Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1983. Zaterdag 17 Mei 1884. 24e Jaargang. CLARA. -1 1 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »it blad verwchijut Dinadag- en Vrijdagarond bij den nitgever P. J(. VAN DE SANOE te Ter Nenzen. folitieli Overzicht. Het belangrijkste feit van den dag is wel de aanneining na tweede en derde lezing van het regeeringsvoorstel tot verlenging der socialistenwet door het Duitsche parlement. 189 leden stemden voor, 157 tegen, zoodat de regeering eene meer- derheid verkreeg, veel grooter dan zij zelve had durven hopen. Belangwekkend waren de discussien, bij de behandeling gevoerdvooral wat Bismarck omtrent het nihilisme mededeelde, was zeer be- langrijk, maar wat vooral de aandacht trok was Bismarcks onbewimpelde verklaring, dat hij ,/het recht op den arbeid" den eersten eisch der socia- listen, erkende. //De staat moet zorgen voor de voeding en het onderhoud van zijne onderdanen, die zelve daarvoor niet zorgen kunnen en moet hen //het werk aanwijzen, dat het meest voegt voor hunne kracht en bekwaamheid." Men komt ver met deze leer, veel verder dan Bismarck ver- moedelijk zou wenschen te gaan. In het Engelsche Lagerhuis werd de motie behandeld van Hicks Beach, omtrent de hou- diug van het Engelsche Lagerhuis tegenover Gordon. Gladstone verklaarde dat de regeering besloten heeft geen pogingen aan te wenden ter herovering van Soedan. Zij heeft de verplichting op zich genomen om Gordon, wanneer hij in gevaar verkeert, te hulp te komen. Zij moest daarbij echter acht geven op verhindering, ver- oorzaakt door het klimaat. Zij zal doen wat zij kan om de eer des lands te handhaven en de plicht des lands jegens Gordon te volbren- gen. In den loop zijner rede las hij eene de- peche voor van den gouverneur van Dongola, van 10 dezer, waarin werd gemeld, dat de booten, die den 5n waren uitgezonden, zijn teruggekeerd, doordien zij Karthoem niet konden bereiken. Die plaats was door opstandelingen omsingeld. Daarom laat Gordon tochten op den Witten Nijl doen, ten einde de opstandelingen aan den oever aan te vallen doch deze weten zich steeds buiten schot te hou- den. De behandeling der motie is nog aan de orde het lioerale lid Laing verklaarde tegen de regeering te zullen stemmen, omdat de door haar gevol°de politiek in Egypte het eerste hoofdstuk vormt van de geschiedenis van den val des Engelschen rijks. Men twijlelt echter niet of de regeering zal ook nu wel eene behoorlijke meerderlieid op hare zijde krijgen. Omtrent de conferentie wordt medegedeeld, dat Engelands regeering geen gehoor meerit te kunnen geven aan den wensch van den Khedive, om ook de Egyptische regeering bij de bespreking der Egyptische aangelegenheden toe te laten, al ware het slechts om inlichtingen te kunnen geven aan- gaande de toestand des lands. Het gevolg zal dus zijn, dat Egypte noch direkt noch indirekt op die conferentie vertegeuwoordigd zal zijn, althans als dit bericht bevestigd wordt. FEUILLETON. 4) Zijn slaap duurde niet lang. Te middernacht werd hij met een schrik wakker door den klank van het oude gebarsten uurwerk. De maan, welker glans nog schitterender werd door de sneeuw, die overal den groud bedekte, verlichtte de kamer bijna even goed als het heldere daglicht. Werk- tuigelijk sloeg Raymond zijn blikken opwaarts. Dat, wat hij op de plaats zag, waar vroeger het tapijt hing, deed hem fluks uit bed springen en den degen trekken. Daarna bleef hij met achter- waarts gebogen lichaam, met gespannen armen, met uitpuilende oogen stilstaan. Hij meende eerst te droomen, omlat het voor- werp, dat zijn blikken vestigde, zoo juitengewoon was, maar zijn ongeloof moest wijken, hoewel hij zich de oogen goed uitwreef. Zijn zintuigen be- drogen hem niet, hij was getuige van een feit, dat de grenzen van het menschelijk begrip overschreed. De maan verschool zich nu achter een wolk en alles werd weer duister. Raymond was tegenover den vijaud dapper, zelfs meer dan