Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1982. VVoensdag 14 Mei 1884. 24e Jaargang. CLARA. Binnenland. \')}}fof).tfro (TH eTtffirfVvt-- ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Voor ADYBBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bliid verNchijnt Dinsdaj. en Vrijdagarond JPolitieli Overzicht. De discussien over de verlenging der socialis- tenwet in den Duitschen Rijksdag ziju in vollen gang en met zekere spanning ziet men den uitslag tegemoet. Dat de regeering overwinnen zal, wordt als vrij zeker geachtzij het dan ook slechts met eene kleine meerderheid. Ook Bis marck is aan het woord geweest. De Rijkskan- selier verklaarde, dat de wet onmogelijk minder gestreng gemaakt kon worden. De regeering hoopte door sociale hervormingen aan de arbeiders te geven, wat hun toekwamwerk zoolang zij werken kunnen; verzorging, zoodra zij niet meer kunnen arbeiden. Het streven der regeering wordt echter door parlementaire tegenwerking vertraagd. Indien de Rijksdag het voorstel mocht afstemmen, zou de regeering met een nieuwen Rijksdag in overleg treden. Mocht ook deze afstemmen, dan heeft de regeering gedaan wat zij kon en zal de verdere ontwikkeling van de sociaal—democratic met een gerust geweten haar gang laten gaan en behoeft zij deze niet meer te vreezen dan gewone rustige burgers. Met de conferentie wil het nog steeds niet vlotten. Het antwoord door Turkije op de En gelsche uitnoodiging gegeven, doet nieuwe moei- lijkheden voorzien. In het begin zijner nota zegt Assim—Pacha zeer hoffelijk, dat de uitnoodiging een nieuw bewijs is van de zorg, waarmede Engeland over de welvaart van Egypte waakt eene zorg, die trouwens door Turkije wordt ge- deeld. Zal echter eene conferentie werkelijk vruchten kunnen opleveren, dan moet de alge- meene toestand van Egypte het onderwerp der beraadslagingen kunnen zijn, zooals reeds blijkt uit de circulaire, door lord Granville op 3 Januari 1883 aan de mogendheden verzonden. In dit stuk wordt aangetoond, dat de onhoudbare financieele toestand van Egypte zijn oorsprong had in de slechte administratie van het land. De Turksche regeering beschouwt deze bewering als volkomen gegrond en verklaart daarom, dat zij eene conferentie zeer zeker voor noodig houdt, mits deze zich de bespreking der Egvptische kwestie in haren geheelen omvang ten doel stelle. Ten slotte wordt er op gewezen, dat Konstanti- nopel de aangewezen plaats is voor het houden der bijeenkomst. Gordon schijnt eindelijk zijn geduld verloren te hebben, althans hij heeft aan de Engelsche Re geering onbewimpeld zijn leedwezen betuigd over de door haar aangenomen houding en er tevens bijge- voegd, dat hij den olijftak van den vredesapostel neerleide om tegenover den Mahdi als tegenstander op te treden. Het schijnt oppervlakkig vreemd, dat de Engelsche Regeering zelf de depeche open- baar maakt, waarin Gordon dit mededeelt, doch de stap wordt verklaarbaar, als men bedenkt, dat FEUILLETON. 3) »Ik bemin mijn echtgenoot," zei Clara, die zichzelf nu weer goed kon beheerschen. ,/Het grootste ongeluk, dat mij op aard zou kunnen treffen, zou het verlies van zijn achting wezen. En nu stelt ge mij aan dat ongeluk bloot, neef. Gij maakt misbruik van mijn onvoorzichtig geduld ten uwen opzichte. Want gij komt hier, niet zooals een bloedverwant moet komen, niet op helder lichten dag, dat mijn dienstboden u zien kunnen; maar wel als een begunstigd minnaar, in het holle van den nacht, ter sluiks. Neef, als ik geen mededoogen had met uw onberaden jeugd, dan zou ik u verachten Clare, Clare! Wilt ge mij verpletten riep Raymond wanhopig. Hij was weer op zijn knieen gevallen. Zijn oogen stonden vol tranen. De markiezin was be- wogen en kon haar ontroering maar met moeite verbergen, wat den jongen kapitein geenszins ont- ging. Vier jaren scheiding hadden hun de stomme, innige