp om de benoe- ming van senatoren voor bun leven te doen vervallen, echter met eerbiediging van eenmaal verkregen rechten. Ten derde zal de kamer voortaan het laatste en beslissende woord hebben in financieele kwestieu, doch eerst na tweemaal herhaalde pogin- gen om tusscheu kamer en senaat tot overeenstem- ming te geraken. Het laatste punt betreft het doen vervallen der openbare godsdienstoefeningen bij den aauvang van het parlementaire jaar. De regeering heeft besloten om voor deze voorstellen de urgentie aan te vragen. In de Oostenrijksche kamer van afgevaardig- den heeft zich een incident voorgedaandat zeker zeldzaam in zijn soort mag heeten. Bij de stemming over een wetsvoorstelling van onderge- schikt belang en die dus met zitten en opstaan plaats had, bleef de overwinuing aan de linkerzijde en in weerwil daarvan verklaarde de president Smolka, dat de rechterzijde de zegepraal had be haald. Men maakte hem opmerkzaam op deze vergissing, doch hij verklaarde, dat de zaak was afgeloopen en er niets meer aan viel te veranderen. De linkerzijde was daarover zeer verontwaardigd, verwij derde zich en weigerde verder aan de parle mentaire werkzaamheden deel te nemeu. Later herhaalde de president dat hij zich misschien ver- gist had, maar dat aan de zaak werkelijk niets te veranderen viel. Bij dergelijke stemmingen laat de wet de appreciatie in hoogste ressort aan den voorzitter over en hij was onder den indruk geweest dat de rechterzijde de meerderheid had. Voortaan echter zou er in dergelijke twijfelachtige gevallen altijd hoofdelijke stemming plaats hebben. De linkerzijde schijnt zich daarmede tevreden te hebben gesteld, althans de telegraaf meldt., dat het verschil is bijgelegd en de liberalen weer aan de parlementaire werkzaamheden hebben deelgenomen. De Duitsche rijksdag heeft de dynamietwet bij derde lezing aangenomen. Alle partijen stemden er voor, behalve de sociaal-democraten. De rijksdag is daarna voor onbepaalden tijd uiteen gegaan. Z. M. heeft E. H. F. W. Mathou op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster eensklaps weg. En mijnheer De Jancourt schreef zelf bijna niet meer. Toen ter tijde bestonden er nog geen reporters of beter gezegd, de naam bestond nog niet. Maar nu moet men geenszins gelooven, dat er gebrek was aan gevaarlijke babbeltongen, die eeuwig hebben bestaan en bestaan zullen. De ridder De Langel-Coudras was een zeer lieve persoonlijkheid. Hij maakte zeer bekoorlijke versjes; hij knipte zeer nette goed gelijkende profiels, en hij vertelde beter dan iemand sprookjes en legenden. Toenmaals vielen te Parijs spookgeschiedenissen zeer in den smaak. Florian heeft ons in dat genre een model gelaten, zijn novelle Valeria. Maar hij toont ons spoken van herders, en deze zijn, levend of dood uit hun aard zeer vervelend. Ridder De Langel-Coudras zocht zijn stof elders. Zijn spoken bewoonden donkere Gochische kas- teelenin zijn verhalen hoorde men het eeuwen- heugend beffrooi klinkenijzeren wapenrustingen deed hij met akelig geluid rinkelen, en de maan wierp, terwijl zij zijn tooneel verlichtte, haar stralen door fantastische ruiten. Daarom was mijn heer De Langel ook zeer gezocht. Hoewel hij maar van geringen adel was, en hoewel zijn fortuin nog geringer mocht heeten, toch kwam hij bij veel aanzienlijke personen. Zijn roem dagteekende van 1773. Toen hij om- streeks dien tijd aan het hof werd voorgesteld, en de scheepsbewijzen te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten door hem gedurende ruim 47 jaren, waaronder ruim 26 jaren als hoofd- ambtenaar der reg. en dom., aan den lande bewezen. De heer Leon H. A. Magnee van Horn, lid der Gedep. Staten van Limburg, heeft zich candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Zijne verkiezing is