vennetel, daar- enboven was hij doordrongen van de leerstelling van zijn tijd en met alles, wat niet stoffelijk ver- klaard kon worden, spotte hij. Toch bleef hij uren lang met getrokken zwaard, met ingehouden adem, bewegingloos tegen de legtrstede staan, Indien de door Engeland voorgestelde conferen tie niet zoo algemeen de aandacht getrokken had, dan zouden de mogendheden waarschijnlijk meer werk gemaakt hebben van de kwestie, wie als gou verneur van Oost-Rumelie zou moeten aangesteld worden. Onder de tegenwoordige omstandigheden is die zaak zoo eenvoudig mogelijk afgeloopen, daar de Porte den secretaris der Oost-Rumelische re geering, Dr. Chrestovics als opvolger van Aleko Pacha aan de mogendheden heeft voorgesteld. Daar er onder de geschikte candidaten geen groote keuze is, zal deze candidaat ongetwijfeld door alle mogendheden worden aangenomen. Uit Konstantinopel wordt medegedeeld, dat de gewezen grootvizier Midhat-pacha, die indertijd aan Turkije een constitutie en een Parlement be- zorgde welke beide artikelen echter spoedig weder zijn opgeborgen en die vervolgens, in ongenade gevallen en met een vijftal andere hoo- ge ambtenaren ter dood veroordeeld zijnde, op Engelands voorspraak voor levenslang naar een klein plaatsje van Syrie werd verbannen, is gestorven aan een bloedzweer. De telegraaf bracht de verassende tijding, dat het conflict tusschen Erankrijk en China weggeno- men en de vrede hersteld is. Zijn de bizonder- heden, omtrent het verdrag medegedeeld juist, dan heeft de Chineesche regeering naar hoofdzaak toege- geven, maar Erankrijk zich edelmoedig getoond, door geen misbruik van zijne positie te inaken en af te zien van het eischen eener oorlogschatting. H. M. de Koningin heeft met Prinses Wilhel- mina Maandag, ter gelegenheid van de feestelijke herdeuking van het 35jarig Koningschap van Z. M., door Renkum en] Heelsum een langdurigen rijtoer gemaakt, om de met vlaggen versierde dorpeu in oogenschouw te nemen. Woensdag geraakten te Ylissingen twee tjal- ken, met brikken geladen, voor het werk van den heer olker, door hevige rukwindeu uit het Z. W. en harden vloed op lager wal. De eene kwam tegen het staketsel en liep vol water. De schipper benevens zijne vrouw, zijn kind en zijn knecht kwamen gelukkig met den schrik vrij, maar met verlies van alles. De andere werd door een sleepbootje en 2 sloepen van het Belgisch en Hollandsch loodswezen gehol- pen en kwam als door een wonder vrijdaarna werd de tjalk half vol water naar de nieuwe Haven gesleept. Vrouw en kinderen van den schipper waren doornat aan wal gebracht. Het geheel leverde een bang en vreeselijk ge- zicht voor de massa toeschouwers. Het voornemen bestaat te Middelburg om, omdat hij zoover mogelijk verwijderd wilde blijven van de spookachtige verschijning. Na verloop van dien tijd opende hij het venster, en zoodra hij in den tuin was, haalde hij ruimer adem, als iemand, die zich van een verpletteren- den last ontheven gevoelt. z/Daar steekt iets duivelachtigs in," bromde hij, terwijl hij den muur overklom. In een herberg van het naaste dorp vond hij mijnheer \annois, een garnizoensvriendterug, die hij medegenomen had om op de paarden te passen. Beideu sloegen den weg naar Caen in. Raymond was buitengewoon bleek en onthutst. //Zou u een ongeluk overkomen zijn?" vroeg mijnheer De Yannois. Het geziene ontroerde Raymond nog; hij ver- haalde zijn ontwaking en de akelige uren, die er op gevolgd waren. Alles vertelde hij met de diepste overtuiging. Ten slotte zeide hij/,Voor ik uitliep, had ik het tapijt lang en nauwlettend gadegeslagen" Nu viel hem zijn gezel met een luiden scha- terlach in de rede. Eindelijk zeide hijMij is het geheim thans reeds duidelijk. De lieden uit de herberg konden mij al de bizonderheden, welke uw verhaal bevat, niet mededeelen, maar zij hebben mij toch gesproken over een kamer, in welke men niet straft'eloos mag slapen Gij hebt in de kamer met het tapijt geslapen, vriendlief, en nu verbaast het mij