taal niet doen vergeten, welke kinderlijke harten spreken. Clara las in Raymonds oogen, evenals Raymond in haar blik had gelezen. Zij zag, dat haar verraden ontroering de werking had vernietigd van haar strengheid. »Neef," zeide zij weer dubbel koel, „ik wil alles zij Gordon's verklaring kan bezigen om verdere verantwoordelijkheid in de kwestie ran zich af te schuiven. De Pransche bladen brengen de verrassende me- dedeeling, dat de verhouding tusschen Frankrijk en Marokko niets te wenschen overlaat en dat de berichten omtrent een conflict, uit Engelsche bron af komstig, met minder welwillende bedoelingen in de wereld zijn gezonden. De Czaar, zijne gemalin en de Grootvorst-troon- opvolger zullen tegen het einde dezer maand naar arschau vertrekken, om daar een week te ver- toeven. Deze reis geeft aanleiding tot vele ver- wachtingen. De Polen hopen zekere vrijheden te erlangen en in Russische kringeu gelooft men nog aan een samenkomst der drie Keizers. In de om- geving van generaal Gourko, stadhouder van Polen, beweert men, dat de Czaar nabij Krakau alleen den Keizer van Oostenrijk zal ontmoeten. Ter voor- koming van eventueele ongeregeldheden te Warschau tijdens het verblijf der hooge gasten is de politie nldaar nu reeds bezig alle verdachte personen tij- delijk achter slot en grendel te brengen. Voor zoover de Turksche Sultan en hooge au- toriteiten er mee gemoeid waren, is de ontvangst van den Oostenrijkschen Kroonprins en zijne ge malin zeer hartelijk geweest, maar de Turksche bevolkiug was over het bezoek eer geergerd dan gesticht, omdat zij den indruk had bekomen dat de Habsburgers hun toekomstig grondgebied vast in oogenschouw kwamen nemen. De rijke, door den Sultan aan zijne bezoekers aangeboden ge- schenken hebben tot critiek aanleiding gegeven, wat met het oog op den berooiden toestand van de schatkist zeker niet ongegrond kan worden genoemd. nltgever Nemen. Men zegt, dat de Prins van Oranje in de laatste dagen op nieuw ernstig lijdende is, en vermoede- lijk nog in den loop van de volgende maand zich naar het buitenland begeven zal, voor eene hem aanbevolen kuur. De heer Castan, van het Panopticum der Muntplaats te Brussel, werkt aan eene kleine groep, welke hij zal tentoonstellen ter gelegen- lieid van het bezoek van HH. MM. Het is een strijder van 1830, die den Nederlandschen vorst een bloemtuil aanbiedt. De persoon, die voor den strijder poseert, is de oude Havaux,' be- waker van het gedenkteeken der Martelaren- plaats. Aan twee personen, arbeiders op de steen- fabriek van den heer M., te Heteren, is namens H. M. de Koningin eene geldelijke belooning uitgekeerd, omdat zij bij het bekende ongeluk op den Rijudijk aldaar behulpzaam zijn geweest, om de paarden tot staan te brengen. nog als een vluchtige zinneloosheid beschouwen //Vluchtig, zinnelooswilde Raymond haar in de rede vallen. //Mijnheer De Jancourt is uw weldoener," ging Clara voort. 8 z/Ik wil gelooven, dat gij het u nog herinnert. Maar ik moet er u thans in elk geval aan her- innerenEn ons onderhoud heeft reeds te k®g gcduurd neef. Mijn tante kan ons verrassen. De komst van een dienstbode zou mijn onherroepe- lijke ondergang wezen Raymond stond op vol ongeveinsden angst. Hij riep: „Ik ben een dwaas, een ellendige dwaasAan dat alles had ik in de verste verte niet gedacht! Ik stelde mij zooveel geluk voor, nu ik u mocht weerzien Op een afstand, buiten hoorde men verward paardengetrappel en het rollen van een rijtuig. Het scheen dat er een koets voorbij reed aan het einde van de laan, die naar het kasteel voerde. De honden, die op de binnenplaats vast lagen, begonnen te knorren. Clara luisterde aandachtig. z/lk lijd zoo ontzettend," ging Raymond voort. Het zwijgen van zijn nicht had hem weer moed gegeven. //Als gij eens wist, hoe bitter mij het leven is, sinds ik u getrouwd mocht