zoo goed als zeker. Vrijdag morgen a. s. ten half zes zal het Kouinklijk Engelsche jacht Osborne, kommandant Holland, weder te Vlissingen arriveeren, ter over- brenging van leden van het Engelsch Vorstenhuis, welke per mailtrein van 7,20 de reis naar Duitsch- land zullen voortzetten. De Groothertogin van Saksen heeft opnieuw een bewijs gegeven van belangstelling in de Prins Hendrikstichting door de toezegging van een mar- meren buste van Michiel Adr.zn. de Ruyter, wel ke naar goedvinden van het bestuur buiten of in het gebouw mag worden geplaatst. De kosten der piaatsing heeft H. K. H. uitdrukkelijk voor hare rekening genomen. De werken, die vanwege de gemeente Vlis singen aan het badhuis aldaar worden uitgevoerd, vorderen zeer snel, zoodat binnenkort de opening zal plaats hebben. Het terrein random het ge bouw is aanzienlijk verbeterd en effen gemaakt, terwijl van de landzijde een gemakkelijke trap is aangebracht en een behoorlijke straatweg aange- legd, waardoor rijtuigen en voetgangers het badhuis ook van den Koudekerkschen straatweg zeer goed kunnen bereiken. Ook aan de zeezijde wordt naar het strand eene geriefelijke trap gemaakt, en zijn de duinen geetfend, waardoor een ruim plateau is verkregen. Alles is echter slechts voor- loopig, daar men hoopt spoedig een groot hotel op dezelfde plaats te kunnen stichten. Het nieuw gebouwde weeshuis te Neerbosch, bij Nijmegen, is thans geheel afgewerkt en gemeu- bileerd, en zal nog voor het einde van deze maand geopend en in gebruik genomen worden. 120 weezen, waarvoor reeds voorlang piaatsing was aan- gevraagd, zullen dan weder worden opgenomen zoodat met het getal dergenen, die reeds aanwezig zijn, voortaan 800 kinderen in de inrichting verpleegd worden. Te Amsterdam is voor Nederland en de Kolonien opgericht een vereeniging van Postzegel- verzamelaars ter beoefening der wetenscbap van de Postzegelkunde, waaraau in het buitenland zelfs tijdschriften gewijd zijn. Bij het opruimen der trappen van het stad- huis te Venlo, heeft men verschillende zilveren munten uit de 15de en 16de eeuw gevonden, die nog van vroegere gewoonten getuigen. Het nam hij ter sluiks een fijn schaartje mede en hij knipte toen het Koninklijk profiel van mevrouw De Dauphine uit een vel velijnpapier. Dat gaf hem een klein jaargeld en een grooten naam. En wij zijn stellig overtuigd, dat de naam van dien prettigen man tot de laatste nakomelingschap weer- klonken zou hebben, als de omwenteling het niet belet had met al haar gevolgen. Dien avond moest ridder De Langel-Coudras de gasten vermaken van den Prins Leon, een jongeren zoon van Rohan Bijgevolg droeg hij zijn beste plunje en hij had alle hulpmiddelen, die hem aangenaam konden maken, in een bundel vereenigd. Roem was de eenige beweegreden van den ridder niet; aan zijn geluk ontbrak iets, wat hij reeds jaren lang geduldig had gezocht, namelijk een mevrouw De Langel-Coudras, wier bruidschat hem de achting weer zou kunnen verschaffen van zijn leveranciers, welke ongeduldig begonnen te worden. Die gelukkige feniks moest nog gevonden worden, maar het toeval is een machtige God. De goede ridder was evenwel zoo voorzichtig, dat hij nooit een van zijn hulpmiddelen thuis liet. Hij had altijd zijn fijn schaartje in den zak, zijn geheugen volgepropt met versjes, die als impromptu moesten dienenen met spookgeschiedenissen die hij met zeer veel moeite bijeenbracht en ver- dichtte. Nadat hij menig profiel had geknipt en nadat hij zijn versjes tot aller genoegen had opgedreund, gebruik was daar inheemsch, wanneer zich een paar in den echt begaf dat de bruid met ruime hand geld rondstrooide, hetwelk door de daartoe verzamelde menigte gretig werd opgeraapt. Wan neer dit soms eens te karig of in het geheel niet geschiedde, dan vergezelde