inderdaad, dat in navolging van andere plaatsen, ook aldaar een afdeeling te stichten van de vereeniging Yergunning, die zich ten doel stelt de belangen te behartigen van hen, die vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein hebben. De heer P. A. Janssen heeft zich aan het hoofd der zaak gesteld. Uit Suez wordt geseindDe brand die in het stoomschip Gelderland woedde, is gebluscht. Het water wordt thans uit het schip gepompt en de lading is zwaar beschadigdde passagiers zijn aan boord. Alles wel. De heer P. C. Hendrickx, die onlangs zonder kennisgeving zijn gemeente Alpen en Riel(N.-Br.) verliet, heeft zich echter blijkbaar niets anders dan eenvoudige desertie te verwijten. De raad heeft hem nl. thans, op zijn verzoek, eer vol als secretaris ontslagen. Ook als burgemeester heeft de heer H. ontslag gevraagd. Den leerling der Arnhemsche hoogere burger- school, H. A. Rouflaer is het gelukt, gedurende het onweder van Maandagavond, een paar bliksem- stralen te photographeeren. Met eene gewone camera obscura gewapend, heeft hij zich op het dak van het door zijne moeder bewoonde huis in de Parck- straat begeven en slaagde hij er in, op twee broom- gelatineplaten zeer duidelijke lichtbeelden van den bliksem te verkrijgen. Op het best gelukte dier beide negatieven ziet met een met vele zijtakken voorzienen bliksemstraal, terwijl ook de omringende wolken zich duidelijk hebben afgeteekend. olgens een schrijven van den directeur der school, is het nog slechts eene enkele maal gelukt bliksemstralen met goed gevolg door de photho- graphie te vereeuwigen en wel door den heer Robert Haensel te Reichenberg in Boheme op 6 Juli 1882. Bij het onweder, dat Woensdagavond over het Noordelijk deel van Limburg woedde, trof een bliksemstraal den 22jangen Eduard Aszelberg te Wansum, die op zijne slaapkamer onmiddellijk dood bleef. In dit huis richtte de bliksem verder geen schade aan. Alleen een spiegel, die in de- zelfde kamer was, werd verbrijzeld. Te Middelbeers (Noord-Brabant) is de bliksem in den toren geslagen, die ofschoon geen brand, toch veel schade veroorzaakte. Het dak heeft veei geleden en binnen den toren zijn zware balken als het ware tot splinters geslagen, Binnen weinige jaren is de toren tweemalen door den bliksem getrotten. Een bliksemafleider heeft de toren niet. De bliksem richtte veel verwoesting aan in de heerenhuizing van den burgemeester van Dieden, waar tot tweemaal de vlam uitsloeg die echter spoedig werd gebluscht. - oensdag brak in de gemeente Bezooijen een lflle brand uit, die in korten tijd drie huizen en twee schuren in de asch legde. ik u daarna nog levend terugzie. Gewoonlijk worgt het tapijt zijn volkje." Mijnheer De Vannois begon nogmaals luidkeels te lachen. Te vergeefs trachtte Raymond in zijn opgeruimdheid te deelen. Hij verzocht zijn vriend, of deze het gebeurde uit dien nacht stipt geheim zoude houden, wat deze ook beloofde. Den volgenden morgen was de eerste zorg van de markiezin, dat zij zelf in de kamer, waar Rav- mond verborgen was geweest, alles weer in orde ging brengen. Zij vergat niets en Clara geloofde stellig, dat niemand meer zou kunnen zien, dat net vertrek een oogenblik bezet was geweest. I oeh verzocht mijnheer De Jancourt na het ontbijt, ol inj haar even alleen mocht spreken en hij vroeg haar, wie tijdens zijn afwezigheid in de kamer met het tapijt had geslapen. z/!S iemand," antwoordde de jonge vrouw blozend. Mijnheer De Jancourt sloeg op haar een treurigen onderzoekenden blik, waarna hij langzaam zeide //Clara, ik moet u iets zeggen. Er zijn lieden, lafaards, welke door laster het geluk van twee echt- genooten vernietigen. Onlangs werd er een brief aan mij gestuurd, welke beschuldigingen bevatte, uwer onwaardig. Dien brief heb ik met verach- tmg weggeworpen na de lezing van de eerste regels, maar.... antwoordt mij nu in Gods naam Clara,. Zeg mij, wie er tijdens mijn afwezigheid in die kamer geslapen heeft." //-Niemand," antwoordde de