weerzien, zoodat gij voor eeuwig van mij gescheiden zijt, dan zoudt ge mij niet zoo ijskoud ontvangen, Clara. Dan zoudt ge mij misschien beklagen De koets was de laan uitgereden, snel naderde In eene geheime zitting van den Delftschen gemeenteraad, den 7d«n Maart jl. gehouden, schijnen B. en W. gemachtigd te zijn, stappen te doen, om Prins Alexander's medewerking te vragen aan de viering van den sterfdag van Prins Willem I. Naar men vemeemt zal H. K. H. Prinses Hendrik zich 23 dezer voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. Door bemiddeling der Nederlaudsche Handels- maatschappij zijn weder 5400 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 524,900. De Minister van financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer- rechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Hellevoetsluis, ontvangers en andere ambte naren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens be- voegd zijn tot mededinging, zich nog daarvoor tot 25 Mei bij het departement van financien kunnen aanmelaen. Aan alle kanten der stad Brussel maken de openbare en zelfs bizondere gebouwen, zooals b. v. de Passage, hun feesttoilet. Brussel wenscht zich van zijn schoonste zijde te vertoonen aan Willem 111 en zijne gemalin, die daar met zooveel onge- duld verbeid worden. De ontvangst, welke hunne Nederlandsche Majesteiten daar wacht, zal de stoutste verwachting overtreffen. De Souvereinen van Nederland en Belgie zullen zich van het station du Nord naar het Koninklijk paleis begeveu in open rijtuigen, a la Daumont bespannen, langs de boulevards Botaniqne, Bischoffs- lieim en du Regent, de Place du Trone en de Place du Palais. Na een lunch zullen de beide Koninklijke fa- milien zich naar het Brusselsch raadhuis begeven langs de boulevards de Waterloo, du Midi, du nainaut en de rue du Marche—aux—Charbons en langs de rue de l'Amigo te 2,45 op het gemeen- tehuis aankomen. J\a afloop van het bezoek aldaar zullen de Koninklijke gasten langs de deputation van de garde civique rijden en naar het Paleis terug- keeren langs de rue de la Colline, de rue de la Montagne en de Place Royale. Niet alleen geheel de bevolking van de hoofd- stad, maar ook die van de voorsteden en zelfs een groot aantal personen uit de provincien zul len daar vereenigd zijn om den Koning en de Koningin te begroeten. Het Park zal 's avonds van den 20n electrisch verlicht worden. Aan boord van het te Vlissingen ter reede liggende Amerikaansche schip Marianne Nottebohm, het geluid. Men hoorde het overhaast paarden getrappel duidelijk. Hijgend luisterde de markiezin, doch Raymond hoorde niets. Hij ging voort z/Eertijds bemindet gij mijOhoe dikwijls ontrukte mij de herinnering aan mijn vervlogen geluk vurige tranen. Waarom Clara, bleef mij hart niet trouw?" uw Hij is het," fluisterde de jonge vrouw zacht. z/Ik ben verloren Raymond staarde haar onthutst aan. Zwijgend strekte zij haar hand uit naar de laan en daarna viel zij half bewusteloos in een leuningstoel. Het paardengetrappel en het gerol van het rijtuig hadden opgehouden, maar eenige oogenblikken later werd er zeer luid op de deurgeklopt. Raymond ried alles en hij sidderde. z/Aaarwel Clara," zeide hij. Deze stond bevend en radeloos op. Raymond zat reeds op de vensterbank. //Halt!" riep zij uit. /,Moet gij de eerste dan zijn, die mijn echtgenoot, mijnheer De Jancourt, verwelkomt?" De zaal kwam inderdaad op de binnenplaats uit en de bedienden waren reeds op de been om de deur te ontsluiten. //Wat moet ik dan doen?" riep Raymond ont hutst. Zeg mij toch wat ik doen moet, al zou ik ook moeten sterven 1" Clara schudde moedeloos haar hoofd. Zij mom- pelde ffHet is te laat kapitein Nugent, heeft de bemanning, getart door verregaande mishandelingen en baldadigheden, haar door den len stuurman Da vies aangedaan, dezen 1 ,-i aangevallen en hem onder