men het bruidspaar naar de kerk en huis, onder het onafgebroken uitroepen van: varme bruid," ,/arme bruid." Sedert een vierde eeuw heeft dit gebruik opge- houden. Het uitgestrekte bouwterrein te Rotterdam, waar vroeger buiten de Delftsche Poort het station van den Hollandschen spoorweg stond, is, gelijk bekend is, overgegaan in zijn geheel in handen van eenige ondernemers, die den grand nu per M2. aan den man trachten te brengen. Dit gaat echter lang niet vlot, zoodat men berekent dat, komt er geen beterschap, het minstens tien jaren zal duren eer al die bouwgrond een bepaalde be- stemming zal hebben. Het staat te vreezen, dat die trage afzet op het uiterlijk voorkomen der te bouwen huizen een minder gunstigen invloed zal hebben. Wel is onder de verkoopvoorwaarden de bepaling opgenomen, dat aan de voornaamste straat (Diergaardelaan) woningen van niet minder dan f 600 huurwaarde mogen gebouwd worden maar het is niet onmogelijk, dat men ten slotteookdie voorwaarde zal moeten loslaten. De Maasbode meldt, dat een vroom Neder- landsch pelgrim te Rome is aangekomen, die den 16 Febr. 's Hertogenbosch verlaten heeft en te voet naar de H. Stad gereisd is. Zijn doel was het graf van Pius IX te bezoeken. In den middag van 17 dezer is te Rotter dam op eenvoudige wijze overgedragen aan de gemeente het gedenkteeken ter nagedachtenis van Stieltjes door eenige zijner vereerders opgericht. Het gedenkteeken bestaat uit eene zuil voorzien van het borstbeeld van Stieltjes en een inschrift en prijkt midden in het plantsoen op Fijenoord, in de nabijheid dus der groote werken, welke Stieltjes ontwierp. De Zweedsche telegraaf—directeur der Rijks- spoorwegen, J. Storck, heeft eene uitvinding ge- daan, die van groot nut bij de spoorwegen belooft te zijn. Hij heeft nl. een apparaat gemaakt, waarmee men aan een station op een wijzerplaat kan aflezen, waar een in gang zijnde trein zich op den weg bevindt en met welke snelheid deze zich beweegt. Het apparaat zelf, dat, wat de constructie aangaat, het gemakkelijkst bij een schre- denteller te vergelijken is, wordt aan den onder- kant van de rail of een drempel vastgemaakt, en staat door een telegraafdraad in verbinding met de op het station aanwezige wijzerplaat. Door de stooten, die de wielen op de rails doen, wordt een electrieke stoom door het apparaat, den tele- bedacht hij zich een oogenblik en zette hij een akelig gezicht. Onmiddellijk vormde men dan rond hem een kring, want dat akelig gezicht was altijd de stomme aankondiging, dat de ridder het derde en het laatste deel van zijn voorstellingen zou geven. Nu zeide hij met een doffe, vrij schrikaanjagende stem#De geschiedenis, die ik de eer zal hebben u te verhalen, is waar. Zij werd mij medege- deeld door den persoon, die zelf de hoofdrol speelde in het zonderling avontuur. Op een tijdstip, dat ik uit bescheidenheid wil verzwijgen, verliet een jonge officier, wiens naam ik om dezelfde reden ook niet mag noemen, Parijs, en hij ging naar een provincie, welke ik ook niet nader zal aanduiden. De dames zullen mijn ge- lieimhouding stellig wel goedkeuren. De jonge officier was verliefd op een schoone kluizenares, die in een akelig, half vervallen kasteel opgesloten zat, dat zeer ver van elke stad lag. Hij werd bemind, maar de dame was buitengewoon braaf en deugdzaam. De echtgenoot was afwezig; de minnaar" De ridder hield even op en futselde tamelijk verlegen aan zijn geplooid overhemd. Hij zweeg eenige oogenblikken, waarna hij voort- gbig: //Ik bemerk, dat ik namen voor mijn per sonen zal moeten vinden, omdat het verhalen mij dan gemakkelijker zal vallen en omdat uw belang stelling dan ook grooter zal wezen. Als de dames ERA ST. w—ww—iwiiiiimi rim t Mm mm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1