markiezin nogmaals, Aangewakkerd door den wind, viel aan blusschen met te denken, en veel krachtsinspanning was noo- dig om de belendende panden te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend, ofschoon het opmerking verdient, dat in de maand Februari jl. een der bewoners van de nu vemielde panden een naamloos schrijven ontving, waarin hem het miderend onheil van zijn buurman werd aange- condigd, opdat hij zich met het oog op de geringe verzekeringssom zijner goederen door het intijds ruimen tegen werkelijke schade zou kunnen vrij- waren. Alles was verzekerd. Door den officier van justitie is, naar wij vernemen, rechtsingang met bevel tot inhechtenis- neming verleend tegen E. M. C. Tobias, lid der 1 obias Zo°n, commissionnair in effecten, wegens bednegelijke bankbreuk en verduisterni" van gelden. Hij verzoekt alien, die inlichtingen aangaande handelingen van den bankbreukige en diens broeder W. A. Tobias kunnen geven, daarvan aan zijn parket mededeeling te doen. Omtrent de gebroeders Lavertu, vroeger onder den naam van //paneelzagers" zoo vaak ge- noemd, kan worden medegedeeld, dat aan een hunner nl. aan Willem, door Z. M. den Koniug kwijtsch elding van straf is verleend, terwijl aan icrnt om gezondheidsredenen verzachting van straf is toegestaan, zijnde hij te dien einde van de °e- vangems te Leeuwarden naar die te Hoorn over- ge iraclit. T Is bekend, dat de derde broeder voor eenigen tijd is overleden. Een achtenswaardig grijsaard, de heer W., te "omngen, is door zijn te Leeuwarden woonachtig en 54 jaar ouden zoon met een groote schaar op verscheidene plaatsen aan het hoofd verwond. De politie nam den woestaard in hechtenis, doch had zeer veel moeite hem naar 't bureau te brengen. TER YEUZEY, 16 Mei 1884. Heden middag werd de omringing doorgestoken, gedieml hebbende tot afsluiting voor het afbreken der penantsluis aan de oostzijde van Ter Neuzen welk werk thans voltooid is. Daarmede is een verbeterde waterafvoer der polders, uitwaterende op de rijkswaterleiding beoosten het kanaal van ler Neuzen, tot stand gebracht. De voordeelen die ruim 25000 H. A. land daarvan zullen ondervinden mogen hoogst belano-- rijk genoemd worden. °1 predikant bij de Hervormde gemeente alhier, is beroepen de heer A. van Veen, thans bij die gemeente te Scnerpenisse. Bij Ministerieele beschikking van 9 dezer is de heer W. de Ruijsscher, thans commies 3e klasse alhier, bcnoemd tot commies—verificateur en hem als standplaats Aardenburg aangewezen, waar hij tevens met de functie van sectie-chef wordt belast. omdat zij haar man en haar neef geen geslagen vijanden wilde maken. Mijnheer De Jancourt bleef nu zwijgen, maar in zijn blik kon men smartelijke ontroering lezen. 1 oen hij eindelijk heenging, mompeldehij: //Ik zal beproeven of ik kan gelooven, dat ik mij ver- gist heb, mevrouw." Mijnheer De Jancourt zinspeelde op het volgende: Des morgens had hij zonder eenig bepaald doel eens rond het kasteel geloopen. In de reeds zoo dikwijls genoemde kamer had hem een zeereigen- aardig, een onweersprekelijk teeken, van hetwelk wij later, bij gelegenheid, den aard aan den lezer zullen mededeelen, verraden, dat er onlangs een gast geweest moest zijn. Daarover had hij aanvankelijk niet heel veel na- gedacht. Maar hij herinnerde zich, dat hij den vorigen avond, juist toen hij aankwam, met een licht had zien loopen, de eene kamer in, de andere uit, van den salon naar het onbewoond gedeelte van het kasteelhij herinnerde zich vooral, hoe verlegen Clara was geweest, toen hij den salon binnentrad. Nu kreeg hij vermoedens, die echter nog bevestigd moesten worden, en daarom onder- vroeg hij Clara, zooals wij reeds gehoord hebben. lara s autwoord was voor hem een donderslag zij verlaagde zich tot liegen. Dus moest zij er zeer groot belang bij hebben, dat het verblijf van een vreemde te Ranville een geheim bleef. Maar welk belang? (Wordt vervolgd.) TER AElZmSfKE (01 RUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1