anderen een hoofdwonde toegebracht, die zijne opneming in het gasthuis te Vlissingen noodig maakte. Daaruit Zaterdag ontslagen, "is hij door het Amerikaansch consulaat in overleg met den gezagvoerder uit zijne betrekking ontzet. Ook werd de hulp der politie ingeroepen aan boord van het mede te Vlissingen ter reede liggende Amenkaansche schip Austria, kapitein Delano, waar door dronkenschap vechtpartijen tusschen de officieren en bemanning plaats hadden. Uit Zandvoort wordt gemeld Het kolossale biervat dat het vorige jaar op de Amsterdamsche tentoonstelling was opgesteld, is naar hier overgebracht en in zoover gereed,'dat reeds H. M. de Koningin van Zweden en gevolg daann nagenoeg een half uur vertoefden en aldaar een glas wijn gebruikten. Het vat is omgeven door een flink terras, en biedt van daar een prachtig zeegezicht. Sranen te velde hebben in de gemeente Zevenhuizen veel te lijden van het groote aantal muizen, die in den zachten winter niet zijn gede- cimeerd. Sommige landbouwers strooien muizen- tarwe tusschen het korenanderen boren gaten in den grond, die zij dan met water vullendoch et eerste middel is vooral voor groote boerderijen te duur en het andere niet afdoende. ij vinden de bijna ongelooflijke bizonder- heid vermeld, dat voor een buitengewoon fraaien stier in de Beemster het kapitale bedrag van J 12,000 is geboden, doch door den eigenaar ge- weigerd. '1 evens zijn daar onlangs vijf nuchtere kalveren verkocht voor f 1000. Zaterdagnamiddag heeft te Giessen-Nieuwkerk een geweldige brand gewoed, omstreeks half twee ontstaan, doordien een loodgieter, welke aan de dak- goot der sigarenfabriek van den heer A. van Gol- verdingen eenige herstellingen had te verrichten, daarbij niet met de noodige behoedzaamheid te werk ging. Althans het dak vatte vlam en deze breidde zich zoo snel uit, dat weldra het geheele pand in brand stond, en de vlammen zich ook mededeelden aan eene aangrenzeude broodbakkerij, eene kuiperij en twee manufactuurwinkels, welke vijf panden alien door het vuur vernield zijn, terwijl men alleen de inboedels heeft kunnen bergen. Met behulp der brandspuit uit de gemeente en die van Giessen-Oudekerk en Peursum heeft men ten laatste den brand bedwongen en den verderen voortgang gestuit, daar ook de daken van een paar boerderijen reeds vuur hadden gevat. Met uitzon- dering van de sigarenfabriek waren al de huizen verzekerd. Raymond liep rond als een waanzinnige, terwijl hij zichzelf en het noodlot vervloekte. De zware grendels van de voordeur knarsten, terwijl zij uit hun verroeste krammen schoven. Eensklaps greep de markiezin een kaars. Kom, zeide zij, terwijl zij Raymonds arm greep. Deze liet haar aandoen. Snel ijlde de markiezin door verscheiden vertrekken, terwijl zij haar neef medetrok. Nadat men aldus het bewoonde gedeelte van het huis had doorloopen, opende zij een deur en zij stiet Raymond in een stoffige, ongemeubileerde kamer, waar slechts een ledikant in stond. z/Daar is de tuiu," zeide zij, terwijl zij naar het venster wees. ,/Wanneer alles in het kasteel zal slapen, moet gij vluchtenGod moge u vergiffenis schenken De kaars liet zij achter en snel keerde zij terug naar den salon. Toen zij door de eene deur binnen- trad, ging er eene andere deur open en mijnheer De Jancourt trad binnen. Hij begroette zijn echt- geuoote met zijn gebruikelijke beleefdheid en toch was dit eerste gesprek kort. Men gevoelde zich tegenover elkander verlegen. Clara schreef de ontroering, die zich nog op haar ontsteld gelaat toonde, vrij behendig toe aan de vreugd van het w eerzien, maar zij kon het toch zoo goed niet doen, dat mijnheer De Jancourt niet eenige verbazing moest toonen. De echtgenooten scheidden na een zeer kort onderhoud. Het was tijd om te rusten. i f01192 II rw TER YEI ZEYSI1E (OIRWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1